روستای انار ارس

قولان

تاریخ انتشار : ۰۸:۲۴ ۱۲-۰۸-۱۳۹۶

بعد از جلفا ، ادامه دادن جاده زيبا و پيچ در پيچ به موازات رود ارس مقصد را به روستاي قولان مي‌رساند؛ روستايي پر منظره و با چشم اندازهای زیبا كه دقيقاً در حاشيه اين راه و رود ارس واقع شده است.

تبریز امروز:

قولان اراز -جلفا

قولان اراز -جلقا

روستای قولان در 100کیلو متری شهر جلفا در مجاورت رود ارس و همسایگی کشور ارمنستان واقع است این روستا تابع دهستان نوجه مهر سیه رود است. این روستا دارای مناظر طبیعی زیبایی و باغات و محصولات کشاورزی بسیاری است . در 8 کیلومتری روستا یک معدن طلا قرار داشته که در مسیری غیر متعارف واقع شده و با چهار پایان امکان تردد به آن وجود دارد. این معدن با نام قرچی شناخته می شود.

قولان اراز -جلقا

 قولان اراز -جلقا

دوران باشكوه قولان پس از دوران مشروطه و با مهاجرت تعداد زيادي از خانواده‌هاي اين روستا به مناطق شهري از بين رفت اما اين روستا اكنون نيز يكي از زيباترين و حاصلخيزترين روستاهاي منطقه به شمار مي‌رود.

اراضی حاشیه رودخانه ارس در این منطقه برای کشت و تولید انواع محصولات باغی مانند انار مناسب بوده و به علت شرایط اقلیمی و گرمسیری برای پرورش انار مناسب است، آب و هوای نیمه گرمسیری این منطقه بزرگترین عامل برای پرورش و کشت انار به حساب می آید.

قولان اراز -جلقا

قولان اراز -جلقا

محصولات انار و میوه ها روانه بازار مصرف شده و اکثر مسافران، گردشگران و زوار امامزاده سید محمد آقا و اتباع آذری نیز برای سوغاتی آن را می خرند.

باغات قولان

فروش محصول انار با مشکلات بسیار توام است وباغداران به ناچار مجبور می شوند محصولات خود را به میدان میوه شهرستان مرند و یا تبریز انتقال دهند.  اين روستاهای منطقه امروز نيز چه از نظر اقتصادي و چه از نظر گردشگري نقش مهمي در استان دارند. روستاي قولان نيز يكي از اين روستاهاست.

 قولان اراز -جلقا

فروش محصولات باغی قولان در تبریز


انار قولان

براي رفتن به اين روستا بايد به شهر جلفا رفت. مسير جلفا به طرف كليبر مسيري است كه بعد از جلفا بايد انتخاب شود. ادامه دادن جاده زيبا و پيچ در پيچي كه به‌موازات رود ارس ايجاد شده است به روستاي قولان راه مي‌یابد؛ روستايي كه دقيقاً در حاشيه اين راه و رود ارس واقع شده است. همچنين به‌صورت عكس و از خداآفرين و كليبر نيز مي‌توان به طرف جلفا حركت و در بين راه از روستاي قولان ديدن كرد. به علت آب و هواي مناسب اين مناطق تا پايان آبان مي‌توان به اين روستا مسافرت كرد و از طبيعت زيباي اين منطقه لذت برد.

میوه های وحشی قولان

ماهی ارس - قولان

خرچنگ ارس در منطقه قولان

قولان اراز -جلقا
اراضي حاشيه رودخانه ارس در جلفا مناسب كشت و پرورش محصول انار بوده و به علت اين‌كه اين درخت، مخصوص مناطق نيمه گرمسيري است، آب و هواي نيمه گرمسيري اين منطقه بهترین عامل براي پرورش و كشت انار به حساب مي‌آيد. اگر انار منطقه ارس را بهترين نوع انار ارگانيك ايران بناميم، روستاي قولان سرآمد روستاهايي محسوب مي‌شود كه داراي باغ‌هاي انار هستند. معمولاً بهترين انار منطقه در اين روستا توليد شده و به بازارهاي جهاني عرضه مي‌شود. اين روستا انارهاي خوشمزه ترش، شيرين و ملس از انواع مختلف اين محصول همچون گلوشا، گل تفت، قره قابوغ (پوست سياه) و ملس دانه را به تنهايي توليد مي‌كند. همچنين اين ارقام از لحاظ بازارپسندي، طعم و مزه جزو بهترين هاست، به‌طوري كه انار ملس توليدي اكنون مورد توجه كشورهاي همسايه همچون ارمنستان و جمهوري آذريايجان قرار گرفته است. برخي از محصولات اين روستا در كنار جاده يا در خود روستا به مسافران عرضه مي‌شود .

قولان اراز -جلقا

قولان اراز -جلقا
درسال گذشته در همين روزها جشنواره‌اي با عنوان «ياقوت بهشت» در روستاي قولان برگزار شد. هدف از برگزاري اين جشنواره شناساندن محصول انار سالم و ارگانيك، ظرفيت‌هاي سواحل ارس و ايجاد انگيزه در كشاورزان و باغداران منطقه بود. اين جشنواره دومين جشنواره‌اي بود كه براي انار ارس برگزار شد. باغداران اين منطقه در انتظار سومين دوره اين جشنواره براي امسال هستند كه تا لحظه نوشته شدن اين گزارش هنوز برگزاري اين جشنواره و مكان برگزاري در‌هاله‌اي از ابهام قرار دارد. اين نوع جشنواره‌ها مي‌توانند تأثير قابل توجهي از نظر اقتصادي و فرهنگي در منطقه داشته باشند.

 

گزارش تصویری از علی میرزایی


نظرات کاربران


@