بهبود اجراي قانون در شبکه هاي اجتماعي

قانون كنترل محتواي مجرمانه در فضاي مجازي آلمان!

تاریخ انتشار : ۱۸:۱۸ ۲۲-۰۱-۱۳۹۷

تا پيش از تصويب اين قانون، اين تنها شرکتها بودند که درباره حذف محتويات مجرمانه تصميم مي گرفتند. بموجب اين قانون، محتوياتي که در ماهيت مجرمانه‌ آنها ترديدي نيست، بايد ظرف بيست و چهار ساعت پس از دريافت شکايت پاک شوند اما در مواردي که درباره مجرمانه‌‌بودن آنها ترديد وجود دارد، يک هفته فرصت براي حذف اين گونه مطالب از سوي قانونگذار در نظر گرفته شده است. در صورت اثبات انتشار آگاهانه و هدفمند اين مطالب، جريمه پنج ميليون يورويي براي متخلفان اعمال مي شود که در صورت ادامه نقض اين قانون، پنجاه ميليون يورو جريمه در انتظار شرکتهاي متخلف خواهد بود.

تبریز امروز:

Image result for social media social media fakes
به نقل از "مطالعات آلمان و اروپا"، چنانچه شبکه هاي اجتماعي ظرف مدت بيست و چهار ساعت در ارتباط با پست (پيام) هاي حاوي کلامهاي نفرت انگيز و منزجرانه و در زمينه موضوعات و مسائل پيچيده، تا هفت روز، محتوا و مصاديق مجرمانه را از شبکه هاي خود حذف نکنند بايد خود را براي پرداخت تا مبلغ پنجاه ميليون يورو (پنجاه و هشت ميليون دلار) جريمه آماده کنند. اين هشدار در راستاي عمل به اجراي قانون «بهبود اجراي قانون در شبکه هاي اجتماعي» موسوم به «نِتس دِ گِ NetzDG» است که در يکم سپتامبر سال 2017 در پارلمان سراسري فدرال آلمان (بوندس تاگ) به تصويب رسيد و از يکم اکتبر همان سال اجرايي شد.

Image result for social media social media fakes

علیرغم طرح انتقادات و ابراز نگراني هايي که تصويب و اجراي اين قانون بر مقوله آزادي بيان مي تواند داشته باشد اما اين قانون در نهايت در آلمان به تصويب رسيد؛ کشوري که از سرسخت ترين کشورهاي جهان در مقابله و برخورد با تهمت و افترا و جرايم منزجرانه است. در بخش ديگري از اين خبر آمده است: آلمان تنها کشوري نيست که از شرکتهاي فناورانه، حذف مطالب و پستهاي حاوي نفرت و انزجار را درخواست کرده و در همين ارتباط، اتحاديه اروپا نيز درخواست مشابهي را مطرح کرده است. سال 2018 سال آغاز (برخورد با شبکه هاي اجتماعي مختلف) است و با توجه آنکه دو شبکه اجتماعي «فيس بوک» و «توييتر» در گذشته نيز در زمينه انتشار محتواي نفرت انگيزانه به دردسر افتاده اند به نظر مي رسد اجتناب از پرداخت يک چنين جرايم سنگيني براي اين شرکتها به وظيفه اي چالش برانگيز تبديل شود.

گفتني است از زمان تصويب اين قانون در بوندس تاگ آلمان، يک مرکز «کنترل محتواي فيس بوک» نيز در آلمان راه اندازي شده است؛ مرکزي کاملا محرمانه که در آنجا روزانه صدها محتوا و مصداق مجرمانه و مساله دار از سوي دهها کارشناسي که نامشان بايد ناشناخته باقي بماند، حذف مي شوند. طبق اين قانون هيچيک از شبکه هاي اجتماعي، حق انتشار و ترويج مطالب و محتواهايي با مصاديق و مضامين زير را ندارند:

- اقدام عليه نظم عمومي و فراخوان به ارتکاب جرم و تاييد آن (تحريک عمومي به اعمال مجرمانه)
- نفرت و انزجار
- جرم و جنايت
- تهمت و افتراء
- اخبار کذب
- جرايم تروريستي شامل تشکيل گروههاي تروريستي
- توهين به پيروان مذاهب
- بددهني و تشويق به خشونت
- مزاحمت جنسي

Image result for social media social media fakes

تا پيش از تصويب اين قانون، اين تنها شرکتها بودند که درباره حذف محتويات مجرمانه تصميم مي گرفتند. بموجب اين قانون، محتوياتي که در ماهيت مجرمانه‌ آنها ترديدي نيست، بايد ظرف بيست و چهار ساعت پس از دريافت شکايت پاک شوند اما در مواردي که درباره مجرمانه‌‌بودن آنها ترديد وجود دارد، يک هفته فرصت براي حذف اين گونه مطالب از سوي قانونگذار در نظر گرفته شده است. در صورت اثبات انتشار آگاهانه و هدفمند اين مطالب، جريمه پنج ميليون يورويي براي متخلفان اعمال مي شود که در صورت ادامه نقض اين قانون، پنجاه ميليون يورو جريمه در انتظار شرکتهاي متخلف خواهد بود. از آنجا که بنا به تصويب پارلمان آلمان، محتويات مجرمانه برشمرده، خود به خود حذف نمي‌شوند؛ مگر آنکه شکايتي صورت پذيرد، بنابراين شبکه‌هاي اجتماعي بزرگ و همين طور شبکه پخش فيلمهاي ويدئويي «يو تي يوب» به تمهيد زيرساخت‌هاي لازم براي رسيدگي سريع به شکايات موظف شده اند. اين شرکت‌ها مکلفند مرجعي را نيز براي پاسخگويي به نهادهاي دولتي و قضايي معرفي کنند

 

 


نظرات کاربران


@