از مجموعه آثار موزه هنر سان دیگو!

نگارگری صحنه ای از داستان بیژن و منیژه !

تاریخ انتشار : ۲۳:۰۵ ۱۶-۰۱-۱۳۹۷

مینیاتور گرفتار شدن بیژن به دست گرسیوز در قصر افراسیاب و در اتاق منیژه متعلق به سال 1610 میلادی است که در موزه هنر سان دیگو با ابعاد 12.1 * 20.7 نگهداری می شود!

تبریز امروز:

Garsivaz arrests Bizhan in Manizha's appartments | by thesandiegomuseumofartcollection

 

آآشنایی با منیژه و رفتن به کاخ

گرگین میلاد؛ بیژن را به نزدیکی اردوی تفریحی دختران تورانی می‌برد. در این اردو منیژه دختر افراسیاب که در شاهنامه زیبایی‌اش توصیف شده همراه ندیمه‌هایش در دامان طبیعت اردو زده بود. بیژن محو زيبايى منيژه مى شود و پشت درخت تناوری ایستاده و منیژه را تماشا می‌کند. منیژه ازطریق ندیمه‌اش متوجه حضور بیژن می‌شود و حاجبی را نزد او می‌فرستد به این گمان که او سیاوش است که دوباره زنده شده. بیژن خود را پهلوانی ایرانی معرفی می‌کند و به سفارش منیژه وارد چادر او می‌شود. پس از سه روز که در چادر او بود منیژه تصمیم می‌گیرد اورا مخفیانه به کاخ پدرش افراسیاب ببرد. بیژن قبول نمی‌کند و سعی می‌کند خود را نجات دهد و به ایران زمین بازگردد. منیژه باکمک همراهانش بیژن را با دارو خواب کرده و لای البسه پیچیده و به درون کاخ می‌برد.

فاش شدن حضور بیژن و تنبیه شدنش

پس از چند روز حضور مخفیانه در کاخ ماجرا فاش می‌شود. مأمور افراسیاب به نام گرسیوز وارد اتاق منیژه می‌شود و بیژن را تسلیم کرده و تحویل افراسیاب می کند. افراسیاب قصد کشتن او را داشت اما با وساطت پیران وزیر دانشمندش به این دلیل که از خون‌خواهی ایرانیان جلوگیری کند او را نمی‌کشد. بااین‌حال بیژن را در چاهی عمیق انداخته و سنگی بر سر چاه می‌گذارد به حدی که آب و هوا  و غذای اندک از آنجا رد شود. منیژه نیز با تحقیر از کاخ اخراج شده و آواره می‌گردد. منیژه که خود را باعث و بانی این حادثه می‌داند شب‌ها را بر سر چاه مویه کرده و روزها به دنبال غذا برای بیژن می‌گردد.

Image result for the san diego museum of art

 

مینیاتور گرفتار شدن بیژن به دست گرسیوز در قصر افراسیاب و در اتاق منیژه متعلق به سال 1610 میلادی است که در موزه هنر سان دیگو با ابعاد  12.1 * 20.7 نگهداری می شود!

 

 


نظرات کاربران


@