مصر شاهد بزرگ ترین حمله تروریستی

کشتار انسان های بیگناه در مسجد الروضه

تاریخ انتشار : ۱۵:۰۰ ۰۵-۰۹-۱۳۹۶

حملۀ تروریستی مهاجمان ناشناس در روز جمعه ۲۴ نوامبر به نمازگزاران مسجدی در شمال مصر، دستکم ۲۳۵ کشته و ۱۳۰ زخمی بر جای گذاشت. مسجد «الروضه» متعلق به مسلمانان صوفی است و در منطقه «بئر العبد» در ۴۰ کیلومتری غرب شهر «العریش» مرکز استان سینای شمالی قرار دارد. به گفته شاهدان، با پایان یافتن نماز ظهر، بمبی در داخل مسجد منفجر شد و سپس مهاجمان با چهار وسیله نقلیه به مسجد نزدیک شده و بسوی نمازگزاران آتش گشودند. شاهدان می‌گویند مهاجمانی که در بیرون از مسجد و در داخل خودروها موضع گرفته بودند نیز به مردمِ در حال فرار، تیراندازی می‌کردند.

تبریز امروز:

Image result for egypt terror attack

به نقل از منابع خارجی :حملۀ تروریستی مهاجمان ناشناس در روز جمعه ۲۴ نوامبر به نمازگزاران مسجدی در شمال مصر، دستکم ۲۳۵ کشته و ۱۳۰ زخمی بر جای گذاشت.

مسجد «الروضه» متعلق به مسلمانان صوفی است و در منطقه «بئر العبد» در ۴۰ کیلومتری غرب شهر «العریش» مرکز استان سینای شمالی قرار دارد.

به گفته شاهدان، با پایان یافتن نماز ظهر، بمبی در داخل مسجد منفجر شد و سپس مهاجمان با چهار وسیله نقلیه به مسجد نزدیک شده و بسوی نمازگزاران آتش گشودند. شاهدان

می‌گویند مهاجمانی که در بیرون از مسجد و در داخل خودروها موضع گرفته بودند نیز به مردمِ در حال فرار، تیراندازی می‌کردند.

بیش از ۵۰ خودروی شخصی و آمبولانس کار انتقال مجروحان به بیمارستان‌های اطراف محل حادثه را بر عهده داشتند و به گفته شاهدان، مهاجمان حتی به آمبولانس‌هایی که در محل بودند نیز تیراندازی کرده‌اند.

مهاجمان چه کسانی بودند؟

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملۀ خونبار را برعهده نگرفته است با این وجود گمان می‌رود که عاملان این اقدام تروریستی، اسلامگرایان افراطی عضو گروه «داعش سینا» باشند.

از نظر افراط گرایان عضو داعش، مسلمانان صوفی «مرتد» هستند. آنها پیش از نیز این بارها به صوفی‌ها و همچنین به مردم قبیله‌های ساکن در استان سینای شمالی حمله کرده بودند.

اسلامگرایان افراطی این قبایل را به دلیل همکاریشان با دولت مصر و نیروهای امنیتی این کشور، خائن می‌نامند.

واکنش دولت و مقامات مصر

در پی این حمله، سطح تدابیر امنیتی در مکانهای کلیدی مصر از جمله فرودگاه بین‌المللی قاهره افزایش یافت.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور نشست فوق‌العاده‌ای را با حضور وزیر دفاع، وزیر کشور و رئیس سازمان امنیت مصر تشکیل داد. او پس از این نشست اعلام کرد که مصر به تروریستها پاسخی محکم و قاطع خواهد داد.

احمد الطيب، امام بزرگ الازهر نیز در جریان نشستی خبری حمله به مسجد الروضه را محکوم و بر ضرورت مبارزه جدی با تروریستها تاکید کرد.

در پی وقوع این حادثه، دولت مصر سه روز عزای ملی اعلام کرد.

بازگشایی گذرگاه مرزی رفح هم که پیش تر در پی توافق حماس و فتح برنامه ریزی شده بود بدلیل دغدغه های امنیتی قاهره به تعویق افتاده است.

حمله به مسجد الروضه، مرگبارترین حملۀ تروریستی مصر

حمله به مسجد الروضه در استان سینای شمالی، بزرگترین حمله به غیرنظامیان در مصر از سال ۲۰۱۳ میلادی به اینسو محسوب می شود.

از سال ۲۰۱۳ میلادی و با برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری مصر، شمار حملات تروریستی علیه نیروهای امنیتی و فرماندهان ارتش در این کشور بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

پیش از این مرگبارترین حادثه در مصر، سقوط هواپیمای پرواز شمارهٔ ۹۲۶۸ کاگالیماویا در شمال صحرای سینا در سال ۲۰۱۵ میلادی محسوب می‌شد که ۲۲۴ کشته بر جای گذاشت.

 


نظرات کاربران


@