چکاوک کاکلی عینالی در برف
چکاوک کاکلی را اغلب در پای چشمه پایان نزدیک " پایان کورپوسی " پشت کوه عینالی می توان دید ، او گونه ای از چکاوک است که از 81 گونه دیگر چکاوک به دلیل تاج پرهایش که در ادعای مالکیت بر محدوده اش یا خواستگاری و هنگام آواز خواندن بلند می شوند ، متمایز می شود. این پرنده " کوهستان عینالی" در سرزمین اروپا ، در شمال آفریقا و در بخش هایی از غرب آسیا و چین نیز زندگی می کند. او پرنده غیر مهاجر است . اکنون با سرمای شدید هوا و برف این پرنده ی کوچک نیز با مشکل تامین غذا مواجه است . اما بالاخره او راه خودش را پیدا کرده است و به این علت است که در عینالی سال هاست که بقای خودش را حفظ کرده است.
دند در یک روز برفی
دند قله ی آرام پشت کوه های سرخاب است ، دند مستعد ثبت به عنوان میراث طبیعی تبریز به همراه عینالی است ، هرچند عینالی بسیار خراشیده و زخمی شده باشد ...
نخاله های ساختمانی از سوی شهر پاک و مدرن سهند به سمت اسکوی تاریخی !
اسکو شهری قدیمی و زیباست ، زمانی باغ هایش زبانزد مردمان منطقه بودند ، هرچند موج تخریب باغات پرپشت و زیبایش درحال زوال دیده می شوند ! این سرنوشت محتوم باغات نیست بلکه نگاه مدیرانی است که نتوانسته اند، حیات و زندگی درختان را درک کنند . حال از ارتفاعات شهرسهند مسیر نخاله ساختمانی و حتما سپس شیرابه ی زباله و نخاله به سمت شهر و آب های زیرزمینی آن جاری خواهد شد.
جیک جیریک ، آواز گنجشک ها !
گنجشک پرنده همراه کره زمین است ، نقش و نگار تیره اش خیره کننده است ، شاید بدون او کره زمین بسیار ساکت می شد ! تصویرش بر روی نقاشی های دیرین نقش بسته است ! اما در فصل سرما او هم نیازمند حمایت است . تا جیک جیریک خودرا به گوش ها برساند
استادهای طبیعت + ویدئو
از بلندترین کوه‌ها گرفته تا ضخیم‌ترین جنگل‌ها، سردترین یخ‌ها یا داغ‌ترین بیابان - دنیا پر از مناظر متفاوت و متقابل است، اما به نظر می‌رسد حیوانات مصمم هستند که از آن استفاده کنند. آنها با بدن های ویژه ، رژیم های غذایی غیر معمول و رفتارهای منحصر به فرد، هر گوشه از جهان را تسخیر کرده اند.
زمستان دوران سخت بقا برای حیوانات
زمستان یک طلسم بسیار خاص و جادویی ایجاد می کند. زمان سنت‌ها و آداب و رسوم است: آدم‌برفی‌ها زنده می‌شوند، چله با آن آغاز می شود ؛ سرسره های خیابانی و برف بازی آغاز می گردد، که باعث خوشحالی جماعت می‌شود. اما زندگی حیوانات بومی به این ماجراهای انسانی توجهی نمی کند. برای آنها زمستان زمان ریاضت است. روباه ها، سنجاب ها، گرازها و سیاه گوش ها همگی استراتژی خاص خود را برای زنده ماندن در زمستان دارند. اما با وجود توانایی شگفت انگیز برای سازگاری، مبارزه برای بقا سخت است - و اغلب تنها با کمک انسان ها می توان پیروز شد.
پناه بردن پنگوئن به قایق توریست ها
اورکاها یا همان نهنگ های قاتل بدنبال یک پنگوئن هستند و پنگوئن هم از ترس جان در حال فرار ! او دو انتخاب دارد . پناه به قایق توریست ها و انسان ها یا فرار در آب های آزاد وقتی که اورکاها در آن دست بالا دارند . ....پنگوئن گزینه کمک طلبیدن از انسان ها را برمی گزیند و به داخل قایق می پرد وقتی در قایق آدم ها آرام می گیرد ، با احترام با وی برخورد می شود وی یکی از مسافرین قایق می گردد تا آن زمانکه صدا ی اورکا بگوش ننمی رسد و پنگوئن به آرامی در آب شیرجه می زند و می رود.
کفتارهای خالدار شبکه های اجتماعی را به ارث می برند+ ویدئو
زندگی اجتماعی پیچیده کفتار خالدار برای چندین دهه محققان را مجذوب خود کرده است و دانشمندان اخیراً اطلاعات ارزشمند دیگری را به درک ما از زندگی آنها اضافه کرده اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که توله‌های کفتار نه‌تنها رتبه‌شان را از مادرشان به ارث می‌برند، بلکه شبکه‌ای از متحدان را نیز به ارث می‌برند که ممکن است در طول زندگی‌شان ادامه داشته باشد. و مانند هر فردی که در طبقه ممتاز متولد شده است، به خوبی به آنها خدمت می کند. کفتارهای خالدار یکی از پیچیده ترین ساختارهای اجتماعی را در میان شکارچیان دارند. آنها در واحدهای اجتماعی به نام قبیله هاینا ، از تعداد انگشت شماری تا بیش از صد نفر زندگی می کنند - متشکل از زنان مرتبط و غیر مرتبط و فرزندان آنها (خطوط مادرزادی)، و همچنین مردان مهاجر. قبیله ها در یک سلسله مراتب مادرزادی دقیق عمل می کنند که در آن رتبه بالا با افزایش امید به زندگی و موفقیت باروری مرتبط است.
پیش بینی نابودی بشریت توسط میکروپلاستیک ها
بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) استفاده از پلاستیک توسط شرکت های کشاورزی در تولید مواد غذایی در سراسر جهان یک تهدید بالقوه مرگبار برای سلامت و ایمنی همه بشریت است. به گفته فائو، تا به امروز، میکروپلاستیک های بیشتری در خاک نسبت به اقیانوس ها انباشته شده اند. این به دلیل میلیون ها تن پلاستیک مورد استفاده در صنایع غذایی و کشاورزی است. میکروپلاستیک ها (زمانی که قطعات بزرگتر پلاستیک شکسته می شوند) از طریق غذا وارد بدن انسان ها و حیوانات می شوند. با این حال، حاوی مواد افزودنی سمی هستند که می تواند کشنده باشد و همچنین باعث بیماری شوند. محققان دریافته‌اند که برخی از حیوانات دریایی از استفاده از میکروپلاستیک رنج می‌برند، اما تأثیر آن بر سایر موجودات زنده از جمله انسان هنوز به طور کامل شناخته نشده است.
سوز و سرما ، دانه های یخ بر روی گل عینالی
سوز و سرما بر تن عینالی نشست و دانه های یخ روی گل ها و گیاهان عینالی را گرفتند ...............
صدای اعتراض زمین را بشنویم
پس از سال‌ها کج‌رفتاری با مادرِ طبیعت، صدای اعتراضِ زمین با فرونشست، با خشکیِ رودها، کم‌رمقی چاه‌ها و جاری شدنِ سیلاب‌ها برخاسته است... این‌ها صدای اعتراض زمین است به خاطر تصرف عُدوانیِ فرزندانش... این روزها که زخمِ کهنه میهن سر باز کرده و صدای خشکیدگی و بی‌آبی بیش‌ازپیش شنیده می‌شود، در کنار اصلاحِ بنیادینِ قوانینِ مربوط به محیط‌زیست و منابع آب، باید الگو و نوع نگاه مردم نیز به منابع طبیعی تغییر کند. انتقال صورت‌مسئله از یک استان و اقلیم به استان‌های مجاور نه‌تنها هیچ کمکی به حل مشکل نخواهد کرد بلکه باعث فوت وقت است. درحالی‌که هیولای تنشِ آبی سال‌به‌سال به میهن ما نزدیک می‌شود توجه به راهکارهای علمیِ دلسوزانِ وطن تنها و تنها چاره در این روزگارِ سخت است. هیولای تنش آبی را با هیچ سلاحی نمی‌شود شکست داد مَگر با علم و خِرَد... ما باید بیاموزیم بقای ما با بقای محیط‌زیست کشورمان گره‌خورده است، اگر نیاموزیم طبیعت آن را به ما خواهد آموخت...
شتباهات فاحش در حوضه زاینده رود و راهکارهای اساسی غلبه بر مشکل
"ما در مدیریت منابع آب کشور و علل خصوص حوضه زاینده رود اشتباهات فاحشی مرتکب شده ایم" و اگر با آگاهی کامل از این اشتباهات درس لازم را برای اصلاح اشتباهات گذشته و جراحی عمده در بخش مدیریت منابع آب را نگیریم این روندهای غلط ادامه می یابند و مسئله نه تنها حل نمی شود بلکه رفته رفته در حوضه های دیگر کشور نیز سر باز می کند و هیجانات دیگری را سبب می گردد. امّا جمیع شرایطی که سبب وضعیت امروز حوضه زاینده رود شده اند می توانند به بندهای زیر خلاصه گردد. 1- دست کاری بیش از حد حوضه طبیعی و مصنوعی کردن آن و در نتیجه عدم اقناع مردم در مورد طبیعی بودن خشک سالی های احتمالی. به همین جهت است که در مردم این توقع ایجاد شده که دولت مکلف به رفع مشکل نیاز آب کشاورزی و حقآبه زیست محیطی است. 2- بارگذاری بیش از توان حوضه و ایجاد انتظارات جدید در بخش های مختلف مصرف آب به امید رسیدن حقآبه مازاد از حوضه های مجاور. 3- دادن حقآبه صوری به کشاورزان و صنایع برای تحت فشار قرار دادن مدیریت منابع آب کشور برای دامن زدن به انتقال آب بین حوضه ای جهت تامین حقآبه ها. 4- تخصیص سهم آب از حوضه زاینده رود به استان یزد برای تامین آب شرب یزد با تکیه بر جبران آن در آینده از طریق حوضه کارون بزرگ. 5- گسترش زمین های تحت آبیاری به دو برابر (نسبت به ده سال گذشته) بدون توجه به توان واقعی حوضه و معیارهای علمی مرتبط با آب قابل برنامه ریزی. 6- گسترش صنایع آب بَر در منطقه و دامن زدن به مهاجرت نیروی آماده اشتغال به این مناطق. 7- عدم وجود معیارهای صحیح تقسیم آب هر حوضه بین مناطق جغرافیایی واقع در درون حوضه آبخیز. اکنون در مرحله ای هستیم که مسئولان همه به تکاپو افتاده اند تا به سرعت با ارایه راه حلی هایی اذهان را قانع نمایند که به فکر آنانند و مسئله بزودی حل خواهد شد. در این مرحله مسئولان کشور نباید این اشتباهات را مرتکب نمایند 1- قول مساعد برای ادامه انتقال بین حوضه ای آب برای جبران کمبود آب حوضه زاینده رود. زیرا دامن زدن به این مسئله سبب هیجانات مضاعف در مردم ساکن در حوضه کارون بزرگ (که مبدا انتقال نامیده می شود و حقآبه داران اصلی این حوضه هستند) خواهد شد. 2- قول مساعد برای حل فوری مشکل. زیرا اصلاح اشتباهاتی که در دو یا سه دهه گذشته در حوضه زاینده رود صورت گرفته به زمان بسیار بیشتری برای اصلاح امور نیازمند است. 3- نا امید کردن مردم در حل تدریجی مشکل در آینده. زیرا چنانچه با روشهای علمی برنامه ریزی صحیحی صورت گیرد به تدریج می توان با تکیه بر منابع آبی خود حوضه، در بخشهای مختلف مصرف آب، راهکارهایی را پیش گرفت تا مشکلات حوضه تخفیف یابند و مشکلات زیست محیطی رودخانه و تالاب گاوخونی نیز مرتفع گردند. روی هم رفته راه حل های رفع مشکل حتما باید با تاکید بر منابع آبی خود حوضه مرتفع گردند و توسعه بخش های آب بَر چه در بخش کشاورزی و چه در بخش صنعتی باید محدود گردند. استفاده از آبهای غیرمتعارف و بازچرخانی آب در صنعت باید مرسوم گشته و با فرهنگ سازی راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی ارتقاء یافته و از کشت گیاهان پُر مصرف آب در حوضه جلوگیری گردد. برای مدیریت تقاضا در حوضه زاینده رود راه کارهای بسیار دیگری نیز ممکن است پیشنهاد گردد امّا قطعاً اگر چند مورد بر شمرده فوق پیگیری شده و به نتیجه برسند مشکل این حوضه با درصد اطمینان بالایی حل خواهند شد بدون آنکه مشکلاتی در دیگر حوضه های آبخیز کشور دامن زده شود.
روباه پشت کوه
می دانستم ، این حوالی زندگی می کند ، چند بار دیده بودمش ؛ آن طرف آجی بدنبالش می گشتم ! ناگهان به سرعت از جلویم گذشت ! صدایش کردم ایستاد و نگاهی بمن انداخت و باز برگشت و به سرعت از دید دوربین پنهان شد ! سگ های ولگرد آنقدر در حال تغذیه توسط خانم های شیک پوش در داخل شهر و پای کوه عینالی و جاده قدیم اهر در حوالی آرپا دره سی و ونیار هستند که روباه چاره ا ی به جز فاصله گرفتن از شهر نیافته است ، تغذیه کامل سگ ها زاد و ولد آنها را افزایش داده است وگله های سگ ولگرد گونه ی غالب مصنوعی حیات حیوانات منطقه شده است .
آواز زاغ در باغ + ویدئو
شاید شنیدن صدای زاغ در باغ آن هم در خزان پائیز صدایی متفاوت باشد و ما را با سر و صدای بسیار زاغ به آرامش و سکوتی بدور از صدای ماشین و کارخانه و ....ببرد!
آواز آهیل ،اوریول طلایی اوراسیا
آهیل همان اوریول یا پری شاهرخ است که زیستگاه هایش را در ایران نابود کرده اند آهیل یا پری شاهرخ و یا اوریول طلایی اوراسیا یا اوریول طلایی، تنها عضو خانواده پرندگان گذرگاهی از خانواده اوریول های دنیای قدیم است که در مناطق معتدل نیمکره شمالی تولیدمثل می کند. این یک مهاجر تابستانی در اروپا و غرب آسیا است و فصل زمستان را در مرکز و جنوب آفریقا می گذراند. اوریول های طلایی محدوده بسیار وسیعی با جمعیت های زیادی دارند که ظاهراً پایدار هستند. بنابراین، آنها به عنوان کمترین نگرانی توسط موسسه ی حیات پرندگان ارزیابی می شوند.
مارمولک ؛ خزنده کوچک و زیبای عینالی
مارمولک عینالی خزنده زیبای این کوهستان است، گاه با حوصله چشم در چشم تماشاچی خود می دوزد و به او نگاه می کند مارمولک ها با بیش از 6000 گونه گروه گسترده ای از خزندگان پولک دار هستند ، در تمام قاره ها بجز قطب جنوب دارای زندگی اند اندازه مارمولکها از آفتاب پرستها و گكوها به طول چند سانتیمتر تا اژدهای كومودو به طول 3 متر است.
پیروزی انسان ها بر آلودگی جهانی محیط زیست
در رای گیری "تاریخی" ، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حق تمیز بودن محیط زیست را به رسمیت شناخته است، "تصمیم تاریخی امروز اوج تلاشهای بیش از 40 سال برای به رسمیت شناختن حق داشتن محیطی امن ، تمیز ، سالم و پایدار است........."تأثیر تغییرات آب و هوایی ، مدیریت ناپایدار و استفاده از منابع طبیعی ، آلودگی هوا ، زمین و آب ، مدیریت نامناسب مواد شیمیایی و زباله ، از دست دادن تنوع زیستی و کاهش خدمات ارائه شده اکوسیستم ها در برخورداری از یک محیط امن ، پاک ، سالم و پایدار اختلال ایجاد می کنند و آسیب های زیست محیطی پیامدهای منفی ، مستقیم و غیرمستقیم ، برای برخورداری موثر از همه حقوق بشر دارد. "
برج و باغ
بدون شرح
کپسول زمان طبیعت+ ویدئو
"محققان چینی گونه هایی را که بیش از یک قرن در گودال یونان گم شده است" پیدا کردند. محققان در چین در حال بررسی حفره ای در استان یوننان برای جمع آوری دانه های نادر و نمونه های گیاهی هستند. به دلیل انزوا و ساختار منحصر به فرد ، سوراخ پناهگاهی ایده آل برای گیاهان و حیوانات شده است. گونه هایی که بیش از یک قرن دیده نشده اند و سایر گیاهان قابل توجه در این منطقه زنده مانده اند.
زندگی با تمساح ها +ویدئو
در دویست میلیون سالی که تمساح برای اولین بار بر روی زمین ظاهر شد ، هرگز از جذابیت ومورد توجه بودن و ترساندن خود دست نکشیده است. برای برخی از مردم در مالی و چاد ، خزنده هنوز مقدس است. تمساح در کنار دوگون ها در مالی و عشایر بایدیت در چاد ، ما شاهد رشد علاقه مردم در تماس با تمساح هستیم ، نزدیکی آنها گاهی اوقات می تواند نگران کننده ، اما همیشه جذاب باشد!
گل های "داغ قارپیزی" درعینالی با موسیقی یوهان سباستیان باخ
داغ قارپیزی یا Caper از گیاهان وحشی کوه های عینالی است که گاه در داخل شهر تبریز و کوچه و پس کوچه های قدیمی آن هم می روید ، گل هایش بسیار زیبا هستند و میوه آن ظاهری شبیه قارپیز یا هندوانه کوچک و مینیوتوری را دارد....
چکاوک کاکلی عینالی
چکاوک کاکلی گونه ای از چکاوک است که از 81 گونه دیگر چکاوک به دلیل تاج پرهایش که در ادعای مالکیت بر محدوده اش یا خواستگاری و هنگام آواز خواندن بلند می شوند ، متمایز می شود. این پرنده " کوهستان عینالی" در سرزمین اروپا ، در شمال آفریقا و در بخش هایی از غرب آسیا و چین نیز زندگی می کند. او پرنده غیر مهاجر است ، اما گاهی اوقات به عنوان یک پرنده در حال گردش در بریتانیا نیز دیده شده است.
جاده اردبیل
قویروق آتان بولبول در کنار " پایان کورپوسی " عینالی
تصاویر قویروق آتان بولبول یا .... از کنار " پایان کورپوسی " در راه قدیم " پایان " معروف به " پایان یولی " عینالی گرفته شده اند. قویروق آتان بولبول یا ..... از گنجشک سانان کوچک از خانوادهٔ دم‌جنبانک هاست که در بیشتر نواحی آسیا، اروپا و بخش‌هایی از شمال آفریقا زاد و ولد می‌کند. این پرنده غیر مهاجر و ساکن نواحی با آب و هوای معتدل است ، این پرنده به‌طور پراکنده در آلاسکا نیز مشاهده شده است. این پرنده از پرندگان ساکن کوه عینالی به شمار می رود.