چکاوک کاکلی عینالی
چکاوک کاکلی گونه ای از چکاوک است که از 81 گونه دیگر چکاوک به دلیل تاج پرهایش که در ادعای مالکیت بر محدوده اش یا خواستگاری و هنگام آواز خواندن بلند می شوند ، متمایز می شود. این پرنده " کوهستان عینالی" در سرزمین اروپا ، در شمال آفریقا و در بخش هایی از غرب آسیا و چین نیز زندگی می کند. او پرنده غیر مهاجر است ، اما گاهی اوقات به عنوان یک پرنده در حال گردش در بریتانیا نیز دیده شده است.
جاده اردبیل
قویروق آتان بولبول در کنار " پایان کورپوسی " عینالی
تصاویر قویروق آتان بولبول یا .... از کنار " پایان کورپوسی " در راه قدیم " پایان " معروف به " پایان یولی " عینالی گرفته شده اند. قویروق آتان بولبول یا ..... از گنجشک سانان کوچک از خانوادهٔ دم‌جنبانک هاست که در بیشتر نواحی آسیا، اروپا و بخش‌هایی از شمال آفریقا زاد و ولد می‌کند. این پرنده غیر مهاجر و ساکن نواحی با آب و هوای معتدل است ، این پرنده به‌طور پراکنده در آلاسکا نیز مشاهده شده است. این پرنده از پرندگان ساکن کوه عینالی به شمار می رود.
شاهین در عینالی
شاهین هر از گاهی به آسمان داخل شهر هم می آید ، وی در کوهستان عینالی زندگی می کنند و با چشمان تیزبین و سرعت فوق العاده اش زندگی اش را می گرداند ....شاهین های پرگرین در حال پرواز با سرعت 320 کیلومتر در ساعت (200 مایل در ساعت) ثبت شده اند که آنها را سریع ترین موجودات روی زمین می کند. آنها سریعترین شیرجه ثبت شده به سرعت عمودی 390 کیلومتر در ساعت (240 مایل در ساعت) را دست یافته اند.
فیل های چینی همچنان در سفرند !
16 فیل سفر خود را باهم آغاز کرده اند، آنها در بین راه 3 نفر را از قطارشان پیاده کرده اند ، اما 2 نوزاد به گروه اضافه شده است .....500 کیلومتر راه طی کرده اند و خسارات و هزینه های بسیار وارد کرده اند ....فیل های وحشی آسیایی در چین سالیانه بالغ بر 30 میلیون دلار هزینه بر سرزمین وارد می کنند.........این سفر بینش منحصر به فردی را در مورد نحوه پاسخگویی مقامات محلی به چالش حفظ حیوانات و افرادی که با آنها برخورد می کنند ارائه می دهد.
کهلیک در افق عینالی
در میانه های کوه در سکوت دره ای آرام از عینالی نشسته بودم ، صدای آوازش را شنیدم ، به آرامی دنبال صدا رفتم و او را نشسته یافتم ؛ آرام در خط افق به پایین می نگریست ، باز آوازی کوتاه از او شنیدم ، دوربین را رویش تنظیم کردم ، دگمه را فشار دادم و او به آسمان برخاست و عکس کبک بدین سان ضبط شد ......
والس بالوتا هیرسوتا ،گل عینالی با موسیقی گل ها+ ویدئو
بالوتا هیرسوتای عینالی گونه ای متفاوت از گل های وحشی کوهستان عینالی است.....که نمونه ی شبیه به آن را ندیده ایم ، این گل از اوایل اردیبهشت گل دهی خود را آغاز می کند ..... موسیقی متن" والس گل ها " اثر پیتر چایکوفسکی و عکس ها از توفیق وحیدی آذر است .
تنها با گرگ ها + ویدئو
بیشتر ما این حیوان را فقط در عکس دیده ایم و هرگز در طبیعت با آن روبرو نشده ایم. وقتی کلمه "گرگ" را می شنویم ، یک جانور ترسناک و خون تشنه کلیشه ای را تصور می کنیم که رحم نمی کند. اما آیا آنها واقعاً اینگونه هستند؟ یا شاید انسان ها این ننگ را ناعادلانه روی گرگ ها چسبانده اند؟ برای بررسی ماهیت واقعی گرگها ، دو طبیعتگردان به دورترین گوشه سیبری ، به آن مکانهای خلوت و واقعاً وحشی ، جایی که طبیعت زندگی در آن زندگی می کند ، می روند
نخاله های ساختمانی در کنارگذر جنوبی تبریز+ ویدئو
همراه با ساخت و ساز و یا حتی تعمیرات کوچک در داخل خانه ها، تلی از نخاله های ساختمانی بوجود می آید! این نخاله های ساختمانی چگونه و در کجا دفن و یا از بین می روند ؟ آنچه که دیده می شود، عدم حل این معضل شهر تبریز و به تبع آن آلودگی بصری و فیزیکی ناشی از آن در شهر است ! این ویدئو تصویر آلودگی های تخلیه ضایعات ساختمانی شهر دراتوبان و کنار گذر جنوبی و در مجاورت منطقه مشهور و سمبلیک تبریز یعنی ائل گلی را نشان می دهد.
گل های لی لی چمن عینالی + ویدئو
در نگاه مردمان و میان فرهنگ عامه ، لی لی چمن با پاکی ها و امید ، مدارا و مجازات همراه بوده است....یکی از اسامی اش شکل گل را به عنوان چتر منعکس می کند. بسیاری از نام های رایج گیاه شامل باغ ستاره بیت لحم ، خواب آلود ، خواب ظهر ، زنبق چمن ، دانه برف تابستان ، گل برف ، گل ستاره ، شیر پرنده ، بانوی ساعت یازده ، مارچوبه حمام با ارجاع به زمان و باز شدن گل ، باز شدن دیر وقت و بسته شدن در شب یا در شرایط ابری آن است. ..... عکس های ویدئو از گل های اردیبهشت ماه کوه عینالی توسط توفیق وحیدی آذر است و موسیقی متن " بهار " اثر آنتونیو ویوالدی است.....
شیر و انسان ها + ویدئو
در جنوب صحرای آفریقا ، ماسای ها در مرزهای کنیا و تانزانیا زندگی می کند. اما این مردان عشایر و گله هایشان در سرزمین خود با شیر شریک هستند و تقابل ها بین انسان و حیوان اجتناب ناپذیر است. گربه های بزرگ امروز نیز ما را مجذوب خود می کنند. برخی از مردم در غرب ، با تشریفات ، خود را در مقابل گربه سانان قرار می دهند و جان خود را به خطر می اندازند. مایک پنمن که زندگی خود را وقف مطالعه حیات وحش کرده است ، تجربه پرمخاطره خود با یک شیر در آفریقای جنوبی را به نمایش می گذارد .
ماموت ، تیتان عصر یخبندان
ماموت ، تیتان عصر یخبندان است ، غول های عظیم الجثه ای که اجداد فیل های امروزین بشمار می آیند؛ سفر در گذشته در این ویدئو انجام می شود ، به دورانی که نیاکان ما هنوز در غارها زندگی می کردند. دورانی که جهان نه توسط انسان ، بلکه توسط حیوانات عظیم الجثه همچون ماموت ها اداره می شد. این مجموعه مهیج از گرافیک پیشرفته رایانه ای و تصاویر ویدیویی طبیعی زیبا استفاده می کند تا زندگی خانواده ای از این غول های پشمالو را به تصویر بکشد.
امپراطوری عظیم مورچه ها
دیوید آتنبورو در کوههای ژورایای سوئیس است تا اسرار یک غول را کشف کند. در زیر پاهای او شبکه وسیعی از تونل ها و محفظه ها واقع شده است ، امپراتوری عظیمی از مورچه ها در آن زندگی می کنند. اعتقاد بر این است که یکی از بزرگترین انجمن های حیوانات در جهان است ، جایی که بیش از یک میلیارد مورچه متشکل از کلونی های رقیب در صلح زندگی می کنند. وجود هماهنگ آنها بسیاری از قوانین را برای مورچه ها و تکامل نقض می کند و سوالات مهمی را به وجود می آورد. در طول زمستان ، بهار و تابستان ، دیوید کارآگاه می شود تا پاسخ ها را پیدا کند.
چه کسی کوه را آلوده کرد ؟
چند دقیقه با شهر فاصله ندارد ، این فرصتی بزرگ برای مردم یک شهر است که با کمترین امکانات و کمترین هزینه مالی و یا زمانی خود را به دل طبیعت برسانند ! اما همین امکان برای نخاله ریزها هم وجود دارد ! آنها هم هر روز وانت بارهای نیسان آبی خود را به دل طبیعت می زنند و نخاله های زشت و آلوده را در آن رها می کنند. در ورودی جاده منتهی به پایان یولی و ونیار و در نهایت سد شهید مدنی در پای کوه عینالی و ایستگاه تصفیه خانه و پمپاژ آب چندین تابلو نصب شده اند ، همه این تابلوها در مورد ممنوع بودن ریختن نخاله ساختمانی و زباله در مسیر جاده و منطقه هستند ؛ گویی آنها نشانی لازم را برای ریختن نخاله ساختمانی می دهند ! سال هاست این یک معضل است و اعتنایی برای رفع آن از سوی متولیان کار داده نمی شود؛ سازمان آب ؛ شهرداری ، محیط زیست و یا منابع طبیعی کدامیک مسئول هستند ؟ البته معلوم است ؛ مسئول فردی است که نخاله را در طبیعت رها می سازد ؛ نه این سازمان ها و شورای اسلامی مردم شهر !
یک دسته گل برای محیط زیست
پانزده خرداد ماه ، پنجم ماه ژوئن هرسال، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به‌عنوان روز محیط زیست انتخاب شده‌است.
پروانه روی گل
اولین دفعه که خواستم عکسش را بگیرم ، زود پرواز کرد ! در باغچه دنبالش بودم ، روی گل نشست ، گویی برای عکس گرفتن آماده می شد و من هم تصاویری از او را گرفتم !
لیقوان دره سی
چشم اندازهایی از آجی و چوپان و گله اش
آجی چایی از شمال تبریز و از پشت عینالی می گذرد ، چشم اندازهای آن همچنان زیبا و در میان خیل مردمان گمنام هستند .............اکنون فصل چرای دام است ، گونه های گیاهی نادر کوهستان در این چرا نابود می شوند اما تدبیری دیگر باقی نمانده است ، چون چراگاه ها به ویلا و کارخانه تبدیل شده اند و چوپان جایی را برای چرای دام نمی یابد ...
خرگوشی که آرام در کوه عینالی نشسته بود!
خیلی راحت نشسته بود ؛ کاملا متوجه من بود، از علف ها می خورد و من هم تماشایش می کردم ،ناگهان سگ سفید به سمتش حرکت کرد ؛ خرگوش چاره ای نداشت بجز آنکه از صحنه بگریزد و این شد که او از دسترس دوربین خارج شد.
زنبق بنفش عینالی تبریز+ ویدئو
تپه ها و دشت های عینالی تبریز در طول بهار با صدها گونه گیاه و گل وحشی از جمله بویما درن، کهلیک اوتی،، نوروز گولی و زنبق و گیلاس کوهی و بنفشه های مینیاتوری تزیین می شوند، این ویدئو زنبق بنفش تیره ی عینالی را که گونه ی مشابه با گونه های حفاظت شده جهانی است ، به تصویر می کشد ، تصاویر از توفیق وحیدی آذر و موسیقی متن والس بهار شوبن است ...
کریسوپله یا مار پرنده + ویدئو
کریسوپله ، معروف به مار پرنده یا مار پروازی ، از خانواده Colubridae است. مارهای پرنده به شکل ضعیف سمی هستند ، گرچه سم آنها فقط برای طعمه های کوچک شان خطرناک است. دامنه پراکندگی آنها در جنوب شرقی آسیا؛ سرزمین اصلی (ویتنام ، کامبوج و لائوس) ، مالوکو و فیلیپین، جنوبی ترین چین ، هند و سریلانکا است. کریسوپله با نام رایج خود "مار پروازی" نیز شناخته می شود. با استفاده از مقیاس های پشته ای در امتداد شکم خود بالا می رود ، با فشار به سطح پوست ناهموار تنه درختان ، اجازه می دهد تا به صورت عمودی به بالای درخت حرکت کند. با رسیدن به انتهای شاخه ، مار به حرکت خود ادامه می دهد تا جایی که دمش از انتهای شاخه آویزان می شود. سپس یک خمشی به شکل J ایجاد می کند ، به سمت جلو متمایل می شود تا سطح شیب مورد نظر برای کنترل مسیر سر خوردن خود و همچنین انتخاب یک منطقه فرود مورد نظر را انتخاب کند. پس از تصمیم گیری در مورد مقصد ، با فشار دادن بدن به بالا و دور درخت ، مکیدن شکم و بیرون آمدن دنده هایش بدن خود را به "بال شبه مقعر" تبدیل می کند ، حرکت مارپیچی مستمر تورم جانبی به موازات زمین جهت تثبیت حرکت آن در هوا برای فرود بی خطر را انجام می دهد. .......توانایی آنها در سر خوردن در سالهای اخیر مورد توجه فیزیکدانان و وزارت دفاع ایالات متحده بوده است و مطالعات در مورد سایر عوامل ظریف تری که باعث سر خوردن آنها می شود ادامه دارد. طبق تحقیقات اخیر انجام شده توسط دانشگاه شیکاگو ، دانشمندان رابطه منفی بین اندازه و توانایی سر خوردن را کشف کردند که در آن مارهای کوچکتر پرواز می توانستند مسافت بیشتری را به صورت افقی بلغزانند. طبق تحقیقاتی که پروفسور جیک سوچا در ویرجینیا تک انجام داده است ، این مارها می توانند شکل بدن خود را تغییر دهند تا نیروهای آیرودینامیکی تولید کنند تا بتوانند در هوا سر بخورند. دانشمندان امیدوارند که این تحقیق منجر به طراحی ربات هایی شود که بتوانند از یک مکان به مکان دیگر در هوا سر بخورند.
شقایق های عینالی
یک گل از عینالی
تالوار کندی ، آی دوغموش سدی +ویدئو
او یک زمین شناس آشنا با سنگ های قیمتی و فسیل ها در سازمان بود که آنچنان که رسم سازمان های ماست ، از مقام سرپرستی اداره تا محیط بانی و کارشناسی و باز معاونت را طی می کرد و چرخه نشان از ساختاری معیوب بود که سرپرست اداره روزی را با زیردستان هم اتاقی می شد ! اما او مرد توانمندی بود، تاثیر جفاهای اداری را در او ندیدم ! چون همیشه بزرگوار بود! با او در مراسم اهدای محیط بانی به یک آشیق شکارچی در شبستر همراه شدم و او با تجارب بسیار وقتی معاون اداره کل بود، خود را بازنشسته کرد! او اکنون در روستای تالوار در کنار سد آی دوغموش زندگی روستایی پر زحمت و تلاش خود را بدور از غوغای کاذب شهر آغاز کرده است ؛ او به راحتی با زبان ساده ی مردمان خارج از شهر صحبت می کند وبا آنان بر روی خاک تلاش است و راستی می آفریند!