هشداردرخصوص خطر شیوع طاعون در منطقه !
نبرد ها ممکن است باعث فعال سازی کانون ها و بالابردن خطر انتقال بیماری های عفونی مانند طاعون، تولارمی و لپتوسپیروز شود. سرایت بالا و مرگ و میر ناشی از طاعون تهدیدی برای بیماری های گسترده محسوب می شود.» در این اطلاعیه آمده است که آلودگی محیط زیست، تولید مثل جوندگان، شیوع بیماری های عفونی، نه تنها برای مناطق درگیر بلکه برای کشورهای همسایه منطقه نیز خطرناک است. پزشکان ارمنی می گویند: « از جمله ایران با در نظر گرفتن مسافت کم، گستره جغرافیایی و وجود رودخانه ارس، از نظر خطر گسترش عفونت به مناطق حاشیه رودخانه از طریق آبراهه ها بسیار زیاد است.»
محدودیت های کرونایی در اروپا
طبق گفته مدیر منطقه ای دفتر بهداشت سازمان جهانی بهداشت در اروپا ، هانس کلوگه ، تعداد هفتگی موارد جدید ابتلا به کرونا ویروس در اروپا در حال حاضر در بالاترین حد خود از زمان ابتلا به بیماری است و از شش میلیون نفر به هفت میلیون نفر رسیده است. وی گفت که تعداد مرگ و میرهای روزانه برای اولین بار در طول ماه ها از 1000 نفر گذشته است.
آلمان و بوسنی‌هرزگوین؛ دوستان دیروز و امروز
تحلیل‌گران مسائل سیاسی در آلمان معتقدند که دولت آلمان پس از تجزبه یوگسلاوی، به هیچ کدام از کشورهای آن، به اندازه بوسنی‌وهرزگوین نزدیک نبوده است. بوسنیایی‌ها در طول جنگ جهانی دوم، از متحدان آلمان بودند. دولت آلمان نیز در طول جنگ بوسنی، برخلاف دولت‌های فرانسه، انگلستان و روسیه، تلاش کرد تا تحریم‌های تسلیحاتی علیه بوسنی را از میان بردارد.
مرگ شوهر اول برژیت مکرون
دخترخوانده امانوئل مکرون از فوت همسر سابق برژیت مکرون (همسر مکرون) در ۲۴ دسامبر گذشته خبر داد. مکرون و همسرش ۲۵ سال اختلاف سنی دارند.
روستائیان به شهردار متوفی رای دادند
روستاییان " دوسلو " رومانی علی رغم مرگ شهردار خود با ویروس کرونا او را دوباره بعنوان شهردار انتخاب کردند . ساکنان یک دهکده کوچک در جنوب رومانی پس از دادن رای موفقیت آمیز و پیروزی یون آلیمان در انتخابات برای شهردار محلی خود ، بر مزار او رفتند تا برای وی شمع روشن کنند. آلیمان با وجود اینکه 10 روز قبل از انتخابات شهرداری های کشور در اثر عارضه کوید 19 درگذشت ، وی برای سومین دوره بی سابقه به عنوان شهردار روستای " دوسلو " با رای بالا انتخاب شد. نام او از رای گیری روز یکشنبه حذف نشده بود ، اما خبر فوت او به سرعت در روستا پخش شد ، جایی که بیش از 3000 نفر در آن زندگی می کردند. شهردار محبوب 57 سالگی خود را در روز انتخابات جشن می گرفت.
برگزیت و اخذ تابعیت مضاعف از سوی بریتانیایی ها
همزمان با کاهش امیدها نسبت به حصول توافق تجاری پس از برکسیت میان اتحادیه اروپا و بریتانیا تعداد کارآفرینان و ثروتمندان این کشور که با هدف حفظ شهروندی اتحادیه اروپا به خرید تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری روی آورده‌اند، روندی صعودی به خود گرفته است. شرکت سرمایه گذاری و مهاجرت استونز اعلام کرده که در مقایسه با سال گذشته میلادی تعداد درخواست‌های اخذ تابعیت قبرس و یونان از سوی دارندگان گذرنامه‌های بریتانیایی به ترتیب ۵۰ و ۳۰ درصد افزایش یافته است.
پناهجویان تحت فشار؛ اعتراض گروه های بشردوست
برخی از سازمانهای بشردوستانه همچون پزشکان بدون مرز، عفو بین الملل فرانسه و پزشکان جهان در بیانیه ای مشترک خواستار این شدند که وزیر کشور فرانسه در تصمیم خود برای ممنوع کردن توزیع غذا و نوشیدنی رایگان از سوی سازمانهای بشردوستانه در بین پناهجویان در منطقه کاله در شمال این کشور تجدید نظر کند.
صحنه ای در پولا ! پولا آرنا آمفی تئاتر رم باستان + ویدئو
پولا آرنا نام آمفی تئاتر است که در پولا ، کرواسی واقع شده است. آرنا تنها آمفی تئاتر رومی باقیمانده است که دارای چهار برج جانبی است که کاملاً حفظ شده است. این بنا در 27 سال قبل از میلاد مسیحی تا 68 میلادی ساخته شده است و جزء شش عرصه بزرگ بازمانده رومی در جهان است. نمونه ای نادر در بین 200 آمفی تئاتر رومی که زنده مانده اند ، همچنین بهترین بنای باستانی حفظ شده در کرواسی است
نماینده سابق مجلس به زندان تعلیقی و کار بدون دستمزد محکوم شد
قاضی به نماینده سابق مجلس و وزیر سایه پیشین و نظامی عالی رتبه اریک جویس می گوید؛ این فیلم سوءاستفاده جنسی از کودکان بسیار خردسال را نشان داد. اینکه این اعمال سوءاستفاده اتفاق افتاده است به این دلیل است که افرادی مانند شما هستند که می خواهند این فیلم ها را تماشا کنند. "اگر هیچ بازاری وجود نداشته باشد ، این کودکان تحت این جرایم بسیار جدی قرار نخواهند گرفت."
مسجد کوردوبا ، هنرنمایی اسلامی در اسپانیا + ویدئو
مسجد جامع قرطبه یا مسجد کوردوبا ، واقع در اندلس یا اسپانیای امروزی است. ساخت بنای این مسجد تقریباً دو قرن و نیم به طول انجامید. این مسجد در سال ۷۸۶ میلادی ساخته شد و بعد از تصرف مجدد شهر کوردوبا توسط اسپانیایی‌ها به کلیسا تبدیل شد. شکل نعل اسبی قوسها که از آغاز در مراحل مختلف در معماری اموی به ظهور رسیده‌بود، در اسپانیا و شمال آفریقا تا حد زیادی گسترش پیدا کرد. با ورود به این مسجد خود را در میان انبوهی از ستون ها می‌یابیم که فقط، مسیر جناح‌های ساختمانی، فرد را به قبله هدایت می‌کنند. از ویژگی‌های معماری این مسجد: شبستان‌های عریض، قوس‌های نعل اسبی و کنگره‌دار، تزیینات گچ بری، مقرنس کاری، و دارای طاق و محراب‌های نعل اسبی هستند.