اتحادیه اروپا «چشم انداز» عضویت گرجستان را پیشنهاد می کند، اما نه نامزدی آن را 
این اعلامیه باعث ایجاد یک بحث نیمه پر یا نیمه خالی در گرجستان شد که اکنون بیش از هر زمان دیگری به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیک است اما پشت سر اوکراین و مولداوی قرار دارد.
مخالفان ارمنستان اعتراضات را کاهش می دهند اما وعده استیضاح نخست وزیر را می دهند
اپوزیسیون اردوگاه خیمه‌ای را که شش هفته پیش برپا کرده بود، پس از اینکه اعتراضات علیه سیاست دولت در قبال قره‌باغ کوهستانی مورد توجه قرار نگرفت، برچید.
گرجستان درباره مراسم باستانی قربانی کردن حیوانات بحث می کند
برخی گرجستانی ها استدلال می کنند که کشتار دسته جمعی حیوانات در جشنواره بت پرستی-مسیحی ترکیبی لومیسوبا با آداب قرن بیست و یکم سازگاری ندارد.
پارلمان اتحادیه اروپا به بررسی تحریم رهبر غیررسمی گرجستان رای داد
پارلمان اتحادیه اروپا به بررسی تحریم رهبر غیررسمی گرجستان رای داد این نهاد به "پیوندهای کرملین" بیدزینا ایوانیشویلی اشاره کرد، درست زمانی که این کشور منتظر اخباری از بروکسل در مورد اعطای وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا است یا خیر
برزخی برای ساکنان روستای زابخ آغانو در قره باغ
ساکنان یک روستای قره باغ در برزخ آماده تحویل خانه های خود هستند روستای آغاونو قرار است به محض اتمام راه جدید و دور زدن آن به آذربایجان واگذار شود. بسیاری از ساکنان ارمنی آن می گویند که آنها خانه هایشان را ترک نمی کنند......ساکنان یک روستای قره باغ در برزخ تحویل یا عدم تحویل خانه های خود هستند روستای زابخ - آغاونو قرار است به محض اتمام راه جدید کنار گذر آن به آذربایجان واگذار شود. بسیاری از ساکنان ارمنی آن می گویند که روستای محل سکونت خود را ترک نمی کنند. لیلیت شاهوردیان آغاونو پس از جنگ اول، آغاونو با پول سازمان های ارمنی دیاسپورا بازسازی شد. پس از جنگ، نشانه های حیات به آغاونو بازگشته است. گیاهان در باغچه ها جوانه می زنند و صدای بچه ها از حیاط مدرسه می پیچد. اما از روستا نیز جاده جدیدی قابل مشاهده است که اکنون توسط کارگران آذربایجانی در دست ساخت است. به محض اتمام آن جاده - احتمالاً ظرف چند ماه - آذربایجان می گوید که کنترل روستا را به دست خواهد گرفت. و وقتی این اتفاق بیفتد ساکنان فعلی، همه ارمنی‌ها، باید تصمیم بگیرند که بمانند یا بروند. آغاونو یک مکان استراتژیک منحصر به فرد در ژئوپلیتیک پیچیده قره باغ پس از جنگ دارد. قبل از اولین جنگ بین دو طرف در دهه 1990، جمعیت آن آذربایجانی بود و به زابخ معروف بود. در طی آن جنگ ویران شد و به همراه کل ناحیه اطراف لاچین تحت کنترل ارمنستان قرار گرفت. این روستا با حمایت مالی سنگین توسط سازمان‌های ارمنی دیاسپورا بازسازی شد، به آغاونو تغییر نام داد و ارامنه، برخی از خود ارمنستان و برخی دیگر از جوامع ارمنی در سوریه و لبنان در آنجا ساکن شدند. زابخ در امتداد جاده ای قرار دارد که به نام دالان لاچین شناخته می شود، بند باریکی که ارمنستان را به قره باغ کوهستانی متصل می کند. بر اساس توافقنامه آتش بس که به جنگ اخیر پایان داد، قرار بود کل ولسوالی لاچین در اول دسامبر 2020 به جز یک حائل پنج کیلومتری در امتداد جاده کریدور به آذربایجان تحویل داده شود. قرار بود این نوار زمین توسط نیروهای حافظ صلح روسی گشت زنی شود تا ارمنی ها بتوانند با خیال راحت به سفر بین قره باغ کوهستانی و ارمنستان ادامه دهند.
جنگ اوکراین همچنان غافلگیرکننده است. بزرگترین ممکن است برای پوتین باشد.
در اینجا یک واقعیت شگفت‌انگیز وجود دارد: در زمانی که آمریکایی‌ها تقریباً نمی‌توانند بر سر هیچ چیزی به توافق برسند، اکثریت ثابتی طرفدار کمک‌های اقتصادی و نظامی سخاوتمندانه به اوکراین در مبارزه با تلاش ولادیمیر پوتین برای محو کردن این کشور از نقشه هستند. وقتی در نظر بگیرید که بیشتر آمریکایی‌ها نمی‌توانستند اوکراین را تنها چند ماه پیش روی نقشه بیابند، دو چندان شگفت‌انگیز است، زیرا این کشوری است که ما هرگز رابطه خاصی با آن نداشته‌ایم. با این حال، حفظ این حمایت تا تابستان امسال اهمیت دوچندان خواهد داشت، زیرا جنگ اوکراین به نوعی به یک کشتی "سومو" تبدیل می شود - دو کشتی گیر غول پیکر، که هر کدام سعی می کنند دیگری را با پیروزی از رینگ بیرون بزنند ، اما هیچ یک حاضر به کناره گیری و یا قادر به ترک آن نیستند. . در حالی که انتظار دارم مردم بفهمند که این جنگ چقدر قیمت‌های جهانی انرژی و مواد غذایی را افزایش می‌دهد
بریتانیا پناهجویان ایرانی و افغان را هم در دو راهی اعزام به رواندا یا بازگشت به وطن‌شان می‌گذارد
گاردین بر پایه اسنادی که وزارت کشور بریتانیا برای نخستین دسته از پناهجویانی که پس از رد درخواست پناهندگی‌شان در آستانه اعزام به رواندا قرار دارند، خبر داد که بریتانیا همچنین پیشنهاد داده که در صورت تمایل می‌تواند آنها را به کشوری که از آن گریخته‌اند، بفرستد. تمامی کسانی که در آستانه اعزام به رواندا واقع در شرق آفریقا قرار دارند، پناهجویانی هستند که درخواست پناهندگی آنها از سوی وزارت کشور «غیرقابل قبول» تشخیص داده شده است، چرا که روش آنها برای رسیدن به بریتانیا عبور غیرقانونی از کانال مانش با استفاده از قایق‌های کوچک بوده است. این رسانه بریتانیایی همچنین تایید کرده که در نامه ارسالی به این دسته از پناهجویان تاکید شده که از حق تجدیدنظرخواهی در مقابل رای صادر شده از سوی وزارت کشور بریتانیا را برخوردار نیستند و ملزم به ترک خاک این کشور هستند. گاردین ملیت اکثر پناهجویان مشمول رویه تازه وزارت کشور بریتانیا را سوری، سودانی، افغان، اریتره‌ای، ایرانی و عراقی اعلام کرد.
مراکز تماس تلفنی کلاهبرداری در گرجستان رو به افزایش است
او که با شخصیت و مسلط به زبان آلمانی بود، با دقت با "مشتریان" روابط برقرار می کرد و اعتماد آنها را از طریق سرمایه گذاری های کوچک و موفق به دست می آورد. در همین حال، افراد دیگری در شرکت او از اطلاعاتی که گیورگی به دست آورده بود برای نفوذ به حساب های بانکی آنها و سرقت پول آنها استفاده می کردند. او اصرار دارد که وقتی کار را شروع کرد نمی دانست که این یک راکت است، اما در نهایت شروع به کنار هم گذاشتن دو و دو کرد. او گفت: "من متوجه شدم که چنین چیزی در حال وقوع است، افراد در آژانس ناگهان به من می‌گویند که تمام تماس‌های خود را با یک مشتری خاص قطع کنم - حدس می‌زنم به این دلیل که آنها مقداری پول از حساب‌های او می‌گرفتند." "اما من هرگز بخشی از آن نبودم." . او یکی از تعداد ناشناخته گرجی های جوان و تحصیلکرده ای بود که به عنوان طعمه در طرح های پیچیده کلاهبرداری تلفنی بین المللی که در سال های اخیر در گرجستان رواج یافته بود، عمل کرد.
جنگ اوکراین ، انتقال ترانزیت به آذربایجان و گرجستان
پس از تهاجم روسیه به اوکراین، حمل و نقل باری چین-اروپا به سمت جنوب در حال تغییر است، اما زیرساخت ها در قفقاز هنوز نسبتاً توسعه نیافته است.
روسیه از تصمیم اوستیای جنوبی برای کنار گذاشتن همه پرسی اتحاد استقبال می کند
در مورد  ادغام اوستیای جنوبی به روسیه دو طرف قول داده اند که به مشاوره در مورد "ادغام" ادامه دهند، اگرچه این یک کلمه رایج است که تحلیلگران پیشنهاد کردند اقدامی برای حفظ ظاهر است.
دوگانگی در پذیرش مهاجران در غرب
به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در حالی که بلغارستان از پناهجویان اوکراینی استقبال می‌کند، پناهجویان افغانستانی را پس از شکنجه و ضرب‌وشتم، اموال شان را دزدیده و آن‌ها را بصورت برهنه به مرز ترکیه باز می‌گرداند.
به دلیل کمبود جهانی گرجستان با کاهش ذخایر گندم  مواجه است
این کشور برای گندم خود به شدت به روسیه وابسته است. اکنون، با توجه به اینکه جنگ در اوکراین باعث اختلال در عرضه جهانی شده است، نگرانی ها در مورد آسیب پذیر شدن گرجستان افزایش یافته است. .............گرجستان با کمبود گندم در این کشور مواجه است، درست همانطور که جهان در حال آماده شدن برای قیمت های بالاتر و عرضه نامطمئن گندم اصلی در نتیجه جنگ در اوکراین است. دولت به دنبال رفع نگرانی در مورد کمبود بوده و گفته است که ذخایر فراوان آرد دارد و ظرف چند ماه آینده برداشت محلی گندم نزدیک می شود. اما بسیاری با این خوش‌بینی موافق نیستند و خاطرنشان می‌کنند که آرد خیلی سریع‌تر از گندم فاسد می‌شود و کشور نان دوست را در زمان سختی آسیب‌پذیر می‌کند.
گرجستانی ها با درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو تلخ و شیرین هستند
کشورهای شمال اروپا در برای عضویت در ناتو عجله دارند ، در حالی که گرجستان بیش از یک دهه است که در بلاتکلیفی به سر می برد. موج جدید گسترش به سمت ناتو برای تفلیس خبر خوبی است یا بد؟
تحریم پر هزینه گاز روسیه برای اروپا
ارزیابی کمیسیون اروپا در خصوص هزینه 206 میلیارد دلاری برای قطع وابستگی به بخش انرژی روسیه از یک سو و ناکامی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در متقاعد ساختن مجارستان به پایان دادن به مخالفت خود با تحریم نفتی روسیه و کارشکنی در حصول اجماع در اتحادیه اروپا برای اعمال این تحریم‌ها از سوی دیگر، اموری هستند که روسیه را نسبت به ادامه رویکرد خودسرانه نظامی، سیاسی و اقتصادی خود جری‌تر ساخته است. در همین راستا ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، سه‌شنبه 27 اردیبهشت، در سخنرانی خود پیرامون توسعه بخش نفت، گفت که غرب با قطع وابستگی به منابع انرژی روسیه، «دست به خودکشی اقتصادی زده است» و بر ناتوانی کشورهای غربی در قطع وابستگی به واردات نفت و گاز از روسیه، تاکید ورزید. رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که اقتصاد غرب در پی تصمیم‌های خود پیرامون تحریم بخش انرژی روسیه، متحمل زیان‌های هنگفتی شده است.
همه پرسی اوستیای جنوبی در مورد پیوستن به روسیه
رهبر مستعفی منطقه می گوید که رای گیری برای پیوستن به روسیه در ماه جولای برگزار خواهد شد. اما او تا آن زمان از سمت خود کنار خواهد رفت ، اما جانشین او و خود روسیه به اندازه او به آن علاقه نشان نمی دهند.
اکسکلاوها ! سرزمین های آذربایجان در داخل ارمنستان و سرزمین های ارمنستان در داخل خاک آذربایجان
اما به نظر می‌رسد اشاره او به مخالفان، اشاره‌ای به راهپیمایی اعتراضی اخیر از سوی یکی از مناطق مورد بحث باشد: کرکی، که ارمنی‌ها آن را تیگراناشن می‌نامند. کرکی یکی از معدود مناطق آذربایجان شوروی است که عملا جزایری در داخل ارمنستان شوروی بودند. یک منطقه بزرگتر مربوط به ارمنستان شوروی به نام ارتواشن وجود داشت که در داخل مرزهای آذربایجان شوروی قرار داشت و آذربایجانی ها آن را باشکند می نامند. پس از جنگ بین دو طرف در دهه 1990، هر یک از طرفین مناطقی را که توسط قلمرو آنها محاصره شده بود، اشغال کردند و جمعیت مربوطه مجبور به فرار شدند. دیدگاه‌های ارمنی‌ها و آذربایجانی‌های آواره‌شده از مناطق کم و بیش منعکس‌کننده دیدگاه دولت‌هایشان است: در حالی که بسیاری از ارمنی‌های اهل آرتواشن به دلیل عدم بازگشت به خانه خود ناامید هستند، بسیاری از آذربایجانی‌ها هنوز امیدوارند که بتوانند به روستاهای خود بازگردن
شرایط جدید اخذ شهروندی استثنایی ترکیه در روزنامه رسمی منتشر شد
بر اساس شرایط جدید اخذ شهروندی استثنایی ترکیه که در روزنامه رسمی روز جمعه 13 می اعلام شده است. حداقل خرید اموال از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت. این تغییر که در پاراگراف دوم بند «ب» ماده 20 قانون اخذ شهروندی استثنایی برای خارجی‌ها صورت گرفته است، ماه آینده اجرایی خواهد شد. بر این اساس، همین موجب متقاضیان با خرید سند غیرمنقول به ارزش 400 هزار دلار و بیشتر به شرط درج عدم فروش و انتقال به مدت 3 سال وهمچنین با خرید ملک با ویژگی‌های کاندو و حق ارتفاع به همین ارزش و با شرایط مشابه که در نوتر رسمی به ثبت رسیده باشد، با استعلام وزارت شهرسازی و تغییرات اقلیمی ترکیه و حکم ریاست جمهوری شهروندی ترکیه را اخذ خواهند کرد. در این راستا، بر اساس بند جدیدی (ف) که به این قانون افزوده شده است، از این پس افراد با سپرده گذاری حداقل 500 هزار دلار به مدت سه سال در صندوق‌های تعیین شده از سوی سازمان بازرسی و تنظیم بیمه و بازنشستگی ویژه هم از حق اخذ شهروندی برخوردار خواهند بود. گفتنی است در نشست هیئت دولت در 12 آوریل 2022 به ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ایجاد افزایش در حداقل خرید اموال غیرمنقول از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار مقرر شده بود.
حتی زمانی که پناهجویان زن اوکراینی به امنیت برسند، به عنوان سرپرست خانواده با بار جدیدی مواجه می شوند
اکثر 5 میلیون پناهنده اوکراینی زن، کودک و سالخورده هستند که شوهران، پسران و برادران خود را برای جنگیدن برای وطن خود ترک کردند. حتی زمانی که زنان اوکراینی به یک پناهگاه برسند، در یافتن کار مناسب با مشکلاتی مواجه خواهند شد، که در واقع یک اصطلاح حقوقی بین‌المللی است که محیط‌های کاری امن و منصفانه را توصیف می‌کند. پناهندگان زن اوکراینی نیز به عنوان سرپرست خانوار، بارهای مالی جدیدی را به دوش می کشند و در عین حال از کودکان و بستگان مسن مراقبت می کنند....مدارک دانشگاهی زنان اوکراینی باید به راحتی به سایر کشورهای اروپایی ترجمه شود و آنها را در موقعیت خوبی برای جستجوی شغل قرار دهد. اتحادیه اروپا در مارس 2022 گفت که در حال تکمیل مدارک برای شناسایی و پذیرش دیپلم پناهندگان اوکراینی است. مشکل این است که تعداد محدودی از مشاغل یقه سفید در کشورهای میزبان اروپایی وجود دارد. کارفرمایان اروپایی نیز ممکن است به دلیل بحران‌های اقتصادی موجود و افزایش بیکاری که در اثر همه‌گیری کووید-19 بدتر شده است، چندان از اوکراینی‌ها استقبال نکنند. وقتی فرصت‌های زنان برای پیوستن به نیروی کار رسمی کشور میزبان محدود یا مسدود می‌شود، احتمال بیشتری وجود دارد که برای بقای خود مجبور به ازدواج زودهنگام، کار جنسی و قاچاق انسان شوند..
اروپای جنوب شرقی برای جایگزینی گاز روسیه به آذربایجان چشم دوخته است
اواخر ماه گذشته مسکو صادرات گاز به دو "کشور غیردوست" بلغارستان و لهستان را که حاضر نشدند با روبل مورد آزار و اذیت قرار گیرند، متوقف کرد. کشورهای بالکان اکنون به دنبال تامین کنندگان جایگزین هستند. آذربایجان در بالای فهرست نهایی قرار دارد. اما آیا ملت قفقاز می تواند این کار را انجام دهد و چه زمانی؟ بلغارستان می گوید که انتظار کمبود ندارد. قبل از اینکه روسیه به اوکراین حمله کند و بازارهای انرژی اروپا را در معرض بحران قرار دهد، صوفیه قراردادی را برای واردات 1 میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان در سال از طریق کریدور گاز جنوبی (SGC)، شبکه خطوط لوله از ترکیه و همچنین امضا کرده بود. از طریق یونان از طریق یک خط لوله موجود و همچنین دومین اتصال جدید که قرار است اواخر امسال تکمیل شود.
پلیس ارمنستان صدها نفر را با افزایش اعتراضات دستگیر کرد
تنها در 2 می، پلیس 244 تظاهرکننده را که خیابان های ایروان را مسدود کرده بودند، بازداشت کرد. این آخرین مورد از یک سری اعتراضات در هفته های اخیر بود که در آن تعدادی از تظاهرکنندگان بازداشت شدند. هزاران معترض علیه تمایل آشکار دولت برای سازش در مورد حاکمیت ارامنه بر قره باغ کوهستانی، سرزمینی که در مرکز درگیری چند دهه‌ای ارمنستان با آذربایجان قرار دارد، تجمع کرده‌اند. آنها به ویژه پس از آن که نخست وزیر نیکول پاشینیان در سخنرانی 13 آوریل گفت که جامعه بین المللی ارمنستان را تحت فشار قرار داده است تا "میزان وضعیت قره باغ را کمی پایین بیاورد."......در بزرگترین تظاهرات اخیر، در اول ماه مه، معترضان شعارهایی از جمله "ارمنستان بدون ترک" سر دادند که اشاره ای به پاشینیان و دولت او بود که مخالفان از زمان مبارزات انتخاباتی سال گذشته او را "ترک" می نامیدند.
نماز عید فطر در ایاصوفیا
نماز عید فطر در مسجد ایاصوفیه استانبول با حضور گسترده مردم برگزار شد. داخل مسجد مملو از جماعت نمازگزار بود. بسیاری از شهروندان و گردشگران نیز بیرون از مسجد نماز را اقامه کردند.
مرزهای زمینی آذربایجان همچنان بسته است
بیش از دو سال پس از بسته شدن دروازه ها در آغاز همه‌گیری کووید-19، مرزهای زمینی آذربایجان همچنان بسته است، حتی در حالی که همه همسایگان آن مرزهای خود را باز کرده‌اند. شیوع بیماری کووید در آذربایجان مهار شده است و آذربایجانی هایی که قبلاً به مرزها تکیه می کردند، به طور فزاینده ای از بسته شدن آن شکایت دارند. در حالی که شایعات در مورد بازگشایی احتمالی مطرح شده است، مسافران زمینی هنوز شانس تردد ندارند. همسایه جنوبی آذربایجان، ایران، اخیراً توجه خود را به تاخیر در بازگشایی جلب کرده است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در 28 آوریل با جیحون بایراموف همتای آذربایجانی خود گفت و گو کرد و این موضوع را مطرح ساخت . در ادامه فراخوان وزارت امور خارجه ایران آمده است: «امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه دو کشور وضعیت شیوع ویروس کرونا را تحت کنترل گرفته‌اند، باز شدن مرز زمینی ایران و آذربایجان ضروری است.» که بایراموف در پاسخ گفت: پس از تصمیم گروه ویژه زیر نظر کابینه وزیران آذربایجان، مرز زمینی به زودی باز خواهد شد. در قرائت خود آذربایجان از این تماس چیزی در مورد مرز ذکر نشده است.
مهاجران کارگری ارمنی کار را در اقتصاد رو به فروپاشی روسیه ارزیابی می کنند
مارین خاچاطریان و همسرش پس از جنگ با آذربایجان در سال 2020 به روسیه نقل مکان کردند. او که از گزینه های اقتصادی خود در کشورش ناامید شده بود، در یک گل فروشی در حومه مسکو کار پیدا کرد، در حالی که شوهرش در ساخت و ساز مشغول به کار شد. اما پس از آن جنگ دیگری آغاز شد: تهاجم به اوکراین، که منجر به مجازات تحریم‌ و بحران در اقتصاد روسیه شد. «ما به اینجا آمدیم تا پول در بیاوریم و تا قبل از جنگ، حالمان خوب بود. اکنون، هیچ کس نمی‌خواهد گل بخرد و صاحب فروشگاه مدام ضرر می‌کند.» من به تلاش برای یافتن شغل دیگری فکر کردم، اما روسیه گران‌تر می‌شود.» بنابراین او تصمیم گرفته است به ارمنستان برگردد. "این یک کابوس است. می‌توانم به کار در سالن‌های زیبایی برگردم، اما نمی‌دانم شوهرم چه خواهد کرد.»
امانوئل مکرون برای بار دوم رییس جمهور شد
اولین رئیس جمهور فرانسه که در 20 سال گذشته مجدداً انتخاب شد، با چالشی در اتحاد ملتی که عمیقاً در خطوط اقتصادی و نسلی تقسیم شده است، مواجه است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از رای دادن به مردم در شمال فرانسه روز یکشنبه به خیرخواهان خوش آمد گفت. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد