جنگل زایی و فروش گوشت های تولیدی در برزیل
در سال جاری تاکنون تقریباً 9500 کیلومتر مربع (2.3 میلیون هکتار) از جنگل های بارانی آمازون تخریب شده است، در حالی که در سال 2021 میزان تخزیب 9200 کیلومتر مربع بود............ غول خرده‌فروشی فرانسوی کارفور همچنان محصولات گوشت گاو برزیلی مرتبط با تخریب جنگل‌های آمازون را به رغم تعهد به پایان دادن به چنین فروش‌هایی می‌فروشد. کارفور عرضه گوشت گاو را از دو کشتارگاه متعلق به شرکت JBS که با جنگل‌زدایی در آمازون مرتبط بودند، به حالت تعلیق درآورد، زیرا سازمان غیردولتی از سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای خواست تا زنجیره‌های تامین خود را در ماه سپتامبر پاکسازی کنند.
نشت تحریم های روسیه
نه تنها تحریم های شدید اعمال شده علیه روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین در فوریه اقتصاد را از بین نبرده است، بلکه روسیه نیز به لطف افشاگری های فراوان در رژیم تحریم، در حال کشتار در جنگ است. ممنوعیت صادرات فناوری و ماشین آلات به روسیه بسیار مؤثر بوده است، اما تلاش برای کاهش درآمد کرملین از انرژی خود نتیجه معکوس داشته است. به گفته مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک فنلاند، روسیه در 100 روز اول جنگ، حدود 97 میلیارد دلار درآمد از صادرات نفت، گاز و زغال سنگ به دست آورد. حدود دو سوم این درآمدها از نفت و بقیه آن عمدتاً از گاز طبیعی به دست آمده است.
قرارداد گاز روسیه آذربایجان سوالات ناراحت کننده ای را برای اروپا ایجاد می کند
قراردادی که بین باکو و بروکسل بسیار تبلیغ شده بود، به این معنا بود که اروپا را از گاز روسیه دور کند. اما آیا آذربایجان در حال حاضر خودش گاز روسیه را وارد می کند تا به تعهداتش در قبال اروپا عمل کند؟.....آذربایجان واردات گاز از روسیه را بر اساس قراردادی آغاز کرده است که باکو را قادر می‌سازد تا تقاضای داخلی خود را برآورده کند، اما سؤالات جدی در مورد توافق اخیر این کشور برای افزایش صادرات به اروپا ایجاد می‌کند. گازپروم، تولیدکننده و صادرکننده گاز دولتی روسیه در 18 نوامبر اعلام کرد که از 15 نوامبر عرضه گاز به شرکت دولتی گاز سوکار آذربایجان را آغاز کرده و تا مارس 2023 در مجموع تا یک میلیارد متر مکعب گاز را تامین خواهد کرد.
دود در فرانسه
سه‌شنبه، 8 نوامبر 2022 دود از کارخانه بوتاچیمی در چیلمپ در شرق فرانسه بلند می‌شود. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه برای تحت فشار قرار دادن آنها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، در بحبوحه رقابت فزاینده ایالات متحده و چینبا رؤسای صنایع مخرب آب و هوا در این کشور دیدار خواهد کرد..
چه کسی الیگارش است؟
زمانی که اتحادیه اروپا در ژوئن وعده داد که در صورت تحقق تعدادی از شرایط، وضعیت نامزدی گرجستان را اعطا کند، شاید بحث برانگیزترین و مبهم‌ترین آنها این بود که تفلیس «تعهد به «دیو الیگارشی‌سازی» را نشان می‌دهد. در حالی که اصطلاح "الیگارش" در توصیف دوران گذار پس از شوروی در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین رایج است، در زمینه گرجستان کمتر مشخص است که این کلمه ممکن است چه معنایی داشته باشد. برای بسیاری، یک مرد وجود دارد که بهترین تعریف را دارد: بیدزینا ایوانیشویلی، بنیانگذار حزب حاکم رویای گرجستان که هنوز به طور گسترده به عنوان حاکم پشت پرده کشور شناخته می شود. این دیدگاه تابستان امسال، زمانی که پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایوانیشویلی به عنوان یک الیگارشی یاد می‌کرد، مورد تأیید بروکسل قرار گرفت. ایوانیشویلی یک میلیاردر و ثروتمندترین مرد گرجستان است که ثروت خود را در روسیه پس از شوروی به دست آورده است. اما او ادعا کرد که دارایی های روسیه خود را با ورود به سیاست در سال 2012 فروخته است. در سال 2021 او اعلام کرد که برای همیشه از سیاست کناره گیری می کند و از آن زمان از انظار عمومی ناپدید شده است. با این حال، اعتقاد بر این است که او هنوز تصمیمات پرسنلی کلیدی را اتخاذ می کند، و در گذشته اعضای حلقه تجاری نزدیک او - از جمله نخست وزیر ایراکلی گاریباشویلی - همچنان در دولت فعلی پست های بالایی دارند.
ریشی سورناک یک هندی تبار نخست وزیر بریتانیا می شود.
ریشی سوناک سیاستمدار بریتانیایی است که از اکتبر ۲۰۲۲ رهبر حزب محافظه‌کار بوده است.او از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ وزیر خزانه‌داری گردید و از سال 2015 نماینده پارلمان (MP) ریچموند (یورک) بوده است. سوناک که در ساوت همپتون از والدین هندی تبار که در دهه 1960 از شرق آفریقا به بریتانیا مهاجرت کردند، متولد شد سوناک در کالج وینچستر تحصیل کرد. او متعاقباً فلسفه، سیاست و اقتصاد را در کالج لینکلن آکسفورد خواند و بعداً مدرک ام بی ای را از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به عنوان محقق فولبرایت دریافت کرد. در حین تحصیل در استنفورد، او با همسر آینده خود آکشاتا مورتی، دختر نارایانا مورتی ، تاجر میلیاردر هندی که " ایفوسیس" را تأسیس کرد، آشنا شد. سوناک و مورتی با مجموع ثروت ۷۳۰ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۲، ۲۲۲مین افراد ثروتمند بریتانیا هستند. پس از فارغ التحصیلی، او برای گلدمن ساکس و بعداً به عنوان شریک در شرکت های صندوق تامینی، مدیریت صندوق سرمایه گذاری کودکان و شرکای تلهمه مشغول به کار شد.
در بحبوحه مذاکرات صلح، ارامنه قره باغ به آینده نامعلومی فکر می کنند
مخالفت های سیاسی با یک واگذاری احتمالی شدید بوده است. در حالی که ماه ها نشانه هایی از چنین حرکتی وجود داشت، مقاومت مردم در قره باغ با بیانیه 14 سپتامبر نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان که در آن وی صریح ترین کنایه خود را به این واقعیت که آماده امضای یک توافقنامه دست برداشتن از کنترل ارمنستان بر قره باغ. انجام داد، تقویت شد. مجموعه ای از تظاهرات هزاران نفر را به میدان رنسانس مرکزی استپاناکرت کشاند، جایی که آنها از دولت خواستند از امضای توافقنامه صلح با شعار "وحدت، مبارزه، پیروزی" خودداری کند. تیگران پطروسیان، یکی از رهبران مخالفان در قره باغ، به اوراسیا نت گفت: «در نتیجه سیاست مخرب آنها [ارمنی ها]، ما [ارمنی های قره باغ] در حال تبدیل شدن به یک اقلیت قومی در خاک آذربایجان هستیم». این خط قرمزی است که ما هرگز نباید از آن عبور کنیم. ما خواسته های خود را بیان کردیم و منتظر پاسخ های مناسب هستیم.» اندکی پس از بیانیه پاشینیان، هیئتی از قره باغ به ریاست آراییک هاروتونیان، رهبر دوفاکتو، به ایروان رفت تا با مقامات ارشد ارمنستان دیدار کند. مقامات قره باغ به رسانه های محلی گفتند که قصد آنها "روشن کردن" توافقنامه 6 سپتامبر در پراگ بین پاشینیان و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان بود که در آن دو طرف متعهد شدند تمامیت ارضی یکدیگر را به رسمیت بشناسند. رئیس جمهور ارمنستان وهاگن خاچاتوریان متعهد شد که هیچ سندی پشت سر استپانکرت امضا نخواهد شد و داویت بابایان، وزیر امور خارجه قره باغ نیز تکرار کرد که "قره باغ هرگز بخشی از آذربایجان نخواهد بود."
عمر یک کاهو زیاد بود یا عمر لیزا تراس
با بدتر شدن بحران سیاسی بریتانیا، یک روزنامه انگلیسی با عنوان دیلی استار - شروع به پخش یک لایو از کاهو کرد، با این سوال: آیا نخست وزیر لیز تراس بیشتر از این کاهو دوام خواهد آورد؟ ووو کاهو برنده شد! امروز، تراس تنها پس از 45 روز از سمت خود استعفا داد - کوتاه ترین دوره نخست وزیری در تاریخ بریتانیا. این اتفاق پس از 24 ساعت وحشتناک تراس رخ داد که در آن او آشکارا در پارلمان مورد تمسخر قرار گرفت، یکی دیگر از وزیران کابینه را از دست داد - استعفای همراه با برکناری وزیر دارایی ارشد او - و شاهد صحنه‌های آشفته‌ای بود که در آن گفته می‌شود نمایندگان مجلس برای شرکت در یک جلسه رای مورد فشار قرار گرفتند. .
لیز تراس اکنون یک مطالعه موردی در رهبری ضعیف است
رهبران تحت نظر هستند. آنها مورد کنترل دقیق قرار می گیرند. اگر این ایده را دوست ندارید که پاسخگو باشید و مجبور شوید برای اقدامات خود پاسخگو گردید، احتمالاً نقش رهبری برای شما مناسب نیست. نمی‌دانم آیا هرگز چنین افکاری به ذهن لیز تراس، که هنوز در زمان نگارش این مقاله، نخست‌وزیر بریتانیا است، خطور کرده است یا خیر. اما شاید حقیقت در حال آشکار شدن برای او باشد. او زمان و مکان نامناسبی را انتخاب کرده است تا بفهمد که رهبری ممکن است کاملاً کار او نباشد. همانطور که یک سازمان رشد می یابد، امکان های بیشتری برای تصدی گری مسئولیت‌های بزرگ‌تر خواهید داشت. به اصطلاح "نظریه بازی ها" زندگی سازمانی این فرآیند را به خوبی توضیح می دهد...........رهبری نباید یک سفر نفسانی باشد یا به عنوان نوعی بازی در نظر گرفته شود. این زمین بازی برای آزمایش ایدئولوژیک نیست. این در مورد مشارکت و قرار دادن سازمان شما در موقعیت بهتری برای رویارویی با آینده است. در نهایت، رهبری به شما مربوط نمی شود، بلکه مربوط به دیگران است. من می ترسم که لیز تراس به هیچ وجه این موضوع را درک نکرده باشد و اکنون به قیمت کار و حرفه سیاسی او تمام می شود.
انگلا مرکل برنده جایزه «نانسن» شد
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، جایزه معروف «نانسن» را به دلیل خدمات انگلا مرکل، نخست‌وزیر پیشین آلمان، در اوج بحران مهاجرت به او اهدا کرد. این جایزه دوشنبه‌شب، ۱۸ اکتبر، در مراسم ویژه‌ای در شهر ژنو به خانم مرکل داده شد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با اهدای این جایزه به انگلا مرکل، نقش او را در اوج بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مورد تمجید قرار داد. مرکل در سخنرانی اش گفت که در آن برهه زمانی، شمار زیادی در شهرداری‌ها، نواحی و محلات، و همچنان افراد داوطلب برای غلبه بر چالش‌های ناشی از سرازیر شدن شماری زیاد مهاجران کمک کردند. او افزود: «در درجه اول این افتخار به‌خاطر افراد بی‌شماری است که در آن زمان به همدیگر کمک کردند. ممنون آن‌هایی هستیم که با کمک‌شان موفق شدیم و بر مشکلات غلبه کردیم.»
آذربایجان خط لوله گاز جدید به بلغارستان را افتتاح کرد
در همین حال، نشانه های دیگری ظاهر شده است که نشان می دهد آذربایجان ممکن است نتواند حتی افزایش اندکی را که در اوایل سال جاری به اتحادیه اروپا وعده داده بود، انجام دهد. IGB در اول اکتبر در مراسمی در صوفیه با حضور الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، همراه با رهبران اتحادیه اروپا و چندین همسایه بلغارستان - صربستان، مقدونیه شمالی و رومانی - افتتاح شد. علی اف در سخنرانی خود گفت: "پروژه IGB نقش مهمی در تقویت امنیت انرژی اروپا و تنوع بخشیدن به گاز خواهد داشت." این خط لوله یک تغییر دهنده بازی است. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: این یک تغییر بازی برای بلغارستان و امنیت انرژی اروپا است. «به معنای آزادی است. این به معنای رهایی از وابستگی به گاز روسیه است. خط لوله IGB که از طریق سه خط لوله تشکیل دهنده کریدور گاز جنوبی از آذربایجان از طریق گرجستان و ترکیه به یونان تامین می شود، در ابتدا تنها 1 میلیارد متر مکعب گازی را که آذربایجان برای عرضه به بلغارستان قرارداد بسته است، حمل می کند. .
آخرین موج مهاجرت روسیه به گرجستان
سرگئی، یک مسکووی بیست و چند ساله، به یاد می آورد که دیوانه وار چمدانش را بسته بود و آماده فرار از روسیه و بسیج توده ای بود که رئیس جمهور آن، ولادیمیر پوتین، به تازگی دستور داده بود. او با این احساس که برای مدت طولانی به خانه نخواهد رفت، اشک هایش را نگه می داشت . سرگئی گفت: «از زمانی که جنگ در اوکراین شروع شد، در اعماق قلبم احساس کردم زندگی ای که می خواستم در حال پایان است. کارمند سابق دفتر با عینک و رفتار ملایم به دلایل امنیتی نمی خواست از نام خانوادگی اش استفاده شود ، می گوید: من فقط سعی کردم این لحظه را تا جایی که می توانستم به تعویق بیندازم. اما حالا که کشورم مرا مجبور به کشتن افرادی می کند که هرگز در حق ما بدی نکرده اند، چه کنم؟
ارمنستان و آذربایجان با ماموریت مرزی اتحادیه اروپا موافقت کردند
ارمنستان توافقی برای تسهیل ماموریت غیرنظامی اتحادیه اروپا در کنار مرز با آذربایجان داشت. اتحادیه اروپا در بیانیه ای در 6 اکتبر اعلام کرد که آذربایجان موافقت کرد تا آنجا که به این ماموریت مربوط می شود، همکاری کند. جزئیات بیشتری در مورد ماهیت این ماموریت، نوع پرسنل و هدف آن ارائه نشده است. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: «این ماموریت در ماه اکتبر به مدت حداکثر دو ماه آغاز خواهد شد. هدف از این مأموریت ایجاد اعتماد و از طریق گزارش های آن، کمک به کمیسیون های مرزی است.» مقامات اتحادیه اروپا به درخواست های اوراسیانت برای شفاف سازی در مورد ماهیت این ماموریت پاسخ ندادند. این سازمان در حال حاضر از چندین ماموریت در مناطق درگیری در سراسر جهان، از جمله در شرق اروپا و آفریقا پشتیبانی می کند. در گرجستان، یک مأموریت نظارتی اتحادیه اروپا از سال 2008 در مرزهای دوفاکتو سرزمین‌های جداشده آبخازیا و اوستیای جنوبی و گرجستان گشت زنی کرده است.......تحلیلگر باکو در گروه بین المللی بحران، گفت که آذربایجان احتمالاً با مأموریت اتحادیه اروپا موافقت کرده است، زیرا این مأموریت در ارمنستان بوده است، نه قلمرو خود. او به اوراسیانت گفت: «زبان توافق در پراگ بسیار مبهم است و مأموریت مستقیماً در خاک ارمنستان است. این مأموریت همچنین نشان دهنده مشارکت فزاینده اروپا در حل مناقشه ارمنستان و آذربایجان، به ویژه در برابر نقش ظاهراً محو روسیه است.
میلیاردر روسی-ارمنی نقش قدرتمندی در قره باغ بر عهده می گیرد
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سرنوشت گروه ارمنی قره باغ بالفعل بیش از پیش مخاطره‌آمیز به نظر می‌رسد و مشخص نیست که ثروت، اقتدار یا روابط روبن واردانیان چه معنایی دارد..........رهبر بالفعل قره باغ کوهستانی به میلیاردر و نیکوکار روسی-ارمنی، روبن واردانیان، سمت وزیر امور خارجه را پیشنهاد داده است و واردانیان را برای نقش مهمی در اداره این منطقه تعیین می کند. آراییک هاروتونیان، رئیس جمهور گروه ارمنی در قره باغ کوهستانی در صفحه فیس بوک خود نامزدی را اعلام کرد. هاروتونیان در 4 سپتامبر نوشت: «می توان داستان طولانی درباره روبن نوشت، تصمیمات شجاعانه او، فداکاری به میهن و مردم را لمس کرد. ” واردانیان علناً این پیشنهاد را نپذیرفته است، اما بعید است که اگر او آماده پذیرش نبود، این پیشنهاد مطرح شده باشد. او در یک پست فیس بوک پس از اعلام هاروتونیان با استفاده از نام جایگزین ارمنی برای قره باغ گفت: «نجات آرتساخ هدف اصلی زندگی من امروز است. در این شرایط بی‌سابقه، تصمیمات دشوار از همه ما می‌خواهد.» او گفت که در روزهای آینده تصمیم خود را خواهد گرفت. واردانیان، یکی از برجسته‌ترین اعضای دیاسپورای جهانی ارمنستان، در اول سپتامبر اعلام کرد که تابعیت روسیه خود را ترک کرده و به قره باغ می‌رود.
دانشگاه‌های بریتانیا در قبال شغل آینده دانشجویان مسئولیت دارند؛
مقامات بریتانیا با تصویب طرح و قانونی به دنبال مسئولیت پذیرتر کردن دانشگاه‌های بریتانیا برای توانمندسازی دانشجویان برای به دست آوردن شغل پس از اتمام تحصیلاتشان هستند. بر این اساس اگر فارغ التحصیلان یک دانشگاه به علت آموزش ضعیف و فقدان مهارت کافی نتوانند شغل به دست آوردند، دانشگاه محل تحصیل آن‌ها جریمه خواهد شد. علاوه بر این، ناظران دوره‌های با کیفیت پایین را که باعث می‌شود دانش آموزان با بدهی بدون بهبود چشم‌انداز شغلی مواجه شوند را محدود می‌کنند.
چرا روسیه کارگران نفت و گاز را برای جنگ در اوکراین می فرستد؟
تلاش روسیه برای به خدمت گرفتن 300000 نیروی ذخیره برای مقابله با پیشروی های نظامی اوکراین در خارکف توجه بسیاری از تحلیلگران نظامی و سیاسی را به خود جلب کرده است. اما یک زاویه انرژی بالقوه نیز وجود دارد. رهبری روسیه در فراخوان خود برای نیروهای ذخیره، به طور خاص کارگران نفت و گاز را برای پیش نویس هدف قرار داد. شاید بتوان تصور کرد که کارگران انرژی، که سوخت و درآمد صادراتی را که روسیه شدیداً به آن نیاز دارد، تأمین می‌کنند، برای تلاش‌های جنگی بسیار ارزشمند هستند و نمی‌توانند سرباز شوند. اما این اقدام غافلگیرکننده به دنبال تشدید درگیری های انرژی بین روسیه و اروپا صورت می گیرد. انفجارهای سپتامبر 2022 که به خطوط لوله گاز نورد استریم 1 و 2 از روسیه به اروپا آسیب رساند و احتمالاً خرابکاری بوده است، تنها آخرین تحولات در این عرصه پیچیده و ناپایدار است. به عنوان یک تحلیلگر سیاست جهانی انرژی، من انتظار دارم که قطع انرژی بیشتر در کارت باشد - یا مستقیماً به دستور کرملین برای تشدید فشار اقتصادی بر دولت های اروپایی یا در نتیجه خرابکاری های جدید، یا حتی به دلیل کمبود نیروی انسانی آموزش دیده روس در نتیجه خدمت اجباری منجر به تصادف یا توقف می شود...........زمانی که بیماری همه گیر کووید-19 تقاضای جهانی نفت را به طور موقت در سال 2020 از بین برد، روسیه به راحتی توانست تولید نفت را کاهش دهد و قطع صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا، آینده تجاری گازپروم را به شدت به خطر انداخته است. چنین اقداماتی نشان می دهد که ملاحظات تجاری در محاسبات کرملین اولویت بالایی ندارند. اگر پوتین جنگ انرژی خود را تشدید کند چقدر نفت از بازار خارج می شود؟ این یک سوال باز است تقاضای جهانی نفت در ماه های اخیر به دلیل قیمت های بالا و فشارهای رکودی به شدت کاهش یافته است. از دست دادن احتمالی 1 میلیون بشکه در روز از محموله های نفت خام روسیه به اروپا بعید است که قیمت نفت را به همان صورتی که در فوریه 2022 که تقاضا هنوز بالا بود، افزایش دهد. دلالان شرط بندی می کنند که پوتین می خواهد جریان نفت را برای دیگران حفظ کند. واردات نفت خام روسیه از سوی چین پس از حمله به اوکراین به 2 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و هند و ترکیه مقادیر قابل توجهی را خریداری می کنند. محصولات تصفیه شده مانند سوخت دیزل قرار است در فوریه 2023 تحریم های اتحادیه اروپا را بیشتر کنند. روسیه در حال حاضر نزدیک به 40 درصد از سوخت دیزل اروپا را تامین می کند، بنابراین این یک اهرم اقتصادی مهم باقی می ماند.
تشدید تنش در مرز ارمنستان و آذربایجان
تنش بین ارمنستان و آذربایجان همچنان افزایش یافته است، زیرا سفارتخانه های خارجی در ایروان به شهروندان خود نسبت به نزدیک شدن به مرز هشدار داده اند و مقامات آذربایجان تهدیدهای جدیدی را صادر می کنند. تنش فزاینده درست زمانی رخ می دهد که دو طرف در حال مذاکره با میانجیگری جداگانه روسیه و اتحادیه اروپا برای دستیابی به یک راه حل نهایی برای درگیری چند دهه خود هستند. تحلیلگران می گویند که به نظر می رسد باکو از تهدید حمله بیشتر – پس از حملات گسترده دو هفته پیش – استفاده می کند تا ایروان را مجبور کند تا بیشترین امتیاز ممکن را بدهد. یکی از مفسران سیاسی مستقر در باکو که نخواست نامش فاش شود، گفت: «اکنون فرصت کوچکی داریم که بیش از یک ماه نیست. باکو احتمالاً ایروان را برای امضای یک کاغذ یا یک قرارداد صلح تحت فشار قرار خواهد داد، من تقریباً مطمئن هستم که جدول زمانی توافق صلح برای ارمنستان بسیار محدود است. به همین دلیل است که نمی توان یک تشدید بزرگ جدید را کنار گذاشت. اما یک جنگ تمام عیار مانند 2020 - گفتنش سخت است. در چند روز گذشته تعدادی از سفارتخانه های غربی در ایروان هشدارهای جدیدی درباره بازدید از مناطق نزدیک مرز آذربایجان صادر کرده اند. سفارت فرانسه در اطلاعیه ای در 20 سپتامبر گفت: سفر به جنوب کشور (استان های سیونیک، وایوتس دزور، گغارکونیک جنوبی) و اکیداً توصیه نمی شود به مناطق مرزی ارمنستان با جمهوری آذربایجان سفر کنید..........همه اینها در حالی صورت می گیرد که دو طرف بر روی توافقنامه صلح برای حل همه جانبه درگیری کار می کنند. روسیه و اتحادیه اروپا هر دو در حال تهیه پیش نویس معاهداتی هستند که به بسیاری از مسائل باقیمانده بین دو طرف، از جمله تعیین و تعیین مرز، ماهیت مسیرهای حمل و نقل بین دو کشور، و وضعیت آینده قره باغ، سرزمین ارمنی نشین آذربایجان ، رسیدگی می کند. . نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، قبلاً بارها تمایل خود را برای واگذاری قره باغ به آذربایجان - موضوع اساسی درگیری - اعلام کرده است و پس از حمله اخیر، صریح ترین بیانیه خود را در این زمینه انجام داد. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که آذربایجان از یک لحظه قدرت نسبی (همراه با بحران در روسیه، ضامن امنیت ارمنستان) استفاده می‌کند تا برای هر مزیت تاکتیکی که می‌تواند به دست آورد فشار بیاورد.
رسانه های روسی به طور فزاینده ای روایت شکاکانه ارمنستان را پخش می کنند
در سال 2020، رسانه های دولتی روسیه بیشتر از ارمنستان در جنگ با آذربایجان حمایت کردند. در حالی که مواضع هر دو طرف گزارش می‌شد، این پوشش به نفع ارمنستان بود و مجریان برنامه‌های گفتگوی سیاسی روسیه معمولاً با طرف ارمنی همدردی می‌کردند. اما این بار پیام متفاوت است. رسانه های دولتی روسیه حمله آذربایجان به ارمنستان را کم اهمیت جلوه می دهند، آن را نادرست معرفی می کنند و توجیهاتی برای انفعال نسبی مسکو ارائه می کنند. در 19 سپتامبر، در طول یک قسمت از برنامه گفتگوی سیاسی عصرگاهی Time Will Tell، مجری و مهمانان در حال گفتگو در مورد سفر اخیر نانسی پلوسی، نماینده کنگره به ارمنستان بودند. مجری برنامه، آناتولی کوزیچف، در طول سفر خود به صریح ترین اظهارات پلوسی توجه کرد: حمله آذربایجان "غیرقانونی" و "مرگبار" بود. کوزیچف ارزیابی پلوسی را "نادرست" و "اغراق آمیز" توصیف کرد. کوزیچف از یکی از مهمانان، تحلیلگر نظامی ولادیسلاو شوریگین، پرسید: "من فکر می کنم که این به طور رسمی صحیح نیست، همانطور که من می فهمم، ما در مورد سرزمین مورد مناقشه قره باغ کوهستانی یا آرتساخ صحبت می کنیم، مگر نه، ولاد؟"
یک نماینده کلیدی کنگره آمریکا از ارمنستان بازدید کرد و امید به کمک ایالات متحده را افزایش داد.
یکی از اعضای ارشد کنگره ایالات متحده از ارمنستان بازدید کرد و در بحبوحه تنش های جاری با آذربایجان از این کشور حمایت کامل کرد. این دیدار ارامنه را شاد کرد، باکو را خشمگین کرد و سؤالاتی را در مورد چشم انداز تغییر گسترده تر در سیاست ایالات متحده در قبال درگیری ایجاد کرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که سفر او مدت ها قبل از تشدید تنش اخیر بین دو طرف برنامه ریزی شده بود. به نظر می‌رسد که بسیاری از سخنان او با هدف تقویت «دموکراسی ارمنی» و ثمرات انقلاب مخملی که دولت فعلی را به قدرت رساند، بوده است، که نشان می‌دهد دستور کار اصلی این سفر همین بوده است. اما زمان این سفر بسیار مهم بود، زیرا اتفاقاً در دوره بزرگترین تنش بین ارمنستان و آذربایجان از زمان جنگ بین دو طرف در سال 2020 و در یک دوره آشفتگی ژئوپلیتیک بود. آذربایجان حملات بی‌سابقه‌ای را به ارمنستان انجام داده است (بیشتر درگیری‌های چند دهه تا هفته گذشته در سرزمین‌هایی که در سطح بین‌المللی به‌عنوان آذربایجان شناخته می‌شوند، رخ داده است). و اقتدار روسیه، ضامن کلیدی امنیتی ارمنستان، به نظر می رسد که با شکست های نظامی در اوکراین رو به زوال است. در این محیط پرتنش، اظهارات قاطع پلوسی در حمایت از ارمنستان بسیار کمتر از اظهارات مقامات آمریکایی در مورد مناقشه بود و باعث گمانه زنی های ژئوپلیتیکی زیادی شد.
در حالی که آلمان به دنبال تامین انرژی است، شولز به عربستان سفر می کند
سخنگوی اولاف شولز روز دوشنبه گفت، در حالی که آلمان برای تامین منابع انرژی عجله دارد، اولاف شولز صدراعظم به عربستان سعودی سفر خواهد کرد و با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به عنوان بخشی از سفر خلیج فارس دیدار خواهد کرد. شولز که سفر دو روزه‌اش آخر هفته آینده او را به قطر و امارات متحده عربی نیز خواهد برد، آخرین رهبر غربی است که با ولیعهد دیدار می‌کند. بن سلمان تا همین اواخر به دلیل نقشش در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار واشنگتن پست در سال 2018، در غرب به عنوان فردی منحوس شناخته می‌شد. اما در حالی که اروپا و متحدانش پس از قطع عرضه گاز روسیه در بحبوحه تنش های فزاینده بر سر تهاجم این کشور به اوکراین، فوراً به دنبال منابع جدید سوخت های فسیلی هستند، او دوباره مورد توجه قرار گرفته است.
سوئیس قرارداد 36 جنگنده آمریکایی را امضا کرد
سوئیس روز دوشنبه قراردادی بحث برانگیز برای خرید 36 جت جنگنده رادارگریز آمریکایی F-35 با هزینه بیش از شش میلیارد فرانک (6.2 میلیارد دلار) امضا کرد. آرماسویس، آژانس تدارکات تسلیحات کشور، گفت: «مارتین ساندرگر، مدیر تسلیحات ملی و دارکو ساویچ، مدیر برنامه F-35A سوئیس، قرارداد خرید را در 19 سپتامبر 2022 در آرماسوئیس در برن امضا کردند.
رئیس مجلس نمایندگان امریکا در ارمنستان
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری های مرزی بین ارمنستان و آذربایجان که در این هفته بیش از 200 نفر کشته شدند، سفری فوری به ارمنستان خواهد داشت. او گفت که پلوسی با دو تن از اعضای کنگره که ارمنی آمریکایی هستند سفر خواهد کرد، اما از ارائه جزئیات بیشتر درباره تصمیمی که او آن را "بسیار خودجوش" برای انجام این سفر خواند، خودداری کرد. وی در سخنانی در نشست گروه هفت کشور (G7) در برلین، گفت: "فردا از ارمنستان بازدید خواهیم کرد، زیرا ما یک دعوت مداوم از ارمنی ها داشته ایم."...." پلوسی" هفته گذشته اعلام کرده بود که در روزهای آینده به ارمنستان می‌رود تا حمایت خود را از این کشور در مقابل جمهوری آذربایجان اعلام کند
ارمنستان از تمایل خود برای واگذاری کنترل قره باغ خبر می دهد
دولت ارمنستان عملاً پذیرفته است که ارامنه نمی‌توانند کنترل قره‌باغ کوهستانی را حفظ کنند و راه را برای آذربایجان برای بازپس‌گیری حاکمیت کامل بر این سرزمین هموار می‌کند و آینده نامعلومی را برای ساکنان ارمنی قومی کنونی این منطقه رقم می‌زند. این امتیاز به صراحت داده نشده است، بلکه از طریق یک تغییر آشکار در لفاظی رسمی از ایروان است. پس از آنکه آذربایجان در اواسط ماه مارس چارچوب جدیدی را برای حل و فصل مناقشه ارائه کرد که شامل به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی هر دو کشور - که در واقع به معنای به رسمیت شناختن حاکمیت آذربایجان بر قره باغ از سوی ارمنستان است - ارمنستان اعلام کرد که مخالفتی ندارد و فقط اضافه کرد که همچنین انتظار داشت «تضمین حقوق و آزادی‌های» ارمنی‌های ساکن آنجا باشد. ............. جنگ در اوکراین نیز تفکر ارمنستان را تغییر داده است. وی افزود: «معلوم شده است که نمی‌توانیم به روسیه تکیه کنیم. حتی اگر روسیه به طور یکپارچه از این [جنگ اوکراین] خارج شود، ممکن است سعی کنند ما را در کشور اتحادیه [با بلاروس] بگنجانند، یا در ازای امتیازاتی در مورد مسائل مهمتر برای روسیه، ما را به ترکیه و آذربایجان بفروشند. این تحلیلگر گفت: مانند کریمه یا دونباس یا چیزی شبیه به آن. بنابراین ما باید قبل از اینکه هر یک از این موارد اتفاق بیفتد، راه حلی پیدا کنیم یا حداقل به یک روند مستقیم با آذربایجان و ترکیه نیاز داریم.
پاپ ارسال سلاح به اوکراین را اخلاقی و قابل‌ قبول خواند
پس از گذشت بیش از ۲۰۰ روز از جنگ اوکراین پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، ارسال سلاح به اوکراین را اخلاقی و قابل قبول خوانده است. پاپ فرانسیس این اظهارات را روز پنج‌شنبه، ۱۵ سپتامبر، هنگام سفر به قزاقستان مطرح کرده است. او به خبرنگاران گفته است: «این یک تصمیم سیاسی است که اگر تحت شرایط اخلاقی انجام شود، می‌تواند از نظر اخلاقی قابل قبول باشد.» پاپ فرانسیس گفته است که اصول «جنگ عادلانه» کلیسای کاتولیک، امکان استفاده متناسب از سلاح‌های مرگبار برای دفاع از خود در برابر یک ملت متجاوز را فراهم می‌کند.