آذربایجان از کامیون های ایرانی که به سمت خانکندی عوارض جاده ای می خواهد
این حرکت به نظر می رسد بخشی از یک تلاش به طور پیوسته افزایش یافته توسط باکو برای کنترل کنترل جاده در جنوب ارمنستان است که از طریق قلمرو تحت کنترل آذربایجان عبور می کند.
گرجستان و دو جنگ افغانستان + ویدئو
با پایان یافتن جنگ تحت رهبری آمریکا در افغانستان ، گرجی ها در حال یادآوری خاطرات چندین دهه خدمت نظامی خود در آسیای میانه تحت هدایت دو ابرقدرت هستند. ..........در حال حاضر دو یادبود در گرجستان به یاد سربازانی که در دو جنگ مختلف افغانستان کشته شده اند ، وجود دارد. اخیراً یادبود قدیمی جنگ شوروی در حومه تفلیس را پیدا کردم که در یک پارک کوچک قرار گرفته بود. تخته سنگ برنزی عظیم شعله ای با یک شکل طبیعی و در اندازه طبیعی کمی زنگ زده از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض عناصر طبیعی خبر می داد. من هم با نگاه کردن به آن ، ملودی تلخ و شیرین اسلاویانکا ، آن آهنگ جنگی سرگردان را در ذهنم مرور کردم.
کمبود برق در خانکندی قره باغ
کمبود برق و قطعی مداوم آن مشکل دیگری پیش روی ساکنین خانکندی یا به عبارت دیگر استپاناکرت است، آنها با مشکل نداشتن برق مواجه شده اند و در حالی که چراغ های شوشا از دور کاملا روشن دیده می شوند
ارمنی ها و آذربایجانی ها با تلفات روانی جنگ روبرو هستند
هر دو جامعه به سرعت برای کمک به سربازان و غیرنظامیانی که از استرس پس از جنگ رنج می برند حرکت کرده اند ، اما تعداد متخصصان بسیار کمی در منطقه وجود دارد که بتوانند به طور کامل تمام نیازها را برطرف کنند.
واکسیناسیون کرونا ضرورت پیش روی ارمنستان
مبارزه سختی خواهد بود: تا پایان ماه اگوست ، آخرین باری که آمارها منتشر شد ، کمتر از 5 درصد از جمعیت ارمنستان واکسینه شده بودند. حتی این امر به احتمال زیاد بیش از حد محاسبه می شود زیرا تلاش دولت برای در دسترس قرار دادن واکسن ها باعث جذب بسیاری از خارجی ها شد ، تا جایی که دولت مجبور شد قوانین را تشدید کند زیرا تعداد زیادی از گردشگران ایرانی برای واکسیناسیون می آیند. آمارهای دولتی واکسیناسیون هایی را که به شهروندان ارمنی و خارجی ها داده می شود ، تفکیک نمی کند. علاوه بر این ، بسیاری از ارمنی ها نسبت به واکسن ها شک دارند: در نظرسنجی موسسه بین المللی جمهوری خواهان که در ماه جولای انجام شد و در 6 سپتامبر منتشر شد ، بیش از 50 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که "قطعا" یا "احتمالاً" واکسینه نمی شوند. اما آوانسیان دیدگاه مثبتی داشت: "اگر در ماه مارس تنها 10 درصد از ارامنه آماده واکسیناسیون بودند ، بررسی های امروز نشان می دهد که 40 درصد از مردم آمادگی واکسیناسیون را دارند ؛ این یک شاخص خوب است."
پرواز درون تونل + ویدئو
پرواز در ارتفاع ۱ متر و سرعت ۲۴۵ کلیومتر توسط داریوش (داریو) کوستا خبرساز شد. داریو کوستا اولین خابانیاست که توانست از درون دو تونل در استانبول با هواپیمای " رد بال " خود مسافت 1.4 مایلی را پرواز کند، سرعت وی 245 کیلومتر در ساعت بود، فقط 4 متر نوک بال از دیوار ها در هر طرف فاصله داشت و ارتفاع هواپیما یک متر بالاتر از زمین می شد!
رسوایی سو رفتار با کودکان بی سرپرست در مدارس شبانه روزی
رسوایی آزار و اذیت کودکان در یتیم خانه تحت اداره کلیسای گرجستان بازنگری مجددی را در موسسات دینی مسکونی این کشور برای کودکان به همراه داشته است که علیرغم تلاش های طولانی مدت برای از بین بردن آنها به فعالیت خود ادامه می دهند. در ماه ژوئن ، پس از یک نبرد طولانی با یک روحانی برجسته ، مقامات موفق شدند چند کودک را از پرورشگاه سنت نینو در شهر نینوتسمیندا خارج کنند ، پس از آنکه ادعاهایی مبنی بر سوءاستفاده گسترده در این مرکز و مجازات هایی همچون ندادن غذا ، تنبیه بدنی و ... حبس همراه با خطاهای دیگر همراه شد.
قارص مشتاقانه منتظر بازگشایی مرز ارمنستان است
خیابانهای مرکزی قارص با ده ها ساختمان سنگی مشکی به رنگ تیره دیده می شود ، که توسط امپراتوری روسیه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به عنوان منطقه اصلی قارص ساخته شد. درست در زیر قلعه قرن دوازدهم شهر کلیسای جامع قارص قرار دارد ، کلیسایی ارمنی که بیش از هزاره پیش ساخته شده است. این کلیسا در سال 1993 به مسجد تبدیل شد اما ویژگی های ارمنی خود را حفظ کرده است. در آن سوی شهر ، مسجد فتحیه قرار دارد که در اصل کلیسای الکساندر نوسکی بود و توسط روس ها در سال 1885 ساخته شد. این شهر محل واقع شدن کتاب " برف " مشهورترین نویسنده ترکیه ای اورهان پاموک بود و آخرین ایستگاه در مسیر قطار اکسپرس شرقی است ، سفری 24 ساعته که در سالهای اخیر بین مسافران جوان ترکیه محبوب شده است. قارص با هجوم گردشگران احیا شده است و در آن رستوران ها ، کافه ها و هتل های جدید زیادی وجود دارد.
محاصره جنوب ارمنستان توسط آذربایجان همچنان ادامه دارد
بسته شدن بزرگراه اصلی ارمنستان از شمال تا جنوب در دومین روز خود ادامه داشت و این به نظر می رسد یکی دیگر از ابزارهای فشاری است که آذربایجان بر ایروان به منظور گرفتن امتیازات بیشتر پس از پیروزی خود در جنگ سال گذشته اعمال می کند. سربازان آذربایجانی در 27 آگوست دو بخش از جاده را که دو شهر اصلی ارمنستان ، گوریس و کاپان را به هم متصل می کرد ، مسدود کردند. مسدود شدن راه باعث مسدود شدن سه روستا در امتداد آن جاده و قطع حمل و نقل بین المللی با ایران شد. جاده ای که مسدود شده است تنها راهی است که وسایل نقلیه ایرانی می توانند به سایر نقاط ارمنستان رفت و آمد کنند.
روز شهادت ،روز خبرنگار، روز خبر
شورای فرهنگ عمومی کشور در نخستین سالگرد شهادت محمود صارمی، ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام و مجاهدت خبرنگاران "روز خبرنگار" نامید.
واکسیناسیون کوید در آذربایجان اجباری می شود
آذربایجانی ها باید مدرک واکسیناسیون کوید - 19 را برای ورود به اکثر مکان های سرپوشیده عمومی نشان دهند و به این ترتیب اولین کشور در منطقه است که چنین رژیم سختی را اجرا می کند.
آتش در ترکیه + ویدئو
آتش نشانان جمعه (30 جولای) برای سومین روز پس از تخلیه ده ها روستا و برخی از هتل ها با یکی از بدترین آتش سوزی های ساحلی جنوب ترکیه مبارزه کردند. به گفته مقامات این هفته بیش از 60 آتش سوزی در 17 استان در سواحل اژه و مدیترانه ترکیه رخ داده است. وزیر جنگلداری گفت که آتش سوزی در شش استان ادامه دارد. مقامات وعده داده اند هر کسی را که مسئول راه اندازی آنها شناخته شده است ، به حساب خواهند آورد.
وزارت دفاع هشدار بلایای نظامی را صادر کرد + ویدئو,
سیل گسترده ای که در غرب آلمان رخ داد حداقل 103 کشته و چندین خانه از بین برد. وزارت کشور نوردراین-وستفالن روز جمعه اعلام کرد که حداقل 43 نفر در اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده اند. گزارش شده است که بیش از 60 نفر در راینلاند-فالتس کشته شده اند. مقامات روز جمعه گفتند که چندین خانه در ارفتشتات ، جنوب کلن فروریخته است و نیروهای امدادی در تلاش برای کمک به ساکنانی بودند که علی رغم هشدارها به خانه های خود بازگشتند. دولت منطقه کلن گفت که چندین نفر مفقود شده بودند ، در حالی که نشت گاز بیشتر مانع کار نیروهای امدادی شده بود زیرا آنها سعی داشتند با قایق خود را به افراد گرفتار برسانند. سخنگوی دولت منطقه کلن گفت 55 نفر از خانه های آسیب دیده نجات یافته اند ، در حالی که 15 نفر هنوز در خانه های خود محبوس شده اند. سخنگوی گفت ، بوندسوهر ، ارتش آلمان ، برای کمک به نجات افراد به دام افتاده ، با وسایل نقلیه وارد عمل می شود. وی از ساکنین تخلیه شده خواست تا به خانه های خود برنگردند. وی گفت: "بازگشت تهدید کننده زندگی است."
تفریح ارامنه در سواحل دریایی گرجستان
با شروع تابستان ، ارمنی ها در حال برنامه ریزی برای تفریحات خود هستند. اما یکی از مقصد تعطیلات سنتی ارمنستان ، گرجستان ، مشکل ساز شده است. در جنگ سال گذشته با جمهوری آذربایجان ، گرجستان بی طرف ماند و مرزهای خود را بست و فضای هوایی خود را به روی بارهای نظامی از همه جهات بست. اما گزارش هایی از پروازهای باری نظامی بین ترکیه و آذربایجان در جریان عبور از حریم هوایی گرجستان به دست آمده است. گزارش ها ، توسط سفارت ارمنستان در تفلیس ، مبنی بر جلوگیری از تحویل سوخت و کمک های بشردوستانه به ارمنستان ، از سوی سفارت ارمنستان در تفلیس ، تنش را بیشتر تشدید کردند. احساسات ضد گرجی در نتیجه افزایش یافت. حس عدم حمایت گرجستان به آنان بهبود نیافته است و اکنون بر برنامه های تعطیلات ارامنه تأثیر می گذارد. در سالهای عادی ، ارمنی ها به استراحتگاه های دریای سیاه مانند باتومی و کوبولتی سر می زنند ، که برای بیش از یک دهه به مکان تعطیلات ارامنه محصور در خشکی تبدیل شده است. کسانی که جیب عمیق تر دارند ممکن است به جای اروپا ، مصر یا دبی انتخاب کنند ، اما برای بسیاری از ارامنه گرجستان - ارزان تر و نزدیک تر - بهترین انتخاب آنها است.
فدراسیون روسیه مسیر حرکت به سوی اروپا نیست !
همچنین این نکته را خاطرنشان می سازیم که هدف واقعی سفر اتباع ایرانی به روسیه با هدف درخواستی آنها غالباً مطابقت ندارد. تلاش برای سفر به روسیه جهت عبور متعاقب از مرز کشورهای اروپایی را نیز خاطرنشان می سازیم که نقض قانون می‌باشد و مسئولیت کیفری به همراه دار
پاپ فرانسیس حاضر به عذرخواهی از مردم کانادا نشد
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان بابت کشف گور جمعی در کانادا که حاوی بقایای اجساد دست کم ۲۱۵ کودک بومی بود؛ ابراز تاسف کرد. .....رهبر کاتولیک های جهان از نقش واتیکان در کشتار کودکان بومی کانادا ابراز تاسف کرد اما حاضر نشد با عذرخواهی کردن از بابت این موضوع، بار اتهام را به تنهایی به دوش بکشد.
موضوع سفر و واکسیناسیون خارجی ها در روسیه را تا پایان ماه حل می کنیم
صنعت داروسازی داخلی آماده افزایش بیشتر تولید واکسن است. به این معنی که ما نه تنها نیازهای خود را به طور کامل برآورده می کنیم، بلکه می توانیم این فرصت را به شهروندان خارجی بدهیم که به روسیه بیایند و در اینجا واکسینه شوند. من می دانم که به خاطر موثر بودن واکسن های ما، چنین درخواستی بسیار زیاد است"........پوتین با دو مولفه واکسن ویروس کرونا ی روسیه واکسینه شده است ، هرچند که حاضر نشده است نام ببرد که از کدام سه شات ساخت داخل دریافت کرده است.
جدایی و استقلال مشروع اسکاتلند
اسکاتلندی ها معتقد هستند که قدرت سیاسی مردم مهم ترین عنصر کسب استقلال است ،اما قدرت اعطای همه پرسی استقلال به اسکاتلند در لندن است ، نه ادینبورگ ، و جانسون روز شنبه با مخالفت با این ایده ، آن را "غیرمسئولانه و بی پروا" خواند. دفتر مطبوعاتی رهبر اسکاتلند موضوع تماس تلفنی رهبر اسکاتلند با بوریس جانسون را در بیانیه ای منتشر ساخته است ، او به بوریس گفته است؛ موضوع رفراندم اسکاتلند " کی و چه زمانی " است نه "اگر و اما "!
اسکاتلند: آینده ای در خارج از انگلستان؟
اسکاتلندی بودن یعنی چه؟ از زمان برگزیت ، مردم اسکاتلند در شمالی ترین انتهای جزیره بریتانیای کبیر این سوال را با قدرت دوباره می پرسند. اکنون ، با انتخابات پارلمان اسکاتلند ، بسیاری از اسکاتلندی ها آینده خود را در خارج از انگلستان می بینند. بنابراین شهروندان عادی اسکاتلندی سرزمین خود را چگونه می بینند؟ روزنامه نگار دیانا زیمرمن در سفر خود از طریق اسکاتلند به سرعت می فهمد که این روزها بدون صحبت در مورد برگزیت غیرممکن است که در این کشور سفر کنید. جغرافیا و تاریخ اسکاتلندی ها را به نقطه شکست رسانده است.
تیراندازی و حمام خون در مدرسه ای در کازان روسیه+ویدئو
حداقل 11 نفر در حادثه تیراندازی در مدرسه ای در شهر کازان روسیه - از جمله تعدادی کودک - کشته شده اند. کودکان وحشت زده از پنجره ها می پریدند و دانش آموزان زخمی با زخم های وحشتناک روی زمین بیرون مدرسه افتاده بودند . به گزارش خبرگزاری ریا نوستی ، دو کودک پس از پریدن از پنجره ها به منظور فرار، جان خود را از دست دادند. همچنین یک انفجار گزارش شد و پلیس حداقل دو بمب منفجر نشده را در مدرسه پیدا کرد.........نام مظنون ایلناز رناتوویچ گالیاویف 19 ساله است - که گفته می شود حدود چهار سال پیش مدرسه را ترک کرده است.
شرط ورود با تست کرونا به ترکیه برای ۱۶ کشور برداشته شد
این دستور شامل اتباع هنگ کنگ، چین، تایوان، ویتنام، استرالیا، نیوزیلند، سنگاپور، تایلند، کره جنوبی، اسرائیل، ژاپن، انگلستان، لتونی، لوکزامبورگ، اوکراین و استونی می‌شود که برای سفر به ترکیه دیگر نیازی به ارائه تست PCR نخواهند داشت.
ممنوعیت استخدام دوتابعیتی ها
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قانونی را امضاء کرد که کارمندان دولت از داشتن تابعیت یا اجازه اقامت دوم منع می شوند، سند مربوطه در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی منتشر شد. این قانون امکان کار در مراکز دولتی، دفاتر ایالتی و شهرداری‌ها در فدراسیون روسیه را برای شهروندان روسیه که دارای تابعیت یک کشور خارجی یا اجازه اقامت یا سند دیگر تأیید کننده حق اقامت دائم در کشور دیگری هستند را محدود می کند. همچنین، کارمندان دولت ملزم به اعلام لغو تابعیت روسیه و اخذ سند دیگری در مورد تأیید حق اقامت در خارج از کشور خواهند بود.
اردوغان به بایدن پاسخ می دهد !
رئیس جمهور آمریکا درباره اتفاقات تلخی که بیش از یک قرن پیش رخ داده، اظهاراتی خلاف واقعیت، بی‌اساس و ناحق ایراد کرد. رقابت در زمینه وقایع غم‌انگیز تاریخی را انسانی نمی‌دانیم. اما اگر وارد چنین مسیری شویم لازم است یادآوری کنم که تنها ملتی که با قلب مطمئن و وجدان راحت از آن خارج خواهد شد، ملت و دولت ترک خواهد بود.
امپراطوری جنگ ، جنگ امپراتوری عثمانی با ارامنه را نسل کشی خواند
جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، كشتار جمعی ارمنیان در امپراتوری عثمانی در طول جنگ جهانی اول را به عنوان "نسل كشی" به رسمیت شناخته است ، اقدامی كه انتظار می رود تنش بین واشنگتن و آنكارا را افزایش دهد.