نمایندگان ارمنستان و ترکیه برای اولین بار در مورد عادی سازی روابط با یکدیگر دیدار کردند
وزارت خارجه دو کشور اعلام کرد: «نمایندگان ویژه در اولین دیدار خود که در فضایی مثبت و سازنده انجام شد، نظرات اولیه خود را در مورد روند عادی سازی از طریق گفت و گو بین ارمنستان و ترکیه تبادل کردند.» طرفین توافق کردند که مذاکرات را بدون پیش شرط با هدف عادی سازی کامل ادامه دهند. این جلسه فیلمبرداری نشد و پس از آن نمایندگان با مطبوعات صحبت نکردند. این دو فرستاده در ماه دسامبر به عنوان بخشی از اقدامات کشورهایشان برای احیای روابط در پی جنگ 2020 بین ارمنستان و آذربایجان منصوب شدند. آن جنگ منجر به بازگرداندن مناطق اطراف قره باغ کوهستانی به آذربایجان شد که ارمنستان از زمان اولین جنگ بین دو طرف در دهه 1990 آن را اشغال کرده بود. تصرف این مناطق در سال 1993 چیزی بود که ترکیه را وادار به بستن مرزها کرد. در حالی که ارمنستان مدتهاست طرفدار عادی سازی روابط بوده است، ترکیه - تحت فشار متحدان آذربایجانی خود - تا زمانی که اشغال ادامه داشت، از این امر خودداری کرد. گروه بین‌المللی بحران در تحلیلی که پیش‌بینی مذاکرات 14 ژانویه را پیش‌بینی می‌کرد، نوشت: «در حالی که این موضوع از روی میز خارج شد، ترکیه بلافاصله پس از جنگ شروع به اعلام آمادگی خود برای مذاکرات جدید با ارمنستان کرد».
خانه بزرگ ، جیب عمیق نظربایف قزاق
در طلوع ملایم اواخر تابستان سوئیس، امواج دریاچه ژنو با املاکی در ساحل شرقی در حومه انیرس که محل زندگی دیپلمات‌ها، بانکداران و سوئیسی‌های مرفه است، می‌چرخند. برخی از ساختمان‌ها از نظر ثروت، با زوناهای تخته سنگی یا سقف‌های مانسارد یا ستون‌های کورنتی، کم ارزش هستند. برخی از آنها آلاچیق‌هایی روی چمن‌های آراسته دارند که به سمت غرب به سمت کوه‌های ژورا می‌گردند، یا اسکله‌هایی که قایق‌های موتوری و کایاک‌ها در آن پارک شده‌اند. بسیاری از آنها دروازه ها و دوربین های نظارتی دارند تا از رهگذران کنجکاو محافظت کنند. و سپس ملکی در شماره 399 خیابان هرماننس وجود دارد: یک ویلای سه سطحی به مساحت 3200 متر مربع با پلکان پروانه ای، استخر شنای سرپوشیده و روباز 25 متری، آبگرم، اتاق های مهمان، و محوطه سازی پلکانی. در منطقه ای که به داشتن برخی از گران ترین مسکن های منطقه معروف است، این یک ملک استثنایی است. بر اساس سوابق املاک سوئیس، مالک این املاک دینارا کولیباوا، دختر فرمانروای قدیمی قزاقستان، نورسلطان نظربایف است. او و همسرش تیمور کولیباف که به ثروتمندترین افراد قزاقستان تبدیل شده اند، این ویلا را در سال 2009 به قیمت 75 میلیون دلار خریداری کردند. و آنها در میان چندین تن از نزدیکان نزدیک و نزدیک نظربایف هستند که دارای املاک و مستغلات لوکس در غرب هستند. طی دو دهه گذشته، بستگان نظربایف صدها میلیون دلار املاک و مستغلات شیک در اروپا و ایالات متحده، مجموعه‌ای از املاک گران‌قیمت در کنار دریاچه‌های مجلل، در میان آسمان‌خراش‌های منهتن، حومه‌های تونی لندن، و آب های کوستا براوا اسپانیا مشرف به لاجورد خریداری کرده‌اند. تحقیقاتامع ترین نمای کلی تا به امروز را در مورد املاک در این شبکه املاک و مستغلات گسترده که به بستگان نظربایف از جمله دو دختر، نوه ها و برادرش مرتبط است، ارائه می دهد. این یافته‌ها سوابق کاملی از تمام دارایی‌های خارجی متعلق به یکی از بستگان رئیس‌جمهور سابق قزاقستان نیست که رسماً در سال 2010 عنوان "رهبر ملت" را دریافت کرد و در حال حاضر به عنوان رئیس شورای امنیت قدرتمند این کشور و ریاست حزب سیاسی آن را بر عهده دارد. .
میزان صادرات خودرو از ترکیه به کشورهای اروپایی به حدود 19 میلیارد دلار رسید
میزان صادرات صنایع خودروسازی ترکیه در سال 2021 به کشورهای اروپایی با افزایش 11 درصدی نسبت به یک سال پیش از آن به 18 میلیارد و 966 میلیون دلار رسید.
آذربایجان و ارمنستان بر سر خطوط راه آهن به توافق رسیدند
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پس از دیدار با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در پیامی در حساب «فیسبوک» خود نوشت: در مورد نوسازی و بازسازی خطوط ریلی بین دو کشور با رئیس جمهور آذربایجان به توافق رسیدیم. نخست وزیر ارمنستان همچنین با اشاره به تمایل سران دو کشور به ادامه رایزنی‌های سیاسی، افزود: خطوط ریلی بر اساس، اختیارات حاکمیت و قضایی، بر اساس اصول متقابل و مطابق با مرز‌های تایید شده بین‌المللی و گمرکات دو کشور فعالیت خواهد کرد. ارمنستان از طریق این خطوط به ایران و آذربایجان امکان دسترسی خواهد داشت.
برف در خانه های روستایی
بارش برف مردم سویس را علیرغم هراس از امیکرون همچنان آماده استقبال از سال نو می کند
- برده داری مدرن برای پاسپورت اتحادیه اروپا + ویدئو
در پرتغال، کارگران جنوب آسیا، توت‌هایی را که قفسه‌های سوپرمارکت‌های اروپا را پر می‌کنند،برای کار انتخاب می‌کنند. این یک شغل کمرشکن است - با دستمزد کمتر از چهار یورو در ساعت و ده ساعت در رو!. مشوق این ماجرا چیست ؟ فقط امید به داشتن پاسپورت اتحادیه اروپا. یافتن کارگر در منطقه پرورش توت پرتغال کار آسانی نیست. بنابراین دولت تصمیم گرفت که چشم انداز را جذاب تر کند - با وعده شهروندی پس از هفت سال. این امیدی است که حدود 20000 کارگر خارجی را به مزارع توت در کشور آورده است. یکی جیان پال، اهل هند است. او پنج سال است که در پرتغال توت چی می‌کند و مجبور است بزرگ شدن پسرش را در واتس‌اپ تماشا کند.
حکم استرداد جولیان آسانژ به آمریکا ضربه ای به آزادی مطبوعات وارد می کند
دادگاهی در لندن راه را برای فرستادن بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده برای مواجهه با اتهام انتشار اسرار دولتی باز کرد و مدافعان متمم اول قانون اساسی آمریکا را نگران کرد. یکی گفت: «این کیفرخواست، روزنامه نگاری تحقیقی را جرم انگاری می کند. در حکم روز جمعه که ممکن است منجر به استرداد جولیان آسانژ در ایالات متحده گردد، یک دادگاه استیناف لندن راه را برای استرداد بنیانگذار ویکی لیکس باز کرد. در سال 2019، آسانژ توسط وزارت دادگستری با 17 فقره نقض قانون جاسوسی در سال 2010 به دلیل نقشش در انتشار اسرار نظامی افشا شده ایالات متحده مربوط به جنگ افغانستان و عراق متهم شد، اتهاماتی که حامیان آزادی مطبوعات را نگران کرده است. از آن زمان، آسانژ در حال گریز بوده و سال‌ها را در داخل دیوارهای سفارت اکوادور در لندن محبوس کرد تا از پیگرد قانونی در ایالات متحده جلوگیری کند......در حالی که دادگاه بدوی بریتانیا قبلاً به درخواست استرداد وزارت دادگستری چراغ سبز نشان نداده بود، قاضی هشدار داد که آسانژ از "اختلال افسردگی مکرر" رنج می برد که می تواند منجر به آسیب رساندن به خود یا مرگ بر اثر خودکشی شود. قاضی تیموتی هولروید از دادگاه عالی این کشور به تازگی این حکم را جایگزین کرده است. هولروید خاطرنشان کرد که ایالات متحده به او اطمینان داده است که آسانژ در یک مرکز نگهداری حداکثر امنیتی نگهداری نخواهد شد. آسانژ 50 ساله که در حال حاضر در زندان بلمارش لندن محبوس است، به تصمیم دادگاه عالی اعتراض خواهد کرد و آن را در دادگاه عالی بریتانیا مطرح خواهد کرد.
گرجستان با افزایش حقوق به تورم پاسخ می دهد
دولت گرجستان وعده داده است که در واکنش به تورم دو رقمی که هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد، حقوق بازنشستگی و حقوق کارمندان دولت را افزایش دهد. بر اساس گزارش بانک ملی گرجستان، قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 12.5 درصد افزایش یافته است که چهار برابر هدف تعیین شده برای سال 2021 و برای سومین ماه متوالی بیش از 12 درصد است. قیمت مواد غذایی در ماه گذشته 17 درصد بیشتر از نوامبر 2020 بود. قیمت ها در بخش حمل و نقل به دلیل هزینه های بالاتر سوخت بیش از 20 درصد افزایش یافته است. بانک مرکزی که مسئولیت حفظ ثبات قیمت ها را بر عهده دارد، همه گیری را عامل افزایش قیمت کالاها و اختلال در تجارت می داند، در حالی که اذعان دارد که محرک های مالی نیز یک عامل است.
دادگاه بین المللی به ارمنستان و آذربایجان دستور داد تا تنفر نژادی را مهار کنند
یک دادگاه بین المللی به ارمنستان و آذربایجان دستور داده است تا از تحریک و ترویج نفرت نژادی علیه یکدیگر جلوگیری کنند و آذربایجان از اماکن فرهنگی ارمنی در قلمرو خود محافظت کند و از امنیت زندانیان ارمنی یک سال بعد از پایان جنگ سال گذشته اطمینان حاصل کند.
انرژی برق آبی در قره باغ ، باخت ارمنستان ! برد آذربایجان!
قبل از سال گذشته، انرژی یکی از نقاط روشن در اقتصاد قره باغ کوهستانی بود. مقامات بالفعل شبکه ای از نیروگاه های آبی کوچک برای تکمیل سد بزرگتر دوران شوروی ساخته بودند. در نتیجه، این قلمرو تمام برق خود را تولید می‌کرد - که اکثریت آن از برق آبی بود - و تا سال 2018 حتی مقداری از آن را به ارمنستان صادر می‌کرد. این یکی از معدود حوزه هایی بود که قره باغ کوهستانی به دولت حامی خود وابسته نبود. با این حال، پس از جنگ سال گذشته، آذربایجان بسیاری از اراضی خود را که در اولین جنگ بین دو طرف در دهه 1990 از دست داده بود، پس گرفت. و آن زمین شامل بیشتر آن نیروگاه های آبی بود. از 36 نیروگاهی که قبل از جنگ در قلمرو تحت کنترل ارمنستان فعالیت می کردند، تنها شش کارخانه تحت کنترل ارمنستان باقی مانده اند. ظرفیت تولید برق آبی در قلمرو از 191 مگاوات قبل از جنگ به 79 مگاوات در حال حاضر کاهش یافته است. آرمن توماسیان، وزیر دوفاکتو اقتصاد و کشاورزی قره باغ به اوراسیا نت گفت: «در واقع، آنها یک مزیت اقتصادی به دست آوردند و ما شکست خوردیم. بزرگترین نیروگاه برق آبی در منطقه، سرسنگ، در سال 1976 بر روی رودخانه تارتار در منطقه مارتاکرت ساخته شد. (آذربایجانی ها این منطقه را با نام ترتر می شناسند.) 50 مگاوات انرژی تولید شده توسط ارمنستان همچنان تحت کنترل است و اکنون بیش از نیمی از ظرفیت انرژی آبی منطقه را تشکیل می دهد. علاوه بر این، پنج کارخانه کوچکتر در قلمرویی هستند که پس از جنگ تحت کنترل ارمنستان باقی ماندند.........این نیروگاه ها همچنین دارای اهمیت سیاسی بودند، به عنوان ابزاری برای نشان دادن قصد ارامنه برای تحکیم کنترل خود بر این سرزمین ها. هنگامی که یک کارخانه در منطقه لاچین در سال 2012 افتتاح شد، یکی از مقامات ارشد حزب فدراسیون انقلابی ارمنی-داشناکتسوتیون گفت که این نشان می‌دهد که «مقامات قره باغ تضمین می‌کنند که این سرزمین‌ها مال ما هستند و باقی خواهند ماند. اینکه مردم اینجا هستند و خواهند ماند.» ............در سال 2016، اگرچه قلمرو در سمت آذربایجان رودخانه هنوز تحت کنترل ارمنستان بود، آذربایجان و ایران بی سر و صدا توافق نامه ای را برای ادامه ساخت و ساز امضا کردند. اکنون مقامات آذربایجان می گویند که این نیروگاه ها تا سال 2024 تکمیل می شود و ایران و آذربایجان برق تولیدی خود را 50 تا 50 به اشتراک خواهند گذاشت.
دیدار رهبران ارمنستان و آذربایجان در سوچی و توافق برای کار دوجانبه+ ویدئو
بیش از یک سال پس از پایان جنگ، بحث های زیادی وجود داشت، از جمله تنش های مداوم مرزی، برنامه هایی برای بازگشایی مرزها و حمل و نقل، و سرنوشت اسرای ارمنی. رهبران ارمنستان و آذربایجان برای اولین بار در نزدیک به یک سال گذشته و دومین بار پس از جنگ در سال گذشته با یکدیگر دیدار کردند. در حالی که آنها توافق نامه های مدت ها مورد انتظار را برای کاهش تنش های جاری بین دو کشور امضا نکردند، اما رسماً قول تشکیل کمیسیونی دوجانبه برای تحدید و تعیین مرزهای مشترک خود را دادند. هم پاشینیان و هم علی اف از ماموریت حافظ صلح روسیه با وجود نارضایتی از نیروهای حافظ صلح از هر دو طرف تمجید کردند. ارامنه از شکست خود در جلوگیری از ادامه فشار آذربایجان و از طرف آذربایجان به خاطر این واقعیت که آنها در واقع مانع از تسلط کامل آنها بر بقیه قلمروهای خود می شوند، ناراحت هستند. (قابل توجه، در حالی که مقامات آذربایجان از جمله علی اف مرتباً حضور روسیه را «موقت» توصیف می‌کنند، علی‌اف این کلمه را در چهره پوتین به کار نمی‌برد. «امیدواریم که این کار [صلح‌بانان روسی] در سال آینده ادامه یابد و وجود داشته باشد. نتایج خوب بیشتری داشت.»
بیانیه مشترک پوتین، علی‌اف و پاشینیان
پوتین اظهار داشت که در مذاکرات سه جانبه با الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، توافق گردید که تا پایان سال جاری ساز و کارهایی برای تعیین مرز میان ارمنستان و آذربایجان ایجاد کنند؛ هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد. رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: می‌خواهم یادآوری کنم که ما در خصوص شماری از موضوعاتی که من آنها را کلیدی می‌‌دانم به توافق رسیده‌‌ایم. اولین آنها ایجاد ساز و کار‌هایی برای مرزبندی و تحدید حدود است که توافق کردیم تا پایان سال جاری این کار را انجام دهیم. امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و هیچ مانعی برای ایجاد این سازوکارها وجود ندارد. پوتین پس از این دیدار گفت: ما با جزئیات زیادی در مورد مسائل اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی صحبت کردیم و مهمتر از همه، به عنوان اولین گام، در مورد رفع انسداد کریدورهای حمل و نقل صحبت کردیم. این موضوع درباره راه آهن و ارتباطات جاده ای نیز صدق می کند. فکر می کنم در اینجا باید از معاونان نخست وزیر سه کشور که مدت زیادی است روی این موضوعات کار کرده اند قدردانی کنیم.
مذاکرات سه ساعته پوتین، علی‌اف و پاشینیان در سوچی
دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه اظهار داشت: مذاکرات سه جانبه بین روسای جمهور روسیه و آذربایجان، ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف و همچنین نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در سوچی به پایان رسید؛ این مذاکرات حدود سه ساعت به طول انجامید. پسکوف همچنین اعلام داشت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، الهام علی اف، همتای آذربایجانی وی و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بر اساس نتایج نشست سه جانبه، بیانیه‌ای برای رسانه‌ها آماده کرده‌اند. در این مذاکرات، طرفین به طور ویژه در مورد وضعیت منطقه مورد مناقشه قره باغ و راه‌های حل و فصل آن بحث و تبادل نظر کردند و همچنین اقدامات انجام شده در یک سال گذشته برای ایجاد ثبات در این منطقه مورد ارزیابی قرار گرفت. مذاکرات سران روسیه، آذربایجان و ارمنستان همزمان با سالگرد امضای اعلامیه آتش بس در قره باغ کوهستانی به ابتکار طرف روس برگزار شد.
حال و هوای سال نو مسیحی و مرکز خرید در پایتخت سوئیس شهر برن
شرقی ترین قنات امپراتوری روم در ارمنستان کشف شد
«قنات ناتمام آرتاگزاتا مدرکی است بر امپریالیسم شکست خورده روم در ارمنستان و شاهدی تأثیرگذار بر تلاش رومیان برای ایجاد استان رومی». اگر کار تمام می شد، طاق های تاریخی و فراوانی آب روان، آرتاگزاتا را به شهری رومی تبدیل می کرد. این قنات شرقی ترین قنات قوسی رومی در جهان باستان بوده است.
پاشینیان تحت فشار است
تلاش های مکرر باکو برای وادار کردن ایروان به مذاکره ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا اکنون دولت پاشینیان در داخل آسیب پذیر شده است که به راحتی می تواند مورد فشار مخالفان قرار گیرد .
تنش بین ارمنستان و آذربایجان دوباره اوج گرفت + ویدئو
این در حالی است که در روزهای اخیر چندین حادثه خشونت بار رخ داده است. در 13 نوامبر، یکی از ساکنان قره باغ کوهستانی یک "مواد انفجاری" را به یک ایست بازرسی آذربایجان در نزدیکی شهر شوشا، در کریدور لاچین که قره باغ را به ارمنستان متصل می کند، پرتاب کرد. این به دنبال کشته شدن یک غیرنظامی ارمنی در همان منطقه توسط نیروهای آذربایجانی در 8 نوامبر صورت گرفت. این جاده پس از حادثه برای مدتی بسته بود اما در همان روز بازگشایی شد. منابع رسمی قره باغ گزارش دادند که مردی که مواد منفجره را پرتاب کرد توسط نیروهای حافظ صلح روسی بازداشت شد و انتظار می رفت که به مقامات ارمنی قره باغ تحویل داده شود. رسانه‌های آذربایجان ویدئویی را در 14 نوامبر منتشر کردند که به نظر می‌رسد گروهی از سربازان آذربایجانی را نشان می‌دهد که یک پاسگاه نظامی ارمنستان را محاصره کرده و آن‌ها را تصرف کرده‌اند، هرچند مشخص نیست این قسمت در کدام بخش از مرز و یا در کدام سمت رخ داده است.
روزنامه فروش دوچرخه سوار با دوچرخه برقی بازنشست نمی شود
جرج بیلی می‌گوید که اکنون ممکن است تا دهه ۹۰ زندگی‌اش ادامه دهد؛ روزنامه فروشی را ادامه دهد یکی از قدیمی ترین روزنامه فروش های بریتانیا پس از اینکه به او یک دوچرخه برقی هدیه دادند تا در مسیرش به او کمک کند، تصمیم گرفته است که بازنشسته نشود. جورج بیلی، که روزنامه‌ها را در اطراف روستای هدکورن در کنت توزیع می‌کند، گفت که با دوچرخه الکترونیکی به او «جان تازه‌ای» داده‌اند. این این مرد هشتاد ساله ابتدا در پایان ژانویه خبرساز شد و گفت که در فکر کنار گذاشتن دور توزیع زوزنامه 2.5 مایلی خودش است !
استانبول گذرگاه تمدن
استانبول به عنوان پایتخت امپراتوری های روم و بیزانس و امپراتوری عثمانی بوده است. استانبول با موقعیت استراتژیک خود در شبه جزیره بسفر بین بالکان و آناتولی، دریای سیاه و مدیترانه، بیش از 2000 سال است که با رویدادهای مهم سیاسی، مذهبی و هنری همراه بوده است
مزرعه ی پل سنگی در ناتینگهام
پل سنگی نام محله ای در چایکنار تبریز است که یک پل سنگی دو سوی چای ( رودخانه ) را بهم وصل می کند، اما این اسم در ناتینگهام هم نام مزرعه ای در مرکز شهر است. صاحب مزرعه آن را به یک موسسه خیریه واگذار کرده است که در آن سبزی و میوه کاشته می شود و حیوانات مختلف پرورش داده می شود . فروشگاه کوچکی در این مزرعه برای فروش محصولات مزرعه و عسل وجود دارد و یک قهوه خانه ای که مردم در حین گردش و خرید ،استراحتی در آنجا انجام می دهند . بازدید برای همه از این مزرعه ممکن است و به عنوان یک فضای عمومی و شهری جای مناسب برای آرامش است. کودکان امکان آشنا شدن با حیوانات اهلی ، سر و کله زدن ودست زدن به آنها و هم چنین آشنا شدن با کاشت محصولات گوناگون را مشاهده می کنند . بازدیدکنندگان هم پس از بازدید و گشت و گذار مبلغ دو سه پوند برای موسسه خیریه بصورت داوطلبانه پرداخت می کنند . این جا مرکز شهر است و نزدیک به محل فروشگاه های مشهور مد و … نمونه ای از مشارکت مردم در شهرسازی انسان مدار آن هم در مکانی که با نگاه سودجویانه می توانست چیز دیگری بجای باغ و مزرعه در آنجا سبز شده باشد !!!
حرف آخر را باید انسان بزند 
پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) هشدار داد استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی نظیر تشخیص جهره توسط پلیس باید محدودیت‌هایی داشته باشد تا به ابزار کنترل افراد جامعه تبدیل نشود.پارلمان اروپا در بیانیه‌ای گفت: «برای اینکه از بروز تبعیض توسط هوش مصنوعی جلوگیری شود، مداخله سطح بالای انسانی و قانونی امری ضروری است.» نمایندگان پارلمان اروپا در استراسبورگ با بیان اینکه ابزارهای تشخیص کاملا خودکار و پایگاه‌های داده خصوصی از تصاویر چهره انسان‌ها باید تعطیل شوند، در بیانیه مصوب خود افزودند: «تصمیمات نهایی همیشه باید توسط یک انسان اتخاذ شود و افراد تحت نظارت سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی باید همواره یک راه نجات داشته باشند.»
یک سال از جنگ قره باغ گذشت!
یک سال پس از شروع جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، دو کشور از کسانی که در این جنگ کشته شدند یاد کردند. در 27 سپتامبر 2020 ، جمهوری آذربایجان با هدف بازپس گیری مناطق اشغالی سرزمین خود که در طی حمله ارامنه در دهه 1990 از دست داده بود ، حمله ای را آغاز کرد. در 44 روز نبرد پس از آن ، تخمین زده می شود که 7000 سرباز و غیرنظامی کشته و ده ها هزار نفر زخمی شده اند. آذربایجان موفق شد اکثر مناطق از دست رفته خود را پس بگیرد و هزاران تن از ارامنه که در این مدت به قره باغ مهاجرت کرده بودند را مجبور به ترک آنجا نماید . در همین حال ، صدها هزار آذربایجانی که خود مجبور به ترک خانه در دوران اشغال شده بودند ، هنوز نتوانسته اند به خانه های قبلی خود بازگردند ، اگرچه دولت آذربایجان به سرعت در حال بازسازی برخی زیرساخت ها در مناطق بازپس گرفته خود است. شامگاه 26 سپتامبر ، هزاران نفر به همراه گورستان نظامی یرابلور در ایروان راهپیمایی کردند و مشعل هایی را برای یادبود کشته شدگان حمل کردند. راهپیمایی دیگری با مشعل در همان شب در خانکندی ، پایتخت قره باغ که اکثریت ساکنین آن ارمنی هستند ، برگزار شد. راهپیمایی ایروان توسط روبرت کوچاریان ، رئیس جمهور سابق و اعضای دیگر احزاب مخالف رهبری شد. سقاتلیان ، نایب رئیس پارلمان ائتلاف ارمنستان به رهبری کوچاریان گفت: "امروز یک راهپیمایی یادبود است. با این راهپیمایی نشان می دهیم که شکست را نمی پذیریم ، ما برخاسته و به کار قهرمانان خود ادامه می دهیم." به نشانه نارضایتی های عمیق سیاسی که همچنان باعث تجزیه کشور می شود ، حتی رویدادهایی مانند جشن روز استقلال یا یادبود سربازان کشته شده نمی تواند ارامنه را متحد کند: نخست وزیر نیکول پاشینیان صبح روز بعد به صورت جداگانه از قبرستان یرابلور دیدن کرد.
ایرانیان از ممنوعیت ورود در مرز گرجستان خبر می دهند
حتی قبل از آخرین دور ممانعت از ورود ایرانیان به گرجستان ، دارندگان ایرانی مجوزهای اقامت گرجستان مدتهاست که شکایت می کنند که گه گاه به دلایل غیر مجاز ورود آنها ممنوع می گردد. یک ایرانی میانسال که مصالح ساختمانی را به گرجستان وارد می کند ، می گوید: "من پول ، تلاش و زمان زیادی را در گرجستان سرمایه گذاری کرده ام." من خانه ای خریدم اما اکنون می ترسم حتی یک روز از کشور خارج شوم ، زیرا نمی دانم آیا می توانم برگردم. "
در روز استقلال ، ارمنستان حال و هوایی برای جشن گرفتن نداشت
پاشینیان در سخنرانی خود در این رویداد سعی کرد خطابه های خود را بر اساس احساسات ظریف آن روز تنظیم کند. وی گفت: "تاریخ نشان داده و ثابت کرده است که پیروزی در جنگ ها همیشه به طور کلی پیروزی نبوده است ، به همان ترتیب ، شکست در جنگ ها همیشه به طور کلی شکست نبوده است." "ما باید شکست خود را به پیروزی تبدیل کنیم ، اما همچنین باید فرمول پیروزی ما را تغییر دهد زیرا تاریخ نشان داده است که همیشه لازم نیست دیگران را برای پیروزی شکست دهیم. پیروزی به معنای غلبه بر ناامیدی ، غلبه بر ناامیدی ، غلبه بر سرنوشت ، غلبه بر مرگ است. "