یک دندان ، تنها باقیمانده قهرمان افریقا پاتریس لومومبا به خانواده اش بازگردانده می شود
یک دندان طلایی تنها باقیمانده از قهرمان افریقا پاتریس لومومبا قهرمان ترور شده استقلال کنگو است. پاتریس در سال 1961 توسط یک جوخه تیراندازی با حمایت ضمنی قدرت استعماری بلژیک کشته شد، جسد او سپس در گوری کم عمق دفن شد، بعد از مدتی گور وی حفر شد و به فاصله ی 200 کیلومتر (125 مایل) منتقل شد، او دوباره دفن شد و باز نبش قبر شد و سپس قطعه قطعه شد و در نهایت بدن قطعه قطعه شده پاتریس لومومبا را در اسید حل کردند.
رضا براهنی، شاعر، نویسنده زاده ی تبریز درگذشت
رضا براهنی، نویسنده، شاعر و منتقد ادبی ایرانی به عمر ۸۶ ساله‌گی درگذشت. اعضای خانواده او تأیید کرده‌اند که براهنی روز جمعه، ۵حمل، در کانادا درگذشته است. براهنی از چهره‌های ماند‌گار ادبی زبان پارسی شمرده می‌شود و آثار او به زبان‌های مختلف، از جمله انگلیسی، سویدنی و فرانسه‌ای ترجمه شده است. طلا در مس، از مهم‌ترین و معروف‌ترین آثار این منتقد ادبی است که خواننده‌گان و طرف‌داران بی‌شماری در میان شاعران و نویسنده‌گان افغانستان نیز دارد.
ژاپن: پناهگاه غیرقانونی تجارت عاج
ژاپن در تامین بازار عاج داخلی خود ناکام است و در نتیجه محل مناسبی برای عاج وارداتی غیرقانونی و منبع عرضه برای صادرات غیرقانونی است. این اطلاعات بر اساس گزارش جدیدی است که توسط سازمان غیرانتفاعی، صندوق ببر و فیل ژاپن (JTEF) گردآوری شده است. این گزارش ادعای دولت ژاپن را به چالش می‌کشد که «ژاپن اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای اطمینان از اینکه بازار داخلی عاج این کشور به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی‌کند، اجرا می‌کند» و آن را «انقص و غیرقانونی» خواند. در سال 2016، کشورهای عضو کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن از کشورهای عضوی که بازار قانونی داخلی عاج دارند خواستند اقدامات فوری برای بستن تجارت غیر قانونی انجام دهند. سه سال بعد، در کنفرانس بعدی اعضا، از کشورهایی (از جمله ژاپن) که تصمیم گرفتند این کار را انجام ندهند، درخواست شد تا اقدامات انجام شده را به دبیرخانه گزارش دهند تا اطمینان حاصل شود که این بازارهای داخلی عاج به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی کند. .
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش ششم - پليس‌ امنيتي‌ )
در آغاز تحت‌ نظارت‌ مداوم‌ پليس‌ امنيتي‌ قرار داشتم‌. موقعي‌ كه‌ زبان‌ محلي‌، سوتهو،[1] را مي‌آموختيم‌، آن‌ها اذيت‌ و آزارشان‌ را بخاطر تأثير متقابل‌ ما با جامعه‌ افزايش‌ دادند. «آشوبگر سووتو» اصطلاحي‌ ـ كه‌ آن‌ها قبل‌از آنكه‌ مردم‌ را از ما جدا نمايند به‌كار مي‌بردند ـ هيچ‌ كار ديگري‌ نمي‌كردند. از اين‌ رو آن‌ها مستقيماً مرا در نظر گرفتند و به‌ سوي‌ من‌ آمدند. من‌ تقريباً تغييري‌ هر روزه‌ را آغاز كردم‌ ـ بطوريكه‌ بسياري‌ از آن‌ها احمقانه‌ به ‌نظر مي‌رسيدند آن‌ها مجبور گرديدند تا تغييراتي‌ را در حكم‌ ممنوعيت‌ من‌ بوجودآورند. تقريباً هر روزه‌ در دادگاه‌ حضور داشتم‌. منزل‌ من‌ به‌ «عرصه‌ فعاليت‌»، حوزه‌ و قلمرو كلانتري‌ و پليس‌، با پليس‌ امنيتي‌ آن‌ كه‌ بطور مداوم‌ در آنجا رفت‌ و آمد مي‌كرد شباهت‌ داشت‌. گرت‌ پرنسيلو، پليس‌ امنيتي‌، مخصوصاً براي‌ مواظبت‌ بر كليه‌ فعاليت‌هايم‌ تعيين ‌گرديد. او بيش‌ از اندازه‌ ـ براي‌ دستگيري‌ من‌ در حين‌ ارتكاب‌ عملي‌ كه‌ حكم ‌ممنوعيت‌ و تبعيد را لغو مي‌نمايد تلاش‌ مي‌كرد. در طول‌ اولين‌ سال‌ تبعيد، پرنسيلو اغلب‌ در نيمه‌ شب‌ براي‌ بازرسي‌ تخت‌ و كمد به‌ منزلم‌ مي‌آمد، در همان‌ زمان‌ هم‌ كسي‌ را كه‌ فكر مي‌كرد بطور غيرقانوني‌ به‌ ملاقات‌ من‌ مي‌آمد تحقيق‌ و بازرسي‌ مي‌نمود. ما آنچنان‌ با يكديگر مشاجره‌ مي‌كرديم‌ كه‌ بعداز آن‌ بيشتر از منزل‌ من‌ فاصله‌ مي‌گرفت‌ ـ حالا ماشين‌ خود را به‌ روي‌ تپه‌ پارك‌ مي‌كند و دو چشمي‌ مواظب‌ من‌ مي‌گردد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش پنجم - محل سکونت من در تبعيد به‌ براندفورت‌ )
وضعيت‌ زندگي‌ در محله‌ آوارگان‌ سياهپوست‌نشين‌ براندفورت‌ وحشتناك‌ است‌ ـ مردم‌ از گرسنگي‌ در حال‌ مرگ‌ هستند. و ما نيز خيلي‌ كم‌ مي‌توانيم‌ به‌ آن‌ها كمك ‌نمائيم‌. بعضي‌ از خانواده‌ها در چنين‌ وضعيت‌ دشوار و با فقر زندگي‌ مي‌كنند، آن‌ها داراي‌ فرزند هستند و غذا هم‌ به‌ مقدار كم‌ در خانه‌ي‌ آن‌ها ديده‌ مي‌شود. بطوريكه ‌خوراك‌ سوپ‌ ذرت‌ كه‌ سه‌ وعده‌ در روز مصرف‌ مي‌شود، غذاي‌ اصلي‌ آنها را تشكيل‌مي‌دهد. اما اكثريت‌ افراد جامعه‌ در اينجا غذاي‌ صبح‌ ندارند، بچه‌ها با معده‌ خالي‌ به‌ مدرسه‌ مي‌روند. فقط‌ يك‌ وعده‌ غذاي‌ خوب‌ دارند، آن‌ هم‌ وقتي‌ است‌ كه‌ از مدرسه ‌باز مي‌گردند و پس‌از آن‌ والدين‌ آن‌ها غذا را پخت‌ مي‌كنند. افراد دارا در طول‌ روز تكه‌اي‌ نان‌ را همراهشان‌ دارند. اغلب‌ در بهترين‌ حالت‌ يك‌ وعده‌ غذا آن‌ها را يك‌ بشقاب‌ حليم‌ و قدري‌ كلم‌ جوشيده‌ تشكيل‌ مي‌دهد. من‌ سال‌ها در يك‌ منطقه‌ زراعي ‌زندگي‌ مي‌كردم‌ و، البته‌، بعنوان‌ يك‌ نفر مددكار اجتماعي‌ آگاه‌ به‌ وضعيت‌ رو به‌ انحطاطي‌ كه‌ ما تابع‌ آن‌ بوديم‌. شخصاً درباره‌ علل‌ صدها مورد سوءتغذيه‌ در سووتو بحث‌ كرده‌ام‌. اما اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ من‌ چنين‌ فقري‌ را اينجا در براندفورت‌ ديده ‌بودم‌. اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ من‌ در آنجا با چشم‌هاي‌ خود خانواده‌هايي‌ را ديدم‌ كه‌ غذاي‌ شام‌ ـ فقط‌ شام‌ ـ از سوپ‌ ذرت‌ با محلول‌ نمك‌دار معمولاً آب ‌نمك‌ بود. آن‌هاآب‌ را از جايگاه‌ فروش‌ نوشابه‌ مي‌گرفتند و يا از آب‌ ولرم‌ استفاده‌ مي‌كردند، يك‌ تكه ‌نمك‌ را در آن‌ مي‌انداختند و به‌ آهستگي‌ قدري‌ حليم‌ را در داخل‌ آب‌ ريخته‌ يا حليم ‌را با آب‌ نمك‌ محلول‌ مي‌كردند. همچنين‌ اولين‌ دفعه‌اي‌ بود كه‌ بچه‌هايي‌ را ديدم‌ كه‌ از آرد پخته‌ شده‌ در داخل‌ ديگ‌ تغذيه‌ مي‌كردند؛ آن‌ها استطاعت‌ تهيه‌ غله‌ و يا غذاي ‌كودك‌ را ندارند.
زندانیان بیگناه مشکوک به عضویت در بوکوحرام آزاد شدند
ارتش نیجریه اعلام کرد که بیش از 1000 زندانی بی گناه را پس از پاکسازی آنها از هرگونه ارتباط با بوکوحرام آزاد می کند. آدام بولاما مودو در نوامبر 2021 پس از گذراندن بیش از شش سال در پادگان گیوا ، یک بازداشتگاه بدنام به نام "محل مرگ" در گزارش عفو بین الملل آزاد شد.
واکسن های اهدایی به افریقا در معرض انهدام
پنج‌شنبه گذشته، رئیس ارشد بهداشت آفریقا خواستار ماندگاری واکسن‌های اهدایی کووید-۱۹ به مدت ۳ تا ۶ ماه شد تا کشورها بتوانند برای عرضه و تزریق آنها آماده شوند. کشورهای کم درآمد ماه گذشته بیش از 100 میلیون دوز از واکسن کوواکس اهدایی تحت نظارت سازمان ملل را رد کردند، عمدتاً به این دلیل که این دوز در حال نزدیک شدن به انقضا بود. جان نکنگاسانگ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، گفت: اهداکنندگان می‌خواهند از این روایت که واکسن‌ها در کشورهایشان منقضی شده‌اند اجتناب کنند. در دسامبر 2021، پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیجریه بیش از یک میلیون دوز منقضی شده را نابود کرده است، زیرا واکسن‌های تحویل‌شده دارای تاریخ انقضای نزدیک به پایان یا منقضی شده را داشتند - که باعث انتشار اطلاعات نادرست رسانه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه به نیجرها دوزهای منقضی شده تزریق شده است - این کشور اعلام کرد که این خبر ناصحیح است و واکسن ها معدوم می شوند. واکسن های نزدیک به انقضا را در مالاوی به تعداد 20هزار دز و در سودان جنوبی حدود 60هزار دز را نابود کردند. آفریقایی ها شکایت دارند که این قاره به محل تخلیه واکسن های در حال انقضا تبدیل شده است که از نظر لجستیکی نمی توانند به سرعت کافی تجویز شوند.
کودتا در بورکینافاسو
روخ مارک کریستین کابوره، رئیس‌جمهور بورکینافاسو در یک کودتای نظامی که روز دوشنبه در تلویزیون دولتی اعلام شد، سرنگون شد و به بیش از شش ماه درخواست عمومی از او برای استعفا پایان داد. کابوره برای دومین دوره در سال 2020 در انتخاباتی انتخاب شد که کمی بیش از نیمی از رای دهندگان ثبت نام شده در آن شرکت کردند. در زمان رای گیری، 926 شعبه رای دهی به دلیل بحران امنیتی جاری در کشور باز نشدند. ماه گذشته، کریستف ژوزف ماری دبیره، نخست وزیر این کشور، در اقدامی که بسیاری آن را با توجه به درخواست های گسترده برای استعفای کابوره، انحرافی می دانستند، استعفا داد. کابوره به دلیل شکست دولتش در مقابله با شورش های اسلام گرا که از کشور همسایه مالی گسترش یافته بود و حضور نیروهای فرانسوی با انتقادهای فزاینده ای مواجه شده بود. این کودتا دو روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی به سمت صدها معترض که در اواگادوگو، پایتخت این کشور راهپیمایی کرده بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند و خواستار استعفای او شدند.
حکومت مالی با تحریم های افریقایی تکان نخواهد خورد
هزاران نفر در این ماه در مالی با توجه به فراخوان های دولت برای اعتراض به تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به خیابان ها آمدند. تحریم ها به دلیل شکست مالی در انتقال به حکومت دموکراتیک اعمال شد. با این حال، سرهنگ آسیمی گویتا، که دو کودتا را در طی 9 ماه رهبری کرده است، از لفاظی های ملی گرایانه استفاده کرده است تا تقصیر چشم انداز وخیم کشورش را قاطعانه به گردن جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و فرانسه بیاندازد. گویتا از مردم مالی خواست تا در برابر اقدامات تنبیهی «از میهن خود دفاع کنند». اتحادیه ملی کارگران مالی گفت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا"یک بار دیگر به آفریقا خیانت کرده است". در میان افزایش خشم عمومی علیه فرانسه، برای حاکمان نظامی آسان بوده است که محکم بر قدرت بچسبند. این اعتراضات نقطه اوج روابط رو به وخامت با قدرت استعماری سابق مالی بود که شهرتش در سراسر ساحل در سال گذشته بدتر شده است. بسیاری از مردم مالی از بدتر شدن وضعیت امنیتی کشور ناراضی بوده اند و 1.2 میلیون نفر با گرسنگی روبرو هستند. در اکتبر 2021، صدها نفر در خیابان‌های باماکو، پایتخت مالی تجمع کردند تا علیه نیروهای فرانسوی که در سال 2013 به بیرون راندن گروه‌های جهادی از منطقه شمالی کمک کردند، اما از آن زمان به کشتن غیرنظامیان متهم شدند، تظاهرات کردند. بر اساس پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری‌های مسلحانه، نیروهای امنیتی مالی نیز در سال 2020 بیش از جهادی‌ها غیرنظامیان را کشتند
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش چهارم - سيبري‌ كوچك‌ من‌ تبعيد به‌ براندفورت‌ )
من‌ تماماً سمبل‌ آن‌ زندگي‌ هستم‌ كه‌ در اين‌ كشور جريان‌ دارد. سمبل‌ هراس‌ زندگي‌ سفيدپوستان‌ هستم‌. من‌ هرگز نفهميدم‌ كه‌ چگونه‌ تا اين‌ حد عميق‌ ترس‌ و اضطراب‌ يا ورود من‌ به‌ براندفورت‌ سايه‌ مي‌‌افكند. مبارزه‌مان‌ آرزويي‌ دست‌ نيافتني ‌نمي‌باشد. اين‌ يك‌ واقعيت‌ است‌. آن‌ها در اينجا شخص سياهي‌ را مي‌بينند كه‌ اين‌ نوع ‌ملاقاتي‌ و ميهمان‌ كه‌ هرگز نداشته‌اند را مي‌پذيرد.
مرگ اسقف عدالت و مساوات جو دزموند توتو
دزموند ام. توتو، روحانی که از منبر و سخنرانی با روحیه خود برای کمک به سرنگونی آپارتاید در آفریقای جنوبی استفاده کرد و سپس به حامی اصلی آشتی مسالمت آمیز تحت حاکمیت اکثریت سیاه پوستان تبدیل شد، روز یکشنبه در کیپ تاون درگذشت. او 90 ساله بود.
دوازده ساعت شنای وزیر برای رسیدن به ساحل + ویدئو
مقامات مادگاسکار روز سه شنبه گفتند، سرژ گل، وزیر ماداگاسکاری یکی از دو بازمانده ای بود که پس از سقوط هلیکوپترشان در ساحل شمال شرقی جزیره، حدود 12 ساعت شنا کرد تا به ساحل برسد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش دوم - مقدمه کتاب)
«آن‌ها هرگز در ساختن‌ ديواري‌ اطراف‌ او موفق‌ نخواهند شد. اهميت‌ ندارد كه‌ او را به‌ كجا تبعيد مي‌كنند ـ خانه‌، بيابان‌ و يا در جنگل‌ ـ اين‌ زن‌ آنقدر پرتحرك‌ و فعال‌ است‌، كه ‌هر جايي‌ برود حتي‌ پرندگان‌ را هم‌ به‌ خواندن‌ و برگ‌هاي‌ درختان‌ را به‌ خش‌وخش‌كردن‌ وادار مي‌نمايد. مي‌توانيد از اين‌ موضوع‌ كاملاً مطمئن‌ باشيد.»
سفر به اتیوپی+ ویدئو
جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی ، است کشوری محصور در خشکی در شاخ آفریقا. این کشور از شمال با اریتره ، جیبوتی و از شمال ، سومالی لند از شمال شرقی ، سومالی از شرق ، کنیا از جنوب ، سودان جنوبی از غرب و سودان از شمال غرب هم مرز است. اتیوپی دارای مساحت کلی 1.100.000 کیلومتر مربع (420.000 مایل مربع) و بیش از 117 میلیون نفر جمعیت است و دوازدهمین کشور پرجمعیت جهان و دومین کشور پرجمعیت آفریقا است. پایتخت ملی و بزرگترین شهر ، آدیس آبابا ، در چند کیلومتری غرب شرق آفریقای شرقی قرار دارد که این کشور را به صفحات تکتونیکی آفریقایی و سومالی تقسیم می کند.
اصلاح اقتصادی در کنگو؛ دیجیتالی کردن مدارس و رایگان شدن مدارس ابتدایی
علیرغم تاثیرات کووید، کنگو از دینامیک فوق العاده ای برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی اش برخوردار است. در کنگو، ۶۰ درصد مردم کمتر از ۲۰ سال سن دارند که یکی از جوانترین کشورهای جهان است و از یک سال و نیم پیش، مدرسه ابتدایی دوباره برای همه مجانی شده است. اقدامی که اجازه می دهد ۴ میلیون کودک راهی مدرسه شوند.
جنگ داخلی در اتیوپی
خیابان های دسی ، در منطقه امهار اتیوپی ، پر سر و صدا و شلوغ است. رستوران ها و کافه های آن نیز همینطور. اما با نزدیک شدن جنگ داخلی اتیوپی ، روحیه مردم در حال تیره شدن است. در هفته گذشته اردوگاه های آموزشی نظامی به وجود آمد. در خارج از بیمارستان چادری برپا شده است. سربازان زخمی بر روی برانکارد دراز کشیده اند. از میان مه کوه فریاد آژیرهای آمبولانس می آید. این تنش آن جایی را فرا گرفته است که وقتی خبرنگار اکون.میست از آنجا دیدن کرد ، تقریباً بلافاصله دستگیر شد و چند ساعت در آنجا نگهداری شد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش اول )
وینی اولین مددکار اجتماعی سیاهپوست در دوران آپارتایددر آفریقای جنوبی است و در سال 1957 با نلسون ماندلا ملاقات و یکسال بعد با او ازدواج نمود. در دهه‌ی هشتاد او یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین زنان جهان محسوب می‌شد، ويني‌ماندلا با نام‌ نومزامووينفرد مادكي‌زلا در دهكده‌ كوچكي‌ واقع‌ در ترانسكي‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ در سپتامبر 1934 متولد شد. بعداز تحصيلاتش‌ در ژوهانسبورگ‌ او اولين‌ زن‌ سياهپوستي‌ است‌ كه‌ در آفريقاي ‌جنوبي‌ مددكار اجتماعي‌ گرديد. در سال‌ 1958 با نلسون‌ ماندلا، يكي‌ از رهبران ‌جنبش‌ آزاديبخش‌ سياهان‌ ازدواج‌ مي‌نمايد، همكار سياسي‌ او مي‌شود، و درسال‌هاي‌ پرخطر فعاليت‌هاي‌ زيرزميني‌، و بعداز جدايي‌ ناراحت‌كننده‌ از شوهرش‌، از آن‌ موقعي‌ كه‌ در سال‌ 1962 بازداشت‌ مي‌شود و در دادگاه‌ ري‌وينا در سال‌ 1964 به‌زندان‌ ابد محكوم‌ مي‌گردد، در تنهايي‌ زندگي‌ مي‌كند. از سال‌ 1958 بارها و بارها زنداني‌ مي‌شود، و از 1962 در تبعيد و تقريباً بطور مداوم‌ در خانه‌اش‌ تحت‌نظر دائم‌ قرار مي‌گيرد. در سال‌ 1977 از سووتو به‌ براند فورت‌، كه‌ تقريباً 350 كيلومتر دورتر از محل‌ سكونتش‌ مي‌باشد تبعيد مي‌گردد. پس‌ از آنكه‌ خانه‌اش‌ با بمب‌ بنزيني ‌مورد حمله‌ قرار گرفت‌، با توقيف‌ خود به‌ مخالفت‌ برخاست‌، و به‌ سووتو بازگشت‌. در دسامبر 1985 اجباراً توسط‌ پليس‌ نقل‌ مكان‌ نمود. علي‌رغم‌ دستگيري‌هاي ‌مكرر، عليه‌ دستور جديد حكومت‌ كه‌ باستثناي‌ خانه‌اش‌ در ژوهانسبورگ‌ در هر نقطه‌اي‌ از آفريقاي‌ جنوبي‌، مي‌تواند زندگي‌ نمايد مخالفت‌ نمود. در جريان‌ اذيت‌ وآزار سياسي‌ ناراحت‌كننده‌ به‌ يك‌ رهبر استقلال‌ و مبارزه‌ سياهان‌ تبديل‌ مي‌گردد. پس‌ از سال‌ها كه‌ ماندلا به‌ سمبل‌ مبارزات‌ آزاديخواهي‌ سياهان‌ آفريقاي‌ جنوبي ‌تبديل‌ مي‌شود، آنطوري‌ كه‌ خانم‌ ماندلا مي‌گويد: «من‌ مدت‌ زيادي‌ است‌ كه‌ از براي‌ خود زندگي‌ كردن‌ دست‌ كشيدم‌. ايده‌آل‌ها، اهداف‌ سياسي‌ كه‌ من‌ براي‌ آن‌ها مبارزه ‌مي‌نمايم‌، همان‌ اهداف‌ و ايده‌آل‌هاي‌ مردم‌ سرزمين‌ من‌ هستند و... هر رفتاري‌ كه‌ بامن‌ مي‌كنند، همانست‌ كه‌ با مردم‌ اين‌ سرزمين‌ انجام‌ مي‌دهند و... وقتي‌ كه‌ مرا به‌ تبعيد مي‌فرستند، براي‌ من‌ بعنوان‌ يك‌ موضوع‌ شخصي‌ تلقي‌ نمي‌گردد. آن‌ها فكر مي‌كنندكه‌ با توقيف‌ و بازداشت‌ من‌ مي‌توانند ايده‌هاي‌ سياسي‌ام‌ را نيز متوقف‌ نمايند. كه اين ‌امري‌ غيرممكن‌ تاريخي‌ است‌.»
نیروهای اتیوپی در عقب نشینی از تیگره
همراه با برگزاری ، شمارش آرا انتخابات در اتیوپی انجام شد ،اما درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی نیز شکل چشمگیری یافت. روز دوشنبه ، نیروهای دفاعی تیگرای پایتخت منطقه ، مکل را از نیروهای دولتی پس گرفتند. گزارش شده است که مقامات منصوب شده توسط نخست وزیر ابی احمد و دولت فدرال از تیگرای فرار کردند و آنها با جمعیت هو کننده روبرو شدند. بیانیه منسوب به دولت ایالت منطقه ای تیگرای متعهد شده است که منطقه "در واقع گورستان و نه زمین آزاد برای شرارت برای ائتلاف ناعادلانه و نامقدس نیروهای متجاوز خواهد بود." اعلامیه آتش بس توسط دولت فدرال در آدیس آبابا با بیانیه پیروزمندانه نیروهای شورشی در تیگری که قول جنگ داده بودند ، مغایرت داشت. لیا کاسا ، سخنگوی جبهه آزادیخواهی مردم تیگرای ، اظهار داشت: "تا زمانی که همه دشمنان ما تیگرای را ترک نکنند ، ما خواهیم جنگید."
آفریقا ، سفری بر فراز قاره سیاه+ ویدئو
دوربین از کیپ تاون افریقای جنوبی تا قاهره ی مصر و از فراز پارک سرنگتی و آبشارها و رودخانه های افریقا می گذرد ..................
فوران کوه آتشفشان نیراگونگو در کنگو + ویدئو
کوه آتشفشان « نیراگونگو» در کنگو فوران کرده است که یکی از فعال ترین کوه های آتشفشان آفریقاست. در شهر «گوما» که ششمین شهر بزرگ کنگوست، برق قطع شده است و ساکنان محلی در آشفتگی و فرار هستند . آتشفشان این کوه آخرین بار در سال 2002 رخ داد که مواد مذاب 40 درصد خانه های شهر را ویران و 250 نفر جان خود را ازدست دادند.
فقیرانه در میان غنای ثروت + ویدئو
جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقا یکی ازکشورهای دارای غنی ترین منابع کانی جهان است. طیف گسترده ای از مواد معدنی کمیاب در این کشور به وفور یافت می شود که همگی قیمت های بالایی را در بازارهای کالاهای جهانی دارند. الماس برای جواهرات ، تانتالوم ، تنگستن و طلا برای وسایل الکترونیکی. اورانیوم مورد استفاده در تولید نیرو و سلاح و بسیاری دیگر. کنگو ذخایر فراوانی از مواد خام دارد که در سطح بین المللی تقاضای زیادی دارند اما همچنان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. از استعمار ، با وحشت برده داری و سایر جنایات ، تا وضعیت آشفته و به همان اندازه وحشیانه ای که گروه های شبه نظامی معادن را کنترل می کنند ، غنای کنگو در منابع طبیعی چیزی جز بدبختی به همراه نداشته است. این ثروتها که به آنها "مواد معدنی جنگ " گفته می شود ، فقط ردی از مرگ ، ویرانی و فقر بر جای می گذارد.
پاکسازی قومی در منطقه تیگره
 یک گزارش محرمانه دولت ایالات متحده نشان داد که مردم در تیگره  در جنگی که اتیوپی ، متحد آمریکایی آغاز کرده است ، از خانه های خود رانده می شوند - این اولین آزمایش بزرگ رئیس جمهور بایدن در آفریقا است.
جهنم روی زمین ! اردوگاه های پناهندگان لیبی+ ویدئو
اردوگاه های پناهندگان لیبی برای بسیاری جهنم روی زمین است. به همین دلیل است که مردم معمولاً خطرات مهلکی را قبول می کنند و سعی می کنند با قایق های شلوغ و ناایمن برای محافظت از آنها، از مرز 500 کیلومتری دریای مدیترانه بین لیبی و سیسیل عبور کنند . مسیر پناهجویان از طریق مدیترانه به یک گور دسته جمعی تبدیل شده است ، زیرا تعداد بیشتری از مهاجران با تلاش برای رسیدن به اروپا زندگی خود را به خطر می اندازند. موسسات خیریه " اس او اس مدیترانه " و "پزشکان بدون مرز"کشتی نجات "Ocean اوشین وایکینگ " را اجاره کرده اند ........نتایج ، تصاویر دراماتیک از عملیات نجات در دریا و همچنین داستان های پناهندگان است که بیشتر آنها از لیبی به راه افتاده اند. در آنجا ، پناهندگان اغلب در شرایط غیرانسانی در اردوگاه ها اسیر می شوند. مواردی از تجاوز توسط پلیس و همچنین ضرب و شتم و شکنجه وجود دارد. تیم دوربین به یکی از این اردوگاه ها دسترسی پیدا کردند. با وجود اینکه جنبه مثبت اردوگاه توسط مردی که آن را اداره می کند نشان داده شده است ، تیم همچنین از یک دوربین مخفی برای فیلمبرداری در مناطق غیر مجاز استفاده کرد.
به یاد پاتریس لومومبا
تبریز امروز: پاتریس لومومبا اولین نخست وزیر جمهوری دمکراتیک کنگو ، سرزمین الماس با توطئه بلژیکی ها از قدرت ساقط و به قتل رسید ، وی قهرمان استقلال این کشور بود و قصد انتقال کشورش از مستعمره بلژیکی ها به یک کشور مستقل را داشت . پاتریس لومومبا متولد 1925 بود که در 17 ژانویه 1961 توسط مزدوران استعمار کشته شد. در سال 2002 بلژیک به طور رسمی از به قتل رسانیدن" پاتریس لومومبا " پوزش طلبید.