پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش چهارم - سيبري‌ كوچك‌ من‌ تبعيد به‌ براندفورت‌ )
من‌ تماماً سمبل‌ آن‌ زندگي‌ هستم‌ كه‌ در اين‌ كشور جريان‌ دارد. سمبل‌ هراس‌ زندگي‌ سفيدپوستان‌ هستم‌. من‌ هرگز نفهميدم‌ كه‌ چگونه‌ تا اين‌ حد عميق‌ ترس‌ و اضطراب‌ يا ورود من‌ به‌ براندفورت‌ سايه‌ مي‌‌افكند. مبارزه‌مان‌ آرزويي‌ دست‌ نيافتني ‌نمي‌باشد. اين‌ يك‌ واقعيت‌ است‌. آن‌ها در اينجا شخص سياهي‌ را مي‌بينند كه‌ اين‌ نوع ‌ملاقاتي‌ و ميهمان‌ كه‌ هرگز نداشته‌اند را مي‌پذيرد.
مرگ اسقف عدالت و مساوات جو دزموند توتو
دزموند ام. توتو، روحانی که از منبر و سخنرانی با روحیه خود برای کمک به سرنگونی آپارتاید در آفریقای جنوبی استفاده کرد و سپس به حامی اصلی آشتی مسالمت آمیز تحت حاکمیت اکثریت سیاه پوستان تبدیل شد، روز یکشنبه در کیپ تاون درگذشت. او 90 ساله بود.
دوازده ساعت شنای وزیر برای رسیدن به ساحل + ویدئو
مقامات مادگاسکار روز سه شنبه گفتند، سرژ گل، وزیر ماداگاسکاری یکی از دو بازمانده ای بود که پس از سقوط هلیکوپترشان در ساحل شمال شرقی جزیره، حدود 12 ساعت شنا کرد تا به ساحل برسد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش دوم - مقدمه کتاب)
«آن‌ها هرگز در ساختن‌ ديواري‌ اطراف‌ او موفق‌ نخواهند شد. اهميت‌ ندارد كه‌ او را به‌ كجا تبعيد مي‌كنند ـ خانه‌، بيابان‌ و يا در جنگل‌ ـ اين‌ زن‌ آنقدر پرتحرك‌ و فعال‌ است‌، كه ‌هر جايي‌ برود حتي‌ پرندگان‌ را هم‌ به‌ خواندن‌ و برگ‌هاي‌ درختان‌ را به‌ خش‌وخش‌كردن‌ وادار مي‌نمايد. مي‌توانيد از اين‌ موضوع‌ كاملاً مطمئن‌ باشيد.»
سفر به اتیوپی+ ویدئو
جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی ، است کشوری محصور در خشکی در شاخ آفریقا. این کشور از شمال با اریتره ، جیبوتی و از شمال ، سومالی لند از شمال شرقی ، سومالی از شرق ، کنیا از جنوب ، سودان جنوبی از غرب و سودان از شمال غرب هم مرز است. اتیوپی دارای مساحت کلی 1.100.000 کیلومتر مربع (420.000 مایل مربع) و بیش از 117 میلیون نفر جمعیت است و دوازدهمین کشور پرجمعیت جهان و دومین کشور پرجمعیت آفریقا است. پایتخت ملی و بزرگترین شهر ، آدیس آبابا ، در چند کیلومتری غرب شرق آفریقای شرقی قرار دارد که این کشور را به صفحات تکتونیکی آفریقایی و سومالی تقسیم می کند.
اصلاح اقتصادی در کنگو؛ دیجیتالی کردن مدارس و رایگان شدن مدارس ابتدایی
علیرغم تاثیرات کووید، کنگو از دینامیک فوق العاده ای برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی اش برخوردار است. در کنگو، ۶۰ درصد مردم کمتر از ۲۰ سال سن دارند که یکی از جوانترین کشورهای جهان است و از یک سال و نیم پیش، مدرسه ابتدایی دوباره برای همه مجانی شده است. اقدامی که اجازه می دهد ۴ میلیون کودک راهی مدرسه شوند.
جنگ داخلی در اتیوپی
خیابان های دسی ، در منطقه امهار اتیوپی ، پر سر و صدا و شلوغ است. رستوران ها و کافه های آن نیز همینطور. اما با نزدیک شدن جنگ داخلی اتیوپی ، روحیه مردم در حال تیره شدن است. در هفته گذشته اردوگاه های آموزشی نظامی به وجود آمد. در خارج از بیمارستان چادری برپا شده است. سربازان زخمی بر روی برانکارد دراز کشیده اند. از میان مه کوه فریاد آژیرهای آمبولانس می آید. این تنش آن جایی را فرا گرفته است که وقتی خبرنگار اکون.میست از آنجا دیدن کرد ، تقریباً بلافاصله دستگیر شد و چند ساعت در آنجا نگهداری شد.
پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش اول )
وینی اولین مددکار اجتماعی سیاهپوست در دوران آپارتایددر آفریقای جنوبی است و در سال 1957 با نلسون ماندلا ملاقات و یکسال بعد با او ازدواج نمود. در دهه‌ی هشتاد او یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین زنان جهان محسوب می‌شد، ويني‌ماندلا با نام‌ نومزامووينفرد مادكي‌زلا در دهكده‌ كوچكي‌ واقع‌ در ترانسكي‌ آفريقاي‌ جنوبي‌ در سپتامبر 1934 متولد شد. بعداز تحصيلاتش‌ در ژوهانسبورگ‌ او اولين‌ زن‌ سياهپوستي‌ است‌ كه‌ در آفريقاي ‌جنوبي‌ مددكار اجتماعي‌ گرديد. در سال‌ 1958 با نلسون‌ ماندلا، يكي‌ از رهبران ‌جنبش‌ آزاديبخش‌ سياهان‌ ازدواج‌ مي‌نمايد، همكار سياسي‌ او مي‌شود، و درسال‌هاي‌ پرخطر فعاليت‌هاي‌ زيرزميني‌، و بعداز جدايي‌ ناراحت‌كننده‌ از شوهرش‌، از آن‌ موقعي‌ كه‌ در سال‌ 1962 بازداشت‌ مي‌شود و در دادگاه‌ ري‌وينا در سال‌ 1964 به‌زندان‌ ابد محكوم‌ مي‌گردد، در تنهايي‌ زندگي‌ مي‌كند. از سال‌ 1958 بارها و بارها زنداني‌ مي‌شود، و از 1962 در تبعيد و تقريباً بطور مداوم‌ در خانه‌اش‌ تحت‌نظر دائم‌ قرار مي‌گيرد. در سال‌ 1977 از سووتو به‌ براند فورت‌، كه‌ تقريباً 350 كيلومتر دورتر از محل‌ سكونتش‌ مي‌باشد تبعيد مي‌گردد. پس‌ از آنكه‌ خانه‌اش‌ با بمب‌ بنزيني ‌مورد حمله‌ قرار گرفت‌، با توقيف‌ خود به‌ مخالفت‌ برخاست‌، و به‌ سووتو بازگشت‌. در دسامبر 1985 اجباراً توسط‌ پليس‌ نقل‌ مكان‌ نمود. علي‌رغم‌ دستگيري‌هاي ‌مكرر، عليه‌ دستور جديد حكومت‌ كه‌ باستثناي‌ خانه‌اش‌ در ژوهانسبورگ‌ در هر نقطه‌اي‌ از آفريقاي‌ جنوبي‌، مي‌تواند زندگي‌ نمايد مخالفت‌ نمود. در جريان‌ اذيت‌ وآزار سياسي‌ ناراحت‌كننده‌ به‌ يك‌ رهبر استقلال‌ و مبارزه‌ سياهان‌ تبديل‌ مي‌گردد. پس‌ از سال‌ها كه‌ ماندلا به‌ سمبل‌ مبارزات‌ آزاديخواهي‌ سياهان‌ آفريقاي‌ جنوبي ‌تبديل‌ مي‌شود، آنطوري‌ كه‌ خانم‌ ماندلا مي‌گويد: «من‌ مدت‌ زيادي‌ است‌ كه‌ از براي‌ خود زندگي‌ كردن‌ دست‌ كشيدم‌. ايده‌آل‌ها، اهداف‌ سياسي‌ كه‌ من‌ براي‌ آن‌ها مبارزه ‌مي‌نمايم‌، همان‌ اهداف‌ و ايده‌آل‌هاي‌ مردم‌ سرزمين‌ من‌ هستند و... هر رفتاري‌ كه‌ بامن‌ مي‌كنند، همانست‌ كه‌ با مردم‌ اين‌ سرزمين‌ انجام‌ مي‌دهند و... وقتي‌ كه‌ مرا به‌ تبعيد مي‌فرستند، براي‌ من‌ بعنوان‌ يك‌ موضوع‌ شخصي‌ تلقي‌ نمي‌گردد. آن‌ها فكر مي‌كنندكه‌ با توقيف‌ و بازداشت‌ من‌ مي‌توانند ايده‌هاي‌ سياسي‌ام‌ را نيز متوقف‌ نمايند. كه اين ‌امري‌ غيرممكن‌ تاريخي‌ است‌.»
نیروهای اتیوپی در عقب نشینی از تیگره
همراه با برگزاری ، شمارش آرا انتخابات در اتیوپی انجام شد ،اما درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی نیز شکل چشمگیری یافت. روز دوشنبه ، نیروهای دفاعی تیگرای پایتخت منطقه ، مکل را از نیروهای دولتی پس گرفتند. گزارش شده است که مقامات منصوب شده توسط نخست وزیر ابی احمد و دولت فدرال از تیگرای فرار کردند و آنها با جمعیت هو کننده روبرو شدند. بیانیه منسوب به دولت ایالت منطقه ای تیگرای متعهد شده است که منطقه "در واقع گورستان و نه زمین آزاد برای شرارت برای ائتلاف ناعادلانه و نامقدس نیروهای متجاوز خواهد بود." اعلامیه آتش بس توسط دولت فدرال در آدیس آبابا با بیانیه پیروزمندانه نیروهای شورشی در تیگری که قول جنگ داده بودند ، مغایرت داشت. لیا کاسا ، سخنگوی جبهه آزادیخواهی مردم تیگرای ، اظهار داشت: "تا زمانی که همه دشمنان ما تیگرای را ترک نکنند ، ما خواهیم جنگید."
آفریقا ، سفری بر فراز قاره سیاه+ ویدئو
دوربین از کیپ تاون افریقای جنوبی تا قاهره ی مصر و از فراز پارک سرنگتی و آبشارها و رودخانه های افریقا می گذرد ..................
فوران کوه آتشفشان نیراگونگو در کنگو + ویدئو
کوه آتشفشان « نیراگونگو» در کنگو فوران کرده است که یکی از فعال ترین کوه های آتشفشان آفریقاست. در شهر «گوما» که ششمین شهر بزرگ کنگوست، برق قطع شده است و ساکنان محلی در آشفتگی و فرار هستند . آتشفشان این کوه آخرین بار در سال 2002 رخ داد که مواد مذاب 40 درصد خانه های شهر را ویران و 250 نفر جان خود را ازدست دادند.
فقیرانه در میان غنای ثروت + ویدئو
جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقا یکی ازکشورهای دارای غنی ترین منابع کانی جهان است. طیف گسترده ای از مواد معدنی کمیاب در این کشور به وفور یافت می شود که همگی قیمت های بالایی را در بازارهای کالاهای جهانی دارند. الماس برای جواهرات ، تانتالوم ، تنگستن و طلا برای وسایل الکترونیکی. اورانیوم مورد استفاده در تولید نیرو و سلاح و بسیاری دیگر. کنگو ذخایر فراوانی از مواد خام دارد که در سطح بین المللی تقاضای زیادی دارند اما همچنان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. از استعمار ، با وحشت برده داری و سایر جنایات ، تا وضعیت آشفته و به همان اندازه وحشیانه ای که گروه های شبه نظامی معادن را کنترل می کنند ، غنای کنگو در منابع طبیعی چیزی جز بدبختی به همراه نداشته است. این ثروتها که به آنها "مواد معدنی جنگ " گفته می شود ، فقط ردی از مرگ ، ویرانی و فقر بر جای می گذارد.
پاکسازی قومی در منطقه تیگره
 یک گزارش محرمانه دولت ایالات متحده نشان داد که مردم در تیگره  در جنگی که اتیوپی ، متحد آمریکایی آغاز کرده است ، از خانه های خود رانده می شوند - این اولین آزمایش بزرگ رئیس جمهور بایدن در آفریقا است.
جهنم روی زمین ! اردوگاه های پناهندگان لیبی+ ویدئو
اردوگاه های پناهندگان لیبی برای بسیاری جهنم روی زمین است. به همین دلیل است که مردم معمولاً خطرات مهلکی را قبول می کنند و سعی می کنند با قایق های شلوغ و ناایمن برای محافظت از آنها، از مرز 500 کیلومتری دریای مدیترانه بین لیبی و سیسیل عبور کنند . مسیر پناهجویان از طریق مدیترانه به یک گور دسته جمعی تبدیل شده است ، زیرا تعداد بیشتری از مهاجران با تلاش برای رسیدن به اروپا زندگی خود را به خطر می اندازند. موسسات خیریه " اس او اس مدیترانه " و "پزشکان بدون مرز"کشتی نجات "Ocean اوشین وایکینگ " را اجاره کرده اند ........نتایج ، تصاویر دراماتیک از عملیات نجات در دریا و همچنین داستان های پناهندگان است که بیشتر آنها از لیبی به راه افتاده اند. در آنجا ، پناهندگان اغلب در شرایط غیرانسانی در اردوگاه ها اسیر می شوند. مواردی از تجاوز توسط پلیس و همچنین ضرب و شتم و شکنجه وجود دارد. تیم دوربین به یکی از این اردوگاه ها دسترسی پیدا کردند. با وجود اینکه جنبه مثبت اردوگاه توسط مردی که آن را اداره می کند نشان داده شده است ، تیم همچنین از یک دوربین مخفی برای فیلمبرداری در مناطق غیر مجاز استفاده کرد.
به یاد پاتریس لومومبا
تبریز امروز: پاتریس لومومبا اولین نخست وزیر جمهوری دمکراتیک کنگو ، سرزمین الماس با توطئه بلژیکی ها از قدرت ساقط و به قتل رسید ، وی قهرمان استقلال این کشور بود و قصد انتقال کشورش از مستعمره بلژیکی ها به یک کشور مستقل را داشت . پاتریس لومومبا متولد 1925 بود که در 17 ژانویه 1961 توسط مزدوران استعمار کشته شد. در سال 2002 بلژیک به طور رسمی از به قتل رسانیدن" پاتریس لومومبا " پوزش طلبید.
بابی واین خواننده پاپ در مبارزه برای ریاست جمهوری
رابرت کیاگولانی ستاره پاپ که با نام هنری بابی واین شناخته می شود پس از ورود به سیاست ، به عنوان چهره جدید مخالفت اوگاندا مورد ستایش قرار می گیرد. او از یک خواننده به یک سیاستمدار تبدیل شده است. کیاگولانی پس از انتقاد از رئیس جمهور دیرین اوگاندا ، یووری موسوینی - که 32 سال است در قدرت است - چه در پارلمان و چه از طریق موسیقی ، جوانان زیادی را جذب کرده است. پیام خواننده 36 ساله آزادی و توسعه ،جوانان را ترغیب می کند "به ایستند" و کشور آفریقای شرقی را از آنچه رهبری ناکام دولت می خواند ، صاحب شوند. اما اعتلا و اوج گیری کیاگولانی بدون مشکل نبوده است. دادخواهی او تهدیدی برای حفظ قدرت موسوینی تلقی می شود ، که به دلیل خشم عمومی نسبت به وخیم شدن خدمات عمومی ، فساد و نقض حقوق بشر در حال کم شدن است. در 14 آگوست ، کیاگولانی به اتهام پرتاب سنگ به اتومبیل ریاست جمهوری موسوینی در جریان مبارزات انتخاباتی میان دوره ای در ماه آگوست دستگیر و به اتهام خیانت متهم شد
تونس ده سال بعد از انقلاب
دلتنگی دوران قدیم دستاوردهای دموکراتیک تونس را به چالش می کشد. قربانیان انقلاب درخواست کمک می کنند امروز تونس 10 سال از زمان سرنگونی معترضین ، رئیس جمهور مستبد سابق "زین العابدین بن علی" می گذرد. این انقلاب باعث شورش در سراسر منطقه معروف به بهار عربی شد. در لیبی ، سوریه ، یمن و مصر ، در یک سواره نظام وحشتناک از جنگ ها ، کشتارها ، ویرانی ها ، آوارگی ها ، آزارها و دردها، با ویران کننده ترین دهه خود از دوران مدرن ، منطقه آسیب دیده و فرسوده شد. تونس تنها ملتی بود که قیام کرد و جایگاهی دموکراتیک یافت.
مرگ آندرو ملانگنی مبارز کنگره ملی افریقا + ویدئو
ملانگنی که 27 سال از زندگی اش را در زندان حکومت آپارتاید گذرانیده بود ، اظهار می داشت که وی ناراحت است چون دزدی از فقرا در جامعه وجود دارد . وی تاكید داشت كه در مبارزه های حزبی برای دزدی از مردم شركت نمی كند.
توهم توطئه
تئوری و بحث توهم توطئه همواره در جهان مطرح بوده و خواهد بود ، این بحث همواره ابزاری بوده است برای ابراز نظر افراد در مقابل آنچه که در جامعه جاری است؛ مردم ناتوان از اعمال قدرت و یا ارائه ی نظر؛ چهارچوب دیدگاهی خود را به این روش بیان می دارند.