حکم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران‌
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم و الحمد للّه ربّ العالمین و صلّی اللّه‌ علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة اللّه فی ‌الارضین. خداوند علیم و قدیر را سپاس میگویم که با فضل و عنایت خود، ایران را بار دیگر در آزمون سیاسی و اجتماعی انتخابات سرافراز فرمود و ملّت عظیم‌الشّأن در شرایطی پیچیده و دشوار، با حضور پُرمعنا و عزّت‌آفرین خود، حاکمیّت رأی مردم بر اداره‌ی امور کشور را نمایان ساخت، و با انتخاب شخصیّتی مردمی و عالیقدر از تبار سیادت و علم، و مزیّن به پرهیزکاری و خردمندی، و دارای سوابق درخشان مدیریّت، عزم راسخ خود را بر پیمودن مسیر نورانی انقلاب که مسیر عدالت و پیشرفت و آزادی و عزّت است نشان داد. امروز میهن عزیزمان، تشنه‌ی خدمت و آماده‌ی حرکت جهشی در همه‌ی عرصه‌ها، و نیازمند مدیریّتی باکفایت و جهادی و دانا و شجاع است که بتواند توانمندی‌های آشکار و نهفته‌ی ملّت، بویژه جوانان را که بسیار فراتر از مشکلات است، بسیج کرده و به میدان کار و تلاش سازنده آورَد؛ موانع را از سر راه تولید بردارد؛ سیاست تقویت پول ملّی را بِجِد دنبال کند، و قشرهای متوسّط و پایین جامعه را که سنگینیِ مشکلات اقتصادی بر دوش آنها است، توانمند سازد؛ مدیریّتی که با مشی فرهنگی خردمندانه، مسیر اعتلای مادّی و معنوی ملّت ایران را هموار کرده، حرکت کشور به سمت جایگاه شایسته‌اش را شتاب بخشد. اکنون با تشکّر از مردم عزیز و با پیروی از گزینش آنان، رأ‌ی به عالِم فرزانه و خستگی‌ناپذیر و کارآزموده و مردمی، جناب حجّت‌‌الاسلام آقای سیّدابراهیم رئیسی را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم، و از خداوند متعال توفیق و سربلندی ایشان و همکارانشان را مسئلت مینمایم و یادآوری میکنم که رأی ملّت و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که مشی همیشگی ایشان در پیمودن صراط مستقیم اسلام و انقلاب ادامه داشته باشد، که به فضل الهی چنین خواهد بود؛ ان‌شاءاللّه. والسّلام علی عباداللّه الصّالحین
راه جبران ناکارآمدی و ضعف‌های مدیریتی انتخاب درست است نه شرکت نکردن در انتخابات
رهبر انقلاب افزودند: حتی در داخل کشور نیز دو نهضت مشروطیت و نهضت ملی چند سال بعد از شکل‌گیری با روی کار آمدن دیکتاتوری کاملاً سیاه رضاخان و استبداد کودتایی، پیچیده و عمیق محمدرضا شکست خوردند بنابراین پیش‌بینی‌ها درباره نابودی جمهوری اسلامی به این مسائل تاریخی نیز متکی بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکست کامل پیشگویی‌های دشمنان و اقتدار و پیشرفت و توسعه مستمر جمهوری اسلامی افزودند: راز پرشکوه و افتخارآمیز ماندگاری نظامِ امام خمینی، همراهی دو کلمه جمهوری و اسلامی است. ایشان، ابداع نظریه جمهوری اسلامی را کار بزرگ امام خمینی خواندند و افزودند: امام بزرگوار این نظریه را در عرصه نظریات سیاسی بین المللی وارد کرد و با قدرت مردم و معرفت بسیار عمیق خود آن را عینیت بخشید و محقق کرد. رهبر انقلاب، شناخت و تسلط جامع امام خمینی بر معارف اسلامی را پشتوانه ایجاد و تحقق نظریه جمهوری اسلامی برشمردند و گفتند: امام لزوم حاکمیت اسلام و اعتقاد به مردم را از دل اسلام ناب به دست آورده بود و به آنها عمیقاً ایمان داشت.
گردشی در تخت جمشید + ویدئو
ویرانه های محل اقامت سابق امپراتوری هخامنشی یکی از بزرگترین و چشمگیرترین مجتمع های کاخ در جهان است که دارای دروازه های بزرگ ، پادگان های گسترده ، سالن های پذیرایی و آمفی تاتر و همچنین کاخ های سلطنتی است. این مهمترین میراث معماری اولین امپراتوری ایرانی است که در اواسط قرنهای ششم و چهارم قبل از میلاد شکوفایی خود را تجربه کرد.
طرح اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی
جمعی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی تحت عنوان اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی می خواهند تا خدمت سربازی اجباری حذف شود و به جای آن سربازی حرفه ای جایگزین شود. ..................... الزام جوانان به انجام خدمت وظیفه عمومی در دوران جنگ برای تامین امنیت کشور یک امر ضروری و انکار ناپذیر است اما همین ضرورت در دوران صلح تعدیل و بعضاً با همان کیفیت دوران جنگ امری غیر ضروری باشد و شرایط کشور اقتضا کند که تعدادی از جوانان داوطلب به صورت اصطلاحاً حرفه ای وارد نیروهای مسلح شوند و پس از آموزش کامل و جامع دوره های مربوطه انجام وظیفه نمایند مشمولانی که علاقه به حضور در نیروهای مسلح ندارند هزینه آن را بپردازند. این طرح با لحاظ همه این موارد و پیش‌بینی اختیاری برای نیروهای مسلح در نحوه و میزان اعلام نیاز و... تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.
حکمرانان و موج چهارم کرونا
در جريان بيماري خطرناک کرونا که بيش از يکسال است کشور ما و تقريباً تمام جهان را درگير کرده، هرچند نمي‌توان گفت مسئولان به وظايف خود عمل نکرده‌اند ولي در اين واقعيت ترديدي نيست که اراده‌اي همه‌جانبه و قوي براي انجام دقيق وظيفه حفاظت از سلامت عمومي در برابر خطر کرونا هنوز در آنان به وجود نيامده است. يکي از دلايل فقدان اين اراده، عدم توجه به همين مبحث مهم مبنائي است که در سطور بالا به آن پرداختيم. اين احتمال وجود دارد که مسئولان و يا لااقل عده‌اي از آنها حفاظت از سلامت مردم را از وظايف حکمراني نمي‌دانند و خود مردم را موظف به اين امر مي‌دانند. اينکه در بسياري موارد، به نصيحت و توصيه و خواهش اکتفا و از وضع محدوديت‌هاي لازم براي جلوگيري از انتقال ويروس و گسترش بيماري کرونا خودداري مي‌شود، به همين نکته مربوط است. قطعاً اموري از قبيل مشکلات اقتصادي، رعايت نيازهاي مردم به تفريح و سفر، توجه به عوارض رواني ناشي از محدوديت‌ها و شايد پرهيز از سلب آزادي مردم نيز در زمره دلايل موردنظر مسئولين قرار دارند ولي آنچه مهم است اينست که در چنين مواردي حکمرانان بايد مسائل را با در نظر گرفتن اصل «الأهم فالأهم» از همديگر تفکيک کنند و با اين نگاه به تصميم برسند.
رمز و راز سکوت تاریخ در فقره قای مهاباد
دخمه سنگی فقره قا یا فخریگا از آثار شکوهمند و از معدود آثار ومعماري هاي به یادگار مانده از دوره مادها در نزديكي شهر مهاباد میباشد. این بنا در 10 کیلومتری شهر مهاباد در دل صخرهای نزدیک روستای باستانی ایندقاش یا اگری قاش واقع در دشت شهر ویران بدون كمترين حفاظتي قرار دارد. محققین و باستانشناسان این بنا را آرامگاه فرورتیش (پدر دیاکو) پادشاه مقتدر ماد دانسته اند. این بنا اکنون همچنان پابرجا و استوار باقی مانده و یادآور عظمت و اقتدار امپراتوری ماد در گذشته های دور در این منطقه می باشد. در داخل این بنا اتاق هایی حجاری شده است و چهار ستون سنگی این بنا را نگهداشته اند و سه گور خالی تاراج شده در آن دیده می شود. این بنا جزو اولین آثار به ثبت رسیده باستانی در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸ ایران است.
ترکيب مقاومت و ديپلماسي
سه کشور اروپائي آلمان، انگليس و فرانسه که پيش‌نويس قطعنامه‌اي را براي بازگشت ايران به اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه کرده بودند، از موضع خود عقب‌نشيني کرده و آن را پس گرفتند. آمريکا نيز که از آژانس خواسته بود اين قطعنامه را به تصويب برساند، از خواست خود منصرف شده و هر چهار کشور اعلام کردند با اين اقدام، درصدد هستند به ديپلماسي فرصتي بدهند تا مسائل فيمابين ايران و کشورهاي امضاکننده برجام از اين طريق به سرانجام برسد.
امتناع شايسته
علاوه بر اين، شرايط کشور اکنون بگونه‌ايست که استمرار حضور افراد معمم در رأس قوه مجريه به صلاح نيست. در حال حاضر، مسئوليت‌هاي حساسي همچون تأمين نان و آب و امنيت و اطلاعات کشور که مستقيماً با زندگي روزمره مردم سروکار دارند برعهده افراد معمم است. حتي اگر کساني معتقد باشند که روحانيت بايد چنين مسئوليت‌هائي را برعهده داشته باشد، خوبست بپذيرند براي مدتي اين مسئوليت‌ها به افراد غيرروحاني واگذار شوند تا آنها نيز ظرفيت‌ها و توانائي‌هاي خود را نشان بدهند. بدين‌ترتيب، سيد معمم ديگري که زمزمه ورود او به اين انتخابات به گوش مي‌رسد نيز بهتر است وارد اين عرصه نشود.
ادعای حمله به مواضع شبه نظامیان کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا در سوریه با دستور بایدن
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی حمله به تاسیسات مورد استفاده گروه‌های کتائب حزب‌الله و کتائب سیدالشهدا در سوریه شده است که در پاسخ به حملات اخیر علیه نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفته است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای با اشاره به حمله هوایی پنجشنبه ۷ اسفند آمریکا آن را پاسخی به حملات اخیر علیه نیروهای آمریکا و ائتلاف در عراق دانست که به دستور رئیس جمهوری ایالات متحده و مشورت با شرکای آمریکا در ائتلاف بین‌المللی، صورت گرفته است.....سخنگوی پنتاگون تصریح کرد که ارتش آمریکا پیش از حمله هوایی به اهداف گروه های طرفدار ایران در سوریه، این موضوع را به اطلاع روسیه رسانده بود، برای این منظور از مکانیزم پیشگیری از درگیری در این کشور عربی استفاده شد.
مخاطب، شوراي نگهبان
«علاج دردهاي مزمن کشور، در حضور پرشور مردم در انتخابات است». اين سخن، تفسير صحيح پشتوانه مردمي نظام را دربر دارد. نظام جمهوري اسلامي، هيچ پشتوانه‌اي بالاتر از حضور مردم در صحنه ندارد و شرکت پرشور مردم در انتخابات، اين پشتوانه را تضمين مي‌کند. هرچند رهبري در سخن ديروز خود درباره انتخابات رياست جمهوري 1400 حضور پرشور مردم را علاج دردهاي مزمن کشور دانستند ولي علاوه بر اين، تمام تهديدهاي خارجي نيز با همين حضور مردمي خنثي خواهند شد. به عبارت روشن‌تر، حضور پرشور مردم در انتخابات، قوي‌ترين قدرت دفاعي کشور در برابر دشمنان خارجي هم هست. آنچه مهم است پاسخ دادن به اين سؤال است که حضور پرشور مردم در انتخابات 1400 چگونه مي‌تواند تأمين شود؟
زمستان برای بهار آماده می شود !
تیرگی حکومت کودتا فراموش نمی شد و روشنایی را به سرزمین نمی تاباند ! تیرگی اختناق ، فقر مردم ، فروپاشی ارزش و اخلاق ، از بین رفتن منابع طبیعی و فساد بی پایان و تبعیض، زمستان سرزمین را رقم زده بود ، برای بهار انقلاب زمستان حادث شد !انقلاب برای مردم رهایی یافته مبارک باد.!
روحانيت و ضرورت پالايش - فرصتي براي بازگشت به خط امام – 5
امام خميني در سال‌هاي دهه 60 خطاب به روحانيين فرمودند: «من، متواضعانه و به عنوان يک پدر پير از همه فرزندان و عزيزان روحاني خود مي‌خواهم در زماني که خداوند بر علما و روحانيون منت نهاده و اداره کشور بزرگ و تبليغ رسالت انبيا را به آنان محول فرموده است، از زي‌ روحاني خود خارج نشوند و از گرايش به تجملات و زرق و برق دنيا که دون شأن روحانيت و اعتبار نظام جمهوري اسلامي ايران است، پرهيز کنند که هيچ آفت و خطري براي روحانيت و براي دنيا و آخرت آنان بالاتر از توجه به رفاه و حرکت در مسير دنيا نيست». خروج از زي ‌روحانيت و گرايش به تجملات و زرق و برق دنيا، از نظر امام خميني مهم‌ترين عوامل انحراف از مسير معنويت و منفي شدن نگاه مردم به روحانيت است. نکته بسيار ظريفي که در اين سخن هشداردهنده امام وجود دارد اينست که ايشان اين گرايش‌ها را دون شأن روحانيت و با اعتبار نظام در تضاد مي‌دانند. رمز اين نکته دقيق و ظريف اينست که توجه به ماديات و امور دنيائي، انسان را از معنويت دور مي‌کند و کساني که اسير ماديات شوند و به معنويت پشت نمايند، طبعاً بر نفس خود تسلطي نخواهند داشت و نفس بر آنها مسلط خواهد شد و آنها را به مسير انحرافي خواهد کشاند.
کوههای مینیاتوری چابهار در فهرست یونسکو
به نقل از مهر، علیرضا جلال زایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اهمیت توسعه گردشگری در منطقه چابهار و کنارک در همایش ثبت آثار تاریخی که امسال در بندر انزلی برگزار شد، سه اثر شامل منظر طبیعی روستای بریس در ۶۵ کیلومتری شرق چابهار، کوه‌های مینیاتوری و منظر طبیعی و فرهنگی روستای گرگان نیکشهر در فهرست آثار ملی ثبت شدند.
حکمرانان و حجره محقر فاطمه
ساده‌زيستي، به معناي فقير ماندن و پشت کردن به رفاه نيست. ظرافتي که در سفارش هميشگي امام که از مسئولين و روحانيین موکداً مي‌خواستند ساده‌زيستي را پيشه کنند وجود داشت اين بود که مي‌خواستند در نظام جمهوري اسلامي حکمرانان با قشر ضعيف مردم همسان زندگي کنند. مفهوم اين خواسته اينست که هر وقت عموم مردم در رفاه بودند، مسئولين هم در رفاه باشند و تا زماني که مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم حل نشده، مسئولين اجازه نداشته باشند در سطحي بالاتر از آنها زندگي کنند. اين، يعني جاري شدن عدالت در جامعه و فاصله گرفتن عموم از فقر و ناداري، چيزي که اکنون در جامعه تحت حاکميت نظام جمهوري اسلامي شاهد عکس آن هستيم. عده‌اي در نهايت رفاه قرار دارند و تعداد بسيار بيشتري در فقر زندگي مي‌کنند. آنچه آزاردهنده است اينست که در سال‌هاي ابتدائي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، عنوان «مرفهين بي‌درد» که امام خميني بکار مي‌بردند شامل افراد بيگانه از انقلاب و حتي مخالف انقلاب و نظام اسلامي مي‌شد ولي اکنون که چهار دهه از آن زمان گذشته، بسياري از مسئولين نظام جمهوري اسلامي در قواي مختلف و در دستگاه‌هاي وابسته به حکومت و حتي در نهادهاي انقلابي، از مصاديق بارز «مرفهين بي‌درد» هستند! امام در دهه 60 مي‌فرمودند: «هرچه برويد سراغ اينکه يک قدم برداريد براي اين که خانه‌هاتان بهتر باشد، از معنويتتان به همين مقدار کاسته مي‌شود»
عالی ترین دادگاه سازمان ملل رای بر امکان رسیدگی شکایت ایران از تحریم های ترامپ داد+ ویدئو
بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد حکم داد که می تواند پرونده ای را که ایران علیه ایالات متحده در تلاش برای پایان دادن به تحریم های دولت ترامپ پس از خروج از توافق بین المللی با هدف محدود کردن برنامه هسته ای تهران ، در سال 2018 اعمال کرده است ، مورد رسیدگی قرار دهد. ایران این پرونده را در سال 2018 پس از تحریم دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا ، پس از تصمیم وی برای کنار گذاشتن پیمان سال 2015 مطرح ساخت. اکثریت هیأت 16 نفره قضات روز چهارشنبه اعلان داشتند که دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) که به دادگاه جهانی نیز معروف است ، صلاحیت رسیدگی به این ااختلاف را دارد.
آفت سنگين تفرقه - فرصتي براي بازگشت به خط امام
«آن که مهم است، اين ناسازگاري است که در ارگان‌هاي اسلامي هست. هرجا بروي با هم توافق ندارند. هي دعوت به توافق مي‌کنند همه، لکن خودشان هم توافق ندارند. اين موجب نگراني است... يعني داخل خودش آسيب مي‌بيند. محتاج به اين نيست که از خارج بيايند و به ما آسيب برسانند، ما خودمان به جان هم مي‌افتيم و خودمان را از بين مي‌بريم». آنچه در اين فراز از سخنان امام آمده، مربوط به اختلافات سياسي و اجرائي است. همين نکته را امام درباره کودتا عليه نظام جمهوري اسلامي هم بارها گفته‌اند. ايشان همواره مي‌گفتند نيروهاي نظامي خارجي هرگز نمي‌توانند در اين کشور کودتا کنند، اگر کودتائي بشود از داخل ممکن است باشد. اين کلام دقيق و کاملاً درست امام که فرمودند آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند، مبتني بر همين تفکر صحيح است و ديديم که واقعاً هم آمريکا در طول 42 سال گذشته عليرغم رجزخواني‌هائي که عليه نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران کرد، نتوانست کاري از پيش ببرد و به اهداف خود برسد.
حفاظت از پشتوانه مردمي نظام !
امروز هم انقلاب اسلامي و نظام برآمده از آن فقط به پشتوانه مردم است که به حيات خود ادامه مي‌دهد و مي‌تواند پيام آزاديخواهي را به ملت‌ها برساند. اين پشتوانه را مسئولان نظام بايد حفظ و تقويت کنند. حفاظت از پشتوانه مردمي به شعار دادن و از ضرورت حل مشکلات معيشتي مردم حرف زدن نيست، به عمل کردن است. مسئولان نظام جمهوري اسلامي همواره با استفاده از کلمه «بايد» از ضرورت ايجاد رفاه براي مردم سخن مي‌گويند ولي هر روز وضعيت زندگي خودشان بهتر و زندگي مردم بدتر و سخت‌تر مي‌شود. اين دوگانگي ميان حرف و عمل، اختصاص به اين جناح و آن جناح ندارد، هردو جناح گرفتار اين بيماري هستند و مردم نيز از هر دوي آنها نااميد شده‌اند. خانه‌هاي بزرگ و گران‌قيمت بالاي شهر و حقوق‌هاي کلان حضرات، به آنها اجازه نمي‌دهد شرايط دشوار زندگي مردم که ميليون‌ها نفر از آنها زير خط فقر قرار دارند، را بفهمند. کساني که شرايط مردم را نمي‌فهمند، چگونه مي‌توانند مشکلات مردم را حل کنند؟ اگر کلمه «بايد» از ادبيات حضرات حذف نشود، فاصله‌هائي که با مردم دارند از بين نرود و فساد اقتصادي همچنان تار و پود جامعه را تهديد کند، فاصله با خط امام، افزايش خواهد يافت. حفاظت از پشتوانه مردمي نظام را از طريق بازگشت به خط امام مي‌توان تأمين کرد.
فرصتي براي بازگشت به خط امام
نظام جمهوري اسلامي آمد تا بساط طاغوتي را براي هميشه از بين ببرد ولي قبل از اينکه عمرش به نيم‌قرن برسد، بسياري از مسئولين و فعالان سياسي درون اين نظام، مبتلا به زندگي طاغوتي، خوي طاغوتي و رفتار طاغوتي با مردم شده‌اند. مردم دقيقاً متوجه اين انحراف از مسير امام هستند و اگر تا امروز صبر کرده‌اند به خاطر اينست که مي‌خواهند حرمت ميراث امام را نگهدارند. حضرات تصور نکنند مي‌توانند به اين مسير انحرافي ادامه بدهند. دهه فجر امسال فرصت خوبي براي تجديدنظر و بازگشت به خط امام است.
گزارشی از مجازات یقه سفیدها
اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده «مهدی جهانگیری» (برادر معاون اول رئیس‌جمهور)، گفت: حکم نهایی درخصوص این پرونده صادر و ابلاغ شده و برای اجرا نیز ارسال شده است؛ در این پرونده آقای مهدی جهانگیری به جرم قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۶۰۷ هزار و ۱۰۰ یورو و همچنین ۱۰۸ هزار دلار و با ارزش ریالی ۲۶ میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال به لحاظ خروج غیرقانونی ارز از کشور به تحمل دو سال حبس و ضبط ارز قاچاق شده و جزای نقدی چهار برابر بهای ریالی ارز قاچاق یعنی چهار برابر ۲۶ میلیارد ریال محکوم شده است؛ علاوه ‌بر آن به جرم تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۴۵۶ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال به تحمل دو سال حبس دیگر و رد مال یعنی همین ۴۵۶ هزار میلیارد ریال محکوم شده است. وی افزود: همچنین آقای مهدی جهانگیری در ارتباط با خودداری از ارائه اطلاعات واقعی به سازمان بورس به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود و در ارتباط با ارز هم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکومیت یافته بود که دادگاه تجدید نظر یک مورد از ۷۴ ضربه شلاق را تعلیق کرد و مورد دیگر ۷۴ ضربه شلاق را به ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد؛ یعنی مجازات شلاق عملاًً منتفی است، اما بابت هرکدام از این عناوین مجرمانه به تحمل ۲ سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شده‌ است.
تروريسم خوب!
يک هيأت به نمايندگي از گروه طالبان، اين روزها در حال مذاکره با مسئولين جمهوري اسلامي ایران است. اين هيأت به صورت رسمي به ايران آمده و اخبار ديدارهايش نيز از رسانه ملي پخش مي‌شود. همين ويژگي‌ها موجب پديد آمدن اين سؤال شده که آيا «طالبان» تغيير ماهيت داده و حالا ديگر يک گروه تروريستي نيست؟ گروه طالبان را دولت آمريکا در آغاز دهه 70 در افغانستان به وجود آورد تا حکومت رسمي و مردمي اين کشور که نتيجه قيام مردم عليه حکومت وابسته به شوروي آن زمان بود را دچار مشکل کند و آن را به آمريکا وابسته نمايد. گروه تروريستي طالبان، شهرها و مناطق مختلف افغانستان را به کمک دلارهاي آمريکائي تسخير کرد، رهبران برجسته جهاد افغانستان ازجمله برهان‌الدين رباني را ترور کرد، قبلاً و در 22 اسفند 1373 حجت‌الاسلام عبدالعلي مزاري رئيس حزب وحدت اسلامي افغانستان را به شهادت رسانده و در سال 1377 در کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مزارشريف 8 ديپلمات و يک خبرنگار ايراني را با شيوه‌ جنايتکارانه‌اي قتل‌عام کرده بود. جنايات طالبان در تمام سه دهه گذشته ادامه يافت بطوري که در همين امسال نيز ده‌ها عمليات خونين در افغانستان انجام دادند و همچنان مشغول اقدامات تروريستي هستند. وزارت داخله افغانستان در گزارشي نوشته است: در شش‌ماهه اول سال جاري، طالبان 1300 تحرک تهاجمي انجام داده که منجر به تلفات سنگين غيرنظاميان شده است. ازجمله اين تهاجمات، 53 حمله انتحاري و انفجار 1250 مين جاده‌اي در نقاط مختلف افغانستان بوده که در اثر آنها 1210 غيرنظامي کشته و 2500 نفر زخمي شده‌اند. بدين‌ترتيب، ترديدي وجود ندارد که طالبان همچنان يک گروه تروريستي است. تکليف ما با گروه‌هاي تروريستي نيز روشن است. به همين دليل، اکنون سؤال اينست که جمهوري اسلامي ايران با چه منطقي يک گروه تروريستي را به عنوان مهمان رسمي در کشور مي‌پذيرد و با نمايندگان آن مذاکره مي‌کند؟
قانون‌شکن نبايد در مجلس باشد
شوربختانه ما اکنون با پديده‌هاي زشت و ناپسندي در مجموعه‌هاي منتسب به نظام جمهوري اسلامي مواجه هستيم که هيچ تناسبي با اهداف مردمي که انقلاب اسلامي را به ثمر رساندند و آرمان‌هاي امام خميني که نظام جمهوري اسلامي را بنيان نهاده است ندارند. سيلي زدن يک نماينده مجلس به مأمور اجراي قانون، به معناي سيلي زدن قانون‌نويس به خود قانون است. اهانت کردن يک معمم به اين و آن – نه فقط به مسئولين بلکه به هر يک از شهروندان – آنهم از تريبون فراگير رسانه ملي، به معناي فاصله گرفتن از اخلاق و دفن کردن تهذيب نفس است. پر کردن جيب‌ها از بيت‌المال و يا از کيسه مردم به قيمت زير خط فقر رفتن ميليو‌ن‌ها نفر در کشور، به معناي بيگانه شدن با تعاليم قرآن و سيره معصومين عليهم‌السلام است. بر صندلي‌هاي راحت مجلس و دولت و قضاوت تکيه زدن و بدون حساب و کتاب به اين و آن حمله کردن به معناي دور شدن از عمل صالح است. ما اکنون به اين بيماري‌ها مبتلا هستيم و تا به معالجه آنها همت نکنيم، از مدد الهي محروم خواهيم بود.
فرصتي براي تحقق اهداف اساسي
از کشورهاي ديگر که بگذريم، در داخل کشور خودمان هرچند افراطيون با نوشته‌ها و سخنان و رفتارهاي خود در طول چند ماه اخير نشان دادند شديداً علاقمند به ادامه ماندن ترامپ در کاخ سفيد هستند و رسانه ملي ما هم بسيار تلاش کرد او را مظلوم جلوه دهد، اما حالا که دوران اين توهمات به پايان رسيده و قاتل سردار سليماني به سزاي جنايت خود رسيده، همه بايد از فرصت پديد آمده حداکثر بهره‌برداري را به عمل آورند. منظور اين نيست که ما چشم به بيرون مرزها داشته باشيم و شرايط خودمان را با تحولات بيروني تنظيم کنيم. ما کشور پهناور و ثروتمندي داريم با ملتي با فرهنگ و با استعداد که به برکت نفس پاک امام خميني و انقلاب اسلامي به رشد و آگاهي سياسي بالائي رسيده و اکنون از قدرت‌هاي علمي و دفاعي قابل تقديري نيز برخوردار است. اين کشور مي‌تواند روي پاي خود بايستد و به خود متکي باشد ولي در جهان امروز، تعامل با ساير کشورها يک اصل اجتناب‌ناپذير است و لازمه رشد و توسعه همه‌جانبه هر کشوري روي آوردن به اين اصل است.
تصحيح سه خطاي راهبردي
آنچه يکي از خطباي شناخته شده درباره کرامات مرحوم آيت‌الله مصباح يزدي درباره پيشگوئي زمان رحلت خود و طلب مغفرت براي ديگران با باز کردن چشم خود در حين غسل داده شدن گفته، ربطي به معارف اسلامي ندارد. اينکه فردي مثل اين خطيب چنين مطالبي را در جمع‌هاي کوچک بگويد در عين حال که خلاف است و بدآموزي دارد، از اهميت چنداني برخوردار نيست ولي هنگامي که همين مطالب از شبکه قرآن سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش مي‌شود، به حساب دين و نظام اسلامي گذاشته مي‌شود و يک خطاي راهبردي به حساب مي‌آيد و عوارض منفي سنگيني براي اين نظام و اسلام به همراه دارد. مسئوليت اين خطاي راهبردي برعهده مسئولين رسانه ملي است. آنها بايد حداقل سه اقدام جدي و قاطع براي جلوگيري از تکرار اين قبيل ضايعات به عمل آورند. اول اينکه از کارشناسان مطمئن و مسلط بر معارف اسلامي استفاده کنند. دوم اينکه مجرياني را مسئول اجراي چنين برنامه‌هائي کنند که با مباني ديني آشنا باشند و به جاي بکار بردن کلماتي که نشان‌دهنده تأييد خطاهاست، کارشناس خاطي را مورد سؤال قرار دهند. و سوم اينکه رسانه ملي از پخش زنده برنامه‌هاي حساسي که با اعتقادات مردم سروکار دارند خودداري کند و به برنامه‌هاي ضبط شده پس از بازبيني توسط صاحبنظران واقعي اجازه پخش شدن بدهد. مهم‌تر اينکه به نظر مي‌رسد مشکل اصلي در خود مديران رسانه ملي است. بنابراين، قبل از هر چيز بايد در صلاحيت آنان تجديدنظر شود و افرادي با صلاحيت‌هاي لازم به جاي آنها گمارده شوند.
انتقام الهي
در اينکه انسان‌ها در روز قيامت و در دادگاه عدل الهي محاکمه خواهند شد و مکافات اعمال خود را خواهند ديد، ترديدي وجود ندارد. نکته بسيار مهم که گاهي مورد غفلت قرار مي‌گيرد اينست که در همين جهان نيز مکافات عمل وجود دارد و افراد خاطي آثار وضعي اعمال خود را در همينجا هم مي‌بينند. در همين دهه‌هاي اخير، در محدوده سياست و سياستمداران، سقوط محمدرضا پهلوي در ايران، سقوط صدام در عراق، سرنگوني حسني مبارک در مصر، آوارگي و ذلت زين‌العابدين‌بن‌علي ديکتاتور تونس، سقوط و مرگ خفت‌بار معمر قذافي در ليبي، تيرباران شدن مارشال تيتو در يوگسلاوي و... نمونه‌هاي روشني از مکافات عمل در همين جهان بودند که در برابر چشمان مردم جهان و ملت‌هاي همان کشورهائي که اين ديکتاتورها بر آنها حکمراني ظالمانه مي‌کردند رخ دادند.