سیاهچاله بزرگ راه شیری به طور نامنظم و غیرقابل پیش بینی شعله ور می شود
" ساقیتاریوس آ "سیاهچاله ای با جرم 4.3 میلیون خورشیدی در مرکز کهکشان راه شیری، منبع قوی رادیو، اشعه ایکس و پرتوهای گاما است. همچنین تابش شعله در باند پرتو ایکس در سطح ثابت و ساکن، و همچنین در سایر باندهای موج، به ویژه در مادون قرمز ، نشان می دهد. فرآیند فیزیکی تولید فلرها به طور کامل درک نشده است و مشخص نیست که نرخ شعله ور شدن آن متفاوت است، اگرچه برخی از فعالیت های اخیر نشان می دهد که در سال های نزدیک به تنوع بی سابقه ای رسیده است. ستاره شناسان با استفاده از بیش از یک دهه نظارت منظم پرتو ایکس رصدخانه نیل گرلز سویفت ناسا دریافتند که Sagittarius A* نه تنها به طور نامنظم از روز به روز شعله ور می شود، بلکه در دراز مدت نیز شعله ور می شود.
کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی 976 در تصویر هابل
ان‌جی‌سی 976 تقریباً در فاصله 150 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی برج حمل قرار دارد. این کهکشان، قطری برابر با 90000 سال نوری دارد. ان‌جی‌سی 976 در سال 1876 توسط ستاره شناس آلمانی ویلهلم تمپل کشف شد.
همراه با تلسکوپ فضایی جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب، جانشین مدرن هابل، قرار است در روزهای آینده باز کردن آینه های عظیم خود را به پایان برساند. ماموریت جیمز وب این است که در جستجوی نوری که درست پس از انفجار بزرگ به سمت ما حرکت کرده است، عمیق‌تر از همیشه به فضا نگاه کند. استقرار تلسکوپ فضایی جیمز وب، رویداد مهم در تقویم فضایی جهان است که رویدادهای نجومی مهمی مانند بارش شهابی و پرتاب موشک را به تقویم دیجیتال خود اضافه می کند. این فضاپیما از یک سیارک بزرگ بازدید خواهد کرد که ممکن است زمانی یک هسته سیاره ای در اوایل شکل یابی منظومه شمسی بوده باشد. "این سیارک کاملا فلزی است!"
تماس کاوشگر ناسا با خورشید+ ویدئو
برای اولین بار در تاریخ، یک فضاپیما خورشید را لمس کرد. کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا از اتمسفر بالای خورشید - تاج - عبور کرده و از ذرات و میدان های مغناطیسی نمونه برداری کرده است. نقطه عطف جدید یک گام بزرگ برای کاوشگر خورشیدی پارکر و یک جهش بزرگ برای علم خورشیدی است. همانطور که فرود روی ماه به دانشمندان اجازه داد تا چگونگی شکل‌گیری آن را درک کنند، لمس موادی که خورشید از آنها ساخته شده است به دانشمندان کمک می‌کند اطلاعات مهمی درباره نزدیک‌ترین ستاره ما و تأثیر آن بر منظومه شمسی کشف کنند.
ماه 13 ربیع الاول زیر ابرهای پاییزی
غروب خورشید در تبریز
غروب خورشید در 27 آبان ماه در کرانه های تبریز به چشم می خورد
ماه روز روشن در آسمان تبریز
مردمانی که در روز به آسمان نگاه می‌کنند گاهی انتظار دیدن ماه تابان را در آسمان روز ندارند. انگار خورشید باید در روز بتابد و ماه در شب. واقعیت اما چیز دیگری است. برای روشن شدن این موضوع که چرا ما می‌توانیم در روز ماه را هم در آسمان ببینیم باید چگونگی گردش ماه به دور زمین و هندسه حرکت آن را بررسی کنیم. ماه در شب‌های مختلف در زمان‌های مختلفی طلوع و غروب می‌کند.
ماه شب 14 ربیع الاول 1443
تصاویر از ماه شب 14ربیع الاول 1443 مصادف با تاریخ 29 مهرماه 1400 در آسمان تبریز است ....................................
ماه زیر مه
پرده ی نازکی از مه ، ماه را پوشانیده بود و ..........................................
هلال ماه در 17 مهرماه
تصاویر شبانه هلال ماه در شهریور و مهر ماه
تصاویر هلال ماه در شب های شهریور ماه از زمین هر شب در این صفحه منتشر می شود
هلال ماه
نیمه ی ماه
ژورونگ مریخ نورد چینی روی مریخ حرکت کرد
تیان‌ون- یک چین با یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد به‌صورت سیستمی کار می‌کند. این مجموعه در ژوئیه ۲۰۲۰ با موشک چانگ‌ژنگ ۵ (به‌معنی راهپیمایی طولانی) راهی فضا شد. کل این مجموعه در ماه فوریه وارد مدار مریخ شد، حدود سه ماه در مدار مریخ چرخید و پس از این مدت عملیات فرود روی سطح مریخ رخ داد و حدود هفت دقیقهٔ سرنوشت‌ساز طی شد و در نهایت مریخ‌نورد سالم روی سطح مریخ فرود آمد.
فضاپیمای اسپیس اکس با چهار سرنشین درایستگاه فضایی بین المللی + ویدئو
ضاپیمای شرکت آمریکایی اسپیس اکس که حامل چهار فضانورد بود، بامداد شنبه در مدار کره زمین در جوار ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ۴۲۰ کیلومتری از سطح زمین پهلو گرفت. فضاپیمای دراگون، که روز جمعه از مرکز فضایی کندی سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، در ایالت فلوریدا پرتاب شده بود، سومین پرواز فضایی شرکت اسپیس اکس طی کمتر از یک سال گذشته است.
لحظه برادران رایت + ویدئو
انسانها فقط تاریخ را ثبت کردند: پرواز با یک هلی کوپتر در سیاره ای دیگر ، بیش از 100 میلیون مایل دورتر! پس از آزمایش موفقیت آمیز پرواز مینی هلی کوپتر در مریخ ، ناسا این پرواز را "لحظه برادران رایت" در سیاره سرخ می نامد. در این فیلم گرفته شده توسط مریخ نورد پرسورنس ناسا ، هلی کوپتر مریخ نورد آژانس اولین پرواز کنترل شده را با قدرت و کنترل در سیاره دیگری در 19 آوریل 2021 انجام داد.
عکس های ماهواره چینی از مریخ
دیروز ماهواره چینی تیانون ،سه تصویر از سطح مریخ با وضوح بالا را به زمین ارسال داشت
انفجار کشتی فضایی اسپیس ایکس پس از پرواز موفق + ویدئو
نمونه اولیه کشتی فضایی اسپیس ایکس SN10 در 3 مارس 2021 به ارتفاع 6.2 مایل (10 کیلومتر) پرواز کرد و 6 دقیقه و 20 ثانیه پس از بلند شدن فرود آمد. این کشتی فضایی چند دقیقه پس از نشستن هواپیما منفجر شد
اولین نگاه تمام رنگی پرسورنس به مریخ
این اولین تصویر رنگی با وضوح بالا است که پس از فرود در 18 فوریه 2021 توسط دوربین های نصب شده در زیر مریخ نورد پرسورنس مریخ ناسا ارسال می شود. از اهداف اصلی برای ماموریت پرسرورنس در مریخ جستجوی علائم حیات میکروبی باستان است. این مریخ نورد زمین شناسی سیاره و آب و هوای گذشته را مشخص می کند ، زمینه را برای اکتشاف انسان در سیاره سرخ هموار می کند و اولین ماموریت برای جمع آوری و ذخیره سازی سنگ مریخ و سنگ شکسته و گرد و غبار را ایجاد می کند. مأموریت های بعدی توسط ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا ، سفینه های فضایی را به مریخ می فرستد تا این نمونه های ذخیره شده از سطح را جمع آوری و برای تجزیه و تحلیل دقیق به زمین بازگرداند.
7 دقیقه تا مریخ + ویدئو
کاوشگری به سوی مریخ: پِرسیویرَنس ناو ناسا تلاش می کند خطرناک ترین فرود را بر روی مریخ انجام دهد همه فرودها بر روی مریخ دشوار است ، اما مریخ نورد پِرسیویرَنس ناسا در تلاش است تا در چالش برانگیزترین تلاش خود از زمین، مریخ را هدف قرار دهد.............مریخ نوردپِرسیویرَنس قرار است امروز در تاریخ 18 فوریه 2021 بر روی سطح مریخ فرود آید
کهکشان از نگاه هابل
فضا اکنون در مقتبل بشریت است ، هابل عمق کهکشان را در می نوردد تا جهان را بهتر برای انسان ها نشان دهد.
روشنی های هابل یک تعامل بین ستاره ای است
تصویر ESO 455-10 که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA گرفته شده است ، تصویر یکی از سحابی های بین سیاره ای است که در صورت فلکی عقرب Scorpion واقع شده است
اوموآموا، سنگ آسمانی، یا آغاز یک ماجرای فرازمینی؟
اکنون ، داده های جدید نشان می دهد که جرم آسمانی بین ستاره ای شیئی صخره ای و سیگاری شکل با رنگی تا حدودی مایل به قرمز است. این سیارک که توسط کاشفانش ‘اوموآموا نامیده می شود ، طول آن یک ربع مایل (400 متر) و بسیار کشیده است - شاید 10 برابر عرض آن باشد. این نسبت ابعاد بیشتر از هر سیارک یا دنباله داری است که تاکنون در منظومه شمسی مشاهده شده است. در حالی که شکل کشیده آن کاملاً تعجب آور است و برخلاف سیارک هایی که در منظومه شمسی دیده می شوند ، ممکن است سرنخ های جدیدی از نحوه شکل گیری سایر منظومه های شمسی ارائه دهد. بودجه مشاهدات و تجزیه و تحلیل ها توسط ناسا تأمین شد و در شماره 20 نوامبر ژورنال نیچر منتشر شد. آنها نشان می دهند که این جسم غیرمعمول صدها میلیون سال قبل از برخورد تصادفی با سیستم ستاره ای ما ، در کهکشان راه شیری سرگردان بوده و به هیچ سیستم ستاره ای متصل نبوده است. توماس زوربوچن ، مدیر عضو اداره مأموریت علمی ناسا در واشنگتن ، گفت: "برای دهه ها ما نظریه پردازی کرده ایم که چنین اشیا بین ستاره ای وجود دارند و اکنون - برای اولین بار - ما شواهد مستقیم آنها را داریم." "این کشف تاریخ ساز دریچه ای جدید برای مطالعه شکل گیری منظومه های شمسی فراتر از سیستم ما است." بلافاصله پس از کشف ، تلسکوپ های سراسر جهان ، از جمله تلسکوپ بسیار بزرگ ESO در شیلی و دیگر رصدخانه های سراسر جهان برای اندازه گیری مدار ، روشنایی و رنگ جسم به عمل آمدند. فوریت برای مشاهده از تلسکوپ های زمینی برای دستیابی به بهترین داده ها بسیار ضروری بود.
فرود فضاپیمای چینی بر روی کره ماه + ویدئو
چین چهارشنبه با انتشار فیلم های ویدئویی ورود سفینه رباتیک Chang’e-5 خود به سطح ماه را نشان داد. در عرض چند ساعت پس از فرود آن ، جمع آوری سنگهای ماه و خاک آغاز شد. در حالی که روز سه شنبه در حال عبور از یک منظره پراکنده از دهانه های ماه بود ، دوربین لحظه ای مکث می کند قبل از اینکه سقوط نفس گیر آغاز شود. بلافاصله بعد از نشستن ، بلند شدن گرد و غبار ماه و سایه ای از فرود نشانگر موفقیت آمیز بودن برنامه کاوشگر بود.