استخراج از منابع ماه در توافق 8 کشور
ناسا اعلام کرد که هشت کشور یک توافق نامه بین المللی موسوم به توافقنامه آرتمیس را امضا کرده اند ، آنچه ناسا آن را ائتلافی گسترده و متنوع از ملت ها متعهد به اکتشاف استاندارد ماه می داند . ناسا قصد خود را برای ایجاد توافقنامه آرتمیس در ماه مه اعلام کرد ، پس از همکاری با وزارت امور خارجه ایالات متحده و شورای ملی فضایی برای تهیه پیش نویس مجموعه قوانین برای اکتشاف در ماه، نام این سند از برنامهآرتمیس ناسا اتخاذ شد ، اقدامی بلند پروازانه که هدف آن فرستادن زن اول و مرد بعدی به ماه است. ناسا امیدوار است برای برنامه های مختلف با چندین کشور همکاری کند و آژانس توافقنامه آرتمیس را ایجاد کرد تا اطمینان حاصل کند که سایر کشورها می توانند در مورد بهترین روش برای ارسال روبات ها و افراد به سطح ماه به توافق برسند. "آنچه ما سعی می کنیم انجام دهیم ایجاد هنجارهای رفتاری است که هر ملت می تواند با آن موافقت کند."
فردا مریخ ؛ در نزدیک ترین فاصله اش با زمین است!
پس از مدتها انتظار پیش بینی شده ، مریخ سرانجام در روز سه شنبه ، 13 اکتبر 2020 ، در نزدیکترین حالت به زمین می رسد ، این وضعیت دوباره پانزده سال بعد در 2035 ، تکرار خواهد شد . آسمان در این شب ، سیارات درخشان مشتری و زحل را در اوایل شب و ماه و زهره قبل از طلوع آفتاب را خواهد داشت ! پس از غروب، مریخ مایل به قرمز بسیار روشن در جنوب شرقی آسمان دیده خواهد شد . تقریباً در ساعت 1 بامداد به وقت محلی به حداکثر نمود خود خواهد رسید..................برای دیدن مریخ باید وقت گذارد: روز سه شنبه ، مریخ بزرگترین و درخشان ترین حالت آن در آسمان زمین می شود ، به آنچه که به عنوان تقابل شناخته می شود ، می رسد - درست در هنگام غروب خورشید در غرب ، مریخ در شرق طلوع می کند. آندرو فازکاس ، نویسنده نجوم می نویسد ، اگر آسمان روشن باشد ، این گوی رنگ نارنجی در طول شب قابل مشاهده و بسیار روشن می شود. مریخ هر دو سال یکبار از کنار زمین عبور می کند و روز سه شنبه در نزدیکترین فاصله خود خواهد بود ، 38 میلیون مایل دورتر. با یک تلسکوپ کوچک ، با بزرگنمایی آن ، ویژگی هایی از جمله کلاهک قطبی جنوبی و یخی آن قابل مشاهده است .
زندگی در زهره؟ ستاره شناسان علائمی را در ابرهای آن مشاهده می کنند+ ویدئو
دانشمندان از روی زمین در جو سمی سیاره زهره ، نشانه هایی از حیات را کشف کرده اند. اگر این کشف توسط مشاهدات تلسکوپ های دیگر و مأموریت های فضایی آینده تأیید شود ، می تواند نگاه دانشمندان را به سمت یکی از درخشان ترین اجرام آسمان شب معطوف کند. ونوس که از نام ایزدبانوی زیبایی رومی نامگذاری شده است ، در دمای صدها درجه بو داده و ابرهایی که حاوی قطرات اسید سولفوریک خورنده هستند در آن پخته می شوند. تعداد کمی از ستاره شناسان روی این سیاره سنگلاخ به عنوان زیستگاهی برای زندگی متمرکز شده اند. درعوض ، برای دهه ها ، دانشمندان به دنبال نشانه هایی از زندگی در جای دیگر بودند ، معمولاً به سمت مریخ و اخیراً در اروپا ، انسلادوس و دیگر قمرهای یخی سیارات غول آسا نگاه می کردند.
درخشش مریخ در زیر نورماورا بنفش
فضاپیمای ناسا کشف کرده که بخش‌های بزرگی از آسمان مریخ در نور ماوراء بنفش می‌درخشد. این پرتوهای ضربانی که توسط سفینه «می وِن» ردیابی شده دارای یک الگوی منظم است که سه بار در شب در فصل‌های بهار و پائیز مریخ تکرار می‌شود
اولین عکس دو سیاره را در حال چرخش دور یک ستاره جوان نشان می دهد+ ویدئو
یک تلسکوپ مستقر در شیلی، اولین تصویر از دو سیاره را در مدار اطراف یک ستاره دوردست مشابه سیاره زمین را ثبت کرده است. تصویر برجسته نشان می دهد که ستاره درخشش زرد روشن دارد و دو سیاره آن به شکل نقاط نور پرتقالی در ناحیه سمت چپ پایین قاب قابل مشاهده است. این ستاره تقریباً شبیه چشم آتشین سائورون از فیلم ارباب حلقه هاس