سیزدهمین سالگرد مدارگرد شناسایی ماه
امسال مدارگرد شناسایی ماه سیزدهمین سالگرد گردش خود به دور ماه را جشن می گیرد. این ماموریت بیشترین حجم داده‌هایی را که تاکنون توسط یک مأموریت علمی سیاره‌ای در ناسا جمع‌آوری شده ، در اختیار دانشمندان قرار داده است. با توجه به موفقیت و تداوم عملکرد فضاپیما و ابزارهای آن، ناسا به ماموریت یک مرحله ماموریت طولانی برای ادامه عملیات اضافه کرده است
سقوط مرموز موشک به ماه
یک موشک مرموز به ماه برخورد کرد و دو دهانه بزرگ را ایجاد کرد. دانشمندان نمی‌دانند موشک از کجا آمده و چرا برخورد در دو منطقه متمایز پخش شده است.
ماه کامل امشب در تبریز
امشب ماه بار دیگر دایره کامل خود را بر آسمان ساخت .............................
سفری در کیهان ، مقایسه فاصله ها در جهان
نپتون هشتمین و دورترین سیاره شناخته شده از خورشید در منظومه شمسی است. در منظومه شمسی، چهارمین سیاره بزرگ از نظر قطر، سومین سیاره پرجرم و متراکم ترین سیاره غول پیکر است. جرم نپتون 17 برابر زمین است و جرم آن کمی بیشتر از اورانوس دوقلوی آن است. نپتون چگال تر و از نظر فیزیکی کوچکتر از اورانوس است زیرا جرم بیشتر آن باعث فشرده شدن گرانشی بیشتر جو آن می شود. نپتون هر 164.8 سال یک بار به دور خورشید در فاصله متوسط ​​30.1 au (4.5 میلیارد کیلومتر؛ 2.8 میلیارد مایل) می چرخد. این نام از خدای دریای رومی گرفته شده است و دارای نماد نجومی ♆ است که یک نسخه سبک شده از سه گانه خدای نپتون است.
تلسکوپ ها نمایی فوق العاده از سیاهچاله راه شیری را دریافت کردند +ویدئو
سیاهچاله ها، اگرچه برای چشم انسان نامرئی هستند، اما با مشاهده اثرات آنها بر فضای اطراف و ماده قابل تشخیص هستند. سیاهچاله‌ها در نتیجه جرم عظیمشان گرانش فوق‌العاده بالایی دارند که با سرعت بالایی مواد اطراف را به داخل می‌کشد و باعث می‌شود این ماده بسیار داغ شود و اشعه ایکس ساطع کند.
بال فرشته ، نصویری از کهکشان
این تصویر تلسکوپ فضایی هابل دو کهکشان در حال ادغام را در سیستم VV-689، با نام "بال فرشته"، نشان می دهد. بر خلاف ترازهای تصادفی کهکشان‌ها، که به نظر می‌رسد تنها زمانی که از نقطه نظر ما روی زمین مشاهده می‌شود با هم همپوشانی دارند، دو کهکشان در VV-689 در میانه یک برخورد هستند. فعل و انفعالات کهکشانی سیستم VV-689 را تقریباً به طور کامل متقارن کرده است و این تصور را از مجموعه وسیعی از بال‌های کهکشانی ایجاد می‌کند.
اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی ناسا
موشک فالکون 9 اسپیس ایکس حامل فضاپیمای دراگون شامل کادر این شرکت در ماموریت SpaceX Crew-4 به فضا پرتاب شد. در این ماموریت ناسا با ارسال فضانوردان کیل لیندگرن، رابرت هاینز، جسیکا واتکینز و سامانتا کریستوفورتی، فضانوردان خود را از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا. به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی غرستاد . ماموریت SpaceX Crew-4 ناسا چهارمین ماموریت چرخشی آن است که اعزام خدمه فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون و موشک فالکون 9 به ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از برنامه تجاری آن است. لیندگرن، هاینز، واتکینز و کریستوفورتی در ساعت 3:52 بامداد به وقت شرقی از مجتمع پرتاب 39A در مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شدند تا یک ماموریت شش ماهه را بر روی پاسگاه مداری آغاز کنند.
ماه در روشنایی عصر
کمی زود بود آمدنت در انتظارت نبودم اما تو آمدی سپید و با طراوت و از آن آسمان برمن و من ها نظر انداختی ! !
ادغام کهکشان های چند میلیارد ساله در چشم انداز تلسکوپ جیمز وب
کهکشان های کهنه با عمر چند میلیارد سال در معرض دید تلسکوپ جیمز وب قرار گرفتند
نایسر ناسا نقاط داغ یک هسته مغناطیس را ردیابی می کند
برای اولین بار، کاوشگر ستاره نوترونی ناسا (NICER) ادغام نقاط پرتو ایکس چند میلیون درجه ای را در سطح مگنتار مشاهده کرد، یک هسته ستاره ای ابر مغناطیسی که در حد یک شهر است............مگنتار نوعی ستاره نوترونی منزوی است، هسته له شده ای که پس از انفجار یک ستاره عظیم باقی می ماند. یک ستاره نوترونی با متراکم کردن جرمی بیشتر از خورشید به توپی به عرض حدود 12 مایل (20 کیلومتر) از ماده به قدری متراکم ساخته شده که وزن یک قاشق چای خوری به اندازه یک کوه روی زمین است. چیزی که مغناطیس‌ها را متمایز می‌کند این است که آن‌ها قوی‌ترین میدان‌های مغناطیسی شناخته‌شده را دارند، تا 10 تریلیون برابر شدیدتر از آهن‌ربای یخچال و هزار بار قوی‌تر از یک ستاره نوترونی معمولی. میدان مغناطیسی نشان‌دهنده انبار عظیمی از انرژی است که وقتی مختل می‌شود، می‌تواند طغیان فعالیت‌های پرتو ایکس را که از ماه‌ها تا سال‌ها طول می‌کشد، نیرو دهد.
فوران آتشفشان ساریچف از ایستگاه فضایی بین المللی
در 12 ژوئن 2009، گردش تصادفی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) امکان مشاهده آتشفشان ساریچف را در مراحل اولیه فوران برای فضانوردی فراهم کرد. این آتشفشان در انتهای شمال غربی جزیره ماتوآ، که بخشی از جزایر کوریل، زنجیره ای متشکل از 56 جزیره در شمال شرقی ژاپن است، قرار دارد. این فوران توده ای از خاکستر قهوه ای رنگ و بخار سفید را به جو فرستاد. ستون آنقدر عظیم بود که سایه بزرگی بر جزیره انداخت. ساریچف یکی از فعال ترین آتشفشان ها در زنجیره جزیره کوریل است. قبل از 12 ژوئن، آخرین فوران انفجاری در سال 1989 رخ داد، با فوران هایی که در سال های 1986، 1976، 1954 و 1946 نیز جریان های گدازه ای تولید کردند.
سیاهچاله بزرگ راه شیری به طور نامنظم و غیرقابل پیش بینی شعله ور می شود
" ساقیتاریوس آ "سیاهچاله ای با جرم 4.3 میلیون خورشیدی در مرکز کهکشان راه شیری، منبع قوی رادیو، اشعه ایکس و پرتوهای گاما است. همچنین تابش شعله در باند پرتو ایکس در سطح ثابت و ساکن، و همچنین در سایر باندهای موج، به ویژه در مادون قرمز ، نشان می دهد. فرآیند فیزیکی تولید فلرها به طور کامل درک نشده است و مشخص نیست که نرخ شعله ور شدن آن متفاوت است، اگرچه برخی از فعالیت های اخیر نشان می دهد که در سال های نزدیک به تنوع بی سابقه ای رسیده است. ستاره شناسان با استفاده از بیش از یک دهه نظارت منظم پرتو ایکس رصدخانه نیل گرلز سویفت ناسا دریافتند که Sagittarius A* نه تنها به طور نامنظم از روز به روز شعله ور می شود، بلکه در دراز مدت نیز شعله ور می شود.
کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی 976 در تصویر هابل
ان‌جی‌سی 976 تقریباً در فاصله 150 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی برج حمل قرار دارد. این کهکشان، قطری برابر با 90000 سال نوری دارد. ان‌جی‌سی 976 در سال 1876 توسط ستاره شناس آلمانی ویلهلم تمپل کشف شد.
همراه با تلسکوپ فضایی جیمز وب
تلسکوپ فضایی جیمز وب، جانشین مدرن هابل، قرار است در روزهای آینده باز کردن آینه های عظیم خود را به پایان برساند. ماموریت جیمز وب این است که در جستجوی نوری که درست پس از انفجار بزرگ به سمت ما حرکت کرده است، عمیق‌تر از همیشه به فضا نگاه کند. استقرار تلسکوپ فضایی جیمز وب، رویداد مهم در تقویم فضایی جهان است که رویدادهای نجومی مهمی مانند بارش شهابی و پرتاب موشک را به تقویم دیجیتال خود اضافه می کند. این فضاپیما از یک سیارک بزرگ بازدید خواهد کرد که ممکن است زمانی یک هسته سیاره ای در اوایل شکل یابی منظومه شمسی بوده باشد. "این سیارک کاملا فلزی است!"
تماس کاوشگر ناسا با خورشید+ ویدئو
برای اولین بار در تاریخ، یک فضاپیما خورشید را لمس کرد. کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا از اتمسفر بالای خورشید - تاج - عبور کرده و از ذرات و میدان های مغناطیسی نمونه برداری کرده است. نقطه عطف جدید یک گام بزرگ برای کاوشگر خورشیدی پارکر و یک جهش بزرگ برای علم خورشیدی است. همانطور که فرود روی ماه به دانشمندان اجازه داد تا چگونگی شکل‌گیری آن را درک کنند، لمس موادی که خورشید از آنها ساخته شده است به دانشمندان کمک می‌کند اطلاعات مهمی درباره نزدیک‌ترین ستاره ما و تأثیر آن بر منظومه شمسی کشف کنند.
ماه 13 ربیع الاول زیر ابرهای پاییزی
غروب خورشید در تبریز
غروب خورشید در 27 آبان ماه در کرانه های تبریز به چشم می خورد
ماه روز روشن در آسمان تبریز
مردمانی که در روز به آسمان نگاه می‌کنند گاهی انتظار دیدن ماه تابان را در آسمان روز ندارند. انگار خورشید باید در روز بتابد و ماه در شب. واقعیت اما چیز دیگری است. برای روشن شدن این موضوع که چرا ما می‌توانیم در روز ماه را هم در آسمان ببینیم باید چگونگی گردش ماه به دور زمین و هندسه حرکت آن را بررسی کنیم. ماه در شب‌های مختلف در زمان‌های مختلفی طلوع و غروب می‌کند.
ماه شب 14 ربیع الاول 1443
تصاویر از ماه شب 14ربیع الاول 1443 مصادف با تاریخ 29 مهرماه 1400 در آسمان تبریز است ....................................
ماه زیر مه
پرده ی نازکی از مه ، ماه را پوشانیده بود و ..........................................
هلال ماه در 17 مهرماه
تصاویر شبانه هلال ماه در شهریور و مهر ماه
تصاویر هلال ماه در شب های شهریور ماه از زمین هر شب در این صفحه منتشر می شود
هلال ماه
نیمه ی ماه