تصاویر شبانه هلال ماه در شهریورماه
تصاویر هلال ماه در شب های شهریور ماه از زمین هر شب در این صفحه منتشر می شود
هلال ماه
نیمه ی ماه
ژورونگ مریخ نورد چینی روی مریخ حرکت کرد
تیان‌ون- یک چین با یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد به‌صورت سیستمی کار می‌کند. این مجموعه در ژوئیه ۲۰۲۰ با موشک چانگ‌ژنگ ۵ (به‌معنی راهپیمایی طولانی) راهی فضا شد. کل این مجموعه در ماه فوریه وارد مدار مریخ شد، حدود سه ماه در مدار مریخ چرخید و پس از این مدت عملیات فرود روی سطح مریخ رخ داد و حدود هفت دقیقهٔ سرنوشت‌ساز طی شد و در نهایت مریخ‌نورد سالم روی سطح مریخ فرود آمد.
فضاپیمای اسپیس اکس با چهار سرنشین درایستگاه فضایی بین المللی + ویدئو
ضاپیمای شرکت آمریکایی اسپیس اکس که حامل چهار فضانورد بود، بامداد شنبه در مدار کره زمین در جوار ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ۴۲۰ کیلومتری از سطح زمین پهلو گرفت. فضاپیمای دراگون، که روز جمعه از مرکز فضایی کندی سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، در ایالت فلوریدا پرتاب شده بود، سومین پرواز فضایی شرکت اسپیس اکس طی کمتر از یک سال گذشته است.
لحظه برادران رایت + ویدئو
انسانها فقط تاریخ را ثبت کردند: پرواز با یک هلی کوپتر در سیاره ای دیگر ، بیش از 100 میلیون مایل دورتر! پس از آزمایش موفقیت آمیز پرواز مینی هلی کوپتر در مریخ ، ناسا این پرواز را "لحظه برادران رایت" در سیاره سرخ می نامد. در این فیلم گرفته شده توسط مریخ نورد پرسورنس ناسا ، هلی کوپتر مریخ نورد آژانس اولین پرواز کنترل شده را با قدرت و کنترل در سیاره دیگری در 19 آوریل 2021 انجام داد.
عکس های ماهواره چینی از مریخ
دیروز ماهواره چینی تیانون ،سه تصویر از سطح مریخ با وضوح بالا را به زمین ارسال داشت
انفجار کشتی فضایی اسپیس ایکس پس از پرواز موفق + ویدئو
نمونه اولیه کشتی فضایی اسپیس ایکس SN10 در 3 مارس 2021 به ارتفاع 6.2 مایل (10 کیلومتر) پرواز کرد و 6 دقیقه و 20 ثانیه پس از بلند شدن فرود آمد. این کشتی فضایی چند دقیقه پس از نشستن هواپیما منفجر شد
اولین نگاه تمام رنگی پرسورنس به مریخ
این اولین تصویر رنگی با وضوح بالا است که پس از فرود در 18 فوریه 2021 توسط دوربین های نصب شده در زیر مریخ نورد پرسورنس مریخ ناسا ارسال می شود. از اهداف اصلی برای ماموریت پرسرورنس در مریخ جستجوی علائم حیات میکروبی باستان است. این مریخ نورد زمین شناسی سیاره و آب و هوای گذشته را مشخص می کند ، زمینه را برای اکتشاف انسان در سیاره سرخ هموار می کند و اولین ماموریت برای جمع آوری و ذخیره سازی سنگ مریخ و سنگ شکسته و گرد و غبار را ایجاد می کند. مأموریت های بعدی توسط ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا ، سفینه های فضایی را به مریخ می فرستد تا این نمونه های ذخیره شده از سطح را جمع آوری و برای تجزیه و تحلیل دقیق به زمین بازگرداند.
7 دقیقه تا مریخ + ویدئو
کاوشگری به سوی مریخ: پِرسیویرَنس ناو ناسا تلاش می کند خطرناک ترین فرود را بر روی مریخ انجام دهد همه فرودها بر روی مریخ دشوار است ، اما مریخ نورد پِرسیویرَنس ناسا در تلاش است تا در چالش برانگیزترین تلاش خود از زمین، مریخ را هدف قرار دهد.............مریخ نوردپِرسیویرَنس قرار است امروز در تاریخ 18 فوریه 2021 بر روی سطح مریخ فرود آید
کهکشان از نگاه هابل
فضا اکنون در مقتبل بشریت است ، هابل عمق کهکشان را در می نوردد تا جهان را بهتر برای انسان ها نشان دهد.
روشنی های هابل یک تعامل بین ستاره ای است
تصویر ESO 455-10 که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA گرفته شده است ، تصویر یکی از سحابی های بین سیاره ای است که در صورت فلکی عقرب Scorpion واقع شده است
اوموآموا، سنگ آسمانی، یا آغاز یک ماجرای فرازمینی؟
اکنون ، داده های جدید نشان می دهد که جرم آسمانی بین ستاره ای شیئی صخره ای و سیگاری شکل با رنگی تا حدودی مایل به قرمز است. این سیارک که توسط کاشفانش ‘اوموآموا نامیده می شود ، طول آن یک ربع مایل (400 متر) و بسیار کشیده است - شاید 10 برابر عرض آن باشد. این نسبت ابعاد بیشتر از هر سیارک یا دنباله داری است که تاکنون در منظومه شمسی مشاهده شده است. در حالی که شکل کشیده آن کاملاً تعجب آور است و برخلاف سیارک هایی که در منظومه شمسی دیده می شوند ، ممکن است سرنخ های جدیدی از نحوه شکل گیری سایر منظومه های شمسی ارائه دهد. بودجه مشاهدات و تجزیه و تحلیل ها توسط ناسا تأمین شد و در شماره 20 نوامبر ژورنال نیچر منتشر شد. آنها نشان می دهند که این جسم غیرمعمول صدها میلیون سال قبل از برخورد تصادفی با سیستم ستاره ای ما ، در کهکشان راه شیری سرگردان بوده و به هیچ سیستم ستاره ای متصل نبوده است. توماس زوربوچن ، مدیر عضو اداره مأموریت علمی ناسا در واشنگتن ، گفت: "برای دهه ها ما نظریه پردازی کرده ایم که چنین اشیا بین ستاره ای وجود دارند و اکنون - برای اولین بار - ما شواهد مستقیم آنها را داریم." "این کشف تاریخ ساز دریچه ای جدید برای مطالعه شکل گیری منظومه های شمسی فراتر از سیستم ما است." بلافاصله پس از کشف ، تلسکوپ های سراسر جهان ، از جمله تلسکوپ بسیار بزرگ ESO در شیلی و دیگر رصدخانه های سراسر جهان برای اندازه گیری مدار ، روشنایی و رنگ جسم به عمل آمدند. فوریت برای مشاهده از تلسکوپ های زمینی برای دستیابی به بهترین داده ها بسیار ضروری بود.
فرود فضاپیمای چینی بر روی کره ماه + ویدئو
چین چهارشنبه با انتشار فیلم های ویدئویی ورود سفینه رباتیک Chang’e-5 خود به سطح ماه را نشان داد. در عرض چند ساعت پس از فرود آن ، جمع آوری سنگهای ماه و خاک آغاز شد. در حالی که روز سه شنبه در حال عبور از یک منظره پراکنده از دهانه های ماه بود ، دوربین لحظه ای مکث می کند قبل از اینکه سقوط نفس گیر آغاز شود. بلافاصله بعد از نشستن ، بلند شدن گرد و غبار ماه و سایه ای از فرود نشانگر موفقیت آمیز بودن برنامه کاوشگر بود.
زمین شب از چشمان ماهواره + ویدئو
اگر شب هنگام بر فراز سیاره ی زمین پرواز کنید، شگفتی های بسیاری را خواهید دید. به تازگی، مجموعه ای از چنین چشم اندازهای تماشایی توسط ساکنان ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ثبت شده است. چشم اندازهایی که آن پایین می گذرند عبارتند از ابرهای سفید، چراغ های نارنجی رنگ شهرها، برق آذرخش ها در ابرهای توفانی، و دریاهای آبی تیره. در افق، مه طلایی جو رقیق زمین را می توان دید که در برخی لحظه های ویدیو، با شفق های رقصان زینت داده می شود. بخش سبز رنگ شفق زیر ایستگاه دیده می شود ولی خود ایستگاه درست از میان اوج بخش های سرخ و ارغوانی شفق می‌گذرد. پنل های خورشیدی ایستگاه فضایی در اطراف لبه های تصویر به چشم می خورند. موج هراسناک روشنی که در پایان هر سکانس نزدیک می شود، چیزی نیست جز سپیده دمِ نیمه ای از زمین که از نور خورشید روشن شده. سپیده دمی که برای ساکنان ایستگاه فضایی، هر 90 دقیقه یک بار از راه می رسد.
سفر چهار فضانورد با اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی + ویدئو
اژدهای اسپیس ایکس با چهار فضانورد روز دوشنبه وارد ایستگاه فضایی بین المللی شد که خانه جدید آنها تا بهار است. اژدها پس از یک پرواز کاملاً خودکار 27 ساعته از مرکز فضایی کندی ناسا ، اواخر دوشنبه شب بلند و در ایستگاه پهلو گرفت.
نمونه برداری فضا پیمای اوسیریس رکس از شهاب سنگ بنو + ویدئو
پژوهشگران ناسا در روزهای آینده پس از تعیین ميزان دقیق نمونه‌های جمع‌آوری شده تصمیم می‌گیرند که آیا ماموریت کامل شده یا فضاپیما برای نمونه‌برداری بيشتر باید روی بنوک فرود بیاید. ناسا اعلام کرد که یک فضاپیمای کوچک این سازمان روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه روی سطح ناهموار شهاب آسمانی (سیارک) «بنو» فرود آمده و توانسته که مقداری از سنگ‌ريزه‌های سطح آن را که متعلق به دوران شکل‌گیری منظومه خورشیدی است جمع‌آوری کند. فضاپیمای «اوسیریس رکس» در نزدیکی قطب شمالی این شهاب آسمانی فرود آمده و با کمک بازوان روبوتیک ۳.۳۵ متری خود توانسته است نمونه‌هایی از سنگ موجود در سطح این شهاب آسمانی را جمع‌آوری کند.
استخراج از منابع ماه در توافق 8 کشور
ناسا اعلام کرد که هشت کشور یک توافق نامه بین المللی موسوم به توافقنامه آرتمیس را امضا کرده اند ، آنچه ناسا آن را ائتلافی گسترده و متنوع از ملت ها متعهد به اکتشاف استاندارد ماه می داند . ناسا قصد خود را برای ایجاد توافقنامه آرتمیس در ماه مه اعلام کرد ، پس از همکاری با وزارت امور خارجه ایالات متحده و شورای ملی فضایی برای تهیه پیش نویس مجموعه قوانین برای اکتشاف در ماه، نام این سند از برنامهآرتمیس ناسا اتخاذ شد ، اقدامی بلند پروازانه که هدف آن فرستادن زن اول و مرد بعدی به ماه است. ناسا امیدوار است برای برنامه های مختلف با چندین کشور همکاری کند و آژانس توافقنامه آرتمیس را ایجاد کرد تا اطمینان حاصل کند که سایر کشورها می توانند در مورد بهترین روش برای ارسال روبات ها و افراد به سطح ماه به توافق برسند. "آنچه ما سعی می کنیم انجام دهیم ایجاد هنجارهای رفتاری است که هر ملت می تواند با آن موافقت کند."
فردا مریخ ؛ در نزدیک ترین فاصله اش با زمین است!
پس از مدتها انتظار پیش بینی شده ، مریخ سرانجام در روز سه شنبه ، 13 اکتبر 2020 ، در نزدیکترین حالت به زمین می رسد ، این وضعیت دوباره پانزده سال بعد در 2035 ، تکرار خواهد شد . آسمان در این شب ، سیارات درخشان مشتری و زحل را در اوایل شب و ماه و زهره قبل از طلوع آفتاب را خواهد داشت ! پس از غروب، مریخ مایل به قرمز بسیار روشن در جنوب شرقی آسمان دیده خواهد شد . تقریباً در ساعت 1 بامداد به وقت محلی به حداکثر نمود خود خواهد رسید..................برای دیدن مریخ باید وقت گذارد: روز سه شنبه ، مریخ بزرگترین و درخشان ترین حالت آن در آسمان زمین می شود ، به آنچه که به عنوان تقابل شناخته می شود ، می رسد - درست در هنگام غروب خورشید در غرب ، مریخ در شرق طلوع می کند. آندرو فازکاس ، نویسنده نجوم می نویسد ، اگر آسمان روشن باشد ، این گوی رنگ نارنجی در طول شب قابل مشاهده و بسیار روشن می شود. مریخ هر دو سال یکبار از کنار زمین عبور می کند و روز سه شنبه در نزدیکترین فاصله خود خواهد بود ، 38 میلیون مایل دورتر. با یک تلسکوپ کوچک ، با بزرگنمایی آن ، ویژگی هایی از جمله کلاهک قطبی جنوبی و یخی آن قابل مشاهده است .
زندگی در زهره؟ ستاره شناسان علائمی را در ابرهای آن مشاهده می کنند+ ویدئو
دانشمندان از روی زمین در جو سمی سیاره زهره ، نشانه هایی از حیات را کشف کرده اند. اگر این کشف توسط مشاهدات تلسکوپ های دیگر و مأموریت های فضایی آینده تأیید شود ، می تواند نگاه دانشمندان را به سمت یکی از درخشان ترین اجرام آسمان شب معطوف کند. ونوس که از نام ایزدبانوی زیبایی رومی نامگذاری شده است ، در دمای صدها درجه بو داده و ابرهایی که حاوی قطرات اسید سولفوریک خورنده هستند در آن پخته می شوند. تعداد کمی از ستاره شناسان روی این سیاره سنگلاخ به عنوان زیستگاهی برای زندگی متمرکز شده اند. درعوض ، برای دهه ها ، دانشمندان به دنبال نشانه هایی از زندگی در جای دیگر بودند ، معمولاً به سمت مریخ و اخیراً در اروپا ، انسلادوس و دیگر قمرهای یخی سیارات غول آسا نگاه می کردند.
درخشش مریخ در زیر نورماورا بنفش
فضاپیمای ناسا کشف کرده که بخش‌های بزرگی از آسمان مریخ در نور ماوراء بنفش می‌درخشد. این پرتوهای ضربانی که توسط سفینه «می وِن» ردیابی شده دارای یک الگوی منظم است که سه بار در شب در فصل‌های بهار و پائیز مریخ تکرار می‌شود
اولین عکس دو سیاره را در حال چرخش دور یک ستاره جوان نشان می دهد+ ویدئو
یک تلسکوپ مستقر در شیلی، اولین تصویر از دو سیاره را در مدار اطراف یک ستاره دوردست مشابه سیاره زمین را ثبت کرده است. تصویر برجسته نشان می دهد که ستاره درخشش زرد روشن دارد و دو سیاره آن به شکل نقاط نور پرتقالی در ناحیه سمت چپ پایین قاب قابل مشاهده است. این ستاره تقریباً شبیه چشم آتشین سائورون از فیلم ارباب حلقه هاس
سیاره ای این نزدیکی ها
فاصله این سیاره شبیه زمین با کره ما 4.2 سال نوری است.