عملیات شاخه زیتون !
"از آنجا که جنگ از ذهن انسان ها آغاز می شود ، دفاع از صلح نیز باید از ذهن انسان ها بنیان گیرد."
کلاه جنگی سوراخ نماد مرگ یک سرباز!
گل روی سنگ
عینالی کوه پس کرانه تبریز در تهدید هتل سازی و خانه سازی و ساخت مجتمع های تجاری قرار دارد و زمانی خواهد رسید که از زیبایی های این کوه و در حریم منظر فقط ساختمان و فروشگاه ببینیم !
آتش زدن گیاهان خشک عینالی+ ویدئو
دو مرد مسن از کوه عینالی پایین می آمدند ، ناگهان ایستادند، نگاهی به اطراف انداختند و کبریت را روشن کردند و با کبریت خود گیاهان خشک را به آتش کشیدند، شانس با جنگل بود که آتش نتوانست بسادگی به آنها برسد ! از بالای کوه فریاد اعتراض آمد ولی هیچ اعتنایی نکردند و راه افتادند حتی به تماشای آتش افروخته شان نیز نیایستاده بودند .... و معلوم نشد چه تعداد مورچه و حشره و مارمولک و ملخ در آتش سوختند .
خداحافظی کودکان ایرانی با قلک آرزوها
كودك قلكي داشت كه ذره ذره سکه های خود را در آن مي انداخت. او در انديشه خريد يك دوچرخه بود. شب را تا صبح قراري پاداشت ومناسبت بود تا به هر بهانه اي قلك خود را سنگین تر درتخیل کودکانه خویش غوطه ور بود و ازجنگ،تحریم وسیاست چیزی نمی دانست تنها یک آرزو دوچرخه وهم بازی با کودکانی که هریک از آنها نیز آرزوهای جداگانه ای آرزوها بارها وبارها باز شده بود و هر بار به خاطر بی ارزش تر شدن پول ملی ، وعده خرید دوچرخه به تاخیر می تصمیم گرفت برای بار آخر به جای اینکه آگاهي هاي خود را فراموش کند و با ناآگاهي هاي کودکش همراه شود؛حقیقت بی ارزش شدن سکه های قلک را برای کودک روشن کند واو را از وضعیت جامعه آگاه سازد. .........آن کودکی که آرزوهای خود را دست نایافتنی می بیند و به حقوقش توجه نمی شود زمخت ومردپیکر می در همان سنین کودکی می شود کودک کار،کودک جنگ وتحریم،کودک ازدواج نابهنگام ،کودک معتاد و زباله گرد،کودک قبر شور وماشین شور؛و دستان کوچکشان به جای اینکه بوی اسباب بازی بدهند بوی مواد مخدر می تنش وتحریمی که بر جامعه سایه انداخته است تر وخشک را با هم می سوزاند وآرزوهای کودکانه را نیز بر باد می دهد.
زندگی در کلبه ، تنها در میان طبیعت وحشی !
یک مرد زندگی شهری را پشت سر می گذارد تا یک خانه ارزان و خارج از شبکه و ارتباطات شهری در جنگل بسازد ، خانه چوبی ، آشپزخانه فضای باز ، محل نشیمن چوبی و حمام سونا. شاون جیمز بیشتر کار هایش را با ابزار دستی انجام می دهد. مصالح ساختمانی را از جنگل های شمال تورنتو ، کانادا برداشت می کند و با استفاده از ابزارها و روش های سنتی نجاری ، آنها را به ابزارها و پناهگاه های کاربردی تبدیل می کند. او مهارت های فن و بقا ، از جمله شروع به روشن کردن آتش ، شناسایی درخت و برداشت درخت ، جستجوی علوفه خوراکی وحشی ، ماهیگیری ، شکار ، اردو زدن در تابستان و زمستان ، سفر با کانو و کفش برفی ، ناوبری و جمع آوری آب و تصفیه آن را هر روز تمرین می کند
پاییز ! " یئرآلما " محصول زیر خاک در سراب برداشت می شود
پاییز فصل برداشت محصول است ، اکنون نوبت سیب زمینی است که از زمین های " سراب " برداشت می شود ! برادران رحیمی به همراه پدر و همسایه ها در حال برداشت سیب زمینی های پنهان شده از زیرخاک هستند .
گل آهار
برکه جنگل سراوان
اختاپوس غول نرم اعماق
هشت پا و ماهی مرکب موجودات زنده دیرینه به شمار می روند. آنها نه پا دارند و نه باله. در عوض ، آنها بازوهای شبیه حلزون دارند ، پوشیده از کلاهک مکش - هشت یا ده شاخک خطرناک ، که از سر آنها بیرون می آیند. برای افزودن به ظاهر عجیب و غریب ، آنها نرم و نرم هستند ، فاقد مهره یا استخوان هستند. در صورت خطر جوهر بدبویی ساطع می کنند. آنها پیش از انسان ها در کره زمین هستند . از دوره اولیه ، قبل از اینکه ماهی ها اقیانوس ها را پر کنند.
تاریخ از سرگیری پروازهای ترکیش به تهران اعلام شد 
شرکت هواپیمایی ترکیش روز یکشنبه اعلام کرد که از ۲۵ سپتامبر (۵ مهر ماه) پروازهای خود به تهران را از سرمی‌گیرد. پروازهای ترکیش به تهران از اسفند ماه سال گذشته خورشیدی به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد. پیش از این بارها خطوط هوایی ترکیه اعلام کرده بود که پروازها به تهران را از سر می‌گیرد اما، حتی به‌رغم فروش بلیت به مسافران، آن را به تعویق انداخت. قرار است پروازهای ترکیش علاوه بر تهران به شهرهای دیگر نیز آغاز شود، اما هنوز تاریخی برای این پروازها اعلام نشده است. بر اساس برنامه‌ای که پیش‌تر اعلام شده بود، شرکت ترکیش در هفته ۲۱ پرواز به تهران، ۴ پرواز به شیراز و تبریز و ۲ پرواز به اصفهان و مشهد خواهد داشت.
خرچنگ دریایی - شوالیه های زره ​​پوش اقیانوس ها
شوالیه های اعماق در حال حرکت هستند. تقریبا هیچ بخشی از بدن آنها بدون زره نیست. مانند جنگجویان قرون وسطایی ، این جنگجویان به خوبی مسلح هستند - نه با شمشیر و سپر ، بلکه با قیچی و پنس و زره دفاعی که با سنبله و قلاب پوشانده شده است. و حتی اگر آنها به خوبی محافظت شده باشند و از محیط پیرامون خود آگاهی غیر عادی داشته باشند ، بسیاری از این شوالیه های سربلند سرنوشتی تاریک را در پیش رو دارند. زندگی بسیاری از آنها در بشقاب به پایان می رسد .
زندگی در کوهستان
حس زندگی و تلاش برای ماندن، حتی در سخت ترین شرایط با یک گیاه زیبا در عینالی همراه است ..
سنگ و رنگ و شکل در میان کوه های رنگین کمان تبریز از هم می پاشند
سنگ و رنگ در هم فرو می ریزند تا زمانی که زخم زباله و نخاله و تیغه بیل آرامش سالیان دراز کوهستان را بر هم می زند. قرن ها دگردیسی ، سرما و گرما ، خشکی و رطوبت ، فرسایش لایه های معدنی، رنگ های رنگین کمان کوه ها و ترکیب آنان با سنگ های شکیل را در منطقه تصویر می بخشند .
پروانه شاهین زرین بال ؛ پروانه ای که همیشه مشغول تغذیه از شهد گل هاست + ویدئو
عصر بود ، هوا تاریک شد بود ، درحیاط خانه نشسته بودم پروانه شاهین به آرامی از کنارم پرواز کرد و روی گل های اطلسی نشست حرکاتش آرام بود، به لطافت پرواز می کرد و از شهد گل ها تغذیه می کرد . به همه گل ها سرکشی کرد و رفت ......پروانه شاهین زرین بال در سراسر جهان قدیم از پرتغال تا ژاپن توزیع شده است ، اما بیشتر در آب و هوای گرمتر (جنوب اروپا ، شمال آفریقا و نقاط شرقی) تولید مثل می کند. سه نسل آن در اسپانیا در یک سال تولید می شود.
پیمان آرمسترانگ دوچرخه سوار مارالان
جلو مغازه اش یک دوچرخه کورسی قرار دارد ؛ وارد مغازه اش می شوم ؛ لحظه اول قیافه ی آشنای او جلب توجه می کند ، قبلا او را کجا دیده ام ؟ نمی دانم ! وقتی می خندد بیشتر فکر می کنم که او را حتما پیش از این دیده ام ! جالب است او شبیه " لانس آرمسترانگ" دوچرخه سوار آمریکایی است که بر سرطان غلبه کرده بود و زندگی پرغوغا و پر سر و صدای را در تور دو فرانس بسر کرد. حالا من او را در مارالان می بینم ؛ که مغازه تعمیر گوشی های تلفن آلمانی را دارد که لوازم یدکی آنها در بازار کمیاب است! یک کار مخصوص! روی دیوار پوستری از خودش و لانس آرمسترانگ را نصب کرده است و متوجه می شوم خودش هم از ماجرای شباهتش خبر دارد.
سیب نهند می تواند یک نمادی دیگر برای این روستا باشد
نهند روستایی در کنار تبریز است که آب پشت سد نهند، دریاچه ای وسیع در آن بوجود آورده است ، باغات سبز آن و آب روان ها ضمانت رشد و زیبایی باغات را فراهم کرده است ، این روستا بسیار سرسبز و زیبا دیده می شود ، در کوچه حسن تبریز مردی از نهند مشغول فروختن سیب نهند است ! آیا این سیب ناتوان از تبدیل شدن به یک سمبل و برند است؟
شب در تبریز
سگ نگهبان پایان یولی بر روی مبل
او همواره روی مبل مخصوصش نشسته است ، به آرامی و شش توله اش نیز دور و یرش بازی می کنند ، طرفداران زیادی دارد و آنها غذایش را تامین می کنند و سگ مادر می داند که می تواند آرام باشد و نگران غذای بچه های نباشد.
وقتی بهداشت محیط زیست و طبیعت فراموش می شود
عدم نظارت بر چگونگی تخلیه نخاله های ساختمانی منجر به الودگی محیط زیست ، از بین رفتن منظر و ازدست دادن فرصتی برای استفاده از جاذبه های دیدنی شهر تبریز و اطراف آن شده است ..
ونیار ، طبیعت زیبای تبریز تحت فشار تخریب!
ونیار روستایی آرام با یک قهوه خانه کنارجاده بود، زوال زمانه آن را از صحنه پاک کرد ، پل دیرینه ونیار که یک اثر با ثبت ملی متعلق به دوره صفویه بود با دستکاری فرو ریخت و منطقه ای زیبا در محدوده شهر تبریز که گاه محل قلاب انداختن ماهیگیران محلی بود. ماهیگیرانی که نه به تعداد صید بلکه به فرصتی جهت آرامش و داشتن یک وعده غذای خانواده اکتفا می کردند و اضافه ای هم اگر بود نصیب همسایه و یا اولین کسی می شد که ملاقاتش می کردند.
برای گله ، مرتع کوچک تر می شود + ویدئو
در ابتدای هر سال چوپانان لیقوان گله های خود را پشت کوه عینالی تبریز می رسانند، منطقه ای که ونیار تبریز را نیز پوشش می دهد .سبزیجات و گیاهانی که طعمی تیز و تند دارند خوراک دام ها ی چوپانان می شوند ! گوسفندان و بزها از کوهستان تغذیه می کنند ؛ اما همزمان خاک نیز تقویت می گردد و زمین برای رستن سال بعد آماده می گردد. یک چرخه کامل که مدت های مدیدی است در منطقه ادامه دارد، شاید قدمت آن به بیش از یک قرن برسد. اما شهر گاه بتدریج و گاه به تندی مراتع و زمین های کشاورزی در نوردیده است . گاه چاره ای نبوده است و گاه خطا و چشم پوشی از آن در این ماجرا وارد شده اند. ساخت شهرک های صنعتی غیرمجاز از این جمله خطاهای چشم پوشی شده هستند ؛ ماشین های پخش و توزیع نخاله های ساختمانی نیز نقش برتری در نابودی طبیعت داشته اند.... ....چوپان ها سال هاست بی آب و غذای خانه ، شب ها و روزها را در کوه ها می گذرانند ، نه امکان استحمام روزانه دارند و نه ظروف مناسب برای غذا و نه سایه بانی بر سر ! تنها زندگی با گوسفندان و بزها و مراقبت از آن ها و درد و فشار گرگ های آدم نما که گاه شبیخون به گله می زنند و چند تایی از احشام را می ربایند ...زندگی آنان را شکل می دهد. اما صنعت وحیات لبنیات منطقه در گرو زحمات این انسان های بی ادعا است که شب و روزی برای استراحت ندارند و هر روز زوال کار خود را با تمام وجود لمس می کنند.
شب در تبریز
درخت آسمانی آیلان تبریز
نام چینی‌اش مفهوم آسمانی دارد و به آن درخت بهشتی هم می‌گویند......این درخت بومی چین و جنوب کره و ژاپن است. امروز در همه قاره‌ها با آب و هوای گرم تا معتدل یافته می‌شود..