تکلیف کنسول گری روسیه در تبریز مشخص می‌شود؟
کنسول گری روسیه در تبریز به عنوان قدیمی ترین کنسول گری روسیه در ایران در باغ روس ها در خیابان مارالان تبریز آیا فعالیت کنسولی خود را از سر می‌گیرد و در سفر رئیس جمهور به روسیه احتمالا مباحثی درباره‌ی گسترش خدمات کنسولی اتخاذ خواهد شد. وزارت خارجه ایران اخیرا از ایجاد کنسول گری کشور های خارجی در تبریز استقبال کرده و کنسول روس در رشت از علاقه مندی دولت متبوعش برای فعال کردن خدمات کنسولی در تبریز خبر داده است. کارشناسان سیاسی معتقدند تبریز به عنوان بزرگ ترین شهر کشور در جوار مرزهای ترکیه ، آسیای میانه و قفقاز و مهم ترین شهر ایران نزدیک به اروپا می‌تواند به مبادی ورود و خروج کالا و مسافر در سطح منطقه و بین ملل تبدیل شود و علاوه بر آن ، فعالیت نزدیک به دو هزار تاجر و بازرگان در این منطقه و زیر ساخت های ارتباطی می‌تواند این شهر بزرگ تجاری و اقتصادی را به سکوی صادرات کالا و خدمات به کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی و اروپا درآورد.
محروميت از با ارزش‌ترين ثروت
گزارش‌هاي رسمي، جمعيت مهاجران ايراني تا سال 1400 را حدود 2 ميليون نفر مي‌دانند که نسبت به 30 سال گذشته 2/5 برابر شده است. جمعيت دانشجويان ايراني خارج از کشور نيز در 20 سال اخير 3/5 برابر شده هرچند در سال‌هاي اخير به دلايل مختلف ازجمله شيوع کرونا دچار کندي شده است. آمريکا، ترکيه، آلمان، ايتاليا و کانادا به ترتيب 5 مقصد اصلي دانشجويان ايراني هستند. نوع جديدي از مهاجرت نيز عارض کشورمان شده که ساکن شدن در يکي از کشورهاي همجوار و يا خريد خانه در اين کشورهاست. گزارش مرکز آمار اقتصادي ترکيه مي‌گويد در شهريور 1400 ايراني‌ها 1300 خانه در ترکيه خريدند که 2/5 برابر بيشتر از ميانگين ماهانه 5 سال گذشته است. يکي از بدترين مهاجرت‌ها که اکنون کشور ما دچار آنست، مهاجرت پزشکان و پرستاران است. براساس آمارهاي موجود، سال گذشته 1250 پرستار درخواست مهاجرت کردند و اين مهاجرت در شرايطي صورت مي‌گيرد که کشور ما اکنون 100 هزار پرستار کم دارد و شرايط ويژه کرونائي نيز ايجاب مي‌کند ما براي تشويق پزشکان و پرستاران به ماندن در کشور اقدامات عملي منطقي داشته باشيم. در بررسي علل اصلي مهاجرت‌ها، وضعيت غيرقابل قبول اقتصادي و بي‌توجهي به حقوق شهروندي بيش از ساير عوامل جلوه‌گري مي‌کنند. اين هر دو عارضه را بايد از عوارض حکمراني نامناسب و غيرسالم دانست با اين تأکيد که هردو قابل علاج هستند ولي وجود مناسبات آلوده به رانت‌خواهي، ويژه‌خواري، فاميل‌سالاري، دگم‌انديشي و جناح‌بازي در بدنه حکمراني اجازه علاج نمي‌دهد.
به اين اخطار توجه کنيد
براي اداره هر جامعه‌اي، به دو عامل مؤثر نياز است؛ يکي قانون خوب و ديگري مجري کارآمد. يکي از مهم‌ترين علل مشکلات کشور ما هميشه فقدان اين دو عامل و در بعضي مقاطع، فقدان يکي از آنها بود.
چانه‌زني در دايره انحصار!
سفر يک هيأت سياسي از دولت خودخوانده طالبان به رياست مولوي اميرخان متقي سرپرست وزارت امور خارجه اين دولت به تهران که در روز شنبه 18 ديماه جاری صورت گرفت، گمانه‌زني‌هائي را در محافل سياسي و رسانه‌اي کشورمان پديد آورد که روشنگري درباره آنها ضرورت دارد. در همان روز، بعضي منابع خبري افغاني اعلام کردند در جريان سفر سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان، سفارت‌خانه افغانستان به طالبان تحويل داده شد. اين خبر، بلافاصله با تکذيب وزارت امور خارجه کشورمان مواجه شد ولي مقامات وزارت خارجه توضيح بيشتري در اين زمينه ندادند. شايد علت اين بود که سفارت‌خانه افغانستان در تهران در تاريخ 22 آذر 1400 يعني حدود یک ماه قبل با نامه همين مولوي اميرخان متقي از سفير سابق افغانستان خلع‌ يد و به شخص جديدي سپرده شده بود. با اينکه ماجراي سفارت افغانستان در تهران به اين روزها مربوط نمي‌شود، شايعه تحويل آن به طالبان همزمان با سفر سرپرست وزارت خارجه اين گروه به تهران، اين تصور را در افکار عمومي به وجود آورد که ممکن است اين اقدام مقدمه‌اي براي حرکت دولت جمهوري اسلامي ايران به سوي به رسميت شناختن دولت طالبان باشد. تکذيب خبر مربوط به تحويل سفارت نيز شايد نوعي واکنش به همين تصور بود تا افکار عمومي به اين اطمينان برسد که مسئولان ارشد نظام جمهوري اسلامي به شرطي که درباره به رسميت شناختن هر دولتي در افغانستان مطرح کرده‌اند، کاملاً پاي‌بند هستند و هيچ تغييري در اين سياست به وجود نيامده است. ماجراي سفارت نيز به حل مشکلات انباشته شده کنسولي مربوط به اتباع افغانستان در ايران مربوط بوده و جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه نقشي ندارد.
به حکمراني علوي برگرديد
قند و شکر به دليل تعلق گرفتن ماليات ارزش افزوده به آنها گران و حتي کمياب شدند. برنج هم گران شد. اين گراني‌ها، چه به دليل تعلق گرفتن ماليات ارزش افزوده به آنها يا به هر دليل ديگر، هر روز بیشتر مي‌شوند. اگر ماليات‌هاي پيش‌بيني شده در لايحه بودجه 1401 هم در مجلس تصويب شوند، گراني‌ها از اينهم سرسام‌آورتر خواهند شد. مسئولان اقتصادي کشور ما درباره ظرفيت مردم براي تحمل گراني‌ها چگونه فکر مي‌کنند؟ اين تفکر عجيب که چون قند و شکر براي سلامت مردم مضر هستند به آنها ماليات ارزش افزوده مي‌بنديم تا کمتر مصرف شوند، در هيچ کتاب اقتصادي توصيه نشده و هيچ تئوري‌پرداز اقتصادي چنين نظريه‌اي ارائه نکرده است. به مردم مي‌توان توصيه کرد براي حفظ سلامتي خود قند و شکر و نمک و چربي و حتي برنج و هر ماده غذائي ديگر را که قند و چربي خون را بالا مي‌برد کمتر مصرف کنند ولي اين يک منطق قابل قبول نيست که به آنها گفته شود اين اقلام را گران مي‌کنيم تا شما آنها را کمتر بخوريد! علاوه بر اين، اصولاً گراني شامل تمام مايحتاج عمومي شده و هيچ مهاري براي آن وجود ندارد. در اطاق‌هاي دربسته نشستن و براي معيشت مردم تصميم گرفتن آنهم توسط کساني که از حقوق‌هاي بالا و مزاياي آنچناني برخوردار هستند، نتيجه‌اي غير از تحت فشار قرار دادن مردم ندارد. چاره کار در اينست که مسئولان در تمام رده‌ها و تمام دستگاه‌ها همانند مردم عادي از حقوق برخوردار باشند و مزاياي آنها بطور کلي حذف شود. اين، روشي است که در بسياري از کشورهاي حتي غربي متداول است و علت تفاوت‌هاي موجود ميان آنها و ما چه در رشد اقتصادي و چه در ميزان فساد و فاصله‌هاي طبقاتي نيز همين است. در تعدادي از اين کشورها نمايندگان مجلس حق عضويت در هيأت مديره‌هاي شرکت‌ها و مؤسسات را ندارند، حق مأموريت نمي‌گيرند، از امکانات دولتي براي رفت و آمد برخوردار نيستند، در سفرهاي مأموريتي بايد از وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس يا قطار استفاده کنند، براي سفرهاي خارجيِ مستلزم استفاده از هواپيما تفاوتي ميان آنها و ساير مردم نباشد و هيچ بهره اضافي براي محل سکونت و نحوه زندگي نسبت به مردم عادي نداشته باشند. همين محدوديت‌ها براي مسئولين ساير قوا نيز اعمال مي‌شوند و آنها نيز بايد مثل مردم عادي زندگي کنند. اينها را ما نه‌تنها رعايت نمي‌کنيم، بلکه کاملاً برعکس اين روش را براي هرکس که در هر دستگاهي اعم از مجلس و قواي ديگر مسئول است واجب و لازم مي‌دانيم و اين روش ما دقيقاً برخلاف سيره پيامبر و امامان معصوم عليهم‌السلام است.
مرثيه‌اي براي فرهنگ فاطمي
نتوانسته‌ايم دنياي مردم ازجمله دختران و زنان جامعه‌مان را آنگونه که آنها را از پيچ و خم‌هاي زندگي مادي رها کند و مجالي جهت انديشيدن به معنويات و دنيائي ديگر براي آنها فراهم سازد، بسازيم. ما حتي در معرفي حضرت فاطمه زهرا به شيوه‌هاي واپسگرايانه مداحي‌هاي بي‌محتوا و خرافاتي و پخش مطالب بي‌محتواتر و خرافاتي‌تر بعضي عناصر کم‌اطلاع و در خوشبينانه‌ترين حالت، کم‌توان از رسانه ملي متوسل شده‌ايم. به زن‌ها براي وارد شدن به عرصه‌هائي از قبيل نمايندگي مجلس و مديريت‌هاي اجرائي فرصت و مجال داده‌ايم ولي هنوز به بسياري از سؤال‌هاي اساسي آنها پاسخ قانع‌کننده‌اي نداده‌ايم. خروجي اين بلاتکليفي‌هاي متراکم، عصياني است که امروز در جامعه اسلامي ما به طرز نگران‌کننده‌اي خودنمائي مي‌کند. در همسايگي ما کشور افغانستان قرار دارد که حکمرانان متحجر آن به نام اسلام، دختران و زنان را از درس خواندن، مراجعه به پزشک و حتي بيرون رفتن از خانه محروم و ممنوع مي‌کنند. ما به عنوان پيروان و مروجان فرهنگ فاطمي براي مهر باطل زدن بر اين تفکر عقب‌مانده تاکنون چه کرده‌ايم؟ آيا مردم دنيا با شنيدن خبر جان دادن يک زن افغانستاني در کنار دو فرزند يخ‌زده‌اش در مرز ايران و ترکيه که به خاطر فرار کردن از تحجر طالبان به اين عذاب اليم دچار شد، به فرهنگ فاطمي نزديک مي‌شوند؟ آيا وقت آن فرانرسيده است که ما به جاي جنگ قدرت و پناه بردن به ظاهرسازي‌ها، با تلاش‌هاي علمي و عملي فرهنگ فاطمي را از غربت نجات دهيم؟
شريک رنج مردم شويد
يک نماينده مجلس و يک مسئول دولتي در اظهارنظرهاي جداگانه‌اي در توجيه انقباضي بودن لايحه بودجه 1401 کل کشور گفتند با توجه به اينکه اصلاح روند بودجه‌نويسي يک ضرورت است و اگر امسال شيوه بودجه‌نويسي را تغيير ندهيم کارمان عقب مي‌افتد، بايد همکاري کنيم و اگر لازم باشد، مردم بايد قدري شرايط سخت را بپذيرند. در سخنان اين دو کارگزار نظام، سه نکته وجود دارند که حساب هر يک از آنها را بايد از ديگري جدا دانست. نکته اول اينست که بودجه‌نويسي بايد اصلاح شود. نکته دوم اينست که براي اجرائي شدن بودجه‌اي که اصلاح مي‌شود بايد با دولت همکاري کرد. و نکته سوم اينست که براي اجرائي شدن بودجه اصلاح‌شده، مردم بايد قدري شرايط سخت را بپذيرند. در صحت دو نکته اول و دوم ترديدي وجود ندارد. بودجه‌نويسي بايد اصلاح شود و اين حق دولت است که طبق ميل خود در بودجه اصلاحاتي به وجود بياورد. دولت‌هاي بعدي هم همين حق را دارند و کسي نمي‌تواند آنها را از اين حق محروم کند. براي اجرائي شدن بودجه‌اي که اصلاح مي‌شود نيز بايد با دولت همکاري شود تا دولت بتواند آن را به مرحله عمل برساند. اين همکاري، به شکل‌هاي مختلف مي‌تواند انجام شود که يکي از آنها تحمل شرايط سخت معيشتي است. سؤال بسيار مهم مربوط به نکته سوم است که چرا مردم بايد شرايط سخت را بپذيرند و آن را تحمل کنند؟ درباره شرايط سخت اجرائي شدن بودجه‌اي که قرار است در سال 1401 به صورت قانون مصوب مجلس در دستور کار دولت قرار گیرد، راهکار مشخص اينست که اين سختي را خود مسئولين تحمل کنند و يا با مردم در تحمل سختي‌ها شريک باشند. اين، فرمايش اميرالمؤمنين عليه‌السلام به عثمان‌بن‌حنيف والي بصره است که: آيا درست است که من خودم را به اينکه به من بگويند اميرالمؤمنين راضي کنم در حالي که در سختي‌هاي روزگار با مردم شريک نباشم؟ أأقْنَعُ مِنْ نَفْسِي بِأَنْ يُقَالَ هذا امِيرُ الْمُؤْمِنِينَ وَ لَا أُشَارِكَهُمْ فِي مَكَارِهِ الدَّهْر؟
هشدارهاي زير پوست جامعه
با قطع نظر از نقطه‌نظرهاي موافق و مخالف طرح شفاف‌سازي حقوق‌ها، که موضوع مهم و قابل تأملي است و جاي بحث و بررسي دارد، اين روزها انتشار اطلاعات مربوط به حداکثر و حداقل حقوق‌ها در دستگاه‌هاي اجرائي، قضائي و تقنيني، تعجب بسياري از مردم را برانگيخته است. براساس گزارش‌هاي منتشر شده، حقوق ماهانه 284 ميليون توماني در يکي از دستگاه‌ها و 184 ميليون توماني در دستگاه ديگر در برابر حقوق 3 ميليون توماني بعضي کارمندان قرار دارند. همين گزارش‌ها نشان مي‌دهند ميانگين حقوق‌ در بعضي نهادها به ده‌ها ميليون تومان مي‌رسد که اينهم نشان‌دهنده تبعيض در وضعيت حقوق‌بگيران جامعه مثلاً اسلامي ما است. با اين وضعيت نمي‌توان نام حقوق‌هاي حداکثري را «نجومي» گذاشت و عنواني کمتر از «فوق نجومي» براي اين حقوق‌ها نمي‌تواند گوياي واقعيت باشد. از نام و عنوان که بگذريم، وجود اين فاصله درآمد براي هر جامعه‌اي يک فاجعه است و براي جامعه ما که تحت عنوان «نظام جمهوري اسلامي» قرار دارد فاجعه‌اي بزرگ‌تر است.
اميد مردم به قوه قضائيه
هنوز مافياي هفت‌سر فساد اقتصادي با قدرت و قوت در حال فعاليت است. آنچه تاکنون در مبارزه با اين مافيا انجام شده، فقط وارد ساختن يک زخم به پيکر اين درنده غول‌پيکر است و اگر اين مبارزه با قدرت و قوت ادامه پيدا نکند ترديد نبايد کرد که سرطان مفاسد اقتصادي با سرعت بيشتري کالبد کشور عزيزمان را درخواهد نورديد و آن را از پا درخواهد آورد. در چنين وضعيت خطيري، قوه قضائيه به افراد باتجربه و شجاعي که قدرت کار و پاکدستي و اخلاص خود را در اين زمينه به اثبات رسانده‌اند، بيش از هر زمان ديگري نيازمند است و نبايد خود را از چنين افراد امتحان‌‌پس‌داده و باتجربه‌اي محروم کند. با صراحت و کاملاً بدون تعارف مي‌گوئيم کشور ما اکنون براي نجات پيدا کردن از منجلاب فساد و انحرافي که عناصر خائن و باندهاي مافيائي به وجود آورده‌اند، بشدت نيازمند فعاليت مضاعف قوه قضائيه است و اين فعاليت، مستلزم حمايت از قضات شجاع، باتجربه و پاکدست مي‌باشد. گره‌هاي کور داخلي را که موجب پيدايش مشکلات فراوان براي کشور شده‌اند فقط قوه قضائيه مي‌تواند باز کند. همه بايد از قوه قضائيه و قضات شجاع و توانمند آن حمايت کنند تا بتواند کشور را از انواع مفاسد به ويژه مفاسد اقتصادي نجات دهد. وجود مفاسد اقتصادي با بحران اقتصادي گره خورده و تا زماني که کشور دچار بحران اقتصادي است اين مفاسد نيز ادامه خواهند داشت. برطرف ساختن بحران اقتصادي وظيفه قواي مجريه و مقننه است که مستلزم برنامه‌ريزي‌هاي مختلف اقتصادي و سياسي است و با شعار و فرمان به جائي نمي‌رسد. دولت‌ها مي‌آيند و مي‌روند و تلاش خود براي حل مشکلات اقتصادي را نيز به عمل مي‌آورند ولي مشکل اصلي در سياست‌هاي کلان کشور است که اگر منطبق بر اقتضائات جامعه نباشد، آن تلاش‌ها هم به جائي نخواهند رسيد. برخورداري از برنامه‌هاي صحيح و جامع و استفاده از وجود افراد توانمند و باتجربه است که مي‌تواند مشکلات اقتصادي را برطرف کند و کشور را از بحران اقتصادي برهاند.
هندوانه دیم محصولی پراز آب که با بی آبی نمو می کند
در بحران آب ، آنها کشاورزان متفاوتی هستند ، کشت انها بی نیاز از آب است و محصولشان پر از آب ! آنها واقعا تولید کننده ی آب هستند !هندوانه هایی که بسیار لطیف هستند و خوش رنگ البته کم رنگ ! چادرهایشان با ورود سرما برداشته شد و الان فقط دو یا سه نفر هستند که می گویند تا شب چله مقاومت خواهیم کرد ...........
قبری در گورستان پینه شالوار تخلیه و تاراج شد
قبر یکی از مشایخ مدفون در گورستان پینه شالوار روستای شادباد تبریز نبش و کلیه محتویات آن تاراج شد ! این قبر که از اندک قبرهای بجا مانده در محل که دارای سنگ منار شکل بر بالای آن است ، بطور کامل تخلیه وهیچ اثری از آثار قبر در آن باقی نمانده است ، خاک های ریخته شده در کنار قبر نشان از جدید بودن حفاری است چون هنوز اب بارانی بر روی خاک ها ریخته نشده است . گورستان کهن پینه شالوار که مدفن عرفا و مشایخ است به تدریج در حال غارت و تخریب قبرهای قدیمی آن است و یکی از گرانبهاترین آثار دیرینه تبریز که می تواند نمادی از قدمت و فرهنگ شهر باشد و بعنوان یک باغ سنگی جاذب گردشگران گردد ، نابودی خود را در زیر چشمان دوربین نظارتی بالای دروازه اش شاهد است. قرارگیری دوربین در این گورستان به نظر می رسد بدون متولی بوده و گرنه چگونه ممکن است که در مقابل چشمان تیز دوربین قبر حفاری و تخلیه گردد.................. - نظارت بر عملکرد مدیران منطقه ای و جلوگیری از خمودی و رخوت در کار آنان -آموزش مردمان و متوجه ساختن آنان به قدر و قیمت و ارزش داشته هایشان در شادباد مشایخ برای ثروت افزایی در منطقه -طراجی و اجرای پارک موزه و یا سایت موزه برای باغ سنگی پینه شالوار همان گورستان و اطرافش - نظارت دقیق بر عملکرد کارکنان جز با توجه به وجود دوربین در محل و شناسایی حفاران گورستان و در نهایت احداث گورستان جدید و کم هزینه برای منطقه ی شادباد به منظور جلوگیری از تدفین در محل گورستان و در داخل قبرهای پدربزرگ و مادر بزرگ ها ی روستاییان
پيامدهاي مديريت اتوبوسي
در سالهاي نه‌چندان دور شاهد خانه‌نشين شدن طيف وسيعي از چهره‌هاي کارآمد و کاردان کشور بوديم و پيامد همان يکسونگري‌ها را در مقياس خرد و کلان سياست‌گذاري‌هاي سليقه‌اي و اثرات آن را بر جامعه و چهره داخلي و خارجي نظام شاهد بوديم و هستيم. منافع چنان سياست‌هائي صرفاً نصيب رانت‌خواران و بله‌قربان‌گوها مي‌شود ولي هزينه‌ها و مشکلات آن گريبانگير جامعه و آحاد مردمي خواهد شد. اگر دولتمردان و مراکز تصميم‌ساز و تصميم‌گير، به صندلي‌هاي حاکميتي به عنوان «غنيمت» بنگرند، قطعاً جامعه شاهد استمرار چنين پديده‌اي خواهد بود لکن جامعه انتظار داشته و دارد که دولتمردان به وعده‌هاي انتخاباتي و مسئوليت‌هاي تعطيل‌ناپذير مرتبط با جايگاهشان به درستي و کمال و حُسن ‌نيت و صداقت عمل کنند تا جامعه منافع آن را در ميدان عمل و نه فقط در تبليغات رسانه‌اي احساس کند.
 از شعارزدگي فاصله بگيريد
انتقادهاي نمايندگان و البته مردم کوچه و بازار اين روزها اينست که برخلاف وعده‌هاي رئيس‌جمهور رئيسي، ارزاق عمومي هر روز گران‌تر شده‌اند، حقوق‌هاي نجومي برقرارند، ارز و سکه با روند صعودي خود تمام عرصه‌هاي معيشتي را تحت تأثير قرار داده‌اند و در يک کلام، زندگي کردن براي اقشار ضعيف و متوسط هر روز سخت‌تر مي‌شود. به همين دليل همه سؤال‌ مي‌کنند پس چرا خبري از مهار شدن تورم و جلوگيري از گراني نيست و چرا مشکلات معيشتي رو به حل شدن نمي‌روند. بعضي افراد تلاش مي‌کنند بالا رفتن ميزان واکسيناسيون کرونا و کاهش مرگ و ميرها را دستاوردها مهم دولت سيزدهم جلوه دهند. اين، واقعيت را نبايد انکار کرد ولي در کنار آن بايد توجه داشت که سخنگوي سابق ستاد ملي مبارزه با کرونا در تابستان گفته بود تعداد مرگ و ميرها در آبانماه دو رقمي خواهد شد. يعني دولت دوازدهم برنامه‌ريزي‌هائي کرده بود و البته دولت سيزدهم نيز کمر همت به اجراي آن برنامه‌ها بست و در نتيجه وضعيت کرونا به اينجا رسيده که البته هنوز هم مطلوب نيست. با اينحال بايد اين موفقيت را به حساب هردو دولت گذاشت، اما نبايد آن را موجب غفلت از مشکلات معيشتي شود که هر روز بيشتر مي‌شوند
مردان مردم ، ستارخان و باقر خان
وی درباره عظمت کار ستارخان و دیگران فرزندان مبارز تبریز معتقد است ‌که ملت ایران مدیون ستارخان و فرزندان تبریز و یلان امیر خیزند.چرا که دلاوری ستارخان و فرزندان پاک و شجاع تبریز، ایران را وارد یک دوره تاریخی جدیدی کرد و امضای فرمان مشروطیت را تثبیت و به استبداد صغیر پایان داد.ستارخان با فتح تهران قدرت ولایات و اذربایجان را رخ سیاستمداران قاجار کشید انها که ریشه در استر اباد داشتند و مروج خرافه و جهل و نادانی و بازیچه‌ی قدرت های بزرگ زمان خود بودند.
کدام حجت آقاي رئيس‌جمهور؟
ديروز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با عمل کردن به وظيفه خود، صلاحيت وزير پيشنهادي رئيس‌جمهور براي تصدي وزارت آموزش و پرورش را رد کردند. نکته قابل تأمل در جلسه ديروز اين بود که رئيس‌جمهور رئيسي در اين جلسه با تأکيد بر اينکه توصيه افراد در معرفي وزرا مؤثر نيست، افزود: «من تا حجتي بين خود و خدا نداشته باشم اگر همه هم جمع شوند کسي را معرفي نمي‌کنم، بايد آن فرد شايستگي لازم را احراز کرده باشد.» علت اينکه اين سخن رئيس‌جمهور را قابل تأمل مي‌دانيم اينست که بايد روشن شود نوع حجت موردنظر ايشان که بين خود و خدا براي معرفي وزير پيدا کرده چگونه بوده است. اينکه 140 نفر از نمايندگان مجلسي که با دولت همسو هستند به اين وزير پيشنهادي رأي نداده‌اند، بهترين نشانه بر اينست که وي براي اين مسئوليت مناسب نبوده. علاوه بر اين، بسياري از مسئولان آموزش و پرورش و کساني که در اين رشته عمر خود را گذاشته‌اند قبل از جلسه مجلس بارها نظر منفي خود را اعلام کردند. اين صاحبنظران و نمايندگان مجلس قطعاً مشکلي با شخص وزير پيشنهادي و دولت و رئيس‌جمهور نداشته و ندارند و صرفاً به دليل اينکه مي‌خواهند آموزش و پرورش صاحب وزيري متناسب با اين مسئوليت مهم شود اين نظرها را داده‌اند. بنابراين، لازم است آقاي رئيس‌جمهور در مقدماتي که منجر به پيدايش حجت ميان ايشان و خدا مي‌شود، تجديدنظر اساسي کنند.
وقتی امپریالیسم در قفس شد !
روز 13 آبان یادآور خاطره ای متفاوت از تاریخ انقلاب اسلامی است ، روزی که سفارت امریکا به تصرف جوانان دانشجوی ایرانی درآمد
اجرای عدالت باید در همه زمینه‌ها باشد نه فقط در صدور حکم
حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به فزونی وسوسه‌های شیطانی و هوا‌های نفسانی و فشار‌های دشمنان بیرونی در شرایط دشوار فعلی اظهار داشت: روز گذشته گزارش یک نهاد نظارتی درباره عملکرد یک قاضی به دستم رسیده که حقیقتاً دلم به درد آمد که این شخص نه به خاطر فقر یا کمبود در زندگی بلکه به دلیل تمایلات نفسانی دچار لغزش‌هایی شده است.
شاخص اصلی وحدت، فلسطین است؛
ایشان، «ادای حق جامعیت اسلام» و «اتحاد مسلمین» را دو مورد از مهمترین وظایف امروز امت اسلامی دانستند و در تبیین مورد اول گفتند: قدرتهای سیاسی و مادی از گذشته اصرار دارند که اسلام را نه یک دین جامع و دارای برنامه برای همه شئون زندگی بشر، بلکه منحصر در عمل فردی و عقیده قلبی معرفی، و با تئوریزه کردن آن از زبان نویسندگان و روشنفکران، اینگونه القاء کنند که اسلام در مسائل مهمی مانند «تمدن‌سازی و مدیریت جامعه»، «اقتصاد و تقسیم قدرت و ثروت»، «جنگ و صلح»، «سیاست داخلی و خارجی»، «اقامه عدل و مقابله با ظلم و اشرار» نه مرجع فکری است و نه راهنمای عملی.
از شهيد بهشتي بياموزيد
رئيس‌جمهور رئيسي به اين واقعيت توجه کنند که کشور ما در دو جناح خلاصه نمي‌شود که وقتي يک جناح قدرت را در دست گرفت، مديران را فقط از خودش انتخاب کند. نيروهاي شايسته و کاربلد فراواني از افراد مستقل در جامعه ما وجود دارند که به دليل شرافت ذاتي حاضر نيستند براي رسيدن به پست و مقام مجيز اين و آن را بگويند و به اين يا آن جناح وابسته شوند. چرا سراغ اين افراد نمي‌رويد؟ از شهيد بهشتي بياموزيد که شايستگي را، نه فقط در شعار بلکه در عمل، اصل قرار مي‌داد و از اين اصل بهيچوجه عدول نمي‌کرد. با اين روش که در انتصابات در پيش گرفته‌ايد، دولت شما نه مي‌تواند جهادي باشد و نه انقلابي. مطمئن باشيد با اين روش به هيچيک از شعارهايتان دست نخواهيد يافت به‌ويژه مبارزه با فساد، زيرا انتصاب‌هاي غيرمبتني بر شايسته‌سالاري، بيش از هر عاملي جامعه را دچار فساد مي‌کند. در دولت دوازدهم وقتي وزير صمت، داماد رئيس‌جمهور وقت را به مديريت يک دستگاه مهم منصوب کرد، در همين روزنامه و با همين قلم به او اعتراض کردم و رسانه‌ها هم پيگير شدند تا اينکه خود رئيس‌جمهور پيش‌قدم شد و آن انتصاب را لغو کرد. اکنون هم که اين هشدار را مي‌دهم نه براي خودم و نه هيچيک از بستگان و دوستان و همکارانم خواهان مقام و منصب نيستم. خواهان موفقيت دولت شما هستم آقاي رئيس‌جمهور و اطمينان دارم که موفقيت دولت شما مرهون اينست که شيوه حکمراني را از شهيد بهشتي بياموزيد.
اين «ننگ» را نپذيريد
قرار است نظام جمهوري اسلامي باشيم با آنهمه ادعاهاي آرماني و ارزشي که در قانون اساسي‌مان داريم و با اين آرمان که قرار است حامي مظلومين باشيم و با ظلم در هر شکل و هر جا و عليه هرکس باشد مبارزه و مقابله کنيم. اين آرمان، با به رسميت شناختن حاکميت يک گروه تروريستي متحجر و بشدت عقب‌افتاده با سوابق 25 ساله تکفيري، تروريستي و انواع و اقسام جنايات که از طريق تباني با آمريکا بر افغانستان مسلط شده و بهيچوجه ريشه مردمي ندارد، چه تناسبي دارد؟ طالبان که خود از قوم پشتون هستند حتي در ميان پشتون‌ها پايگاه مردمي و مقبوليت ندارند و 80 درصد پشتون‌ها از آنها متنفرند. اقوام ديگر، صد درصد با طالبان زاويه دارند. عملکرد دو ماه حاکميت جديد طالبان بر افغانستان نيز به روشني نشان داد اين گروه به هيچيک از اصول حقوق شهروندي پاي‌بند نيست. حذف زبان فارسي، حذف فقه جعفري، کوچاندن هزاره‌ها، محروم ساختن دختران و زنان از تحصيل و کار، تصاحب اموال و نواميس مردم و اقدامات خلاف ديگري که موجب هجوم بي‌سابقه مردم افغانستان براي خارج شدن از اين کشور شده، اسناد مهمي براي اثبات عدم شايستگي اين گروه براي حاکميت هستند.
راسته بازار، راسته برنج فروشان
مقايسه ظالمانه
امام خميني، نظام جمهوري اسلامي را تأسيس کردند تا همانطور که خود بارها تأکيد مي‌کردند «اسلام ناب محمدي» را در ايران پياده کنند و آن را به عنوان يک الگوي حکمراني عالي به ملت‌ها عرضه نمايند. مفسران واقعي «اسلام ناب محمدي» در عصر ما بزرگاني همچون آيت‌الله بهشتي و آيت‌الله مطهري بودند که با شناخت عميق از اسلام و با تکيه بر آزادانديشي و زدودن پيرايه‌ها و زنگارها از آن، نقشه راه حکمراني را ترسيم کردند و البته به همين جرم نيز توسط دُگم‌انديشان داخلي که همان طالبان وطني بودند به شهادت رسيدند. براساس «اسلام ناب محمدي» قرار بود نظام جمهوري اسلامي مظهر عدالت علوي باشد. قرار بود آزادي انديشه و بيان در تعاملات اجتماعي حرف اول را بزند. قرار بود شايسته‌سالاري راه را بر فاميل‌سالاري ببندد. قرار بود فقر از جامعه ايراني ريشه‌کن شود. قرار بود تبعيض از تمام عرصه‌ها تبعيد شود. قرار بود رانت‌خواري ريشه‌کن شود. قرار بود مسئولان نظام جمهوري اسلامي خادمان مردم باشند و از بالانشيني پرهيز کنند. قرار بود قانون در تمام ساحت‌ها از انتخابات گرفته تا انتصابات و قضاوت، محور باشد. آيا وجود اينهمه بي‌عدالتي و فقر و تبعيض و رانت‌خواري و فاميل‌سالاري و تضييع حقوق شهروندي را نمي‌بينيد که مردم را مستأصل کرده و نظام مظلوم جمهوري اسلامي را به ناکارآمدي متهم ساخته است؟! اگر اينها «ناديده گرفتن حدود الهي و شکستن حرمت‌هاي الهي» نيستند، ديگر چه بلائي مي‌خواهيد بر سر مردم بياوريد تا راضي شويد که حدود الهي را رعايت کرده‌ايد؟
فعالیت کولبری با کارت‌های الکترونیک مرزنشینی امکان‌پذیر است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مرزنشینانی که در شعاع ۵۰ کیلومتری از مرز زندگی می‌کنند به استثناء شهرنشین‌ها می توانند با فعال کردن خدمات کولبری روی کارت مرزنشینی خود از امتیاز و خدمات آن استفاده کند.
فرمانده لشکر عاشورا ، استاندار آذربایجان شرقی
▫️مبارزه با مفاسد اقتصادی، احیا صنایع و پیگیری مشکلات اصناف و کارگران ، افتتاح طرحهای عمرانی، زیرساختی و محرومیت زدایی بویژه در منطقه زلزله زده، حمایت از برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری، مدیریت نهضت مواسات و کمک مومنانه و راه اندازی مراکز واکسیناسیون عمومی، جوانگرایی در انتصابات و ارتباط با فعالان فرهنگی و اجتماعی و نقش آفرینی در تنشهای مرزی شمالغرب کشورمان از جمله اقدامات شاخص خرّم طی 4 سال گذشته در استان آذربایجان شرقی بوده است.