اتفاقات اخیر جنگ ترکیبی بود نه صرفا اغتشاش خیابانی؛ ملت دشمن را واقعاً ناکام کرد
رهبر انقلاب اصرار آمریکایی‌ها بر «آغاز چالش میان ملت ایران و آمریکا به‌واسطه هجوم به لانه جاسوسی» را دروغی بزرگ برشمردند و افزودند: این چالش در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و هنگامی آغاز شد که آمریکا به کمک انگلیس، حکومت ملی مصدق را با کودتایی ننگین سرنگون کرد.
همه باید در مقابل جریان بی‌احترامی به جان مردم و امنیت و مقدسات ید واحده باشیم
جنایت شقاوت‌آمیز در حرم مطهّر حضرت احمد بن موسی علیهماالسلام که به شهادت و مجروح شدن دهها مرد و زن و کودک بی‌گناه انجامید، دلها را اندوهگین و داغدار کرد. عامل یا عاملان این جنایت اندوهبار یقیناً مجازات خواهند شد ولی داغ عزیزان و نیز هتک حرمت حرم اهل بیت علیهم‌السلام جز با جستجو از سررشته‌ی این فاجعه‌آفرینی‌ها و اقدام قاطع و خردمندانه درباره‌ی آن، جبران نخواهد شد. همه در مقابله با دست دشمن آتش‌افروز و عوامل خائن یا جاهل و غافل او وظائفی برعهده داریم؛ از دستگاههای حافظ امنیت و قوه‌ی قضائیه تا فعالان عرصه‌ی فکر و تبلیغ و تا آحاد مردم عزیز باید ید واحده‌ئی باشند در مقابل جریانی که به جان مردم و امنیت آنان و مقدسات آنان بی‌اعتنائی و بی‌احترامی روا میدارد. ملت عزیز و دستگاههای مسئول یقیناً بر توطئه‌ی خباثت‌آمیز دشمنان فائق خواهند آمد، انشاءالله.
اغتشاش برنامه‌ریزی شده بود؛ دشمنی با اصل ایران مستقل و قوی است؛ ملت قوی ظاهر شد
ایشان ملت ایران را همچون مولای خود حضرت امیرالمومنین علی(ع) ملتی مظلوم و در عین حال قوی خواندند و افزودند: در این حادثه‌ای که پیش آمد، دختر جوانی درگذشت که دل ما هم سوخت اما واکنشِ به این حادثه که بدون تحقیق و بدون اینکه امر مسلّمی وجود داشته باشد، عده‌ای بیایند خیابانها را ناامن کنند، قرآن آتش بزنند، حجاب از سر زن محجبه بکشند، مسجد و حسینیه و خودروی مردم را به آتش بکشند، یک واکنش عادی و طبیعی نبود.
روي ديگرِ سکه را هم ببينيد
کوتاهي دولت و ساير دستگاه‌هاي حکمراني در انجام وظايف قانوني براي عمل به وعده‌ها و مطالبات مردم، عامل مهمي براي ايجاد نارضايتي‌هاست. بي‌عدالتي، بيکاري، فاصله طبقاتي، فقر، فساد اقتصادي و فساد اداري، از پيامدهاي اين کوتاهي‌ها در طول ساليان هستند. اين وضعيت شرم‌آور با ماهيت نظام جمهوري اسلامي سازگاري ندارد. چاره کار در اينست که دستگاه‌هاي حکمراني از عوامل ناصالح و ناتوان پاکسازي شوند و کار به افراد صالح و توانمند سپرده شود.
احياء برجام باز هم توقف!
هرچند مسئولان ايراني مذاکرات برجامي گفته‌اند در حال بررسي پاسخ آمريکا به سؤال‌هاي ايران در مورد متن پيشنهادي اتحاديه اروپا هستند، ولي رسانه‌ها به صورت غيررسمي متني را منتشر کرده‌اند که بخشي از پاسخ طولاني آمريکا به سؤال‌هاي ايران را دربردارد و نشان مي‌دهد موارد مهمي از خواسته‌هاي ايران مورد قبول آمريکا واقع نشده است. اگر اين متن واقعاً همان باشد که آمريکا در پاسخ ايران براي اتحاديه اروپا فرستاده است، به نظر مي‌رسد مذاکرات برجامي باز هم به محاق مي‌رود و وعده‌اي که مذاکره‌ کنندگان به عنوان نمايندگان کشورهاي عضو برجام مبني بر امضاء توافق در اين هفته داده‌اند، محقق نخواهد شد. هيأت مذاکره ‌کننده آمريکا در برجام با ارسال نامه‌اي به «انريکه مورا» مذاکره ‌کننده هيأت اتحاديه اروپا نوشت: «اولاً ما با امضاي توافقات، آن را تضمين مي‌کنيم. ثانياً ما توافق را در کنگره نيز به تصويب مي‌رسانيم که رئيس ‌جمهور آينده هرکس باشد نتواند به راحتي بطور يکطرفه از آن خارج شود.» اين، نقطه قوت پاسخ آمريکا به سؤالات ايران است، چيزي که تاکنون هيأت آمريکائي براي انجام آن اعلام آمادگي نکرده بود. تصويب توافق در کنگره آمريکا با اين هدف که رئيس‌ جمهور بعدي آمريکا نتواند از برجام به صورت يکطرفه خارج شود، همان چيزي است که هيأت ايراني در گذشته و حال آن را مطالبه مي‌کرد ولي هيأت آمريکائي زير بار آن نمي‌رفت و اکنون وعده آن را داده است. اگر آمريکا به اين وعده عمل کند، يکي از خواسته‌هاي مهم برجامي ايران برآورده شده و اين، يک گام به جلو براي رسيدن به توافق محسوب خواهد شد.
بيراهه‌ی اسلام انفعالي
درجا زدن در وادي مرعوبيت در برابر فرهنگ غرب، عجب بيماري مزمني است براي عده‌اي که خودشان را صاحبنظر فرهنگي و حتي دين‌شناس مي‌دانند ولي نه غرب را مي‌شناسند و نه دين را حاضرند از مبدأ وحي دريافت کنند. مضروب شدن سلمان رشدي در نيويورک، عده‌اي را واداشت بيانيه‌اي منتشر کنند که در آن به صراحت گفته‌اند اگر اسلام به مرگ نويسنده نامداري همچون سلمان رشدي حکم مي‌دهد، ما به چنين اسلامي کافر هستيم. نکته اصلي اين بيانيه اينست که صادرکنندگان آن فقط چيزي را به عنوان اسلام قبول دارند که در برابر اهانت غربي‌ها به پيامبر و قرآن و در برابر معيارهاي دوگانه مدعيان تمدن و حقوق بشر عليرغم تمام ظلم‌ها، فشارها، چپاول‌ها، دروغگوئي‌ها و آدم‌کشي‌هايشان سکوت کند و ميل و اراده سران کشورهاي غربي را کپي برابر اصل واقعيت بداند. وقتي «شارلي ابدو» به پيامبر اسلام اهانت مي‌کند بايد سکوت کرد، وقتي رئيس‌جمهور فرانسه به بهانه آزادي از اهانت‌ کنندگان به خدا و اسلام و مقدسات ميلياردها مسلمان حمايت مي‌کند نبايد بيانيه صادر کرد، وقتي همين مدعيان آزادي در همان فرانسه حجاب را ممنوع مي‌کنند نبايد مچشان را گرفت که اين چه نوع آزادي است که شما ادعاي آن را داريد، هنگامي که منکران «هولوکاست» را در اروپا محکوم به زندان مي‌کنند بايد به تمدن غرب آفرين گفت و زماني که رئيس‌جمهور آمريکا چشم خود را بر جنايت مُثله کردن جمال قاشقچي نويسنده اهل عربستان مي‌بندد و به مهماني قاتل او مي‌رود نبايد اعتراضي کرد ولي اگر يک فقيه که در شناخت اسلام سرآمد است حکم به ارتداد نويسنده‌اي بدهد که عروسک کوکي دولتمردان غربي و سازمان‌هاي جاسوسي سيا و موساد و اینتجلیجنت سرويس شد و با نوشته خود به پيامبر اسلام و قرآن کريم اهانت کرد، اينان نه‌تنها آن را با اسلام مورد نظر خود منطبق نمي‌دانند بلکه احساس وظيفه می‌کنند عليه آن بيانيه هم بدهند و سکوت در برابر چنين حکمي را ذَنب لا يُغفَر بدانند!
اين طرح، خدمت به روحانيت نيست
طرحي با عنوان «طرح اصلاح ماده 1 قانون تشکيل سازمان نظام روان ‌شناسي و مشاوره جمهوري اسلامي ايران» با امضاء تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به مجلس ارائه شده که در آن «مراکز مديريت حوزه‌هاي علميه کشور» به عنوان مرجع صدور مجوز فعاليت مشاوره‌اي و مراکز مشاوره‌اي بر اساس و مباني ارزش‌هاي اسلامي پيشنهاد شده است. اين طرح، مورد اعتراض رؤساي 6 انجمن حوزه سلامت و روان قرار گرفته و آنها در نامه‌اي به رئيس‌ مجلس شوراي اسلامي خواستار حذف اين اصلاحيه از قانون تشکيل سازمان نظام روان ‌شناسي و مشاوره شدند. در اين نامه که رؤساي انجمن روان‌ شناسي سلامت ايران، انجمن علم روان ‌درماني ايران، انجمن روان‌ شناسي ايران، انجمن علمي روان‌ پزشکان ايران، انجمن روان‌ پزشکي کودک و نوجوان ايران و انجمن علمي پزشکي روان‌تني ايران آن را امضاء کرده‌اند، با تأکيد بر اهميت فعاليت‌هاي ترويجي و تبليغي و آموزش مذهبي روحانيت و نيز تأکيد بر متفاوت بودن آموزش و فعاليت حرفه‌اي روان ‌شناسي با آن، هشدار داده‌اند که گنجاندن تبصره پيشنهادي در اين طرح موجب سوءتفاهم و خلط دو مبحث و فعاليت مجزا و پراهميت خواهد شد که تبعات منفي در حوزه سلامت روان به همراه خواهد داشت. بر همين اساس، رؤساي انجمن‌هاي علمي امضاء‌کننده نامه به رئيس مجلس شوراي اسلامي يادآور شدند «حيطه فعاليت سازمان روان ‌شناسي و مشاوره در زمينه صدور پروانه فعاليت حرفه‌اي به روان ‌شناسان و مشاوران، حيطه‌اي مستقل از فعاليت‌هاي ترويجي، آموزشي و تبليغي و مشاوره‌اي مذهبي و اسلامي روحانيت و حوزه‌هاي علميه است. به دليل سوء‌برداشت‌ها و تبعات منفي که تبصره پيشنهاد شده ايجاد خواهد کرد، مخالفت خود را با اين طرح و اضافه شدن تبصره مذکور به قانون نظام روان ‌شناسي و مشاوره جمهوري اسلامي ايران اعلام مي‌کنيم و تقاضاي خارج شدن آن از دستور کار مجلس را داريم».
گزارش سرنوشت شهید محمود صارمی و 10 دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در افغانستان
جمهوری اسلامی ایران به دلیل بحرانی بودن شرایط افغانستان و تصرف کابل به دست نیروهای طالبان دیپلمات ها و خبرنگاران اعزامی خود را به کنسولگری ایران در مزارشریف منتقل نمود. در روز 17 مرداد 1377 خبر اشغال کنسولگری ایران در مزار شریف توسط نیروهای طالبان در رسانه ها پخش شد. طالبان در پی این عمل غیر انسانی طالبان شهید محمود صارمی و10 دیپلمات جمهوری اسلامی را اسیر و وشهید نمودند. گروه طالبان ابتدا از سرنوشت دیپلماتها و خبرنگار جمهوری اسلامی اظهار بی اطلاعی کرد و بعد از 33 روز خبر شهادت فرزندان ایران اسلامی را اعلام کرد.
روز خبرنگار ، عاشورای امام حسین و سالگردی پر معنی از شهادت و دعوت به حق !
روز خبرنگار امسال تقارن با عاشورا و شهادت امام حسین و یاران به خون غلتیده و باوفا یش بوده و اهداف قیام آن مرد حق بین و حق طلب و پاکباز اصلاح امور جامعه بوده است.انجا که گفت.ای مردم من برای هوی و هوس خویش قیام نکرده ام،من مفسد و ستمگر نیستم،من برای احقاق حق به پا خاسته ام،من میخواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و دین جدم را بپا کنم من می خواهم نماز را بر پا دارم .با درود صلوات به روح شهدای کربلا و تمام حق پویان و مومنان و مومنات هدف اصلی مردان بزرگ قلما و قدما اصلاح امور جامعه است.
براي حکمراني پاک ‌دستان
در سال 1328 آقاي بهيج تقي‌الدين وزير کشاورزي لبنان شد. وقتي برادرش سعيد تقي‌الدين اين خبر را شنيد، در نامه‌اي به برادر وزيرش نوشت: «سلام عليكم، برادر بهيج، شنيدم وزير شدي، اين پست و مقام براي خانواده و منطقه ما بسي افتخار و سربلندي است، ولي دوست دارم مطلبي را به تو يادآور شوم. وقتي من و تو کوچک بوديم براي خوابيدن در رختخواب کنار باباي خدا بيامرز از همديگر سبقت مي‌گرفتيم. به ياد دارم بابا اول دستان ما را بو مي‌کرد تا مطمئن شود بعد از صرف شام دستانمان را شسته‌ايم، وقتي مطمئن مي‌شد، دستان ما پاکند اجازه مي‌داد کنارش بخوابيم. الان پدر مرحوم ما در زير خاک آرميده و شکي نيست که ما هم به زودي در کنار او خواهيم خوابيد، پس به‌شدت سعي کن دستت پاک بماند، تا بتواني در کنار او با آرامش بخوابي!» نصيحت زيبائي است که هرچند از متون ديني گرفته شده ولي چون به صورت مصداقي در روزگار معاصر به مرحله عمل رسيده، از اهميت کاربردي زيادي برخوردار است. لبنان، اکنون در بخش حکمراني گرفتار مفاسد زيادي است که پاک‌دست نبودن يکي از آنهاست. پاک‌دست نبودن، مهم‌ترين عامل فراهم ساختن زمينه براي پيدايش ساير مفاسد به ويژه وابسته شدن فعالان سياسي و کارگزاران دولتي به بيگانگان است، بيماري خطرناکي که اکنون در بسياري از کشورهاي اسلامي دامن‌گير بسياري از دولتمردان است.
افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی تأیید شد
عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال که «منظور از عین قانون در جلسات مطرح شده چه بوده است؟» جواب داد: منظور از قانون در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان آن چیزی است که مجلس تایید کرده و از طریق رئیس مجلس به دولت ابلاغ شده است. آنچه مجلس تایید کرده است، مصوبه هیئت امنای تامین اجتماعی به تبعیت از مصوبه شورای عالی کار است که ضامن افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزارتومان حقوق مستمری بازنشستگان سایر سطوح یا همان متوسط بگیران است.
آیین نامه نحوه معافیت های بیمه شدگان بدون کارفرما در تأمین اجتماعی براساس دهک های درآمدی
گروه های هدف آیین نامه اجرایی مصوب هیئت وزیران عبارتند از بیمه شدگان فاقد کارفرما در سازمان تأمین اجتماعی شامل قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار(کددار)، رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری، خادمین ثابت مساجد، مداحان،کارگران باربر، زنبورداران، صیادان استان های ساحلی شمال و جنوب کشور، اصناف کم‌درآمد، هنرمندان و روزنامه‌نگاران و نویسندگان مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مددجویان و زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور ، مربیان مهدکودک و راهنمایان گردشگری مورد تائید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به موجب قوانین و مقررات مربوطه از معافیت بیمه‌ای برخوردار شده یا می‌شوند.
تکريم عملي بازنشستگان
سخنان رئيس‌جمهور رئيسي درباره ضرورت توجه به معيشت بازنشستگان و توصيه ايشان به مسئولين دولتي براي اتخاذ تصميمات مؤثر به نفع آنان و ابلاغ و اجراي سريع اين تصميمات، حرکت پسنديده‌ايست که اگر با پشتوانه عملي همراه شود ارزشمند خواهد بود و اگر چنين نشود، نگاه بازنشستگان را به مسئولين دولتي بدبينانه‌تر خواهد کرد. استفاده از کلمه «بدبينانه» به اين دليل است که متأسفانه تعلل در تصميم‌گيري درباره افزايش حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي تأثير منفي شديدي بر روح و روان آنان گذاشته و آنها را عليرغم خواست خودشان نسبت به مسئولين بدبين کرده است. اگر دستور جديد رئيس‌جمهور رئيسي در زمان مقرر قانوني عملي و ابلاغ نشود، اين بدبيني افزايش مي‌يابد و تعبير «بدبينانه‌تر» مصداق پيدا مي‌کند. مهلت مقرر قانوني براي تصميم‌گيري دولت درباره ميزان افزايش حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي و ابلاغ آن براي اجرائي شدن از زمان ارسال آن از مجلس به رياست ‌جمهوري، يک هفته است. به عبارت روشن‌تر، چهارشنبه آخرين مهلت است و انتظار بازنشستگان تأمين اجتماعي اينست که خبر ابلاغ مصوبه دولت را دريافت نمايند.
جزئیات سهمیه جدید ارز مسافرتی
در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: نظر به ساماندهی مصارف ارزی خدماتی و روان‌سازی معاملات خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های کشور و با عنایت به تعمیق بازار معاملات ارز با نرخ توافقی و همچنین فروش ارز به اشخاص حقیقی تا سقف ۲ هزار یورو در سرفصل سایر (کد ۲۴) سقف فروش ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا (هوایی -کد۵۱) موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۴۰۵ مورخ ۱۴ دی ۱۴۰۰ مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین می‌شود. بر اساس این اطلاعیه،‌ بدیهی است متقاضیان و مسافران خارج از کشور می‌توانند حسب نیاز خود از یکی از روش‌های فوق (خرید ارز مسافرتی با ارائه مدارک تعیین‌شده تا سقف ۵۰۰ یورو یا ۲۰۰۰ یورو سرفصل سایر از بازار توافقی) اقدام نمایند. لازم به ذکر است این سهمیه‌ ارزی فقط یک بار در سال پرداخت می‌شود ضمن این که متقاضیان فقط می‌توانند یکی از دو سهمیه ۵۰۰ یا ۲۰۰۰ یورو را استفاده کنند.
درباره تخلف 730 ميليون دلاري
بيش از 10 روز از رسانه‌اي شدن تخلف 730 ميليون دلاري در يکي از زيرمجموعه‌هاي وزارت کشاورزي گذشته ولي هنوز هيچ اقدامي براي برخورد با متخلفين در سطح بالاي اين وزارتخانه صورت نگرفته و توضيح قانع‌کننده‌اي نيز ارائه نشده است. ماجرا از اين قرار است که يکي از زيرمجموعه‌هاي وزارت جهاد کشاورزي به يک شرکت خصوصي مجوز واردات 13 ميليون تن نهاده‌هاي دامي را داد. اين شرکت هم بدون اينکه نهاده‌اي وارد شده باشد آن را در گمرک ثبت صوري يا کوتاژ مي‌کند، بعد از آن وزارت جهاد کشاورزي مجوز فروش نهاده‌ها را در سامانه بازارگاه مي‌دهد. با عرضه نهاده‌هاي دامي، کشاورزان و کارخانه‌هاي توليدکننده دام و طيور هم 1100 ميليارد تومان به حساب اين شرکت پول مي‌ريزند تا جنسي را بخرند که وجود ندارد، اما ماجرا به اينجا ختم نمي‌شود. با انجام مکاتبه وزارت جهاد با بانک مرکزي، 730 ميليون دلار تسهيلات بابت همين موضوع به شرکت مورد نظر پرداخت شد و قابل تأمل اينکه وزارت جهاد در نامه خود قيد کرده که نهاده‌ها به کشور وارد شده است!
افزایش حقوق بازنشستگان کافی نیست
همزمان با تشکيل تجمعات اعتراضي بازنشستگان در شهرهاي مختلف، مراجع متعدد قانوني بارها اعلام کردند مصوبه دولت در مورد چگونگي افزايش حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي غيرقانوني است و دولت بايد نظر سازمان تأمين اجتماعي در اين زمينه را تأييد کند. تازه‌ترين اقدام، ابطال مصوبه دولت توسط هيأت تطبيق و ارجاع آن به هيأت دولت براي تأييد نظر سازمان تأمين اجتماعي است. مبناي قانوني تصميم هيأت تطبيق همانگونه که در جلسات اين هيأت گفته شد اينست که «هرگونه تصميم توسط دولت براي منابع سازمان تأمین اجتماعی خارج از منافع ذينفعان اين سازمان که بازنشستگان، کارگران و کارفرمايان هستند، نوعي حق‌الناس محسوب مي‌شود و اين مصوبه در مغايرت با قوانين و مقررات بويژه اصل سوم قانون اساسي است». اصل سوم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ايران، براي تأمين عدالت اقتصادي و اجتماعي راهکارهائي را در 16 بند مقرر کرده که بندهاي 9 و 12 آن مشخصاً بر ضرورت رفع تبعيض و ايجاد امکانات عادلانه براي همه در تمام زمينه‌هاي مادي و معنوي از طريق پي‌ريزي اقتصاد صحيح و عادلانه تأکيد مي‌کنند. مصوبه دولت به دليل مغايرت با تأمين عادلانه امکانات مادي براي بازنشستگان، با اصل سوم قانون اساسي منطبق نيست. اولين مغايرت واضح و آشکار در مصوبه دولت، عدم رعايت مفاد قانون ماده 96 تأمين اجتماعي کشور است. اين قانون تأکيد کرده سازمان تأمين اجتماعي مکلف است مستمري بازنشستگان تأمين اجتماعي را تعيين و دولت آن را تصويب کند. ولي دولت به جاي آنکه نظر سازمان تأمين اجتماعي را تصويب کند، با ايجاد تغييراتي در مورد بخش قابل ملاحظه‌اي از بازنشستگان، آنها را از دريافت عادلانه مستمري محروم کرده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی خواستار بررسی مصوبه دولت مبنی بر عدم اجرای افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی
به نظر می‌رسد مصوبه اخیر دولت مغایر با قانون و مقررات از جمله ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی کشور، قانون بودجه ۱۴۰۱ و نیز قوانین مرتبط با احکام برنامه ششم توسعه می‌باشد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نامه ادامه داد: بر این اساس تقاضا می‌شود با توجه به اهمیت موضوع بررسی این مصوبه را در هیئت «تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس» با تسریع زمانی در دستورکار قرار گیرد. وی افزود: با توجه به این مغایرت‌ها باید مصوبه دولت اصلاح شود تا مغایرت‌های مذکور احصا و سپس با انعکاس گزارش هیئت تطبیق به هیئت دولت اقدامات لازم از سوی رئیس جمهور برای اصلاح مصوبه اخیر هیئت وزیران در ارتباط با حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اجرایی گردد. فارغ از مغایرت‌های مذکور با قوانین ذکر شده سازمان تامین اجتماعی نهاد عمومی غیردولتی که باید تصمیمات مربوط به منابع و مصارف و تعهدات این سازمان در چهارچوب اختیارات ذینفعان سازمان مذکور که کارگران کارفرمایان و بازنشستگان هستند انجام گردد.
الزامات دولت صادق ‌الوعد
حالا جناب آقاي رئيسي وقت آنست که در عمل ثابت کنيد صادق‌الوعد هستيد و به آنچه در تبليغات انتخابات رياست جمهوري گفته‌ايد عمل می‌کنيد. يک مورد از وعده‌هايتان همين جملاتي است که درباره هزينه‌هاي زندگي بازنشستگان گفته‌ايد. الحق والانصاف مطلب درستي در اين زمينه گفتيد و انگشت بر روي واقعيت‌هاي ملموس معيشتي جماعت بازنشستگان گذاشتيد. انتقادتان به دولت وقت که در قالب اين سؤال که «دولت به ما اعلام کند چرا دست در جيب صندوق‌هاي بازنشستگي و بازنشستگان مي‌کند؟» مطرح کرديد نيز کاملاً دقيق و درست بود. به همين دليل، اکنون اين انتظار از شما وجود دارد که به آنچه در اين زمينه گفته‌ايد عمل کنيد و بازنشستگان تأمين اجتماعي را از دولت خود راضي نمائيد. فارغ از اختلاف ‌نظرهائي که ميان صاحبنظران و مسئولين وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در زمينه مجاز بودن دولت به تصميم‌گيري برخلاف مصوبه شوراي عالي کار و سازمان تأمين اجتماعي وجود دارد، شما آقاي رئيس‌جمهور مي‌توانستيد همان مصوبه‌اي که براي افزايش مستمري‌ بازنشستگان ساير سطوح به دولت ارائه شد را تأييد کنيد و اين اقدام با هيچ مشکل قانوني مواجه نمي‌شد. متأسفانه دولت شما درباره مصوبه ارائه شده، مربوط به مستمري‌ ساير سطوح برخلاف واقعيت‌هائي که خود شما در تبليغات انتخابات رياست ‌جمهوري مطرح کرده بوديد تصميم گرفت و با 10 درصد افزايش موافقت کرد. اين احتمال داده مي‌شود که مخالفت دولت با پيشنهاد و مصوبه شوراي عالي کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، بدون اطلاع شما آقاي رئيس‌جمهور صورت گرفته باشد و يا اگر خودتان هم در جريان اين تصميم‌گيري بوده‌ايد، در زمان تصميم‌گيري به آنچه خودتان قبلاً درباره هزينه‌هاي زندگي بازنشستگان گفته بوديد توجه نداشتيد و همين غفلت موجب شد دولت درباره ساير سطوح برخلاف نظر سابق خودتان که از وعده‌هاي انتخاباتيتان محسوب مي‌شود تصميم بگيرد. هر کدام از اين دو احتمال درست باشد، در اينکه اين تصميم دولت برخلاف وعده خود شماست ترديدي وجود ندارد. بنابراين، انتظار اينست که شما براي اثبات اينکه «صادق‌الوعد» هستيد، در اين تصميم تجديد نظر و همان پيشنهاد ارائه شده به دولت را تأييد و براي اجرا به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ نمائيد. اين، از الزامات دولت صادق‌الوعد است. يکي از نکاتي که شما آقاي رئيس‌جمهور در تبليغات انتخابات رياست ‌جمهوري گفته‌ايد اينست که «چرا دولت (دولت وقت) دست در جيب صندوق‌هاي بازنشستگي و بازنشستگان مي‌کند؟» اين سخن درست نشان مي‌دهد شما توجه داريد که موجودي صندوق بازنشستگي متعلق به بازنشستگان است نه دولت. با توجه به همين واقعيت، حق اينست که دولت براي پرداخت حق بازنشستگان برخلاف نظر و مصلحت آنان تصميم نگيرد. بنابراين، در شرايط کنوني که هر روز بازنشستگان در شهرهاي مختلف نظر مخالف خود با تصميم دولت را ابراز مي‌نمايند، حق اينست که شما با عزمي راسخ به موضوع ورود کنيد و در اين تصميم نادرست تجديد نظر نمائيد و اجازه ندهيد در شرايط حساس کنوني که وقت و نيروي دولت و نظام بايد صرف مسائل مهم‌تري شوند، اين نارضايتي‌ها ادامه و گسترش پيدا کند.
بازنشستگان از فقر در هراس هستند، باید آنها را دریافت!
افزايش 10 درصدي اغلب سطوح حقوق بازنشستگی ، علاوه بر اينکه با پيشنهاد سازمان تأمين اجتماعي منطبق نيست، با واقعيت‌هاي معيشتي بازنشستگان نيز همخواني ندارد. براي کارگران شاغل، افزايش 57 درصدي اعلان می شود ، ولي براي بازنشستگان که غير از مستمري هيچ يک از مزاياي آنان از قبيل اضافه ‌کاري، شب‌ کاري، بُن و... را ندارند، آن را به 10 درصد کاهش دادن صحیح به نظر نمی رسد ! مگر بازنشستگان مشمول افزايش قيمت‌ها نيستند؟ زندگي بازنشستگان با هزينه‌هاي سرسام‌آور زندگي، بيماري‌هاي سنين بالا و ساير مشکلات، پرخرج‌تر از شاغلين است. مهم‌تر اينکه بازنشستگان تأمين اجتماعي مستمري خود را از اموال خودشان که در طول عمر کاري به تأمين اجتماعي پرداخت کرده‌اند برداشت مي‌کنند نه از اموال دولتي. ثروت تأمين اجتماعي متعلق به بازنشستگان است و دولت فقط امانتدار آنهاست. آيا درست است که امانتدار درباره بازپرداخت اموال صاحبان امانت به خود آنها برخلاف مصلحت آنها تصميم بگيرد؟!
امام خمینی(ره)، مظهر تجدید حیات تاریخی ملت ایران
امام بزرگوار ما مظهر تجدید حیات تاریخی ملت ایران است. ملت ایران در طول قرنهای متمادیِ گذشته که اگر خیلی هم به قدیم نرویم، در همین قرنهای اخیر محکوم حاکمیت کسانی بود که اساس حکومت و مشروعیت آن ها متّکی به زور بود؛ با زور و با راه انداختن کشتارها و حوادث خونین، بر سرِ کار می آمدند. حکّام این کشور، مدّتی را با جبّاریت و استبداد و خودکامگی، زندگی می کردند. البته بعضی انسانهای باتوان و باعُرضه ای هم بودند که می توانستند در همان مدّت، لااقل اقتدار ملت ایران را به نحوی در میدانی از میدانها نشان دهند؛ ولی بعضی همین را هم نداشتند! بعد هم که از دنیا می رفتند، وُرّاث آن ها فرزند آن ها، برادر یا برادرزاده ی آن ها بدون هیچ استحقاقی بر سرِ کار می آمدند؛ بدون اینکه مردم، هیچ نقشی در گزینش، در انتخاب و در خواستن و پذیرفتن و پسندیدن آن ها داشته باشند. ملت ایران، قرنها این گونه زندگی کرده بود. آخرین آن ها همین حکومت وابسته و فاسدی بود که با کودتا سرِ کار آمد و در طول پنجاه و چند سال، با دیکتاتوری حکمرانی کرد و با چوب حراج زدن به هستی ملت ایران، سالهای آخر حکومت خود را گذراند.
جراحي با چاقوي زنگ‌زده!
درباره جراحي اقتصادي مورد نظر دولت، کسي مخالفتي با تک‌نرخي کردن ارز و واقعي کردن نرخ‌ها ندارد. ايراد اينست که چاقوي اين جراحي، همان چاقوي دولت نهم است که مدتهاست زنگ زده و آثار تورمي و تشديد فاصله طبقاتي و گسترش فقر را به بار آورده است. ادامه پرداخت يارانه آنهم با گستره‌اي که شما از آن سخن مي‌گوئيد به منزله اينست که چاقوي جراحي زنگ‌زده‌تان را در بدن بيمار جا بگذاريد و او را به عفونت و رنجوري بيشتر مبتلا کنيد. شما در اين جراحي سخن از آزادسازي چهار قلم کالا به ميان آورده‌ايد ولي کيست که نداند آثار آزادسازي اين چهار قلم به چهار هزار قلم کالا و خدمات سرايت خواهد کرد و نتيجه اين خواهد شد که فقر ماندگار و فاصله طبقاتي بيشتر خواهد شد. عدالت هم اگر اکنون زخمي است، در اثر اين عمل جراحي شما کاملاً قرباني خواهد شد. اين نوع جراحي کردن هنر نيست، هنر اينست که ارز ترجيحي را طوري حذف کنيد و تک‌نرخي شدن ارز را بگونه‌اي عملي نمائيد که بساط يارانه را جمع کنيد و در تقسيم ثروت چنان عمل کنيد که فاصله طبقاتي هر روز کمتر شود و عدالت بتواند جاي تبعيض را بگيرد. مطمئن باشيد جراحي با چاقوي زنگ‌زده جواب نخواهد داد.
نبرد با نفس يا با رمضان؟
وقتي به عيد فطر رسيديم، همگي با اين تصور که يکماه مبارزه با خواهش‌هاي نفساني را پشت ‌سر گذاشته‌ايم، سرخوش و شادان به ماه جديد وارد شديم. شادمان بودن بعد از عبور موفق از ماه مبارک رمضان، امري طبيعي است ولي به اين شرط که در اين ماه با نفس اماره مبارزه کرده باشيم و از ميدان اين مبارزه، پيروز بيرون آمده باشيم. آيا واقعاً پيروز شده‌ايم؟ در يکي از روزهاي دهه آخر ماه مبارک رمضان با لحني مزاح‌گونه به يکي از دوستان گفتم ماه رمضان را شکست داده‌ايم. منظورم اين بود که اکثر روزهاي ماه رمضان را پشت ‌سر گذاشته‌ايم و گرسنگي و تشنگي اين ماه نتوانستند بر ما غلبه کنند و اکنون به پايان ماه نزديک شده‌ايم. با تعجب در جواب اين ادعا شنيدم که آن دوست گفت: ولي ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد. وقتي در اين جمله دوستم دقت کردم به اين نتيجه رسيدم که ويژگي‌هاي روحمان با روز ورود به ماه رمضان تفاوتي نکرده، بنابراين سخن او که مي‌گويد ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد درست است. قرآن کريم درباره فلسفه روزه مي‌فرمايد: «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُون» روزه براي اينست که تقوا پيشه کنيد. منظور از تقوا پيشه کردن اينست که رذائل اخلاقي را کنار بگذاريم و راه نزديک شدن به صفات خدائي را در پيش بگيريم. اگر قبل از ماه رمضان اهل رعايت حرمت مؤمن و پرهيز کردن از زيرپا گذاشتن حقوق برادران و خواهران ديني‌مان نبوديم، با ورود به اين ماه درصدد برآئيم حرمت را رعايت کنيم و به حقوق ديگران احترام بگذاريم. تحمل گرسنگي و تشنگي فقط يک علامت راهنماست براي اينکه از اين ابزار مادي به وادي معنويت قدم بگذاريم. اينکه فرموده‌اند در ماه رمضان، دست و پاي شيطان بسته است و درهاي رحمت الهي باز مي‌شوند براي اينست که ما تشويق شويم دست از گناه بشوئيم و با پاهايمان از مرزهاي حق عبور نکنيم. حق را هم در هر دو نوعش در نظر بگيريم، هم حق‌الله و هم حق‌الناس. از آنهمه وعده رحمت و مغفرت که خدا مي‌دهد پيداست که درباره حق خودش آسان مي‌گيرد و مايل است بندگان خود را به رعايت حق‌الناس تشويق کند. بنابراين، اگر بخواهيم به پاسخ اين سؤال دست بيابيم که در ماه رمضان، ما با نفس خود مبارزه کرده‌ايم يا با ماه رمضان درافتاده‌ايم، بايد به ميزان و مقدار رعايت حق‌الناس در اين ماه توسط خودمان بنگريم. آيا در اين ماه قلبي را شاد کرده‌ايم؟ آيا کساني را که آزرده‌ايم با عذرخواهي يا جبران خطاهايمان از خود راضي کرده‌ايم؟ آيا مشکلي از کسي حل کرده‌ايم؟ و آيا براي نزديک ساختن قلب‌هاي مردم به يکديگر کاري کرده‌ايم؟ اگر جواب اين سؤال‌ها مثبت باشد، مي‌توانيم به اين اطمينان برسيم که در ماه رمضان بر نفس خود پيروز شديم و با رمضان به نبرد برنخا
علام خطر جدي!
نان، حتي در دوران جنگ تحميلي هم گران نشد. خودم از نخست‌وزير دوران دفاع مقدس در همان زمان شنيدم که گفت امام خميني شنيده بودند قرار است دولت نان را يک ريال گران کند، بلافاصله به من گفتند بهيچوجه نان را گران نکنيد حتی یک ریال. حالا با گذشت 33 سال از پايان جنگ تحميلي، دولتي که عنوان‌هائي از قبيل انقلابي و مردمي را بر خود گذاشته و مدعي است در حال انجام کارهاي جهادي است، نبايد حتي سخن از گران کردن آرد و نان بگويد آنهم در زماني که هر روز شاهد افزايش افسارگسيخته قيمت انواع کالاها هستيم و کمر مردم زير بار گراني‌هاي لحظه‌اي خم شده است. نان، گوشت، روغن و در مواردي ماکاروني از نيازهاي اساسي و ضروري زندگي مردم هستند. اينکه همزمان با عيد فطر، بعضي از اين کالاها ناياب، بعضي از آنها کمياب و بقيه گران شدند و مسئولين مرتبط با نان سخن از طرح عرضه نان با کارت ملي و الزام مردم به خريد مازاد بر سهميه ضروري با قيمت آزاد به ميان آورده‌اند، کاري شبيه انداختن جرقه به انبار باروت کرده‌اند. آيا دولتمردان مطمئن هستند افرادي با اين قبيل طرح‌ها درصدد گذاشتن پوست خربزه به زير پاي دولت نيستند؟ ما رسانه‌اي‌هائي که از دوران جنگ تحميلي تاکنون نشيب و فرازهاي زيادي را ديده‌ايم و شاهد شيطنت‌هاي زيادي توسط نفوذي‌ها با هدف براندازي دولت‌ها و حتي نظام بوده‌ايم، اکنون با مشاهده تصميمات عجيب و غريب در بدنه دولت، احساس خطر جدي نموده و از روي خيرخواهي اين خطر را به دولتمردان اعلام مي‌کنيم. با توجه به حضور تعداد زيادي از عناصر گروه انحرافي وابسته و دل‌بسته به دولت‌هاي نهم و دهم در مسئوليت‌هاي کليدي دولت سيزدهم، نمي‌توان احتمال شيطنت نفوذي‌ها براي براندازي اين دولت را ناديده گرفت. آقاي رئيس‌جمهور اين اعلام خطر را جدي بگيريد. اگر پديد آمدن وضعيت بسيار ناپايدار و خطرناک کنوني کار نفوذي‌ها نباشد، بايد آن را نتيجه ضعف مديريت دولتمردان به ويژه وزراي اقتصادي دانست. آقاي رئيس‌جمهور هم بايد به اين سؤال اساسي پاسخ بدهد که چقدر زمان لازم است تا ايشان متوجه شود که با گفتاردرماني نمي‌توان کشور را اداره کرد. اينکه دولت و رسانه ملي دست به دست همديگر بدهند و درصدد برآيند گراني آرد و کمبود ماکاروني و ناياب شدن روغن را به گردن قاچاق شدن اين کالاها بيندازند، راه فرار مناسبي نيست. مردم، اين قبيل ترفندها را نمي‌پذيرند. فرافکني و تمام کاسه‌کوزه‌ها را بر سر قبلي‌ها شکاندن هم بعد از 8 ماه استقرار کامل دولت و حاکميت يکدست، ديگر جواب نمي‌دهد.
بیش از ۴۵ درصد از ازدواج‌ها در ایران ناموفق است
برای تنظیم سند در یک دفترخانه نشسته ام ، مردی وارد دفترخانه می شود ، می گوید آقای دفتردار می شه یک تعهد نامه برای مهریه بنویسید؟ دفتر دار می گوید ما نمی نویسیم ، شاید همکاران بنویسند! مرد می گوید عروسم مهریه ی پانصد و ده سکه ای می خواهد ! اگر او طلاق بخواهد 10 سکه می گیرد و اگر پسرم طلاق بدهد 510 تا سکه !؟ همه سکوت می کنند ، باز مدیر دفترخانه می گوید نه کار ما نیست ! شاید جایی بنویسند ، اما می نمی نویسیم و مرد از دفترخانه خارج می شوند و سکوت دفترخانه با پچ پچ مردمان بهم می خورد . *** در دفتر اجرای ثبت هستم ، ده ها خانم جوان مدرن و آرایش کرده بر روی نیمکت ها منتظر نشسته اند، از آنکه کنارم نشسته می پرسم ؛ چه عجب ! اینجا چه کار می کنی ؟ براحتی می گوید برای به اجرا گذاشتن مهریه ام ! پیرزنه بمیره ! از ارثش مهریه ام را کامل برمی دارم ! اما نمی میره ! بسیار تعجب می کنم ! تاکنون این چنین ادبیاتی را نشنیده بودم ! به آرامی کنجکاوی نشان می دهم ! وکیل جوان آنجنان کنار موکلش دوستانه و مهربان ایستاده که تصور می کنم با هم نامزد هستند ! اما ماجرا فقط ماجرای اجرا گذاشتن مهریه و طلاق است و بس !