اولین پیوند قلب خوک به انسان - شرحی از یک جراحی و پیوند
جراحان این هفته اعلام کردند که اولین پیوند قلب خوک را به انسان انجام داده اند. عمل جراحی 7 ژانویه نقطه عطفی برای تحقیق در مورد پیوند بین گونه‌ها بود که به نام پیوند خارجی شناخته می‌شود. هنوز مشخص نیست که قلب چقدر خوب یا چه مدت کار می کند، اما محققان امیدوارند که این روش روزی بتواند کمبود اندام های انسان را برای بیماران جبران کند. این روش که توسط تیمی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انجام شد، یک آزمایش بزرگ برای چندین نوآوری تجربی بود که برای حفظ عملکرد قلب خوک در قفسه سینه انسان طراحی شده بود، از جمله 10 تغییر ژنتیکی در خوک ها، یک سرکوب کننده جدید سیستم ایمنی. به گیرنده داده می شود و محلول حاوی کوکائین برای انکوباسیون قلب استفاده می شود.
بعد از امیکرون نوبت چیست ؟
به تدریج امیکرون بیشتر شناخته می شود و به نظر می رسد سریعتر گسترش می یابد، اما امیکرون باعث بیماری کمتری نسبت به انواع قبلی می شود. همچنین منجر به بستری شدن و مرگ و میر کمتری می گردد. هفته گذشته گزارش شد که ویروس امیکرون ممکن است در برابر عفونت های بعدی با نوع دلتا محافظت لازم در بدن را ایجاد کند. این ویژگی ها منجر به گمانه زنی های زیادی در مورد افزایش امیکرون و پیامدهای آن شده است.
امیکرون در اروپا
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که طبق شواهد تاکنون، نوع امیکرون ویروس کرونا بسیار سریعتر از نوع دلتا در حال گسترش است. در بیانیه ای که روز جمعه منتشر شد، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: "امیکرون قدرت رشد قابل توجهی نسبت به دلتا دارد. در کشورهایی که سطح ایمنی بالایی از جمعیت دارند، به طور قابل توجهی سریعتر از نوع دلتا گسترش می یابد." در همین حال، ممنوعیت سفرهای غیر ضروری بین فرانسه و بریتانیا به اجرا درآمد. محدودیت‌های جدید که روز پنجشنبه توسط فرانسه اعلام شد و تنها یک هفته تا کریسمس باقی مانده است، موجب افزایش مسافرت ها شده است . دولت فرانسه محدودیت هایی را برای کمک به کاهش سرعت گسترش نوع امیکرون اعمال کرد. بریتانیا با افزایش بیش از 93000 مورد جدید در روز جمعه شاهد افزایش آلودگی به ویروس کرونا بوده است.
دیابت با غذاخوردن شبانه
به گفته محققان، غذاخوردن در شب می‌تواند سطح قند خون را مختل کرده و خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. افرادی که در شیفت‌های شب کار می‌کنند باید سعی کنند تا حد امکان وعده‌های غذایی خود را در زمان‌های عادی صبح، ظهر و عصر بخورند. در یک ازمایش در حالی که همه شرکت‌کنندگان در مطالعه، شب کار بودند، تنها کسانی که وعده‌های غذایی خود را در شیفت شب می‌خوردند، با افزایش عدم تحمل گلوکز خون و کاهش عملکرد سلول‌های بتا پانکراس که هر دو پیش‌ساز بالقوه دیابت نوع ۲ هستند، روبرو بودند. شرکت کنندگانی که برنامه غذایی روزانه خود را رعایت کرده بودند، علیرغم بیدار بودن تمام شب، هیچ یک از این تغییرات نامطلوب را مشاهده نکردند.
پزشک امریکایی در توصیه هایی نادر نسبت به بحران در حال ظهور سلامت روان جوانان هشدار می دهد
یک پزشک در ایالات متحده، ژنرال ویوک اچ . مورتی ، با استناد به شواهد فزاینده ای از آسیب مداوم، توصیه بهداشت عمومی را در مورد چالش های بهداشت روانی که جوانان با آن مواجه هستند، منتشر کرده است، هشداری نادر و فراخوانی برای اقدام برای رسیدگی به آنچه که وی آن را بحران نوظهور تشدید شده توسط دشواری های کوید 19 نامید......مورتی در مقدمه ای برای این نظریه گفت: «اگر بحران بهداشت عمومی در مورد کوید 19 را شکست دهیم تا اجازه دهیم دیگری به جای آن توسعه یابد، یک تراژدی خواهد بود. «مشکلات سلامت روان در کودکان، نوجوانان و جوانان واقعی و گسترده است. اما مهمتر از آن، آنها قابل درمان و اغلب قابل پیشگیری هستند......مورتی در مصاحبه ای بر اهمیت هوشیاری دوستان، والدین و معلمان نسبت به تغییرات خلق و خو، رفتار و علایق تاکید کرد. وی خاطرنشان کرد که علائم سلامت روان در جوانان اغلب 10 سال قبل از شروع درمان آشکار می شود..
گونه امیکرون ویروس کرونا ممکن است یک واکسن زنده باشد.
یک نظر خوش بینانه وجود دارد که در حال حاضر کووید از طریق مرحله دوم تکامل شتاب گرفته است. کمتر بیماری زا شده و در عین حال قابلیت شیوع بیشتری دارد که خوب است." چوماکوف توضیح داد: افرادی که به گونه جدید آلوده می شوند در برابر انواع دیگر آن مقاوم می شوند. علاوه بر این ، این متخصص پیشنهاد کرد که پس از ظهور گونه جدید دیگر قرنطینه نخواهد بود.
پیشگیری دولت ها از شیوع سویه امیکرون
کشورهای سراسر جهان در تلاش برای جلوگیری از گسترش نوع ویروس کرونای امیکرون مرزهای خود را می‌بندند. این برخلاف توصیه سازمان بهداشت جهانی برای باز نگه داشتن مرزها و تمرکز بر آزمایش و ردیابی است. ژاپن آخرین کشوری است که محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است - ورود همه خارجی‌ها را از روز سه‌شنبه ممنوع می‌کند. مراکش تمام پروازهای ورودی را متوقف کرده و سرزمین های فلسطینی دو هفته است که مرزهای خود را بسته است. سایر کشورها از جمله ایالات متحده، برزیل، استرالیا، اندونزی و اتحادیه اروپا ورود به کشورهای جنوب آفریقا را ممنوع کرده اند - یا اقدامات قرنطینه ای سخت و قرنطینه جزئی اعمال کرده اند.
امیکرون ، سویه جدید کرونا ویروس+ویدئو
هشدار جهانی در مورد امیکرون وجود دارد - نوع جدیدی از ویروس کرونا که برای اولین بار در آفریقای جنوبی ظاهر شد. محققان می گویند این می تواند عفونی ترین شکل ویروس تا کنون باشد و حتی ممکن است واکسن های فعلی را شکست دهد. واکنش بین المللی سریع بوده است. بسیاری از کشورها سفرهای هوایی از جنوب آفریقا را تعطیل کرده اند. دولت آفریقای جنوبی می گوید این ممنوعیت ها یک واکنش افراطی است. امیکرون به سرعت حرکت کرده است. اکنون کشورهای سرتاسر جهان در حال تلاش برای ممانعت از پیشرفت سویه کرونا هستند و پروازها را از منطقه ای که برای اولین بار این گونه کشف شد ممنوع می کنند. آفریقای جنوبی ناگهان خود را از دنیا بریده می بینند. از زمانی که بریتانیا ممنوعیت سفر خود را اعلام کرد، بسیاری از کشورهای دیگر نیز از آن پیروی کردند. دولت آفریقای جنوبی می گوید که آنها خیلی سریع عمل کردند. به محض اینکه محدودیت های سفر اعلام شد، به احتمال زیاد به جای متوقف کردن کامل گسترش امیکرون، سرعت آنها را کاهش می دهد. مقامات بهداشت هلند نگرانند که ده‌ها مسافر آلوده به کووید که روز جمعه وارد آمستردام شدند نیز ممکن است به نوع جدید آلوده باشند. هنگ کنگ، اسرائیل و بلژیک قبلا موارد ابتلا را تایید کرده اند. جهان در مبارزه با ویروس کرونا پیشرفت هایی داشته است، اما نوع جدید نشان می دهد که نبرد تا پیروزی فاصله زیادی دارد.
کاهش فوری قند خون بدون دارو
دکتر مایکل موزلی در مقاله ای برای روزنامه بریتانیایی دیلی میل، استفاده از تکنیک آواز خواندن را برای کاهش قند خون بدون استفاده از دارو توصیه کرد.دکتر مایکل موزلی این کار باعث کاهش سطح کورتیزول می شود، هورمونی که مسئول پاسخ به استرس است.
چرا برخلاف پیش‌بینی‌ها کووید-۱۹ در آفریقا بیداد نکرد؟ 
در حالی که کمتر از ۶ درصد از مردم آفریقا در برابر بیماری کووید-۱۹ به طور کامل واکسینه شده‌اند ولی مطابق گزارش‌های هفتگی سازمان جهانی بهداشت این قاره ماه‌هاست که در مقایسه با سایر نقاط جهان شاهد بروز کمترین سطح همه‌گیری ویروس کرونا بوده است. چنان که مرگ و میر ناشی از سرایت ویروس کرونا در آفریقا تنها ۳ درصد از آمار جهانی را به خود اختصاص داده است. برخی از محققان می‌گویند، جمعیت جوان‌تر این قاره یعنی میانگین سنی ۲۰ در مقابل حدود ۴۳ سال در اروپای غربی، نرخ پایین شهرنشینی و تراکم جمعیت و کم بودن تمایل مردم به وقت گذرانی در خارج از منزل، ممکن است از دلایل کاهش آثار مرگبار ویروس کرونا در آفریقا باشد. تا کنون از اثرات کشنده تر این ویروس در امان باشد. البته چندین مطالعه بر پایه بررسی فرضیه‌های تاثیر دلایل ژنتیکی یا همه‌گیری پیشین برخی بیماری‌های انگلی در حال انجام است که هنوز نتایج اکثر آنها به دست نیامده است ولی محققان اوگاندایی جمعه گذشته اعلام کردند که مطابق نتایج بررسی آنها افرادی که سابقه ابتلا به بیماری مالاریا را داشته‌اند، با خطر کمتر ابتلا به نوع حاد بیماری کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن مواجه هستند. در هر صورت مقام‌های برخی کشورهای آفریقایی همچنان برای پیشبرد کارزارهای واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا فعال هستند. نیجریه اخیرا اعلام کرده که قصد دارند نیمی از جمعیت خود را پیش از ماه فوریه واکسینه کند؛ هدفی که برای ایجاد مصونیت گله‌ای یا دسته‌جمعی تعیین شده است.
با برکناری محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو
خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فرصتی مغتنم و نعمتی بزرگ است که خداوند متعال به بندگان خویش اعطاء فرموده و شکر نعمت است که از این فرصت گرانقدر در جهت خدمت به مردم شریف میهن اسلامی نهایت استفاده بعمل­ آید. در این راستا و باتوجه به تعهد، تخصص و سوابق علمی و اجرائی ارزنده جنابعالی، بموجب این ابلاغ به عنوان"معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو" منصوب می‌شوید تا با رعایت مقررات قانونی و شرعی انجام وظیفه نمائید.
طالبان به دنبال قانونی کردن کشت کوکنار (خشخاش) در افغانستان هستند
رهبران طالبان یک ماه پس از تشکیل دولت موقت گفته اند ، ممکن است کشت خشخاش را قانونی کنند! فری پرس جورنال نوشته است که هنگامی که طالبان کابل را در ماه آگست به تصرف خود درآوردند، قول داده بودند که در اثر نگرانی ها مبنی بر بدتر شدن تهدید مواد مخدر، کشت کوکنار متوقف خواهد شد، اما طبق گزارشات، رهبران طالبان یک ماه پس از تشکیل دولت موقت گفته اند ، ممکن است کشت خشخاش را قانونی کنند! افغانستان که بیش از ۹۰ درصد هروئین جهان را صادر می کند، ممکن است انگیزه جدیدی برای تجارت مواد مخدر در زمان طالبان داشته باشد! طالبان اکنون می توانند آزادانه عنصر خام تریاک و محصول جانبی کشنده آن هروئین را پرورش دهند! برخی از رهبران طالبان بر این عقیده اند که قانونی شدن خشخاش به آنها در رشد اقتصاد جنگ زده افغانستان کمک می کند! گزارش های متعدد همچنین نشان می دهد که کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر منبع اصلی درآمد طالبان عمدتا در مناطق جنوبی و شمالی کشور است!
واکسیناسیون اجباری در ارمنستان با تقابل مواجه شده است
دولت امیدوار است نرخ واکسیناسیون را افزایش دهد ، اما کمپین جدید ضد واکسن در حال گسترش است. مقررات جدیدی که تقریباً تمام کارکنان ارمنستان را واکسیناسیون می کند ، با هدف افزایش نرخ بسیار پایین واکسیناسیون در کشور انجام می شود: هنگامی که قانون جدید در پایان ماه اوت اعلام شد ، کمتر از 5 درصد از ارامنه به طور کامل واکسینه شدند. اما این قانون ، که از اول اکتبر به اجرا در می آید ، باعث مقاومت شدید سیاسی و موج جدیدی از کمپین های ضد واکسن شده است. و در حالی که میزان واکسیناسیون پس از اعلام افزایش یافته است ، به نظر می رسد که صدها هزار کارمند هنوز واکسینه نمی شوند. طبق مقررات جدید ، تقریباً همه کارگران در کشور مجبورند یا به کارفرمای خود گواهی اثبات واکسیناسیون ارائه دهند یا هر 14 روز یکبار آزمایش PCR انجام دهند. با آزمایش هایی که معادل بخش قابل توجهی از حقوق ماهانه اکثر ارمنی ها است ،هزینه نمایند .
تزریق واکسن تقویت کننده در ایالات متحده
رئیس جمهور آمریکا امروز گفت که تزریق تقویت کننده ویروس کرونا برای دسته خاصی از افرادی که واکسن فایزر را دریافت کرده اند بلافاصله آغاز می شود. وی از افراد واجد شرایط خواست تا سریعاً تقویت کننده خود را دریافت کنند تا حفاظت خود را در برابر نوع خطرناک دلتا بهبود بخشند.
نمودار ابتلا به کرونا ویروس در ایالات متحده
70 درصد از بزرگسالان در اتحادیه اروپا کاملاً واکسینه شده اند.+ ویدئو
اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا ، از این نقطه عطف قدردانی کرد ، که اتحادیه اروپا را در ردیف رهبران واکسیناسیون جهان با وجود شروع آهسته کمپین خود قرار می دهد. در حال حاضر هفتاد درصد از بزرگسالان در اتحادیه اروپا کاملاً واکسینه شده اند و این یعنی بیش از 250 میلیون نفر هستند که واکسینه شده اند. و این یک دستاورد بزرگ است ، که واقعاً نشان می دهد که وقتی با هم کار می کنیم می توانیم چه کار کنیم. اما شیوع بیماری تمام نشده است. و ما باید هوشیار بمانیم. بنابراین ، اول از همه ، ما به تعداد بیشتری از اروپایی ها نیاز داریم تا سریع واکسینه شوند تا از موج جدید عفونت ها جلوگیری شود و از ظهور انواع جدید جلوگیری شود. و من همه کسانی که می توانند واکسیناسیون می کنم. این تنها راه محافظت از خود و دیگران است. ما همچنین باید به بقیه جهان برای واکسیناسیون کمک کنیم. اتحادیه اروپا در حال حاضر کارهای زیادی انجام می دهد. ما در حال صادرات هستیم و واکسن ها را به شرکای خود اهدا می کنیم و از مشارکت کنندگان اصلی کواکس هستیم. کواکس این مکانیسم ما برای تضمین واکسن برای کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​است. اما باید کارهای بیشتری صورت گیرد. و ما همچنان به حمایت از شرکای خود در این تلاش ادامه می دهیم زیرا تنها در صورت پایان دادن به این همه گیری ویروس ، شکست آن در هر گوشه از جهان انجام خواهد گردید.
مدارس به ماسک نیاز دارند
ماسک برای معلمان ، کارکنان و بازدیدکنندگان در مدارس دولتی و خصوصی ، برنامه های آموزش اولیه و مراکز مراقبت از کودکان در پنسیلوانیا از 7 سپتامبر مورد نیاز خواهد بود. این فرمان به دستور سرپرست وزارت بهداشت ایالت ، آلیسون بیم ، که در کنفرانس خبری با فرماندار تام ولف ، دموکرات داشت ، صادر گردید. آقای ولف گفت: "پوشیدن ماسک در مدرسه برای حفاظت و نگه داشتن فرزندانمان در کلاس درس و جلوگیری از بیماری کووید ضروری است." مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، ماسک زدن را برای همه افراد داخل مدرسه ، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیون ، به عنوان راهی برای ایمن نگه داشتن دانش آموزان برای تحصیل حضوری توصیه کرده است. مقامات بهداشت فدرال گفته اند که اقدامات ایمنی اضافی به ویژه در مدارس بسیار مهم است زیرا هیچ واکسن کرونا برای کودکان زیر 12 سال به طور فدرال مجاز نشده است.
واردات یک میلیون سرم تزریقی از هند و ترکیه
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در 13 مرداد گفت: دیروز مجوز واردات یک میلیون سرم از هند و ترکیه را صادر کردیم و از اوایل هفته آینده سرم به وفور موجود می‌شود...... : در نهایت پاییز پارسال مجوز را به این شرکت دادیم که به دلیل مشکلات بهمن ماه کار خود را آغاز کرد، اما قول داده بودند که اوایل سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی را داشته باشند که محقق نشد. اکنون قول داده‌اند که از دهم شهریور کارخانه را راه‌اندازی کنند. بخش زیادی از سرم مورد نیاز را این شرکت تامین می‌کرد. بنابراین یکی از دلایل کمبود سرم این موضوع بوده است.
ایران از ترکیه 115 کامیون سرم وارد کرد
معاون فنی گمرک ایران از ورود بیش از 115 کامیون سرم از ترکیه به این کشور خبر داد.....ارونقی در ادامه گفت: همچنین با صدور مجوز ترخیص از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حتی در روز‌های تعطیل، تاکنون بیش از 20 هزار کیلوگرم مواد اولیه دارو‌های مرتبط با کرونا از جمله: رمدسیویر؛ فاویپیراویر؛ بتادکس و فاموتیدین ظرف هفته جاری، بصورت حمل یکسره و از پای پرواز یا از سردخانه‌های فرودگاه امام خمینی توسط گمرک ترخیص و در اختیار شرکت‌های واردکننده قرار گرفته است.
کارت واکسیناسیون برای استفاده از خدمات اجتماعی
از دیروز ۱۶ اگوست ۲۰۲۱ مصادف با ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ کسانی که کارت واکسیناسیون کوید-19 نداشته باشند نمی توانند از خدمات اجتماعی استفاده کنند.
رکورد جهانی ابتلا به ویروس کرونا
در 4 ماه گذشته از سال جاری در ایران دو موج از بیماری کرونا در کشور ایجاد شده است. موجهای چهارم و پنجم. در این دو خیز جدید از بیماری کرونا رکوردهای بی سابقه ای از ابتلا و مرگ ومیر به ثبت رسیده که از تمام آمارهای خطرناک سال قبل بالاتر بوده است. افزایش بی رویه ابتلا در نهایت منجر به رشد متغیرهای نگران کننده این بیماری در کشور شده و احتمال مرگ ومیر بیماری را بالاتر می برد. در همین رابطه در 2 روز متوالی هفدهم و هجدهم مرداد ماه در ایران دو رکورد پی در پی در ایران به ثبت رسیده و این دو روز را قرمز ترین و سیاه ترین روزهای کرونایی کشور در تاریخ شیوع این بیماری کرده است.
موج کوید 19 آسیا را تحت تاثیر قرار داد: توکیو ، تایلند ، مالزی رکورد عفونت را ثبت کردند
مدیریت کلانشهر توکیو روز شنبه تعداد بی سابقه 4058 مورد ابتلا را تایید کرد. سازمان دهندگان المپیک 21 مورد جدید کوید- 19 مربوط به بازی ها را گزارش کردند و از 1 ژوئیه تعداد کل آنها به 241 رسید. یک روز قبل ژاپن وضعیت فوق العاده خود را برای توکیو تا پایان ماه آگوست تمدید کرد و آن را به سه استان در نزدیکی پایتخت و استان غربی اوزاکا گسترش داد. سازمان دهندگان المپیک روز شنبه گفتند که مجوزهای شخص یا افرادی که مربوط به بازی ها هستند را به دلیل خروج از روستای ورزشکاران برای گشت و گذار لغو کرده اند. تایلند روز شنبه 18،912 مورد جدید ابتلا به کووید -19 را ثبت کرد که یک رکورد بی سابقه است و تعداد کل موارد آن را به 597،287 نفر رسانده است. این کشور همچنین 178 مورد مرگ و میر جدید را ثبت کرد که این نیز یک رکورد روزانه است. به گفته دولت ، نوع دلتا بیش از 60 درصد موارد را در کشور و 80 درصد موارد را در بانکوک به خود اختصاص داده است. در بیمارستان دانشگاه تام ماسات در نزدیکی پایتخت بانکوک ، سردخانه ای که از مرگ و میر ناشی از بیماری کووید -19 غرق شده بود ، شروع به انبارش اجساد در ظروف یخچال کرده است و به تدابیری که آخرین بار در سونامی سال 2004 انجام داده بود متوسل شده است.
شوخي با کرونا!
مي‌دانيم که دولت دوازدهم از يکطرف گرفتار محدوديت‌ها بود و از طرف ديگر از ضعف مديريت در بخش‌هائي ازجمله وزارت بهداشت و درمان، ستاد ملي مبارزه با کرونا و قرارگاه عملياتي آن رنج مي‌برد که محصول آن محدوديت‌ها و اين ضعف‌ها وضعيت خطرناک فعلي کرونا در کشور است. اين دولت تا يک هفته ديگر بساط خود را جمع مي‌کند و مديريت اجرائي کشور را تحويل دولت سيزدهم مي‌دهد. توصيه ما به دولت سيزدهم اينست که کرونا را جدي بگيرد و با عبرت گرفتن از تجربه ناموفق شوخي کردن با اين بيماري خطرناک در هر دو زمينه اِعمال ضوابط و واکسيناسيون، راهي را در پيش بگيرد که بتواند به سرعت بر کرونا غلبه کند و اين بيماري خطرناک را در کشور عزيز ايران مهار نمايد.
گرمای شدید هم فاجعه بار است + ویدئو
گرما قاتل نامرئی است و می تواند بر همه جنبه های زندگی ما تأثیر بگذارد. سرویس هشدار دهنده گرما در جوامع مختلف می تواند روابط مخاطره آمیز مردم با گرما را بهتر تغییر دهد و باعث نجات جان انسان ها شود. دفتر هواشناسی با مرگ نزدیک به 2500 نفر در طی سه موج گرما در تابستان انگلیس 2020 به این نتیجه رسید تا روش پیش بینی هوای گرم را تغییر دهد. این بیشترین تعداد مرگ و میر مربوط به گرما از زمان اوج گرما در اوت 2003 اروپا است.