نگاه کن چه کسی برگشته است، فیلمی از بازگشت هیتلر!
آدولف هیتلر بدون هیچ خاطره ای از سال 1945 جایی که پناهگاهش در گذشته بود از خواب بیدار می شود و خود را در قرن بیست و یکم می یابد، دیدگاه های آدولف هیتلر و نقد زمانه بسیار طنز آلوده می نمایند، او با تفسیر موقعیت های مدرن از دیدگاه نازی ها، به عنوان یک کمدین به شهرت و موفقیت دست می یابد.
استدلال تاریخی، حافظه غیرارادی و براندازی گفتمان بالکانیستی +,ویدئو
نگاه اولیس یا چشم اودیسه یک فیلم یونانی محصول سال ۱۹۹۵ به کارگردانی تئو آنجلوپولوس با بازی هاروی کایتل، مایا مورگنسترن و ارلند جوزفسون است. این فیلم به عنوان فیلم ورودی یونانی برای بهترین فیلم خارجی زبان در شصت و هشتمین دوره جوایز اسکار انتخاب شد اما برنده اسکار نشد یک فیلمساز تبعیدی یعنی الف سرانجام بعد از 35 سال به کشور خود باز می گردد، جایی که رازها و مصائب سابق زندگیش بار دیگر به دامان او باز می گردند. او آمده است تا در نمایش یکی از فیلم های قبلی خود شرکت کند و سفری شخصی به سراسر بالکان را آغاز کند. پس از اینکه نمایش فیلم به دلیل درگیری ایدئولوژیک محلی مختل می شود، الف با تاکسی از یونان به آلبانی می رود. ظاهرا الف در جستجوی 3 قرقره فیلم تکمیل نشده است که توسط برادران ماناکیس گرفته شده است. قرقره های اسرارآمیز تصور می شود اولین فیلمی است که در بالکان فیلمبرداری شده است، باشد. سفر الف خاطرات خودش، تجربیات برادران ماناکیا و تصاویر معاصر بالکان را در هم می آمیزد. از آلبانی به مقدونیه شمالی، بلغارستان، رومانی و صربستان می رود. او با یک قطار سفر می کند، یک قایق باری حامل قطعات مجسمه لنین و در نهایت یک قایق را می بیند. اگرچه الف در طول راه با مسیر آشنا می شود، اما هرگز معطل نمی شود. جستجوی او برای یافتن ریشه های سینما، حافظه و هویت بالکان او را ناگزیر به سوی زوال و مرگ می کشاند. الف در نهایت به سارایوو محاصره شده سفر می کند. او با آیو لوی ، متصدی آرشیو سینمای زیرزمینی که قبل از جنگ تلاش کرده بود حلقه‌های گمشده را بسازد، ملاقات می‌کند. الف لوی را متقاعد می کند که کار خود را با حلقه ها ادامه دهد. ردیابی سه حلقه فیلم گمشده برادران پیشگام یونانی ماناکیس که در سال‌های اولیه سینما در بالکان سفر می‌کردند و درگیری‌های ملی و قومی را نادیده می‌گرفتند و مردم عادی، به‌ویژه صنعتگران را مستند می‌کردند. او معتقد است که تصاویر آنها کلید معصومیت از دست رفته و حقیقت اساسی، برای درک تاریخ بالکان را در خود جای داده است، بنابراین او جستجویی را آغاز می کند که او را در سراسر بالکان جنگ زده، منظره ای از چهره های طیفی و رویاهای شکسته، می برد. قلب تاریکی: آرشیو فیلم آسیب دیده در سارایوو جایی که تلاش او به پایان می رسد. او مانند اولیس روز آخر «ایتاکای» خود را می یابد، فیلم گمشده و نافرجام سرانجام با کار برادران ماناکیس متحد می شود... نگاهش با نگاه آنها ارتباط برقرار می کند و سفر دیگری آغاز می شود.
رونمایی از پوستر رسمی جشنواره «ونیز» ۲۰۲۱
جشنواره بین المللی فیلم ونیز از پوستر رسمی رویداد امسال خود که توسط طراحی شده است، رونمایی کرد. این جشنواره همچنین اعلام کرد فیلمی ساخته آندره سگر کارگردان بومی اهل ونیز در رویداد پیش از نمایش جشنواره به نمایش گذاشته شود.
حرص و طمع به مانند سیاهچاله + ویدئو
چارلی ، یک مرد 30 ساله ، در شیفت شب کار می کند. او امشب بسیار خسته است و روز طولانی را پشت سر گذاشته است. بقیه همکارانش به خانه رفته اند و او کلی کپی بزرگ دارد که باید برای روز بعد آنها را داشته باشد. چارلی از کمبود خواب مبهوت است و کمی از قهوه خود را بیرون می ریزد. اتاق چارلی با درخشش چراغ سدیم نور فلورسنت روشن شده و احساس واقعی تکرار ، یکنواختی زندگی و مردی که کاملاً از کار خود خسته شده است - در لبه ترک کار است، اما جایی دیگر برای رفتن ندارد.
موسیقی براهمس در آرایشگاه چارلی + ویدئو
چاپلین در دیکتاتور بزرگ (1940) آدولف هیتلر را هجو و مورد تمسخر قرار داد . در دهه 1940 چاپلین با یکسری جنجال ها در کارهایش و هم در زندگی شخصی روبرو بود که باعث تغییر موقعیت وی شد و محبوبیت وی در ایالات متحده را به شدت تحت تأثیر قرار داد. اولین آنها جسارت روزافزون وی در بیان عقاید سیاسی خود بود. چارلی چاپلین که عمیقاً از موج ملی گرایی ملیتاریستی در سیاست جهانی 1930 آشفته شده بود ، دریافت که نمی تواند این مسائل را از کار خود دور نگه دارد. موارد موازی بین او و آدولف هیتلر به طور گسترده ای مورد توجه قرار گرفته بود: این زوج به فاصله چهار روز متولد شدند ، هر دو از فقر به مقام جهانی رسیده بودند و هیتلر همان سبیل کوچک چاپلین را انتخاب کرده بود . همین شباهت ظاهری بود که طرح فیلم بعدی چاپلین ، "دیکتاتور بزرگ" را فراهم آورد که مستقیماً هیتلر را به هجو و تمسخر گرفت و به فاشیسم حمله کرد. چاپلین دو سال را صرف تهیه فیلمنامه كرد و فیلمبرداری را در سپتامبر 1939 ، شش روز پس از اعلام جنگ انگلیس به آلمان آغاز كرد. وی به دلیل نداشتن چاره ای دیگر ،بخش ناطق را وارد فیلم خود کرد. ساختن یک کمدی در مورد هیتلر بسیار بحث برانگیز تلقی می شد ، اما استقلال مالی چاپلین به او اجازه داد که ریسک کند. او بعداً نوشت: "من عزم راسخ داشتم ، زیرا" باید به هیتلر خندید. " چاپلین ولگرد همیشگی (در حالی كه لباس مشابهی داشت) را با" یك آرایشگر یهودی "جایگزین كرد ، اشاره به نازی ها که اعتقاد حزب به یهودی بودن او بود. او در یک اجرای دوگانه ، در نقش دیکتاتور "آدنوئید هینکل" نیز بازی کرد که هیتلر را مسخره کرد.
فلامینگوها و خوک
یک خوک گل آلود بی پروا مهمانی پرنده های زیبای فلامینگو را آشفته می کند.
بدنبال رد گوزن های سفید
در دشتهای برفی شمال مغولستان عشایر تساتان زندگی می کنند. کوئیزیلول جوان و سولونگو زیبا عاشق یکدیگر هستند. کوئیزیلول برای اینکه به پدر سولونگو ثابت کند که او بلوغ کافی برای ازدواج با دخترش را دارد ، باید نشان دهد که توانایی پرورش گله گوزن شمالی را دارد. خانواده اش برای شروع یک اسب نر جوان به او هدیه می دهند. با این حال ، در هنگام کولاک ، اسب نر به کوه ها فرار می کند. اگر او از مرز روسیه عبور کند ، برای همیشه شاید با مشکلات مواجه شود . مرد جوان برای دستگیری این گوزن های شمالی به غیر از خود کسی اعتماد ندارد. او فقط در صورت موفقیت می تواند با سولونگو ازدواج کند.
سیاره اقیانوس ! مستند دریاهای بیکران
"سیاره اقیانوس" یک مستند بین المللی به کارگردانی یان آرتوس-برتراند و مایکل پیتیوت است. برنده "جایزه بهترین فیلمبرداری ، جشنواره اقیانوس آبی" ، "جایزه تماشاگران ، جشنواره فیلم سبز انگلستان" و "جشنواره فیلم خلیج مونتری" شده است
گئورک الزر
سال ۱۹۳۹ در ۸ نوامبر یک جوان آلمانی در صدد ترور هیتلر و سایر سران حزب نازی بر آمد. اما او ناکام ماند و هیتلر جان سالم به در برد. الزر در آوريل سال ۱۹۳۹ از يكی معدن‌های سنگ، ديناميت ربود و از همان هنگام به طرح‌ريزی و ساخت يک بمب ساعتی پرداخت تا به كمک آن هيتلر و سران حكومت نازی‌ها را يک‌تنه و يكسره از ميان بردارد. در صورت جلسه‌هايی كه از بازجويی او به دست آمده می‌گويد: «از جنگ‌طلبی هيتلر و احتياط نيروهای متفق در خشم بودم و می‌خواستم با يک اقدام به اين مشكل پايان دهم.»
پدر یک سرباز + ویدئو
"پدر یک سرباز" فیلمی دراماتیک از جنگ جهانی دوم و با موضوعی انسانی و ضد جنگ است ، "گئورگی ماخارا شویلی"کشاورزی پیر دهکده خود را در گرجستان رها کرده و به خط مقدم جبهه می رود تا فرزند مجروحش را پیدا کند.اما قبل از انکه بتواند پسرش را بیابد درگیر ماجراهایی می شود که نمیتواند به دهکده خود بازگردد و به همین دلیل ارتش شوروی را تا پیروزی در برلین همراهی میکند.
سرنوشت یک انسان اثر میخائیل شولوخف + فیلم
«سرنوشت یک انسان» روایت‌گر داستان زندگی مردی است که سرنوشت وی، در طی دو جنگ جهانی به‌صورت دردآلودی شکل گرفت زیرا منجر به از دست دادن دارایی‌های معنوی او مانند خانواده، آزادی و... توسط نازی‌ها شد. کتاب «سرنوشت یک انسان» با نثری روان زندگی سرشار از درد و رنج و سختی در دوران جنگ و همچنین مشکلات و درد‌های روحی بعد از آن را به تصویر می‌کشد و بر سرنوشت شکست‌ناپذیر یک انسان در برابر ظلمات پیاپی دنیوی تاکید دارد. «بعضی شب‌ها خوابم نمی‌برد. فقط در ظلمت شب خیره می‌شوم و به فکر فرو می‌روم. از خود می‌پرسم: چرا این کار را کردی؟ به خاطر زندگی بود؟ چرا این طور فلجم می‌کنی؟ چرا شکنجه‌ام می‌کنی؟ ولی جوابی برای این سوالات خود نه در ظلمت شب و نه در روشنایی روز نمی‌یابم... نه، جوابی نمی‌یابم. مسلما جوابی نیز نخواهم یافت!»
جهنم در اقیانوس آرام + ویدئو
جهنم در اقیانوس آرام فیلمی در جنگ جهانی دوم در سال 1968 به کارگردانی جان بورمن و با بازی لی ماروین و توشیرو میفونه ساخته شد ، که تنها بازیگران فیلم هستند داستان این فیلم بر اساس اهمیت ارتباط انسانی و پیوندهای آن است که در صورت عدم ارتباط می تواند بین افراد ایجاد دشمنی نماید .
بردباری و درنگ خواسته فیلم " مین "
مین در بیابان؛ استعاره ای است از مین هایی که در روابط عاطفی، خانوادگی، اجتماعی و شغلی مواجه شده بود......فیلم به بیننده القا می کند که بردباری و درنگ آگاهانه، چیزی است که ما در این زیستن شتابزده، به شدت به آن نیاز داریم. واکنش های تند و سریع و اتوماتیک به شرایط و اتفاقات؛ واکنشی ناآگاهانه از سوی فعالیت تله ها، عقده ها و سایه های شخصیتی است. ما به رویدادهای امروزِ زندگیمان همان واکنشی را نشان میدهیم که در گذشته داشته ایم. ما به ناشناخته های امروز بر اساس شناخته های دیروز عکس العمل نشان می دهیم. درنگ و صبر ! بردباری در هنگام کنش ها و واکنش ها می تواند افقی از انتخاب های جدید را به روی ما بگشاید.
گاندی! یک فیلم سینمایی برای مهاتما
گاندی یک فیلم بیوگرافی ساخت سال 1982 است که بر اساس زندگی مهاتما گاندی ، رهبر جنبش استقلال طلبانه بدون خشونت هندوستان علیه استعمار انگلیس در قرن بیستم ساخته شده است. فیلم محصول مشترک هند و انگلستان است که توسط ریچارد آتنبورو از فیلم نامه ای به قلم جان بریلی کارگردانی و ساخته شده است. بن کینگزلی در نقش اول بازی می کند. این فیلم زندگی گاندی را از یک لحظه مشخص در سال 1893 پوشش می دهد ، زیرا او را به دلیل قرار گرفتن در کوپه ی ویژه "فقط سفیدپوستان " از قطار آفریقای جنوبی به پایین پرتاب می کنند و در پایان با ترور و خاکسپاری وی در سال 1948 فیلم به پایان می رسد .
انسان ، بیان زندگی انسان با موسیقی! + ویدئو
ایده " انسان " ایجاد آهنگ هایی بود که همان احساسی را که مصاحبه ها ایجاد می شود، منعکس کند. من می خواستم همه چیز باز شود ، قلب فرد باز شود و بگذارم غم و اندوه بدون هیچ محدودیتی باشد. " انسان " یکی از این لحظات نادر در زندگی من به عنوان آهنگساز فیلم بوده است که طی آن می توانم همه این فرهنگهای مختلف را همزمان بیان کنم: یا کار بر روی آهنگهای مینیمالیستی یا ملاقات با این خوانندگان و نوازندگان از سراسر جهان. کدام یادداشت را ابتدا تولید کردم؟ من بیشتر در تلاش برای شبیه سازی یک چشم انداز جهانی در ذهن بودم ، فضایی که در فیلم ادغام می شود و مردم را به هم نزدیک می کند ، این نقطه شروع من بود. .....
پلیس! فیلمی از سینمای صامت
پلیس چهاردهمین فیلم چارلی چاپلین با استودیوی اسانای است و در سال 1916 منتشر شد. این فیلم در استودیوی مجیستیک لس آنجلس ساخته شد. چارلی نقش یک محکوم سابق را بازی می کند که زندگی را در خارج از خانه به دلخواه او نمی چرخد و او وادار میشود که با یک سارق دیگر (وسلی راگلز) به خانه ای وارد شود. ادنا پورویانس در نقش دختری زندگی می کند که در خانه سعی می کند او را تغییر دهد.
فیلم سینمایی قلب ها و مغزها
این فیلم با استفاده از فیلم های خبری بایگانی و همچنین فیلم و مصاحبه های خاص خود ، تاریخ و نگرش های طرفین مخالف جنگ ویتنام را بازگو می کند. موضوع اصلی این است که چگونه نگرش های نژاد پرستی آمریکایی و نظامی گری خود محورانه به ایجاد و طولانی تر شدن این جنگ خونین کمک کرده است. این فیلم همچنین تلاش می کند تا به خود مردم ویتنامی ابراز کند که چگونه جنگ آنها را تحت آسیب قرار داده است و دلایل آنها که چرا با ایالات متحده و دیگر قدرت های غربی می جنگند، در حالی که انسانیت و ارزش های مردمی را نشان می دهد که تبلیغات آمریکا سعی در حذف آنها داشت.
خالق موسیقی خوب، بد، زشت ! از دنیا رفت + ویدئو
انیو موریکونه ، آهنگساز ایتالیایی با بیش از 500 قطعه موسیقی برای وسترن های اسپاگتی و فیلم برای کارگردانان بین المللی و یکی از متفاوت ترین و تأثیرگذارترین سازندگان موسیقی سینمای مدرن روز دوشنبه در رم درگذشت. او 91 سال داشت
رویاهای کوروساوا 夢 + فیلم
رویاهای کوروساوا فیلمی رئالیستی جادویی ساخت سال 1990 در هشت قسمت است که توسط آکیرا کوروساوا ساخته و کارگردانی شده است. این فیلم از رویاهایی الهام گرفته شده بود که کوروساوا می گوید مکرراً آنها را داشته است. این نخستین فیلم او در 45 سال بود که وی تنها نویسنده فیلمنامه آن بود. این کار با کمک جورج لوکاس ، استیون اسپیلبرگ و با تأمین بودجه برادران وارنر ساخته شد. فیلم در جشنواره کن سال 1990 از رقابت خارج شد و تا به امروز نیز نقدهای مثبتی روی آن انجام شده است.مضامین اصلی فیلم عبارتند از: کودکی ، معنویت ، هنر ، مرگ ، بلایای جهانی و اشتباهات انسان در مورد جهان. تمام بخش های فیلم یک جنبه استعاره ای را نشان می دهند." دونالد ریچی و جوآن ملن در مقاله ای گفتند:" این فیلم ها فراتر از زیبایی است ، زیرا زیبایی در زیبایی موجود است نگرش کارگردان این امر نه تنها در رویکرد آموزشی ، بلکه در کل آرامش و روانی، در میزان احترام و امنیت عظیم و گستاخی کار نیز مشهود است که یک کارگردان در سال 1990 می تواند خیلی قدرتمند و جدی باشد ، فیلم بسیار اخلاقی و امیدوار است ، در عین حال حاضر زیبا است
خیابان آرام ، فیلمی از چارلی چاپلین
یک منتقد فیلم نوشت: هرج و مرج حاصل و چندین مشکل جدید منجر به خنده خواهد شد و نمایش ستاره چابک و آکروباتیک به شوخی های کمدی می انجامد.چاپلین همیشه در فیلم های خود چیزهایی را پرتاب می کند. او یک اجاق گاز را از پنجره روی سر دشمن خود در خیابان رها می کند ، با آن ، از دسته گل های دلپذیر ، یک عمل جدید را به کارنامه خود اضافه می کند. خیابان آرام مطمئناً کارهای خشن و سختی در آن دارد - شاید کمی خشن تر از دیگران - اما این نوع چیزهایی است که طرفداران چاپلین عاشق آن هستند. در حقیقت ، کمتر کسی که خیابان آرام را می بیند ، با خنده از ته دل مواجه نخواهد شد.
قصه های من و بابام - وقتی هنر به داد می رسد!
جوهر و قلم بر روی فرش بودند ،ناگهان پایم خورد و جوهر روی فرش پاشید ! خیلی ناراحت شدم ، اما بابام از عصبانیت رفت تا چوبش را برای تنبیه من بیاورد ! من در حالیکه ناراحت بودم و اشک می ریختم با جوهر ریخته نقاشی یک شیر را روی فرش کشیدم ! بابام تا نقاشی های من را روی فرش دید ، او هم با ریختن جوهر روی فرش شروع به نقاشی بر روی فرش کرد و .
من اسپارتاکوس هستم !
کرک داگلاس از بازیگر مرد پیشرو در زندگی حرفه ای خود ، روز چهارشنبه در 103 سالگی درگذشت ، او روی پرده با صدای پر قدرت و هیکل قوی اش فرمانروایی کرد. اما فروتنانه قهرمانان بزرگ تر و توانمندتری تربیت نمود - در اوج قدرت ، داگلاس از استودیوی کاریش جدا شد و در شرکت تولیدی خود با شورشیان و افراد خارج از هالیوود مانند استنلی کوبریک و دالتون ترامپو به همراهی پرداخت. نقش ماندگارش در اسپارتاکوس با فیلمنامه دالتون ترامپو از لیست سیاه سناتور مک کارتی و کارگردانی استنلی کوبریک و تهیه کنندگی خودش به مثابه شورش فقرا و ضعیف ها بر علیه زورمداران قلمداد گردید.
راهی به سوی برلین + ویدئو
تابستان سال 1942 ، یک افسر ارتباطات روس به نام اوگارکف متهم به بزدلی، به اعدام با شلیک جوخه محکوم می شود. حمله غافلگیرانه آلمانی ها اعدام را به تاخیر می اندازد و محكوم و نگهبان وی زوربایف مجبور به فرار می شوند. در حین تلاش برای تحویل محكوم به مقر ، دوستی بین نگهبان و اسیر وی بوجود می آید ، زیرا این دو در طی چندین ماجراجویی با هم همراه می شوند و آنها هر روز با توازن در آستانه زندگی و مرگ ، در مسیری حرکت می کنند که برای آنها به یک جاده قهرمانانه به برلین تبدیل می شود که در نهایت با هم با آلمانی ها نبرد می كنند.
قفس شیر سکانسی از سیرک چارلی چاپلین
25 دسامبر 1977 روز درگذشت سینماگری است که او را می توان انسانی والا دانست که همواره درد و آلام طبقه ای را که از آن برخاسته بود را بیاد داشت. چارلی چاپلین شادمانی انسان پاک را ستود و یا همان شادمانی و سادگی دیگران را نیز شاد و خندان می کرد بی آنکه به تحقیر مردمان بپردازد . مدرنیته خشن ، جامعه ماشین زده و بی احساس که انسان را نیز ماشین مب انگاشت ، در نظم و نظر او پوک و پوسیده بود !