پلیس! فیلمی از سینمای صامت
پلیس چهاردهمین فیلم چارلی چاپلین با استودیوی اسانای است و در سال 1916 منتشر شد. این فیلم در استودیوی مجیستیک لس آنجلس ساخته شد. چارلی نقش یک محکوم سابق را بازی می کند که زندگی را در خارج از خانه به دلخواه او نمی چرخد و او وادار میشود که با یک سارق دیگر (وسلی راگلز) به خانه ای وارد شود. ادنا پورویانس در نقش دختری زندگی می کند که در خانه سعی می کند او را تغییر دهد.
فیلم سینمایی قلب ها و مغزها
این فیلم با استفاده از فیلم های خبری بایگانی و همچنین فیلم و مصاحبه های خاص خود ، تاریخ و نگرش های طرفین مخالف جنگ ویتنام را بازگو می کند. موضوع اصلی این است که چگونه نگرش های نژاد پرستی آمریکایی و نظامی گری خود محورانه به ایجاد و طولانی تر شدن این جنگ خونین کمک کرده است. این فیلم همچنین تلاش می کند تا به خود مردم ویتنامی ابراز کند که چگونه جنگ آنها را تحت آسیب قرار داده است و دلایل آنها که چرا با ایالات متحده و دیگر قدرت های غربی می جنگند، در حالی که انسانیت و ارزش های مردمی را نشان می دهد که تبلیغات آمریکا سعی در حذف آنها داشت.
خالق موسیقی خوب، بد، زشت ! از دنیا رفت + ویدئو
انیو موریکونه ، آهنگساز ایتالیایی با بیش از 500 قطعه موسیقی برای وسترن های اسپاگتی و فیلم برای کارگردانان بین المللی و یکی از متفاوت ترین و تأثیرگذارترین سازندگان موسیقی سینمای مدرن روز دوشنبه در رم درگذشت. او 91 سال داشت
رویاهای کوروساوا 夢 + فیلم
رویاهای کوروساوا فیلمی رئالیستی جادویی ساخت سال 1990 در هشت قسمت است که توسط آکیرا کوروساوا ساخته و کارگردانی شده است. این فیلم از رویاهایی الهام گرفته شده بود که کوروساوا می گوید مکرراً آنها را داشته است. این نخستین فیلم او در 45 سال بود که وی تنها نویسنده فیلمنامه آن بود. این کار با کمک جورج لوکاس ، استیون اسپیلبرگ و با تأمین بودجه برادران وارنر ساخته شد. فیلم در جشنواره کن سال 1990 از رقابت خارج شد و تا به امروز نیز نقدهای مثبتی روی آن انجام شده است.مضامین اصلی فیلم عبارتند از: کودکی ، معنویت ، هنر ، مرگ ، بلایای جهانی و اشتباهات انسان در مورد جهان. تمام بخش های فیلم یک جنبه استعاره ای را نشان می دهند." دونالد ریچی و جوآن ملن در مقاله ای گفتند:" این فیلم ها فراتر از زیبایی است ، زیرا زیبایی در زیبایی موجود است نگرش کارگردان این امر نه تنها در رویکرد آموزشی ، بلکه در کل آرامش و روانی، در میزان احترام و امنیت عظیم و گستاخی کار نیز مشهود است که یک کارگردان در سال 1990 می تواند خیلی قدرتمند و جدی باشد ، فیلم بسیار اخلاقی و امیدوار است ، در عین حال حاضر زیبا است
خیابان آرام ، فیلمی از چارلی چاپلین
یک منتقد فیلم نوشت: هرج و مرج حاصل و چندین مشکل جدید منجر به خنده خواهد شد و نمایش ستاره چابک و آکروباتیک به شوخی های کمدی می انجامد.چاپلین همیشه در فیلم های خود چیزهایی را پرتاب می کند. او یک اجاق گاز را از پنجره روی سر دشمن خود در خیابان رها می کند ، با آن ، از دسته گل های دلپذیر ، یک عمل جدید را به کارنامه خود اضافه می کند. خیابان آرام مطمئناً کارهای خشن و سختی در آن دارد - شاید کمی خشن تر از دیگران - اما این نوع چیزهایی است که طرفداران چاپلین عاشق آن هستند. در حقیقت ، کمتر کسی که خیابان آرام را می بیند ، با خنده از ته دل مواجه نخواهد شد.
قصه های من و بابام - وقتی هنر به داد می رسد!
جوهر و قلم بر روی فرش بودند ،ناگهان پایم خورد و جوهر روی فرش پاشید ! خیلی ناراحت شدم ، اما بابام از عصبانیت رفت تا چوبش را برای تنبیه من بیاورد ! من در حالیکه ناراحت بودم و اشک می ریختم با جوهر ریخته نقاشی یک شیر را روی فرش کشیدم ! بابام تا نقاشی های من را روی فرش دید ، او هم با ریختن جوهر روی فرش شروع به نقاشی بر روی فرش کرد و .
من اسپارتاکوس هستم !
کرک داگلاس از بازیگر مرد پیشرو در زندگی حرفه ای خود ، روز چهارشنبه در 103 سالگی درگذشت ، او روی پرده با صدای پر قدرت و هیکل قوی اش فرمانروایی کرد. اما فروتنانه قهرمانان بزرگ تر و توانمندتری تربیت نمود - در اوج قدرت ، داگلاس از استودیوی کاریش جدا شد و در شرکت تولیدی خود با شورشیان و افراد خارج از هالیوود مانند استنلی کوبریک و دالتون ترامپو به همراهی پرداخت. نقش ماندگارش در اسپارتاکوس با فیلمنامه دالتون ترامپو از لیست سیاه سناتور مک کارتی و کارگردانی استنلی کوبریک و تهیه کنندگی خودش به مثابه شورش فقرا و ضعیف ها بر علیه زورمداران قلمداد گردید.
راهی به سوی برلین + ویدئو
تابستان سال 1942 ، یک افسر ارتباطات روس به نام اوگارکف متهم به بزدلی، به اعدام با شلیک جوخه محکوم می شود. حمله غافلگیرانه آلمانی ها اعدام را به تاخیر می اندازد و محكوم و نگهبان وی زوربایف مجبور به فرار می شوند. در حین تلاش برای تحویل محكوم به مقر ، دوستی بین نگهبان و اسیر وی بوجود می آید ، زیرا این دو در طی چندین ماجراجویی با هم همراه می شوند و آنها هر روز با توازن در آستانه زندگی و مرگ ، در مسیری حرکت می کنند که برای آنها به یک جاده قهرمانانه به برلین تبدیل می شود که در نهایت با هم با آلمانی ها نبرد می كنند.
قفس شیر سکانسی از سیرک چارلی چاپلین
25 دسامبر 1977 روز درگذشت سینماگری است که او را می توان انسانی والا دانست که همواره درد و آلام طبقه ای را که از آن برخاسته بود را بیاد داشت. چارلی چاپلین شادمانی انسان پاک را ستود و یا همان شادمانی و سادگی دیگران را نیز شاد و خندان می کرد بی آنکه به تحقیر مردمان بپردازد . مدرنیته خشن ، جامعه ماشین زده و بی احساس که انسان را نیز ماشین مب انگاشت ، در نظم و نظر او پوک و پوسیده بود !
بدنبال یافتن خوشبختی در دن آرام + ویدئو
این فیلم درکی بهتر از ذهنیت مردم روسیه و چگونگی درک آنها از جهان و جایگاه خود در آن را نشان می دهد . آنها به یک دلیل عملی شروع به فعالیت وعمل می کنند و سفر زندگی را یک کار سخت و دشوار می دانند. در شخصیت آنها "دنبال شادی بودن" وجود ندارد. تنها بدنبال جایی هستند که بتوانند خوشبختی را پیدا کنند و از آن لذت ببرند! اما آیا خوشبختی در دسترس انسان قرار خواهد گرفت؟
ابراهیم آبادی، تبریزلی آدلیم آرتیست و گریمور دونیادان وداع ائتدی !
ایل لردی امام خیابانیندان گئچن اینسانلار ، ابراهیم آبادی نین تصویرینی بیر عکاس ماغازاسیندا، پاساژ قاباقیندا گوره بیلرلر ! او هامی اینسانلارا گولوم سه نیر! ابراهیم آبادی مرداد آینین 24 گونی 1313 ایلینده تبریز ده کوچه باغ محله سینده آنادان اولموشدی ، تبریز و تهران دا ایلک و اورتا تحصیلاتینی سونا چاتدیران دا سونرا ؛ پراگ دا تیاتر آرتیست لیگی تعلیماتی نی آلمیشیدی .....
میراث دامدار
روایتی جذاب و دردناک از زندگی یکی از شیرزنان ایرانی که ۶۰ سال از زندگی خود را صرف دامداری و زندگی در کوهستان های البرز کرده است. "فیروزه" با ۸۰ سال سن و یازده فرزند که همگی او را تنها در کوهستان رها کردند؛ قصد دارد تا پایان عمر خود در کوهستان زندگی کند.
یادمان - تراژدی سیاه و سفید در به یاد داشتن آپارتاید
یادمان ویلیام کنتریج یک فیلم کوتاه متحرک فانتزی است که در مورد نمایش مجسمه ای است که به یاد نیروی کار آفریقای جنوبی اختصاص داده شده است. این بنای یادمان تاریخی خود به زندگی می پردازد و همچنان تحت رژیم سفید پوستان رنج می برد. این مراسم و یادآوری بی عدالتی گذشته که با نمایش مجسمه آغاز شد در هدف خود برای سکوت یا عادی سازی این بی عدالتی ها ناکام می ماند، چرا که مجسمه بعد دیگر بصری را از بین می برد و نفس آن گوش ما را پر می کند.
مستاجران شورشی
سرانجام چند سالی است که موج افزایش بهای مسکن و اجاره‌بها به آلمان هم رسیده است. موجی با روند صعودی سرسام‌آور که تنها در عرض چند سال موجب شده مسئله‌ی مسکن و حق_سرپناه به بحرانی عمومی در سطح آلمان تبدیل شود. افزایش اجاره‌ها و به موازات آن موج اعیان‌سازی محله‌هایی که از دیرباز محل زندگی خارجی‌ها و مهاجران بوده، به موارد متعددی از تخلیه‌ی اجباری منجر شده است. شرکت‌هایی که به نیابت از مالکان خانه‌ها نظارت بر خانه‌های استیجاری را بر عهده دارند یا شرکت‌های بزرگی که مالکیت خانه‌ها را به دست آورده‌اند مجریان سیاست شومی هستند که با همکاری تام و تمام شعبه‌های دادگاه‌های رسیدگی به اختلافات مالک و مستاجر، مهاجران و افراد فقیر را بیش از پیش به حاشیه می‌رانند و محله‌های آنها را به «بوبوها» اهدا می‌کنند. در کنار این بازار رسمی البته بازاری غیررسمی و مافیایی متشکل از دلالان غیرقانونی، وکلای مباشر مالکان و در نهایت مالکان اصلی شکل گرفته که نتیجه‌ی آن نابودی تمام امکانات قانونیِ اجاره‌ی خانه برای افراد فقیر بوده است.
قتل در قطار سریع السیر شرق
آگاتا کریستی پاسخی واقع بینانه به مکافات جنایت می دهد ، ژست های روشنفکری برای آگاتا قابل قبول نیست آنکه مرتکب جنایت و خطا شده است باید جزا ببیند، عمل و عکس العمل هر دو مساوی و مختلف الجهت! و این نوعی قصاص و تاوان دادن است
زندگی شاعر "رودکی"
فیلم سینمایی "زندگی شاعر" در سال 1959 در کشور شوروی به کارگردانی بوریس کیمیاگارف و فیلم نامه ساتین اولوگ زاده به مناسبت 1100 سالگی تولد رودکی، شاعر و اندیشمند بزرگ فارس زبان و پایه گذار ادبیات کلاسیک فارسی در شوروی ساخته شد. مارات اریپوف هنرمند تاجیک در نقش رودکی در این فیلم ظاهر شد.
زنده باد زاپاتا
برادر زاپاتا از آن دسته انقلابیونی بود که احساس می‌کرد مردم بخاطر سوابق و مبارزاتش به او بدهکارند! او خودش را ژنرال می‌دانست و به خودش حق می‌داد که بر مال و جان و ناموس مردم دست درازی کند و وقتی اعتراض امیلیانو زاپاتا را می شنود سابقه مبارزاتی‌اش را به رخ او می کشد و می گوید: «من هم مثل تو زحمت کشیدم. هر قدر که تو جنگیدی، من هم جنگیدم. اما الان باید از مردم ده گدایی کنم! من ژنرالم و مثل ژنرالها رفتار می‌کنم.»
مرد سوم
هری لایم معتقد است انسان‌ها مانند نقطه‌ي ‌کوچکی هستند که نبود چندتایی از آن‌ها در جامعه‌ی بشری، ضرری به کسی نخواهد زد! و بر اساس این رویکرد است که تمام سوداگران مرگ، خودشان و اعمال نفرت‌انگیزشان را توجیه می‌کند.
گاری باردین و آداجیو آلبینونی
گری باردین یا گاری یاکولویچ باردنشتاین متولد 11 سپتامیر 1941 در اتحاد جماهیر شوروی است، او برای فیلمنامه نویسی، انیمانوری و بازیگری و هنرپیشگی فیلم و صدا شناخته شده است. او در سال 1988 برای فیلم Palme d'Or و در سال 2011 برای کارتون Fioritures و Order of Honor مورد تقدیر قرار گرفت.
محمد رسول الله
فیلم داستان زندگی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) را از چهل سالگی تا وفات و تاریخی مختصر از اسلام و غزوات در دوران آن حضرت را به تصویر می کشاند. بازیگران اصلی فیلم آنتونی کوئین در نقش حضرت حمزه و ایرنه پاپاس در نقش هند بودند.
اسب کهر را بنگر! + ویدئو
"مانوئل آرتیگز" از پشت پنجره، رئیس پلیس "وینولاس" دشمن دیرینش را که در اتاقی مقابل بیمارستان در کمین او نشسته است را می بییند؛ اسلحه اش را به سوی او نشانه می رود! ناگهان دوست خائن خود "کارلوس" را در کنار "وینولاس" می یابد! تفنگ "مانوئل" بر روی "وینولاس" نشانه رفته است ، تفنگ شلیک می کند اما هدف "وینولاس" نیست ! او زدن دوست خائن را برکشتن دشمن کهنه ترجیح می دهد.
بچه ها نگاهمان می کنند!
" بچه ها نگاهمان می کنند" سعی در برانگیختن احساسات تماشاگران دارد . احساسی که آمیخته با سرزنش و انتقاد است .کودکی بخاطر بولهوسی والدینش قربانی می شود و بی انکه عواطف او در نظر گرفته شود.در بستر نامساعد جامعه مدفون می گردد. فیلم با استفاده از عناصر مناسب انتقاد کلی از نوع روایط جامعه را مطرح می سازد.
بورژوازی کوچک کوچک! + ویدئوهایی از فیلم
فیلم زندگی انسان هاست ، همه صحنه هایش آشنا دیده می شوند ؛ چون انسان ها مانند همدیگر زندگی می کنند هرجا که باشند.گاه تفاوت هایی با هم دارند و گاه شباهت ها ، اما...
گاوباز سینمای ایران درگذشت! + ویدئویی از فیلم گاو
وی از بازیگران سینمای نو ایران در دورانی گردید که لوطی و جاهل و رقص کاباره ای و هرزگی در گیشه ابتذال حرف اول سینما را می زد ! آگهی های تبلیغی این سینمای هرز ؛ همه روزه در روزنامه های کشور منتشر می شدند!