نگاهی به نقاشی های رودلف ارنست نقاش شرق گرا + ویدئو
در پاریس بود که ارنست با عثمان همدی بیگ ، نقاش ترک آموزش دیده فرانسوی ، آشنا شد عثمان همدی بیگ وی را وادار کرد که به سمت موضوعی خاورشناسانه روی آورد. در طی سالهای بعد ، سفرهای ارنست به ترکیه ، اسپانیا و مراکش شیفتگی وی را نسبت به فرهنگ اسلامی برانگیخت: هرچند در سال 1884 او عمدتاً یک نقاش پرتره و ژانر بود ، اما تا سال 1885 ارنست تقریباً به طور انحصاری آثار شرق شناسانه خلق می کرد
مسجد بزرگ دمشق
مسجد جامع اموی در بخش قدیمی شهر دمشق مهم ترین مسجد سوریه ‌است. این مسجد توسط ولید بن عبدالملک، ششمین خلیفه امویان بر بنای کلیسایی که تربت یحیی پیامبر در آن بود، ساخته شد. خلیفه در سال ۸۶ هجری تخریب این کلیسا،را که بر روی ویرانه‌های معبد ژوپیتر ساخته شده بود و در آن زمان بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت داشت را آغاز کرد. بخشی از بنای مسجد جامع اموی دمشق دارای قدمتی بالغ بر ۱۴۰۰ سال است . این بنا تنها بازمانده‌ی روزگار اموی در دمشق است و هنرمندانی از ایران، مصر، روم، تونس و چندین منطقه‌ی دیگر آن را ظرف ۸ سال با دوازده هزار کارگر ساختند.
بازار کابل
بازار کابل یک بازار شرقی است مردمانی که سنت ها و شور بازار محلی را هنوز حفظ شده دارند .
جهانگیر اردشیر صبا والا نقاشی از تبار آشنا
جهانگیر اردشیر صبا والا در 22 اگوست سال 1922 در خانواده ای با تبار پارسی در بمبئی هند متولد شد. مادر وی متعلق به خانواده اشرافی کوواسجی جهانگیر بود. او در مدرسه های جان کانون ، کالج الفینستون تحصیل کرد و در سال 1944 از مدرسه هنر موفق به اخذ مدرک دانشگاهی شد. پس از آن به اروپا رفت و در دانشکده هنرهای زیبا هدرلی لندن ، تحصیل کرد و در آکادمی آندره لووت ، پاریس ، آکادمی جولیان و سرانجام درآکادمی گراند چائومایر در سال 1957تحصیل کرد. مرگ وی در 2 سپتامبر سال 2011 اتفاق افتاد.
مینیاتور بلال حبشی
بلال در خانه خدا توسط صحابه احاطه شده است و او در حال اذان گفتن است ....
بنکسی هم وارد ماجرای " جان سیاه با ارزش است" شد
بنکسی حمایت خود را از جنبش سیاهان نشان داده است و می گوید: "مردم در این سیستم از بین می روند." این هنرمند نقاشی دیواری و گرافیتی در پست اینستاگرام خود نوشت: «در ابتدا فکر می کردم فقط باید خاموش باشم و به افراد سیاه در مورد این مسئله فقط گوش کنم. اما چرا من این کار را می کردم؟ این مشکل آنها نیست ، بلکه مشکل من است! مردم در حال شکستن سیستم هستند. سیستم سفید! مانند لوله شکسته ای که آپارتمان افرادی را که در طبقه پایین زندگی می کنند به سیل می بندد. سیستم معیوب زندگی آنها را به بدبختی کشانده است ، اما رفع این مشکل بر عهده آنها نیست ، آنها اجازه نشستن در طبقات بالا را ندارند. این یک مشکل سفید است. و اگر افراد سفید آن را اصلاح نکنند ، .کسی مجبور است به طبقه بالا بیاید و در را بازکند. "
من الان می توانم نفس بکشم
ما می خواستیم یقین داشته باشیم كه این احساس ما صحیح است." "ما هیچ هنرمندی سیاه پوست در این گروه نقاشی نداریم و می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که جامعه احساس می کند که این بیانیه، نماینده جامعه است."..... هنرمند نقاش کادکس هررا می گوید ؛ ما می خواستیم مطمئن شویم كه جامعه حرف آخر را می زند...درد زیادی وجود دارد ، اما امید و پشتیبانی زیادی از جامعه وجود دارد ، و مردم بیرون می آیند و فقط با صدای خود می گویند و اکنون جهانیان می دانند که این امر غیرقابل قبول است و هرگز نباید دوباره اتفاق بیفتد.
طرح های یک نوجوان با مداد
مراسم تدفین
تصویر چیدمان در موزه هنرهای زیبای هاوانای کوبا قرار دارد. این چیدمان در نیویورک نیز بنمایش در آمد
رنگ مهم نیست !
نقاشی آدام گودز که سال ها تحت فشار نژادپرستی در لیگ فوتبال استرالیا قرار داشت ، سال ها پیش در چالشی برعلیه نژادپرستی قرار گرفت
عماد ابو اشتیه + ویدئو
عماد ابو اشتیه یک هنرمند فلسطینی اردنی است که هرگز تحصیلاتی در هنر نداشته است . می گوید وقتی 10 ساله بود ، هنر او را صدا زد. "من ناگهان الهام گرفتم تا نقاشی را شروع کنم."
حمزه نامه
ویژگی اصلی کتاب حمزه نامه مصور بودن آن است که مکتب نگارگری ویژه‌ای دارد. این اثر در دربار مغولان هند تألیف شده است . نقاشی‌های این کتاب چهره‌هایی مغولی و هندی دارند و حتی شخصیت‌هایی مانند انوشیروان و بزرگمهر نیز با ظاهری مغولی ترسیم شده‌اند. شخصیت پردازی حمزه در این داستان مرکب از دو شخصیت تاریخی است. یکی انوشیروان ساسانی و دیگری حمزه بن عبدالله که در قرن دوم و سوم هجری در سیستان می‌زیسته و قیام‌هایی علیه هارون الرشید داشته‌است.
ای کونول عشق اولماسا ؛ دونیا بوتون افسانه دور
ای کونول،عشق اولماسا،وارلیق بوتون افسانه دیر! عشقیــده ن محــروم اولان،انسـانلیغــا بیگــانه دیر! سئـوگی دیـر،یالنیــز محببتــدیر حیــاتین جـوهــری! بیر کونـول کی عشق ذوقین دویماسا،غمخــانه دیر! من اسیــر عشقییــم،اوز خـالقیمین،اوز یـوردومــــون سئــومــه یـن اوز خالقینی،اوز یـوردونــو دیوانـه دیــر! قوی وطن داییم ایشیقلانسین،گوزه ل بیر شمع تک! کونلوم! اول شمعین ضییاسین سیر ائده ن پروانه دیر! نـازنیــن!رعنـــــا گـوزللــردیــر،بـاخیـرسـان هـر یـانــا! بس بو تورپــاق اینــدی بیر جنت دگیــل،آیـا نـه دیـر؟! اولکـه میـزده گور نه لــر وار،باشقــا بیر عالـم ده ییک! هـر چیچک بیـر نـازنیــن!هر غنچـه بیــر جـانـانـه دیــر! "واحید" م من،سئوگیلیم،منده ن خیانت گورمه سن! شاعیــره م،عشقیم ده اوز قلبیـم کیمی مـردانــه دیــر!
ماسک! برای مقابله کروناویروس!
کودکان چینی به همراه پدر بزرگ ماسک زده اند. مقابله با کروناویروس جزوی از وظیفه همگانی است.
هنرانقلاب چین ، در مبارزه با کرونا ویروس
شیوع کرونا ویروس در چین ، پوسترهای قدیمی سبک انقلاب و نمادهای هنری و نقاشی های عصرهنر معروف به رئالیسم سوسیالیستی جهان شرق با شعارهای جدید را بار دیگر در این کشور زنده کرد. چینی ها پوسترها و نقاشی های بعد از انقلاب را که در گسترش سارس استفاده کرده بودند، این بار برای پدیده ی بیماری زای کرونا ویروس بازسازی می کنند. موسسات چینی های ، مشابه دوران سارس در سال 2003 ، در پوسترسازی و ایجاد هیجان عمومی جهت مقابله با ویروس و ایجاد اتفاق مردمی با بکارگیری تبلیغات و هنر جهت رویدادهای جدید فعال هستند. این بار ، آنها در رسانه های اجتماعی مانند WeChat / WeiXin پوسترها را منتشر می کنند.
خانه و کروناویروس
نقاشی کودک ، دنیایی نهفته است مگر آنکه برایتان توضیح دهد، نقاشی خانه ، خورشید در آسمان و کروناویروس که در کنار خانه ناظر است .....
ابراهیم بالابان نقاش زندگی مردمان آناتولی+ ویدئو
ناظم حکمت در نامه ای به رمان نویس کمال طاهیر ، در مورد تحسین خود از بالابان او را "نقاش دهقان من" نامید. هنرمندی در دوران كودكی خود ، ابراهیم بالابان نقاشی های روستا یعنی كشاورزی ، دهقانان در عروسی ها و جشن ها ، كودكان و گاوهای پدر و پدربزرگ خود را می كشید . او هنر منظره از مزارع ، باغ ها ، محصولات زراعی و صحنه های روستا را نیز به عنوان علایق خود داشت. بالابان اولین نمایشگاه خود را در سال 1953 در مرکز فرهنگی فرانسه در استانبول برگزار کرد. در اوایل کار خود ، بالابان با انتقاد شدید محافل هنری روبرو شد که شامل هنرمندان و منتقدین رسمی بود. واکنش آنها اغلب مبتنی بر گرایش طبقاتی بود ، بر این اساس که یک دهقان بی سواد جایی در هنر ترکیه نداشت
عایشه پینارلی نقاش رنگ و شادمانی + ویدئو
عایشه پینارلی متولد 1965 استانبول است ، در دانشکده هنر معمار سینان تحصیلات خود را به پایان رسانیده است و سال هاست که نمایشگاه های آثارش را ترکیه برگزار می کند. او کار حرفه ای خود را در نزد استاد احمد اوزول تعلیم دیده است.
طاعون اشدود یک نقاشی از نیکلاس پوسین
طاعون اشدود هنرمند فرانسوی نیکلاس پوسین داستانی است از ساموئل در عهد عتیق. که نقاشی اصلی در حال حاضر در لوور در پاریس آویزان شده است. پوسین مأمور شد تا طاعون اشدود را توسط فابریزیو والگوارنر نقاشی کند. فابریزیو واگوارنرا تاجر سیسیلی بود که با خرید این نقاشی به جرم پولشویی در دادگاه محاکمه شد. او همچنین بیش از یک نسخه از این قطعه را سفارش داد. پوسین این کار را هنگام طاعون که از سال 1629 تا 1631 در ایتالیا اتفاق افتاد ، نقاشی کرد و این در تصویر پردازی دقیق او از این بیماری بسیار موثر بود.
چند نقاشی از نفیسه شه منظری
نمایشگاه نقاشی های نفیسه شه منظری فردا مراسم اختتامیه خود را برگزار می کند ، این نمایشگاه از 19 بهمن در محل سالن نمایشگاه در اداره کل ارشاد اسلامی آغاز بکار کرده بود.
نوستالژی تبریز در نقاشی های ماروسیا + ویدئو
تبریزی را که ماروسیا در آن زندگی کرده بود و خلق و توانمندی های هنریش را با بالندگی تمام در آن به نمایش گزارده است را در نقاشی های ساده و پراحساس او می توان دریافت ، تبریزی با خانه های بزرگ و زیبا ، کوه عینالی در پس کرانه های آن ، گلدانها و گل ها، خانه ی دوستان و اساتید و حتی با نگاهی به کنسولگری را در آنها می توان دید . شهرهای آذربایجان ، دشت ها ، زیبایی جامعه ساده و شهر تمیز نمود خود را نقاشی های ماروسیا نشان می دهند . نقاشی های رنگی ماروسیا در دوران تصویر سیاه و سفید به زیبایی برای عصر حاضر تصاویر سال های پیشین و شهر تبریز را نگه داشته است.
فریدا کالو ، رنج زیستن پر آوازه ترین هنرمند زن تاریخ معاصر در تصاویر
فریدا به خودنگاره هایش بیشتر می پرداخت ، شاید به اصطلاح امروزین سلفی ترین نقاش بود که رنج زیستن خود را بیان می کرد ؛ کالو در مکزیک اسطوره ای است که تصویرش نقش اسکناس های مکزیکی شده است
ضربان تند نقاشی نیکولاس استال + ویدئو
وی در آکادمی بروکسل در رشته هنر تحصیل کرد. در دهه 1930 ، او در اروپا به سفر پرداخت ، در پاریس (1934) و در مراکش (1936) زندگی کرد (جایی که برای اولین بار با همراه خود جینین گیلو ملاقات کرد ، او یک نقاش بود و بعضی از نقاشی هایش از سال 1941-1942 ارائه شدند. وی در سال 1936 نخستین نمایشگاه خود را از آیکون ها و آبرنگ های سبک بیزانس در گالری دیتریش و سی ، بروکسل برگزار کرد.
ضربت خوردن امیر المومنین علی (ع)
فرا رسیدن شب‌های قدر و ایام ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی(ع) را تسلیت عرض می‌کنیم.