آلبوم موسیقی روسی و اسلاو
آلبوم موسیقی فولکلور روسی و اسلاو درباره چشم اندازها ، روستاها و افسانه های مردمی می باشد
صدایی که جاودانه شد ! درسوگ هنرمند بلند آوازه !
نمی توان گفت صدایش خاموش شد که چنین نیست! برای آواز و شعر و فرهنگ فارسی بنیانی بزرگ نهادً! راه و رسم را برای آوازخوانان نشان داد و پس طریق آوازش، کتابت در صوت یافت و ماندگاری فراهم آورد... برای گوشه ای از هنر در این سرزمین.
جوآو کارلوس مارتینز پیانیست و رهبرارکستر با تکنولوژی بیونیک به صحنه آمد + ویدئو
مارتینس که در طول زندگی جسمی خود دچار آسیب دیدگی و شکست شده بود ، پشتکار و عزم راسخ قابل توجهی از خود نشان داد. مارتینز هنگام بازدید از بلغارستان در سال 1995 ، توسط دو نفر از اوباش مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه جمجمه و مغز آسیب دید و استفاده از بازوی راست خود را از دست داد. وی پس از گذراندن دوره های درمانی متعدد ، از جمله نسخه جدیدی از باز درمانی بیوفیدبک بر روی بازوی راست خود ، در سال 1996 در سالن کارنگی کنسرت بازگشت پیروزمندانه ای اجرا کرد
“رحیم حیوه‌ لی” باغشی وهنرمند موسیقی ترکمن صحرا درگذشت! + ویدئو
آخرت ایمانی بولسون جایی جنت بولسون تانگریمیز رحمت ادسین
زاون یدیگاریانس ! مرد بزرگ هنر موسیقی تبریز+ ویدئو
زاون یدیگاریانس متولد اول آبان ۱۲۹۳ تبریز موسیقی‌دان، نوازنده ویلن و پداگوژ موسیقی بود . از کودکی فراگیری ویلن را آغاز کرد. بعد از اتمام تحصیلات در کالج موسیقی، نزد استادانی همچون: «شاهین دلانیان»، «لئون گریگوریان»، «بابگن تامرازیان» و «شاواش باغداساریان» به تکمیل آموخته‌های موسیقی خود پرداخت و در تبریز هنرستان موسیقی را در سال 1330 پایه گذاری نمود ، پس از انحلال هنرستان موسیقی در تبریز در سال 1358 به تدریس آزاد ویلن پرداخت که ثمره تربیت های ایشان در شکل یابی ارکستر سمفونیک تبریز نمود یافت اداره ارشاد اسلامی در بزرگداشت وی در تبریز ویژه نامه ای منتشر ساخت و از او در مراسمی تقدیر به عمل آورد . سپس ارکستر سمفونیک تبریز با رهبری بهروز وحیدی آذر کنسرتی در نکوداشت و قدردانی از استاد برگزار کرد که در آن اورتور اپرای کوراوغلو نیز اجرا شد . موسیو زاون (آنچنان که اغلب شاگردانش وی را خطاب می کردند) در ۲۷ شهریور سال ۱۳۸۷ در سن ۹۵ سالگی در تبریز درگذشت ، ساز و لوح های تقدیر و لوح های مدارج علمی استاد با اهدا از سوی پسرشان تا مدت ها پیش در موزه شهرداری نگه داری می شدند.
ماسارو ساتو، آهنگساز فیلم های ژاپنی+ ویدئو
ماسارو ساتو متولد 29 مه 1928 آهنگساز ژاپنی است که موزیک متن فیلم هایی مشهور از اوست ؛ وی در 5 دسامبر 1999 درگذشت.، ماسارو ساتو تدوین موسیقی بسیاری از فیلم های آکیرا کوروساوا را همچون ریش قرمز ، یوجیمبو و سریز خون را برعهده داشت .
ساکورا ، موسیقی فولکلور ژاپن + ویدئو
آهنگ فولکلور ژاپنی" ساکورا " سمبل شکوفه های گیلاس بهار در این سرزمین است ، این آهنگ به عنوان نماد آهنگین ژاپن در مراسم جهانی استفاده می گردد. ساکورا یک ملودی محبوب شهری از دوره ادو بود که از دوره میجی رواج داشته است و متن ترانه از آن زمان باقی مانده است .
آندره آ بوچلی برای عشق ، امید و درمان خواند! + ویدئوی آواز آندره آ بوچلی
" در روزی که در آن اعتقاد به پیروزی زندگی داریم ، افتخار می کنم و خوشحال می شوم که پاسخ "Sì" به دعوت شهر و دوموی میلان را می دهم. من به قدرت دعا کردن با هم اعتقاد دارم؛ من به سمبل جهانی تولد دوباره اعتقاد دارم که همه - خواه مؤمنین باشند یا نه - واقعاً به آن نیاز دارند. با تشکر از موسیقی ، پخش زنده ! با جمع کردن میلیون ها دست متحد در همه جای دنیا ، این قلب زخمی زمین زخمی را در آغوش می گیریم!
راوی شانکار+ آلبوم روح هندوستان
راوی شانکاری ، متولد 7 آوریل 1920 هند ، درگذشته 11 دسامبر 2012 ، کالیفرنیا ، نوازنده هندی ، نوازنده سیتار ، آهنگساز و بنیانگذار از ارکستر ملی هند ، که در آشنا کردن غرب با موسیقی هندی تأثیرگذار بود...............در طول مدت طولانی فعالیت خود ، شانکار به مشهورترین نمایشگر موسیقی کلاسیک هندوستان (شمال هند) تبدیل شد و با برجسته ترین نوازندگان هند اجرا کرد و ده ها ضبط موفق داشت. شانکار موسیقی فیلم برای سه گانه معروف آپو Apu به کارگردانی ساتیاجیت رای را ساخت. در سال 1962 او مدرسه موسیقی کین نارا را در بمبئی تأسیس کرد و سپس در سال 1967 دومین مدرسه کین نارا را در لس آنجلس تأسیس کرد. او چند سال بعد هر دو مدرسه را تعطیل کرد ، او نسبت به تدریس مدرسه ای ناامید شد.
«سرنوشت آنگونه که به در می‌کوبد»
....... "پرتوهای درخشانی در شب عمیق این زمین ساطع می کنند و ما سایه های بی نظیری را می بینیم که برخاسته و فرو می افتند و بجز درد اشتیاق و آرزوی بی پایان ! همه چیز را از بین می برند، شوقی که در آن، هر لذتی در نواهای شادمانی به وجود آمده . غرق می شود و فرو می رود ، و تنها در این درد فانی شونده - عشق ، امید ، شادی مانده که می خواهد سینه هایمان را با هارمونی کامل و تمام احساسات را پشت سر بگذارد - آیا ما به عنوان خوش بینان زندگی می کنیم! ..................
موسیقی متن فیلم ؛ محمد رسول الله
موسیقی متن فیلم اثر موریس ژار توانسته است لحظه به لحظه این فیلم را در ذهن شنونده موسیقی احیا نماید و یک اثر ماندگار را برای تاریخ ایجاد نماید.
باران گریه ها در دو اجرای متفاوت
آریای اپرای باران گریه Sento in seno از مجموعه قطعات گمشده با نام "درام در موسیقی " و با عنوان Tieteberga است . این اثر توسط آنتونیو ویوالدی نوشته شده است، در این آریای اپرا ، ویوالدی موسیقی باران را به عنوان استعاره برای اشک ترسیم می کند. دنیاهای بیرونی و داخلی در یک حوضه خاص برخورد می کنند: آسمان تاریک در حالی که ما در غم و اندوه فرو رفته ایم گریه می کند
ساری گلین
ساری گلین نام آهنگی فولکلور از آذربایجان است که در بین مردم ایران ، قفقاز جنوبی، آذربایجان و در شرق آناتولی در ترکیه با همان ملودی اجرا می شود "ساری گلین دختر با موهای طلایی از کوهستان است که جوان شیفته ی او مانند تمام ادبیات مشرق زمین در فراق و عدم وصالش دست به شکوه از زمانه زده است .
والس گل ها
"والس گلها" قطعه ای از موسیقی ارکسترال از دومین اثر باله به نام فندق شکن است که توسط چایکوفسکی آفریده شده است.چایکوفسکی به نوازندگان خود گفت که در حال کار روی یک باله "خارق العاده" به نام فندق شکن هستند: "نوشتن یک راهپیمایی برای سربازان کوچک، والس گل ها بسیار جالب است." والس گل ها در بخش آخر مجموعه فندق شکن قرار گرفته است. این موسیقی برای سازهای مختلف و برای ترکیبهای مختلف سازها تنظیم شده است. استودیو والت دیسنی موسیقی والس گل ها را برای فیلم کارتونی فانتازیا استفاده کرده است.
سمفونی مقاومت ، سمفونی شماره 7 دیمیتری شوستاکویچ
موسیقی همواره با انسان بوده است ، سمفونی مقاومت دیمیتری شوستاکویچ ، موسیقی و نوا و حکایت و یشارت اضمحلال هرآنچه که ضد بشری است را می دهد. حال نابودی نازی ها که جهانخوارگی را پیشه کرده بودند یا نیروهای اهریمنی بعد از آنان و حتی ویروس هایی که بلای جان انسان ها می گردند.
آواهای مغول نشات یافته از حیات انسانی در سرزمین
پیشرفت تاریخ موسیقی تجربی مغولی از سه فاز پیروی می‌کند. چنگیزخان در اوایل قرن سوم مغولستان را متحد کرد. کوبلای خان پایه‌گذار سلسله "یوان" بود و قبیله‌های مغول را به یک ملت واحد تبدیل کرد. با شکل‌گیری زبان و سبک زندگی مشترک، موسیقی مغولی به سبک ملی نیز پدید آمد.
آهنگ لالایی هه لو تینگ
آهنگ "لالایی" که یک موسیقی با اجرای پیانو است و در سبک موسیقی قوم هان چین خلق شده که در سه قسمت می باشد . در بخش اول آن، صحنه ای خواندن لالایی توسط یک مادر برای بچه خواباندن بچه ترسیم می شود، در بخشی میانی آن صحنه بیداری نگهانی بچه به خاطر صدای رعد و در بخش سوم آرامش مجدد بچه و خواب رفتن او به نوا در می آید .
والس توفان برف ( والس کولاک ) ، موسیقی براساس نوشته ای از الکساندر پوشکین
گئورگی واسیلیویچ سویریدوف آهنگساز نئوروماتیک دوره شوروی بود. وی بیشتر به دلیل موسیقی ارکسترالش که اغلب از عناصر فرهنگ روسی بهره می برد ، مشهور است. سویریدوف ، در موسیقی کرال خود ، از بافت های هارمونیکی غنی و متراکم استفاده کرده و از یک تونالیته دوران رومانتیزم وعاشقانه برخوردار است. آثار او نه تنها عناصر مقدس موسیقی روسی ، بلکه تأثیر موسیقی قومی اروپای شرقی ، آهنگسازان روماتیک اروپای قرن نوزدهم و همچنین معاصران نئوروماتیک را نیز به نمایش می گذارد. او آهنگ هایی برای برای شعرهای دوران نئوروماتیک روسی شاعرانی چون لرمانتوف ، تایتچف و بلاک را نوشت.
موسیقی غم
آداجیو اثر توماسو آلبینونی یکی از آثار پر احساس قرن 17 و دوران باروک است ، آلام بشری در آن پردازش می شود و انسان دردمند به تسکین پرداخته می شود
موسیقی های زمستان
آثاری از چایکوفسکی ، سیبلیوس، برامس ، موزارت ، سنت سانس، باخ ، ویوالدی ، یاناچک ،تلمان ، کورللی ، گریگ ، لیتوینوسکی، پیازوللا برای فصل سرد ارائه شده اند.
رویاهای زمستان
خانواده آهنگساز ، می گویند این اثر برای چایكوفسکی بیشتر از هر اثر دیگر ، زحمت و رنج بیشتری را موجب شد. با این وجود ، او همچنان به این امر علاقه مند بود و در سال 1883 به پدر و مادر خود نادژدا فون مك نوشت كه "اگرچه از جهات بسیار این اثر خام است ، اما از نظر بنیادی این اثر جوهره ی بیشتری دارد و از هر یک از دیگر آثار پخته من بهتر است."
بومی وار
قطعه بومی وار اثر ثمین باغچه بان فرزند جبار باغچه بان با اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری فرشاد سنجری فرزند حشمت سنجری می باشد . بومی وار با الهام از چندین ترانه محلی ایرانی از جمله موسیقی آذربایجانی در سال 1331 آفریده شد و در سال 1352 بر روی صحنه تالار رودکی تهران رفت.
نوای موسیقی حسین دهلوی در زمین و گذر زمان همچنان بگوش خواهد رسید .
حسین دهلوی دارفانی را وداع گفت زمانی که سال ها بود خاطراتش در درونش بودند و هیچکس را به آن خلوتگاه راه نبود ! از "بیژن و منیژه" به " سبکبالی " رسید، به بیان " پیوند شعر و موسیقی آوازی" با اندوخته سالیان متمادی از زندگی اش بر روی کاغذ پرداخت. در پاک ترین حس ها و درون ها با دنیای کودک به خبرگی درآمیخت و "مانا و مانی" او "اپرای ایرانی کودکان" برای یونسکو و هدیه‌ای از ایران برای روز جهانی کودک شد. روح او خسته از زمانه و بزرگ منشانه و مغرور از دوران سعی بی کران در افق های زندگی شعورمندانه و عالمانه همچون "سبکبالش "سه شنبه از تنش به پرواز درآمد. موسیقی نوای او در زمین و گذر زمان همچنان بگوش خواهد رسید.
رومئو و ژولیت
رومئو و ژولیت تراژدی عاشقانه ای از ویلیام شکسپیر است که عشق نافرجام و داستان تراژیک رومئو و ژولیت را در نمایشنامه‌ اش به تصویر می کشد ... پتر چایکوفسکی اورتور فانتزی رومئو و ژولیت را با الهام از اثر تراژیک شکسپیر هنگساز خلق می کند