حکمراني اسلامي در دام توجيه‌گران حرفه‌اي
يک نماينده ديگر که خطاب به رئيس‌جمهور گفته بود «اف بر تو» با لطايف‌الحيل تلاش کرد مطالب اهانت‌آميز خود را هرطور شده توجيه کند. رئيس آنها هم گفت نمايندگان مطالب خود را در سينه‌ها نگه می‌دارند. اينهم برخلاف نظر رهبري بود زيرا ايشان گفتند مطالبتان را بگوئيد ولي با شيوه انتقادي نه اهانت. در سينه نگهداشتن روشن است که چه معنائي دارد. در خارج از مجلس، يکي نوشت درست است که طبق فرموده رهبري نبايد اهانت کرد، اما... آن ديگري گفت رفتار رهبري با رئيس‌جمهور در اين سخنان، مثل رفتار حضرت علي عليه‌السلام با عثمان بود! کساني هم که همايش بدون مجوز قم را عليه رئيس‌جمهور برگزار کردند و سخيف‌ترين دشنام‌ها را به او دادند، مهر سکوت بر لب زده‌اند، درست مثل همان جماعت دهه شصتي معتقد به «ولايت بر فقيه». اينها را ننوشته‌ام که از باز شدن مشت مدعيان پيروي از ولايت فقيه خوشحالي کنم. من، با هيچيک از دو جناح سياسي مطرح کشور قوم و خويشي سياسي ندارم و به هردو انتقاد دارم. اينها را نوشتم که بگويم مدعيان پيروي از ولايت فقيه، اين ادعا را وسيله‌اي براي دنبال کردن اميال سياسي خود قرار داده‌اند. براي عبور از فيلتر شوراي نگهبان، براي رسيدن به قدرت، براي رانت‌خواري، براي دنا پلاس و براي بالا رفتن از نردبان ترقي. بهترين نشانه صحت اين ادعاي من اينست که همين آقاي حسن روحاني که امروز اين جماعت او را عثمان و معاويه مي‌دانند اگر فردا دبير شوراي نگهبان شود، همين جماعت براي دستبوسي او نوبت مي‌گيرند و کارهاي قبلي خود را توجيه مي‌کنند. به درگاه خدا استغفار کنيم که ما کشور را به روزي انداخته‌ايم که حکمراني اسلامي در دام اين توجيه‌گران حرفه‌اي افتاده است. اين را هم بدانيم که تا اين بيماري خطرناک سياسي را به صورت قطعي معالجه نکنيم، به حکمراني مورد پسند اسلام نخواهيم رسيد.
تأکید بر عدالت آموزشی، افزایش کیفیت مدارس دولتی و مراقبت از آسیبهای آموزش مجازی
رهبر انقلاب اسلامی به موضوع «عدالت آموزشی» اشاره کردند و افزودند: در مورد عدالت آموزشی و بهره‌مندی دانش آموزان از سهم مناسب خود در همه نقاط کشور بویژه مناطق دوردست و شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان در مناطق محروم بارها صحبت شده است و اکنون که مسئله آموزش مجازی مطرح است، موضوع عدالت آموزشی حساس‌تر از گذشته است. حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر توجه به خانواده‌هایی که تمکن مالی جهت خرید ابزار و وسائل مورد نیاز به منظور استفاده از آموزش مجازی را ندارند، افزودند: صداوسیما باید از طریق آموزش، بخشی از خلاء عدم امکان استفاده از آموزش مجازی را جبران کند. ایشان یکی از موارد مربوط به عدالت آموزشی را، موضوع «مدارس دولتی» برشمردند و گفتند: باید سطح و کیفیت مدارس دولتی از لحاظ آموزشی و تربیتی به گونه‌ای شود که دانش‌آموزان احساس نکنند با تحصیل در این مدارس امکان قبولی آنها در کنکور کمتر است و خانواده‌ها نیز تصور کنند فرزندانشان را به یک جای بی‌پناه می‌فرستند. رهبر انقلاب اسلامی درخصوص آموزش مجازی و برخی زیان‌های احتمالی آن خاطرنشان کردند: راه اندازی شبکه شاد، اقدام بسیار خوبی است اما آموزش مجازی نباید موجب شود که دانش آموز در معرض آسیبهای فضای مجازی و خطرات اخلاقی و اعتقادی قرار گیرد.
علاج قطعی تحریم با تکیه بر توان داخل نه عقب‌نشینی در برابر آمریکا
رهبر انقلاب اسلامی اصلاحات اساسی در اقتصاد کشور را «اصلاح ساختار بودجه»، «اصلاح نظام بانکی»، «ارتقاء سرمایه‌گذاری و اشتغال» و «بهبود محیط کسب و کار» برشمردند و گفتند: این موارد دو سال قبل و همزمان با تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به سران قوا ابلاغ شد که البته با وجود تلاشها پیشرفت قابل توجهی نداشته است البته مهم این است که ما می‌دانیم چه می‌خواهیم و به دنبال چه برنامه‌ای هستیم.
آقاي رئيس‌جمهور پائيز سياه در انتظار است
چرا آقاي رئيس‌جمهور توصيه اکيد مي‌کند عزاداري‌هاي محرم با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي برگزار شود. پروتکل‌ها طبق توصيه وزارت بهداشت عبارتند از زدن ماسک، رعايت فاصله اجتماعي، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات. اگر بخواهيم بدون مجامله سخن بگوئيم بايد اعتراف کنيم امکان رعايت هيچيک از اين چهار مورد در عزاداري‌ها وجود ندارد. به‌ويژه آنکه در هواي گرم تابستان استفاده از ماسک و تحرکات مربوط به عزاداري، با توصيه‌هاي اعلام شده سازگاري ندارند. نتيجه اين مي‌شود که به خاطر انجام يک امر مستحب، سلامت جامعه به خطر می‌افتد و بسياري از مردم قرباني کرونا خواهند شد. آنچه موجب تأسف شديد است اينست که ما به نام دين و با انجام کاري که مربوط به دين است، برخلاف خواست دين که حفاظت از جان را در اولويت اول قرار داده است عمل مي‌کنيم. در فقه اسلام غير از مواردي معدود، جان انسان خط قرمز است و حتي آن موارد معدود هم مربوط به حيات شرافتمندانه انسان هستند. بنابراين، هيچ امري بالاتر از حفاظت از سلامت جامعه و جان انسان‌ها نيست و اموري از قبيل مراسم عرفه و نماز عيد قربان و عزاداري محرم و صفر که همه ما با جان و دل به آن عشق مي‌ورزيم را مي‌توان موقتاً تعطيل يا به صورت فردي برگزار کرد و در سال‌هاي بعد تمام آنها را جبران نمود.
انقلابي‌گري به شعار نيست
انتخاب رئيس ديوان محاسبات و انتصاب رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس، که هردو در روز چهارشنبه گذشته صورت گرفته‌اند، مورد ايراد و اعتراض خود مجلسي‌ها و هم‌جناحي‌هاي آنها در خارج از مجلس قرار گرفتند. آنها دو ايراد اساسي به اين اقدامات دارند که يکي فقدان بعضي شرايط قانوني و ديگري عدم برخورداري از نصاب لازم براي احراز اين مناصب در اين دو مسئول است. اين روش، نه با معيارهاي انقلابي تطبيق مي‌کند و نه باعث قدرتمندي مجلس مي‌شود. رعايت شايسته‌سالاري، معيار انقلابي‌گري است و همين معيار است که به قوي شدن مجلس مي‌انجامد و تخلف از آن، موجب تضعيف مجلس مي‌شود.
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل، و آمریکا دشمن عراق قوی است
آمریکایی‌ها زحمت و اذیت ایجاد می‌کنند اما دولت عراق باید بدون اعتنا به این مزاحمت‌ها به مسیر خود با قدرت ادامه دهد و مردم را به‌عنوان پشتوانه خود حفظ کند. ایشان مرجعیت و شخص آیت الله سیستانی را یک نعمت بزرگ برای عراق خواندند و خاطرنشان کردند: حشدالشعبی یک نعمت بزرگ دیگر در عراق است که باید آن را حفظ کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی:
ایشان مجلس یازدهم را از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند و افزودند: حضور «جوانان پرانگیزه، پر ایمان، پر توان، تحصیل‌کرده و کارآمد» در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی، و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجلس یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از حساسیت نشان دادن مجلس یازدهم به مسائل انقلاب و سرعت عمل نمایندگان در تشکیل هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها افزودند: مهلت چهار ساله نمایندگی، فرصت خوبی برای ریل‌گذاری حرکت عمومی کشور و تأثیرگذاری فراوان در روند حل مسائل و پیشرفت و آینده ایران است. رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان مشکلات فراوان اقتصادی کشور را به «بیماری» تشبیه و در عین حال تأکید کردند: به علت بنیه قوی و قدرت دفاعی، کشور بدون تردید توان غلبه بر این بیماری را دارد، همان‌گونه که دشمنان نیز امروز اذعان می‌کنند که با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و فشارهای همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ایرانی خود دست یابند. ایشان «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها» را از جمله مسائلی خواندند که سختی معیشت را بویژه برای طبقات پایین و متوسط به همراه آورده است.
گفتا ز که ناليم؟...
بارها تأکيد کرديم که آزاد گذاشتن مطلق سفرها، بي‌توجهي به وضعيت مترو، اتوبوس‌ها، هواپيماها، بازگشائي پارک‌ها، از سر گرفتن اجراي طرح ترافيک، کاهش محدوديت‌هاي زيارتگاه‌ها و مساجد و نمازهاي جمعه، بي‌تفاوتی در برابر برگزاري عروسي‌ها و عزاداري‌ها و... که به اقتصاد ربطي ندارند کاملاً اشتباه بوده و بخش مهمي از انتقال ويروس کرونا را سبب شده‌اند. امروز آقاي وزير بهداشت به جاي گله‌گذاري‌ها بايد به اين سؤال جواب بدهد که ستاد چرا در برابر فشارها تسليم شد و تن به لغو محدوديت‌ها داد؟ مسئولان ارشد ستاد ملي مقابله با کرونا، که مسئول جان مردم هستند، بايد اين روزها به جاي گله‌گذاري‌ها اين بيت از قصيده پرمغز ناصرخسرو را تکرار کنند که:
ما تشنگان قدرتيم
در آن سال‌ها کسي براي وزير و وکيل شدن به پارتي و پول و دوز و کلک متوسل نمي‌شد. بسيار اتفاق مي‌افتاد که به افرادي اصرار مي‌کردند اجازه بدهد نامش را در فهرست وزراي کابينه قرار دهند ولي او نمي‌پذيرفت و مي‌گفت شايسته‌تر از من هستند برويد به سراغ آنها. به افرادي اصرار مي‌کردند کانديداي نمايندگي مردم در مجلس شود و نامش در فهرست فلان حزب يا گروه قرار گيرد ولي قبول نمي‌کرد و مي‌گفت من در خودم شايستگي نشستن روي صندلي قانونگزاري را نمي‌بينم. همين روحيه موجب مي‌شد افراد شايسته‌تر به دولت و مجلس راه پيدا مي‌کردند و در نتيجه‌ی سپرده شدن مسئوليت‌ها به افراد بافضيلت‌تر و باتقواتر، امور کشور با موفقيت پيش مي‌رفت همانطور که در دوران دفاع مقدس و تحريم‌هاي همه‌جانبه آن زمان ديديم هر روز موفقيت‌ها و علاقه مردم به انقلاب و اعتمادشان به نظام جمهوري اسلامي و مسئولين بيشتر مي‌شد. گذشت زمان متأسفانه باعث فاصله گرفتن از اصول و آرمان‌ها و ارزش‌ها شد و زمينه را براي جنگ قدرت فراهم کرد. تأسف بالاتر اينکه براي مقابله با اين آفت بزرگ، اقدام بازدارنده‌اي هم صورت نگرفت و راه براي استمرار و تشديد جنگ قدرت باز گذاشته شد. همين بي‌مهاري کار را از جنگ قدرت به جنگ ثروت، جنگ شهرت، جنگ رانت‌خواري و جنگ منصب کشاند و پرهيز از پذيرش مناصب‌ جاي خود را به مسابقه براي بلعيدن مناصب داد. امروز ما در جامعه‌اي که قرار بود اسلامي و انقلابي باشد و بافضيلت‌ترها عهده‌دار مسئوليت‌ها باشند، شاهد تلاش‌هاي آشکار براي رساندن بي‌فضيلت‌ترها و بي‌تقواترها به مناصب هستيم. اينکه هر روز در جامعه ما فقيرها فقيرتر و ثروتمندها ثروتمندتر مي‌شوند، به همين دليل است. اگر بخواهيم بدون تعارف، جواب سؤال امروز را بدهيم، بايد آن را در همين بازگذاشتن مجراي جنگ قدرت جستجو کنيم.
بهشتی و آزادی در حکمرانی اسلامی
محوری‌ترین عامل در حکمرانی اسلامی، آزادی است. اینکه آزادی چه جایگاهی در حکمرانی دارد؟ آزادی اندیشه و ابعاد این آزادی، نوع نگاه به دگراندیشان و چگونگی تعامل با صاحبان اندیشه‌های مختلف، همگی مسائل مهمی هستند که مستقیماً با سرنوشت حکمرانی اسلامی سروکار دارند. مهم‌تر اینکه آنچه به آزادی مربوط می‌شود، زیربناست و سایر امور مربوط به حکمرانی زیرمجموعه آزادی هستند و نسبت میان آنها با آزادی، نسبت میان تابع و متغیر است. جالب است که آیت‌الله بهشتی در تعاملات اجتماعی خود، بیشترین تکیه را بر آزادی در اندیشه‌ورزی متمرکز می‌کرد. او به هر موضوع و مسأله‌ای که می‌پرداخت، ابتدا زیربنای فکری آن را مشخص می‌کرد و بعد از آنکه مبنای بحث را استوار می‌ساخت به سراغ پیکره‌سازی و نتیجه‌گیری می‌رفت. از این طریق بود که بهشتی انسان را موجودی صاحب فکر و حق می‌دانست و تلاش می‌کرد همگان را با این واقعیت آشنا کند که نباید از انسان یک موجود قالبی در ذهن داشته باشند تا نتوانند به همین بهانه به خود اجازه دهند هرطور که خواستند با او رفتار نمایند.
بهشتي و حکمراني اسلامي
آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «وضع موجود و اين فاصله فراوان درآمدها و زندگي‌ها به هيچ عنوان با عدل اسلامي سازگار نيست». اين سخن مربوط به سال 1359 يعني 40 سال قبل است، زماني که هنوز با آرمان‌هاي انقلابي و اصول و ارزش‌هاي اسلامي فاصله نگرفته بوديم. در همان زمان آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «جمهوري اسلامي، تا زماني که موفق به ايجاد عدل اقتصادي و عدل سياسي و اجتماعي نشود، اين بعد از رسالت انبيا را تحقق نداده است.»
نقاشی های زندگی در آبشرون
موزه با الهام از فضای خانه های تابستانی در شبه جزیره آبشرون نمایشگاه مجازی " دنیای زیبایی" را ارائه کرده است بعد از اینکه شیوع کرونا ویروس همه را مجبور به ماندن در خانه کرد ، بسیاری از افراد وقت خود را در خانه های تابستانی خود می گذرانند.
شنود ممنوع!
يکي از نمايندگان جديدالورود به مجلس شوراي اسلامي گفته است: «من شخصاً از وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه مي‌خواهم بطور مرتب بنده و نمايندگان را چک کنند و حتي مکالماتمان را هم شنود کنند. من حتي حاضرم براي اين مسأله به اين نهادها امضا بدهم، چراکه امنيت اين مملکت و کشور براي من مهم‌تر از خودم است. من از خدا مي‌خواهم يکي مرا کنترل کند و هشدارهاي لازم را به من بدهد.» باور کردن اينکه يک نماينده مجلس خواستار شنود مکالمات خود و ساير نمايندگان شود، بسيار دشوار است، زيرا اين خواسته در تضاد آشکار با قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي است. قانون اساسي در اصل 25 مقرر داشته «بازرسي و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفني، افشاي مخابرات تلگرافي و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر بحکم قانون.»
درس امام برای امروز استمرار تحول است انقلاب نباید دچار ارتجاع شود
قانع نبودن به داشته‌ها و داشتن روحیه تحول خواهی و پیشرفت مستمر و افزودن بر داشته‌ها» اولین نکته ای بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و گفتند: تحول خواهی لزوماً به معنای اعتراض نیست و یا نباید حتماً بعد از شکست به فکر تحول افتاد بلکه تحول یعنی میل مستمر به شتاب و سرعت گرفتن در حرکت و اجتناب از تحجر و پافشاری بر مشهورات غلط.
مکتب مديريتي امام خميني
امروز، کساني که درک صحيحي از نيازهاي معيشتي مردم ندارند تصميم‌سازان و تصميم‌گيرندگان مسائل اقتصادي ما هستند. به همين دليل است که اينان هر اقدامي براي حل مشکلات اقتصادي مي‌کنند، نه‌تنها نتيجه‌بخش نيست و راه به جائي نمي‌برد بلکه اوضاع اقتصادي بدتر مي‌شود. کساني که سامان‌دهي امور سياسي کشور را برعهده دارند، با فيلترگذاري‌هائي که در امور مختلف مي‌کنند فضاي سياسي را بسته‌تر و تنوع افکار و آراء را محدودتر مي‌کنند. کساني که تمشيت امور رسانه ملي را در دست دارند، آن را به ظرف محدودي تبديل کرده‌اند که فقط يک جناح و يک فکر و يک نگاه را مي‌تواند در خود جاي دهد و تاب تحمل نظر و رأي ديگر را ندارد. در ميان آن دسته از علماي دين که دستي در امور حکومتي دارند نيز کساني پيدا مي‌شوند که شيوه‌‌نامه‌هاي بهداشتي و ضوابط ستادهاي ملي مقابله با کرونا در ايران و جهان را توطئه‌اي بزرگ معرفي مي‌کنند و در ميان راه‌يافتگان به مجلس قانونگذاري افرادي ديده مي‌شوند که پيشنهاد ختم قرآن در صحن مجلس مي‌دهند درحالي که مردم در انتظار حل مشکلات معيشتي و بيکاري و بي‌عدالتي هستند و مي‌دانند که قرآن را در خانه هم مي‌توان خواند و مجلس، جاي عمل به محتواي قرآن است که اگر مجلس‌هاي ما به این وظیفه خود عمل کرده بودند، امروز جامعه ما 60 ميليون نفر يارانه‌بگير معيشتي نداشت. ما موظفيم براي حفاظت از نظام جمهوري اسلامي که ميراث گران‌سنگ امام خميني و شهداست، در روش‌هاي مديريتي کشور تجديدنظر کنيم. اين تجديدنظر با جابجا کردن افراد و سر دادن شعار و توصيه و رهنمود، صورت نمي‌گيرد. در خود مديران و در دستگاه‌هاي نظارتي بايد تجديدنظر شود و معيارهاي موردنظر امام خميني براي حکمراني صحيح اسلامي به عرصه عمل بيايند. غير از اين، هر کار ديگري فقط فاصله ما با مکتب مديريتي امام خميني را بيشتر مي‌کند.
سالگرد ارتحال حضرت امام ( ره)
مردی آرمان خواه که توفیق الهی یارش بود تا به بخشی از آرمان هایش جامعه عمل بپوشاند، در چنین روزی نقاب خاک بر چهره کشید تا ادامه آرزوهای بزرگ الهی اش را مردمی شریف بر دوش کشند!
عید فطر مبارک
توقیف ۴ فروند کشتی صید ترال در هرمزگان
۴ کشتی متخلف که به روش ترال صیادی می کردند توقیف و متهمان تحویل مراجع قضایی شدند. در بازرسی از این شناورها ۴۰ تن انواع ماهی به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد ریال کشف شد.
شب قدر
راستي که چه مضامين پرمغزي دارند دعاهاي ماه مبارک رمضان. دعاي افتتاحش، دعاي مجيرش، دعاي ابوحمزه‌اش، دعاي جوشنش هم صغيرش و هم کبيرش، دعاي سحرش که معرکه مي‌کند و دعاهاي روزانه‌اش که برنامه زندگي است. اين عبارت عرشي را هم هرشب پيوست اين دعاها کنيد که «أَعُوذُ بِجَلالِ وَجْهِكَ الْكَرِيمِ أَنْ يَنْقَضِيَ عَنِّي شَهْرُ رَمَضَانَ أَوْ يَطْلُعَ الْفَجْرُ مِنْ لَيْلَتِي هَذِهِ وَ لَكَ قِبَلِي ذَنْبٌ أَوْ تَبِعَةٌ تُعَذِّبُنِي عَلَيْهِ». خدايا به شکوهمندي شأن کريمانه‌ات کاري کن که از ماه رمضان و هر شبي از اين ماه که در آن هستم آنگونه عبور کنم که هيچ عارضه يا گناهي که موجب عذابم شود بر گردنم باقي نمانده باشد.
زلزله اصلي،‌ اقتصادي است
در سال گذشته بارها به رئيس‌جمهور روحاني از طريق مقالات و گزارش‌ها يادآور شديم که مشکل اصلي، وزراي اقتصادي و صنعتي دولت شما هستند و تا زماني که آنها را کنار نگذاريد و افراد کارآمد و صاحب تدبير به جاي آنها نگماريد، بحران اقتصادي کشور نه‌تنها مهار نمي‌شود بلکه شديدتر هم خواهد شد. اکنون نيز بار ديگر تأکيد مي‌کنيم مشکل کشور، مشکل مديريتي است. زلزله اصلي کشور نيز زلزله اقتصادي است. لااقل به همان اندازه که زلزله صبح جمعه استان تهران، شما مسئولين را به تکاپو واداشت، درصدد مقابله واقعي – نه صوري و مقطعي و تسکيني – بحران اقتصادي کشور برآئيد.
 ۷ نقطه از کشور لرزید
- زلزله ۵.۱ ریشتری ۴۸ دقیقه بامداد تهران را لرزاند که به دنبال آن وضعیت نارنجی در پایتخت اعلام شد -این زلزله در مرز استانهای مازندران و تهران - حوالی دماوند اتفاق افتاد و دلیل آن تحرک گسل مشا عنوان شد. این زلزله در قم و البرز هم احساس شد. ۱۳ مصدوم و ۲ فوتی بر اثر زلزله ۵.۱ ریشتری تهران آماری بود که توسط سخنگوی اورژانس کشور اعلام شد. - پس از تهران، مازندران، قم و البرز این لرستان بود که ۴ ریشتر زلزله در خرم آباد و چند شهر دیگر را تجربه کرد. -زلزله خفیف‌تری هم در کرمان به بزرگی ۳.۴ رخ داد. -پس از آن اردبیل هم لرزید تا زلزله گيوي به بزرگی ۳.۱ ریشتر زلزله دیگر کشور در بامداد جمعه ۱۹ اردیبهشت باشد.
تکلیف دین را روشن کنید
در دوران سلطنت رضاشاه پهلوی، عالم روشن‌ضمیر و مجاهدی در تبریز زندگی می‌کرد به نام آیت‌الله شهیدی که فقیهی صاحب فتوا و صاحب تألیفات بود. این عالم بزرگ، با رضاشاه مخالف بود و علیه او فعالیت می‌کرد. به همین دلیل رضاشاه از او بشدت عصبانی بود و به رئیس شهربانی تبریز دستور داده بود با به دست آوردن بهانه‌ای از او انتقام بگیرد. رئیس شهربانی تبریز یک روز یک فرد معمم را با خود به مسجدی که آیت‌الله شهیدی در آن نماز می‌خواند برد و با استفاده از فرصت بین دو نماز، آن معمم را به آیت‌الله شهیدی نشان داد و با صدای بلند بطوری که نمازگزاران بشنوند گفت حضرت آقا این هم‌لباسی شما دزدی کرده و ما اموال دزدیده شده را از او گرفتیم و چون هم‌لباس شماست به شما تحویلش می‌دهیم تا هرطور صلاح می‌دانید با او رفتار کنید. هدف رئیس‌ شهربانی این بود که نزد نمازگزاران، آبروی آیت‌الله شهیدی را ببرد و به رضاشاه گزارش بدهد دستور شما را عملی کرده‌ام، ولی با هوشمندی آیت‌الله شهیدی، این توطئه با شکست سختی مواجه شد و توطئه‌گران ناکام ماندند. آیت‌الله شهیدی از محراب بیرون آمد و عبا و عمامه و قبای آن فرد معمم را از تن او درآورد و رو به رئیس شهربانی کرد و گفت این شخص از ما هم چیزهائی دزدیده بود که من از او پس گرفتم و حالا مثل شما شده، شما هرطور صلاح می‌دانید با او رفتار کنید.
یاد روز کارگر
عصر جدید " چارلی چاپلین " اعتراض تند و بیانیه ای بر علیه نگاه غیر انسانی به توده های عظیم مردم از سوی قدرتمدارانی است که انسان را فاقد روح و احساس می انگارند ....
هنوز وارد ضیافت نشده‌اند
کوشش کنید که این دعوت را لبیک بگویید، راه به شما بدهند در اینجا و اگر چنانچه راه یافتید مسائل حل است. اینکه مسائل ما حل نمی‌شود، برای اینست که در ضیافت خدا وارد نشده‌ایم، در ماه رمضان اصلاً وارد نشده‌ایم، یک ترک اکل و شربی کرده‌ایم، لکن آنکه باید بشود نشده است. اگر هواهای نفسانی بگذارد، انسان به حسب فطرت، الهی است. فطرت، فطرت‌الله است. همه هم توجه دارند به او لکن این توجه به دنیا که توجه ثانوی است و اعوجاجی است، جلوگیری می‌کند از آن مسائلی که باید باشد