جامع نگر باشیم!
بد نیست مسئولین نظام از این واقعیت مطلع باشند که نارضایتی از افزایش قیمت بنزین در این مقطع زمانی و با وضعیتی که اعلام و اِعمال شد، فقط مربوط به آن عده از مردم که به خیابان‌ها ریختند و تظاهرات کردند و شعار دادند نیست. این نارضایتی مربوط به اکثریت قاطع مردم است حتی آنان که به هردلیل صلاح ندانستند به تظاهرات‌کنندگان بپیوندند...............ضرورت دارد مسئولان نظام این واقعیت را نیز بپذیرند که تصمیمشان در مورد بنزین به لحاظ زمان اجرا و چگونگی اعلام و اِعمال و عدم فراهم ساختن تمهیدات لازم برای جلوگیری از عوارض منفی ناشی از آن اشتباه بوده است. اصل پذیرفتن این اشتباه اولاً موجب می‌شود مردم احساس کنند مسئولانشان حاضرند واقعیت را بپذیرند و ثانیاً خود مسئولان را به این نتیجه می‌رساند که جامع‌نگر باشند و خود را عاری از اشتباه و مردم را در اشتباه ندانند.
رودخانه جوشان افسانه ای آمازون
در جنگل های متراکم آمازون پرو رودخانه ای پرآب پنهان است. دمای بخار آب های فیروزه ای که می تواند به نزدیکی نقطه جوش نیز برسد ، توسط سنگ های عاج مانند و با دیواره های در جنگلی سرسبز و پوشش گیاهی محافظت می شوند. مردم محلی بر این باور بودند که رودخانه مقدس است و آب های گرم قدرت شفابخشی را در خود دارند و افراد مقدس آن را در داروهای مختلف قرار می داده اند. در کودکی ، آندرس روزو با شنیدن داستان پدر بزرگ خود ماجرای رودخانه جوشان را نوشت که دارای یک اسم باستانی است که "جوشان با حرارت خورشید" ترجمه می شود. براساس افسانه ها ، روح یک مار غول پیکر بنام Yacumama یا "مادر آب ها" که آب های گرم و سرد را به دنیا می آورد رودخانه را گرم می کند. ابتدای رودخانه شبیه سر مار است. به مدت 12 سال ، روزو تردید داشت که رودخانه واقعاً وجود داشته است. سپس ، هنگامی که وی در طی تحصیلات تکمیلی خود ، نقشه حرارتی پرو را ترسیم می کرد ، یک نقطه داغ غیر قابل تصور بزرگ را کشف کرد - یکی از بزرگترین ویژگی های زمین گرمایی که در هر قاره یافت می شود.اما عجیب تر آنکه در این منطقه کوه آتشفشانی برای این گرمایش وجود ندارد.
آلام برده های افریقایی مدفون در زیر آب های برمودا خود را نشان می دهند
مک ال درباره سفر خود در آن آب های برمودا نوشت: "همانطور که در حال و هوای گرم و بخار ملایم می رفتیم ، متوجه صدای مداوم مانند آواز عزاداری شدم. من فکر کردم این صدا باید مربوط به خدمه باشد و چون یک شب دیگر ادامه پیدا کرد ، سرانجام با تعجب به زیر رفتم تا بپرسم آیا می توان جلوی این کار را گرفت. با این حال ، صدای پایین در آنجا به همان اندازه بود که در همه جای دیگر وجود داشت و خدمه به همان اندازه آن را می شنیدند . " مک آل توضیح می دهد که صدا از روح یک برده غرق شده در می آمد.
بیانات رهبر انقلاب اسلامی در موضوع وقایع اخیر
من عرض بکنم که در این یکی دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ی سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کشور، و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد، از این کارها هم شد در این یکی دو روزه. چند نکته را باید توجه داشت؛ اولاً وقتی یک چیزی مصوبه‌ی سران کشور هست، آدم باید با چشم خوشبینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ی بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب میدانند بعضی‌ها مضر میدانند، بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت میکنم. من این را گفتم، حمایت هم میکنم.
ملخ عینالی نه تنها هم خوی شد بلکه همرنگ نیز شد!
ملخ عینالی را می توان از قدیمی ترین ساکنین کوهستان عینالی دانست ، او آنقدر با کوهستان انس و اخت گرفته است که اکنون همرنگ عینالی شده است ، حیات او در کوهستان با رنگ عینالی ارتباطی جدایی ناپذیر دارد. اگر رنگی دیگر بیابد ، طعمه دشمنانش می گردد ولی اکنون سال ها و قرن ها زندگی در کوه سرخ ، او را نیز سرخ گون و همچون عینالی مقاوم کرده است .
وقتی که پارکومترهای تبریز بازنشسته شدند
فقط یک هزینه و سرمایه گذاری بسیار عظیم لازم بود که در کنار هر درخت در شهر، یک عدد دستگاه پارکومتر کاشته شود .برای این پارکومترها کارت های ویژه شارژ ایجاد گردیدند و علیرغم وجود دستگاه و فروش و خرید کارت ها، کارگرانی نیز از طریق شرکت های واسطه ای وارد ماجرا گردیدند تا توقف در کنار خیابان با پول ممکن گردد، حال میزان درامد شهرداری ، شرکت واسطه ای و نحوه انتخاب و چگونگی مدیریت شرکت بر کارگران دیگر نمی تواند مورد بحث قرار گیرد .چون این همه ثروت هزینه شده در شهر از رده کار خارج شدند و روشی جدید و گاه عجیب جایگزین پارکومتر ها شد و کارت ها و موجودی آن جزو مطالبات مشکوک الوصول شد .....
سادگی دستخط مرد زحمتکش برای پیدا کردن کار
او نیز برای کاریابی و یا اصطلاحا بازاریابی تلاش می کند، با خط ساده اش تخصص و خدماتی که می تواند ارائه نماید را نوشته است.
روزی که رهی معیری ره افسانه گرفت !
خزان عشق یا شد خزان از جمله ترانه های معروف و به یاد ماندنی فارسی با متنی عاشقانه از رهی معیری هست که اولین بار در سال ۱۳۱۳ با آهنگسازی و صدای جواد بدیع زاده اجرا گردید
۳۳ درصد جمعیت افغانستان مصونیت غذایی ندارند
در گزارش سازمان خوراک و کشاورزی سازمان ملل آمده است که ده میلیون نفر در افغانستان مصونیت غذایی ندارند که از آن‌جمله هفت میلیون نفر در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و دو میلیون نفر هم در وضعیت اضطراری قرار دارند
مجلس درخصوص افزایش قیمت بنزین ورود کند
خبر ناراحت کننده افزایش ناگهانی قیمت بنزین در شرایط فعلی که اثر تحریمها و افزایش غیر متعارف ارز بر زندگی مردم فشار زیادی را وارد کرده است موجب ناراحتی شدید اینجانب گردیده است.،اینجانب از همه نمایندگان مجلس می خواهم که با قاطعیت جلوی ایجاد التهاب معیشتی در جامعه را گرفته و از دولت محترم نیز می‌خواهم که تا دیر نشده در تصمیم خود تجدید نظر کرده و با همفکری کارشناسان دلسوز و متعهد و به کار گیری جوانان مؤمن و متعهد و نخبه به تقویت تولید داخلی و حل اساسی مشکلات آن اهتمام ورزند.
اقدام برای رفع مشکلات مردم، با مشورت بزرگان و اساتید علم اقتصاد!
متأسفانه در حالیکه گرانی ، تورم و بیکاری بسیاری از اقشار مملکت را در وضعیت سخت و ناراحت کننده‌ای قرارداده، طرحی در شب میلاد رسول رحمت (صلی الله علیه و آله وسلم) توسط سران قوا تصویب شد؛ که موجب تأسف و نگرانی شدید است.از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که لغو این طرح را اعلام کنند و برای رفع مشکلات مردم، با مشورت بزرگان و اساتید علم اقتصاد اقدام فوری نمایند.
اصلاح قيمت بنزين و اشتباه دوم
بايد تدابيري هم براي جلوگيري از بالا رفتن قيمت‌ها و هزينه‌هاي خدمات انديشیده شود. تجربه افزايش قيمت بنزين در گذشته نشان مي‌دهد اصحاب حرفه‌ها، خدمات، و کسب‌وکار نيز درصدد افزايش قيمت‌ها و هزينه‌ها برمي‌آيند و اقشار ضعيف و کساني که داراي حقوق ثابت هستند تحت فشار قرار مي‌گيرند.
آسمان ابری،رودخانه پر از ماهی قرمز ، گل ها و خانه!
می رقصند ابرها بر آسمان بام خانه ی ما می درخشند گل های رنگین، در کنار رودخانه ی ما آب زلال است و شفاف ماهیان قرمز، خنده کنان در درون آن بازی کنان و شادان سلام می فرستند بر تمام دوستانشان!
شکایت قاچاقچی از گراز وحشی برای معدوم کردن کوکائین
یک گراز وحشی در جنگلی در شرق توسکانی در ایتالیا، ذخیره کوکائین به ارزش 20،000 یورو را نابود کرد،ماجرای این حادثه هنگامی مشخص شد که پلیس یکی از مظنونین به قاچاق مواد مخدر را بازداشت کرد او به پلیس از خسارت ناشی از گراز شکایت کرد..
قطعه هفتم از منظومه حلاج اوغلو برای عینالی
شه هرین آی دایانیقلی ، دایاغی ائینالی داغیم ! دی گوروم ائل کئشیگینده آلا- چالپوو دوگوشونده یئنیلیب - یا یورولوبسان؟ سن کی تاریخی بویو شاخ ساخلامیسان بوینووی ائل تک، او دئمک دیر بوکی هیچ کیمسه دئیه نمز، کی بو یولدا ، گئری قالمیش دایانیبسان، دوز یولوندان یایینیبسان. باخیرام قامتیوه آی باش اوجا ائینالی داغیم! آل شینیل چیگنیوه سالمیش نه صلابت له دوروبسان، باخاراق اورپه گی آغ شانلی سهنده، اوره گی قانلی سهنده، قیزاریرسان بگ عاشیق تک؛ سارالیر گاهدا یاناغین، اولمیا سیر ائدیسن آغ ساچ آنانی، اود توتوب قلبی یانانی، او آنا - شانلی " سهند "- آختاریری صونسوز اوفوقده؛ هر "بولود" دان آلیر اوز شاعیرینین گونده سوراغین، تزه لیر قلبیده داغین .
مشعل ملک : حکومت هند می خواهد ما را نابود کند
مشعل ملک آزادی خواه مشهور کشمیری ضمن انتقاد از حکومت مودی گفت: دولت هند نام سرینگر پایتخت کشمیر را تغییر داده و آن را شیونگر نام نهاده است. وی تصریح کرد: هند در تلاش است تا فرهنگ کشمیر را نیز مورد هجمه قرار داده و گذشته ما را نابود کند. این آزادی خواه کشمیری اضافه کرد: ما اجازه نخواهیم داد این توطئه به بار بنشیند و دولت هند موفق به عملی کردن خواسته خود شود!
اعتراض جرمی کوربین به کودتای نظامیان در بولیوی
جرمی کوربین امروز پس از اعلام کناره گیری رهبر چپ گرای آمریکای جنوبی پس از پیروزی در انتخابات توسط "کودتای نظامی" خشمگین شد ، رهبر حزب کارگر بریتانیا به رؤسای جمهور ونزوئلا ، کوبا و مکزیک پیوست تا از رهبر بولیوی ، اوو مورالس حمایت کند ، در حالی که وی در حال زمام داری 14 ساله خود بود. اوو مورالس رییس جمهوری قانونی بولیوی استعفا داد پس از اینکه ارتش از او خواست که کناره گیری کند.جرمی کوربین اعلان داشت که "من این کودتا علیه مردم بولیوی را محکوم می کنم و در کنار آنها برای دموکراسی ، عدالت اجتماعی و استقلال قرار می گیرم."
کلیسای پاپ در حمایت از کودتاگران برآمد!
اسقف های بولیوی در برابر اعتراضات خیابانی درخواست استعفای اوو مورالس را خواستند. آنها همچنین تأكید كردند كه کناره گیری رئیس جمهور اوو مورالس "كودتا نیست" ، حتی اگر ارتش از او خواسته بود كه كنار گذاشته شود. اسقف ها در بیانیه ای در 10 نوامبر گفتند: "آنچه در بولیوی اتفاق افتاد ، یک کودتای نیست. ما آن را به شهروندان بولیوی و کل جامعه بین المللی می گوییم." پاپ فرانسیس نیز برای صلح در بولیوی دعا می کند.
"لیتیوم بولیوی متعلق به مردم بولیوی است. نه شرکت های چند ملیتی."
کودتای بولیوی کمتر از یک هفته پس از متوقف کردن قرارداد لیتیوم شرکت چند ملیتی توسط مورالس انجام گرفت .اقدام مورالس در تاریخ 4 نوامبر برای لغو توافق نامه دسامبر 2018 با شرکت آلمانی پس از هفته ها اعتراض ساکنان منطقه پوتوس انجام شد. این منطقه 50 تا 70 درصد از ذخایر لیتیوم جهان در زمین های نمکی سالار دی یونی را در اختیار دارد. شرکت آلمانی ACISA به غیر از مشتریان دیگرش ، به تسلا نیز باتری می دهد. سهام تسلا دوشنبه پس از آخر هفته افزایش یافت. همانطور که بلومبرگ نیوز در سال 2018 خاطرنشان کرد وجود ذخایر لیتیوم و تکنولوژی کاربردی این ماده ، موجب افزایش اهمیت کشور بولیوی در دهه آینده شده است . تقاضا برای لیتیم تا سال 2025 بیش از دو برابر خواهد شد. مواد معدنی سبک ، عمدتاً در استرالیا ، شیلی و آرژانتین استخراج می شود. بولیوی بیش از 9 میلیون تن مواد لیتیومی دارد که هرگز به صورت تجاری مورد بهره برداری قرار نگرفته است ، این دومین مقدار در جهان است- براساس گزارش تلسور در ماه ژوئن ، دولت مورالس اعلام کرد که "تصمیم به صنعتی سازی بولیوی گرفته است و مبلغ زیادی سرمایه گذاری کرده است تا اطمینان حاصل کند که لیتیوم در داخل کشور پردازش می شود تا فقط به صورت ارزش افزوده مانند باتری ها صادر شود."
بوقلمون تازه در ایده لی
بوقلمون زنده معنی گوشت تازه را می دهد و اکنون در محله ایده لی تبریز درگوشه ای از میدان محله، عرضه و فروش وحتی ذبح بوقلمون انجام می گیرد! هر کیلو بوقلمون زنده 20 هزار تومان قیمت دارد که یک بوقلمون 6.5 کیلویی بعد از ذبح و تمیزکردن دارای وزن 5 کلوگرمی می شود . وزن بوقلمون های موجود از 3 تا 7 کیلوگرم هستند
نمره مدرسه تاثیرگذار در قبولی دانشگاه! آیا این صحیح است؟
آموزش، تحصیل و تعلیم و تربیت با ماجرای رکود شدیدی مواجه گردیده است؛ آموزش و پرورش در اغلب نقاط جهان به یک صنعت تبدیل گردیده است. کارخانجاتی که مدرک چاپ می کنند و تحویل فرزندان و خانواده هایشان می کنند. در کنکورهای سال آینده احتمالا شرط معدل را در رتبه های ورودی های دانشگاه ها اعمال خواهند کرد؛ این ماجرا ضمن آنکه می تواند موضوع قدردانی و تشویق دانش آموزان برای تحصیل و کسب امتیاز در طول تحصیل باشد. می تواند مسیر دلالی نمره و راهی برای مدارسی باشد که فارغ التحصیلان آنها فقط دارای نمرات بالا هستند. نمره شرط اصلی در نظام آموزشی شده است و بدین علت خیل فارغ التحصیلان کم توان می تواند خطری بزرگ در نظام توسعه جامعه باشد که با مدرک گرایی مفرط و آشنابازی جایگاه های تاثیرگذار در جامعه را اشغال خواهند کرد.
عبور عطارد از مقابل خورشید
عبور عطارد از مقابل خورشید که یکی از رویدادهای نادر است سیاره عطارد یا تیر در یک قرن 13 بار از مقابل خورشید عبور می کند. عبور بعدی این سیاره از مقابل خورشید در تاریخ 13 نوامبر 2032 صورت خواهد گرفت.
تدبیر مرد فقیر برای گرسنگی و بی سرپناهی
یک شهروند هندی از شهر چنای در ایالت تامیلناد پس از دو تلفن دروغین مربوط به مین گذاری بازداشت شد.
۲ هزار تن انار در خداآفرین تولید شد
تولید امسال ۲ انار هزار تن است، برداشت محصول انار از ۱۸۸ هکتار انارستان خداافرین آغاز شده است ؛ برداشت انار از باغ های خداآفرین از ۱۰ مهرماه آغاز شده و تا ۱۵آبان ماه ادامه دارد.