نیاز به تامین اعتبار جهت جلوگیری از رویش علف هرز بر روی گنید قابوس
مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان، تامین اعتبارات برای ساماندهی برج قابوس، حل مشکل رویش گیاهان خودرو بر روی برج قابوس و شهر تاریخی جرجان را از مهمترین موضوعات و اولویت های اداره کل میراث فرهنگی استان دانست.
اعلام نتایج آزمون های کنکور
نتیجه نهایی کنکور سراسری و دانشگاه آزاد اعلام شد، نتیجه نهایی آزمون سراسری سال ۹۸ از امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org قرار گرفته است ، داوطلبانی که در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کرده اند می توانند با مراجعه به سامانه www.azmoon.org با درج کد ملی و کد دسترسی کارنامه انتخاب رشته خود را مشاهده کنند
معرفی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان
آغاز تحول بر پهنه دشت لم یزرع مغان وچاره اندیشی‌ها در جهت بهره‌برداری بهینه از بیابانی که قبل از شروع برنامه‌های عمرانی به مارستان معروف بوده و آثاری از کشت و زرع در آن موجود نبوده است به سال ۱۳۲۷ برمی‌گردد و به دنبال آن فعالیت‌های عمرانی دولت وقت با سرمایه‌گزاری‌های عظیم و همکاری کارشناسان داخلی و خارجی آغاز و مقدمات استفاده صحیح از آب قعرالدشت رودخانه ارس و سایر پتانسیل‌های خدادادی موجود منطقه ، فراهم گردیده در ادامه این فعالیت‌هاست که فعالیت‌های مربوط به احداث سد میل و مغان و شبکه عظیم آبیاری از سال ۱۳۴۷ شروع و در سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و درهمین سال بود که وزارت کشاورزی، مجتمع کشت و صنعتی را با نام طرح کشت و صنعت و دامپروری مغان در سطح ۶۳۰۰۰ هکتار از ۳۵۰ هزار هکتار اراضی خالصه دولتی ، تأسیس و فعالیت‌های خود را آغاز نموده است . در اسفند ماه سال ۱۳۵۳ نام طرح به “شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان” تبدیل شد و در سال ۱۳۵۲ بین وزارت کشاورزی و مهندسین مشاور هاوائین اگرونومیکسـاینتر نشنال و شرکت اگرونومیک ایران قراردادی منعقد شد که به موجب آن مطالعات جامع شرکت به عهده آنان واگذار گردید.
وقتی کارخانه‌خواران مدعی شدند!
از دوران سازندگی و اصلاحات بود که کارگران زیر چرخ سیاست‌های تکنوکرات‌ها له شدند و خصوصی‌سازی به انحراف کشیده شد.این حزب در حالی در واکنش به احکام صادره برای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بیانیه می‌دهد که بر کسی پوشیده نیست که معضلات و بحران‌های هفت‌تپه محصول دولتی است که آنها از آن حمایت می‌کنند. مگر همین دولت نبود که به بهانه خصوصی‌سازی و توسعه‌ای که کارگزاران آن را لازم می‌داند، این شرکت را به ثمن بخس به بخش خصوصی واگذار کرد و بخش خصوصی هم حق‌وحقوق کارگران را پایمال کرد.سؤال دیگر آنکه اساساً بخش خصوصی که حزب کارگزاران می‌گوید چه کسانی و کجا هستند؟ آیا منظورتان ادامه روند غلط خصوصی‌سازی مانند مفت فروشی و واگذاری‌های مسئله‌دار در آلومینیوم المهدی هرمزگان، هپکو، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، نیشکر هفت‌تپه شوش، شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و مجتمع صنعتی گوشت اردبیل و واگذاری سهام دولتی ۱۸ شرکت بزرگ که شامل صنایع بزرگ و مادر، بیمه و بانک می‌شود، مانند شرکت هلدینگ خلیج‌فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری ملی ایران، شرکت کشت و صنعت دامپروری پارس و شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا و دهها مورد دیگر است؟
ممنوعیت نمایش فیلم هندی در پاکستان
در پی تنش در روابط اسلام‌آباد-دهلی‌نو بر سر مناقشه کشمیر، نمایش فیلم‌های هندی در سینماهای پاکستان ممنوع اعلام شد. همچنین قطع ارتباط ریلی میان هند و پاکستان ماجرای بعدی تعلیق نمایش فیلم‌های هندی است در جدیدترین تحولات مرتبط با کشمیر، دولت پاکستان خط ریلی بین دو کشور را مسدود و از پخش فیلم‌های بالیوود در سینماهای پاکستان جلوگیری کرده است. هم‌زمان، دولت اعلام کرده که به دنبال جنگ با هند نیست.
شاعری که پیشه اش خیاطی بود.
اسم شریفش آقامحمّد و اهل اصفهان و تخلصش عاشق بود. الحق بعد از شیخ سعدی و خواجه شمس الدین حافظ، غزلسرایی به حُسنِ گفتار و رنگینی اشعار آبدار او، قدم به عرصه روزگار ننهاده زیرا هرکه دیوان غزلیّات او را مطالعه نماید، ابیات عاشقانه اش دلیلی است عیان.. این شاعر سخن پرور در کمال زهد در گوشه ی زاویه ای خُمول بود و با فقر به رنج خیاطی معاش می گذرانید و با ثروتمندان به رسم بی نیازی رفتار می کرد.
جايگاه واقعي رسانه ملي
بي‌انصافي است اگر رسانه ملي را يکسره منفي بدانيم، آنطور که عده‌اي چنين مي‌پندارند و چنين مي‌گويند. کساني که رسانه ملي را بي‌عيب و نقص مي‌دانند هم قضاوت درستي ندارند. واقعيت اينست که رسانه ملي هم نقاط مثبت دارد و هم منفي. در جمع‌بندي هم افراد بدون آنکه بررسي‌هاي همه‌جانبه کنند و بدون آنکه تمام برنامه‌هاي يک مقطع بلندمدت را ارزيابي نمايند، نمي‌توانند به نتيجه برسند. در عين حال، در اين واقعيت ترديدي نيست که از رسانه ملي توقع بيشتري وجود دارد و اگر سرمايه‌گذاري وقتي و فکري شود، مي‌توان از اين رسانه فراگير و بسيار مهم استفاده‌هاي بسيار بيشتري به نفع نظام، انقلاب، کشور و ملت به عمل آورد.
هزاران کیف مدرسه سمبل مرگ کودکان در جنگ
یونیسف آژانس کودکان سازمان ملل متحد 3،758 کوله پشتی مدرسه را به صورت ردیف بر روی یک چمن در مقابل دفتر مرکزی سازمان ملل در شهر نیویورک قرار داد، هرکیف مدرسه نمادی برای هر کودکی است که سال گذشته در یک منطقه درگیری از جهان جان باختند. یونیسف گفت که می خواهد با قرار دادن این کیف ها که تا روز پنجشنبه دوام خواهد یافت ، موجب تحریک احساسات رهبران جهان در مقابل مرگ و میر کودکان درمناطق درگیری برای امکان ایجاد حمایت از کودکان نماید. هانریتا فور ، مدیر اجرایی یونیسف گفت: "کوله پشتی های یونیسف همیشه سمبل امید و نماد دوران کودکی بوده اند." یونیسف گفت: در کشورهایی از جمله افغانستان ، جمهوری آفریقای مرکزی ، سودان جنوبی ، سوریه و یمن ، "کودکان سنگین ترین قیمت جنگ را پرداخت می کنند."
گرمابه نظافت یا حمام برادران انتظار
آخرین ساعات روز است ؛ هوا تاریک شده است و مردانی خسته از کار روزانه ، بعد از استراحتی و صحبتی در داخل حمام قدیمی نظافت تبریز در حال خروج از آن هستند. صحبت ها چندان جدی نبودند، شاید بیشتر به طنز و بذله گویی شبیه باشند اما مانند عادت مردمان تبریز ؛ بحث های جدی در گوشه ای از این دیالوگ ها مطرح می گردد. شاید باورکردنی نباشد وقتی درد و دل مردی میانسال را با دیگری بشنوید، که درد زندگی تنها بعد از مرگ همسرش را دارد و اکنون بدنبال راهی برای پیداکردن همدمی است که بتواند از تنهایی هایش بگریزد. حمام خلوت است، کمی به ساعات تعطیلی آن مانده است، برای من هم یک استکان چایی بسیار تیز و گیرا می آورند . آقای "حقیر انتظار" مدیر گرمابه تصاویر پدر بزرگ ، عمو و پدرش را نشان می دهد و از قدمت قریب به 350 ساله حمام می گوید .... . نشستن در سکوی حمام با کف پوش هایی از فرش کهنه و ساییده شده حس زندگی شیرین گذشته را بیاد می آورد ؛ خنده های مردمان و زندگی بدون مسئولیت دوران کودکی و بودن در زیر سایه پدر و مادر و یاد جمله ای که خیلی از بچه هایی که اکنون پیرمرد شده اند؛ آن را شنیده اند که " سکی دار" یعنی سکو دار و مسئول حمام به مادرشان گفته بود " دفعه بعد پدرشان را هم بیاورید " و این جمله به این معنی بود که پسرتان بزرگ شده است و دیگر امکان آمدنش به حمام با مادرش وجود ندارد!!!!
شین هوا
خبرگزاري شينهوا (Xinhua) يا NCNA (خبرگزاري چين نو) آژانس رسمي خبري جمهوري خلق چين و بزرگترين مركز براي جمع آوري اطلاعات و اخبار در جمهوري خلق چين است كه از لحاظ رتبه در سطح خبرگزاري‌هاي رتبه‌ «الف» دنيا قرار دارد. اين خبرگزاري يكي از دو خبرگزاري كشور چين است. ديگر خبرگزاري فعال در چين «سرويس خبري چين» مي‌باشد. شينهوا نه تنها در چين بلكه به جرات مي‌توان گفت در تمام دنيا منحصر به فرد است؛ چرا كه از لحاظ نقش، اندازه و دامنه‌ي فعاليت بسيار گسترده است. اين خبرگزاري كه گزارش‌هاي خود را مستقيم به واحد تبليغات حزب كمونيست چين ارايه مي‌دهد، بيش از 10 هزار نفر نيروي انساني در استخدام خود دارد كه چندين برابر بيشتر از خبرگزاري‌هاي بزرگ دنيا مثل رويتر كه فقط 1300 نيروي انساني دارد، مي‌باشد. شينهوا 107 اداره در سراسر جهان دارد كه وظيفه‌ي آنها جمع آوري اطلاعات از ساير كشورها و توزيع اطلاعات درباره‌ي چين در ساير كشورها است. در خود چين اين خبرگزاري حدود 31 اداره دارد يعني براي هر استان دارای يك اداره است. خبرگزاري شينهوا علاوه بر فعاليت اصلي خود به عنوان يك خبرگزاري، صاحب امتياز 20 روزنامه و دهها مجله نيز مي‌باشد كه آنها را به زبان‌هاي چيني، انگليسي و چهار زبان ديگر منتشر مي‌كند. دولت چين فقط حدود 40 درصد بودجه اين خبرگزاري را تامين مي‌كند. در نتيجه اين خبرگزاري در پي افزايش درآمدهاي خود از طريق ورود به عرصه‌هاي تجاري خصوصا تجارت خدمات اطلاعاتي مي‌باشد. خبرگزاري شينهوا در نوامبر 1931 تحت عنوان خبرگزاري چين سرخ آغاز به كار كرد و در سال 1937 بود كه نام آن به شينهوا تغيير يافت.
افریقا، نومستعمرگی ودوران برده داری مدرن
افریقا همچنان منبع تغذیه کشورهای ثروتمند است و مردم آن همچنان فقیر و در تلاش برای پناهندگی از طریق قایق های ناامن به کشورهای استعمارگر هستند!آنها هنوز نتوانسته اند ارزش افزوده بر منابع خود بیافزایند و ....
راکون های مست در اتاوا
ساکنان حومه استیتسویل در جنوب اتاوا اخیرا با راکون‌های بسیاری در وضعیتی عجیب شبیه به حالت مستی مواجه شده‌اند. امیلی راجرز یکی از ساکنان محلی درباره یکی از این موارد می‌نویسد: "او به سختی می‌توانست حرکت کند. پاهای خود را می‌کشید ، تلو تلو می‌خورد و به سختی بلند می‌شد. به وضوح مشکلی وجود داشت."
بویوک یالنیزلیک ایچینده + دکلمه شعر!
در ژرفای یک تنهایی ام زمزمه های سیرناشدنی یک موسیقی در گوش هایم دیگر بریده ام؛ قلبم ایستاده است نمی بینند دیگر چشمانم در وجودم نه امید ، نه ذوقی برای زیستن دست و پایم همچون یخ به مرگ می اندیشم در گوشهایم زمزمه ی یکی موسیقی سیرناشدنی به مرگ می اندیشم
اتاق کتاب
کتاب جزیی از زندگی است ، انسان ارمان ها و تجارب دیگران را می بیند ، می اموزد، فرهنگ می یابد و رشد می کند......
دست فروش
سد معبر او بسیار کم است و خلاقیتش در کار بسیار دیدنی !سایه بان ، غرفه ، فروشنده همه در یک محل جای گرفته اند و .................
جمله ای از رابرت موگابه
نسل جدید را چگونه می توان متقاعد کرد که تحصیل کلید موفقیت است ؛ وقتی که ما با خیل فقرای تحصیلکرده و جنایتکاران پولدار محاصره شده ایم !
رابرت موگابه اسطوره پیر مبارزه در گذشت!
نام رابرت موگوبه یاداور روزهایی است که او با جوشوانکومو رژیم نژادپرست رودزیا را ساقط کردند و یان اسمیت نخست وزیر سفید را از جایگاه خود کنارگذاشتند؛ نام رودزیا به زیمبابوده تغییر یافت و رابرت موگابه بعد از سال ها مبارزه حکومت را از اقلیت سفیدها گرفت. رابرت موگابه بعد از مدت ها بیماری در گذشت!
میراث برده داری در ایالات متحده + ویدئو
در آگوست سال 1619 ، کشتی ای در نزدیکی پوینت کامفورت ، بندری در ویرجینیا ،مستعمره انگلیس ظاهر شد. این کشتی بیش از 20 آفریقایی را به بردگی آورده بود که به استعمارگران فروخته شدند. آمریکا هنوز آمریکایی نبود ، اما ، مجله تایمز معتقد است ،این لحظه ای بود که آمریکا آمریکایی شد. پروژه 1619 یک گزارش مهم از تایمز در مورد چگونگی شکل گیری برده داری ایالات متحده در 400 سال پس از آن است. مقاله ای از نیکول هانا جونز این پروژه را مجسم می کند: "ایده های بنیانگذار ما از آزادی و برابری هنگام نگارش نادرست بودند."، "آمریکایی های سیاه برای واقعی کردن و کسب هویت جنگیدند."
هنگ کنگ ، عذرخواهی به شیوه تظاهرکنندگان
تظاهرکنندگان ضد دولت روز چهارشنبه عذرخواهی کردندآنها دلیل این عذرخواهی را به دلیل تاکتیک های روزافزون رویارویی خود ، که سخنگوی دولت چین آن را "نزدیکی با تروریسم" اعلام کردند. "ما بخاطر رفتار خود عذرخواهی می کنیم ، اما خیلی هم ترسیده ایم" ، این مطلب به طور گسترده در رسانه های اجتماعی پخش شد. "پلیس به ما شلیک کرد ، دولت به ما خیانت کرد ، نهادهای اجتماعی ما را شکست دادند. لطفا به ما کمک کنید." فرودگاه اعلام کرده است که دسترسی به آن را فقط محدود به کارمندان و مسافران دارای بلیط خواهد کرد. مهمترین معضل اعتراضات در هنگ کنگ یک مبارزه هویتی بر سر آنچه شهر به عنوان یک مکان ، یک فرهنگ و یک نهاد سیاسی است معنی می شود. درگیری در یکی از شلوغ ترین قطب های حمل و نقل در جهان می تواند به آینده هنگ کنگ به عنوان یک سرمایه تجاری چینی آسیب برساند.
صف طولانی برای صعود به اورست + ویدئو
نپال برای محدود کردن ترافیک در اورست اقدام می کند در تلاش برای حل و فصل ترافیک کشنده در کوه ،ضمن یک قرعه کشی مهم گردشگری ، مقامات روز چهارشنبه رسماً قوانین ایمنی جدید را پیشنهاد کردند. طبق مقررات جدید ، کوهنوردان باید ثابت کنند که صعود دیگری در مقیاس کوچکتر را داشته اند و ممکن است نیاز به معاینه های پزشکی اجباری داشته باشند. شرکتهای جهانگردی ملزم به اثبات تجربه و بودجه لازم برای هدایت این سفرها هستند. فصل صعود گذشته یکی از کشنده ترین سالهای اخیر بود. یازده کوهنورد در کوه فوت کردند و در یک لحظه صدها کوهنورد ساعت ها منتظر ماندند تا ساعت ها به قله برسند. قوانین جدید قبل از آغاز فصل صعود بهار آینده در مجلس ارائه خواهد شد.
نخستین شکست بوریس جانسون در پارلمان
در اولین ساعات کاری ، مجلس عوام، با شمار زیادی از نمایندگان کارش را شروع کرد. طبق رویه معمول رهبران احزاب دیگر، در مورد امور مهم داخلی و خارجی کشور از نخست‌وزیر پرسش می‌کردند. در همین حال بوریس جانسون در حال پاسخ به یکی از سوالات بود که با اقدام غیر منتظره فیلیپ لیی، دیگر نماینده حزب محافظه‌کار روبرو شد. فیلیپ لی، پس از ورود به صحن مجلس بر خلاف عادت همیشگی نه تنها در کنار هم حزبی‌هایش ننشست، بلکه به ردیف اعضای حزب لیبرال دموکرات رفت و در کنار آنها قرار گرفت. با این حرکت او از ادامه کار و حضورش در حزبی دیگری خبر داد و این لحظه بارها در رسانه‌ها تکرار و پخش شد. چرا که خروج او از حزب محافظه‌کار، اکثریت عددی را از بوریس جانسون و حزب محافظه کار در مقابل دیگر احزاب سلب کرد. با احتساب خروج فلیپ لی، احزاب مخالف جمعا 320 رای را در مقابل 319 رای حزب محافظه‌کار کسب کردند. شاید این همان لحظه‌ای بود که نخست‌وزیر جدید اصلا انتظارش را نداشت. به خصوص که در ساعات پایانی روز اول کاری، نمایندگان مخالف، قصد داشتند لایحه جدیدی را به رای بگذارند. لایحه جدید، راه هرگونه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را بر نخست‌وزیر و کابینه‌ش می‌بندد.
بوریس جانسون اکثریت مجلس را از دست داد + ,ویدنو
با خروج یک نماینده محافظه‌کار از این حزب و پیوستنش به حزب لیبرال دمکرات، دولت بوریس جانسون اکثریت عملی را در مجلس بریتانیا از دست داد. فیلیپ لی، نماینده محافظه‌کار مخالف خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، وسط سخنرانی بوریس جانسون در مجلس بریتانیا، از صندلی‌های طرفداران دولت به طرف مقابل رفت و به حزب لیبرال‌دمکرات پیوست. امروز پارلمان بریتانیا شاهد یک نبرد جدی بین دولت از یک طرف، و مخالفان خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا در طرف دیگر بود. مخالفان برگزیت بی‌توافق، از جمله بعضی از اعضای حزب حاکم محافظه‌کار، می‌خواهند قبل از آن‌که هفته آینده مجلس تعلیق شود، با تصویب قانونی، جلوی خروج بی‌توافق را بگیرند
و مدرسه ها باز می شود!
یک شاخه گل ختمی