شکاف آسیایی بر سر اوکراین
دیدارهای جداگانه رهبران دو اقتصاد بزرگ آسیا - چین و ژاپن - خطوط گسل های ژئوپلیتیکی ایجاد شده توسط تهاجم روسیه را برجسته می کند. در مسکو: شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در دومین روز از سفر دولتی خود، تعهدات گسترده ای برای گسترش مشارکت اقتصادی چین با روسیه داد. شی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور چین دستور اقتصادی را مطرح کردند که می‌تواند به مصون ماندن کشورهایشان در برابر تحریم‌های غرب و دیگر پیامدهای جنگ در اوکراین کمک کند. آنها 14 موافقت نامه همکاری گسترده از جمله در مورد شرکت های رسانه ای و تحقیقات علمی امضا کردند. رهبران قول دادند که نفت بیشتری از روسیه به چین و شرکت های چینی بیشتری به روسیه بیاورند. در کیف: فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، یک سفر غیرمنتظره انجام داد. این سفر بر همسویی کیشیدا با بیشتر سرزمین های غربی تاکید کرد. تهاجم روسیه نگرانی هایی را برانگیخته است که این کشور برای مقابله با بحران در حیاط خلوت خود آماده نیست و باعث شده است که برای روابط نزدیک تر با متحدان خود تلاش کند.
ادای احترام به یک سرباز وطن در اکراین
در منطقه ایوانو-فرانکیفسک امروز با مبارز گروه گرگ های داوینچی خداحافظی کردند. در روستای بوشیف در منطقه ایوانو-فرانکیفسک، صدها نفر برای ادای احترام به قهرمان اوکراین، دمیترو کوتسیوبایلوف، فرمانده یگان ویژه "گرگ های داوینچی" که در نبردهای نزدیک باخموت سقوط کشته شد ،گرد آمدند.
هشت هزار یورو برای سفر مرگ
دادستان ایتالیایی مسوول پرونده غرق شدن قایق حامل پناه‌جویان در سواحل جنوبی ایتالیا گفته است که قاچاقچیان از هر پناه‌جویی که در این قایق بوده، بیش از هشت هزار یورو پول گرفته‌اند. یورو نیوز روز چهارشنبه 10 اسفند به نقل از دادستان ایتالیایی مسوول این پرونده گزارش داده که قاچاق‌چیان این سفر غیرقانونی را شناسایی کرده است. جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از این حادثه از رهبران اتحادیه اروپا خواست چاره‌ای بیندیشند تا اروپا کمتر شاهد چنین فجایع انسانی باشد.
صادرات نفت آذربایجان در بحبوحه افزایش تقاضا در اروپا از سر گرفته می شود
صادرات نفت خام آذربایجان از طریق خط لوله نفت باکو-تفلیس-جیهان (BTC) پس از توقف شش روزه به دلیل زمین لرزه های ویرانگر در جنوب ترکیه در 6 فوریه از سر گرفته شد. عملیات در پایانه جیهان در سواحل مدیترانه ترکیه در 12 فوریه از سر گرفته شد و اولین نفتکش حامل نفت خام آذربایجان روز بعد حرکت کرد. پس از زلزله‌ها مشخص شد که خط لوله BTC آسیبی ندیده است، اما آسیب به اتاق کنترل پایانه جیهان به این معنی است که نمی‌تواند نفت خام را روی تانکرهای انتظار بارگیری کند و نفت باید به مخازن ذخیره‌سازی پمپ شود تا تعمیر به پایان برسد . پس از حمله روسیه به اوکراین، صادرات نفت آذربایجان از طریق دو خط لوله دیگر به دریای سیاه به دلیل نگرانی از امنیت نفتکش‌های فعال در شرق دریای سیاه متوقف شد و خط لوله BTC به عنوان تنها مسیر صادراتی باکو باقی ماند.
پذیرش خطا توسط هلند در کشتار غیرنظامیان افغانستان
کاجسا اولنگرین، وزیر دفاع هلند، گفته است که دولت خواستار دادگاه استیناف نیست و حکم دادگاه برای پرداخت غرامت را عملی خواهد کرد. در آن حمله، بیست غیرنظامی در ولسوالی چوره ارزگان کشته شدند.
پوتین استالینگراد را بیاد می آورد
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی در ولگوگراد، که قبلا به نام استالینگراد شناخته می شد، تصمیم آلمان برای ارائه تانک به اوکراین را با جنگ اتحاد جماهیر شوروی علیه نازی ها در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد. او گفت که «باور نکردنی» است که روسیه دوباره توسط تانک‌های آلمانی «تهدید می‌شود». پوتین گفت: ما تانک های خود را به مرزهای آنها نمی فرستیم. اما ما ابزاری برای پاسخ دادن داریم و این به استفاده از زره ختم نخواهد شد.» پوتین در طی یک سخنرانی سرسختانه به مناسبت هشتادمین سالگرد پیروزی شوروی در نبرد بر ضد نازی ها در استالینگراد، قول داد که روسیه در اوکراین پیروز خواهد شد. اظهارات وی در حالی بیان شد که مقامات اوکراینی هشدار دادند که مسکو در حال آغاز یک حمله جدید با هدف تصرف بیشتر شرق اوکراین است.
یک تصویر از موزه حیات وحش
موزه جانورشناسی (Zoologische Museum) در شهر هامبورگ آلمان،یکی از مکان‌های جذاب و دیدنی برای خانواده‌های دارای فرزند است.
ارمنستان و آذربایجان در مذاکرات بر سر "کریدور" متوقف شدند
در پس‌زمینه محاصره مداوم تنها جاده داخل و خارج قره‌باغ کوهستانی از سوی آذربایجان، سرنوشت مسیر حمل‌ونقل مهم دیگری قرار دارد: «کریدور زنگزور». در توافق آتش‌بسی که به جنگ 2020 پایان داد، ارمنستان موافقت کرد که «امنیت ارتباطات حمل‌ونقلی» را بین سرزمین اصلی آذربایجان و منطقه نخجوان را تضمین کند و به «تردد بدون مانع افراد، خودروها و محموله‌ها در هر دو جهت» از طریق خاک ارمنستان اجازه دهد. با این حال، با گذشت بیش از دو سال، دو طرف در مورد چگونگی اجرای آن به توافق نرسیده‌اند. این موضوعی است که دو طرف در مورد آن از مصالحه دورتر هستند و با طولانی شدن روند آذربایجان همچنان تهدید به زور در صورتی که ارمنستان اجازه ایجاد مسیر را ندهد، ادامه می‌دهد. رئیس جمهور الهام علی اف در یک مصاحبه تلویزیونی در 10 ژانویه گفت: "کریدور زنگزور یک ضرورت تاریخی است." ارمنستان بخواهد یا نخواهد این اتفاق خواهد افتاد. برای باکو، وعده ایجاد کریدور و مزایای ژئوپلیتیکی که به همراه خواهد داشت، به آن کمک کرد تا حمله خود را در جنگ 2020 متوقف کند و حضور نیروهای حافظ صلح روسی را در این منطقه بپذیرد. آن حافظان صلح اکنون عملاً باکو را از تکمیل پیروزی و بازپس گیری کنترل تمام قلمرو خود در قره باغ باز می دارند. لورنس برورز، تحلیلگر قفقاز در چتم هاوس، گفت: «دو سال پس از آتش‌بس نوامبر، ما می‌بینیم که مزایای اولیه برای آذربایجان برای جبران استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه - یعنی مسیر عبوری از ارمنستان - محقق نشده است. به روزنامه آلمانی اشپیگل گفت. این ممکن است باعث شود باکو احساس کند که باید فشار بر ارمنستان را افزایش دهد.»
گرجستان تجارت رو به رشد با ارمنستان و آذربایجان را ثبت کرده است
طی سال گذشته، گرجستان رشد قابل توجهی در مبادلات تجاری با کشورهای همسایه ارمنستان و آذربایجان داشته است. از آنجایی که نقش خود را به عنوان یک مرکز تجاری گسترش می دهد، تا حدی از طریق جنگ روسیه علیه اوکراین به آن کمک می شود. تشدید روابط تجاری یکی از محورهای گفتگو در جلسات مکرر در سطح بالا بین رهبران گرجستان و همتایان ارمنی و آذربایجانی آنها بوده است. در حالی که تجارت در جهات مختلف افزایش یافت، هم واردات و هم صادرات به شدت به گروه های محدودی از کالاها وابسته هستند و کشورها را به کشف فرصت های جدید سوق می دهد. آذربایجان و ارمنستان به ترتیب ششمین و هفتمین تامین کنندگان کالاهای گرجستان در 11 ماهه اول سال 2022 بودند. واردات از آذربایجان با رشد 12 درصدی نسبت به سال قبل به 573 میلیون دلار رسید، در حالی که واردات از ارمنستان با رشد 42 درصدی به 548 میلیون دلار رسید.
آذربایجان به دنبال "بازگشت بزرگ" پناهندگان به ارمنستان است
آذربایجان سیاست رسمی خود را برای تضمین بازگشت صدها هزار آذربایجانی قومی که زمانی در ارمنستان کنونی زندگی می کردند، در پیش گرفته است. حامیان کمپین - از رئیس جمهور الهام علی اف - اصرار دارند که ایده بازگشت صلح آمیز پناهندگان و فرزندان آنها به خانه های قبلی شان است. اما در شرایطی که آذربایجان در حال پیشروی برتری خود را در چندین جبهه دیپلماتیک و نظامی پیش می‌برد، به نظر می‌رسد باکو ابهام عمدی در مورد نیات خود به کار می‌گیرد. اعلان کمپین جدید در سخنرانی 24 دسامبر توسط علی اف، زمانی که او از مقر یک سازمان جدید، جامعه آذربایجان غربی بازدید کرد، رخ داد. آذربایجان غربی در این زمینه به معنای سرزمین‌هایی در ارمنستان امروزی است که قبلاً آذربایجانی‌ها سکونت داشتند. وی گفت: مطمئنم زمانی خواهد رسید که هموطنان آذربایجان غربی، اقوام، فرزندان و نوه هایشان به سرزمین تاریخی ما یعنی آذربایجان غربی بازگردند. او از انتقادات مبنی بر اینکه این یک ادعای سرزمینی است، بدون انکار کامل آن گلایه کرد. او گفت: «ارمنستان امروزی سرزمین ماست. «وقتی قبلاً این را بارها گفتم، آنها سعی کردند اعتراض کنند و ادعا کنند که من ادعاهای ارضی دارم. من این را به عنوان یک واقعیت تاریخی می گویم. اگر کسی می‌تواند نظریه دیگری را اثبات کند، اجازه دهید مطرح کند.»
افزایش درآمدهای هیدروکربنی در بحبوحه جنگ اوکراین
آذربایجان به لطف توافقی که با اتحادیه اروپا در سال گذشته در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم های ناشی از آن انجام داد، درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز خود را افزایش داده است. بر اساس آخرین اطلاعات کمیته دولتی گمرک آذربایجان، این کشور در 11 ماهه نخست سال 2022 تنها 33.6 میلیارد دلار از محل صادرات نفت و گاز به دست آورده است که 2.2 برابر بیشتر از درآمدهای مربوط به مدت مشابه سال 2021 است. همین داده ها وابستگی شدید اقتصاد آذربایجان به درآمدهای نفت و گاز را تأیید می کند که 92.6 درصد از کل درآمدهای کشور در آن دوره را تشکیل می دهد. آذربایجان ظاهراً از مزایای قرارداد انرژی که در ماه ژوئیه با اتحادیه اروپا امضا کرد، بهره می برد. پس از تهاجم روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا به دنبال کاهش وابستگی خود به گاز روسیه بود و قراردادی را با آذربایجان امضا کرد که قرار بود در نهایت شاهد دو برابر شدن جریان گاز روسیه به اروپا باشد. بر اساس این سند، انتظار می رود آذربایجان تا سال 2027 صادرات خود به اروپا را از طریق کریدور گاز جنوبی به 20 میلیارد متر مکعب در سال افزایش دهد. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در آن زمان در باکو گفت: «اتحادیه اروپا در حال باز کردن فصل جدیدی در همکاری انرژی با آذربایجان است، یک شریک کلیدی در تلاش‌های ما برای دور شدن از سوخت‌های فسیلی روسیه.»
پاپ مستعفی بندیکت شانزدهم در سن 95 سالگی درگذشت
در دوران تصدی وی، اتهامات آزار جنسی روحانی و سرپوش گذاشتن بر آن آغاز شد. منتقدان او گفتند که او نتوانسته شدت جنایات و ابعاد بحران را درک کند، بحرانی که چندین سال پس از انتخاب او به عنوان پاپ در آوریل 2005 به اوج خود رسید. علاوه بر سیل ادعاها، شکایت‌ها و گزارش‌های رسمی مربوط به سوء استفاده جنسی و همدستی کشیش‌ها در پنهان کردن آن، واتیکان نیز تحت تأثیر سرقت اسناد محرمانه قرار گرفت که بسیاری از آنها بعداً در افشای فساد ظاهر شدند. در اکتبر 2012، دادگاه واتیکان، پائولو گابریله، پیشخدمت شخصی پاپ را به سرقت این اوراق محکوم کرد. او در دادگاه گفت که علیه "شرارت و فساد" اقدام کرده است. بندیکت مواضع سازش ناپذیری در مورد همجنس گرایی و پیشگیری از بارداری داشت. او به شدت با الهیات آزادی‌بخش مخالف بود، جنبشی رادیکال که در دهه 1960 در آمریکای جنوبی آغاز شد و از فعالیت‌های اجتماعی روحانی در میان فقرا و به حاشیه رانده‌شدگان حمایت می‌کرد. استعفای ناگهانی او در سن 85 سالگی، در فوریه 2013، اولین پاپی که از قرون وسطی این کار را کرد، کلیسا را به شدت ترک کرد. او در آن زمان گفت که قدرت ادامه دادن به عنوان رهبر 1.2 میلیارد کاتولیک جهان را ندارد. او گفت: «من مجبور شدم ناتوانی خود را در انجام وظایفی که به من سپرده شده است، تشخیص دهم.
ماشینی در حال عبور از جاده کوهستانی
برف در کوهستان هارز در نزدیکی ورینگرود - آلمان درختان را سفیدپوش کرده است ، یک خودرو در حال عبور از این جاده مرتفع دیده می شود
«روایت گذشته استانبول» در نمایشگاه آثار هنری کاشیکاری و چاپ فلزی
نمایشگاه آثار هنری کاشیکاری و چاپ فلزی «روایت گذشته استانبول» با همکاری بانک کویت ترک در موزه هنرهای ترک و اسلامی در منطقه سلطان احمد گشایش یافت. در این نمایشگاه آثار هنرمندان تُرک که شخصیت‌های تاریخی از جمله پیری رئیس تا مطراقچی نصوح را در آثار خود قلم زده و استانبول قدیم را روایت کرده‌اند، به نمایش گذاشته شده است. سویم ارسوی، یکی از هنرمندانی که در این نمایشگاه شرکت کرده به خبرنگار آناتولی گفت: «کاشیکاری یک هنر کلاسیک است. اما من به تاریخ هم علاقه زیادی دارم. در حین تحقیق در مورد چگونگی ترکیب تاریخ با کاشی‌ها، متوجه شدم که می‌توان شخصیت‌ها، مکان‌ها و رویدادهای تاریخی را با کاشیکاری درآمیخت».
قره باغ باز در بحران
در بحبوحه فشار فزاینده باکو به ارمنستان برای انعقاد توافقنامه ای برای به رسمیت شناختن حاکمیت خود بر منطقه ارمنی نشین، ترافیک در تنها جاده به قره باغ کوهستانی در 3 دسامبر پس از حرکت مقامات آذربایجان برای بازرسی وسایل نقلیه که از طریق کریدور لاچین حرکت می کردند، متوقف شد. . مقامات دولت خودخوانده ارمنی قره باغ کوهستانی گفتند که گروهی از آذربایجانی ها با لباس های غیرنظامی راه ارتباطی این سرزمین به ارمنستان را اواخر صبح در نزدیکی شهر شوشا بستند. آرتاک بیگلاریان، یک مقام ارشد واقعی قره باغ، در بیانیه ای گفت: این اقدام به این معنی است که "120000 نفر اکنون در محاصره هستند" و می تواند مقدمه ای برای "فاجعه انسانی و پاکسازی قومی" باشد.
موافقت پارلمان اروپا با لغو مشروط ویزای شینگن برای کویتی‌ها و قطری‌ها
کمیسیون آزادی های مدنی، عدالت و امور داخلی پارلمان اروپا، امروز پنجشنبه با معافیت شهروندان کویت و قطر از دریافت ویزای شینگن موافقت کرد. به گزارش روسیا الیوم، این کمسیون در بیانیه ای اعلام کرد که با معافیت شهروندان کویت و قطر از دریافت ویزای شینگتن با 42 رای موافق و 16 رای مخالف، موافقت شد. براساس گزارش این کمیسیون، موافقت با معافیت شهروندان کویت از دریافت ویزای شینگن، مشروط به توقف مجازات اعدام پیش از آغاز معافیت از طریق مذاکرات دوجانبه بین دو طرف است. پارلمان اروپا سه شنبه اعلام کرده بود که کمیسیون آزادی های مدنی، عدالت و امور داخلی، پنجشنبه به معافیت شهروندان کویت و قطر از دریافت ویزای شنگن رای خواهد داد.
آذربایجان و گرجستان به صادرات برق به اروپا چشم دوخته اند
آذربایجان و گرجستان امیدوارند از اهمیت ژئوپلیتیک فزاینده خود بهره ببرند و مسیر جدیدی برای تامین برق اروپا به دست آورند. چندین سال است که طرح های کابل برقی که در زیر دریای سیاه از گرجستان تا جنوب شرق اروپا کشیده می شود، مطرح شده است. اما در شرایطی که امنیت انرژی اروپا به تازگی در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین مطرح شده است، رهبران هر دو طرف دریا به طور فزاینده ای در مورد انرژی در هنگام برگزاری نشست های سطح بالا بحث می کنند. پروژه جدیدی که قرار است اجرا شود مربوط به برق است. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سفر به گرجستان در ۲۴ اکتبر گفت: آذربایجان در تلاش است برق خود را به بازارهای جهانی صادر کند. البته مسیر صادرات ما از گرجستان می گذرد.
جنگ اوکراین، بندر پرآشوب گرجستان در آب های عمیق دریا را دوباره در دستور کار قرار داده است
از آنجایی که روسیه در نتیجه تهاجم این کشور به اوکراین تحت تحریم‌های سنگین قرار گرفته است، حجم قابل توجهی از محموله‌های بین‌المللی که قبلاً به مسیرهای ترانزیتی روسیه متکی بودند، دوباره به کریدور میانی منتقل شدند. این کریدور چین و کشورهای آسیای مرکزی را با اروپا وصل می کند و از آذربایجان و گرجستان می گذرد. طی ماه‌های گذشته، راه‌آهن گرجستان و بنادر در پوتی و باتومی افزایش جریان بار را گزارش کرده‌اند، در حالی که صف‌های طولانی کامیون‌های بین‌المللی در مرزهای گرجستان به یکی از بارزترین اثرات جنگ اوکراین در گرجستان تبدیل شده است. اما کارشناسان مدت‌ها هشدار داده‌اند که نقص‌های زیرساختی می‌تواند گرجستان را از استفاده کامل از پتانسیل ترانزیت خود باز دارد، زیرا در صدر این فهرست نبود یک بندر عمیق دریایی وجود دارد. دیوید سونگولاشویلی، رئیس کمیته اقتصادی پارلمان گرجستان، در ماه سپتامبر به پخش عمومی گرجستان گفت: کریدور میانه «به دلیل وضعیت کنونی در منطقه ارزشمندتر شده است». دقیقا به همین دلیل است که امروز ساخت بندر آناکلیا بیشتر در دستور کار قرار گرفته و به همین دلیل است که با تصمیم و تلاش دولت، مقدمات انتخاب سرمایه گذار مناسب آغاز شده است. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در سفر اخیر خود به تفلیس از نیاز به افزایش ظرفیت حمل و نقل منطقه ای افزایش حجم محموله های انتقالی از آسیای مرکزی و آسیا به طور کلی به غرب و برگشت با استفاده از گرجستان صحبت کرد. پورت ها واقعیت جدیدی ایجاد می کنند. ما باید برای آن آماده باشیم.»
فروشگاه های زنجیره ای و افزایش قیمت کالا
کارشناسان اقتصادی معتقدند که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دانمارک، قیمت انواع محصولات مختلف نظیر مواد غذایی، را افزایش می دهند تا سود بیشتری کسب کنند.
گرجستان برای مقابله با موج دیگری از مهاجران روسیه تلاش می کند
یک اثر جدید از هنر خیابانی در زیرگذر تفلیس، نمایشنامه‌ای بر روی پوستر کلاسیک شوروی «سرزمین می‌خواند» مربوط به جنگ جهانی دوم است. اما زن به جای برگزاری سوگند نظامی مانند اصل، یک پیراشکی خینکالی گرجی را در چنگ می‌گیرد. و به جای شعار میهن پرستانه، اکنون عنوان نوشته شده است: "عجله کن، وگرنه سرد خواهد شد." در حالی که هزاران روس دیگر دوباره به گرجستان سرازیر می شوند - این بار برای فرار از بسیج نظامی گسترده کشورشان برای جنگ در اوکراین - گرجی ها با کنایه ای خاص از آنها استقبال می کنند. با این حال، طنز با احساسات بیشتری آمیخته شده است، زیرا گرجی ها تلاش می کنند تا با نحوه تفکر در مورد هجوم مردم کنار بیایند، چه رسد به اینکه در مورد آن چه کاری انجام دهند. گرجستان به‌عنوان کشوری که از مسکو آسیب‌های زیادی دیده است، و امروز در درگیری آشکار با کرملین باقی مانده است، گرجستان در تلاش است تا بفهمد این تازه واردان را چه نامی بگذارد. تلاش‌ها از «پناه‌گران» و «فرزندان» تا «گردشگران» یا «اشغال‌گران» متغیر بوده است. و پدیده ورود آنها نیز به گونه‌ای متفاوت تصور می‌شود، از یک موضوع امنیتی گرفته تا یک مسئولیت اخلاقی تا یک معضل اخلاقی.
عقب‌نشینی دولت بریتانیا از طرح کاهش مالیات بر درآمد ثروتمندان
کواسی کوارتنگ، وزیر دارایی بریتانیا روز دوشنبه ۳ اکتبر در یک پیام توئیتری با عقب‌نشینی از طرح اخیر لندن برای کاهش مالیات بر درآمد میلیاردرها تصریح کرد:‌ «واضح است که حذف نرخ مالیات ۴۵ درصدی موجب بروز مشکلاتی در کشور خواهد شد. در نتیجه من عدم پی‌گیری این طرح را اعلام می‌کنم.»
نگرانی در مورد خدمت اجباری در آبخازیا با بسیج روسیه
بسیج نظامی گسترده در روسیه نگرانی هایی را در آبخازیا برانگیخته است که ساکنان آنجا نیز ممکن است به جنگ اوکراین فراخوانده شوند، اما تاکنون هیچ اقدام رسمی برای انجام این کار وجود نداشته است. اکثر ساکنان قلمرو جدا شده گرجستان تابعیت روسیه را دارند و این چشم انداز نظری را افزایش می دهد که آنها می توانند مشمول بسیج نظامی شوند. بسلان تاربا، کمیسر نظامی منطقه مسئول استخدام، در مصاحبه ای در 21 سپتامبر با اسپوتنیک آبخازیا گفت: «احتمالاً حدود 90 درصد از ما شهروندان روسیه هستند. و بنابراین دستور بسیج "تا حدی به ساکنان جمهوری ما نیز مربوط می شود." تربا گفت: «ما موافقیم، آن را می پذیریم و در صورت لزوم باید بسیج نسبی انجام دهیم. "البته ما این کار را زمانی انجام خواهیم داد که یک دستورالعمل رسمی جداگانه از مافوق مستقیم خود دریافت کنیم." وی افزود که هنوز چنین فرماندهی دریافت نشده است و اگر بیاید، فقط بر کسانی که در ذخیره نظامی هستند تأثیر می گذارد. پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، «بسیج جزئی» ذخایر روسیه را در برابر تلاش‌های جنگی متزلزل این کشور در اوکراین اعلام کرده بود. این خبر روسیه را ناراحت کرد، بسیاری را برای اعتراض به خیابان ها فرستاد، برخی دیگر را برای مقاومت در برابر دستورات بسیج، و بسیاری از مردان را به خارج از کشور از جمله به هر سه کشور قفقاز جنوبی فرار کردند.
خواننده رپ طرفدار پوتین جانشین استارباکس را در مسکو افتتاح کرد
جانشین استارباکس که با نام جدید استارز کافی تغییر نام داد، روز جمعه پس از خروج قهوه خانه های زنجیره ای مستقر در سیاتل از بازار روسیه به دلیل درگیری در اوکراین، از اولین بازدیدکنندگان خود در مسکو استقبال کرد. تیماتی، خواننده رپ طرفدار کرملین و آنتون پینسکی، رستوران‌دار روسی، در ماه ژوئیه فعالیت‌های استارباکس در روسیه را به دست آوردند و با شعار «هزینه‌ها تمام شد، ستاره‌ها می‌مانند» نام جدیدی به آن دادند. «چرا استارز؟ این برند جدید ستاره های صنعت غذا را متحد می کند.
مرزنشینان ارمنستان نسبت به باز شدن در برابر ترکیه محتاط هستند
برخی نگران امنیت فیزیکی هستند و برخی دیگر نگران این هستند که آیا محصولات کشاورزی آنها می تواند با واردات ترکیه رقابت کند یا خیر. ............از دهه 1990، ساکنان روستای مرزی ارمنستان مارگارا تنها از طریق یک حصار سیم خاردار به ترکیه نگاه می کردند. اکنون که بالاخره صحبت از افتتاحیه آزمایشی مرز است، باور بسیاری در اینجا برایشان سخت است. یکی از ساکنین می گوید : اکنون 30 سال است که ما دائماً شایعات و صحبت هایی در مورد احتمال باز شدن مرز با ترکیه می شنویم. من این شایعات را باور نمی کنم. او حیاط خلوت خود را به یک بازدیدکننده نشان داد. باغی که او در آن گوجه فرنگی و سایر سبزیجات می کارد، مستقیماً به حصار مرزی می رود. او حتی می تواند صدای اذان را از مسجدی در سمت ترکیه بشنود. در حالی که مردم محلی ممکن است در مورد افتتاحیه تردید داشته باشند، مقامات ارمنی و ترکیه می گویند که این اتفاق حداقل در مقیاس محدودی خواهد افتاد. در اول جولای، وزارت خارجه هر دو کشور اعلام کردند که توافق کرده‌اند مرز زمینی را به روی اتباع کشورهای ثالث «در اولین تاریخ ممکن» باز کنند.