جمهوری آذربایجان اولین فرودگاه خود را در قره باغ افتتاح کرد
در همین حال ، فرودگاه زنگیلان به عنوان قطبی متصل به مسیر حمل و نقل زمینی آینده از طریق جنوب ارمنستان که سرزمین اصلی جمهوری آذربایجان را به نخجوان متصل می کند ، ارائه شده است ، مسیری که به "کریدور زنگزور" در آذربایجان معروف است. ولی اف گفت: "مسئله حمل و نقل زنگیلان به زنگزور وجود دارد ، اما این حتی تأثیر زیادی برای منطقه نخواهد داشت ، چه برسد به جهان ، زیرا در همان زمان قرار است محموله از طریق ایران و ترکیه حمل شود."
موج گرما ، خشکسالی و جنگ ، قره باغ را با کمبود آب مواجه می کند
40 درصد خانکندی یا همان استپاناکرت در یک ماه گذشته بدون آب بوده است. این چالشی برای شهری است که از زمان جنگ بین ارمنستان و آذربایجان در پاییز گذشته برای احیای زندگی عادی تلاش کرده است. ساکنان پایتخت ناگورنو قره باغ به دلیل تجمع عوامل مختلف به تشنگی محکوم شده اند: آوارگان داخلی در شهر جمع شده اند و جمعیت را تا 30 درصد افزایش داده اند. دسترسی به اکثر منابع آب منطقه در جنگ از بین رفت و تابستان گرم و خشکی بود. "ما بیش از 50 روز باران ندیده ایم و درجه حرارت به 30 درجه سانتیگراد ثابت رسیده است. 70 تا 80 هزار متر مکعب مصرف ماهیانه 15000 نفر از ساکنان جدید خانکندی است که از جنگ فرار کرده اند
۷۶ مورد زن کشی در فرانسه از ابتدای سال ۲۰۲۱
آمار منتشر شده در فرانسه حاکی از این است که از ابتدای سال ۲۰۱۲ تاکنون ۷۶ زن بعلت خشونت همسر فعلی یا سابق خود کشته شده اند. دولت فرانسه برای کاهش این قتل ها از دو سال پیش از جمله به استفاده از پابندهای الکترونیک متوسل شده است اما نتیجه آن تاکنون چندان قابل توجه نبوده است.
نویسنده انگلیسی: شرمسارم در بریتانیا زندگی می‌کنم
نویسنده برنده دو جایزه ادبی بوکر در مصاحبه‌ اخیر خود با روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا»، ضمن ابزار شرمساری از رفتار دولت انگلیس با مهاجران و پناهجویان اعلام کرد برای آن‌که می‌خواهد دوباره یک اروپایی باشد قصد دارد تابعیت کشور ایرلند را بپذیرد. منتل همچنین گفت: «این زشت‌ترین جنبه جهانی بریتانیا پس از برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) بود. ما چهره زشت بریتانیای معاصر را زمانی دیدیم که مردم در سواحل از پناهندگان خسته سوءاستفاده می‌کردند و این باعت شرمساری است. همچنین از این شرمسارم که در کشوری زندگی می‌کنم که این دولت را انتخاب کرد. دولت کنونی ما سیگنال‌های متفاوتی ارسال می‌کند؛ از سویی با افتخار از «بریتانیای جهانی» می‌گوید و در عین حال با قطع کمک‌های خارجی، جایگاه کشور را تنزل می‌بخشد، گویی این یک کشور کوچک شکسته است که نمی‌تواند به وعده‌های خود عمل کند».
وزیر مخابرات پیک غذا شده است+ ویدئو
سید احمدشاه سادات پیش از آنکه در دسامبر گذشته به آلمان برود، در افغانستان وزیر مخابرات بود. در حال حاضر او پیک غذا در شهر لایپزیگ است. او گفت که برخی در افغانستان به او به‌خاطر داشتن چنین شغلی پس از دو سال خدمت در دولت و ترک سمت در سال ۲۰۱۸ انتقاد کردند. اما برای او در حال حاضر «شغل، شغل است.» این شهروند ۴۹ ساله بریتانیایی-افغان که در لباس نارنجی خود کنار دوچرخه ایستاده است، گفت: «من چیزی برای احساس گناه ندارم.» وی اضافه کرد که به دلیل اختلاف نظر با اعضای حلقه رئیس جمهور از دولت افغانستان خارج شده بود.
قیمت مواد غذایی در ارمنستان به بالاترین سطح خود رسید
سورن پارسیان ، اقتصاددان در فیس بوک نوشت.: بانک مرکزی با ابزارهای سیاست پولی شکست خورده خود نمی تواند ثبات قیمت را تضمین کند. در صورت عدم سرمایه گذاری در بخش واقعی مانند معدن و ساخت و ساز ، قیمت کالاها [از جمله مواد غذایی] در ارمنستان همچنان افزایش می یابد. حتی افزایش موقت درام ارمنستان مانع از افزایش قیمت کالاها نمی شود. تورم در سراسر جهان نیز بر ارمنستان تأثیر خواهد داشت. "
ارمنستان بزرگترین نیروگاه خورشیدی خود را می سازد
دولت ارمنستان با برنامه ای بلند پروازانه برای ساخت دو نیروگاه خورشیدی جدید به دنبال افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر این کشور است. در این ماه ، دولت قرارداد خود را با شرکت انرژی تجدیدپذیر مصدر مستقر در امارات متحده عربی برای ساخت اولین نیروگاه تا سال 2025 نهایی کرد. نیروگاه 200 مگاواتی ، که با نام Ayg-1 شناخته می شود ، به بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور تبدیل می شود و تقریباً نیمی از ظرفیت فعلی تولیدکننده اصلی انرژی ارمنستان ، نیروگاه اتمی متسامور را در اختیار خواهد داشت.......................مصدر زیرمجموعه صندوق سرمایه گذاری امارات متحده عربی ، شرکت سرمایه گذاری موبادالا است. Ayg-1 تنها پروژه بزرگ شرکت در منطقه نیست: سال گذشته مصدار قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی در جنوب آذربایجان را امضا کرد.
بدون قره باغ ، دولت ارمنستان از نظر ژئوپلیتیکی معلول خواهد شد
حضور صلحبانان روسی باید تا زمان حل نهایی مناقشه وجود داشته باشد و ما هنوز از حل آن فاصله داریم. در واقع مسئله نیروهای حافظ صلح این است که آیا قره باغ وجود دارد یا خیر. امروزه حفظ آرتساخ از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا حتی در چنین شرایطی قره باغ تعدادی از مشکلات ژئوپلیتیک جهانی را حل می کند. و همه این را درک می کنند. داود بابائیان اعلام کرد : برای دولت ارمنستان بسیار مهم است که از هر طریق ممکن از قره باغ حمایت کند و درک کند که بدون آرتساخ ارمنستان به یک معلول ژئوپلیتیک تبدیل خواهد شد.
نمایشگاهی هنری و محیط زیستی، متشکل از یکصد مجسمه فیل در ابعاد واقعی.
در این نمایشگاه فضای باز تابستانی، بازدیدکنندگان از پارک‌ها تشویق می‌شوند که گله‌های فیل‌ها را نیز بازدید کنند و روش‌هایی که انسان و حیات وحش می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند را فرابگیرند.
آیا شهروندان ایران به دریافت "پاسپورت طلایی روسی" علاقمندی نشان خواهند داد؟
فیلیپ برزین ، سردبیر پورتال روسی Prian.ru ابراز عقیده کرد که دریافت ساده اجازه اقامت در روسیه در ازای سرمایه گذاری ممکن است در درجه اول مورد توجه و علاقه شهروندان ایران، قزاقستان ، ازبکستان، عراق، چین و ویتنام قرار بگیرد. به گزارش اسپوتنیک، در اواخر ماه آوریل دولت روسیه با حذف مرحله دریافت اجازه اقامت موقت، لایحه ای را برای ساده سازی مراحل اخذ اجازه اقامت در این کشور برای سرمایه گذاران خارجی و اعضای خانواده آنها به دوما، مجلس نمایندگان پارلمان روسیه ارائه داد. طبق گفته ماکسیم رشتنیکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه ، حداقل میزان سرمایه گذاری برای یک سرمایه گذار برای درخواست اجازه اقامت در روسیه ، 30 میلیون روبل (حدود 400 هزار دلار) است و این مبلغ را می توان به دو طریق سرمایه گذاری کرد: یا با ایجاد یک شرکت یا خرید املاک و مستغلات. برزین اظهار داشت که علاقه به چنین برنامه ای قبل از هر چیز از سوی شهروندان جمهوری های سابق شوروی و همچنین شهروند کشورهای خاورمیانه و همچنین آن کارآفرینان خارجی که به طور فعال در حال توسعه تجارت خود در روسیه هستند ، نشان داده خواهد شد.
بازداشت ۱۲ نفر در سوئیس به جرم رانندگی با سرعت نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت
این افراد حالا متهم شده‌اند که در اطراف بزرگ‌ترین شهر سوئیس با اتومبیل‌های قدرتمند خود تخلف کرده‌اند. دادستان‌ها می‌گویند وسایل نقلیه این افراد در برخی مواردی حتی سرعت ۲۸۷ کیلومتر در ساعت را نیز رد کرده است. آنها به صورت گروهی در حال برگزاری مسابقات سرعت در جاده‌های عمومی سوئيس بودند. بیشترین حد مجاز برای رانندگی در بزرگ‌راه‌های سوئيس ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. در حالی که محدوده سرعت در خارج از بزرگ‌راه‌ها ۸۰ و در برخی موارد حتی ۵۰ کیلومتر در ساعت است.
کشف هروئین در محموله بار از ایران به جمهوری چک
به گفته کمیته گمرکات دولتی، کارکنان پست گمرک آستارا هنگام بررسی کامیون های دارای محصولات چوبی تزئینی که از ایران به جمهوری چک در حال عبور از راه آذربایجان بودند، 107.232 کیلوگرم هروئین کشف کردند.
شورش در ایرلند شمالی
روابط میان دو گروه عمده سیاسی-مذهبی در ایرلند شمالی، یعنی وحدت‌طلبان کاتولیک و سلطنت‌طلبان پروتستان از مدت‌ها پیش و به‌ویژه پس از جدی شدن اجرای برکسیت، پرتنش شده بود. اکثریت شهروندان این کشور عضو پادشاهی بریتانیا به جدایی از اتحادیه اروپا «نه» گفته بودند. مهمترین‌چالش، همانطور که پیش‌تر هم پیش‌بینی می‌شده مساله چشم‌انداز مرزهای میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است. امری که می‌تواند بالقوه، مفاد توافق جمعه نیک را نقض کند؛ معاهده‌ای که به سه دهه خشونت میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در ایرلند پایان داد. این چالش احتمالا دلیل اصلی خشم در میان شهروندان ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا و بریتانیا در جریان مذاکرات برکسیت توافق کردند که ایرلند شمالی، با وجود جدایی بریتانیا، تا حدودی در محدوده بازار واحد اروپایی باقی بماند. این توافق به آن معنی است که کالاهای وارداتی از بریتانیا به ایرلند شمالی، در دروازه همین کشور از سوی نهادهای گمرکی اتحادیه اروپا کنترل می‌شوند و به همین ترتیب، نیازی به نظارت گمرکی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود ندارد. با این همه پروتستان‌های طرفدار سلطنت از این توافق اصلا راضی نیستند و می‌گویند وجود بازرسی‌های گمرکی اتحادیه اروپا، نقش این کشور در پادشاهی بریتانیای کبیر را کمرنگ می‌کند.
تجربه سفر به قطب در «شهر یخی» آرداهان
ترکیه در منطقه سردسیر آرداهان «شهر یخی» ساخته که گردشگران در آن سفر به قطب را تجربه می‌کنند.
بوریس جانسون از روزنامه نگاریش احساس گناه می‌کند؛
بوریس جانسون که امروز در میان گروهی از دانش آموزان صحبت می‌کرد گفت من از روزنامه نگاری برای فعالیت سیاسی خارج شدم و از دورانی که به روزنامه نگاری اشتغال داشتم احساس گناه می‌کنم زیرا از طریق این حرفه به مردم حمله می‌کردم بدون اینکه خودم را جای آن‌ها بگذارم. جانسون در جمع دانش آموزان مدرسه‌ی سدگهیل گفت: «روزنامه نگاری شغل جذاب و حرفه‌ای هست، من هنوز روزنامه نگار هستم و چیزهایی می‌نویسم اما وقتی مشکل ایجاد می‌شود که بدون درک شرایط و وضعیت مردم به آن‌ها حمله کنیم».
فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی
ساز و کار «آینده کشاورزی و کشاورزی آینده» که توسط وزارت کشاورزی و جنگلداری ترکیه ایجاد شده است، فرصت‌های بی‌نظیر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری را به سرمایه‌گذاران معرفی می‌کند.
اسرائیل و کوزوو روابط خود را عادی کردند
در مراسم مجازی گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و ملیزا استوبلا، وزیر خارجه کوزوو حضور داشتند و اعلامیه برقراری روابط دیپلماتیک دوجانبه را امضا کردند. اشکنازی در این مراسم گفت که تقاضای کوزوو در افتتاح سفارخانه در قدس را پذیرفته است. کوزوو با این اقدام قدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت شناخت. بیش از این قرار بود وزیر خارجه کوزوو برای برگزاری این مراسم به فلسطین اشغالی سفر کند اما از بیم کرونا این سفر لغو شد.
اعتراضات بر علیه قرنطینه
بیش از 200 نفر در سراسر هلند در حالی که به قوانین قفل ویروس کرونا اعتراض داشتند دستگیر شده اند. روز یکشنبه پلیس به 10 شهر اعزام شد که برای متفرق ساختن تظاهر کنندگان از آب پاش ها استفاده کرد
ابلدریم
چاناک قلعه شهری بندری در ترکیه در استان چاناک ‌قلعه واقع شده‌ و مرکز این استان می‌باشد. چاناک قلعه به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده‌است، هرچند به نسبت استانبول بیشتر متمایل به بخش اروپایی ترکیه می‌باشد.
آذربایجان ساخت جاده فضولی به شوشا را آغاز می‌کند
در ادامه فعالیت‌های راه سازی در مناطق آزاد شده آذربایجان٬ مسیر مواصلاتی شهر فضولی به شهر شوشا احداث می‌شود.
تمدید مهلت آذربایجان به ارمنستان برای خروج ساکنانش از منطقه كلبجر
حاجيف افزود: “آذربایجان به دلیل دشواری های طرف ارمنی تصمیم گرفت ده روز دیگر به ارمنستان برای عقب نشینی نیروهای مسلح و غیرنظامیان از منطقه كلبجر اختصاص دهد- تاریخ تحویل منطقه آذربایجان اکنون 15 نیست، بلکه 25 نوامبر است.” به گفته وی، طرف ارمنی از طریق روسیه درخواست زمان اضافه کرده است. مشکلات با این واقعیت مربوط است که تنها یک جاده با ظرفیت محدود از منطقه كلبجر به ارمنستان منتهی می شود و شرایط سخت جوی بوجود آمده است.
پرونده قضایی برای دانش آموزانی که احترام معلم کشته شده را نگه نداشتند
ژان میشل بلانکه وزیر آموزش ملی فرانسه اعلام کرد در مراسم یک دقیقه سکوت به احترام ساموئل پتی معلم کشته شده که روز دوشنبه گذشته در مدارس برگزار شد ۴۰۰ مورد تخلف دانش آموزان گزارش شده و تاکید کرده است که هیچ یک از این موارد بدون پیگیری نخواهد ماند. وی همچنین از تشکیل ده پرونده قضایی برای پیگیری کیفری شماری از دانش آموزان خبر داده است. حدود نیمی از این تخلفات از مدارس راهنمایی، و نیم دیگر در مدارس ابتدایی و دبیرستان ها گزارش شده است. 160 دانش آموز از شرکت در مراسم یک دقیقه سکوت خودداری کرده اند و 150 مورد حمایت از تروریسم گزارش شده است. حدود ده مورد جدی تر شامل تهدید، رفتارهای تحریک آمیز و تخریب مشمول پیگیری های قضائی خواهد بود.
دوران بدون ترامپ برای مکرون
پیروزی بایدن می تواند به مانعی در راه جاه طلبی های بین المللی و اروپایی امانوئل مکرون تبدیل شود. پنجره فرصتی که در دوره ترامپ به روی مکرون باز شده بود در حال بسته شدن است و شاید طرح های دفاع اروپایی یا استقلال راهبردی ماکرون و در کل، استقلال اروپا در برابر آمریکا تضعیف شود.
پایان جنگ در منطقه
این یک پیروزی نیست ، اما تا زمانی که اعتراف نکنید که یک بازنده هستید ، شکستی وجود نخواهد داشت. ما هرگز اعتراف نمی کنیم که بازنده هستیم و این باید آغاز دوره وحدت و احیای ملی ما باشد. برای برنامه ریزی آینده و عدم تکرار اشتباهات گذشته ، باید سالهای استقلال خود را تجزیه و تحلیل کنیم. من در مقابل همه شهدای ما زانو می زنم. من در برابر همه سربازان ، افسران ، ژنرال ها ، داوطلبانی که با جان خود از سرزمین مادری دفاع و دفاع می کنند سر تعظیم فرود می آورم. آنها با فداکاری ارمنیان آرتساخ را نجات دادند. ما تا آخر جنگیدیم. و ما پیروز خواهیم شد. آرتساخ ایستاده است.