کشوری که سیاستمداران هیچ برتری مالی و حقوقی نسبت به دیگران ندارند
یکی از برجسته‌ترین رسوایی‌های سیاسی سوئد، در دهه نود میلادی رخ داد. یعنی زمانی که مونا سهلین، معاون نخست‌وزیر یک بسته شکلات تابلرون، پوشک بچه و برخی از وسایل شخصی دیگر را با کارت اعتباری دولتی خریداری کرد و فراموش کرد که آن را اعلام کند و بلافاصله کار خود را از دست داد. این رسوایی در سالنامه‌های سیاسی سوئد به عنوان پرونده تابلرون ثبت شده است.
کلاهبرداری میلیاردی یک ایرانی از سایر هموطن ها برای خرید خانه
وی افزود که «م.م» با وعده فروش خانه‌ برای سرمایه گذاری در آنتالیا، یک میلیون و 500 هزار لیر از مشتری خود به نام مهدی مزدک دریافت کرده است. وی دو قرارداد به زبانهای ترکی و فارسی با موکل من امضا کرده و گفته که اسناد مالکیت پس از 3 ماه تکمیل می‌شود. مظنون پس از موعد مقرر سند را تحویل نداده و پس از فروش همه دارایی‌های غیر منقول خود متواری شده است. چویک‌ال تصریح کرد: این فرد تنها از 3 تن از موکلانم 3 میلیون لیر و حداقل از 25 نفر دیگر نیز به این صورت کلاهبرداری کرده است.
طراح دکترین «وطن آبی»: فرانسه و یونان ناتو را به فروپاشی می‌کشانند
کشف ذخایر مهم گاز طبیعی در آبهای ساحلی قبرس و برخی جزایر متعلق به یونان موجب آغاز رقابت منطقه‌ای برای تصاحب بیشتر این ثروت منطقه‌ای شده است. این رقابت بیشترین تنش را میان ترکیه و یونان افزایش داده؛ دو عضو ناتو که در سال ۱۹۹۶ نیز بر سر جزایر غیرمسکونی دریای اژه با هم وارد درگیری نظامی شدند. بر همین اساس، آقای گوردنیز که طراحی کننده دکترین وطن آبی بوده، تاکید دارد که اگر كشورهای اروپایی به یونان برای کوتاه آمدن از ادعای خود در مورد جزایر مدیترانه فشار نیاورند، با اولین اقدام نظامی یونان علیه ترکیه پایان پیمان ناتو فرا خواهد رسید. او معتقد است که ترکیه از انزوای دوران جنگ سرد خارج شده و باید به جایگاه واقعی خود به عنوان یک قدرت منطقه‌ای دست یابد.
ساکاریا نیمه اول امسال حدود 2 میلیارد دلار خودرو صادر کرد
استان ساکاریای ترکیه در شش ماهه نخست سال جاری یک میلیارد و 904 میلیون و 620 هزار دلار از محل صادرات خودرو درآمد کسب کرد.
آغاز رزمایش بزرگ ترکیه و آذربایجان
رزمایش نیروهای هوایی دو کشور؛ شامل هواپیماهای نظامی و هلی کوپترها در شهرهای باکو، نخجوان، گنجه٬ کوردمیر و یئولاخ آغاز شده و در تاریخ 10 اگوست به پایان خواهد رسید.
محکومیت فرانسه در دادگاه حقوق بشر اروپا در ارتباط با پناهجویان
پنج پناهجو، از جمله یک ایرانی از دولت فرانسه به دلیل رفتارش با پناهجویان شکایت کرده‌اند. دادگاه حقوق بشر اروپا به این شکایت رسیدگی و فرانسه را محکوم به پرداخت غرامت کرده است.
اروپا مسافر از ایالات متحده ، روسیه و برزیل را نمی پذیرد
اتحادیه اروپا از چهارشنبه مرزهای خود را برای بازدیدکنندگان از 15 کشور جهان باز خواهد کرد ، اما نه برای مسافرانی از ایالات متحده ، برزیل یا روسیه ، که در آن موارد کروناویروس همچنان به شدت ادامه می یابد. لیست کشورهایی که این بلوک تصویب کرده است شامل استرالیا ، کانادا و نیوزلند است. در صورت تلافی چین ، مسافران از چین مجاز خواهند بود. کشورهای اتحادیه اروپا امیدوارند ضمن جلوگیری از شیوع جدید ، مسافرت و گردشگری را دوباره آغاز کنند.
چهره زشت زیبایی ! زیبایی در زیر سایه لوازم آرایشی، زیبایی در زیر سایه استثمار کودکان کار
حدود 60 درصد از تولید میکا در جهان - یک ماده معدنی که بخاطر درخشش آن به ویژه صنعت آرایشی و بهداشتی مصرف می گردد - در دو ایالت فقیرنشین هند وجود دارد: ژارکند و بیهار. اما قبل از رسیدن میکا رژ لب های براق و سایر محصولات آرایش از طریق شبکه های واسطه ها و عمده فروشان ، از مرزهای زیادی عبور می کند . این عدم ردیابی به پنهان کردن یک واقعیت سخت کمک می کند: کسانی که میکا را استخراج می کنند اغلب کودکانی هستند که هرگز به مدرسه نمی روند.
واژگونی مجسمه تاجر برده
با آمیزه ای از خشم خاموش و فریاد ناگهانی ، تظاهرکنندگان مجسمه برنزی از تاجر برده قرن هفدهم ادوارد کلستون در بریستول ، انگلستان را سرنگون کردند، پلیس بطور واضحی در این تظاهرات دخالت نکرد.
رنگ پاشی و انهدام مجسمه پادشاه استعمارگر + ویدئو
یک مجسمه 150 ساله از پادشاه لئوپولد دوم بلژیک ، که نیروهایش کنگو را در اواخر قرن نوزدهم تصرف کرده و یک رژیم استعماری را اداره می کردند که منجر به کشته شدن میلیون ها نفر شد ، روز سه شنبه از یک میدان عمومی در آنتوروپ خارج شد. در حالی که اعتراضات علیه نژادپرستی در سراسر جهان ادامه دارد. این یک نقطه عطف برای کشوری استکه در بعضی مواقع تلاش کرده بود تا با یکی از پیچیده ترین دوره های تاریخ استعمار اروپا ژست بگیرد کند. برای ده ها سال ، به بسیاری از بلژیکی ها آموزش داده می شد که این کشور "تمدن" را به منطقه آفریقا آورده است و از نظر برخی ها به چهره تاریخی لئوپولد به عنوان چهره ای پایه گذار آسیب رسانده اند. خیابان ها و پارک های زیادی به نام وی نامگذاری شده اند و تندیس های شاه را می توان در سراسر کشور یافت. با این وجود ، در سالهای اخیر ، به ویژه در میان جوانهای بلژیکی ، فشارهای فزاینده ای برای رویارویی با میراث زشت این کشور در مرکز آفریقا وجود داشته است - حرکتی که در اعتراضات جهانی تقویت شده و با قتل جورج فلوید تقویت شده است. . هفته گذشته ، مجسمه در آنتورپ به آتش کشیده شد. این هفته مجسمه دیگری از لئوپولد در شهر گنت با رنگ قرمز پوشانده شده است. در اعتراض های روز یکشنبه در بروکسل که بیش از 10،000 نفر در آن شرکت داشتند ، برخی از آنها بر روی مجسمه دیگری از لئوپولد رفتند و پرچم بزرگی از جمهوری دمکراتیک کنگو را به حرکت دراوردند و شعار "قاتل" و "غرامت" دادند. از عصر سه شنبه ، 65،000 نفر طوماری را برای حذف کلیه مجسمه های لئوپولد دوم از سراسر کشور امضا کرده بودند.
ماهیگیران در بغاز استانبول به ماهیگیری پرداختند+ ویدئو
در نخستین روز از عادی سازی شرایط ویژه مبارزه با کرونا، ماهیگیران آماتور به عنوان یکی از نمادهای شهر استانبول در سواحل این شهر به ماهیگیری پرداختند.
آبدارچی نخست وزیر را کرونایی کرد + ویدئو
پاشینیان اعلام کرد که اعضای خانواده اش نیز بیمار شده اند. او حدس می زند که در زمان مذاکرات به این ویروس آلوده شده است. رئیس دولت ارمنستان بیان داشت: « مستخدمی که استکان ها را روی میز می گذاشت بدون دستکش بود. من به او تذکر دادم و خواهش کردم که استکان را عوض کند اما به نظر می رسد که او قبلا هم این کار را تکرار کرده بود. چند وقت بعد تست کروناویروس وی مثبت اعلام شد.»...هنوز گزارشی از سرنوشت آبدارچی و اخراج یا دیگر مجازات وی اعلام نشده است.
کشف حمام رومی مربوط به 2000 سال قبل در بادن
حمام رومی در وضعیت مناسبی در حین کار ساخت و ساز در شهر بادن سوئیس کشف شده است، باستان شناسان می گویند این بخش اساسی از تاریخ حمام این شهر است که می تواند به 2000 سال پیش برگردد.
عزیمت پناهجویان آسیب‌پذیر در مقابل کرونا از یونان به مقصد بریتانیا
گروهی ۵۰ نفره از پناهجویان آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا برای پیوستن به اقوام نزدیک خود از یونان عازم بریتانیا شدند. وزارت مهاجرت یونان روز دوشنبه اعلام کرد، این گروه شامل ۱۶ کودک خردسال بود که به دلیل اجرای سیاست قرنطینه در یونان که تا ۴ مه برقرار بود، اعزام آنها به کشور پذیرنده(بریتانیا) از ماه مارس تاکنون به تعویق افتاده بود.
سقوط برلین ! نماد پایان جنگ جهانی دوم + ویدئو
خبر مرگ هیتلر از رادیو پخش شد: "امروز بعد از ظهر فوئر ما ، آدولف هیتلر ، پس از جنگیدن تا آخرین نفس خود برای آلمان در برابر بلشویسم ، در محل پست فرماندهی خود در دفتر صدراعظم رایش کشته شد." با این حال هیتلر ،نه در جنگ و جبهه ، بلکه با خودکشی ،جان خودش را گرفت. اندکی پس از آن ، با پیروی از او جوزف گوبلز دوست دیرینه وی ، بعد از مسمومیت با شش فرزندشان ، با همسرش خودکشی کرد. مرگ آنها نشانه سقوط "رایش هزار ساله" بود. چند روز بعد ، در اوایل ماه مه 1945 ، نیروهای مسلح آلمان ، ورماخت ، تسلیم بی قید و شرط را امضا كردند و آلمان را تحت كنترل متفقین قرار دادند. در حالی که جنگ در اروپا به پایان رسید ، درگیری در اقیانوس آرام ادامه یافت تا اینکه سلاح جدید همه چیز را تغییر داد.
دیپلماسی کرونایی ترکیه با شعری از مولانا
بر روی جعبه کمک های ارسالی ترکیه، برگردان ترکی شعر مولانا " اوموتسیزلیگین آردیندا نئجه اوموت لر وار - قارانلیقین آردیندا نئجه گونشلر وار" - "بعد نومیدی بسی امیدهاست. از پس ظلمت بسی خورشیدهاست" نقش بسته است ......................................................... نمی توان منکر عملکرد قابل قبول نظام پزشکی ترکیه به واسطه تقویت آن طی 17 سال دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه، شد. زیرا علی رغم ابتلای بیش از ١٣٠ هزار نفر به این ویروس در ترکیه، تلفات آن از اکثر کشورهای پرجمعیت و توسعه یافته اروپایی بسیار کمتر بوده است. در کنار سیستم درمانی این کشور، پاسخ سریع بخش های تولیدی مربوط به منسوجات که توانست لوازم بهداشتی مورد نیاز در مبارزه با بیماری کرونا نظیر ماسک، لباس های محافظ و .... را به صورت انبوه تولید نماید، حائز اهمیت محسوب می شود. درواقع، این کارخانه های ترکیه بودند که به اردوغان امکان توسل به اقدام دیپلماتیک با ارسال محموله های کمک های درمانی را فراهم آوردند.
بحران های کرونا در جهان
صندوق بین المللی پول روز سه‌شنبه هشدار داد كه اقتصاد جهانی امسال 3 درصد به دلیل خسارت اقتصادی ناشی از بیماری كروناویروس - شدیدترین ركود از زمان ركود بزرگ دهه 1930 را خواهد داشت .
آتش در جنگل های چرنوبیل + ویدئو
مقامات اوکراینی در صدد ایجاد آرامش برای مقابله با ترس ناشی از آتش سوزی جنگل در منطقه آلوده اطراف نیروگاه هسته ای چرنوبیل هستند که باعث بالا رفتن سطح تشعشعات هسته ای محلی شده است. آتش نشانان اعلام كردند كه آنها هنوز در تلاش هستند که دو آتش سوزی را كه از روز شنبه آغاز شده بود خاموش كنند که در بخشی از 30 مایلی "منطقه ممنوعه" در اطراف نیروگاه؛ صحنه بدترین فاجعه هسته ای جهان در سال 1986 گسترش یافته است . حدود 100 آتش نشان با پشتیبانی هواپیماها و هلیکوپترها در محل مستقر شده اند ، یک روز پس از آنکه موفق شدند قسمتی از آتش را در نزدیکی های چرنوبیل متوقف سازند.
پیرزن 99 ساله بریتانیایی، کرونا را شکست داد
یک پیرزن 99 ساله بریتانیایی پس از اینکه سه هفته در بیمارستان بستری شده بود، سرانجام توانست ویروس کرونا را شکست دهد و سلامتی خود را به دست آورد. این چیر زن سالمندترین بیماری است که به بیماری کرونا مبتلا شد و توانست این بیماری را شکست دهد.
بوریس جانسون به ای سی یو منتقل شد
نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون ، پس از وخیم تر شدن علائم کروناویروس وی ، روز دوشنبه ، درست یک روز پس از بستری شدن وی برای آنچه گفته می شد آزمایش معمولی است ، به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان لندن منتقل شد. جانسون اواخر یکشنبه ، 10 روز پس از تشخیص COVID-19 ، در بیمارستان سنت توماس بستری شد. دفتر نخست وزیر در بیانیه ای گفت: "در طول این بعد از ظهر ، وضعیت نخست وزیر بدتر شده است و به توصیه تیم پزشکی ، وی به بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان منتقل شده است ." گفته می شد ، جانسون در شرایط هشیاری قرار دارد و در حال حاضر به ابزارهای تنفسی نیاز ندارد ، در این گزارش آمده است که جانسون از وزیر امور خارجه دومینیک رهاب خواسته است که امور را به جای وی اداره کند
مونالیزا با ماسک و موبایل
برای هشیارسازی مردم در مقابل ویروس از همه گونه ابزار استفاده می شود ، سالواتوره بنینتن نقاش ایتالیایی ، مونالیزای لئوناردو داوینچی را به شکل مونالیزا با ماسک و یک گوشی موبایل در دستش ترسیم کرده و این تابلو در بارسلون اسپانیا نصب گردیده است
قرنطینه ونیز و تمیزشدن آب کانال های شهر
قرنطینه در ایتالیا موجب حذف ممنوعیت توریسم و توقف فعالیت های صنعتی و کاهش آلایندگی انسانی در این کشور بویژه در ونیز شهر کانال های آبی شده است ، شفاف و تمیز شدن آب ها در ونیز بحدی است که باعث نزدیک شدن ماهی ها و دلفین به کناره های شهر گردیده است.
هشدار پزشکان ! فاجعه انسانی در اردوگاه‌ پناهجویان
در این طومار آمده است: این تفکر که شیوع کووید-۱۹ در این اردوگاه ها تحت کنترل است؛ توهمی بیش نیست. ۴۰ هزار نفر در فضای چند کیلومتر مربع زندگی می کنند و تعداد پزشکان حاضر، انگشت شمار است. کودکان و سالمندان بسیاری همین حالا نیز از آسیب های روحی و جسمی رنج می برند.
پس از غم خواری کودک بیمار ، بوریس جانسون
«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس به کرونا مبتلا شد ؛او نوشت در طول ۲۴ ساعت گذشته علائم خفیفی را در خود مشاهده کرده و پس از آزمایش، جواب تست ویروس کرونا مثبت اعلام شده و خود را در قرنطینه قرار داده است.