آن را آب نده ! حفظ آب مهم ترین تنش بین آذربایجان و ارمنستان خواهد بود
نقشی که منابع آب در سیاست های پس از جنگ ایفا کرده اند، جای تعجب ندارد. رودخانه‌های این منطقه، و حوضه بزرگ‌تر رودخانه کورا-ارس قفقاز جنوبی که به طور گسترده‌تر به دریای خزر می‌ریزد، نقش مهمی - اما نادیده گرفته شده - در درگیری‌های پیش از جنگ، زمان جنگ و پس از جنگ بین ارمنی‌ها و آذربایجانی‌ها ایفا کرده‌اند. ... تغییرات اقلیمی و الگوهای هیدرولوژیکی منطقه ای به سرزمین های داخل و اطراف قره باغ کوهستانی نقش حیاتی منحصر به فردی در تامین آب منطقه اطراف می دهد که به ویژه در معرض کمبود آب است. دانشمندان آسیب‌پذیری‌های آب و هوایی هشداردهنده‌ای را در ارمنستان و آذربایجان پیش‌بینی کرده‌اند. ارمنستان انتظار دارد تا سال 2040 میزان بارندگی 52 درصد کاهش یابد، در حالی که پیش بینی می شود کاهش عرضه آب آذربایجان منجر به کاهش 77 درصدی محصول در مدت مشابه - بدترین در منطقه - شود. تأثیرات تغییرات آب و هوایی عمیق‌تر در پایین دست حوضه «کورا ارس»، جایی که جریان رودخانه کمترین و تقاضای کشاورزی بیشترین تقاضا را دارد، احساس می‌شود.
دیدار رئیس‌جهور آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان در اروپا
الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان ونیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در یک نشست سه جانبه در بروکسل پایتخت بلژیک دیدار کردند.
اگر آسانژ ناوالنی نام می داشت
در حالیکه واشنگتن به حکم دادگاه بریتانیائی اعتراض کرد که در ژانویه گذشته استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده را غیرممکن دانست ، قضات بریتانیا باید مجددا این روزها تصمیم خود را تأیید کنند. اگر آنها این کار را انجام دهند، استرداد آسانژ دیگر ممکن نخواهد بود... مگر در صورت صدور حکم بازداشت جدیدی از سوی آمریکا. نزدیک به ده سال است که افشاگر استرالیایی که با ویکی لیکس خدمات ارزنده ای برای اطلاع رسانی به شهروندان در مورد خلاف کاری های دولت هایشان ارائه کرده ، توسط چندین دولت، به ویژه قدرتمندترین آنها، تحت تعقیب و آزار قرار گرفته است. سازمان سیا حتی نقشه هایی برای کشتن او طراحی کرد. با این حال، مطبوعات غربی به جای حمایت از آسانژ، به غرض ورزی های خود علیه او ادامه می دهند . اگر آسانژ از جمله مخالفان قدرت روسیه یا چین بود، بی شک آنها رفتار دیگری داشتند.
رئیس جمهور سابق ارمنستان به رشوه خواری متهم شد
سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور سابق ارمنستان به دریافت رشوه متهم شده است، اتهامی که وکلای او می گویند برای منحرف کردن تمرکز مردم از بحران امنیتی در مرز آذربایجان مطرح شده است. در 22 نوامبر، وکیل سرکیسیان در رسانه های اجتماعی پست کرد که او اخطاریه ای دریافت کرده است مبنی بر اینکه موکلش به طور رسمی به دریافت رشوه به عنوان یک مقام رسمی متهم شده است. این اتهامات در رابطه با تحقیقات گسترده ای مطرح شده است که رویدادهای بدنام اول مارس 2008 را پوشش می دهد - زمانی که اعتراضات علیه انتخابات تقلبی با خشونت شکسته شد - و رشوه هایی که ادعا می شود توسط مقامات رژیم سابق گرفته شده است که هر دو به آن رویدادها مرتبط هستند.
در حالی که آذربایجان در برابر ارمنستان برتری می‌یابد، نقش روسیه دوباره زیر ذره بین قرار می‌گیرد
با شروع مجدد درگیری در قفقاز و گزارش ارمنستان مبنی بر عبور نیروهای آذربایجان از مرزهای بین المللی خود، دوباره یک سوال آشنا مطرح می شود: روسیه کجاست؟ پس از ساعت‌ها درگیری شدید در 16 نوامبر، که بیشترین تلفات را از زمان جنگ سال گذشته به همراه داشت، روسیه موفق شد اواخر روز آتش‌بس برقرار کند. 17 نوامبر بدون گزارش هیچ حادثه خشونت آمیزی گذشت. مقامات ارمنستان گفتند که بیشتر درگیری ها در داخل خاک این کشور رخ داده است، اما منطقه دقیقی را مشخص نکردند. بسیاری از رسانه های ارمنی گزارش دادند که این درگیری ها در نزدیکی دریاچه سولیچ در منطقه سیونیک بوده است، جایی که سربازان آذربایجانی در ماه مه از مرز عبور کردند و بنا بر گزارش ها از آن زمان تاکنون در آنجا مانده اند. تجدید تهاجم مرزی، ارمنستان را بر آن داشت تا از متحد پیمان خود، روسیه کمک بخواهد. آرمن گریگوریان، رئیس شورای امنیت ملی ارمنستان، در 16 نوامبر گفت که این کشور بر اساس معاهده دفاع متقابل 1997 از روسیه درخواست تجدید نظر می کند. روز بعد روزنامه روسی کومرسانت از او پیگیری کرد و پرسید که ایروان به دنبال چه نوع کمکی است. او پاسخ داد: ما طرفدار این هستیم که مشکل از طریق دیپلماتیک حل شود. اما اگر از طریق دیپلماتیک قابل حل نباشد، باید از طریق نظامی حل شود.» او به نوعی هشدار داد: در حالی که ارمنستان به روسیه متکی است، "اگر راه حلی پیدا نشود، ما باید به احتمالات دیگر نگاه کنیم."
اقتصاد در حال فروپاشی ارمنستان و رشد غیرمنتظره قیمت املاک و مستغلات.
اما افزایش معاملات مسکن ممکن است نشانه خوبی برای اقتصاد نباشد. «بازار رشد کرده است، اما این بدان معناست که مردم نمی‌دانند کجا سرمایه‌گذاری کنند. به جای سرمایه‌گذاری در صنایعی مانند تولید، تجارت یا خدمات، آنها به خرید ملک می‌پردازند، زیرا اعتماد کمی به ثبات اقتصاد وجود دارد.»
دولت گرجستان پیچ های ساکاشویلی را سفت می کند
میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهور سابق گرجستان، پیشنهاد داد در صورتی که دولت به درخواست او برای انتقال به یک مرکز پزشکی غیرنظامی بپذیرد، به اعتصاب غذای یک ماهه خود پایان دهد، اما مقامات این ایده را رد کرده‌اند. ساکاشویلی پیشنهاد خود را در 11 نوامبر پس از درخواست دادگاه اروپایی حقوق بشر مبنی بر توقف اعتصاب غذا ارائه کرد. دادگاه همچنین از دولت گرجستان خواست تا در مورد وضعیت ساکاشویلی و همچنین در مورد اقدامات پزشکی ارائه شده در بیمارستان زندان به آن گزارش دهد. دادگاه در پاسخ به درخواست ساکاشویلی از دادگاه برای اقدامات موقت گفت: « مقامات گرجستان باید امنیت او را در زندان به طور کلی تضمین کنند و باید مراقبت های پزشکی مناسب را برای دوره نقاهت پس از اعتصاب غذا به او ارائه دهند». ساکاشویلی در یک پست فیس بوک به این حکم پاسخ داد که کمیته ای از پزشکان باید یک کلینیک مناسب را برای کمک به او در "فرایند توانبخشی پس از گرسنگی" توصیه کنند.
ساکاشویلی به دلیل ادعای «جعلی بودن» اعتصاب غذا خود را تشدید کرد
حامیان ساکاشویلی شروع به اعتراض کرده اند که به گفته آنها مجموعه ای از اعتراضات که تا زمان کنار رفتن مقامات ادامه خواهد داشت...در همین حال، یک تظاهرات ضد ساکاشویلی در 7 نوامبر به مناسبت سالگرد سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در سال 2007، زمانی که ساکاشویلی رئیس جمهور بود، برگزار شد. با تشدید تقابل، مقامات مرتباً اعلام کرده اند که قصد دارند با مخالفان برخورد شدید کنند. آنها حزب ساکاشویلی را به برنامه ریزی برای کودتا متهم کرده اند، هشدار داده اند که دعوت به "انقلاب" در رسانه های اجتماعی یک جرم جنایتکارانه است، و مدعی شده اند که اپوزیسیون قصد داشت یکی از اعضای خود را در یک عملیات پرچم دروغین ترور کند. پیش از راهپیمایی 8 نوامبر، وزارت کشور به گرجستان یادآوری کرد که مسدود کردن ساختمان‌های اداری غیرقانونی است و "هر گونه تخلف از قانون بلافاصله توسط پلیس متوقف می‌شود و واکنش قانونی مربوطه را در پی خواهد داشت."
روند رو به رشد مهاجرت در ارمنستان
در یک اقتصاد راکد و به دنبال یک شکست ناامیدکننده در جنگ، به نظر می‌رسد که ارمنی‌ها به تعداد زیادی کشور را ترک می‌کنند.جمعیت ارمنستان از زمان استقلال این کشور در سال 1991 تقریباً 600000 نفر یا حدود 15 درصد کاهش یافته است، زیرا ترکیبی از نرخ پایین زاد و ولد و مهاجرت زیاد است.
جمهوری آذربایجان اولین فرودگاه خود را در قره باغ افتتاح کرد
در همین حال ، فرودگاه زنگیلان به عنوان قطبی متصل به مسیر حمل و نقل زمینی آینده از طریق جنوب ارمنستان که سرزمین اصلی جمهوری آذربایجان را به نخجوان متصل می کند ، ارائه شده است ، مسیری که به "کریدور زنگزور" در آذربایجان معروف است. ولی اف گفت: "مسئله حمل و نقل زنگیلان به زنگزور وجود دارد ، اما این حتی تأثیر زیادی برای منطقه نخواهد داشت ، چه برسد به جهان ، زیرا در همان زمان قرار است محموله از طریق ایران و ترکیه حمل شود."
موج گرما ، خشکسالی و جنگ ، قره باغ را با کمبود آب مواجه می کند
40 درصد خانکندی یا همان استپاناکرت در یک ماه گذشته بدون آب بوده است. این چالشی برای شهری است که از زمان جنگ بین ارمنستان و آذربایجان در پاییز گذشته برای احیای زندگی عادی تلاش کرده است. ساکنان پایتخت ناگورنو قره باغ به دلیل تجمع عوامل مختلف به تشنگی محکوم شده اند: آوارگان داخلی در شهر جمع شده اند و جمعیت را تا 30 درصد افزایش داده اند. دسترسی به اکثر منابع آب منطقه در جنگ از بین رفت و تابستان گرم و خشکی بود. "ما بیش از 50 روز باران ندیده ایم و درجه حرارت به 30 درجه سانتیگراد ثابت رسیده است. 70 تا 80 هزار متر مکعب مصرف ماهیانه 15000 نفر از ساکنان جدید خانکندی است که از جنگ فرار کرده اند
۷۶ مورد زن کشی در فرانسه از ابتدای سال ۲۰۲۱
آمار منتشر شده در فرانسه حاکی از این است که از ابتدای سال ۲۰۱۲ تاکنون ۷۶ زن بعلت خشونت همسر فعلی یا سابق خود کشته شده اند. دولت فرانسه برای کاهش این قتل ها از دو سال پیش از جمله به استفاده از پابندهای الکترونیک متوسل شده است اما نتیجه آن تاکنون چندان قابل توجه نبوده است.
نویسنده انگلیسی: شرمسارم در بریتانیا زندگی می‌کنم
نویسنده برنده دو جایزه ادبی بوکر در مصاحبه‌ اخیر خود با روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا»، ضمن ابزار شرمساری از رفتار دولت انگلیس با مهاجران و پناهجویان اعلام کرد برای آن‌که می‌خواهد دوباره یک اروپایی باشد قصد دارد تابعیت کشور ایرلند را بپذیرد. منتل همچنین گفت: «این زشت‌ترین جنبه جهانی بریتانیا پس از برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) بود. ما چهره زشت بریتانیای معاصر را زمانی دیدیم که مردم در سواحل از پناهندگان خسته سوءاستفاده می‌کردند و این باعت شرمساری است. همچنین از این شرمسارم که در کشوری زندگی می‌کنم که این دولت را انتخاب کرد. دولت کنونی ما سیگنال‌های متفاوتی ارسال می‌کند؛ از سویی با افتخار از «بریتانیای جهانی» می‌گوید و در عین حال با قطع کمک‌های خارجی، جایگاه کشور را تنزل می‌بخشد، گویی این یک کشور کوچک شکسته است که نمی‌تواند به وعده‌های خود عمل کند».
وزیر مخابرات پیک غذا شده است+ ویدئو
سید احمدشاه سادات پیش از آنکه در دسامبر گذشته به آلمان برود، در افغانستان وزیر مخابرات بود. در حال حاضر او پیک غذا در شهر لایپزیگ است. او گفت که برخی در افغانستان به او به‌خاطر داشتن چنین شغلی پس از دو سال خدمت در دولت و ترک سمت در سال ۲۰۱۸ انتقاد کردند. اما برای او در حال حاضر «شغل، شغل است.» این شهروند ۴۹ ساله بریتانیایی-افغان که در لباس نارنجی خود کنار دوچرخه ایستاده است، گفت: «من چیزی برای احساس گناه ندارم.» وی اضافه کرد که به دلیل اختلاف نظر با اعضای حلقه رئیس جمهور از دولت افغانستان خارج شده بود.
قیمت مواد غذایی در ارمنستان به بالاترین سطح خود رسید
سورن پارسیان ، اقتصاددان در فیس بوک نوشت.: بانک مرکزی با ابزارهای سیاست پولی شکست خورده خود نمی تواند ثبات قیمت را تضمین کند. در صورت عدم سرمایه گذاری در بخش واقعی مانند معدن و ساخت و ساز ، قیمت کالاها [از جمله مواد غذایی] در ارمنستان همچنان افزایش می یابد. حتی افزایش موقت درام ارمنستان مانع از افزایش قیمت کالاها نمی شود. تورم در سراسر جهان نیز بر ارمنستان تأثیر خواهد داشت. "
ارمنستان بزرگترین نیروگاه خورشیدی خود را می سازد
دولت ارمنستان با برنامه ای بلند پروازانه برای ساخت دو نیروگاه خورشیدی جدید به دنبال افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر این کشور است. در این ماه ، دولت قرارداد خود را با شرکت انرژی تجدیدپذیر مصدر مستقر در امارات متحده عربی برای ساخت اولین نیروگاه تا سال 2025 نهایی کرد. نیروگاه 200 مگاواتی ، که با نام Ayg-1 شناخته می شود ، به بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور تبدیل می شود و تقریباً نیمی از ظرفیت فعلی تولیدکننده اصلی انرژی ارمنستان ، نیروگاه اتمی متسامور را در اختیار خواهد داشت.......................مصدر زیرمجموعه صندوق سرمایه گذاری امارات متحده عربی ، شرکت سرمایه گذاری موبادالا است. Ayg-1 تنها پروژه بزرگ شرکت در منطقه نیست: سال گذشته مصدار قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی در جنوب آذربایجان را امضا کرد.
بدون قره باغ ، دولت ارمنستان از نظر ژئوپلیتیکی معلول خواهد شد
حضور صلحبانان روسی باید تا زمان حل نهایی مناقشه وجود داشته باشد و ما هنوز از حل آن فاصله داریم. در واقع مسئله نیروهای حافظ صلح این است که آیا قره باغ وجود دارد یا خیر. امروزه حفظ آرتساخ از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا حتی در چنین شرایطی قره باغ تعدادی از مشکلات ژئوپلیتیک جهانی را حل می کند. و همه این را درک می کنند. داود بابائیان اعلام کرد : برای دولت ارمنستان بسیار مهم است که از هر طریق ممکن از قره باغ حمایت کند و درک کند که بدون آرتساخ ارمنستان به یک معلول ژئوپلیتیک تبدیل خواهد شد.
نمایشگاهی هنری و محیط زیستی، متشکل از یکصد مجسمه فیل در ابعاد واقعی.
در این نمایشگاه فضای باز تابستانی، بازدیدکنندگان از پارک‌ها تشویق می‌شوند که گله‌های فیل‌ها را نیز بازدید کنند و روش‌هایی که انسان و حیات وحش می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند را فرابگیرند.
آیا شهروندان ایران به دریافت "پاسپورت طلایی روسی" علاقمندی نشان خواهند داد؟
فیلیپ برزین ، سردبیر پورتال روسی Prian.ru ابراز عقیده کرد که دریافت ساده اجازه اقامت در روسیه در ازای سرمایه گذاری ممکن است در درجه اول مورد توجه و علاقه شهروندان ایران، قزاقستان ، ازبکستان، عراق، چین و ویتنام قرار بگیرد. به گزارش اسپوتنیک، در اواخر ماه آوریل دولت روسیه با حذف مرحله دریافت اجازه اقامت موقت، لایحه ای را برای ساده سازی مراحل اخذ اجازه اقامت در این کشور برای سرمایه گذاران خارجی و اعضای خانواده آنها به دوما، مجلس نمایندگان پارلمان روسیه ارائه داد. طبق گفته ماکسیم رشتنیکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه ، حداقل میزان سرمایه گذاری برای یک سرمایه گذار برای درخواست اجازه اقامت در روسیه ، 30 میلیون روبل (حدود 400 هزار دلار) است و این مبلغ را می توان به دو طریق سرمایه گذاری کرد: یا با ایجاد یک شرکت یا خرید املاک و مستغلات. برزین اظهار داشت که علاقه به چنین برنامه ای قبل از هر چیز از سوی شهروندان جمهوری های سابق شوروی و همچنین شهروند کشورهای خاورمیانه و همچنین آن کارآفرینان خارجی که به طور فعال در حال توسعه تجارت خود در روسیه هستند ، نشان داده خواهد شد.
بازداشت ۱۲ نفر در سوئیس به جرم رانندگی با سرعت نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت
این افراد حالا متهم شده‌اند که در اطراف بزرگ‌ترین شهر سوئیس با اتومبیل‌های قدرتمند خود تخلف کرده‌اند. دادستان‌ها می‌گویند وسایل نقلیه این افراد در برخی مواردی حتی سرعت ۲۸۷ کیلومتر در ساعت را نیز رد کرده است. آنها به صورت گروهی در حال برگزاری مسابقات سرعت در جاده‌های عمومی سوئيس بودند. بیشترین حد مجاز برای رانندگی در بزرگ‌راه‌های سوئيس ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. در حالی که محدوده سرعت در خارج از بزرگ‌راه‌ها ۸۰ و در برخی موارد حتی ۵۰ کیلومتر در ساعت است.
کشف هروئین در محموله بار از ایران به جمهوری چک
به گفته کمیته گمرکات دولتی، کارکنان پست گمرک آستارا هنگام بررسی کامیون های دارای محصولات چوبی تزئینی که از ایران به جمهوری چک در حال عبور از راه آذربایجان بودند، 107.232 کیلوگرم هروئین کشف کردند.
شورش در ایرلند شمالی
روابط میان دو گروه عمده سیاسی-مذهبی در ایرلند شمالی، یعنی وحدت‌طلبان کاتولیک و سلطنت‌طلبان پروتستان از مدت‌ها پیش و به‌ویژه پس از جدی شدن اجرای برکسیت، پرتنش شده بود. اکثریت شهروندان این کشور عضو پادشاهی بریتانیا به جدایی از اتحادیه اروپا «نه» گفته بودند. مهمترین‌چالش، همانطور که پیش‌تر هم پیش‌بینی می‌شده مساله چشم‌انداز مرزهای میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است. امری که می‌تواند بالقوه، مفاد توافق جمعه نیک را نقض کند؛ معاهده‌ای که به سه دهه خشونت میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در ایرلند پایان داد. این چالش احتمالا دلیل اصلی خشم در میان شهروندان ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا و بریتانیا در جریان مذاکرات برکسیت توافق کردند که ایرلند شمالی، با وجود جدایی بریتانیا، تا حدودی در محدوده بازار واحد اروپایی باقی بماند. این توافق به آن معنی است که کالاهای وارداتی از بریتانیا به ایرلند شمالی، در دروازه همین کشور از سوی نهادهای گمرکی اتحادیه اروپا کنترل می‌شوند و به همین ترتیب، نیازی به نظارت گمرکی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود ندارد. با این همه پروتستان‌های طرفدار سلطنت از این توافق اصلا راضی نیستند و می‌گویند وجود بازرسی‌های گمرکی اتحادیه اروپا، نقش این کشور در پادشاهی بریتانیای کبیر را کمرنگ می‌کند.
تجربه سفر به قطب در «شهر یخی» آرداهان
ترکیه در منطقه سردسیر آرداهان «شهر یخی» ساخته که گردشگران در آن سفر به قطب را تجربه می‌کنند.
بوریس جانسون از روزنامه نگاریش احساس گناه می‌کند؛
بوریس جانسون که امروز در میان گروهی از دانش آموزان صحبت می‌کرد گفت من از روزنامه نگاری برای فعالیت سیاسی خارج شدم و از دورانی که به روزنامه نگاری اشتغال داشتم احساس گناه می‌کنم زیرا از طریق این حرفه به مردم حمله می‌کردم بدون اینکه خودم را جای آن‌ها بگذارم. جانسون در جمع دانش آموزان مدرسه‌ی سدگهیل گفت: «روزنامه نگاری شغل جذاب و حرفه‌ای هست، من هنوز روزنامه نگار هستم و چیزهایی می‌نویسم اما وقتی مشکل ایجاد می‌شود که بدون درک شرایط و وضعیت مردم به آن‌ها حمله کنیم».