ارمنستان ،معاملات بدون رد و بدل پول نقد
اکثر معاملات عمده در ارمنستان - خرید یک ماشین یا حتی یک خانه - معمولاً به صورت نقدی انجام می شود و خریداران یک دسته ضخیم از اسکناس، معمولاً دلار را تحویل می دهند. اما نه بیشتر: طبق قانون جدید، همه خریدهای بزرگ باید به صورت الکترونیکی، یا از طریق یک برنامه پرداخت تلفن همراه یا از طریق حواله سیمی در بانک انجام شوند. و در حال حاضر، حداقل، با یک کارمزد گزاف همراه است: بانک ها بین 1.5 تا 3 درصد برای تراکنش ها هزینه می گیرند. قانون جدید که در 9 ژوئن به تصویب مجلس رسید، معاملات تجاری بیش از 300000 درام (حدود 720 دلار) و معاملات بین افراد بیش از 500000 درام (1200 دلار) را تحت تأثیر قرار می دهد. این سقف برای افراد در جولای 2023 به 300000 درام کاهش می یابد.
دیاسپورای ارمنستان با کاهش نفوذ بر مذاکرات ترکیه و آذربایجان مواجه است
در حالی که ارمنستان به سمت عادی سازی روابط با آذربایجان و ترکیه پیش می رود، واکنش برخی از بخش های جهانی ارامنه با آن شدید بوده است. اما آیا این مخالفت تأثیری بر روند این روند بالقوه تاریخی خواهد داشت؟ دیاسپورای ارمنی، که رسماً حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان تخمین زده می شود، به طور سنتی عمیقاً روی مسائل ملی سرمایه گذاری شده است: بسیاری از ساکنان دیاسپورا از بازماندگان ارامنه ترکیه هستند و درگیری اخیر با آذربایجان اغلب توسط ارامنه به عنوان یک مسئله ادامه آزار و اذیت آنها در امپراتوری عثمانی تلقی می شود.. اکنون ایروان در تلاش است تا پس از جنگ 2020 آذربایجان با آذربایجان به توافق صلح دست یابد و همزمان به سمت برقراری مجدد روابط با ترکیه حرکت کند. بسیاری از ارامنه که هنوز از شکست در جنگ آسیب دیده اند، با این فرآیندها به عنوان فروش منافع ملی خود مخالفت کرده اند. این احساسات به ویژه در میان اعضای دیاسپورا شدید است. رسانه‌های دیاسپورا و رسانه‌های اجتماعی مملو از لفاظی‌های خشم‌آمیز علیه روند عادی‌سازی بوده‌اند و سازمان‌های سیاسی دیاسپورا مانند فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکسیون(ARF) اعتراضاتی را علیه آنها سازماندهی می‌کنند
یهودیان روسیه در ارمنستان
پس از جنگ، یهودیان روسیه در ایروان تجمع کردند جامعه کوچک یهودی ارمنستان با حدود 200 مهاجری که اخیراً از روسیه به دلیل جنگ در اوکراین فرار کرده اند، تقویت شده است.
بسته شدن خط لوله صادرات نفت آذربایجان
بریتیش پترولیوم که خط لوله را به سواحل دریای سیاه گرجستان اداره می‌کند، می‌گوید که تعطیلی موقتی است و در این مدت تمام صادرات نفت از طریق ترکیه تغییر مسیر می‌دهد.
اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر اصلی در مذاکرات ارمنستان و آذربایجان ظاهر می شود
رهبران ارمنستان و آذربایجان برای دومین بار متوالی با میانجیگری اتحادیه اروپا دیدار کردند، زیرا به نظر می رسد بروکسل نقشی کلیدی در مذاکرات صلح ایفا می کند که قبلاً تحت سلطه روسیه بود. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان بدنبال نشست دیگری در آوریل، آن هم در بروکسل و با میشل.، روز 22 می در بروکسل به همراه چارلز میشل، رئیس اتحادیه اروپا، دیدار کردند. نتایج به نظر می رسد که به یک پیشرفت مهم منجر شده است: اولین جلسه با تأخیر طولانی بین کمیسیون های هر کشور که وظیفه تعیین و تعیین مرزهای مشترک خود را داشتند، دو روز بعد برگزار شد.
سرمایه گذاری کم در سوخت های فسیلی آذربایجان مانع از صادرات گازبه اروپا
میکائیل جباروف، وزیر اقتصاد آذربایجان گفت که آذربایجان گاز بیشتری برای صادرات به اروپا در دسترس دارد، اما به سرمایه گذاران خارجی و موسسات مالی بین المللی نیاز دارد تا وارد عمل شده و ریسک هزینه را به اشتراک بگذارند. جباروف در نشست مجمع جهانی اقتصاد در 23 می در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت: "آیا گاز بیشتری برای عرضه وجود دارد؟ بله وجود دارد و آیا ما روی آن کار می کنیم... این فرآیندی است که مدت ها قبل آغاز شده است." جباروف به علاقه جدید اروپا به جستجوی منابع جایگزین گاز طبیعی، از جمله از آذربایجان، در پی حمله روسیه به اوکراین اشاره داشت. اما او هشدار داد که به دلیل عدم سرمایه گذاری بین المللی در سال های اخیر در پروژه های انرژی آذربایجان، افزایش تولید و صادرات به سرعت اتفاق نمی افتد.
میلیون‌ها تن غله در اوکراین روی زمین مانده است؛
یک مقام سازمان ملل متحد می‌گوید میلیون‌ها تن غله در اوکراین به واسطه جنگ و ناامنی مسیرها بلوکه شده است. مارتین فردریک، مدیر برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در گفت گو با خبرگزاری DPA آلمان با بیان این که حدود ۴.۵ میلیون تن غله در اوکراین بلوکه شده است گفت: «مسیرهای نا امن دریایی که عمدتاً توسط روس‌ها اشغال شده و یا مین‌گذاری شده‌اند مهمترین عامل بلوکه شدن غلات در اوکراین هستند».
جنگ یا صلح: نقش کثیف عمو سام در بحران اوکراین
در سال 2014، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده، در واشنگتن پست نوشت که اوکراین باید به جای تبدیل شدن به "یک ایستگاه نظامی هر یک از طرفین در مقابل طرف مقابل" به عنوان پلی بین شرق و غرب عمل کند. این بینش توسط ناتو به رهبری ایالات متحده نادیده گرفته شد، و ناتو برای توسعه بزرگ به سمت شرق به سمت روسیه فشار آورد و بنابراین بحران اوکراین را آماده انفجار در هر زمان کرد.......................میرشایمر ​​توصیه کرد که بهترین استراتژی برای اوکراین برقراری توازن بین روسیه و غرب است، به ویژه "قطع روابط نزدیک خود با غرب، به ویژه با ایالات متحده، و تلاش برای سازگاری با روس ها". همانطور که تولسی گابارد نماینده سابق کنگره آمریکا در مصاحبه ای گفت: "بایدن به راحتی می تواند با تضمین عدم عضویت اوکراین در ناتو از جنگ با روسیه جلوگیری کند." با این حال، غربی ها در دستگاه دیپلماسی هرگز این اشتباه را تصدیق نخواهند کرد، در عوض راهبردی را برای نقد روسیه و سوء استفاده از رنج مردم اوکراین تدوین می کنند.
سربازان آلمانی اعزام شده به لیتوانی از داشتن لباس زیر و پالتو گرم محروم هستند!
۳۵۰ سرباز آلمانی برای مقابله با حملات احتمالی‌ روسیه (در چارچوب عملیات ناتو) به لیتوانی اعزام شدند. طبق گزارش مقامات آلمانی، این سربازان از نداشتن لباس گرم و لباس زیر مناسب گلایه کردند.
مقامات قره باغ بر سر مذاکرات از ارمنستان جدا می شوند
مقامات خودخوانده در قره باغ کوهستانی ، علیه دولت ارمنستان به دلیل ابراز تمایل برای دادن امتیازاتی که به آذربایجان اجازه می دهد کنترل این سرزمین را دوباره به دست گیرد، سخن گفته اند. داویت بابایان، وزیر امور خارجه قره باغ، با استفاده از نام جایگزین ارمنی برای منطقه، گفت: «هر گونه تلاش برای الحاق آرتساخ به آذربایجان منجر به خونریزی و ویرانی آرتساخ خواهد شد». او در 14 آوریل در جلسه فوق‌العاده پارلمان این منطقه گفت: «و پس از نابودی آرتساخ، جمهوری ارمنستان وجود نخواهد داشت». در پایان این نشست، پارلمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرگونه تغییر وضعیت قره‌باغ غیرقابل قبول است». انتقاد استپانکرت به دنبال اظهارات روز قبل نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بود که در آن توضیح داد که جامعه بین المللی ارمنستان را تحت فشار قرار می دهد تا با "واگذاری کنترل قلمرو به باکو قدری از فشار و وضعیت قره باغ کوهستانی پایین بیاورد" و تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت بشناسد. .
امانوئل مکرون اول - مارین لوپن راستگرای افراطی دوم
نتایج اولیه انتخابات خبر از ادامه آن در دور دوم خواهد بود
اوستیای جنوبی می گوید به دنبال پیوستن به روسیه خواهد بود
این اولین بار نیست که مقامات منطقه جدا شده گرجستان این هدف را اعلام می کنند. در گذشته روسیه این فراخوان ها را انتشار داده بود، اما محاسباتش ممکن است اکنون متفاوت باشد............مقامات اوستیای جنوبی مرتباً خواستار ادغام این سرزمین به روسیه هستند. در سال 2016، سلف بی بیلوف خواستار برگزاری همه پرسی در مورد این موضوع شد، اما هرگز برگزار نشد. اوستیای جنوبی در اوایل دهه 1990 از گرجستان جدا شد. گرجستان در سال 2008 اقدام به بازپس گیری این قلمرو به صورت نظامی کرد و روسیه در پاسخ به آن به گرجستان حمله کرد. پس از آن جنگ، مسکو رسما اوستیای جنوبی را به عنوان مستقل به رسمیت شناخت و از آن زمان به شدت از لحاظ مالی و نظامی از آن حمایت کرد.
کله گردون در کنار جوجه گردون
جوجه گردون را همیشه دیده ایم ، ده ها جوجه در توی دستگاه فرو مرغ بریان می گردند و ......ولی هنوز کله گردون در تبریز مد نشده است ، اما شاید به این زودی ها آن را هم شاهد باشیم.
استارلینک اینترنت ماهواره ای در اوکراین وارد عمل شده است
حدود سه هفته پیش میخائیل فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در توییتر از ایلان ماسک درخواست کرده بود تا ترمینال‌های مورد نیاز برای برقراری اتصال اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را به اوکراین ارسال کند. ایلان ماسک مالک اهل آفریقای جنوبی شرکت «اسپیس ایکس» به این درخواست پاسخ مثبت داد و پایانه های اینترنتی ماهواره ای استارلینک را بدلیل اوضاع اضطراری در اوکراین به این کشور ارسال کرد. همچنین، ماسک اعلام کرد که سرویس اینترنت استارلینک در این کشور فعال شده است و به زودی ترمینال‌های بیشتری برای آن‌ها ارسال خواهد شد. طبق گفته‌های فدوروف، اوکراین در کمتر از یک هفته، چهار محموله حاوی ترمینال‌های استارلینک را دریافت کرد. از ۲۴ فوریه که روسیه به اوکراین حمله کرد برق و به تبع آن، اینترنت در بسیاری از مناطق اوکراین قطع شدند که این پایانه های اینترنت ماهواره ای می توانند جبران نبود اینترنت مرکزی برای شهروندان و خصوصا نیروهای ارتش این کشور بکنند. یکی از مهم ترین کاربردهای اینترنت برای ارتش اوکراین و پهپادهای این کشور است. این پهپادها بدون اینترنت و خاموشی جهت یاب ها قابلیت پروازی خود را از دست می دهند. بنوعی می توان گفت که پایانه های اینترنتی استارلینک که مستقیما به ماهواره وصل هستند می توانند به پهپادهای اوکراینی در نابودی تجهیزات نظامی روسیه کمک می‌کنند.
شیوع کرونا گرجستان را بیشتر به بدهی سوق می دهد
علیرغم تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر برای کاهش مواجهه وام گیرندگان با ارزهای خارجی انجام شده، بسیاری از بدهی‌های خانوار به دلار است.......خانوارهای گرجستانی در تلاش برای مقابله با پیامدهای جاری ناشی از شیوع کوید 19 هستند. تعداد بالای وام‌های دلاری همراه با رکود لاری گرجستان، دو سال گذشته را بسیار دردناک کرده است و افراد بیشتری را به سمت فقر سوق داده و افراد بیشتری را با بی خانمانی تهدید می‌کند. بار بدهی خانوارها افزایش یافت زیرا نرخ بیکاری در سال 2021 به 20 درصد رسید و تورم به بالاترین حد در 10 سال اخیر تقریباً 14 درصد رسید. بدهی خانوارها به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی به 39 درصد در سال 2020 و به 42 درصد در سال 2021 افزایش یافته است که از 33 درصد در پایان سال 2019 افزایش یافته است. پشت این ارقام یک واقعیت زشت پنهان است: علیرغم تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر برای کاهش مواجهه وام گیرندگان با ارزهای خارجی انجام شده است، هنوز هم بسیاری از بدهی‌های خانوار گرجستان به دلار است. زیرا با کاهش لاری، بازپرداخت وام های دلاری برای کسانی که به لاری حقوق می گیرند سخت تر می شود. داده های بانک ملی نشان می دهد که در سال 2020، وام های غیرجاری خانوارها (با نام تجاری خرده فروشی) به ارز خارجی بیش از دو برابر شده و به تقریباً 12 درصد رسیده است. بیش از 50 درصد از کل وام های معوق در سال گذشته به دلار اعطا شد. در میان وام های خانوار، این رقم 37 درصد بود. بدهی بیش از حد دلاری خانوارها در سال های اخیر یک موضوع سیاسی داغ در گرجستان بوده است. پس از انقلاب رز در سال 2003، که یک دولت آزادیخواه را به قدرت رساند، بانک های تجاری و سایر وام دهندگان اجازه داشتند شرایط خود را تعریف کنند. سقف نرخ سود لغو شد و قانون ورشکستگی اشخاص لغو شد. همانطور که تحقیقات من نشان داده است، وام دهندگانی که از خانوارهای مستاصل برای دریافت اعتبار سوء استفاده کردند، قدرت می بخشد. مسکن به وثیقه کلیدی برای وام های شخصی تبدیل شد. از سال 2010، هزاران خانواده پس از نکول از خانه های خود رانده شده اند.
روسیه صادرات غلات و شکر را به حالت تعلیق درآورده است
دولت روسیه اعلام کرده است که قصد دارد ممنوعیت صادرات غلات و شکر به سایر اعضای یک بلوک تجاری را تا پایان ماه اوت تمدید کند، اقدامی که باعث ترس از کمبود مواد غذایی در سراسر منطقه شده است. وزارت توسعه اقتصادی در 10 مارس گفت که این تصمیم با انگیزه "تضمین امنیت غذایی کشور و کمک به حفاظت از بازار داخلی در شرایط جوی فعلی" اتخاذ شده است.
ارمنستان در انتظار هجوم تجارت و سرمایه روسیه
در حالی که آنها برای مدیریت دستورالعمل های تحریم های جدید تلاش می کنند، بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات روسیه به ارمنستان به عنوان یک خانه جدید بالقوه نگاه می کنند..............تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه، خطرات بی‌شماری را برای اقتصادهای منطقه ایجاد کرده است. اما در ارمنستان، بسیاری فرصت را می بینند. از آنجایی که کسب‌وکارهای روسی برای اجتناب از تحریم‌ها از کشور خود فرار می‌کنند، ارمنستان خود را به عنوان مقصدی جذاب برای آن‌ها - به‌ویژه کسانی که در صنعت فناوری اطلاعات هستند، قرار می‌دهد. دنیس، یک کارمند 36 ساله فناوری اطلاعات که از او خواست نام خانوادگی یا ماهیت دقیق کسب و کارش استفاده نشود، گفت که ارمنستان چندین مزیت برای مشاغل روسی فناوری اطلاعات دارد که به دنبال جابجایی سریع هستند.
ارمنی‌ها شباهت‌های ناخوشایندی را بین زلنسکی و رهبران زمان جنگ خود می‌بینند
برای اوکراینی‌ها و بسیاری از مردم سایر نقاط جهان، رئیس‌جمهور ولودومیر زلنسکی به خاطر پیام‌های الهام‌بخش خود در زمان جنگ، در حالی که مردمش را علیه دشمن مهاجم جمع می‌کند، به یک قهرمان ملی تبدیل شده است. با این حال، برای ارمنیان واکنش متفاوتی را برانگیخته است: خاطرات ناخوشایند از جنگ 2020 با آذربایجان، زمانی که رهبر خودشان، نخست وزیر نیکول پاشینیان، بر همان سبک و پیام‌های مشابه تأثیر گذاشت، فقط برای اینکه ثابت شود که توخالی بوده و قادر به جلوگیری از یک شکست نهایی آن نیست.
جنگ اوکراین بدنبال چندین دهه هشدارها مبنی بر اینکه گسترش ناتو در شرق اروپا می تواند روسیه را تحریک کند، رخ می دهد
دیدگاه مخالف استدلال می‌کند که نگرانی‌های امنیتی روسیه در واقع، واقعی است و روس‌ها گسترش ناتو به شرق را علیه کشورشان می‌دانند. مواضع پوتین برای سال‌ها روشن بوده است که در صورت ادامه گسترش ناتو به سوی مرزها ، احتمالاً با مقاومت جدی روس‌ها حتی با اقدام نظامی مواجه خواهد شد. این دیدگاه فقط توسط روس ها وجود ندارد. برخی از کارشناسان بانفوذ سیاست خارجی آمریکا نیز آن را پذیرفته اند. از جمله، ویلیام جی. برنز، مدیر سیا در دوران بایدن، از سال 1995 در مورد تأثیر تحریک آمیز گسترش ناتو بر روسیه هشدار داده است. این زمانی بود که برنز، یک افسر سیاسی در سفارت ایالات متحده در مسکو، به واشنگتن گزارش داد که «خصومت نسبت به گسترش ناتو تقریباً در سراسر طیف سیاسی داخلی در اینجا یعنی روسیه احساس می شود.
روس ها به کیف نزدیک می شوند
حملات جسورانه تر می شوند زیرا به نظر می رسد روسیه مناطق غیرنظامی را با سلاح های سنگین تر هدف قرار می دهد. یک حمله موشکی آشکار به یک ساختمان اداری در خارکف، دومین شهر بزرگ کشور اصابت کرد و حداقل هفت نفر را کشت. یک پرتابه همچنین به برج اصلی رادیو و تلویزیون در کیف اصابت کرد و روسیه تأسیسات نظامی آنجا را تهدید کرد. جنگ خانواده‌ها را از هم جدا می‌کند و بحران پناهجویان در راه است: بیش از 660000 نفر از اوکراین فرار کرده‌اند. آفریقایی ها در این کشور گفتند که مقامات مانع از پرواز آنها شدند و به اوکراینی ها اجازه عبور سریع دادند. اوکراین به اکثر مردان اجازه خروج نمی دهد، در صورتی که به جنگ فراخوانده شوند.
طنین برسمیت شناخته شدن جدایی طلبان در قفقاز
به رسمیت شناختن رسمی دو جمهوری جدایی‌طلب شرق اوکراین توسط روسیه با ترس، جشن، یا نگرانی آرام، بسته به موقعیت ژئوپلیتیک بیننده - در قفقاز، که دارای بیشترین تمرکز دولت‌های جدا شده ناشناخته در جهان پس از شوروی است، به دقت رصد شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در 21 فوریه در یک سخنرانی اواخر شب در کرملین، جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک را به رسمیت شناخت.
میوه فروش در استانبول
میوه ها را با آرایش و چیدمان رنگین در کنار خیابان قرار داده است که جلب نظر مشتری بکند و هم منظره ای جذاب برای شهر گردد
آوارگان گرجستان: زندگی در برزخ
بسیاری از آوارگان داخلی احساس می‌کنند که در طول مبارزات انتخاباتی، کنفرانس‌های بین‌المللی و اخبار مربوط به سالگرد جنگ، با توجه کمی به مسائل اقتصادی و اجتماعی که هر روز با آن روبرو هستند، چیزی بیش از یک نقطه صحبت هستند. آوارگان عمدتاً در دنیایی موازی زندگی می کنند، جایی که سیستم حکومتی خود را دارند که توسط دولت گرجستان آبخازیا در تبعید اداره می شود. آنها تئاتر، مشاغل و شبکه های اجتماعی خود را دارند. در حالی که همه آن برای امرار معاش آنها ضروری است، حس بودن در حالت برزخ را نیز تداوم می بخشد. اورمتسادزه گفت: "شرایط بد زندگی به کنار، زندگی در خانه های جمعی به این معنی است که شما با خاطرات زندگی می کنید و واقعا نمی توانید ادامه دهید." سیاست‌های دولت عمدتاً بر بازپس‌گیری مناطق از دست رفته در جنگ‌های دهه 1990 و بازگرداندن آوارگان به خانه‌های خود و کمتر بر روی گنجاندن آنها در جامعه گرجستان متمرکز شده است. این رویکرد بر این باور استوار است که تشویق یکپارچه‌سازی یک پذیرش ضمنی است که بازگشت به خانه‌های اصلی‌شان دور از ذهن است.
اخبار گرجستان خشم لاوروف را برانگیخته است
مقایسه‌ها اکنون در گرجستان رایج است، جایی که گرجی های طرفدار غرب همبستگی خود را با اوکراین در رسانه‌هایی از جعبه‌های پیتزا گرفته تا پیست‌های اسکی ابراز می‌کنند، در حالی که دولت تفلیس از ترس انتقام‌جویی مسکو تلاش می‌کند قایق را تکان ندهد. در همین حال، اپوزیسیون دولت را به شدت تحت فشار قرار می دهد تا موضع قاطع تری علیه روسیه اتخاذ کند. هیچ ارتباط آشکاری بین قسمت پرواز و درگیری عمیق روسیه با اوکراین، اروپا و ایالات متحده وجود نداشت. اما در حالی که تمرکز مسکو بیشتر به سمت غرب آن معطوف شده است، اظهارات لاوروف نشان می دهد که بحران تشدید شده، حداقل به طور غیرمستقیم، بر روابط آن با جنوب نیز تأثیر می گذارد.