جشن بلوغ
جشن بلوغ یا سی‌ جین‌ نوهی جشنی است که هر ساله در دومین دوشنبه ماه ژانویه در ژاپن برگزار می‌شود و دختران جوان ژاپنی که به سن ۲۰ سالگی رسیده‌‌اند رسیدن به بلوغ را جشن می‌گیرند و با کیمونوهای گرانقیمت در مجامع عمومی ظاهر می‌شوند.
از سوی افغانستان ؛ مینیاتور سبک بهزاد،رقص اتن ملی و ساز رباب به عنوان 3 میراث فرهنگی ناملموس افغان برای ثبت در یونسکو ارسال شده است
از سویی هم، محمدطاهر زهیر گفت که تلاش‌ها برای ثبت باقی میراث‌های فرهنگی کشور به سازمان یونسکو نیز در جریان است. او توضیح داد که این میراث‌های فرهنگی غیرملموس شامل مسگری، قرصک، فلک‌بازی، کاشی‌سازی، خط نستعلیق و تربیت کرم پیله همان کزم ابریشم است . همچنان ابریشم‌بافی، چارده‌پال (چهارده‌فال)، پیشپو، برک‌بافی، نیزه‌بازی، سمنک، میرآب، کارچوب نورستان، شب یلدا، بادگیر و آسیاب بادی از دیگر میراث‌های فرهنگی ثبت ملی در وزارت اطلاعات و فرهنگ است که به گفته‌ی آقای زهیر در سال‌های آینده برای ثبت به یونسکو فرستاده خواهد شد.
گل ها ژاپن را فرا می گیرند
در سراسر شهر ، درختان در امتداد بسیاری از بلوارها و رودخانه ها ، و همچنین باغ هایی که با عشق عجین هستند، وجود دارند و مراقبت می شوند. و در حالی که توکیو یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است ، اما گل ها در مکانهای عمومی مردم به وفور یافت می شوند.
کودک اسپندی از قربانیان انفجارِ چهار راه بره‌کی کابل
پسر کوچکم ، اسپند دود کن مترس که اشک چشمانت در پشت دود اسپند دیده نخواهد شد
نیروهای امنیتی میانمار به سمت معترضین آتش گشودند
شاهدان گفتند که در هنگام تیراندازی نیروهای امنیتی روز شنبه به سمت معترضین در شهر ماندالای ، دو نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند. این روز خونین ترین روز اعتراضات علیه کودتا بود.
مدرسه ستیزی طالبان
مکتب‌های دخترانه قادر به ادامه فعالیت در این مناطق نیستند و براساس برداشت‌های سخت‌گیرانه طالبان از شریعت، آموزش دختران، به خصوص دختران بزرگ‌سال، جواز شرعی ندارد. مکتب‌های پسرانه نیز وضعیت خوبی ندارد.
قدرت، خدای حکمتیار است!
گلبدین حکمتیار امیر حزب اسلامی در محفل گرامی‌داشت خروج نیروهای شوروی، به حکومت افغانستان اعلام جنگ داده است. وی در ۲۶ دلو( بهمن )، در جمع اعضا و هواداران حزب اسلامی در کابل ‌گفت: ۳۰ هزار اعضای حزب اسلامی در زندان‌های حکومت است. اگر تا چند روز دیگر این نیروها آزاد نشوند، او به هوادارانش دستور تظاهرات گسترده در کابل را خواهد داد و در پی آن به ارگ ریاست جمهوریحمله کرده عناصر خائن را از آن بیرون خواهد انداخت................واقعیت این است که حکمتیار سیاست‌مدار قدرت‌طلب و تمامت‌خواهی است که پنجاه سال برای رسیدن به ارگ ریاست جمهوری تلاش کرده؛ امّا تلاش‌های او جز ناکامی نتیجه‌ای نداشته است. علّت این ناکامی تندروی‌ها و تمامت‌خواهی‌های سیاسی حکمتیار می‌باشد. او در پنجاه سال بارها نشان داده است که هم‌پیمان سیاسی و نظامی پاکستان است و گرایشات وهابی‌گری تندی دارد. مشکل دیگری او داشتن تعصّبات قومی و مذهبی است. وی در سال‌های جهاد و پس از آن با اقوام غیرپشتون و شیعیان دایماً درگیر بوده است. موشک‌باران شهر کابل را همگان به خاطر دارند. وی حکومت غیرپشتون‌ها را برنمی‌تافت و بر شهریان کابل نیز رحم نمی‌کرد.
رانش زمین در نزدیکی فوکوشیما
شهر نیهونماتسو در شمال شرقی ژاپن ، که در اثر زمین لرزه شدید رانش زمین در آن ایجاد شده است. پس از وقوع زمین لرزه در اواخر روز شنبه بیش از 100 نفر زخمی شدند و نزدیک به یک میلیون خانوار بدون برق باقی ماندند. مرکز زمین لرزه در سواحل فوکوشیما بود ، تقریباً جایی که سه راکتور هسته ای پس از یک زمین لرزه و سونامی تقریباً 10 سال پیش ذوب شد.
گله چوپان اویغور به سوی بهار می رود
با بالا رفتن تدریج دما ، گله داران در منطقه تکس ، منطقه خودمختار سین کیانگ اویگور در شمال غربی چین ، مشغول انتقال دام به مراتع بهاری بودند. گله ای طولانی از گوسفندان و گاوها در جاده کوهستانی برفی پیچ و خم می کردند و منظره ای باشکوه ایجاد می کردند
زلزله 7/3 ریشتری در فوکوشیما" ویدئو
زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر شنبه شب در شمال شرقی ژاپن ، در سواحل فوکوشیما رخ داد. گزارش شده است که بیش از 130 نفر زخمی شده اند و حدود 860،000 خانه بدون برق هستند. سازمان هواشناسی معتقد است که این پس لرزه ای از زمین لرزه عظیمی است که در سال 2011 منطقه را لرزاند. زمین لرزه اولیه با یکسری پس لرزه ها همراه بود. در سال 2011 ، زمین لرزه ای مشابه در همان منطقه باعث ایجاد سونامی شد. که باعث یک حادثه هسته ای شدید شد. نیروگاه هسته ای فوکوشیما دچار فروپاشی شد که باعث تابش اشعه به جو و اقیانوس آرام شد. پاکسازی از آن فاجعه احتمالاً 30 تا 40 سال دیگر به طول خواهد انجامید.
پانداها در مراسم سال نو چینی شرکت می کنند
رای استقبال از سال نو میلادی چینی ، 9 توله غول پیکر پاندا در 4 فوریه اولین حضور خود را در مرکز تحقیقات پرورش و پرورش پاندا "گنجدو جیانت " انجام می دهند. این توله ها برای اولین بار در "سال نو کوچک" در تقویم قمری چین با طرفداران خود دیدار می کنند ، که آغاز مرحله آماده سازی سال نو چینی است.
ووشو ! "قهرمانان آسمان و زمین" + ویدئو
ووشو پرفورمنس: قهرمانان آسمان و زمین" با هدایت هنرمندان مشهور ووشو ، دونی ین و وو جینگ ، با قرار دادن منظره ای طبیعی به عنوان زمینه اجرا از طریق فناوری واقعیت افزوده (AR) ، تماشاگران مراسم جشن امسال را به هیجان آورد. ووشو بخشی قابل احترام از فرهنگ چین است که دارای سبک های مختلفی از ووشو است که به عنوان میراث فرهنگی ناملموس ملی ذکر شده است. سال گذشته ، Taijiquan ، نوعی ووشو ، به عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد
شکستن یخچال طبیعی در هیمالیا + ویدئو
در شمال هند حدود 200 نفر پس از شکستن بخشی از یخچال طبیعی و سقوط آن به سدی در منطقه تاپووان در شمال ایالت اوتاراخند که باعث از بین رفتن آب سد و شروع سیل و آوار شد، ناپدید شدند .
گسترش اعتراضات بر علیه خونتای میانمار
اعتراضات ضد خونتای میانمار گسترش یافت ، توئیتر و اینستاگرام مسدود شدند یک سرکوب دیجیتالی توسط دولت نظامی میانمار علیه حضور آنلاین معترضان در حال شدت گرفتن است. ابتدا فیس بوک ، اکنون تویتر و اینستاگرام برای کاربران این کشور مسدود شده است. اما ، این امر مانع از پیوستن مردم به یک جنبش رو به رشد نافرمانی مدنی علیه ژنرال های میانمار نشده است.
اگر گفت‌وگوهای صلح نتیجه ندهد، «دست به اقدام نهایی نظامی» خواهند زد
ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان به تازه‌گی گفته است، آتش‌بس میان این گروه و حکومت هنگامی صورت خواهد گرفت که طالبان به اهداف و آرمان خود رسیده باشند. او هشدار می‌دهد و می‌گوید، اگر گفت‌وگوهای صلح بی‌نتیجه پایان یابد، طالبان دست به اقدام نهایی نظامی خواهند زد. او هم‌چنان خروج کامل نیروهای آمریکایی و برقراری آن‌چه که حکومت واقعی اسلامی می‌خواند را از پیش‌شرط‌های آتش‌بس می‌داند
طالبان یک واقعیت در آینده‌اند اما به تنهایی توان حکومت‌کردن ندارند
طالب اقدامات تروریستی بسیار انجام داده است. این‌که طالب یک گروه تروریستی هست یا نه، در قوانین ما هنوز طالبان را از گروه تروریستی خارج نکردیم. در قوانین ما کما این‌که در قوانین ملل متحد بوده است. ما تابع ملل متحدیم.
کشاورزان هندی در روز ملی هند خیابان ها را بستند+ ویدئو
پلیس در دهلی نو پس از عبور از موانع در روز سه شنبه با گاز اشک آور به سمت کشاورزان معترض شلیک کرد. اعتراضات در حال اجرا در هنگام رژه نظامی روز جمهوری ملی در پایتخت ، اوج گرفت. رژه کوچک ، که تصویب قانون اساسی هند را در سال 1950 جشن می گیرد ، تحت الشعاع تجمع گسترده تراکتور قرار گرفت.
رژه نظامی در پیونگ یانگ بعد از کنگره حزب کارگر+ ویدئو
کره شمالی به مناسبت پایان هشتمین کنگره حزب کمونیست رژه نظامی برگزار کرده است. نوع جدیدی از موشک های بالستیک پرتاب شده توسط زیردریایی در این رژه به نمایش درآمد. .... جنگنده ها در حال مانور در هنگام رژه نظامی عصر پنجشنبه با حضور رهبر کره شمالی کیم جونگ اون در میدان کیم ایل سونگ پیونگ یانگ بودند. این مراسم به مناسبت پایان کنگره هشت روزه حزب کارگر برگزار شد.
توسعه زرادخانه هسته ای+ ویدئو
گردهمایی مهم رهبران حزب حاکم کره شمالی با تعهد برای توسعه بیشتر زرادخانه هسته ای این کشور به پایان رسیده است. کنگره حزب برنامه سیاست پیونگ یانگ را به عنوان برنامه آماده سازی برای تغییر رهبری در واشنگتن ترسیم کرد
فیلمی از سفر چوپان !
این فیلم کوتاه نارندر کیت ، چوپان گادی از روستای کائوبیل در منطقه شیملا هیماچال پرادش را دنبال می کند. او و گادیس همراه خود هر ساله گله ای از حدود 1500 گوسفند و بز را از طریق گذرگاه بابهه از منطقه كیناور هیماچال پرادش به سمت اسپیتی می برند. این ویدئو در مورد زندگی او ، سفر او و دشواری های موجود در این راه است.
مقررات ورود ایرانی‌ ها به ترکیه تغییر کرد
بنا به دستورالعمل ‌ها و پروتکل ‌های جدید بهداشتی ترکیه که از روز دوشنبه، ۲۸ دسامبر برابر با ۸ دی ‌ماه در مبادی ورودی این کشور برای همه اتباع خارجی به اجرا گذاشته است، تمام مسافران ملزم شده ‌اند پیش از پرواز، آزمایش PCR انجام دهند و گواهی منفی این تست را در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز، به زبان انگلیسی همراه داشته باشند تا در مبادی ورودی این کشور ارائه دهند. این آزمایش باید در آزمایشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (دولتی یا خصوصی) انجام شود و حاوی مُهر آزمایشگاه باشد. شرط سنی برای ارائه گواهی منفی کرونا در برخی پروازهای شرکت ‌های ایرانی از بالای دو سال تعیین شده است؛ درحالی که طبق پروتکل‌ های بهداشتی این کشور، مسافران زیر شش سال از ارائه تست منفی کرونا معاف شده‌ اند. تا پیش از این، برخی شرکت ‌های هواپیمایی مسافران ایرانی را از ارائه نتیجه این تست معاف کرده بودند. در پروازهای دیگر این مسیر نیز مسافر ملزم بود نتیجه منفی آزمایش کرونا در محدوده ۹۶ ساعت را ارائه دهد. برخی پروازهای ایرانی از مسافران مسیر ترکیه نیز خواسته ‌اند فرم اظهار نامه‌ ای را علاوه بر گواهی منفی تست کرونا تکمیل کنند تا هنگام ورود به فرودگاه‌ های این کشور ارائه دهند. اما در مقررات سفر به ایران تغییر خاصی مشاهده نمی‌ شود. مسافران همانند گذشته، برای ورود باید نتیجه منفی تست کرونا تا ۹۶ ساعت قبل از پرواز را ارائه دهند و از ورود اتباع خارجی که گواهی منفی تست کرونا را همراه نداشته باشند، جلوگیری خواهد شد. اتباع ایرانی نیز در صورت نداشتن این تست باید در محل مشخصی به مدت دو هفته قرنطینه شوند.
هنگ کنگ و طرفداری از دمکراسی
هنگ کنگ ، 1 ژانویه 2020 پس از هفته ها آرامش نسبی ، معترضان طرفدار دموکراسی به خیابان ها آمدند و تظاهرات گسترده ای را که از ژوئن گذشته آغاز شده بود از سر گرفتند.
ساخت بیمارستان در 10 روز
ووهان ، چین ، 24 ژانویه ، تیم های ساخت و ساز به طور شبانه روزی در یک بیمارستان صحرایی کار کردند که در 10 روز ساخته شده بود تا از این طریق ویروس کرونا ؛ ویروس جدید را کنترل کنند.
مرد از پای افتاده از کرونا ویروس
ووهان ، چین ، 30 ژانویه ، یک ماه پس از شیوع ویروس کرونا ، کارگران بهداشتی با لباس های ویژه به پیرمردی رسیده اند که نزدیک بیمارستان افتاده بود .