واکسیناسیون فلج کودکان
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف اعلام کرده است که نخستین کمپین تزریق واکسن فلج کودکان برای سال ۲۰۲۲ در افغانستان، امروز سه‌شنبه، ۲۸ دی آغاز شده است. طبق اعلام اداره یونیسف، این کمپین قرار است چهار روز ادامه پیدا کند. در این کمپین ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال در سراسر افغانستان واکسن فلج اطفال خواهند شد. این نهاد گفته است که در سال ۲۰۲۱ کمترین میزان انتقال ویروس پولیو در افغانستان به ثبت رسیده که فرصت بی‌سابقه برای قطع انتقال ویروس پولیوی وحشی و دست‌یابی به ریشه‌کن کردن این ویروس را فراهم کرده است.
منار جام در معرض تهدید سیلاب
مسوولان محلی طالبان در غور پس از زمین‌لرزه دوشنبه و بارنده‌گی‌های اخیر، به عنوان آخرین هشدارها، اعلام کردند که منار جام در آستانه سقوط کامل قرار دارد.
سگ های خیابانی در تایلند
سگ‌های خیابانی، معمولاً سگ‌های سوئی (در زبان تایلندی سوئی به معنای «خیابان فرعی»، «خط‌راه» یا «کوچه») در تایلند، سگ‌هایی بدون صاحب و آزاد هستند. این سگ‌ها گاهی جمع می‌شوند و به عنوان گوشت در ویتنام و چین فروخته می‌شوند. تخمین زده می شود که حدود 8.5 میلیون سگ در تایلند وجود دارد که از این تعداد حدود 730000 سگ توسط صاحبانشان رها شده اند. بانکوک به تنهایی از 100000 تا 300000 سگ خیابانی را داراست. تعداد کمی از این سگ ها در برابر بیماری های سگی واکسینه شده اند. در دهه 1990، روزانه بیش از 200 سگ کشته می‌شدند. در سال 2000، انجمن حافظان حیوانات علیه این عمل مبارزه کرد، آنها معتقد بودند که این کشتار اصول بودایی را نقض می‌کند. آنها یک برنامه عقیم سازی را در بانکوک راه اندازی کردند. این کمپین اعتراض عمومی قابل توجهی را علیه اتانازی ایجاد کرد و شهر سیاست حمایت از سگ را در پیش گرفت. قانون و آیین نامه های آن غذا دادن به سگ های ولگرد در اماکن عمومی را ممنوع کرده است
دولت مستعجل!
فعالان سياسي، هنرمندان، بازرگانان، کارمندان، کارگران، دانشگاهيان، زنان، اقوام ازبک، تاجيک، هزاره و حتي عده زيادي از پشتون‌ها به طالبان شديداً اعتراض دارند و حکمراني اين گروه را حکمراني قرون وسطائي مي‌دانند. فقر، فشارهاي اجتماعي و سياسي، ناديده گرفتن حقوق شهروندي و پايمال کردن حقوق مذهبي، ازجمله عوامل ايجاد نارضايتي در مردم هستند که زمينه را براي شکل‌گيري جبهه مقاومت ملي با هدف مقابله با حاکميت طالبان فراهم ساخته‌اند. همين‌ها دلايلي هستند که دولت‌ها را وادار به خودداري از به رسميت شناختن حکومت طالبان کرده‌اند، دولتي که مستعجل است و عقلاي جهان حاضر نيستند روي آن حساب کنند.
داخل ویرانه های شهرداری آلماتی
ده روز پس از وقوع خشونت در خیابان‌های آلماتی، فضای داخلی عمارت تاریخی شهرداری، که در کانون آشوب قرار داشت، بسیار متفاوت است. همه چیز نابود شده است
زلزله در قوبادلی آذربایجان
آذربایجان طی ۷ روز گذشته با ۲ زمین لرزه به بزرگی ۴ ریشتر و ۷ زمین لرزه بین ۲ تا ۳ ریشتر لرزید. در این بازه زمانی، ارمنستان با یک زمین لرزه به بزرگی 4.4 و پیش از آن زمین لرزه بین 3 تا 4.0 و 9 زمین لرزه بین 2 تا 3.0 لرزیده بود. همچنین 5 زمین لرزه کمتر از 2 ریشتر رخ داد که مردم معمولاً آن را احساس نمی کنند. بزرگترین زمین لرزه: زمین لرزه 4.4 قوبادلی رایون، 296 کیلومتری جنوب غربی باکو، 16 ژانویه 2022، ساعت 6:55 صبح (GMT +3:30) 3 ساعت و 58 دقیقه قبل اتفاق افتاده است در این سوی مرز و در مناطق خدافرین گزارش خساراتی اعلان نگردیده است.
طالبان به دنبال گسترش نقش خود در توزیع کمک‌های خارجی است
طالبان از کمک های خارجی برای مردم ابزار کنترل خود را بر افغانستان فقیر و طالب زده می سازند ؛ تاکنون کمک های دریافتی از سوی ملل مختلف در صورت دسترسی طالبان تحویل خانواده های جنگجویان و کشته شدگان این گروه شده است.حال آنها می خواهند در تمام برنامه های کمک مالی به مردم افغانستان حضور داشته باشند .
عکس سلفی با طالبان
روزهای آتش بس بین دولت اشرف غنی و طالبان امکان تردد اعضای طالبان به شهرهای افغانستان را فر اهم می آورد، در این زمان زنان افغان می توانستند با جنگجویان طالبان در خیابان ها عکس های سلفی و یادگاری داشته باشند! آنان هرگز تصور نمی کردند که روزگاری دیگر طالبان برآنان حاکم خواهند شد!
بازنویسی قراردادهای اجتماعی در قزاقستان
اعضای طایفه نظربایف که از آغاز ناآرامی ها در ابتدای سال در وضعیت ضعیفی قرار دارند، پیشنهادهای متلفی ارائه می دهند. دختر رییس جمهور پیشین داریگا نظربایوا، که ده ها میلیون دلار در املاک لندن دارد، این هفته برای کار خود به عنوان معاون پارلمانی در نورسلطان حاضر نشد. سخنگوی او گفت که او به کوید - 19 مبتلا شده است. برادر رئیس جمهور سابق که از زندگی مجللی با املاک در سراسر جهان برخوردار است، هفته گذشته در مسیر دبی وارد قرقیزستان شد. فوربس تخمین می زند که دختر دیگر و همسرش هر کدام 2.8 میلیارد دلار ثروت دارند.
چرا ازبکستان از "زمستان قزاق" نمی ترسد؟
مقامات در پرجمعیت ترین کشور آسیای مرکزی از ناآرامی در سراسر مرزهای خود به وحشت افتاده اند. در آغاز سال 2022، قزاقستان با ثبات، مرفه و مستقل ظاهر شد. در عرض یک هفته، بزرگترین شهر آن در آتش سوخت، رئیس امنیتی آن در زندان بود، و نیروهای روسی قدرت رئیس جمهور را تضمین کردند. همه اینها برای دیگر رهبران مستبد آسیای مرکزی یک کابوس است. اما آیا آنها با خطرات مشابهی روبرو هستند؟ همسایگان قزاقستان بسیاری از ویژگی‌های مشابهی را دارند که جرقه اعتراضات مسالمت‌آمیزی را در منطقه مانگیستاو در 2 ژانویه به دلیل قیمت سوخت و عدم مشارکت سیاسی آغاز کرد: رشد نابرابری اقتصادی، انتخابات ساختگی، و فساد. مجموعه ای از آسیب های اجتماعی دیگر - جمعیت جوان بزرگ، بیکاری و تورم سرسام آور - را در این ترکیب بیاندازید و به نظر می رسد که هرج و مرج این کشورها را نیز در بر گیرد.
موزیسینی که اعتراف اجباری به حضور در تظاهرات قزاقستان کرد
وقتی تلویزیون فیلم پیانونواز مشهور را پخش کرد ؛ کسی باور نکرد که وی برای 200 دلار وارد تظاهرات شود چون او درامد بسیار بالاتری از موسیقی کسب می کرد
گره آذربایجانی ها در باکو برای شریط قزاقستان
رسانه‌های حامی دولت آذربایجان، که سال‌ها به شدت بر ثبات به‌عنوان یک فضیلت مهم تاکید کرده‌اند، به تظاهرات‌هایی که خواستار سرنگونی رژیم کنونی هستند، نگاه کنجکاوانه داشته اند..
شایعه تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان بی اساس است
همزمان با ورود مولوی امیرخان متقی، وزیر امورخارجه دولت موقت طالبان به تهران، برخی خبرگزاری‌های ایرانی از جمله عصر ایران با انتشار عکس ورود هیئت طالبان در فرودگاه مهرآباد و استقبال از آن، به نقل از منابع نامعلوم گزارش داده که دولت ایران سفارت افغانستان در تهران را تحویل طالبان می دهد. در ادامه این خبر آمده است، دولت ایران، دولت طالبان را به رسمیت نمی شناسد، اما سفارت افغانستان در تهران را تحویل آنها خواهد داد تا به امورات شهروندان افغانستانی در ایران رسیدگی کنند. اما در واکنش به بازتاب این شایعه، یک منبع آگاه در سفارت افغانستان در تهران این ادعا را کاملا رد کرد و آن را بی اساس خواند.
صادرات قابل توجه ۱۶۵ سال پیش قالی تبریز و افول امروز
بر اساس استنادات روزنامه دنیای اقتصاد ۱۶۵ سال پیش صادرات قالی از تبریز به کشورهای اروپائی از جمله انگلستان،آلمان،ایتالیا،واسپانیا از مرز ۳۲۹ هزار لیره استر لینگ معتبر ترین و ارزشمند ترین ارز رایج وقت جهان، گذشته بود که در ان سالها رقم قابل توجهی بود و اگر این امر مهم در بازارتبریز بعنوان مهمترین مرکز عرضه قالی های نفیس فرش ایران در این دو قرن اخیر جدی گرفته می‌شد امروز به ۲۰ میلیارد دلار صادرات می‌رسید.مطالعات نشان می‌دهد که بر اساس گزارش کنسولگریهای اروپا در تبریز دردوره قاجار، اذربایجان و تبریز با استقرار نمایندگی دفاتر بازرگانان اروپایی به مهمترین مرکز صدور قالی و فرش های نفیس ایران به جهان در امده بود و اصالت،تنوع،طرح و رنگ،لطافت و استفاده از رنگ های نباتی و نقشه های منحصر به فرد ترسیمی از سوی هنرمندان با ذوق آذربایجانی، مهتمرین علل مرغوبیت این صنایع دستی محسوب می‌شد.
جنگل.....
جنگل‌ها محل زندگی بسیارگونه های متنوعی هستند. آنها بیش از هر جای دیگری روی زمین دارای گونه های گیاهی، حشرات و حیوانات هستند. از این فیلم آرامش‌بخش منظره‌ای با صحنه‌های شگفت‌انگیز جنگل در سراسر جهان لذت ببرید، از جمله: جنگل‌های بارانی آمازون، جنگل‌های بارانی کنگو، جنگل‌های ابری مونته‌ورده، جنگل‌های بارانی جنوب شرقی آسیا، جنگل‌های ملی تونگاس، پارک ملی کینابالو و بسیاری دیگ
جنگ پنهان قدرت و شعله های خشم مردم ناراضی
اینکه یک جنگ احتمالی قدرت می‌توانست به سرعت به جنجال خیابانی تبدیل شود، معیاری است که نشان می‌دهد قزاقستان در شکل درخشان شهرهای ثروتمند و جهان‌وطنی مانند آلماتی چقدر شکننده است. نارضایتی، حتی اگر توسط نخبگان سیاسی مورد سوء استفاده قرار گیرد، بسیار واقعی است. این کشور در منطقه‌ای که تحت سلطه نیرو‌های بی‌رحم است، کمتر سرکوبگر است - دیکتاتور سابق ازبکستان، اسلام کریموف، متهم به جوشاندن منتقدان خود در کاسه‌های نفت و کشتار صدها معترض در شهر اندیجان در سال 2005 بود..........چه چیزی منجر به اعتراضات شد؟ اعتراضات زمانی آغاز شد که دولت سقف قیمت گاز مایع، سوخت کم کربنی را که بسیاری از قزاق ها برای تامین انرژی خودروهای خود استفاده می کنند، لغو کرد. اما ناامیدی در میان مردم به دلیل نابرابری های اجتماعی و اقتصادی عمیق است.
زنان افغان با لباس مردانه می خواهند وارد جامعه شوند
زنان معترض در کابل نسبت به وضع محدودیت‌های طالبان علیه زنان، این بار با پوشیدن لباس مردانه اعتراض کردند. این زنان معترض روز جمعه ،۱۷ دی، گفتند که زنان امروز افغانستان، زنان ۲۰ سال قبل نیستند و تحمل عزلت‌نشینی و خانه‌به‌دوشی را ندارند. این زنان تصریح کردند که هدف پوشیدن لباس مردانه، اعتراض در مقابل وضع مقررات زن‌ستیزانه طالبان است و در صورتی‌ که طالبان به آن ادامه بدهند، آنان برای تداوم آموزش، تحصیل و کار، با لباس مردانه وارد جامعه خواهند شد.
تظاهرکنندگان در ناآرامی‌های متلاطم فزاینده دست بالا را به دست می‌آورند:
اعتراضات ضد دولتی در قزاقستان در روز 5 ژانویه به اوج جدیدی از شدت رسید، زیرا تظاهرکنندگان ساعت ها با پلیس ضد شورش و نیروهای گارد ملی در بزرگترین شهر این کشور، آلماتی درگیر شدند. درگیری های خشمگین بین معترضان و پلیس در چندین شهر دیگر در سراسر کشور تکرار شد. با تشدید ناآرامی ها در طول روز، مقامات اینترنت را قطع کردند و در واقع ارتباط کشور را با دنیای خارج قطع کردند. ارتباطات تلفنی نیز ناهموار بود. تقریباً تمام ایستگاه های تلویزیون محلی پخش خود را متوقف کردند. رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف در سخنرانی کوتاهی که در یکی از ایستگاه های تلویزیونی دولتی ایراد شد، آشفتگی هایی را که در آخر هفته آغاز شد، به عنوان "توطئه کنندگان با انگیزه مالی" توصیف کرد. او متعهد شد که پاسخ دولت قاطعانه خواهد بود و گفت که کنترل کمیته قدرتمند امنیتی را به دست گرفته است که ریاست آن را نورسلطان نظربایف، مرد قدرتمند سابق، بر عهده داشت. توکایف گفت: "به عنوان رئیس دولت ، من قصد دارم تا حد امکان قوی عمل کنم." «هر اتفاقی بیفتد، من در پایتخت خواهم ماند. این وظیفه قانون اساسی من است که در کنار مردم باشم.» او بعداً از متحدان سازمان پیمان امنیت جمعی، یک بلوک امنیتی به رهبری روسیه، درخواست کرد تا کمک نظامی ارسال کنند، که به گفته او "برای کمک به قزاقستان برای غلبه بر این تهدید تروریستی" لازم است. برخی از رویدادهای دراماتیک آن روز در پایتخت تجاری، آلماتی رخ داد. جمعیت زیادی در صبح هنگام حرکت به سمت مناطق مرکزی شهر توسط گروه های پلیس رهگیری شدند، اما آنها به سرعت توانستند از خطوط عبور کنند. خبرنگاران رسانه های محلی گزارش دادند که چندین خودرو پلیس را مشاهده کرده اند که به آتش کشیده شده بودند.
سدسازی بر روی کورا- ارس و تنش های آبی در قفقاز + ویدئو
در میان بسیاری از تهدیدات مختلف ، تغییرات آب و هوای جهانی نیز موجب تغییرات و تنش های بی‌سابقه آب در قفقاز جنوبی است. این منطقه با بارندگی های نامنظم و ذوب برف مواجه است که منابع شرب، تولیدات کشاورزی و تولید برق آبی را به خطر می اندازد. این امر با این واقعیت که آب منطقه از مرزهای کشورهایی با روابط پرتنش عبور می کند، پیچیده تر می شود. این منطقه بخش عمده ای از آب شیرین خود را از رودخانه های فرامرزی کورا و ارس دریافت می کند که هر دو از ترکیه سرچشمه می گیرند و به قفقاز می ریزند. ترکیه به‌عنوان بالادست‌ترین بازیگر صحنه، با ساختن سدهایی که می‌توانند تا حد ممکن آب را قبل از جاری شدن در خارج از مرزهایش جذب کنند، به بحران آب ناشی از اقلیم عکس العمل نشان داده است. توسعه این سدها به افزایش هزینه زندگی مصرف کنندگان پایین دست آب در قفقاز تمام می شود.
افرادی که نماز را در جماعت ادا نکنند، مورد پیگرد قرار می‌گیرند
ساکنین مزار شریف در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند، فرایض دینی را می‌دانند و همه وقت برای ادای نماز به مساجد می‌روند. آنان می‌گویند، درصورت ضرورت نمازهای‌شان را در خانه ومکان‌های کاری ادا می‌کنند. به گفته ساکنین مزار شریف، درصورتی که محدودیت‌ها در زمینه افزایش یابد، نمازشان از روی خشوع وخضوع نخواهد بود. پیش از این نیز ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت بلخ استفاده زنان از حمام‌های عمومی را ممنوع اعلام کرده بود.
شهر اگر از درد به خودش بپیچد - درد هر کس به خودش مربوط است
در یک گوشه‌ نسبتاً دور، در سمت شرق شهر بامیان، خانواده‌ای شب و روز می‌گذرانند که سرما، رنج مریضی و گرسنه‌گی خواب از چشمان‌شان ربوده است. سرپرستی این خانواده را زنی به نام فاطمه دارد؛ خانمی پنجاه‌و‌یک‌ساله‌ که سال‌ها پیش شوهرش را از دست داده است. این خانم در ساحه‎ «پیتاب لغمان» از مربوطات مرکز شهر بامیان با پسر و دخترانش زندگی می‌کند. این مادر می‌گوید که زمستان امسال برای او و کودکانش «قیامت» است. به قول عفیف باختری، شهر اگر از درد به خودش بپیچد، درد هر کس به خودش مربوط است. فاطمه چهار سال می‌شود که در گوشه‌ای از شهر بامیان با مشکلات و چالش‌های زیاد شب و روزش را سپری می‌کند. چهار سال پیش هنگامی که به‌شدت مریض می‌شود، همسایه‌هایش وی را از ولسوالی‌ پنجاب با هزینه‌ خود به شفاخانه ولایتی بامیان برای درمان انتقال می‌دهند. مداوای فاطمه وقت‌گیر می‌شود. وی از همسایه‌هایش تقاضا می‌کند که کودکانش را نیز به بامیان بیاورند. این‌گونه، فاطمه و فرزندانش در شهر بامیان زنده‌گی را شروع می‌کنند.
تراشیدن صورت ممنوع !
وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت سرپرست طالبان با صدور نامه‌ای، گفته است که تمام سلمان‌ها (سلمانی) در هنگام اصلاح ریش مراجعه‌کننده‌گان، باید سنت نبوی را در نظر داشته باشند. این نامه که عنوانی ریاست‌های ولایتی صادر شده، در آن آمده است که گذاشتن ریش سنت است و مسلمانان باید از آن اطاعات کنند. در این نامه تذکر رفته است که مسوولان طالبان در تطبیق این دستور از عمل نیک و رفتار نرم کار بگیرند. روز گذشته نیز این وزارت با صدور دستورالعملی، از راننده‌گان موترهای مسافربری خواسته بود که تنها زنان باحجاب و همراه با محرم را سوار کنند. در این دستور تصریح شده بود که راننده‌گان موسیقی پخش نکنند، در وقت نماز برای ادای نماز توقف کنند، زنان بدون محرم را در سفر طولانی سوار نکنند و از استعمال مواد مخدر خودداری ورزند.
چشم انداز 2022: پیش نمایشی از آسیای مرکزی و قفقاز
سال آینده را آسیای مرکزی و قفقاز یعنی همان اوراسیا چگونه بسر خواهد برد، پیش بینی برای آن چیست ...............................................................
میوه فروش