محمد اکبر مشهور به «بابای زعفران» افغانستان درگذشت !
مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات نیز می‌گویند که بابای زعفران کشت و برداشت زعفران را در ایران فراگرفته بود و آن را به کشاورزان هرات آموزش داد. سال گذشته در ولایت هرات بیش از ۱۷ تُن زعفران برداشت شده بود.
رتبه دانشگاه های چین در رتبه بندی جدید دانشگاه های جهان ارتقا یافته است.
مجله انگلیسی «آموزش عالی تایمز» رتبه بندی سال ۲۰۲۱ دانشگاه های جهان را منتشر کرد. این دانشگاه ها براساس شاخص های عملکرد از جمله محتوای پژوهشی و تعداد استنادهای انجام گرفته در آثار علمی چاپی ارزیابی شده اند. دانشگاه آکسفورد انگلیس برای پنجمین سال متوالی رتبه اول را کسب کرد و پس از آن دانشگاه های استنفورد و هاروارد آمریکا قرار داشتند. دانشگاه های آمریکا و بریتانیا ۱۳ جایگاه نخست این فهرست را به خود اختصاص دادند. دانشگاه تسینگ هوای چین اولین دانشگاه از یک کشور آسیایی شد که براساس سیستم رتبه بندی کنونی، که در سال ۲۰۱۱ تدوین شد، به فهرست ۲۰ دانشگاه طراز اول دنیا راه می یابد. دانشگاه پکینگ چین رتبه ۲۳ را کسب کرد و دانشگاه ملی سنگاپور هم رتبه ۲۵ را به خود اختصاص داد. هفت دانشگاه چین مانند سال گذشته در زمره ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا ارزیابی شدند. البته رتبه اکثر آنها در رتبه بندی جدید ارتقا یافت.
افت دستمزدها و هزینه کرد خانواده ها در ماجرای کرونا ویروس
خانوارهای دونفره یا بیشتر بطور میانگین تنها کمی بیش از دو هزار و ۵۰۰ دلار در ماه ژوئیه هزینه کرده اند. این رقم نسبت به یک سال پیش ۶ / ۷ درصد بر حسب ین کمتر است. وزارتخانه یاد شده می گوید این کاهش عمدتا نتیجه هزینه کرد کمتر برای پکیج های مسافرتی، سفرهای با قطار و نوشیدن در خارج از منزل است. همچنین هزینه کرد برای رژ لب و محصولات آرایشی دیگر نیز به خاطر اینکه مردم از ماسک استفاده می کنند، کاهش داشته است.
ایواسا میکیسو ، رئیس سابق گروه بازماندگان بمب اتمی در ژاپن درگذشت
ایواسا میکیسو ، رئیس سابق یک انجمن ژاپنی به نمایندگی از بازماندگان بمب اتمی ، پس از گذشت دهه ها از مبارزه در زندگی خود برای خلع سلاح های هسته ای درگذشت. خانواده وی می گویند او روز دوشنبه در خانه خود در استان چیبا ، نزدیک توکیو در اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.......... ایواسا با عزم راسخ به فعالیت های خود ادامه داد که هیچ کودک یا شخص دیگری در سراسر جهان نباید تجربه غیرانسانی " هیباکوشا " یا بازمانده بمب اتمی را متحمل شوند.
همانطور که آبه ژاپن می رود ، "نماد آبه " باقی خواهد ماند ، برای همیشه یا خوب و یا بد!
تحلیلگران امید زیادی ندارند که دولت جدید ژاپن اقدامی جسورانه برای پاسخگویی به چالش همه گیری انجام دهد. آقای آبه جانشین مشخصی ندارد. و اگرچه سیاست های وی نتوانسته است به قول خود عمل کند ، اما هیچ یک از جانشینان احتمالی وی گزینه دیگری ارائه نداده است.
استقبال پاکستان از آزادی طالبان
شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از صدور فرمان آزادی 400 زندانی طالبان که به جرایم سنگین محکوم شده‌اند، استقبال کرد. قریشی در دیدار با شکرالله عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد که مدت ماموریت او به پایان رسیده است، خرسندی خود از صدور فرمان آزادی 400 زندانی طالبان از سوی مجلس بزرگ مردمی افغانستان را ابراز کرد. وی اظهار داشت: "امیدوارم مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان به زودی آغاز و جنگ 18 ساله به پایان برسد". وزیر امور خارجه پاکستان همچنین از دولت افغانستان خواست تا برای دستیابی به راه‌حل سیاسی، از این فرصت تاریخی استفاده کند.
در جستجوی پسرایستاده بعد از بمباران اتمی ناگازاکی
پسر کوچکی پس از پرتاب بمب اتم به شهر ناگازاکی ، بدن بی جان برادر کوچکتر خود را در شهر ویران شده حمل می کند. یک عکاس نظامی آمریکایی ، جو اودونل ، از او عکس گرفت که در نزدیکی گودال کرم سازی ایستاده بود. هیچ کس نام این پسر را نمی داند ، اما این عکس به تصویری نمادین از فاجعه انسانی جنگ هسته ای تبدیل شده است. تلویزیون NHK در برنامه ای ضمن بررسی سرنوشت هزاران "یتیم با بمب اتمی" و مبارزه ی آنها برای زنده ماندن پس از جنگ جهانی دوم ، به دنبال تلاش های ادامه یافته برای تعمیق درک عکس است.
پایان دوران ثبات شینزو آبه در ژاپن ! او استعفا داد.
آبه گفت: "با بیماری و معالجه و داشتن بهترین توانایی؛ من نمی توانم به خودم اجازه دهم که تصمیمات نادرست سیاسی را بگیرم و در نتیجه نتوانم نتیجه صحیح بگیرم." "من قصد دارم به عنوان نخست وزیر استعفا دهم.".......ر
حکومت تقسیم شده برای افغانستان
اشرف غنی علیرغم تقسیم قدرت خود با عبدالله حال در صدد تقسیم این کرسی ها با طالبان است ، احمدضیا مسعود معاون اسبق ریاست جمهوری گفته است که اخیرا اشرف غنی پیشنهادی به طالبان ارائه کرده که بر مبنای آن یک حکومت مشارکتی با سهم پنجاه-پنجاه با طالبان تشکیل شود.
همزمانی روزاستقلال افغانستان با تیره ترین روز تاریخ معاصر ایران
۲۸ مرداد برای ایرانیان یادآور کودتای انگلیسی آمریکایی است اما برای افغانستان روز استقلال است. امسال صدو یکمین سالگرد کسب استقلال افغانستان از بریتانیا است......با این همه و از پس گذشت دهه ها سرنوشت افغانستان هنوز با رویای استقلال و اعاده حاکمیت گره خورده است. همین امروز که طالبان در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز استقلال افغانستان گفت که این گروه تا برقراری استقلال و برپایی نظام اسلامی به مبارزه ادامه خواهد داد، وزارت کشور افغانستان هم اعلام کرد که ۱۴ موشک به شهر کابل اصابت کرده است. که احتمالا یکی از آنها به ارگ ریاست جمهوری افغانستان برخورد کرده است.
نگاهی به بازار فرش ترکیه
صنعت فرش را می توان به دو بخش، فرش ماشینی و فرش دستبافت تقسیم کرد. فرش ماشینی سرمایه محور بوده و تولیدش مبتنی بر فن و ابزارآلات حوزه نساجی می باشد. اما تولید فرش دستبافت، بر نیروی کار و میراث هنری و تاریخی کشورها تکیه دارد. البته فرش هایی نیز وجود دارند که کاملاً در زمره این دو گروه قرار نمی گیرند. درواقع، این نوع فرش ها اصطلاحاً نیمه دستبافت یا نیمه ماشینی محسوب می شوند و غالباً بر روی سطوحی که نقوش آن از قبل بافته شده، تولید می گردند. با این حال، فهم مختصات بازار جهانی فرش و جایگاه کشورها در آن، مستلزم این تمییز و تقسیم بندی است. لذا در ادامه به بررسی جایگاه جهانی ترکیه در دو حوزه فرش ماشینی و فرش دستبافت می پردازیم.
فریاد دردناک صلح از میان جنگ ، هیروشیما! + ویدئو
امروز 75مین سالگرد بمباران هیروشیما است 6 اگوست 1945. در هیروشیما روزی است که همه چیز را در آن شهر تغییر داده است. بمب اتمی این شهر را ویران کرد و تقریباً همه موجودات زنده را در نزدیکی این انفجار کشت. حدود 75 سال بعد به سرعت و هیروشیما اکنون شهر زیبایی است که از ویرانه های دوره پس از جنگ برمی خیزد. در نزدیکی محل این انفجار ، پارک و موزه آرامش یادبود هیروشیما و در کنار رودخانه ، گنبد A-Bomb قرار دارد ،که پس از بمب در ویران شد. ما به منطقه اطراف مرکز سناریو نگاه خواهیم کرد و فیلم های قدیمی از سال 1945 پس از بمب را مشاهده خواهیم کرد. ما همچنین با شاهدانی روبرو خواهیم شد که وحشت بمب را دیدند که داوطلبانه در هیروشیما در 7 آگوست 1945 ، روز بعد از بمب ، به یاری شهر رفتند .
کاهش جمعیت در ژاپن
به گزارش تلویزیون دولتی ژاپن ، وزارت امور داخلی ژاپن روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد تا اول ژانویه سال میلادی جاری، بیش از ۱۲۴ میلیون و ۲۷۰ هزار ژاپنی در داخل کشور زندگی می کردند این تعداد حدود ۵۰۰ هزار نفر کمتر از سال پیش از آن بود و بیشترین افت از سال ۱۹۶۸ را داشت یعنی زمانی که ثبت این ارقام آغاز شد. جمعیت ژاپن در سال ۲۰۰۹ به بیشترین تعداد خود رسید. .....افت طبیعی جمعیت در ژاپن که از کم کردن رقم متولدین از متوفی ها به دست می آید برای دوازدهمین سال پیاپی افزایش داشته است.
قمرگل دختر افغان قهرمان مبارزه شد
مقامات افغان می گویند یک دختر نوجوان و برادر کودکش با حمله طالبان به خانه آنها در افغانستان جنگیده و پس از "قتل" والدینش توسط آنان چندین طالب را کشته است . قمرگل و برادرش برای پیشگیری از انتقام طالبان به منطقه امن انتقال یافته است
هند ، تغییر رنگ و زیبایی پوست
گفتگوی جهانی پیرامون نژاد ناشی از قتل جورج فلوید ، آینه ای از تبعیض در مورد رنگین پوستی است که قرن هاست از ویژگی های جامعه هند است. اما آن فرهنگ در حال تغییر است. هفته گذشته ، یونیلور و سایر مارک های بزرگ اعلام کردند که برچسب هایی مانند "افسانه ای" ، "سفید" و "روشن" را از محصولات خود حذف می کنند ، از جمله کرم های روشن کننده پوست که در هند محبوبیت دارند. ....ر
بادکنک ها آماده ارسال اعلامیه از کره شمالی به جنوب هستند
جنگ اعلامیه و بادکنک ها بین دو کره آغاز شده است ، کره جنوبی از طریق رودخانه مرزی ماسک و برنج در داخل بطری های پلاستیکی به کره شمالی ارسال می کند و بادکنک های حاوی اعلامیه مهاجرین شمالی از جنوب به سوی کشورشان فرستاده می شود ...
دفتر روابط بین دو کره واقع در کره شمالی منفجر شد
روز شنبه ، کیم یو جونگ ، خواهر تأثیرگذار رهبر کره شمالی ، کیم جونگ اون ، هشدار داد که سئول به زودی شاهد "صحنه غم انگیز دفتر ارتباط بی فایده شمال و جنوب در حال فروپاشی" خواهد بود. وی همچنین گفت حق این را دارد که قدم بعدی تلافی جویانه مقابل کره جنوبی را به ارتش کره شمالی واگذار کند.
افطار در خیابان محمدعلی بمبئی
سفره افطار در رستوران های بمبئی به حدی مشهور است که خیل عظیم مردم برای طرف افطار از نقاط مختلف خود را به خیابان محمدعلی در بمبئی می رسانند
صبح بخیر و شب بخیر ! دکتر لی !
لی ونلیانگ ، پزشک چینی شهر ووهان ، پس از استفاده از اینترنت ، برای هشدار دادن به دوستان در مورد ویروس های عجیب و کشنده ویروس در بیمارستان خود و برای هشدار به مقامات دولتی در ماه فوریه در سن 34 سالگی در اثر کرونا ویروس درگذشت؛ اکنون به عنوان یک سمبل انسانی در چین مورد احترام قرار می گیرد ؛ مردم همه روزه در شبکه ها اجتماعی به او صبح بخیر و شب بخیر می گویند!
شما نمی توانید برای زندگی هندی ها قیمتی بگذارید
کارگران مهاجر در اعتراض به تمدید قرنطینه هند در بمبئی روز سه شنبه.دست به اعتراض عمومی زدند، بحران اقتصادی کرونایی در حال نشان دادن خود است .اما نخست وزیر در مورد قرنطینه گفت: "اگر فقط از نظر اقتصادی به آن نگاه كنید ، پر هزینه بوده است." "اما شما نمی توانید برای زندگی هندی ها قیمتی بگذارید."
آزادی صد زندانی دیگر طالبان در افغانستان
دفتر شورای امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه 12 آوریل 2020 در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس حکم محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشورمان 100 عضو دیگر گروه طالبان امروز از زندان بگرام آزاد می شوند. براساس این بیانیه آزادی آنها با توجه به وضعیت سلامت، سن و مدت حبس در چارچوب توافق دولت افغانستان و طالبان انجام می شود. پیشتر نیز 200 تن دیگر از آنها آزاد شده بودند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهار داشته که تیم فنی این گروه به دلیل اختلافات با دولت افغانستان کابل را ترک کرده‌ و آزادی این تعداد شامل توافق‌نامه با آمریکا نبوده است.
زائر سیک بعد از انجام مراسم در معبد طلایی
در عکس برگزیده ویکی پدیا - مرد سیک بعد از انجام مراسم در معبد طلایی دیده می شود!
کراکاتوآ در اندونزی فوران کرد+ ویدئو
آتشفشان اندونزیایی کراکاتوآ فوران کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که قطعات خاکستر چند کیلومتر به هوا فرستاده می شود و صداهای آن از دور شنیده می شود. یک نفر در توییتر خود نوشت: "لطفاً آن صدای نگران کننده را خاموش کنید و به رختخواب بروید، آناک کراکاتاتو الان دیر شده است و ما چیزهای دیگری را برای نگران بودن داریم " دیگری نوشت: "کراکاتوآ به مدت 2 ساعت بدون توقف فوران می کند." "من در بوگور زندگی می کنم و می توانم سر و صداها را به همان اندازه واضح که هر کس دیگری می شنود ، بشنوم. این احساس کابوس ایجاد می کند."
خوردن گوشت سگ ممنوع
در شهر شنژن، مقامات خوردن گوشت سگ و گربه را ممنوع اعلام کردند. این ممنوعیت برای اولین بار در قلمرو سرزمین اصلی چین به تصویب رسید که از اول ماه مه به مرحله اجرا گذاشته می شود. این ممنوعیت در پی شیوع بیماری کرونا انجام گرفت که پس از آن مقامات سراسر کشور تجارت و مصرف گوشت حیوانات وحشی را ممنوع اعلام کردند.