فساد اداری مهمترین چالش‌ فراروی حکومت است
معاون ولایت بلخ، با حضور گفت: یکی از چالش‌های فرا راه نظام و حکومت ما، فساد اداری است که یک لکه ننگین بر دامان کشور بوده و جامعه جهانی نیز از این موضوع نگران می‌باشد. او در ادامه صحبت‌های خود افزود: ضمن اینکه مردم از ناامنی و فقر رنج می‌برند، موجودیت فساد اداری را نمی‌توان انکار کرد؛ زیرا این مشکل در تمام ولایت‌های کشور وجود دارد.
فقری که گسترش می یابد
اکنون که وضعیت اقتصادی افغانستان در شرایط نابسامانی قرار دارد و نیز سایر مولفه های بازتولید خشونت به طور بالقوه در کشور وجود دارد، شرایط نگران کننده ای را برای افغانستان ایجاد کرده است. در صورت تداوم این وضعیت، مولفه اقتصادی در کنار سایر مولفه می تواند شعله های خشونت و افراط گرایی را در افغانستان روشن نگه دارد و زمان استقرار زمینه های صلح و ثبات در کشور را تا مدتها به تاخیر بیاندازد.
درگذشت بهمنیار نویسنده تاجیک
بهمنیار امینی ادیب مشهور تاجیک در سن 66 سالگی در خانه اش در شهر دوشنبه چشم از جهان خاکی فروبست............. بهمنیار در ادبیات تاجیک به عنوان نویسنده نوگرا با رمان " سرمدده " شهرت یافته است که نگارشی بسیار جذاب دارد و به زبان‌های مختلف جهان از جمله روسی و انگلیسی ترجمه و به خط فارسی نیز منتشر شده است.
کرونا و سياست
مدتي است مردم کشورمان از گراني رنج مي‌برند. بررسي‌ها نشان مي‌دهند گراني‌ها ريشه منطقي اقتصادي ندارند و زائيده دلال‌بازي‌ها و گربه‌رقصاني‌هاي سياسي هستند. در شرايط سخت اقتصادي، تعطيل کردن کسب و کار و در خانه ماندن و انجام دستورالعمل‌هاي ستاد ملي مقابله با کرونا براي بسياري از مردم غيرممکن و براي عده زياد ديگري نيز دشوار است. در چنين شرايط سختي همين که دولت درصدد باز کردن راهي براي حل مشکلات اقتصادي برمي‌آيد، عوامل دلال‌بازي‌ها و سياست‌بازان حرفه‌اي وارد صحنه مي‌شوند و راه را سد مي‌کنند و اجازه نمي‌دهند مردم نفس راحتي بکشند. آنها منافع خود را بر مصالح مردم ترجيح مي‌دهند و نمي‌خواهند مشکلات حل شود تا بتوانند از يکطرف جيب‌هاي گشاد خود را پر کنند واز طرف ديگر، رقيب سياسي را از قدرت دور کنند و خودشان بر کرسي قدرت تکيه بزنند. پدر قدرت بسوزد که چشم‌ها را کور و گوش‌ها را کر مي‌کند و طالبان خود را به هر خيانت و جنايتي وادار مي‌سازد و اولين قرباني در اين معرکه، مردم بي‌گناهي هستند که در تمام صحنه‌ها براي کشور و نظام فداکاري مي‌کنند ولي در نبردهاي سياسيون بر سر قدرت همواره خرد مي‌شوند.
تخریب شبانه سینمای خاطرات کابل
کارتخریب سینماپارک درحالی آغاز شده است که پیشتر وزارت اطلاعات و فرهنگ از شهرداری کابل و امرالله صالح خواسته بود که شکیبایی به خرج داده و کار تخریب «سینماپارک» را بازنگری کنند. این وزارت در اعلامیه‌‎ای گفته بود که سینماپارک از میراث‌های مهم فرهنگی قابل حفظ و جزئی از خاطره‌‎های هنری هنرمندان افغانستان است و تخریب آن به هیچ وجه مورد پذیرش افکار عموی و شهروندان کشور نیست.
شمع هایی خاموش شدند اما شمعی برای آنان روشن نشد
رسانه ها اشاره ای به مرگ جوانان دانشجو کردند و از کنار آن رد شدند ، انگشت اشاره به گروه طالبان گرفته شد که تحت پشتیبانی دولت های خارجی قرار دارد . در پاریس چراغ های برج ایفل خاموش نشدند و در اسلام آباد کسی از این جنایت اظهار انزجار واقعی ننمود....افغانستان چه مسیر دشواری را در پیش خود دارد .
عکسی از دانشگاه کابل بعد از حمله
چند مرد مسلح که داعیه های بزرگ دارند ، وارد دانشگاه می شوند و خون جوانان دانشجو را در سرزمین خون سیاوشان بر زمین می ریزند، آنها با علم ، فرهنگ ، اجتماع و انسان رودرو ایستاده اند !
زیبایی‌های پاییز در استان‌های گوموش‌حانه
روستای «الوجاک» با نام قدیمی «ایمرا»در دامنه‌ای کوه «زیگانا» که منطقه دریای سیاه شرقی را به منطقه آناتولی شرقی وصل می‌‌کند، در فصل پاییز با ایجاد مناظر زیبا جذابیت فوق العاده‌ای یافته است.
احترام کیم جونگ اون به کشته شدگان سربازان چینی
کیم جونگ-اون رهبرکره شمالی به کشته شدگان جنگ چین با دسته گل احترام گذارد که روابط هر دو طرف را قوی می کنند پکن و پیونگ یانگ از سالگرد جنگ کره برای تقویت روابط استفاده می کنند ، که این موضوع همزمان با بدتر شدن روابط ایالات متحده و چین و انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا است. این در حالی است که مایك پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا گفت كه اعلامیه پایان جنگ نمی تواند قبل از خلع سلاح هسته ای شمال باشد
سیب وردک !
میدان‌وردک؛ ولایت ناامنی‌ که طالب ها در آن‌جا خون مردم را می ریزند، گردن مسافر ها را می‌زنند و به نیروهای امنیتی حمله می‌کنند و هم کندوی سیب سرخ و خوش‌مزه‌ی افغانستان است.
کمبود مواد غذایی برای ۳۵ درصد جمعیت افغانستان
یک گزارش هشدار می دهد ، بیش از هفت میلیون کودک در افغانستان در معرض خطر گرسنگی هستند زیرا قیمت مواد غذایی به دلیل همه گیری ویروس کرونا افزایش می یابد. سخنگوی نجات کودکان ، گفت که این کشور با "طوفان کامل گرسنگی ، بیماری و مرگ" روبرو است ، مگر اینکه جامعه بین المللی اقدامی انجام دهد. این موسسه خیریه گفت که یک سوم جمعیت که 7.3 میلیون کودک را شامل می شود با کمبود غذا روبرو هستند. سازمان ملل اخیراً افغانستان را در فهرست کشورهای در معرض خطر قحطی قرار داده است. برنامه جهانی غذا (WFP) این سازمان هشدار داد که جهان با "همه گیر گرسنگی" روبرو است.
151 مین سالگرد تولد مهاتما گاندی
گونه هند در مسیر رسیدن به استقلال توسط ملی گرایی و درگیری های مذهبی مورد تعرض قرار گرفت - و چگونه این عوامل سرنوشت کشور را تا به امروز تعیین می کنند. در 20 ژانویه 1948 ، گوپال گودس ، متعصب هندو ، اقدام به ترور ماهاتما گاندی کرد. ده روز بعد ، برادرش ناتورام گودس موفق شد کار را تمام کند: او گاندی را کشت. برای گوپال گودس ، روز استقلال هند در آگوست 1947 روز عزاداری بود. "بهارات ماتا" ، "مادر هند" ، که برهمن جوان با غیرت آن را می پرستید ، بسیاری از ایالت های خود را از دست داده بود. بنگال شرقی که بیشتر مسلمانان هستند ، به پاکستان شرقی تبدیل شده است ، در حالی که پنجاب غربی ، استانهای سند و بلوچستان و سرزمین پشتون های جنگ طلب هزار مایل دورتر پاکستان غربی را تشکیل می دادند. این سرزمین ها نیز عمدتا مسلمان بود. گودس فقط قدرت استعماری سابق ، انگلیس ، را مسئول "قطع عضو" نمی داند ، وی همچنین معتقد بود که مسلمانان مقصر این امر هستند. اما ، از نظر گودس ، مقصر اصلی یک هندو بود که به عنوان یک قهرمان برایش جشن گرفته می شد زیرا او از انگلیسی ها ، یک مرد کوچک با عینک های مفتول گرد و یک روپوش پنبه ای سفید ، سرپیچی کرده بود: موهانداسکارامچاند گاندی، معروف به "ماهاتما" ، روح بزرگ! برادران گودس اهمیتی نمی دادند که گاندی همیشه درگیری بین جوامع مختلف مذهبی را محکوم کرده و با تجزیه هند مخالفت می کرد.
ارمنستان خواستار لغو عضویت افغانستان در سازمان پیمان امنیت جمعی شد
به نقل از رادیو ارمنستان، آرارات میرزویان، رییس شورای ملی ارمنستان گفته است کهارمنستان خواستار لغو عضویت افغانستان در سازمان پیمان امنیت جمعی شده است. این خواست پس از آن مطرح شده است که افغانستان در مناقشه بر سر قره‌باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، از آذربایجان حمایت کرده است.
مسجد بابری به هندوها داده شد
«نارندرا مودی» نخست وزیر هند در مراسم نصب سنگ‌بنای معبد هندوها در شهر «آیودیا» حاضر شد و از حامیان تندرو خود خواست که از این پس، در آنجا به عبادت بپردازند. این مکان که در ایالت «اوتارپرادش» هند واقع شده است، به مسجد «بابری» نیز شهرت دارد. زمین مسجد بابری از دیرباز میان مسلمانان و هندوها مورد مناقشه است. در ۱۵۲۸میلادی که مصادف با سال‌های اول حاکمیت «ظهیرالدین بابر» اولین امپراتور مغولی هند بود، در همین مکان برای مسلمانان مسجد ساخته شد. این در حالی بود که هندوها اعتقاد دارند این مسجد در محلی احداث شده که یکی از فرمانروایان مقدس هندوها به نام «رام» در آنجا متولد شده است. به همین دلیل، هندوهای تندرو در سال ۱۹۹۲ به مسجد بابری حمله و آن را تخریب کردند. از آن پس، این مکان همواره مورد اختلاف مسلمانان و هندوها بود تا سرانجام سال گذشته دیوان عالی هند، با صدور رأی، به هندوها اجازه داد تا به جای مسجد تخریب شده بابری، معبد بسازند.
جنگ در قره باغ ، سرزمین اشغالی آذربایجان
نیکول پاشینیان در پیامی که در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر شد، خطاب به مردم کشورش تاکید کرد: «قاطعانه از کشور و ارتش خود حمایت کنیم...ما پیروز خواهیم شد. زنده باد ارتش با شکوه ارمنستان!»...ارمنستان عضو یک پیمان امنیت منطقه‌ای موسوم به «سازمان پیمان امنیت جمعی» است که رهبری آنرا مسکو برعهده دارد. آذربایجان اما در این مناقشه حمایت کشور ترکیه را با خود دارد....الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان صبح روز یکشنبه پس از شروع مجدد درگیری ها در منطقه قره‌باغ طی یک نطق تلویزیونی وعده داد که ارتش این کشور در نبرد با نیروهای ارمنی و جدایی طلبان پیروز از میدان خارج خواهند شد. آقای علی‌اف در این خصوص تصریح کرد: «ارتش آذربایجان امروز در سرزمین خود می جنگد و از تمامیت ارضی خود دفاع می کند.»
کدام صلح ؟ آنها در میان جنگ زندگی می کنند!
تصویر منتشر شده ؛ یک اثر عکاسی از یک فیلم هالیوودی نیست ! اجساد دو مرد بر روی زمین افتاده اند و کودکان و مردان مسن در حال تماشای آنها هستند، آرام بعد از پایان کشتار! صاحب قدرت در میان افغان ها هرچند از صلح می گویند ؛ اما جنگ سالاران بقایشان در نزاع است ؛ هنوز صلحی برای افغانستان متصور نیست !
محمد اکبر مشهور به «بابای زعفران» افغانستان درگذشت !
مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات نیز می‌گویند که بابای زعفران کشت و برداشت زعفران را در ایران فراگرفته بود و آن را به کشاورزان هرات آموزش داد. سال گذشته در ولایت هرات بیش از ۱۷ تُن زعفران برداشت شده بود.
رتبه دانشگاه های چین در رتبه بندی جدید دانشگاه های جهان ارتقا یافته است.
مجله انگلیسی «آموزش عالی تایمز» رتبه بندی سال ۲۰۲۱ دانشگاه های جهان را منتشر کرد. این دانشگاه ها براساس شاخص های عملکرد از جمله محتوای پژوهشی و تعداد استنادهای انجام گرفته در آثار علمی چاپی ارزیابی شده اند. دانشگاه آکسفورد انگلیس برای پنجمین سال متوالی رتبه اول را کسب کرد و پس از آن دانشگاه های استنفورد و هاروارد آمریکا قرار داشتند. دانشگاه های آمریکا و بریتانیا ۱۳ جایگاه نخست این فهرست را به خود اختصاص دادند. دانشگاه تسینگ هوای چین اولین دانشگاه از یک کشور آسیایی شد که براساس سیستم رتبه بندی کنونی، که در سال ۲۰۱۱ تدوین شد، به فهرست ۲۰ دانشگاه طراز اول دنیا راه می یابد. دانشگاه پکینگ چین رتبه ۲۳ را کسب کرد و دانشگاه ملی سنگاپور هم رتبه ۲۵ را به خود اختصاص داد. هفت دانشگاه چین مانند سال گذشته در زمره ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا ارزیابی شدند. البته رتبه اکثر آنها در رتبه بندی جدید ارتقا یافت.
افت دستمزدها و هزینه کرد خانواده ها در ماجرای کرونا ویروس
خانوارهای دونفره یا بیشتر بطور میانگین تنها کمی بیش از دو هزار و ۵۰۰ دلار در ماه ژوئیه هزینه کرده اند. این رقم نسبت به یک سال پیش ۶ / ۷ درصد بر حسب ین کمتر است. وزارتخانه یاد شده می گوید این کاهش عمدتا نتیجه هزینه کرد کمتر برای پکیج های مسافرتی، سفرهای با قطار و نوشیدن در خارج از منزل است. همچنین هزینه کرد برای رژ لب و محصولات آرایشی دیگر نیز به خاطر اینکه مردم از ماسک استفاده می کنند، کاهش داشته است.
ایواسا میکیسو ، رئیس سابق گروه بازماندگان بمب اتمی در ژاپن درگذشت
ایواسا میکیسو ، رئیس سابق یک انجمن ژاپنی به نمایندگی از بازماندگان بمب اتمی ، پس از گذشت دهه ها از مبارزه در زندگی خود برای خلع سلاح های هسته ای درگذشت. خانواده وی می گویند او روز دوشنبه در خانه خود در استان چیبا ، نزدیک توکیو در اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.......... ایواسا با عزم راسخ به فعالیت های خود ادامه داد که هیچ کودک یا شخص دیگری در سراسر جهان نباید تجربه غیرانسانی " هیباکوشا " یا بازمانده بمب اتمی را متحمل شوند.
همانطور که آبه ژاپن می رود ، "نماد آبه " باقی خواهد ماند ، برای همیشه یا خوب و یا بد!
تحلیلگران امید زیادی ندارند که دولت جدید ژاپن اقدامی جسورانه برای پاسخگویی به چالش همه گیری انجام دهد. آقای آبه جانشین مشخصی ندارد. و اگرچه سیاست های وی نتوانسته است به قول خود عمل کند ، اما هیچ یک از جانشینان احتمالی وی گزینه دیگری ارائه نداده است.
استقبال پاکستان از آزادی طالبان
شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از صدور فرمان آزادی 400 زندانی طالبان که به جرایم سنگین محکوم شده‌اند، استقبال کرد. قریشی در دیدار با شکرالله عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد که مدت ماموریت او به پایان رسیده است، خرسندی خود از صدور فرمان آزادی 400 زندانی طالبان از سوی مجلس بزرگ مردمی افغانستان را ابراز کرد. وی اظهار داشت: "امیدوارم مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان به زودی آغاز و جنگ 18 ساله به پایان برسد". وزیر امور خارجه پاکستان همچنین از دولت افغانستان خواست تا برای دستیابی به راه‌حل سیاسی، از این فرصت تاریخی استفاده کند.
در جستجوی پسرایستاده بعد از بمباران اتمی ناگازاکی
پسر کوچکی پس از پرتاب بمب اتم به شهر ناگازاکی ، بدن بی جان برادر کوچکتر خود را در شهر ویران شده حمل می کند. یک عکاس نظامی آمریکایی ، جو اودونل ، از او عکس گرفت که در نزدیکی گودال کرم سازی ایستاده بود. هیچ کس نام این پسر را نمی داند ، اما این عکس به تصویری نمادین از فاجعه انسانی جنگ هسته ای تبدیل شده است. تلویزیون NHK در برنامه ای ضمن بررسی سرنوشت هزاران "یتیم با بمب اتمی" و مبارزه ی آنها برای زنده ماندن پس از جنگ جهانی دوم ، به دنبال تلاش های ادامه یافته برای تعمیق درک عکس است.
پایان دوران ثبات شینزو آبه در ژاپن ! او استعفا داد.
آبه گفت: "با بیماری و معالجه و داشتن بهترین توانایی؛ من نمی توانم به خودم اجازه دهم که تصمیمات نادرست سیاسی را بگیرم و در نتیجه نتوانم نتیجه صحیح بگیرم." "من قصد دارم به عنوان نخست وزیر استعفا دهم.".......ر