چین به حمایت از طالبان ادامه می‌دهد
وانگ یو، سفیر چین در کابل با سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی دیدار کرده است. وی ضمن حمایت از حکومت سرپرست افغانستان، از ادامه کمک‌های زمستانی کشورش به افغان‌های نیازمند خبر داده است. حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه شب گذشته (25 عقرب) در صفحه توییتر خود نوشته که سفیر چین درکابل با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دیدار کرده است. وی نوشته که این دیدار سفیر چین ضمن تأکید برحمایت کشورش از حکومت سرپرست افغانستان، ارتباط همه جانبه دو کشور لازمی دانسته است.
صادرات انار افغانستان به روسیه
انعام الله سمنگانی سرپرست رسانه های طالبان می گوید که صادرات انار قندهار به مسکو پس از ۳۰ سال توسط شرکت افغان کارت دوباره آغاز گردید و ۲۰ تن انار به روسیه صادر شد. به گفته وی، روند صادرات میوه‌های افغانستان به روسیه، از راه‌های بندر حیرتان و شیرخان دوام خواهد داشت. گفتنی است که انار افغانستان از کیفیت خوبی در منطقه برخورداراست و قندهار بزرگترین تولیدکننده انار در کشور است. در این ولایت بیش از ده هزار باغدار مشغول پرورش باغ‌های انارند. این در حالی است از آغاز روند صادرات انار از قندهار؛ ۴۷ هزار تُن انار به پاکستان و هند صادر شده‌است.
دختر رئیس جمهور در دولت او شاغل شد
دختر رئیس‌جمهور ازبکستان در مدیریت پرسنلی که خاطرات خویشاوندی حاکم بر حکومت اسلام کریم اف، رئیس‌جمهور فقید را تداعی می‌کند، در دولت او به کار گرفته شده است. سخنگوی رئیس جمهور شوکت میرضیایف در تاریخ 14 نوامبر در حساب تلگرام خود نوشت، سعیده میرضیایوا، 38 ساله، ریاست بخش سیاست ارتباطات و اطلاعات ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت. شیرزاد اسدوف، سخنگوی وزارت امور خارجه در این بیانیه نوشت: «میرضیایوا همچنین بر اجرای اصلاحات اجتماعی و اصلاحات در زمینه فرهنگ و آموزش نظارت خواهد کرد». اسدوف شرحی از سوابق تحصیلی میرضیایوا را با مدرکی مبنی بر اعتبارنامه او ارائه کرد. وی نوشت: «لازم به ذکر است که میرضیایوا فارغ التحصیل دانشگاه اقتصاد و دیپلماسی جهانی است و دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه دولتی حقوق تاشکند و دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو است.
صادرات تراکتور ایران به افغانستان آغاز شد
رسانه‌های ایرانی روز سه‌شنبه، ۲۴ آبان، گزارش داده‌اند که شرکت تراکتورسازی ایران، نماینده‌گی خود را در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، افتتاح کرده است. براساس گزارش‌ها، نخستین محموله از تراکتورهای این شرکت وارد شهر مزار شریف شده است. گفته می‌شود که تولیدکننده‌گان ایرانی سالانه ۳۵ هزار تراکتور سنگین تولید می‌کنند که از جمله ۱۰ هزار دستگاه آن برای صادرات در نظر گرفته شده‌ است.
نه ! به کیسه های پلاستیکی!
فعال محیط زیست " مودو فال " ، که بسیاری او را به اسم "مرد پلاستیکی" می نامند، در ساحل یاراخ پر از زباله و پلاستیک در داکار، سنگال، سه شنبه، 8 نوامبر 2022، برای عکس گرفتن آماده شده است. همانطور که او راه می رود، پلاستیک ها از بازوهایش و پاها آویزان می شوند. با خش خش در باد در حالی که رشته ها روی زمین می کشند. روی سینه‌اش که یک پلاستیک دارد ، تابلویی به زبان فرانسوی وجود دارد که می‌گوید «به کیسه‌های پلاستیکی نه».
بازی واشنگتن در آسیای میانه
شاید چشم‌نوازترین اظهارات لو، همانطور که خبرگزاری تاس گزارش کرده، این بود که واشنگتن آماده همکاری با ترکمنستان برای کمک به این کشور برای کسب کمک هرچه بیشتر از تحریم‌ها علیه روسیه است. لو به قزاقستان به عنوان یک داستان موفقیت در این جبهه اشاره کرد و درباره اینکه چگونه شرکت های تابعه محلی بانک های روسی، آلفا بانک و اسبربانک، اکنون توسط شرکت های قزاقستان خریداری شده اند، صحبت کرد. او در یک نشست توجیهی برای خبرنگاران در 6 نوامبر گفت که خطرات اقتصادی برای ترکمنستان در چرخش نسبتاً محدود است.
جنگ اوکراین به روسی زبانان انگیزه می دهد تا زبان قزاقستانی را بیاموزند
در طول خدمت در کلیسای جامع معراج آلماتی، دسته‌هایی از اسلاوهای کلیسا از گروه کر بلند می‌شوند. آنها به زبان روسی اولیه که هنوز در کلیسای ارتدکس استفاده می شود می خوانند: "خداوند رحمت کن". همانطور که جماعت پراکنده می شود، اهل محله بین خود صحبت می کنند، مانند همیشه به زبان روسی، زبانی که جوامع اسلاو در شهرهای قزاقستان تقریباً به طور عمومی به آن صحبت می کنند. اما اگر پدر یاکوف ورونستوف، 36 ساله، راه خود را داشته باشد، ممکن است ماجرا تغییر کند. مانند بسیاری از افرادی که به زبان مادری زبان روسی در قزاقستان صحبت می کنند، پدر یاکوف در مدرسه و دانشگاه زبان قزاقستانی را مطالعه می کرد، البته به شیوه ای بسیار ناپسند، زیرا او احتمال کمی برای استفاده از این زبان در زندگی روزمره می دید. همه چیز در 24 فوریه، روزی که روسیه تهاجم خود به اوکراین را آغاز کرد، تغییر کرد. 24 فوریه ضربه بزرگی بود. به عنوان یک روسی، به عنوان فردی که زمینه خوبی در ادبیات روسی دارد و به عنوان فردی که به مدت چهار سال فلسفه روسی را در یک مدرسه دینی تدریس کرده است، در معرض خطرات اسطوره های فلسفی و خیالات امپراتوری بودم. «این هیولا جایی در اعماق جهان بینی روسیه زندگی می کرد. و اینجا داشت شکل می گرفت. و من در این مورد تهدیدی برای خودم و سرزمین مادری ام قزاقستان دیدم. پدر یاکوف گفت که جنگ عشق او به آثار کلاسیک ادبیات روسیه را از بین نبرده است، اما او تصمیم گرفت از هر چیزی که بوی شوونیسم و ​​میلیتاریسم می داد چشم پوشی کند.
کشاورزان در کشمیر زعفران را در داخل خانه کشت می کنند
از آنجایی که تغییرات آب و هوایی بر تولید زعفران با ارزش در کشمیر تحت کنترل هند تأثیر می گذارد، دانشمندان در حال تغییر به سمت یک روش کاملاً جدید برای رشد هستند.
زخمی های گروه آموزشی کاج کابل در ردیف رتبه های برتر کنکور افغانستان
نتایج آزمون سراسری کانکور امسال، روز شنبه -۱۴ عقرب-، از سوی وزارت تحصیلات عالی طالبان اعلام شد. سلیمان، فرزند غلام جیلانی، از لیسه‌ی سلطان غیاث‌الدین غوری با گرفتن ۳۵۵٫۴۲ رتبه ، اول‌ نمره‌ی عمومی کانکور شد. با این حال، در میان بهترین‌های کانکور امسال، شماری از دانش‌آموزان مرکز آموزشی کاج نیز، استند؛ کسانی که پس از سپری‌کردن یک رویداد تروریستی در آزمون کانکور شرکت کردند. محمد ضیا، فرزند نوروز از دانش‌آموزان برتر مرکز آموزشی کاج بود که با گرفتن ۳۵۳٫۹۳ رتبه ، چهارم نمره‌ی عمومی کانکور امسال شد. ضیا توانست به رشته دلخواه‌اش که دانشکده پزشکی دانشگاه کابل بود، راه یابد. همین‌گونه حمید، یکی دیگر از دانش‌آموزان مرکز کاج است که با وجود جراحت شدید از ناحیه‌ی کمر در آزمون کانکور امسال شرکت کرد و با گرفتن ۳۴۲ رتبه به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه طبی کابل راه یافت. از دانش‌آموزان دختر مرکز آموزشی کاج نیز، فاطمه؛ دانش‌آموزی که در رویداد تروریستی بر مرکز کاج، یک چشم و شنوایی یک گوشش را از دست داده بود، توانست با گرفتن ۳۱۳ رتبه، جز بهترین‌های کانکور امسال باشد و به دانشکده‌ی کمپیوتر ساینس دانشگاه کابل راه یابد.
وزارت داخله‌ی طالبان به خانواده‌ی زینب عبداللهی 600 هزار افغانی داد
وزارت داخله‌ی حکومت سرپرست طالبان، به خانواده‌ی زینب عبداللهی، دختر جوانی که چند شب پیش از سوی یک تن از نیروهای طالبان در غرب کابل به ضرب گلوله کشته شد، ۶۰۰ هزار افغانی داده است. وزارت داخله‌ی طالبان-، با نشر ویدیویی، گفته است که مولوی محمدمحسن هاشمی، معین تأمینات این وزارت با فرماندهی پلیس کابل برای غم‌شریکی به خانه‌ی زینب عبداللهی رفته اند. وزارت داخله، گفته است که هاشمی مبلغ ۶۰۰ هزار افغانی را به نادرعلی، پدر زینب داده تا از آن در مراسم عزاداری او استفاده کنند. با این حال، معین تأمینات وزارت داخله، از پدر زینب خواسته است که در دادگاه بر علیه قاتل او دعوا باز کند و هر حکمی که از سوی دادگاه صادر شد، اجرا خواهد شد.
عمران خان در «تلاش برای ترور » در پاکستان مجروح شد
یکی از رهبران ارشد حزب و پلیس پاکستان گفته است که یک فرد مسلح به سمت خودرو حامل عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان تیراندازی کرد و او و برخی از حامیانش را از ناحیه پا زخمی کرد. یکی از دستیاران حزب گفت که خان از ناحیه ساق پا زخمی شده است و آسیب جدی ندیده است. مردی با سلاح خودکار تیراندازی کرد. چند نفر مجروح هستند. اسد عمر به رویترز گفت که عمران خان نیز مجروح شده است. هویت مرد مسلح که در محل دستگیر شد، هنوز مشخص نشده است. هیچ گروهی مسئولیت این تیراندازی را بر عهده نگرفته است. طرفداران خان این حادثه را یک سوء قصد توصیف کردند. او به بیمارستان منتقل شده است.
یک خط لوله منظم گاز را در سودای خود دارد
"ترکمنستان یک صادرکننده قابل اعتماد گاز و یک بازیگر کلیدی در عرصه انرژی جهانی است و چشم انداز بسیار خوبی برای تحویل گاز طبیعی به سمت اروپا دارد." با این حال، اظهارات به طور قابل توجهی غیرمتعهد بود. در تحولات تا حدودی غیرمنتظره، ترکمنستان درمی‌یابد که در میان همسایگان خود مشتریان گازی دارد، هرچند کسانی که حجم کمی خرید می‌کنند. شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، در حالی که ماه گذشته از عشق آباد بازدید می کرد، گفت که مایل است واردات گاز ترکمنستان را آغاز کند. قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، اوایل اکتبر، زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در آستانه دیدار با وی بود، گفت که کشورش علاقه مند به دستیابی به توافق بلندمدت برای واردات 1.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال از ترکمنستان است.
اتومبیل های چینی در حال رقابت در آسیای مرکزی
اولین خودروهای چینی مونتاژ شده در ازبکستان در راه هستند، زیرا شرکت های چینی تولید خود را در آسیای مرکزی گسترش می دهند در حالی که شرکت های روسی تحت تحریم ها عقب نشینی می کنند.
تلفات ریزش پل در گجرات هند به 134 افزایش یافت و پلیس 9 نفر را بازداشت کرد
در حالی که پلیس 9 نفر را به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی در یکی از مرگبارترین تصادفات در دهه گذشته در این کشور بازداشت کرد، تعداد قربانیان ریزش پل پیاده رو در هند روز دوشنبه به 134 نفر از جمله تعداد زیادی کودک افزایش یافت. فیلم‌های دوربین‌های مداربسته درست قبل از فروریختن، گروهی از مردان جوان را نشان می‌دهد که در حال عکس‌برداری هستند در حالی که دیگران تلاش می‌کنند پل معلق را از این طرف به سمت دیگر تکان دهند، قبل از اینکه کابل‌های نگهدارنده آن به رودخانه سقوط کنند. پلیس ایالت غربی گجرات، جایی که فاجعه در آن رخ داد، به رویترز گفت که 9 نفر را پس از ثبت یک پرونده جنایی علیه افراد ناشناس مسئول نوسازی، نگهداری و مدیریت پل بازداشت کرده است. آشوک یاداو، یک مقام ارشد پلیس گفت که جزئیات این افراد بازداشت شده بعداً ارائه خواهد شد. اشوین مهرا که پس از سقوط از روی پل پس از آسیب دیدگی از ناحیه پا و کمر تحت درمان بود، گفت که او و شش نفر دیگر با نگه داشتن نرده های فلزی و توری پل به ساحل رسیده بودند. او به شریک تلویزیون رویترز ANI گفت: "حدود 15 تا 20 بچه جوان شیطون طناب های پل را تکان می دادند.
برنامه تبدیل آبهای دریای خزر به هیدروژن پاک برای صادرات
غرب قزاقستان که به عنوان قطب نفت و گاز شناخته می شود، امیدوار است به صادرکننده جهانی انرژی پاک تبدیل شود. دفتر رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف در 27 اکتبر اعلام کرد که دولت قراردادی 50 میلیارد دلاری با گروه انرژی های تجدیدپذیر اروپایی سوویند برای ساخت یکی از پنج تأسیسات بزرگ تولید هیدروژن سبز در جهان در منطقه مانگیستا امضا کرده است. هیراسیا وان از برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی و توربین های بادی برای جداسازی گاز هیدروژن از آب استفاده خواهد کرد. هدف آن آغاز تولید تا سال 2030 و تولید سالانه 2 میلیون تن از سال 2032 است. این معادل یک پنجم هدف اتحادیه اروپا در سال 2030 برای واردات هیدروژن سبز است – اگرچه چالش های لجستیکی برای انتقال گاز از قزاقستان به اروپا وجود خواهد داشت. ولفگانگ کروپ، مدیر اجرایی گروه انرژی سوویند که حامی بزرگترین مزرعه بادی خشکی اروپا در سوئد است و در آلمان فعالیت می کند، گفت که شرایط هواشناسی و پایگاه مهارت در غرب قزاقستان برای این پروژه ایده آل است. منطقه مانگیستا قزاقستان منابع طبیعی بسیار مطلوبی را ارائه می دهد. شرایط باد بسیار پایدار و قوی است و قابل مقایسه با پارک‌های بادی نزدیک ساحل است، تابش خورشید به اندازه جنوب اروپا قوی است و مناطق وسیع استپی به طور گسترده‌ای استفاده نشده و کم جمعیت هستند.» به دلیل تجربه به عنوان یک کشور صادرکننده نفت و گاز، دانش زیادی در قزاقستان وجود دارد که به تحقق پروژه هیراسیا وان کمک می کند. کروپ می گوید که هزینه های تولید نیز رقابتی است. در این پروژه از نیروگاه های بادی و فتوولتائیک با ظرفیتی چند استفاده می شود
جنگ روسیه باعث فلاکت و تیرگی اقتصادی می شود
بانک مرکزی قزاقستان در تلاشی برای مهار تورم سرسام آور، که بخشی از آن ناشی از هجوم روس هایی است که از بسیج نظامی گریخته اند، نرخ بهره را به بالاترین سطح خود در شش سال گذشته افزایش داده است. این خبر بر بادهای معکوس اقتصادی شدیدی که قزاقستان را به دلیل جنگ روسیه در اوکراین تحت تأثیر قرار داده است، نشان داد. این رکود، وعده های رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف برای اصلاح اقتصاد الیگارشی را در حالی که او برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه آینده پیش می رود، به چالش می کشد.
درک مدرنیزاسیون به سبک چینی: دیدگاه مدیریت ثروت ملی
در پس نوسازی چین، فرآیند سیستم مدیریت ثروت ملی، از کنترل کلی دولت بر ثروت اجتماعی گرفته تا استفاده منطقی از ثروت اجتماعی وجود دارد. مدیریت ثروت ملی دیدگاه منحصر به فردی را در مورد مدرنیزاسیون چین ارائه می دهد. نوسازی به حمایت مالی به ویژه در کشورهای در حال توسعه نیاز دارد. مدرنیزاسیون بدون حمایت ثروت پایدار نیست و نوسازی بدون حمایت منابع مالی پایدار دوام نخواهد داشت. تمرکز منابع مالی ملی شکل تامین مالی داخلی را به خود اختصاص داد که بودجه اولیه را برای نوسازی چین فراهم کرد، بنابراین یک الگوی متمرکز مدیریت ثروت ملی شکل گرفت.
ترکمنستان: بمباران آسیاب های بادی
رئیس جمهور ازبکستان اکنون پروفسور شوکت میرضیایف است. میرضیایف این عنوان افتخاری را در جریان تور بازدید خود از دانشگاه دولتی ترکمن ماگتیمقلی در عشق آباد به دست آورد که در 21 اکتبر از آن بازدید کرد. سفر رهبر ازبکستان به ترکمنستان تنها گواه بیشتری از صمیمیت بین دو ملتی است که در مقاطعی از تاریخ پس از استقلال خود به یکدیگر با سوء ظن نگاه کرده اند. عنوان اصلی سفر میرضیایف این بود که ترکمنستان و ازبکستان یک "مشارکت استراتژیک عمیق" برقرار کرده اند و توافق کردند که جلسات منظمی در سطح بالا برگزار کنند. یکی از جنبه های این مشارکت، به رسمیت شناختن متقابل «تخلف ناپذیری مرزهای [یکدیگر]» است، که موضوع کوچکی نیست زیرا تعیین مرزها هنوز یک فرآیند مداوم است. زمانی که سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان در یک سفر دولتی در ماه ژوئیه از پایتخت ازبکستان بازدید کرد، یک نکته در بیانیه مشترک با میرضیایف با تایید کار کمیسیون مشترک بین دولتی ترکمنستان و ازبکستان در زمینه مسائل مربوط به تحدید حدود و تعیین مرزها را مورد تایید قرار داد.
جشن دیوالی، جشن هندوها + ویدئو
هندی‌ها روز دوشنبه دیوالی را جشن گرفتند، چراغ‌های نفتی گلی درخشان و چراغ‌های رنگارنگ خیره‌کننده، خانه‌ها و خیابان‌های سراسر کشور را به نشانه جشن هندو که نماد پیروزی نور بر تاریکی است، روشن کردند. دیوالی، که یک جشن ملی در سراسر هند است، معمولاً با ارتباط و تبادل هدایا با خانواده و دوستان جشن گرفته می شود. بسیاری از چراغ های نفتی یا شمع های گلی روشن و آتش بازی به عنوان بخشی از جشن ها برپا می شود. در شب، دعای ویژه ای به الهه هندو لاکشمی تقدیم می شود که اعتقاد بر این است که بخت و اقبال به ارمغان می آورد. پیش از جشن ها، شهرها و شهرستان های سراسر کشور با چراغ های رنگارنگ تزئین شده بودند. میلیون‌ها هندی بازارهای شلوغ را برای خرید پر کردند و شادی دیوالی را که در دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های کرونا کاهش یافته بود، بازگرداندند. بازارها مملو از خریداران مشتاقی بود که گل، فانوس و شمع برای تزئین خانه ها و دفاتر می خریدند. با غروب روز یکشنبه، بیش از 1.5 میلیون لامپ گلی روشن شدند و به مدت 45 دقیقه در رام کی پایدی، در سواحل رودخانه ساریو در شهر شمالی آیودیا در ایالت اوتار پرادش روشن شدند و رکورد جهانی گینس را که سال گذشته ثبت شد حفظ کردند. .
تجلیل از روز زبان اوزبیکی در کابل!
شماری از فرهنگیان، نویسنده‌گان و شاعران در کابل بدون حضور مقام‌های رسمی طالبان از روز ملی زبان اوزبیکی تجلیل کردند. در محفل تجلیل از زبان اوزبیکی که روز جمعه، ۲۹ مهرماه برگزار شد، از میان مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان و دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اوزبیک‌تبار ریاست‌الوزرا، با وجود ارسال دعوت‌نامه کسی حضور نداشته است. نقیب‌الله عبید، مسوول نهاد فرهنگی اوزگریش و از برگزار کننده‌گان این برنامه می‌گوید که در قانون اساسی آینده، زبان اوزبیکی باید به حیث یکی از زبان‌های ملی کشور به رسمیت شناخته شود. او‌ می‌افزاید که وزارت‌های تحصیلات، معارف و فرهنگ طالبان باید با احترام در زمینه رشد زبان اوزبیکی کار کنند. اشتراک‌کنندگان این برنامه بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و احترام به زبان‌های ملی کشور تأکید کردند. پیش از این نیز همه‌ساله از روز ملی زبان اوزبیکی در کابل با حضور مقام‌های اطلاعات و فرهنگ تجلیل می‌شد.
چه اتفاقی برای هو جین تائو افتاد؟ سلف شی جین پینگ به زور از کنگره حزب دور شد.! + ویدئو
بیستمین کنگره حزب چین روز شنبه با یک قطعه نادر و تکان دهنده از درام زنده به پایان رسید. هو جین تائو، رهبر حزب کمونیست چین از سال 2002 تا 2012، درست قبل از رای‌گیری نهایی جلسه، به‌طور آشکاری گیج و ناراحت، به‌طور علنی توسط کارکنان از کنگره حزب بدرقه شد. هو در موقعیتی برجسته در کنار شی جین پینگ، رهبر کنونی حزب کمونیست چین نشسته بود و این حادثه در دوربین ثبت شد. به نظر می‌رسید که او از شی و نخست‌وزیر لی کچیانگ سوالی می‌پرسد، که هر دو سرشان را تکان می‌دادند، در حالی که شی با گذاشتن دستش روی تعدادی کاغذ ، او را از برداشتن برخی کاغذها منع کرد. لی ژانشو، یکی دیگر از رهبران برجسته حزب، هنگام خروج هو به کمک او برخاست، اما توسط نظریه‌پرداز سیاسی وانگ هونینگ، که در کنار او نشسته بود، او را با کشیدن ژاکت پایین کشید. هو هرگز به اندازه شرایط کنونی شی قدرتمند نبود. دوران قدرت او هنوز در دوران به اصطلاح رهبری جمعی بود و او مجبور بود با نفوذ هولناک سلف خود جیانگ زمین مبارزه کند. در دوران تصدی هو، فساد افزایش یافت – و خطرناک‌تر برای حزب، گسترش عمومی فساد زیادتر شد، همانطور که آزادی بیان آنلاین و تا حدی محدود برای گروه‌های جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی بیشتر شد. این به دلیل تعهد بزرگ هو به لیبرالیسم نبود، بلکه به این دلیل بود که اکثر اعضای حزب به جای اجرای خط حزب بیشتر به پول درآوردن مشغول بودند . از زمان کناره‌گیری از رهبری حزب کمونیست چین در سال 2012، زمانی که رسانه‌های حزبی هو برای کنار گذاشتن قدرت - در تضاد کامل با شی -او را مورد ستایش قرار دادند، تا حد زیادی از صحنه خارج شد.. بسیاری از متحدان سابق او در پاکسازی های شیبه ویژه دستیار ارشد او لینگ جیهوا در سال 2015 دستگیر شده اند، . هو با یک شبکه قدرت از رهبران سابق، مانند خودش، اتحادیه جوانان کمونیست مرتبط بود. به نظر می رسد که این جناح عملاً نابود شده است.
وابستگی دهقان افغان به حاصل مواد مخدر افزایش یافته است
اداره بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که پس از تسلط طالبان، وابسته‌گی دهقان و کارگر افغان به حاصل مواد مخدر، افزایش یافته است. سیگار روز چهارشنبه، ۲۷ مهر ، گزارشی را به نقل از وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا نشر کرده است. از نظر این سازمان، بزرگ‌ترین چالش برای ممنوعیت مواد مخدر توسط طالبان، این است که «میلیون‌ها کارگر و دهقان فقیر افغان برای زنده‌ماندن به درامد حاصل از کشت خشخاش متکی هستند.» چندی پیش، اندیشکده امریکایی موسوم به شورای آتلانتیک گفته بود، بررسی‌ها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که تجارت مواد مخدر در افغانستان تحت حاکمیت طالبان رونق گرفته است.
افغانستان دومین کشور بد برای کودکان شناخته شد
رتبه‌بندی یک گروه مدافع حقوق بشر در هلند نشان می‌دهد که افغانستان پس از سیرالیون دومین کشور بد در میان ۱۸۵ کشور برای کودکان است. سازمان حقوق کودکان روز چهارشنبه، ۲۶ میزان، اعلام کرده است که ایسلند، سوئد و فنلاند بهترین کشورها و سیرالیون، افغانستان و چاد بدترین کشورها برای کودکان هستند.
عبدالباقی حقانی دکتر شد!
عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، روز سه‌شنبه، ۱۹ میزان، سند دکترای خود را دریافت کرده است. وزارت تحصیلات عالی طالبان در اعلامیه‌ای گفته است: «پوهنتون ننگرهار سند دکترای افتخاری در رشته فقه و قانون و همچنان جایزه خدمت را به پاس خدمات علمی و اکادمیک عبدالباقی حقانی، به وی اهدا کرد.» حقانی در مراسم اهدای این سند از دانشگاه ننگرهار تمجید و قدردانی کرد. گفتنی است که عبدالباقی حقانی از مدرسه دیوبند هند فارغ شده و اسناد تحصیلی و اکادمیک ندارد.