غلام‌‌محمد محمدی، تاریخ‌نگار افغانستان درگذشت
از وی اثرهای زیادی مانند «ما همه افغان نیستیم»، «دیورند: این دیوار مرگ را به رسمیت بشناسید»، «تاریخ و تمدن تاجیکان»، «پهنه و شکوه زبان فارسی» و «چرا نوروز را تجلیل نکنیم» به‌جا مانده است.
ازبکستان گفتگو با افغانستان را در مورد پروژه کانال پر آب دنبال می کند
مقامات ازبکستان این هفته برای گفتگو در مورد تلاش های مداوم دولت طالبان برای ساخت کانال عظیمی که می تواند مقادیر زیادی آب مورد نیاز کشاورزان ازبکستان را منحرف کند، به افغانستان سفر کردند. تاشکند در مورد نتیجه هماهنگی خود با کابل محتاط بوده است، اما مقامات طالبان در 22 مارس به نقل از هیئت بازدید کننده ازبکستان گفته اند که دولت آنها آماده همکاری برای تکمیل پروژه کانال قوش تپه "بر اساس معیارهای بین المللی و در نظر گرفتن کامل امتیازات و حقوق افغانستان است. .» با این حال، افغانستان هیچ یک از معاهده‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی در مورد استفاده از منابع آبی فرامرزی را امضا نکرده است، بنابراین مشخص نیست که مقامات افغان به کدام معیارها اشاره کرده‌اند. به گفته منابع افغان، کار بر روی این کانال در ماه مارس گذشته آغاز شده است و پیشرفت در حال حاضر در مرحله پیشرفته است. یک رسانه مستقر در کابل گزارش داده است که بیش از یک سوم کانال برنامه ریزی شده به طول 285 کیلومتر حفر شده است. مقامات طالبان این پروژه را در اولویت قرار داده اند. عبدالغنی برادر، معاون اول نخست وزیر در امور اقتصادی در جریان بازدید از یک کارگاه ساختمانی گفت: «ما قبلاً به ملت اطمینان داده ایم که این پروژه به هر قیمتی تکمیل خواهد شد. بیش از 6500 نفر و 4100 واحد ماشین آلات برای تکمیل این کانال جمع آوری شده اند که از طریق استان های شمالی بلخ و جوزجان افغانستان در مرز ازبکستان و ترکمنستان می گذرد.
رائول گاندی به زندان محکوم شد
رائول گاندی، رهبر حزب کنگره، حزب اصلی مخالف در هند، در یک پرونده افترا توسط دادگاه محلی به دو سال زندان محکوم شد. در یک گردهمایی انتخاباتی در سال 2019، گاندی گفت: «چرا همه این دزدها نام خانوادگی خود را مودی دارند؟ نیراو مودی، لالیت مودی، نارندرا مودی. نیرو مودی یک سرمایه دار الماس و فراری است. لالیت مودی، زمانی رئیس لیگ برتر کریکت هند، توسط هیئت کریکت این کشور مادام العمر محروم شد. و نارندرا مودی نخست وزیر این کشور است. گاندی گفت که او صرفاً در تلاش بود تا توجه را به فساد جلب کند. او به این تصمیم اعتراض خواهد کرد. سخنگوی حزب او این تصمیم را "از نظر قانونی موقت و غیر مستحکم" خواند.
افکار عمومی در قرقیزستان از همه طرف تحت فشار جنگ روسیه در اوکراین قرار گرفتند
«به هیچ بهانه ای به روسیه مهاجرت نکنید. "شما به اتهامات واهی زندانی خواهید شد و سپس واگنر شما را به جنگ خواهد برد. اگر در آنجا بمیرید مسئولیتی بر عهده آنها نخواهد بود. مایه شرمساری است که شهروندان ما در جنگ خارجی بمیرند.»
لی کیانگ نخست‌وزیر چین شد
لی کیانگ از سوی شی جین پینگ، رییس جمهور چین، به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور معرفی شده و او به‌گونه رسمی توسط پارلمان این کشور نیز تایید شده است. رسانه‌های بین‌المللی روز شنبه، ۱۱ مارش، گزارش داده‌اند که در مجموع دو هزار و ۹۶۳ نماینده کنگره ملی خلق چین به آقای لی که توسط شی جین پینگ معرفی شده بود، رای داده‌اند. او سپس سوگند یاد کرده و افزوده که به قانون اساسی چین وفادار باشد و برای ساختن یک کشور مرفه، قوی، دموکراتیک، متمدن، هماهنگ و بزرگ و مدرن سوسیالیستی تلاش کند.
بر روایت «طالب خوب» و «طالب بد» تاکید نکنید
ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان با جمع‌آوری ۸۰۰ امضا از زنان افغان در نقاط مختلف کشور، از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که بیش از این بر روایت «طالب خوب» و «طالب بد» تاکید نکند؛ چون به گفته این زنان طالبان ظرفیت حکومت‌داری را ندارند و امید به تغییر این گروه یک «امید واهی» است. ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان روز پنج‌شنبه، ۱۸ اسفند، به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی همبسته‌گی زنان، با جمع‌آوری این شمار از امضاها هشت خواست خود را در نامه‌ای از جامعه جهانی مطرح کرده‌ است. این ائتلاف افزوده است: «ما زنان افغانستان طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم و از شما هم توقع داریم آنان را به رسمیت نشناسید.»
افتتاح سفارت اسرائیل در ترکمنستان
وزیر امور خارجه اسرائیل به زودی برای افتتاح رسمی سفارت دائمی در شهر عشق آباد به ترکمنستان سفر خواهد کرد.ا این سفارت که تنها در ۳۰ کیلومتری ایران قرار دارد کوهن در سخنانی در این باره اظهار کرد: روابط اسرائیل و ترکمنستان مهم و راهبردی بوده و بخشی از فعالیتی است که هدف آن تقویت روابط با کل منطقه است. وی افزود: ما به تقویت همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف، از جمله در زمینه‌های بهداشت و دفاع سایبری ادامه خواهیم داد. کوهن در ادامه تاکید کرد: افتتاح سفارتخانه نشانه دیگری از تحکیم روابط اسرائیل و ترکمنستان و بیانگر ۳۰ سال برقراری روابط میان دو طرف است
لبخند بدون نقاب دانش آموزان در مراسم فارغ التحصیلی
برای اولین بار در زندگی دبیرستانی خود - و در آخرین روز - دانش آموزان اینجا از پوشیدن ماسک های صورت برای پیشگیری از ویروس در مدرسه خودداری کردند. دولت مرکزی گفته بود که دانشجویان می توانند در مراسم فارغ التحصیلی خود بدون پوشش صورت شرکت کنند. حدود 80 درصد از 277 دانش‌آموز کلاس سال 2023 در مراسم فارغ‌التحصیلی در دبیرستان شیمیزودانی استان اوزاکا در اینجا در 28 فوریه بدون نقاب بودند. ساکوراکو کونیشی 18 ساله، دانشجوی فارغ التحصیلی گفت: «این یک تجربه جدید بود زیرا وقتی همکلاسی‌هایم نقاب‌هایشان را برداشتند، احساس می‌کردم چهره‌های جدیدی می‌بینم.
تعداد تولدها در ژاپن در بیش از 40 سال به نصف کاهش می یابد
آمار اولیه وزارت بهداشت در 28 فوریه نشان داد که تعداد تولدها در ژاپن در سال 2022 799728 نفر بود که برای اولین بار از زمان اولین باری که چنین ارقامی در سال 1899 جمع آوری شد به زیر 800000 تن رسید. کل شامل نوزادانی بود که از والدین غیر ژاپنی و والدین ژاپنی ساکن خارج از کشور متولد شدند. انتظار می رود این وزارتخانه در ماه ژوئن تخمین تقریبی از تولد والدین ژاپنی در سال گذشته را منتشر کند و انتظار می رود این رقم حدود 770000 باشد. این حدود نیمی از 1.515 میلیون نوزاد متولد شده از والدین ژاپنی در سال 1982 است. در یک مطالعه در سال 2017، موسسه ملی تحقیقات جمعیت و تامین اجتماعی تخمین زد که تعداد کل تولدها در ژاپن در سال 2033 به کمتر از 800000 نفر می‌رسد، در حالی که تولدها از والدین ژاپنی به کمتر از 780000 در آن سال می‌رسد. کاهش واقعی زاد و ولد 11 سال زودتر از حد انتظار رخ داده است. همچنین 519823 ازدواج در سال 2022 رخ داد که برای اولین بار در سه سال گذشته این رقم افزایش یافته است. اما این افزایش تنها با 5581 زوج بوده است. کاهش طبیعی جمعیت که با کسر تعداد تولدها از تعداد فوت شدگان محاسبه می شود، 782305 نفر بوده که یک کاهش بی سابقه است.
خلیل حقانی به خدا سوگند خورده است که توافق‌نامه دوحه را نقض نکرده‌اند
سرپرست وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان طالبان به خداوند سوگند یاد کرده است که این گروه توافق‌نامه دوحه را نقض نکرده و نقض نخواهد کرد. خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان طالبان، روز چهارشنبه، ۱۰ اسفند، این سخنان را در جریان نشستی که به مناسبت تجلیل از سومین سالگرد امضای توافق‌نامه دوحه برگزار شده بود، بیان کرده است. او افزوده است: «ما مسلمانان هستیم، به خداوند عقیده داریم‌. ما از توافق خود دفاع می‌کنیم و به توافق خود متعهد هستیم.»
مالک کاروانسرای ازعدم تعویض آب گرم چشمه در استخر عذرخواهی می کند
مقام ارشد یک کاروانسرای مجلل انسن در چیکوشینو، استان فوکوکا، در 28 فوریه به دلیل تعویض آب در حمام بزرگ آن تنها دو بار در سال و به دلیل عدم افزودن منظم کلر برای اهداف ضدعفونی عذرخواهی کرد. ماکوتو یامادا، رئیس شرکت مدیریت کاروانسرا دایمارو بسو، در یک کنفرانس خبری در فوکوئوکا گفت: "از ته قلبم صمیمانه عذرخواهی می کنم." کاروانسرافقط دو روز در سال آب گرم را در حمام بزرگ خود عوض می‌کرد، اگر چه طبق قوانین استانی حداقل هفته‌ای یک بار این کار را انجام دهد. کنفرانس خبری اولین باری بود که یامادا به خطای مسافرخانه پس از افشای آن توسط مقامات استان فوکوکا و سایر منابع پرداخت. او از روی نوشته ای که از قبل آماده شده بود خواند. یامادا در حالی که به نوشته نگاه می کرد، گفت: «در مورد رعایت قانون به اندازه کافی جدی نبودم. من (مسئله تعویض آب گرم) را ساده نگرفتم زیرا فکر می کردم به اندازه کافی خوب است زیرا مقداری آب گرم (در حمام بزرگ) با روش "گنسن کاکناگاشی" تغییر کرد.
افتتاح نمایشگاه همبستگی با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه در افغانستان
یک نمایشگاه نقاشی و خوشنویسی در کتابخانه مرکزی شهر هرات واقع در غرب افغانستان به نشانه همبستگی با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه افتتاح شد. عرفات دنیز هماهنگ کننده آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) و نعیم الحق حقانی مدیر فرهنگی ولایت هرات در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور شرکت کردند. وحید احمد نوری از برگزارکنندگان این نمایشگاه در مراسم افتتاحیه گفت که این نمایشگاه که به مدت سه روز دایر خواهد بود شامل 45 اثر است. نوری گفت: هدف از افتتاح این نمایشگاه نشان دادن همبستگی ما با زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه است. مدیر فرهنگی ولایت هرات تصریح کرد که همبستگی مردم افغانستان با زلزله‌زدگان با افتتاح چنین نمایشگاهی مهم است.
ژاپن برای جذب کارگران بسیار ماهر به بیش از گزینه های جدید ویزا نیاز دارد
ژاپن مشتاق جذب کارگران خارجی بسیار ماهر است، دولت اوایل ماه جاری مسیرهای جدید ویزا را اعلام کرده است. اما شرکت های استخدام کننده می گویند بعید است که این اقدام اخیر در میان بازار کار رقابتی جهانی، تفاوت زیادی برای چنین کارگران خارجی ایجاد کند. دولت گفته است که از ماه آوریل قوانین جدیدی را معرفی خواهد کرد که روند درخواست ویزای "حرفه ای بسیار ماهر" را ساده می کند. همچنین به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر خارجی - عمدتاً در کشورهای غربی - برای یافتن شغل در ژاپن، یک دوره دو ساله طولانی اقامت اعطا می‌کند.
فضل‌محمد حقانی رسما مسئولیت سفارت افغانستان در تهران را بر عهده گرفت
فضل محمد حقانی، سرپرست سفارت طالبان افغانستان در جمهوری اسلامی ایران به همراه هفت طالبان دیگر وارد تهران شد. وی امروز دوشنبه 8 اسفند مسئولیت اداره‌ی سفارت افغانستان در تهران را رسما بر عهده گرفته است. عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان امروز دوشنبه، هشتم اسفند در توییتی نوشته که فضل محمد حقانی به عنوان کاردار امارت اسلامی در کنار هفت طالب عازم ایران شده و مسوولیت سفارت افغانستان در تهران را رسما به عهده گرفته است. ذاکر جلالی، رئیس اداره سیاسی وزارت خارجه نیز گفته است که امروز دوشنبه هفت طالب مجرب از کابل به جمهوری اسلامی ایران فرستاده شده‌اند تا در کنار فضل ‌محمد حقانی، سرپرست جدید سفارت افغانستان در ایران فعالیت کنند. جلالی افزوده است که این تصمیم به دلیل جلوگیری از توقف در کارهای سفارت گرفته شده است. حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجه نیز به رسانه‌ها گفته که امروز صبح هفت طالب امارت اسلامی از میدان هوایی کابل عازم تهران شده‌اند. وی عنوان کرده: «بخاطر اینکه در کارهای وطن‌داران مقیم در ایران مشکل و تاخیر ایجاد نشود، رهبری وزارت خارجه تصمیم گرفت که امروز صبح یک تیم هفت نفره طالب باتجربه را به سفارت افغانستان در تهران بفرستد.»
حامي مردم افغانستان باشيد
از جمله واکنش‌ها مربوط به شوراي مقاومت ملي براي نجات افغانستان است که با انتشار اعلاميه‌اي ضمن نامشروع دانستن حاکميت طالبان بر افغانستان، از دولت ايران خواست در اين تصميم تجديد نظر کند و از واگذاري سفارت افغانستان در تهران به نماينده گروه طالبان خودداري نمايد. اين شورا که از رهبران جهادي و فعالان سياسي افغانستان از اقوام مختلف و از پيروان مذاهب متنوع تشکيل شده، نکات قابل توجهي را در اعلاميه خود آورده است. اين شورا تأکيد کرده «جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشور همسايه، هم‌دين، هم‌زبان و هم‌فرهنگ از گذشته‌هاي دور تا آينده در پهلوي همکاري‌هاي بي‌دريغ ديگر، ميزبان ميليون‌ها مهاجر افغانستان است و در دو دهه گذشته به حکومت ‌داري و کمک ‌رساني به مردم ما نيز تلاش‌هاي فراوان انجام داده‌اند که در خور ستايش و قدرداني است.» شوراي مقاومت ملي افغانستان با اين قدرداني، تعجب خود را از تصميم ايران اينگونه ابراز کرده و آن را مورد نقد قرار داده است که: «تحويل ‌دهي سفارت افغانستان در تهران به نماينده يک گروهي که حاکميت آنان بر افغانستان نامشروع است، خلاف عرف ديپلماتيک و در تضاد با منافع ملي افغانستان است.» نکته ديگر، توجه دادن مسئولين نظام جمهوري اسلامي ايران به نقطه ‌نظرات مردم افغانستان و منافع ملي آن کشور است که با اين عبارت در اين اعلاميه آمده: «شوراي مقاومت ملي با اين باور که جمهوري اسلامي ايران به اراده مردم و منافع ملي افغانستان احترام مي‌گذارد، توقع دارد که دولت ايران در اين راستا تجديد نظر نموده، پيش‌برد امور سفارت افغانستان در آن کشور را با ساختار قبلي در جهت حمايت از عرضه خدمات مطمئن و مصون به مهاجرين افغانستان مقيم آن کشور، حمايت نمايد.»
یک دوچرخه سواردختر هزاره برای اولین بار به کمیته بین المللی المپیک پیوست.
معصومه علیزاده دوچرخه سوار هزاره به کمیسیون ورزشکاران کمیته بین المللی المپیک پیوست. او اولین ورزشکار پناهنده عضو این کمیسیون است. معصومه علیزاده اهل بامیان با تیم المپیک پناهندگان در بازی های ۲۰۲۱ در توکیو حضور داشت. بانو علیزاده در سال ۲۰۱۷ در فرانسه پناهنده شد
بناهایی که روی زمین مناسب احداث شده بودند، پابرجا ماندند
بناهایی که دور از خط گسل و روی زمین مناسب احداث شده بود، در زلزله ترکیه تخریب نشدند. اکثر بناهای مناطق مسکونی روی خطوط گسل و زمین‌ نامناسب و آبرفتی ساخته شده‌اند و به همین خاطر اکثر بناها فروریختند.
تاسف امپراتور ناروهیتو از رنج جهانی و دعا برای صلح
امپراتور ناروهیتو به مناسبت شصت و سومین سالگرد تولد خود در روز پنجشنبه از رنج مردم در درگیری ها در سراسر جهان ابراز تاسف کرد و برای صلح در ژاپن و سایر نقاط جهان دعا کرد. در حالی که آژانس مسئول امور خانواده امپراتوری رویکرد جدیدی را برای روابط عمومی، به طور بالقوه از جمله استفاده از رسانه های اجتماعی در نظر گرفته است، امپراطور اذعان کرد که نیاز به ارسال اطلاعات "به شیوه ای که قابل درک باشد" است. امپراتور در یک کنفرانس خبری که پیش از تولدش در کاخ امپراتوری برگزار شد، با اشاره به آغاز تهاجم روسیه به اوکراین گفت «من به شدت احساس می‌کنم که فکر کردن فراتر از کشور خود برای شرکت در گفتگو برای غلبه بر اختلافات و همکاری در حل مشکلات اهمیت دارد.»
آثار تاریخی سمنگان در خطر فروپاشی و اشغال از سوی زورمندان
مسئولان محلی سمنگان می‌گویند که با گذشت زمان و عدم توجه دولت‌های گذشته، اکثر آثار تاریخی این ولایت در خطر فروپاشی قرار دارند و از سویی هم مناطق اطراف این آبدات باستانی از سوی زورمندان غصب شده‌اند..................مدیر حفظ میراث‌های فرهنگی و آثار تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ سمنگان، هزار سمج کوکجر در ولسوالی حضرت سلطان، تخت رستم در شهر ایبک، قلعه لنگر در ولسوالی خرم و ساروباغ، هزار سمج در روی دو آب و کتیبه رباتک و بالاحصار شهر قدیم را مشهورترین آثار تاریخی این ولایت عنوان کرد. او افزود که هزار سمج کوکجر در ولسوالی حضرت سلطان، قدیمی‌ترین اثر تاریخی این ولایت است که به ۴۰ هزار سال قبل بر می‌گردد. عزیزی همچنین گفت که اطراف هزار سمج کوکجر، تخت رستم، قلعه لنگر و شماری دیگری از آبده‌های تاریخی این ولایت طی سال‌های گذشته از سوی غاصیبن زمین غصب و خانه‌های رهایشی ساخته شده است که ریاست اطلاعات و فرهنگ سمنگان در تلاش بازپس‌گیری آن می‌باشد.
زمین لرزه های ترکیه و سوریه
ده ها هزار نفر در زلزله های 6 فوریه در ترکیه و سوریه جان باختند. این فاجعه فقط نتیجه یک فاجعه طبیعی نبود. شکست های سیاسی نیز مقصر هستند. زمین شناسان نسبت به خطر زمین لرزه شدید در منطقه مرزی ترکیه و سوریه هشدار داده بودند. اما زیادین چاکیر از دانشگاه فنی استانبول می‌گوید کسانی که در قدرت بودند فقط دعا کردند و امیدوار بودند که این اتفاق نیفتد. مقررات سختگیرانه ساخت و ساز برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله اجرا نشد. عملیات امداد و نجات زلزله در ترکیه و سوریه - علیرغم واکنش سریع بین المللی - با کندی آغاز شد. در چند روز اول، بازماندگان تا حد زیادی به حال خود رها شدند. این فاجعه انسانی با ویرانی های جنگ داخلی در سوریه و تنش های مداوم در منطقه مرزی ترکیه و سوریه تشدید شد. پس از نزدیک به 12 سال درگیری در سوریه، تعداد کمی از گذرگاه های مرزی باز مانده اند. کاروان‌های کمک‌رسانی روزهای زیادی متوقف شدند.
تله خرس برای ترکمنستان
حکومت فردسالارانه ترکمنستان در طول چندین دهه به خود افتخار کرده است که چگونه حاکمیت کشور را حفظ کرده و از درگیری های ژئوپلیتیکی دور شده است. اما شایعه‌ای که به گوش می‌رسد بار دیگر شک و تردید شدیدی را در مورد چنین ادعایی ایجاد می‌کند. همه چیز با سفر الکسی میلر، رئیس شرکت گازپروم گازپروم روسیه به عشق آباد در 15 فوریه آغاز شد. او در آنجا با رئیس جمهور سردار بردی محمدوف دیدار کرد. میلر آخرین فرد در فهرست رو به رشد مقامات ارشد روسیه است که در هفته های اخیر به ترکمنستان سفر کرده اند. بیانیه های دولت هیچ روشنگری مفیدی در مورد چرایی این دیدار مطرح نمی سازد. با این حال، زمان و زمینه، سرنخ هایی را ارائه می دهد. از آغاز سال جاری، مسکو به پیشرفت های مهمی دست یافته است و شرکای آسیای مرکزی خود را در زمینه همکاری در بخش گاز طبیعی به میدان باز می گرداند. در ژانویه، قزاقستان و ازبکستان قراردادهای همکاری با گازپروم امضا کردند. نتیجه این است که روسیه آماده است تا صادرات گاز به این دو کشور را آغاز کند، زیرا علیرغم غنی بودن از سوخت، به طور غیرقابل حسابی از کمبود فصلی رنج می برند. در همین حال، در اواخر سال گذشته، ایران اعلام کرد که علاقه مند به خرید گاز از روسیه برای نیازهای داخلی خود است تا ظرفیت فروش گاز خود را به کشورهای ثالث آزاد کند. مانع اصلی چنین ترتیبی این است که روسیه باید آن گاز را از طریق کشورهای ترانزیتی ارسال کند - یا آذربایجان در سواحل غربی دریای خزر، یا قزاقستان و ترکمنستان در شرق. در مجموع، همه اینها تصویری را ایجاد می کند که در آن گاز روسیه در حجم زیادی از شمال به جنوب جریان دارد. اروپا تقریباً به طور کامل از گاز روسیه دوری می کند، بنابراین این تفکر منطقی است.............یک کانال تلگرامی به نام وزگلیاد نا وستوک (منظره شرق) که سرویس ترکمنی شبکه تلویزیونی آن را به عنوان مرتبط با منابع رسمی روسی توصیف کرده است، جزئیات شگفت‌آور دیگری را ارائه کرد. اکانت تلگرامی مدعی شد که میلر به رهبر ترکمنستان هشدار داد که گازپروم قاطعانه با ساخت خط لوله ترانس خزر از نوع که اگر عشق آباد بخواهد بتواند گاز خود را مستقیما به اروپا بفروشد، مخالف است.
سه نفر به دلیل تلاش برای فروش جیوه و مواد رادیواکتیو به قیمت یک میلیون دلار دستگیر شدند
سال گذشته، سرویس امنیت دولتی دو نفر را در منطقه ناوی دستگیر کرد که سعی داشتند 500,000 دلار از مواد رادیواکتیو خود را بفروشند. این زوج در حالی که یک ظرف شیشه ای با برچسب رادیوم-226 در دست داشتند، در مقابل یک رستوران بازداشت شدند. اگرچه رادیوم در طول تاریخ کاربردهای نظامی داشته است، اما آشکارا نمی تواند به عنوان یک سلاح از آن استفاده کند. در حالی که مقامات در این مورد اخیر این موضوع را مطرح کرده اند که بازداشت شدگان به دنبال انتقال کالاهای خود به عنوان مواد نظامی بودند، جیوه اغلب با شرایط خاص خود فروخته می شود. هرگز از اظهارات مقامات امنیتی به طور کامل مشخص نمی شود که جیوه از کجا تامین شده است یا خریداران امیدوار چه اهدافی را در سر داشته اند. یکی از احتمالات این است که معدنچیان بدون مجوز و در مقیاس کوچک استخراج طلا به دنبال استفاده از مواد خطرناک برای دستیابی به این فلز گرانبها هستند.
چرا یک شهر ترکیه در برابر زلزله مقاومت کرد وقتی که دیگر شهرها فرو ریختند؟
مهمت گوون، شهردار سابق شهر ارزین ترکیه (استان هاتای)، جایی که حتی یک ساختمان در آن در اثر زلزله ویران نشد، گفت که روند توسعه شهری در طول سال‌هایی که او شهردار بوده است، چگونه بوده است. گوون ابتدا در سال 1989 به عنوان شهردار انتخاب شد و سپس برای 3 دوره، در مجموع 15 سال، شهردار بود. وی گفت: پست شهرداری به تجربه زیاد و سیستم مدیریت پرسنل خوش ساخت نیاز دارد. فرآیند توسعه باید با همکاری افراد آگاه انجام شود. من اغلب با بررسی ها و بازرسی های محرمانه از سایت های ساختمانی بازدید می کردم. به هیچکس تخفیف و امتیازی ندادم. در نتیجه این تدبیرها و اعمال مدبرانه ارزین آسیب کمی دید. گوون: «سیستم کنترل در ترکیه کار نمی کند، این موضوع به منبع گمانه زنی های سیاسی تبدیل شده است. لازم است این فعالیت صادقانه و آشکار انجام شود، شهردار و زیرساخت نظارت دقیقی بر پیشرفت کار داشته باشند. بدون بازرسی و کنترل غیر ممکن است. امروزه حتی کفاش نیز به ساخت و ساز مشغول است. این چطور ممکن هست؟ بارها متخلفان را جریمه کرده ام. این طوری باید کار کرد.».............او وضعیت خوب ارزین را به این واقعیت نسبت داد که در دو دهه گذشته تا حد زیادی توسعه یافته است و ساخت و سازهای بهتری با پیروی از آخرین کدهای لرزه‌ای انجام شده است. وی گفت: "ساختمان ها با رعایت مقررات ساخته شده اند." در غیر این صورت، آنها نیز ویران می کرد........................................در یکی از مناطق لرزه‌ای فعال دنیا، ترکیه مدت‌هاست که کدهای لرزه‌ای برای سازندگان در نظر گرفته است که در چند دهه گذشته ارتقا یافته است. مقامات اکنون توجه خود را به یافتن پیمانکارانی معطوف کرده اند که می توانند مسئول سقوط بناها باشند و ده ها نفر را بازداشت کرده اند. سازندگان متهم به استفاده از مصالح ارزان قیمت و دور زدن قوانین ساختمانی برای تسریع در پروژه ها و افزایش سود - ساختن سازه هایی هستند که نمی توانند در برابر زلزله دوام بیاورند.......................................یک مهندس عمران از اسکندرون که به دلیل ترس از انتقام به دلیل انتقاد از دولت از بیان نام خود خودداری کرد، گفت: "مشکل ما در ترکیه این است: هر کسی در این کشور قصاب، کشاورز، آشپز با زمین می تواند تصمیم به ساختن بگیرد . او گفت که بسیاری از سازندگان در مورد مقررات، مانند آیین نامه لرزه نگاری برای پایه های مستحکم، بی تجربه و بی سواد بودند.
رئیس جمهور سابق قرقیزستان پس از 3.5 سال از زندان آزاد شد
آلماز بیک آتامبایف از سال 2011 تا 2017 مقام ریاست جمهوری قرقیزستان را بر عهده داشت. مجلس این کشور 27 ماه ژوئن سال جاری مصونیت قضایی وی را ملغی کرد.