ایران در مسیر قطار چینی قرار گرفت
هفته گذشته، منطقه خودمختار "نینگشیا هوی" در شمال غربی چین اولین قطار باری چندوجهی ریلی دریایی را به سمت ایران راه اندازی کرد که انتظار می رود هزینه های حمل و نقل بین چین و خاورمیانه را کاهش دهد. کانال لجستیک بین المللی از قزاقستان، دریای خزر و ایران عبور خواهد کرد. رونق بزرگی برای اقتصاد ایران خواهد بود.....کارشناسان خاطرنشان کردند که افتتاح خط حمل و نقل در حال ایجاد یک کانال حمل و نقل بین مرزی و کم هزینه برای نینگ شیا و مناطق اطراف آن است تا با ایران و خاورمیانه ارتباط برقرار کند، که برای گسترش صادرات محصولات داخلی مفید است. همچنین شرکت‌های مستقر در بخش‌های شرقی و غربی که در زمینه‌های صنایع سبک، الکترونیک، فناوری پیشرفته و انرژی‌های نو هستند را جذب می‌کند تا در یین‌چوان جمع شوند و محصولات خود را به ایران و خاورمیانه صادر کنند. در عین حال، می‌تواند به واردات مواد کمیاب، تقویت توسعه سریع صنعت لجستیک و تجارت پردازش و ارتقای مبادلات اقتصادی و تجاری بین نینگشیا، استان‌های همجوار و ایران کمک کند.
ماسک‌ها را برداشت ، رابطه با روسیه - ایران و .....
سردار بردی محمداف با سفر به مسکو برای دیدار با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، اولین سفر رسمی خود را به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان به صحنه بین المللی انجام داد. او در اوایل ماه جاری به عربستان سعودی سفر کرده بود، اما این به دلیل انگیزه ظاهرا شخصی از انجام زیارت مکه بود. ادای احترام به پوتین با الگوی پدر بردی محمدوف، قربانقلی، مطابقت دارد که همین سفر را در آوریل 2007 انجام داد، اندکی پس از به دست گرفتن ریاست جمهوری او. تبادل ظرافت های کلامی که گاه و بیگاه انجام می شود از بسیاری جهات یکسان به نظر می رسد. پوتین و بردی محمداف در دیدار 10 ژوئن خود به طور کلی در مورد چگونگی شکوفایی روابط دوجانبه در طول سال ها صحبت کردند. برخی از کلمات تحسین برانگیز به اهمیت معاهده دوستی و همکاری که 20 سال پیش بین کشورها امضا شد، اختصاص داشت. با این حال، این واقعیت وجود نداشت که کوید-19 به شدت تجارت را کاهش داده است.
در حالی که اقتصاد روسیه در حال پراکندگی است، بریتانیا مهاجران کارگری آسیای مرکزی را فریب می دهد
بر اساس داده های بانک جهانی، ازبکستان در سال گذشته 56 درصد از حواله های خود را از روسیه برای قرقیزستان و تاجیکستان این مجموع بسیار بالاتر بود، به ترتیب 82 درصد و 76 درصددریافت کرده است. . این دو کشور نیز بسیار بیشتر از ازبکستان با اقتصاد بزرگتر و متنوع تر به وجوه ارسالی متکی هستند. بانک جهانی می‌گوید که حواله‌ها در سال گذشته در قرقیزستان و تاجیکستان معادل یک سوم تولید ناخالص داخلی بوده است. برای ازبکستان این رقم 13 درصد بوده است. در اوایل ماه جاری، گزارشگر سازمان ملل متحد از دولت قرقیزستان خواست تا اقتصاد خود را از وابستگی به مهاجران و وجوه ارسالی آنها دور کند و گفت که این امر باعث "بحران فرار سرمایه انسانی شده است که ممکن است در نهایت به چشم انداز توسعه کشور آسیب برساند." پیش‌بینی بانک جهانی از کاهش شدید حواله‌های ارسالی به آسیای مرکزی در سال جاری، در پس‌زمینه جنگ در اوکراین و پیامدهای اقتصادی برای روسیه، خطرات کشورهایی را که به این پول نقدی که توسط مهاجران به خانه فرستاده می‌شود، نشان می‌دهد.
اعضای بدن افغان‌ها و تجارت قاچاقچیان پاکستانی
نیوزویک گزارش می دهد که با وجود اینکه مقامات امنیتی و استخباراتی از دستگیری باندهای قاچاق اعضای بدن انسان سخن می‌زند، اما این تجارت همچنان در پاکستان رونق دارد و در بسا موارد ارتش پاکستان نیز در این تجارت دخیل هستند.......این مورد جدید نیست و موارد مشابه این‌چنینی پیش از این نیز در پاکستان وجود داشته و تا جایی که چندی قبل رسانه نیوز کمیونیک در گزارشی اعلام کرده بود که ارتش پاکستان برخلاف قوانین حقوق بشر و با ربودن برخی افراد، اجساد این افراد را پس از خارج کردن اعضایشان، در گورهای جمعی دفن و یا در مناطق دور افتاده رها می‌کند. با این حال گفته می‌شود که ارتش پاکستان، اعضای بدن انسان‌ها را به چینی‌ها به‌فروش می‌رساند که با توجه به سابقه رونق تجارت اعضای بدن انسان در پاکستان، این احتمال وجود دارد که این اعضا به چین فروخته میشود.
بانک ملی قرقیزستان کاهش 20 درصدی در حواله ها را پیش بینی کرد
بانک ملی قرقیزستان کاهش 20 درصدی در حواله ها را پیش بینی کرد این کاهش بسیار بیشتر از آن چیزی است که کشور در اوج همه‌گیری کووید-19 شاهد بود. ..... پیش بینی شده است که وجوه ارسالی از مهاجران کارگری در روسیه ممکن است در سال 2022 نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش یابد. بیش از 1 میلیون شهروند قرقیزستان - تقریباً از هر شش نفر یک نفر - در روسیه زندگی و کار می کنند که ارزش حواله های ارسالی را برای اقتصاد بسیار مهم می کند. سقوط در جریان پول به انقباض شدید در اندازه اقتصاد روسیه ناشی از تحریم های بین المللی اعمال شده در نتیجه تهاجم این کشور به اوکراین نسبت داده می شود. وزارت دارایی روسیه می گوید که انتظار دارد اقتصاد تا 10 درصد کوچک شود و دیگر اقتصاددانان انقباض شدیدتر را پیش بینی کرده اند. در سال 2021، قرقیزستان بیش از 2.7 میلیارد دلار حواله دریافت کرد.
دبی در تلاش برای حذف بطری های یکبار مصرف و پلاستیک
با آغاز پروژه «دبی کن»، این امیرنشین تعهد برای حرکت به سوی آینده‌ای پایدارتر را آغاز کرده است. مرحله اول این برنامه، کاهش استفاده از بطری‌های یک‌بار مصرف است. در گام نخست، شهروندان و گردشگران به استفاده از ۴۰ مارک جدید بطری‌های چند بار مصرف که در سراسر شهر تعبیه شده اند، تشویق می‌شوند. یوسف لوتاه، نایب رئیس گردشگری پایدار در دبی می‌گوید: «یک عامل اساسی هدایت رفتارها به سویی است که تغییرات کوچک سبک زندگی افراد، در ابعاد عظیم مثمر ثمر شود. ما بر هماهنگی با بخش خصوصی برای تغییرات کوچک متمرکزیم. به این ترتیب احداث زیرساخت‌ جایگزینی بطری‌های پلاستیکی برای پاسخ به نیاز مردم را همزمان با توضیح تاثیری که تغییر سبک مصرف آن‌ها می‌تواند داشته باشد، همزمان پیش بردیم. از همان ماه فوریه که استارت این کار را زدیم، نتیجه مثل گلوله برفی که به بهمن تبدیل می‌شود، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. ما دنبال ابتکارات مختلفی بودیم. یکی از کلیدی‌ترین موارد برای مرحله بعد، ممنوعیت کامل استفاده از ساک‌های پلاستیکی یک بار مصرف است.»
داعش ازحاکمیت دیکتاتور تاجیکستان برای استخدام نیرو استفاده می کند
ستیزه جویان تاجیک که با دولت اسلامی در افغانستان می جنگند، سلطنت بی رحمانه و 30 ساله امامعلی رحمان را برای جذب پیروان جدید مورد توجه قرار داده اند.......گروه‌های تلگرامی که به خط سیریلیک تاجیکی منتشر می‌شوند عبارتند از حافظان امت، موارونهر، صدای خراسان، و رادیو صدای خراسان - که شامل نام‌های جغرافیایی باستانی برای مناطقی است که بخش‌های بزرگی از آسیای مرکزی پس از شوروی را شامل می‌شود. توضیحات کانال معمولاً شامل مخاطبین برای جهادگران مشتاقی است که به دنبال آموزش و کمک هستند. اگرچه کانال ها اغلب توسط پلتفرم ها حذف می شوند، اما اغلب با همان مدیران به سرعت دوباره ظاهر می شوند،. مجموعه‌ای از رسانه‌های مرتبط و شبکه‌های ارتباطی به‌طور ارگانیک برای ایفای نقش‌های متمایز در یک اکوسیستم تبلیغاتی بزرگ‌تر تکامل یافته‌اند، اگرچه همه در راستای هدف مشترک جذب اعضای جدید کار می‌کنند.
افزایش سرسام آور قیمت نان
تاشکند به دنبال تقویت تولید داخلی آرد در زمانی حساس است، زیرا جنگ در اوکراین زنجیره های تامین مواد غذایی را در آسیای میانه مختل کرده است. .....نان در هر سفره ازبکی جایگاه اصلی را به خود اختصاص می دهد، و اگر با سبزیجات استفاده شود، اغلب به خودی خود یک وعده غذایی برای خانواده های فقیر است. نان آنقدر مقدس است (در زبان ازبکی "غیر") که قوانین زیادی در مورد نحوه رفتار با آن وجود دارد: مثلاً گذاشتن وارونه آن روی میز یک تقلب است. افزایش قیمت ها برای تاشکند نگران کننده است، زیرا پتانسیل آن برای ایجاد نارضایتی عمومی است. با در نظر گرفتن این موضوع، دولت به قیمت نان یارانه می داد تا به خانواده ها اجازه دهد کالای اصلی را روی میز نگه دارند.
فروش تسلیحات و جذابیت مرد سرسخت اردوغان بخشی از ترکیب رابطه آسیای میانه با تورکیه بوده است.
ترکیه در حال گسترش ردپای خود در آسیای مرکزی است و به رهبران این منطقه یک خوش‌آمدی جایگزین می گوید که در حال ارزیابی روابط خود با روسیه، غرب و چین هستند . به دلیل ماجراجویی کرملین در اوکراین، وجهه روسیه در سطح بین‌الملل و ثروت مالی روسیه در حال فروپاشی است. غرب سال‌هاست که در سرتاسر منطقه عقب‌نشینی کرده است، به ویژه پس از بیرون کشیدن نیروهایش از افغانستان. و بسیاری از مردم آسیای مرکزی فکر می کنند که چین در حال حاضر نفوذ زیادی دارد. بنابراین زمان خوبی برای ترکیه و رئیس جمهور آن رجب طیب اردوغان است تا به دنبال روابط نزدیک تر با کشورهای ترک آسیای مرکزی - قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و ازبکستان- باشند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، روابط ترکیه با این چهار نفر به کندی توسعه یافت. در ابتدا، ترکیه برای ارائه انواع کمک های مالی و امنیتی مورد نیاز خود تلاش کرد. همچنین نتوانست پیوندهای زبانی و فرهنگی خود را به موضوعی منسجم هدایت کند. باشگاهی که با چهار کشور ترک زبان در آسیای مرکزی، به اضافه آذربایجان تأسیس کرد، چند بار تغییر نام داده است (در حال حاضر سازمان کشورهای ترک است)، اما برای سال‌ها جلسات سالانه آن چیزی بیش ازکارهای مطبوعاتی نبوده است .
فقدان تحقیقات تغییرات آب و هوایی در آسیای مرکزی احتمال عواقب سختی را افزایش می دهد
مقاله، خلأ در تحقیقات آسیای مرکزی: تغییرات آب و هوا، اخیرا در مجله مرکز آسیای بررسی منتشر شده است. این بیان می‌کند که دما در آسیای مرکزی سریع‌تر از میانگین جهانی در حال افزایش است و در نتیجه مشکلات مختلفی از جمله ذوب یخچال‌های طبیعی، جریان‌های نامطمئن رودخانه و افزایش خشکی را تسریع می‌کند. تغییرات محیطی به نوبه خود می تواند پیامدهای اجتماعی و اقتصادی عمیقی داشته باشد، مهاجرت بی ثبات کننده از مناطق روستایی به مراکز شهری را تحریک کند، کشاورزی را مختل کند و رقابت بین ایالتی را برای منابع رو به کاهش تشدید کند.
پس از کتک معلم به دانش آموز، قانونگذاران برای محافظت از مربیان عجله می کنند
فیلم ویدیویی ویروسی از معلمی که به طرز وحشیانه ای یک دانش آموز را کتک می زند، افکار عمومی را در قرقیزستان متشنج کرده است، در حالی که برخی از این خشونت ها وحشت کرده اند، زیرا دیگران غر می زنند که به جوانان باید آداب و رسوم آموزش داده شود. در همین حال، مقامات با فشار به قوانینی برای جرم انگاری بی احترامی به معلمان واکنش نشان داده اند. حادثه مورد بحث که در مدرسه ای در منطقه جلال آباد جنوبی رخ داد، بر اثر نزاع معلم با دانش آموز دختر کادیچا ژانبایوا قربانی 14 ساله رخ داد. . گزارش شده است که ژانبایوا دچار ضربه مغزی شده است. آلمازبک بیشنعلیف، وزیر آموزش و پرورش اولین عضو دولت بود که با بیان اینکه علت رفتار پرخاشگرانه معلمان ناشی از رفتار کودکان است، نظر داد. او با این حال در این مورد از معلم انتقاد کرد. «معلم نباید دست خود را بلند کند یا باعث آسیب روحی کودکان شود. اما اتفاقاتی در جامعه رخ می دهد که معلمان را به این نقطه سوق می دهد.» «این به دلیل فقدان آموزش معنوی و خلأ در کودکان است. اگر بچه ها را در خانه خوب تربیت می کردیم، این اتفاقات نمی افتاد.» ادیل بایسالوف، معاون نخست وزیر دارای پورتفولیوی در امور اجتماعی، در 26 مه موضع مشابهی اتخاذ کرد و قبل از دفاع از کارکنان خسته آموزش و پرورش، این حمله وحشیانه را محکوم کرد. «دانش آموزان نباید با معلمان بحث کنند. این یک قانون آهنین است.» «معلم نباید نیازی به اثبات چیزی داشته باشد یا مجبور باشد خود را در مورد چیزی اثبات کند. در مدرسه، مرجع اصلی معلم است.» در گوشه دیگر این بحث، گروه‌های مدافع حقوق کودک هستند که در اول ژوئن در مقابل وزارت آموزش و پرورش تظاهرات کردند.
ترکمنستان: جایی که خیابان ها نام اسب های رییس را می یابند
حتی اگر بردی محمداف بزرگ دیگر به طور رسمی کشور را اداره نمی کند، ابتکارات کیش شخصیتی که پیرامون شخص او طراحی شده است، ادامه دارد. رسانه های دولتی در 23 مه گزارش دادند که پسرش، رئیس جمهور بردی محمداف، ساخت بنای یادبودی را به افتخار اسبی که متعلق به رهبر سابق بود، تایید کرده است. آخان نریان سفید اسبی است که در ژوئن 2018 با راه رفتن 10 متر روی پاهای عقب خود در 4.19 ثانیه تاریخی جهان را ثبت کرد. اکنون بردی محمداف مسن مسئولیت عملیات مجسمه سازی را بر عهده می گیرد. بردی محمداف در جلسه کاری 28 مه که به برنامه ریزی برای شهر جدید در حال ساخت در استان آهال اختصاص داشت، پیشنهاد کرد که نام خیابانی که مجسمه روی آن نصب شده است نیز آخان باشد. عوامل حاضر به سرعت با این پیشنهاد موافقت کردند.
دادگاه قرقیزستان و جنجال فساد تجارت الاغ با چین 
در سال های اخیر، تقاضا برای پوست الاغ در اسیای میانه رونق گرفته است. این به دلیل گسترش مصرف اجیائو است - ژلاتینی که از پوست گرفته شده و در طب سنتی چینی و لوازم آرایشی برای تقویت شادابی و مبارزه با پیری استفاده می شود. برای مناطق روستایی فقیر قرقیزستان این یک فرصت است .
طالبان ریش‌ کارمندان معارف بادغیس را اندازه‌گیری کردند
این منابع روز چهارشنبه، ۴ جوزا، به روزنامه ۸صبح می‌گویند هر کسی که ریشش از یک مشت (یک قبضه) کم بوده، به گونه موقت بازداشت و زندانی شده است. منابع محلی در بادغیس گفته‌اند که طالبان این اقدام را روز سه‌شنبه، ۳ جوزا، انجام داده‌اند. به گفته این منابع، طالبان در این روز تمام کارمندان ریاست معارف بادغیس را در دروازه ورودی متوقف و ریش‌شان را اندازه‌گیری کرده‌اند. شماری از باشنده‌گان بادغیس این اقدام طالبان را نگران‌کننده خوانده و گفته‌اند که چنین برخوردها، اهانت به مردم و کارمندان خدمات ملکی است. گفتنی است که طالبان پیش از این نیز از کارمندان دولتی خواسته بودند که ریش بگذارند، کلاه و لنگی بر سر کنند و پیراهن و تنبان بپوشند.
دبیر سوم طالبان در تهران با سه همسر بیش از 5 هزار دلار دریافتی دارد
مفتی محمدعلیم نورانی که به‌تازه‌گی به‌عنوان دبیر سوم سفارت افغانستان از سوی طالبان در تهران گماشته شده است، ماهانه سه هزار دالر امریکایی حقوق و دو هزار و ۳۰۰ دالر امریکایی کرایه خانه دریافت می‌کند. در همین حال، منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که آقای نورانی در حال حاضر با سه همسرش در تهران زنده‌گی می‌کند و مصارف خانواده او از سوی بودجه سفارت تامین می‌شود. از مصارف گزاف اعضای طالبان در نهادهای دیپلماتیک افغانستان در بیرون از کشور در حالی پرده‌برداری می‌شود که فقر گریبان‌گیر شهروندان کشور شده است.
قیرقیزستان ، آب برای کشاورزی
در اوایل این ماه، ژیگیتالی ژوماشف، رئیس بخش تولید محصولات زراعی وزارت کشاورزی، در گفت‌وگو با اوراسیا نت، ارقام زیادی را برای بیان نظر خود اعلام کرد. در سال جاری بیش از 1.2 میلیون هکتار زمین زراعی کشت شده است. از این کل، بیش از نیمی از آن، یعنی حدود 660000 هکتار، برای پرورش اقلام اصلی مانند غلات و حبوبات استفاده می شود. حدود 30 درصد از زمین های قابل کشت برای محصولات علوفه ای در نظر گرفته شده است و مقدار کمتری، 6.2 درصد، برای سایر سبزیجات، دانه های روغنی، پنبه، چغندر، کدو و تنباکو باقی مانده است.
افغانستان برای تامین برق به ازبکستان و تاجیکستان می پیوندد
یک مقام افغان جنگ اوکراین را مسئول خفه کردن سیستم بانکی در آسیای مرکزی می‌داند، اما واقعیت همچنان پابرجاست که رژیم طالبان در هم شکسته است.
در میان تحریم ها ، شرکت قزاق تأمین کارهای فولادی روسیه را متوقف می کند
بزرگترین سنگ آهن قزاقستان ، غنی از سنگ آهن ، منابع اصلی فولادی در سیبری را کاهش داده است زیرا عدم امکان بازپرداخت براثر تحریم های بین المللی علیه روسیه روابط اقتصادی بین این دو عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در یک منطقه تجارت آزاد را مختل می کند. انجمن تولید معدن سوکولوف ساریبای در شمال قزاقستان ، تأمین کننده اصلی سنگ معدن آهن و فولادی مگنتوگورسک بود تا اینکه روسیه به اوکراین حمله کرد.
افغانستان: اولین سقوط طالبان و فرصتی برای خبرنگاران تاجیک
خبرنگاران تاجیکستان برای بسیاری از خبرگزاری های خارجی نقش حیاتی داشتند.......در این مدت، روزنامه نگاران تاجیک اغلب خود را در حال میانجی گری در بن بست فرهنگی بین یک قفس، جمعیت تحت ستم و روزنامه نگاران خارجی می دیدند که برای اولین بار از کشور بازدید می کردند. نظروف به یاد می آورد که چگونه یک عکاس مجله تایم مرتکب اشتباهی شد که عکس یک عروس افغان را بدون اجازه سوار بر اسب گرفت. وقتی اقوام مرد او به روزنامه نگار تایم حمله کردند، نظروف مجبور شد تمام مهارت های مذاکره خود را برای جلوگیری از کتک خوردن مرد به کار بگیرد. من در افغانستان خیلی خسته شدم. در پایان هر روز ما همدیگر را در آغوش می گرفتیم، زیرا فقط خوشحال بودیم که زنده ایم.
قمار با پول یارانه های مردم
رسانه‌ها روز جمعه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری در پرونده‌ای که سر و صدای زیادی در سراسر ژاپن به پا کرد، در مقابل یک ایستگاه پلیس تجمع کردند. به گفته پلیس، شو تاگوچی به جای بازگرداندن 360000 دلار کمک به کووید-19 که شهر کوچکش به اشتباه به حساب بانکی شخصی خود وارد کرده بود، بیشتر پول را به صورت آنلاین قمار کرد. پلیس روز پنجشنبه پس از اعتراف به اتلاف بیشتر پولی که برای کمک به بیماری همه گیر برای خانواده های کم درآمد در نظر گرفته شده بود، گفت: اکنون این جوان 24 ساله دستگیر شده است. به گفته پلیس استان یاماگوچی، تاگوچی، ساکن شهر ابو در غرب ژاپن، به ظن کلاهبرداری رایانه ای بازداشت شده است.
کنارمردت باش
در یک زمان طنز آمیز، ترکمنستان هفته گذشته میزبان کنفرانسی درباره نقش زنان در زندگی عمومی بود. رئیس جمهور سردار بردی محمداف در سخنرانی افتتاحیه در 12 مه اعلام کرد که "برابری جنسیتی در تضمین ثبات و هماهنگی در جامعه مهم است." وی گفت: "مساله تضمین حقوق و فرصت های برابر برای زنان یک اولویت سیاست برای همه کشورهای جهان از جمله کشورهای آسیای مرکزی و روسیه است." پوچی این کلمات در بیانیه‌ای که در همان روز توسط فدراسیون بین‌المللی مستقر در لندن منتشر شد، برجسته شد، که ابراز تاسف کرد که چگونه آزادی زنان در ترکمنستان از زمانی که بردی محمداف قدرت را از پدرش در مارس تحویل گرفت، کاهش یافته است.
توصیه ی تحمیلی حجاب طالبان برای زنان سازمان ملل
۸صبح، کابل: هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان سازمان دیده‌بان حقوق بشر، می‌گوید که طالبان در تلاش‌اند تا حجاب مورد نظر خود را بر کارمند زن دفتر نماینده‌گی سازمان ملل تحمیل کنند. به گفته او، ماموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز دوشنبه، ۲۶ ثور، با ورود به دفتر این سازمان، تلاش کرده‌اند‌ حجاب مورد نظر خود را به کارمندان زن یوناما تحمیل کنند. وی در توییتی این پرسش را مطرح کرده است که با چنین وضعیتی، چگونه می‌شود از امنیت و آزادی‌های کارمندان زن سازمان ملل در افغانستان محافظت کرد؟ به گفته او، طالبان ادعا دارند که قوانین جدید حجاب آنان یک «توصیه» است، اما آنان به‌گونه‌ اجباری آن‌ را «تحمیل» می‌کنند، از جمله بر زنان افغان که در دفتر سازمان ملل کار می‌کنند.
طالبان اجساد مخالفان خود را در شهر هرات به نمایش گذاشتند
۸صبح، هرات: منابع محلی از ولایت هرات در غرب کشور می‌گویند که طالبان اجساد دو تن را در مرکز این ولایت در معرض دید عموم قرار داد‌ند. منابع محلی از ولایت هرات امروز سه‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت می‌گویند که طالبان اجساد دو مرد را در چهار‌راهی مرکزی شهر هرات برای ساعت‌ها به نمایش گذاشتند.
کمک‌های مومنانه جمهوری اسلامی ایران به مردم ولسوالی کشم ولایت بدخشان
خبرگزاری آوا پرس از دریافت کمک های مومنانه به مردم افغانستان خبر داد ، پیش از این طالبان کمک های مردمی دولت ها به عامه مردم را فقط در اختیار خانواده های طالبان قرار می دادند