شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان درگذشت
خبرگزاری رسمی امارات، جمعه 13 مه، درگذشت شیخ «خلیفه بن زاید»، رئیس دولت امارات متحده عربی را اعلام کرد. این خبرگزاری در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: «وزارت امور ریاستی دولت امارات ضمن تسلیت به ملت امارات، امت عربی و اسلامی درگذشت شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی را در روز جمعه 13 مه اعلام می‌دارد.» خبرگزاری امارات همچنین از نیمه برفراشته شدن پرچم این کشور و عزای عمومی به مدت 40 روز به مناسبت وفات شیخ خلیفه بن زاید خبر داد.
نماز عید فطر در مسجد الاقصی
نماز عید فطر در مسجدالاقصی با حضور مسلمانان برگزارگردید.
توافق تجارت آزاد بین اسرائیل و امارات
اسرائیل و امارات متحده عربی روز جمعه اعلام کردند مذاکرات دوجانبه برای توافق تجارت آزاد را نهایی کرده‌اند. وزارت اقتصاد اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این قرارداد تجاری شامل ۹۵ درصد از محصولات مبادله‌شده میان دو کشور از جمله محصولات غذایی، کشاورزی، آرایشی و بهداشتی، و تجهیزات پزشکی و دارویی است.
گفتگوهای صلح یمن بدون حضور دولت یمن
نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه در ریاض برای بررسی راه‌های پایان دادن به جنگ یمن پشت درهای بسته مذاکره می‌کنند. انصارالله، جنبش سیاسی به محوریت حوثی‌ها این نشست را به‌دلیل برگزاری در عربستان سعودی تحریم کرده است. جنگ یمن در حالی وارد هشتمین سال خود می‌شود که به گفته سازمان ملل متحد، این کشور با یکی از وخیم‌ترین بحران‌های انسانی تاریخ دست و پنجه نرم می‌کند. از زمان ورود ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به میدان جنگ یمن در مارس ۲۰۱۵ تاکنون، بیش از صد هزار کشته برجای گذاشته است. غیرنظامیان و به‌ویژه میلیون‌ها کودک یمنی به‌دلیل بیماری و گرسنگی در معرض مرگ قرار دارند. با وجود عواقب بزرگ انسانی این جنگ، به راه نیافتادن یک موج مهاجرت آوارگان، این بحران برخلاف جنگ داخلی سوریه، کم‌‌تر مورد توجه رسانه‌ها و سیاستمداران اروپایی قرار دارد.
جنايت بن‌ سلمان و نفاق قدرت‌هاي غربي و شرقي
وليعهد عربستان، براي اعدام دستجمعي مخالفين سياسي خود از فرصت جنگ اوکراين استفاده کرده تا بتواند جنايت بزرگ خود را در سايه تجاوز نظامی روسيه به اوکراين پنهان کند و از واکنش‌هاي گسترده در امان بماند. هرچند بازتاب‌ اين جنايت در جهان اسلام و ملت‌هاي مسلمان، گسترده است و همگي بن ‌سلمان را محکوم کرده‌اند ولي اين واقعه نفاق قدرت‌هاي غربي را نيز نشان داد. آنها براي مردم اوکراين که گرفتار جنگ و کشتار و آوارگي شدند، واکنش زيادي نشان دادند ولي از کنار جنايت بن ‌سلمان با بي‌تفاوتي عبور کردند. اين، اولين‌بار نيست که قدرت‌هاي غربي و شرقي نفاق خود را نشان مي‌دهند، در جريان ظلم‌هائي که به ملت‌هاي سوريه، عراق، يمن، افغانستان و مهم‌تر از همه به ملت فلسطين شده و مي‌شود، قدرت‌هاي غربي و شرقي آشکارا چهره کريه ضدحقوق بشري خود را نشان دادند، مهم اينست که دولتمردان، اين واقعيت را درک کنند.
عربستان سعودی 81 نفر را در یک روز اعدام کرد
مجازات اعدام برای طیف وسیعی از اتهامات در بزرگترین اعدام دسته جمعی شناخته شده در تاریخ مدرن پادشاهی سعودی اعمال شد.
امارات مدعی دفع حمله ی حوثی ها به دوبی شد !
امارات متحده عربی روز دوشنبه اعلام کرد که یک موشک بالستیک شلیک شده توسط جنبش حوثی‌های یمن را در حالی که امارات میزبان اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل در اولین دیدارش از مرکز تجاری و گردشگری خلیج فارس بود، رهگیری کرد. سخنگوی ارتش حوثی ها در سومین حمله از این دست به کشور خلیج فارس متحد آمریکا در دو هفته اخیر گفت که آنها موشک های ذوالفقار را به ابوظبی و هواپیماهای بدون سرنشین به سمت دبی شلیک کردند.
سمیرجع جع چگونه از زندان آزاد شد ؟
سمیر جعجع ، فرمانده سابق شبه نظامیان پس از 11 سال زندان به دلیل جنایاتی که در جنگ داخلی لبنان در سال های 1975 تا 1990 انجام شد ، در جولای 2005 آزاد شد. سمیر جعجع مدت زندان خود را سالهای سیاه و طولانی توصیف کرد.........سمیر جع جع با برخی از بدنام ترین قتل های دوران جنگ داخلی لبنان از جمله ساقط کردن هلیکوپتر نظامی در 1987 که منجر به کشته شدن رشید کرامی ، نخست وزیر طرفدار سوریه و کشته شدن دنی چامون ، سیاستمدار برجسته مسیحی شد ، ارتباط داشت . وی در سال 1994 دستگیر شد و گروه وی پس از انفجار در کلیسا که منجر به کشته شدن 10 نفر شد ، غیرقانونی اعلام شد. بعداً جع جع از بمب گذاری تبرئه شد ، اما در چندین مورد قتل دیگر ، از جمله قتل رشید کرامی و چمون ، به حبس ابد محکوم شد.
انتخابات ریاست جمهوری در سوریه امروز برگزار می شود
اسد کنترل بیشتر کشور خود را به دست گرفته است ، جایی که برخی از رای دهندگان این هفته در مراکز رای دهی احاطه شده توسط ساختمان های بمب گذاری شده رای خواهند گرفت. وی در حساب کاربری خود در فیس بوک که شعار "امید از طریق کار" را دارد ، گفت: "اگر جنگ خود را در دستور کار ما قرار دهد ، به معنای جلوگیری از انجام وظایف نیست."............امسال رقبای اسد ، معاون وزیر سابق کابینه ، عبدالله سلوم عبدالله و محمود احمد مارعی ، رئیس یک حزب مخالف کوچک هستند. سوریه قبل از جنگ دارای یک پایگاه صنعتی کوچک اما در حال رشد بود و مقدار کمی روغن از شمال شرقی خود تولید می کرد که اکنون تحت کنترل کردها است و بیشتر گندم آن در آنجا کشت می شود. سایر نیازهای غذایی عمدتا از سواحل حاصلخیز مدیترانه آن تأمین می شد. شهر حلب تولید کننده دارو و تامین کننده ی دارو کشورهای عربی بود که با اقدام سریع ترکیه و اردن این بازار در منطقه به آنان رسید .شرکت های ایرانی بعلت عدم برنامه و فقدان مدیریت هوشمند هیچ نصیبی از خلا بازار نبردندا
جریان لیبرال صهیونیست اسرائیل از حق بازگشت به خانه ی فلسطینی ها می گوید !
گر فلسطینیان حق بازگشت به وطن خود را ندارند ، ما نیز صاحب چنین حقی نیستیم. .....در جنگ بر سر آینده اسرائیل و فلسطین ، که در آن خصومت ها اغلب دیرینه و ابدی تلقی می شود ، پیتر بینارت چهره نادری است که در این نزاع خود را کنار کشیده و از کار افتاده است. پیتر بینارت نام خود را به عنوان یك تندروی صهیونیسم لیبرال و یكی از طرفداران برجسته چپ میانه در جنگ عراق ، هم به عنوان سردبیر روزنامه "جمهوری نو "و هم چهره ای آشنا در اخبار تلویزیون کابلی ، بر زبان ها جاری ساخته است ،اما او بیشتر دهه گذشته را صرف تجدید نظر در این مواضع كرده است. تابستان گذشته ، او یک تغییر در کار خود انجام داد. بینارت در مقاله ای طولانی برای جریان های یهود نوشت: "حقیقت دردناک این است که پروژه ای که صهیونیست های لیبرال مانند من خود را برای دهه ها - یعنی کشوری برای فلسطینیان جدا شده از یک دولت برای یهودیان - به آن اختصاص داده اند ، شکست خورده است." وی از طرف های ذینفع خواست که در جهت ایجاد یک کشور واحد در خاورمیانه تلاش کنند که از حقوق یهودیان اسرائیلی و فلسطینیان محافظت کند.
بلا حدید مدل فلسطینی - امریکایی از هویت خود دفاع می کند
بلا حدید با توجه به درگیری بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها در روز بیت المقدس در این خصوص نوشت: " در تمام زندگیم به من گفته شده است که ملت من غیر واقعی است. به من گفتند پدرم اگر اهل فلسطین باشد هیچ وطنی ندارد. و من اینجا هستم تا اعلام کنم که فلسطین واقعی است و مردم فلسطین باید به حیات خود ادامه دهند." وی از سوی دیگر در پست اینستاگرامی خود نوشت: "نمی‌توان از نابرابری نژادی، حقوق دگرباشان جنسی و حقوق زنان دفاع کرد، رژیم‌های فاسد و توهین کننده و سایر بی عدالتی‌ها را محکوم کرد، با این وجود ترجیح داد که از ظلمی که بر فلسطین وارد می‌شود چشم پوشی کرد. این‌ها با یکدیگر جمع نمی‌شود." بلا حدید ادامه می دهد که "شما نمی‌توانید انتخاب کنید که حقوق بشر در مورد چه کسانی اهمیت بیشتری دارد."
براي جبران راه‌پيمائي روز قدس
فردا، آخرين جمعه ماه مبارک رمضان امسال و روز قدس است. هرچند امسال به دليل همه‌گيري ويروس کرونا امکان برگزاري راه‌پيمائي وجود ندارد، ولي قلب‌هاي مسلمانان در سراسر جهان با قدس است زيرا قدس، قلب امت اسلامي است. امام خميني که فرمودند «روز قدس روز اسلام است» به اين دليل بود که سرزمين فلسطين قطعه‌اي از سرزمين اسلامي است و مسجدالاقصي که در بيت‌المقدس قرار دارد قبله اول مسلمانان است. در روز قدس، مسلمانان به هر شکلي که بتوانند آزادي قدس و سرزمين اشغال‌شده فلسطين را فرياد مي‌زنند و اين فرياد تا آزادي قدس و فلسطين از اشغال رژيم جعلي و غاصب صهيونيستي ادامه خواهد داشت.
پافوس، شروع توطئه جديد
وزراي امور خارجه يونان، قبرس، امارات و رژيم صهيونيستي در يک اجلاس چهارجانبه در شهر «پافوس» قبرس، اولين گام را در شکل دادن به همکاري امارات با رژيم صهيونيستي و هم‌پيمانانش در منطقه برداشتند. اين همکاري ابعادي دارد که اخلال در امنيت منطقه يکي از آنهاست. در حاشيه اين نشست، گابي اشکنازي وزير خارجه رژيم صهيونيستي از ديدار با انور قرقاش مشاور امور خارجي امارات ابراز خوشحالي کرد و در توييتي نوشت: با مسئول اماراتي راه‌هاي اجراي توافقنامه‌هاي امضا شده در سايه عادي‌سازي روابط را بررسي کرديم. خوشحالي اشکنازي از برگزاري اجلاس «پافوس» نشان‌دهنده دست‌يابي رژيم صهيونيستي به موفقيت مطلوب اين رژيم است. رسانه‌هاي صهيونيستي اعلام کردند اين نشست چهارجانبه که در نوع خود اولين‌بار است که برگزار مي‌شود، موضوعاتي را مورد بررسي قرار داده که پرونده ايران يکي از آنهاست. پرونده ترکيه نيز بگونه‌اي در اين اجلاس مطرح شده و طبيعي است که دامنه مباحث اجلاس «پافوس» با وسعتي به گستردگي کل منطقه خاورميانه خواهد بود و رژيم صهيونيستي با استفاده از وابستگي شيوخ امارات به صهيونيسم بين‌الملل از يکطرف و بهره گرفتن از خصومت قديمي يونان با ترکيه از طرف ديگر، قصد دارد آن را به ابزاري براي اخلال در امنيت منطقه تبديل نمايد. قبرس، ماده اصلي منازعات ميان ترکيه و يونان است که از دوران عثماني باقي مانده و هماهنگي بخش ترک‌نشين آن با ترکيه همواره مورد اعتراض يونان بوده است. دولت ترکيه نيز متقابلاً قبرس را متعلق به خود مي‌داند و بخش يوناني‌نشين آن جزيره را منطقه تحت اشغال يونان تلقي مي‌کند. بدون اينکه درباره اين منازعه و حقانيت يکي از طرفين آن نظري بدهيم، اين نکته را به روشني مي‌توان دريافت که برگزاري اجلاس چهارجانبه يونان، امارات، رژيم صهيونيستي در «پافوس» با هدف سهيم کردن قبرس يوناني‌نشين در اخلالگري‌هاي رژيم صهيونيستي در منطقه صورت گرفته است، اقدامي که بشدت تحريک‌آميز است و حساسيت ترکيه را برمي‌انگيزاند.
پمپئی مصر باستان کشف گردید
در بیانیه مطبوعاتی درباره این کشف آمده است: "لایه های باستان شناسی برای هزاران سال دست نخورده باقی مانده است ، و ساکنان دنیای باستان مانند دیروز باقی مانده اند.
لبنان روزه داری دسته جمعی در ماه رمضان را ممنوع کرد
کمیته مقابله با ویروس کرونا در لبنان برای جلوگیری از گسترش این ویروس، افطارهای دسته جمعی مسلمانان در ماه رمضان را ممنوع اعلام کرد. کمیته مقابله با ویروس کرونا در لبنان اعلام کرد: "ضیافت و برپایی چادرهای افطاری ممنوع است. همچنین انجمن ها و موسسات خیریه تنها مجاز به توزیع غذا پس از دریافت اجازه از وزارت امور داخلی و شهرداری ها هستند". همچنین در ماه رمضان که از 13 آوریل آغاز می شود، مقررات منع رفت و آمد که قبلاً وضع شده بود، از ساعت 9:30 بعد از ظهر تا 5:00 صبح در سراسر لبنان باقی خواهد ماند.
شکاف در خانواده پادشاهی
در این بیانیه ، شاهزاده گفت که به او اطلاع داده شده است که به دلیل شرکت در جلساتی که پادشاه مورد انتقاد قرار گرفته مجازات می شود ، هرچند که خود وی را به عنوان منتقد مستقیم متهم نکردند. وی گفت: وی به رئیس ارتش گفت: "من مسئول شکست دولت ، فساد اداری و بی کفایتی نیستم که در 15 تا 20 سال گذشته در ساختار حکومتی ما رایج بوده و بدتر شده است. من مسئولیتی در قبال عدم ایمان مردم به نهادهای خود ندارم. آنها مسئول هستند. "
بازداشت خانگی ولیعهد اردن+ ویدئو
ولیعهد سابق اردن می گوید که در امان در حصر خانگی است. ارتش بازداشت شاهزاده حمزه بن حسین را انکار کرده است ، اما می گوید که وزیر پیشین ، یکی از اعضای خانواده سلطنتی و دیگران به عنوان ادامه تحقیقات بازداشت شده اند. شاهزاده حمزه در ویدئویی رهبران اردن را به فساد ، بی کفایتی و آزار و اذیت متهم کرد. لبنان ، مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس همه با شاه عبدالله پادشاه اردن ابراز همبستگی کرده اند.
کانال سوئز مسدود شد +ویدئو
یک کشتی غول پیکر کانتینر دار در کانال سوئز پس از آنکه یک باد شدید آن را از مسیر خارج کرد ، باعث مسدود شدن کانال گردید . این تصادف باعث به خاک نشستن کشتی در کانال شد. اپراتور کشتی گفت: یک کشتی کانتینر دار با پرچم پاناما و مالکیت یک ژاپنی ، "پس از برخورد شدید با باد به آن ، به طور تصادفی به خاک نشست ". کشتی با 400 متر (1300 فوت) طول و 59 متر عرض به صورت پهلو در یکی از نقاط باریک کانال قرار گرفته است و دیگر کشتی ها نمی توانند آن را دور بزنند.
وضعیت نامطلوب امنیت غذایی در سوریه
جایگاه سوریه در شاخص امنیت غذایی در بین ۱۱۳ کشور مورد مطالعه ۱۰۱ اعلام شده است.این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن چهار عامل توان مالی تهیه غذا، در دسترس بودن، کیفیت و میزان منابع طبیعی موجود برای تهیه غذا صورت گرفته است. چندی پیش نیز برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ در مدت شش ماه ۳.۱ میلیون نفر به تعداد افراد در معرض تهدید غذایی در سوریه افزوده‌شده که این تعداد را به ۱۲.۴ میلیون نفر رسانده است. این رقم حدود ۶۰ درصد جمعیت فعلی سوریه است. این در حالی است که سوریه قبل از بحران، سالانه ۴ میلیون تن گندم تولید می‌کرد که ۱.۵ میلیون تن آن صادر و۲.۵ میلیون آن نیز در داخل مصرف می‌شد. با آغاز بحران تولید گندم به شدت کاهش یافت و سوریه را نیازمند واردات کرد.
سربازان آمریکایی در حال آزاد سازی عراق
اور محل بازدید پاپ فرنسیس رهبرکاتولیک بود ؛ سال 2010 سربازان آمریکایی وقتی از پله های اور بالا می رفتند ، دیده می شوند .
اور ، محل تولد حضرت ابراهیم
پاپ در برنامه سفر خود از منطقه اور دیدار می کند که برای ادیان مختلف با ارزش و مهم است
پاپ فرانسیس در اور
پاپ فرانسیس در یک دعای عمومی و بین مذهبی در محوطه باستان شناسی اور ، در عراق شرکت کرد که به طور سنتی زادگاه حضرت ابراهیم گفته می شود
مرگ کارگران مهاجر در قطر
تجزیه و تحلیل گاردین ، ​​با ادامه اقدامات آمادگی برای مسابقات 2022 ، رقم تکان دهنده ای را در دهه گذشته نشان می دهد که دست کم گرفته شده است ..... گاردین می تواند اسامی بیش از 6500 کارگر مهاجر از هند ، پاکستان ، نپال ، بنگلادش و سریلانکا در قطر از زمان کسب حق میزبانی جام جهانی 10 سال پیش فوت کرده اند را انتشار دهد. یافته ها ، از منابع دولتی جمع آوری شده ، به معنای این است که از شب دسامبر 2010 که خیابان های دوحه پر از جمعیت شادمان و به وجد آمده برای پیروزی قطر بود ، هر هفته به طور متوسط ​​12 کارگر مهاجر از این پنج کشور جنوب آسیا جان خود را در قطر از دست می دهند. داده های هند ، بنگلادش ، نپال و سریلانکا نشان داد که 5،927 مرگ کارگر مهاجر در دوره 2011-2020 رخ داده است. به طور جداگانه ، اطلاعات سفارت پاکستان در قطر 824 مورد دیگر از کارگران پاکستانی را بین 2010 و 2020 اعلام کرد....... تعداد کشته شدگان قطر در صفحات گسترده داده های رسمی ذکر شده است که در آن علل مرگ: صدمات ناخوشایند متعدد به دلیل سقوط از ارتفاع. خفگی ناشی از حلق آویز شدن علت نامشخص مرگ بر اثر تجزیه . ذکر شده است اما در میان دلایل ، عمده ترین آنها تا حدودی "مرگ طبیعی" است که اغلب به نارسایی حاد قلبی یا تنفسی نسبت داده می شود. براساس اطلاعات به دست آمده توسط گاردین ، ​​69 درصد مرگ و میرها در میان کارگران هندی ، نپالی و بنگلادشی به عنوان طبیعی طبقه بندی شده است. تنها در میان عندی ها این رقم 80٪ است.
پاپ فرانسیس به عراق می رود+ ویدئو
پاپ فرانسیس برای یک دیدار سه روزه به عراق می رود ،این اولین سفر او به خارج از ایتالیا از زمان شیوع بیماری همه گیر کوید 19 است. پاپ روز جمعه که وارد بغداد می شود ، بعد از استقبال با رئیس جمهور برهم صالح و همچنین رهبران مذهبی و نمایندگان جامعه مدنی در کاخ ریاست جمهوری دیدار خواهد کرد. روز بعد ، فرانسیس به شهر نجف پرواز خواهد کرد و با آیت الله العظمی علی سیستانی دیدار خواهد کرد. روز یکشنبه ، پاپ فرانسیس به اربیل ، پایتخت کردستان عراق سفر می کند و در آنجا با رهبران مذهبی و مدنی منطقه خودمختار دیدار می کند.