درخواست روسیه : یک ایستگاه فضایی برای چرخش بدور ماه به نام دروازه

استخراج از منابع ماه در توافق 8 کشور

تاریخ انتشار : ۰۴:۲۰ ۲۴-۰۷-۱۳۹۹

ناسا اعلام کرد که هشت کشور یک توافق نامه بین المللی موسوم به توافقنامه آرتمیس را امضا کرده اند ، آنچه ناسا آن را ائتلافی گسترده و متنوع از ملت ها متعهد به اکتشاف استاندارد ماه می داند . ناسا قصد خود را برای ایجاد توافقنامه آرتمیس در ماه مه اعلام کرد ، پس از همکاری با وزارت امور خارجه ایالات متحده و شورای ملی فضایی برای تهیه پیش نویس مجموعه قوانین برای اکتشاف در ماه، نام این سند از برنامهآرتمیس ناسا اتخاذ شد ، اقدامی بلند پروازانه که هدف آن فرستادن زن اول و مرد بعدی به ماه است. ناسا امیدوار است برای برنامه های مختلف با چندین کشور همکاری کند و آژانس توافقنامه آرتمیس را ایجاد کرد تا اطمینان حاصل کند که سایر کشورها می توانند در مورد بهترین روش برای ارسال روبات ها و افراد به سطح ماه به توافق برسند. "آنچه ما سعی می کنیم انجام دهیم ایجاد هنجارهای رفتاری است که هر ملت می تواند با آن موافقت کند."

تبریز امروز:

ناسا اعلام کرد که هشت کشور یک توافق نامه بین المللی موسوم به توافقنامه آرتمیس را امضا کرده اند ، آنچه ناسا آن را ائتلافی گسترده و متنوع از ملت ها متعهد به اکتشاف استاندارد ماه می داند .

ناسا قصد خود را برای ایجاد توافقنامه آرتمیس در ماه مه اعلام کرد ، پس از همکاری با وزارت امور خارجه ایالات متحده و شورای ملی فضایی برای تهیه پیش نویس مجموعه قوانین برای اکتشاف در ماه، نام این سند از برنامهآرتمیس ناسا اتخاذ شد ، اقدامی بلند پروازانه که هدف آن فرستادن زن اول و مرد بعدی به ماه است. ناسا امیدوار است برای برنامه های مختلف با چندین کشور همکاری کند و آژانس توافقنامه آرتمیس را ایجاد کرد تا اطمینان حاصل کند که سایر کشورها می توانند در مورد بهترین روش برای ارسال روبات ها و افراد به سطح ماه به توافق برسند.

"آنچه ما سعی می کنیم انجام دهیم ایجاد هنجارهای رفتاری است که هر ملت می تواند با آن موافقت کند."
ناسا پیش نویس توافق نامه ها را به سایر کشورهای فضانورد منتشر کرد و پس از جلب نظر آنها ، آژانس به سند نهایی رسید که شامل استانداردهایی برای مواردی مانند استخراج ماه و چگونگی کنترل درگیری ها در سطح ماه است. مدیر ناسا جیم بریدنستین می گوید هدف اصلی این است که همه در یک سند در مورد اکتشافات قمری در یک قرارداد قرار بگیرند و از هرگونه سوتفاهم یا درگیری بین المللی در آینده جلوگیری کنند. بریدنشتاین در طی یک تماس مطبوعاتی قبل از صدور اعلامیه گفت: "وقتی به توافقنامه آرتمیس فکر می کنیم ، آنچه در تلاش هستیم انجام دهیم ایجاد هنجارهای رفتاری است که هر ملتی می تواند با آن موافقت کند."

هفت کشوری که همراه با ایالات متحده قرارداد را امضا کرده اند عبارتند از: استرالیا ، کانادا ، ژاپن ، لوکزامبورگ ، ایتالیا ، انگلستان و امارات متحده عربی. ناسا می گوید که با کشورهای دیگر علاقه مند به امضا نیز گفتگو کرده است ، اما این هفت کشور توانستند سریعترین روند فرآیند بین آژانس را طی کنند. به گفته ناسا ، این بدان معناست که کشورهای بیشتری می توانند خیلی زود - حتی قبل از پایان سال - به توافق نامه بپردازند. در جریان جلسه توجیهی ، مایک گلد ، مدیر عضو ناسا برای دفتر روابط بین الملل و بین آژانس ، گفت: "این اولین اعلامیه کاملاً آغازین و پایانی برای پیوستن کشورها به توافق نامه ها نیست."

روسیه ، بزرگترین شریک ناسا در پروازهای فضایی انسان و ایستگاه فضایی بین المللی به طور قابل مشاهده در لیست اولیه وجود ندارد. دیمیتری روگوزین ، رئیس برنامه فضایی روسیه ، کاملاً روشن کرده است که او طرفدار توافق نامه ها یا برنامه آرتمیس ناسا نیست. هنگامی که ناسا برای اولین بار توافق نامه ها را اعلام کرد ، روگوزین آن را به "حمله ماه" تشبیه کرد. و همین دیروز ، روگوزین در طی یک پنل در کنگره بین المللی نجوم گفت که برنامه آرتمیس بیش از حد" آمریکا محور " است. چین ، دیگر قدرت اصلی فضایی ، نیز در این توافق نامه وجود ندارد ، هرچند به دلیل قانونی که توسط کنگره تصویب شده است ، ناسا مدت طولانی است که از همکاری و یا ارتباط مستقیم با این کشور در پروژه های فضایی محدود شده است. بریدنشتین می گوید ، این قانون برای نزدیک شدن ناسا به چین باید تغییر کند. بریدنشتین گفت: "اگر رفتار چین به گونه ای اصلاح شود كه كنگره - جمهوری خواهان و دموكرات ها - گرد هم آیند و بگویند ،" ببینید ، ما می خواهیم چین را درگیر كنیم "، ناسا آماده است. "اما در این مرحله ، این فقط در کارت ها نیست و ما در ناسا همیشه قانون را دنبال خواهیم کرد."

مدتها قبل از ایجاد توافقنامه آرتمیس ، کشورهای جهان قبلاً یک توافق نامه بین المللی بزرگ را امضا کرده بودند که در مورد چگونگی کاوش در فضا متمرکز بود. این توافق نامه که به عنوان پیمان فضای خارج از  زمین شناخته می شود ، در سال 1967 به اجرا درآمد و تعیین کرد که اکتشاف فضا باید یک کار مسالمت آمیز باشد. همچنین گفت که کشورها نباید سلاح های کشتار جمعی را در فضا قرار دهند و ملتها نباید از سایر مقررات ادعای مالکیت جهان های دیگر کنند.

با این حال ، پیمان فضای خارج از  زمین بسیار مبهم است - به همین منظور - به این معنی که فضای زیادی برای تفسیر بندهای مختلف وجود دارد. هدف از توافقنامه آرتمیس ارائه کمی شفافیت بیشتر در مورد چگونگی نقش ایالات متحده است که می خواهد ماه را کشف کند بدون اینکه مراحل آهسته معاهده سازی را طی کند. بریدنشتین گفت: "ما این کار را با رعایت پیمان فضای خارج از  زمین انجام می دهیم" ، و اضافه کرد که ناسا در تلاش است "پویایی ایجاد کند که در آن پیمان فضای خارج از  زمین واقعاً اجرا شود."


یک نکته مهم که ناسا می خواست در این توافق نامه روشن کند این است که کشورها می توانند منابع منشأ گرفته از ماه را داشته باشند و از آنها استفاده کنند. به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس ، ناسا امیدوار است مواد قمری ، مانند خاک ماه یا یخ آب را که تصور می شود در سایه دهانه های ماه است ، استخراج کند. پیمان فضایی خارج از زمین ادعای یک نهاد سیاره ای دیگر را منع می کند ، اما سیاست ایالات متحده این است که کشورها و شرکت ها می توانند صاحب موادی شوند که از جهان های دیگر استخراج می کنند. بریدنشتین گفت: "ماده دوم پیمان فضای خارج از کشور می گوید شما نمی توانید ماه را برای حاکمیت ملی مناسب کنید." "ما کاملاً با آن موافق هستیم و از آن استقبال می کنیم. ما همچنین معتقدیم که دقیقاً مانند اقیانوس می توانید از اقیانوس منابعی استخراج کنید. اما این بدان معنا نیست که شما صاحب اقیانوس هستید. اگر شما بتوانید منابعی را از ماه استخراج کنید. می توانید منابع را در اختیار داشته باشید اما ماه را در اختیار نداشته باشید. "

این یک تفسیر از پیمان فضای خارج از زمین است که همه ممکن است در آن توافق نکنند. یک زوج محقق که هفته گذشته در ژورنال ساینس می نویسند ، از کشورها خواسته اند تا در مورد مخالفت های خود با این تفسیر صحبت کنند و ایالات متحده برای مذاکره در مورد استخراج فضا باید روند معاهده سازمان ملل را طی کند. محققان در ساینس نوشتند: "اقدامات ناسا باید برای آنچه انجام می شود؛ کاملا دیده شود - یک تلاش هماهنگ و استراتژیک برای هدایت همکاری فضایی بین المللی به نفع منافع تجاری کوتاه مدت ایالات متحده ، با کم توجهی به خطرات موجود"

"شما باید توانایی استخراج منابع از ماه را داشته باشید."
این توافق نامه موارد دیگری مانند "مناطق ایمنی" را ترسیم می کند - مناطقی که در آنجا کار روی ماه انجام می شود و سایر کشورها نباید در آن دخالت کنند. این موافقت نامه ها همچنین خواستار حفاظت از مکانهای میراثی است ، که می تواند به معنای مناطقی باشد که ناوشکن های آپولو ناسا سطح ماه را لمس کرده اند. این سند موارد شفافیت ، به اشتراک گذاری داده ها ، ثبت اشیای فضایی و موارد دیگر را مطرح می کند.

موضوع دیگری که توسط این توافق نامه ها مورد توجه قرار گرفته است ، ایده همکاری با یکدیگر است - این که فضاپیماهای کشورهای مختلف باید برای کار با سخت افزار ملل مختلف در سراسر جهان طراحی و ساخته شوند. این چیزی است که حتی کشورهایی که توافق نامه را امضا نکرده اند می توانند در مورد آن توافق کنند. روز گذشته ، روگوزین روسیه از ناسا خواست تا یکی از اصلی ترین عناصر آرتمیس خود را - یک ایستگاه فضایی برای چرخش بدور ماه به نام دروازه - طراحی کند تا وسایل نقلیه آینده روسیه بتوانند به ایستگاه متصل شوند.

سرانجام ، توافقنامه آرتمیس هنوز هم فقط مجموعه ای از دستورالعمل ها ، بدون هیچ مکانیسم اجرایی تعریف شده ای است. اگر کشوری توافق نامه را امضا کند و یکی از مقررات را نقض کند ، هیچ عواقب واقعی وجود ندارد. با این حال ، بریدنشتین امیدوار است که درگیری سایر ملت ها برای اطمینان از رفتار کشورها مطابق با توافق نامه ها کافی باشد. وی گفت: "من فکر می کنم که می توان فشار زیادی را به کشورهایی وارد کرد که تصمیم می گیرند بخشی از برنامه آرتمیس باشند اما پس از آن طبق قوانین بازی نمی کنند."

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@