بیروت عروس خاورمیانه دوباره تیره بختی را دید

انفجار مواد نیتریت امونیم بیروت را در هم پیچید + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۲:۵۲ ۱۶-۰۵-۱۳۹۹

مقامات لبنانی می گویند ، هزاران تن نیترات آمونیوم که در انبار در بندر بیروت ذخیره شده است ، باعث انفجار قدرتمندی شد که روز سه‌شنبه این شهر را ویران کرد و باعث کشته شدن بیش از 130 نفر ، دست کم 4000 نفر زخمی و آسیب به 300،000 خانه در شهر شد. نیترات آمونیوم در کود و در صنعت معدن به عنوان ماده منفجره جهت انفجار سنگ و جابجایی تپه های زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد همچنین کاربردهای نظامی دارد.

تبریز امروز:

جان اسمای قبل از آنكه به عنوان خبرنگار بخش جنگ مجله تایمز باشد ، مأمور خنثی سازی بمب در نیروی دریایی ایالات متحده بود. اینجا اطلاعاتی است که وی درباره انفجار در بیروت جمع آوری کرده است.

مقامات لبنانی می گویند ، هزاران تن نیترات آمونیوم که در انبار در بندر بیروت ذخیره شده است ، باعث انفجار قدرتمندی شد که روز سه‌شنبه این شهر را ویران کرد و باعث کشته شدن بیش از 130 نفر ، دست کم 4000 نفر زخمی  و آسیب به 300،000 خانه در شهر شد.

نیترات آمونیوم در کود و در صنعت معدن به عنوان ماده منفجره جهت انفجار سنگ و جابجایی تپه های زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد همچنین کاربردهای نظامی دارد.

این امر باعث بروز حوادث قبلی و نیز مؤثر در اقدامات تروریستی شده است. نیترات آمونیوم وسیله توسط افراد تندرو برای منفجر کردن ساختمان فدرال آلفرد پی موراه در شهر اوکلاهما ، در سال 1995 استفاده شد.

 

چه اتفاقی در بیروت افتاد؟
فیلم های ارسال شده به صورت آنلاین از انفجار بیروت در 4 آگوست فاجعه را با سرعت وحشتناک نشان داد. دود سفید ناشی از آتش سوزی در انبار، در نزدیکی سیلوها باعث انفجار گسترده ای از دود قرمز شد. ابر کروی بخار آب تشکیل می شود که موج شوک به سمت خارج می گردد ، به دور سیلوها می پیچد و در مرکز شهر بیروت ناپدید می شود. فیلم های نزدیک به انفجار نشان می دهند که چگونه دیوار نزدیک هوای فشرده شده هرچه پیشروی می کند همه چیز را در مسیر خود خرد می کند و در نهایت دوربین ها را به پرواز در می آورد.

چه چیزی باعث چنین انفجار بزرگ شده است؟
به گفته دولت لبنان ، حدود 2750 تن کود نیترات آمونیوم در یک انبار در حوضه بیروت بیروت ذخیره شده و به آتش کشیده شده و بعداً منفجر شد. این کود بیش از شش سال پیش در یک کشتی باری که متعلق به روسیه بود وارد شهر شد و یک توقف غیرمترقبه در شهر کرد. مقامات بندر لبنان گفتند که آنها چندین پرونده به دادگاه ها ارسال کردند تا بتوانند موجودی را از بین ببرند ، اما هیچ جوابی کسب نکردند.

چگونه ممکن است کود منفجر شود؟
نیترات آمونیوم به خودی خود نسبتاً بی ضرر است. اما اگر به منبع سوخت اضافه شود و تحت فشارهای شدید مانند گرما و فشار قرار گیرد ، می تواند منفجر شود. اگرچه ما دقیقاً نمی دانیم چه اتفاقی در بیروت افتاده است ، اما اندازه نیترات آمونیوم جمع آوری شده سرنخ هایی را ارائه می دهد. اگر در چنین مقادیر فله ای در معرض آتش سوزی قرار بگیرید و در یک محیط نیمه محکم مانند یک انبار باشد ، احتمال انفجار قوی وجود دارد .

آیا قبلاً این اتفاق افتاده است؟
 در سال 1947 ، یک انفجار در تگزاس سیتی ، تگزاس ، پس از آتش سوزی دو کشتی باربری حامل نیترات آمونیوم ، حداقل 581 نفر را کشته و 3500 را زخمی کرد. در سال 2013 ، یک کارخانه کود در غرب ، تگزاس ، آتش گرفت و منفجر شد و در نتیجه 15 نفر کشته شدند. در سال 2015 ، فاجعه ای در تیانجین چین رخ داد ، هنگامی که یک انفجار کود منجر به کشته شدن 165 نفر در یک بندر شلوغ شد.

در سال 1995 بسیاری از آمریکایی ها با خطرات نیترات آمونیوم ناشی از تخریب ساختمان فدرال آلفرد پی موراه در شهر اوکلاهوما ، اوکلا ، توسط تندرو ها در سال 1995 آشنا شدند. کامیون اجاره ای که جلوی ساختمان منفجر شده است.

انفجار در بیروت چقدر قدرتمند بود؟
این بنا به گفته برایان كاستنر ، یكی از بزرگترین انفجارهای غیر هسته ای در تاریخ اخیر بوده است ، به گفته بریان كاستنر ، بازرس سلاح : "این بزرگترین انفجار در یک منطقه شهری در دهه ها است." "تأثیر آن بر انسان ها  چیز مهمی است و مردم را در ده کیلومتری دورتر از آن تحت تأثیر قرار داده است."

در حالی که انداز گیری دقیق نیروی انفجار بیروت دشوار است ، ارتش ایالات متحده فرمولی را ارائه می دهد که به تکنسین های بمب اجازه می دهد تا یک روش سریع برای محاسبه قدرت انفجار فقط با کاغذ و مداد ، با تبدیل وزن یک ماده منفجره شناخته شده  به تی ان تی استفاده کنند. 

در انبار بیروت 2،750 تن کود وجود داشت ، تقریبا معادل 1،155 تن TNT ، که موج انفجاری به اندازه کافی ایجاد می کند تا بیشتر ساختمانها را در حدود 800 فوت تخریب کند ، و شیشه را بسیار فراتر از محدوده 1.25 مایلی خرد می کند.

چگونه می توان آن را با یک بمب هوا خاموش مقایسه کرد؟
این بار تخریب بزرگتر از قدرتمندترین بمب هوایی معمولی در زرادخانه ایالات متحده است که برای اولین بار در سال 2017 در رزم استفاده شد. این بمب ، GBU-43 Massive Ordnance Air Blast ، دارای وزن انفجاری خالص 18700 پوند یا براساس اطلاعات مرکز اطلاعات مهمات دفاعی ارتش آمریكا ، تقریباً 9.35 تن TNT بود . اما انفجار بیروت کوچکتر از معادل 15000 تنی TNT از کوچکترین سلاح هسته ای که تاکنون در جنگ استفاده شده بود ، بود که این پنجشنبه در 75 سال پیش در هیروشیما فرو ریخت.

آیا می تواند در جای دیگری اتفاق بیفتد؟
این تا حدودی بستگی به اجرای مقررات ایمنی دارد ، که می تواند در کشورها متفاوت باشد. 

**

نیترات آمونیم این ماده پایدار در شرايط خاصي بدون سوخت جانبي يا ديگر کاتاليزور خارجي خود به خود منفجر می شود.
نيترات آمونيوم حاوی انرژي‌زا است که قابليت اشتعال‌زايي آن با تجزیه بوجود می آید . با جمع شدن  مقدار زيادي نيترات آمونيوم روي هم  امکان توليد و گسترش آتش بدون نياز به عامل خارجي نظير بنزين يا گازوئيل فراهم می آید.
با گرم شدن ، نيترات آمونيوم در اثر واکنش‌هاي شيميايي اکسيژن آزاد مي‌کند، موضوعی که باعث شعله‌ورتر شدن آتش مي‌شود. در همان حال که ماده شيميايي گرم مي‌شود، گاز داغ در هوا منتشر مي‌شود و در صورتي که مکان بسته باشد اين گازها روي هم جمع شده و باعث يک انفجار يکپارچه خواهند شد.
بطور كلي كود‌هاي شيميايي نيتروژن‌دار (ازته) مثل آمونيوم نيترات، كود اوره و كود‌هاي منو و دي و‌تري آمونيوم فسفات كه داراي ميزان نيتروژن بين 20 تا 30 درصد هستند بخاطر ناپايداري ساختار مولكولي، پتانسيل انفجاري دارند و بعضاً در مقابل شوك‌هاي صوتي يا ضربه‌اي شديد و اعمال بار مثل شوك‌هاي حرارتي قابليت انفجار دارند.
***

بیروت عروس خاورمیانه دوباره تیره بختی را دید، بحران اقتصادی و فقدان مدیریت بر منابع  با مشکلی دیگر مواجه شده است که توهم های تئوری توطته در کنار آن  مشکلات بسیاری را برای این کشور ایجاد نموده است.

 


نظرات کاربران


@