کاهش و انقراض نسل پرندگان

آسمان خالی از پرنده می شود؟ + 3 ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۷:۴۷ ۲۹-۰۶-۱۳۹۸

آسمان در حال خالی شدن است. دانشمندان روز پنجشنبه گزارش دادند كه تعداد پرندگان در آمریكا و كانادا از سال 1970به میزان 29 درصد كاهش یافته است. اکنون نسبت به 50 سال پیش 2.9 بیلیون پرنده کمتر در حال پرواز هستند. کارشناسان از مدت ها قبل می دانند که برخی از گونه های پرنده در معرض انقراض قرار گرفته اند. اما این تحقیق جدید ، بر اساس یک بررسی گسترده از بیش از 500 گونه ، کاهش شدید را حتی در بین پرندگان به طور سنتی فراوان مانند رابین ها و گنجشک ها نشان می دهد.

تبریز امروز :

آسمان در حال خالی شدن است. دانشمندان روز پنجشنبه گزارش دادند كه تعداد پرندگان در آمریكا و كانادا از سال 1970به میزان 29 درصد كاهش یافته است. اکنون نسبت به 50 سال پیش 2.9 بیلیون پرنده کمتر در حال پرواز هستند.

 

این تحلیل ، که در مجله Science منتشر شده است ، جامع ترین و جاه طلبانه ترین تلاش است که برای یادگیری آنچه که در مورد جمعیت پرندگان اتفاق می افتد . این نتایج محققان و سازمانهای حفاظت را شوکه کرده است.

در بیانیه روز پنجشنبه ، دیوید یارنولد ، مدیر و رئیس اجرایی انجمن ملی Audubon ، این یافته ها را "یک بحران تمام عیار" خواند.

کارشناسان از مدت ها قبل می دانند که برخی از گونه های پرنده در معرض انقراض قرار گرفته اند. اما این تحقیق جدید ، بر اساس یک بررسی گسترده از بیش از 500 گونه ، کاهش شدید را حتی در بین پرندگان به طور سنتی فراوان مانند رابین ها و گنجشک ها نشان می دهد.

A dark-eyed junco.

به احتمال زیاد علل بسیاری وجود دارد که مهمترین آنها شامل از بین رفتن زیستگاه و استفاده گسترده تر از سموم دفع آفات می باشد. کتاب "نبوت خاموش" ، نوشته نبوی راشل کارسون در سال 1962 در مورد مضرات ناشی از سموم دفع آفات ، عنوان آن را از شهرک ساکت غیر طبیعی در دنیایی که پرندگان خود را گم کرده است می گیرد:

"صبح ها که یک باره  با طوفان طلوع آفتاب غوغا می کرد ، از صدای کبوترها ، قمری ها، بلبل ها ، آچارها و دیگر پرندگان ، دیگر صدایی شنیده نمی شد."

کوین گاستون ، زیست شناس حفاظت از دانشگاه Exeter ، گفت که یافته های جدید نشان دهنده چیزی بزرگتر در ماجرا ست: "این از بین رفتن طبیعت است."

گونه های پرنده رایج برای اکوسیستم ها ، کنترل آفات ، گرده افشانی گل ها ، گسترش بذرها و احیای جنگل ها بسیار حیاتی است. وقتی این پرندگان ناپدید می شوند ، زیستگاه های قبلی آنها اغلب در همان شرایط نیستند.

A cactus wren.

هیلاری جوان ، زیست شناس حفاظت در دانشگاه گفت: "کاهش گنجشک یا پرنده قهوه ای کوچک شما ممکن است به همان اندازه تلفات تاریخی عقابهای طاس یا پرندگان کوچک ماسه ای را به خود جلب نکند ، اما تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت." 

تیمی از محققان از دانشگاه ها ، سازمان های دولتی و سازمان های غیرانتفاعی در مطالعه جدید همکاری کردند ، که روش های قدیمی و جدیدی را برای شمارش پرندگان بهمراه داشت.

ده ها سال است که متخصصان پرنده شناس حرفه ای توسط گروه های متشکل از مراقبان پرنده اختصاصی به آماتورها کمک می کنند که مشاهدات خود را به پایگاه داده ها ارائه دهند و هر ساله به انجام نظرسنجی از جمعیت پرندگان کمک می کنند.

در مطالعه جدید ، محققان برای برآورد جمعیت 529 گونه بین سالهای 2006 تا 2015 ، به آن نظرسنجی ها متوسل شده اند.

“It’s not just these highly threatened birds that we’re afraid are going to go on the endangered species list,” said Kenneth V. Rosenberg, a conservation scientist. “It’s across the board.”

این تخمین ها 76 درصد از کل گونه های پرنده در ایالات متحده و کانادا را شامل می شود ، اما تقریباً کل جمعیت پرندگان را نشان می دهد. (گونه هایی که برای آنها داده های کافی وجود نداشت تا بتواند تخمین های محکم را در تعداد کمی نشاندهد.)

محققان سپس از سوابق تماشای پرندگان برای برآورد جمعیت هر گونه از سال 1970 استفاده کردند ، اولین سالی که داده های محکمی برای آن وجود دارد.

اسکات لوس ، زیست شناس حفاظت در دانشگاه ایالتی اوکلاهما که همراه بخشی از این تحقیق جدید است ، گفت: "این رویکرد ترکیب تخمین های فراوانی جمعیت در همه گونه ها و جستجوی یک روند کلی بی سابقه است."

کنت ولز روزنبرگ ، دانشمند حفاظت از دانشگاه کرنل و محافظت از پرندگان آمریکایی ، و نویسنده اصلی این تحقیق جدید گفت: "ما از نتیجه متعجب شدیم - این فقط حیرت انگیز است."

وی گفت: "این فقط راجع به پرندگانینیستند که ما می ترسیم در لیست گونه های در معرض انقراض قرار بگیرند." " موضوع در سراسر ماجرای پرندگان  است."

رادار هوا روش دیگری برای ردیابی جمعیت پرندگان ارائه داد. دکتر روزنبرگ و همكارانش پرندگانی كه از سال 2007 تا 2018 روی 143 ایستگاه در سراسر ایالات متحده از رادار ضبط شده بودند را شمارش كردند. آنها وقتی كه پرندگان در حال مهاجرت زیاد بودند روی اسكن های بهاری متمرکز شدند.

 

مطابق با رکورد ثبت شده در سوابق پرنده. این تیم در آن دوره 14 درصد کاهش داشته است ، 

نیکول میشل ، یک اکولوژیست ارشد کمیسیون جامعه Audubon  گفت: "اگر دو مجموعه داده داریم که یک چیز مشابه را نشان می دهند ، این یک کار خانگی است."

در میان گروه های آسیب دیده ، شکارچی ها قرار داشتند که جمعیت آن 617 میلیون نفر کاهش یافته است. تعداد 440 میلیون نفر از بلک های سفید کمتر از گذشته بوده است.

دکتر روزنبرگ گفت که او از میزان گسترده افت جمعیت شگفت زده شده است. حتی نهال ها - گونه ای که پس از معرفی به ایالات متحده در سال 1890 به یک آفت پرورشی بدل شدند - 83 میلیون پرنده کاهش یافته اند که 49 درصد کاهش یافته است.

Baltimore oriole.

دکتر گاستون ، از دانشگاه اكستر گفت: اروپا نیز در حال از دست دادن پرندگان در بین گونه های رایج است. وی گفت: "اعداد بسیار قابل مقایسه هستند."

دکتر روزنبرگ گفت: این مطالعه جدید برای تعیین علت ناپدید شدن پرندگان طراحی نشده است ، اما نتایج - و همچنین تحقیقات اولیه - به برخی از عوامل اشاره دارد.

گونه های چمن زار با از دست دادن 717 میلیون پرنده تا کنون بیشترین کاهش را تجربه کرده اند. این پرندگان احتمالاً در اثر کشاورزی و توسعه مدرن نابود شده اند.

دکتر روزنبرگ گفت: "هر زمینی که زیر آن شخم زده شود ، و هر منطقه تالابی که تخلیه می شود ، پرندگان را در آن منطقه گم می کنید."

A wood thrush.

علاوه بر از بین رفتن زیستگاه ، سموم دفع آفات ممکن است تلفات زیادی داشته باشد. به عنوان مثال ، یک مطالعه که هفته گذشته منتشر شد ، نشان داد که سموم دفع آفات به نام نونیوتینوئیدها داشتن وزن بیشتری را برای پرندگان دشوار می کنند ودر حالی که وزن  برای مهاجرت ضروری است  و در نتیجه سفرشان را به تاخیر می اندازد.

Wintering snow geese in the Sacramento Valley.

 

محققان برخی از علائم مثبت را پیدا کردند. به عنوان مثال ، عقابهای طاس در حال شکوفایی هستند و جمعیت شاهین 33 درصد رشد کرده است. پرندگان آبی در حال صعود هستند.

در بیشتر موارد ، راز کمی در مورد چگونگی به وجود آمدن این استثنائات وجود ندارد. بسیاری از گونه های پرنده بهبود می یابند که در قرن گذشته توسط سموم دفع آفات ، شکار و سایر فشارها در حال از بین رفتن بودند. اقدامات حفاظت از آنها کاهش را از بین برده است .

دکتر روزنبرگ گفت: "در این موارد ، ما می دانستیم که علل چیست و ما به آن عمل کردیم." آنها مدل های موفقیت هستند. "

اما توضیح برخی جمعیت های پر رونق سخت تر است. پرندگان ریز جنگی مانند vireos در حال افزایشهستند و 89 میلیون پرنده بیشتر از سال 1970 است - 53 درصد افزایش. با این حال ، شکارچی های جنگنده  ، که دارای زیستگاه های مشابه vireos هستند ، 37 درصد کاهش یافته اند.

دکتر روزنبرگ گفت: "من ایده ای ندارم که چرا  پرنده ویروس ها به خوبی پیش می روند." "من دوست دارم یک تحقیق درباره پرندگان ویروس ها انجام دهم و راز آنها را کشف کنم."

دکتر جوان ، از دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا می گوید ، مقیاس شدید کاهش پرندگان بدان معنی است که متوقف کردن آن نیاز به تلاش عظیم دارد. باید از زیستگاهها دفاع کرد ، مواد شیمیایی را محدود کرد ، ساختمانها را دوباره طراحی کرد. وی گفت: "ما در حال استفاده بیش از حد از جهان هستیم ، بنابراین همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد."

 انجمن Audubon خواستار حمایت از زیستگاه های پرنده مانند پرندگان مانند دریاچه های بزرگ و رودخانه کلرادو ، و همچنین برای حمایت از قانون معاهده پرندگان مهاجر است که دولت ترامپ در تلاش است تا آن را پس بگیرد.

انجمن و سایر گروه های طرفداری از پرندگان نیز کارهایی را ارائه می دهند که افراد می توانند انجام دهند. آنها خواستار نگه داشتن گربه ها در داخل هستند ، بنابراین پرندگان کوچکتر را نمی کشند. تعداد زیادی از پرندگان هر سال پس از پرواز به مت پنجره ها و برخورد با آن می میرند. روش هایی وجود دارد که شیشه را برای آنها نمایان تر می کند.

برای برخی از پرندگان ، یافته های این مطالعه صید آنان را تایید کرد.

بورلی گیلنهال ، 62 ساله ، نویسنده بازنشسته کتاب آشپزی و همسرش آندرس ، 256 گونه را در پارک های شرق ایالات متحده مشاهده کرده اند. اما هنگامی که وی در سالهای اخیر از مادرش در کارولینای شمالی بازدید کرد ، به نظر می رسید تعداد پرندگان زیادی وجود ندارد که او از کودکی در آنجا به یاد آورد.

و هنگامی که او در سفرهای کوهپیمایی خود با افرادی در سراسر ایالات متحده صحبت می کند ، خیلی ها همین حرف را می زنند. وی گفت: "اغلب اوقات مردم به شما خواهند گفت ،" این چیزی نیست که قبلاً بوده باشد ".

خسارات تخمین زده شده او را وحشت زده کرده است. او گفت: "اگر کاردینال ها ، جین های آبی و گنجشک ها خوب کار نمی کنند ،" واقعاً ترسناک است. "

 

نیویورک تایمز

ترجمه توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@