هوشیاری به جامعه بازمی گردد.

تلگرام فیلتر شد!

تاریخ انتشار : ۱۶:۳۷ ۱۱-۱۰-۱۳۹۶

شاید حضور مردم در خیابان ها به دعوت همین دولت مردانی بود که بی مهابا به سیاست گذاری هایی دست می زدند که به جای اصلاح و امیدبخشی ، آینده را برای مخاطبین ابری نشان می داد. شایعه افزایش قیمت بنزین تا پنجاه درصد، افزایش قیمت آب مصرفی، تلاش برای تغییر رسمی قیمت نان ماجراهایی نبود که بدون عکس العمل مردم و تاثیرگذاری در دارایی مختصر و نقدینگی آنان به سادگی از منظر آنان رد گردد. بحران های اجتماعی همواره ازساده انگاری در این موضوعات حادث شده اند.

تبریز امروز:

 Image result for social media ban censorship cartoon

به نقل از روزنامه جمهوری اسلامی امروز به هرجا رفتم، مردم مشغول بازی با گوشی هایشان بودند و برای یافتن روشی جهت ورود به برنامه تلگرام در گوشی هایشان!

یکی می گفت فیلتر شکن فقط 2 ساعت دوام آورد و دیگری می گفت اصلا فیلترشکن در روی گوشی من کار نکرد! اما ماجرایی بود که اتفاق افتاده بود، تلگرام فعلا با مشکل مواجه است.

آنچه که امروز به عنوان طنز از چند پدر و مادر و اولیا فرزندان در مدرسه شنیدم ، اولین آن خلاصی خانواده ها از دنیای وحشتناک اعتیاد دیجیتال و گوشی تلفن همراه بود! که در اتلاف عمر و زمان موثر تفکر و خلاقیت و تحصیل به صورت منفی عمل می نمود! و آنان نکته قوت و فرصت را در این بحث یافته بودند.

جالب  تر آنکه ، دعوتنامه ای بود که از طریق تلگرام جهت حضور در جلسه ای برایم ارسال کرده بودند و در نهایت مجبور به دعوت تلفنی شده بودند.

***

مسدود شدن تلگرام یک عکس العمل طبیعی دولت برای کنترل جامعه بود. آنچه که قرار بود دولت مردان بشنوند ؛ دیگر شنیده بودند و علیرغم دانش خود شاید نیاز به تذکر به آنان بود.

شاید حضور مردم  در خیابان ها به دعوت همین دولت مردانی  بود که بی مهابا به سیاست گذاری هایی دست می زدند که به جای اصلاح و امیدبخشی ، آینده را برای مخاطبین ابری نشان می داد.

شایعه افزایش قیمت بنزین تا پنجاه درصد، افزایش قیمت آب مصرفی، تلاش برای تغییر رسمی قیمت نان ماجراهایی نبود که بدون عکس العمل مردم  و تاثیرگذاری در دارایی مختصر و نقدینگی آنان به سادگی از منظر آنان رد گردد.

بحران های اجتماعی همواره ازساده انگاری در این موضوعات حادث شده اند.

از سوی دیگر مدت ها بحث ربودن بیت المال و ثروت جامعه و گریختن از مرزها  به عنوان بحث افکار عمومی مطرح بودند! 3 هزار میلیارد یک کلمه عام ومتداول گردیده بود ! بحران صندوق های غیرلازم برای اقتصاد که موجب از بین رفتن دسترنج مردم شده بود ! و ژن های غالب و برتر!!! که بی آنکه توانمند باشند ؛با انتساب به این و آن درتمام  صحنه های اقتصادی باعث ناکارامدی نظام اقتصادی وفرهنگی و صنعتی شده بودند ، دست بدست هم دادند تا مردم اعتراض خود را به مخاطبین خود نشان دهند!

وحتی در بدترین مرحله آلودگی هوا در میان قطع درختان باغات شهرها و عدم اعتنا به این پدیده و ساخت و سازها بر روی گسل ها با تائیدیه های مهندسین و کمیسیون های متخصص و زلزله نیز به دامن زدن به بحران  روحی مردم دامن زدند.

***

شاید از این به بعد " راه های مدنی تر و  روش های دیگر اعلان نظر" ایجاد و برای مردم آموزش داده شود تا آنان بتوانند به سهولت و بی نیاز به پرخاش حرف های خود را بگویند.

و شاید دولتمردان با نگرش به خود ، راه های بهتر را با راه اندازی صنایع و کسب درامد برای دولت از طریق تولید ملی و ریاضت برای خود و رفاه برای مردم با ایجاد اشتغال جهت مردم  با مدیریت توانمندترین  شهروندان و نه فامیل ترین ها اتخاذ نمایند!

امسال سال اقتصاد مقاومتی و تولید ملی بود ، اما نصب پوسترهای تبریک از جیب بیت المال به مسئول های کوچک برای هر انتصاب در شهر ما همچنان جریان داشت ، طوری که یک  سازمان شهری برای طی یک دوره کوتاه مدت آموزشی برای یک نفر از منسوبین یک فرد دیگر هزینه کرد و نشان داد ، اقتصاد مقاومتی فرمایش مقام رهبری  را هنوز با گذشت بیش از یک ونیم سال درک نکرده اند و برنامه ای نیز برای درک آن ندارند.

***

انتظار می رود این هشدار و اعتراض به فساد و گرانی نتایج خوب و ارزشمندی در اتخاذ تدابیر هوشمندانه برای تقویت اقتصاد وفرهنگ و  دقت در گزینش انسان های متخصص  برای  انجام کارهای مردم در نظام  به ثمر آورد و ظواهر نیز نشان از این امر دارد.


نظرات کاربران


@