دی ملت قیام کرد - به فتنه‌گران اجازه موج‌سواری ندهید

در سالروز حماسه پرشکوه 9

تاریخ انتشار : ۰۶:۵۸ ۱۰-۱۰-۱۳۹۶

بیش از دو سال و نیم است که ثروت و هستی بخش زیادی از مردم، در قالب چند موسسه مالی و مجوز‌دار‌، بخصوص در موسسه کاسپین از بین رفته است! در این مدت، مردم مالباخته بارها و بارها مطالبه قانونی و منطقی خود را به مسالمت‌آمیز‌ترین وجوه ممکن به گوش مسئولین امر رسانده و از آنها تقاضای کمک کرده‌اند، اما دریغ از اقدامی موثر و درخور! این همه درحالی است که اغلب این موسسات با مجوز رسمی بانک مرکزی اقدام به برپایی شعبه‌های مختلف در سراسر کشور نموده و سپرده‌های مردم را جذب کردند. شانه خالی کردن دولت از زیر بار این مسئولیت و سرگردان کردن مردم، جزو برگ‌های سیاه کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بود که حقیقتا به آسانی از یادها نخواهد رفت.

تبریز امروز:

به نقلل از روزنامه کیهان -8  سال بعد از یوم‌الله پرشکوه 9 دی، امسال 9 دی حال و هوای دیگری پیدا کرد و در میان ناباوری آنها که خواب نبودن انقلاب اسلامی را می‌بینند، مراسم نه دی با شکوه‌تر و پرشورتر از همیشه برپا شد.
امسال باشکوه‌تر از همیشه، مراسم نه دی در تهران و مشهد و قزوین و رشت و ده‌ها شهر بزرگ و کوچک دیگر برپا شد و مردم حقیقتا سنگ تمام گذاشتند و کاری کردند که آرزومندان کاخ سفید و نوکرانشان در عربستان و ...، باز هم زبونانه شکست را تجربه کردند.
دیروز یکی از پرشکوه‌ترین سالگردها برای نه دی برگزار شد. در اغلب شهرهای کشور، مردم از نخستین ساعات روز به میدان آمدند و خواب را از چشم دشمنان انقلاب و نظام ربودند. این رخدادی مبارک و باشکوه بود که جا دارد ریشه‌های آن بررسی شود.
عدو شود سبب خیر...
در خصوص این رخداد باشکوه شاید بتوان اینگونه گفت که «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد»! اما چرا؟!
حقیقت این است که گرفتاری‌های معیشتی مردم و ناکارآمدی و قصور و تقصیر دولت، اوضاع اجتماعی را به گونه‌ای کرده که مردم از عملکرد دولت ناامید شده و علی‌رغم گذشت مدت کوتاهی از انتخابات، ریزش وسیعی در بدنه حامیان رئیس‌جمهور شکل گرفته است. کمپین‌های متعدد و همگی حاکی از پشیمانیم، به زبان‌ها و شکل‌های مختلف در جریان است و بی‌هیچ تردیدی، میزان محبوبیت رئیس‌جمهور مستقر به پائین‌ترین سطح خود رسیده است.
این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که بخش مهمی از این نارضایتی‌ها، نارضایتی‌هایی به حق و انتظاراتی درست از جانب مردم است که به نظر می‌‌رسد تازه در موضع حداقلی است و ظاهرا مردم، وعده‌های رئیس‌جمهور در ایام انتخابات را به طور کلی نادیده گرفته‌اند و به حداقل‌ها قناعت کرده‌اند! اما ظاهرا دولت محترم فرصت و انگیزه‌ای برای برآوردن همان انتظارات حداقلی هم ندارد!
موسسات مالی، بلای جان مردم!
بیش از دو سال و نیم است که ثروت و هستی بخش زیادی از مردم، در قالب چند موسسه مالی و مجوز‌دار‌، بخصوص در موسسه کاسپین از بین رفته است! در این مدت، مردم مالباخته بارها و بارها مطالبه قانونی و منطقی خود را به مسالمت‌آمیز‌ترین وجوه ممکن به گوش مسئولین امر رسانده و از آنها تقاضای کمک کرده‌اند، اما دریغ از اقدامی موثر و درخور! این همه درحالی است که اغلب این موسسات با مجوز رسمی بانک مرکزی اقدام به برپایی شعبه‌های مختلف در سراسر کشور نموده و سپرده‌های مردم را جذب کردند. شانه خالی کردن دولت از زیر بار این مسئولیت و سرگردان کردن مردم، جزو برگ‌های سیاه کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بود که حقیقتا به آسانی از یادها نخواهد رفت.
پیچ و خم زندگی!
دولت در روزهای اخیر آگهی تبلیغاتی از عملکرد خود به عنوان گزارش صد روزه در شبکه‌های مختلف پخش می‌کند که مصداق واقعی و بارز قلب حقیقت و نشر اکاذیب است. برای پدری که ماه‌هاست حقوق نگرفته و فرزندان بیکارش در جلوی چشمانش، موجب حسرت و غصه  دائمی‌اش شده‌اند، این آگهی از هر ناسزایی نارواتر است. نخبگان و دلسوزان بارها و بارها به دولت هشدار داده‌اند که دست از آمارسازی بردارد و دل به کار برای مردم ببندد اما ظاهرا گوش شنوایی وجود ندارد.
از آن گذشته، نرخ تورم اعلامی از سوی دولت با وضع جیب و قدرت خرید مردم کمترین همخوانی نداشته و قیمت‌ها بصورت جهشی و پی‌درپی بالا می‌روند و مردم قدرت خریدشان را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی، رئیس‌جمهور محترم از تورم 8 درصدی و رونق 5 درصدی سخن می‌گوید و ناخواسته این پیام را به جامعه می‌دهد که من اصلا در جریان مشکلات شما نیستم و زبان مشترکی بین ما وجود ندارد!
بودجه‌ای که برای مردم نیست!
اما در کنار همه آن مشکلات، دولت در اقدامی عجیب با چشم بستن به همه مشکلات مردم، بودجه‌ای عجیب و غریب به مجلس تقدیم کرد که آه از نهاد هر دلسوزی برآورد. بودجه دولت بر مبنای گرانی مطلق و رها کردن قیمت‌ها و سنگین‌تر کردن بار طبقه فرودست نوشته شده است. از رشد 50 درصدی قیمت سوخت تا افزایش چشمگیر مالیات در این اوضاع وخیم کسب و کار و دهها مشکل دیگر همه و همه در بودجه سال آینده دیده شده و البته همه اینها را سخنگوی محترم دولت با لبخند به مردم پیشکش می‌کند! مردمی که همین چند ماه قبل به قول او و رئیس‌جمهور اعتماد کردند که یارانه هیچ کس قطع نخواهد شد! روی دیگر سکه بودجه اما تلخ‌تر و ناراحت‌کننده‌تر است! خاصه خرجی‌ها و ریخت و پاش‌های تمام نشدنی برای نورچشمی‌ها و یاران اطراف رئیس‌جمهور و برخی مراکز خاص و ...! همایش‌های متعدد و پرخرج و البته بی‌فایده در برابر حقوق حداقلی کارگران و کارمندان ،راه دفاع از این نحو بودجه‌نویسی اشرافی را می‌بندد و دولت را با جماعتی ثناگو و چاپلوس در مقابل مردم قرار می‌دهد.
مردم گله‌مندند
این شرایط سخت، مردم را آزرده‌خاطر کرده است. یک هفته بعد از 22 بهمن سال 95 رهبر معظم انقلاب در سخنانی درس‌آموز، نکات مهمی فرمودند که بیانگر تیزبینی ایشان و اطلاع از اوضاع اقتصادی مردم بود.ایشان در بخشی از آن سخنرانی فرمودند: «مطلب بعدی‌ که می‌خواهم عرض بکنم، خطاب به مسئولین محترم کشور است. به مسئولین عرض می‌کنم که این حضور مردمی در بیست‌و‌دوّم بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعّالیّت‌های ما مسئولین به حساب نیاورید. «مردم گله‌مندند»؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند. مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می‌کنند. هرجا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هرجا بی‌اعتنایی به مشکلات ببینند همین‌جور، هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند. بیست‌ودوّم بهمن حساب خودش را دارد؛ ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین‌کرده‌ برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در بیست‌ودوّم بهمن ظاهر شد، اما توقعات آنها از ما مسئولین یک حرف دیگر است.
خب، ما امسال را عرض کردیم سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»؛ سال دارد تمام می‌شود؛ الان آخر بهمن است، اقدام و عمل باید نشان داده بشود. من اوّل سال هم گفتم که مسئولین کشور -چه مسئولین قوّه‌ مجریّه و دولت، چه مسئولین قوّه‌ قضائیّه، چه مسئولین مجلس؛ فرقی نمی‌کند، همه- آخر سال باید نشان بدهند که در این سال برای اقدام و عمل چه کردند؛ نگویند باید چنین بشود، باید بگویند چنین شد؛ این را باید مشخّص بکنند.
ما امروز دچار مشکلیم، نمی‌شود مشکلات مردم و گلایه‌های مردم را نادیده گرفت؛ مسئولین باید جدّی بگیرند. مسئله‌ بیکاری مهم است، مسئله‌ رکود مهم است، مسئله‌ گرانی مهم است؛ اینها مسائلی است که وجود دارد. البتّه مسئولین تلاش می‌کنند، ما می‌بینیم امّا ظرفیّت‌ها بیش از اینها است. من حالا ان‌شاءالله در وقت خودش عرض خواهم کرد؛ ما در بن‌بست نیستیم، ما در مسائل اقتصادی در بن‌بست قرار نداریم؛ مشکلات هست، از دو طرف، سه طرف، چهار طرف مشکلات هست اما محل خروج از مشکلات هم مشخص است. چه‌جوری می‌شود از این مشکلات خارج شد؟ مسئولین باید تلاش کنند.
بنده چهار پنج سال یا شش سال قبل از این در سخنرانی اوّل سال گفتم که امروز نگاه دشمنان ملّت ایران به مسئله‌ اقتصاد است؛ سعی دارند به اقتصاد کشور فشار بیاورند؛ اقتصاد کشور را آن‌چنان زیر فشار قرار بدهند که مردم دچار مشکل بشوند. وقتی مردم دچار مشکل شدند، دلزده می‌شوند، دلسرد می‌شوند؛ دشمن همین را می‌خواهد. دشمن می‌خواهد مردم از انقلابشان، از نظامشان، از دولتشان، از کشورشان دلسرد بشوند، دلزده بشوند؛ لذا روی مسئله‌ اقتصاد فشار می‌آورد؛ و فشار آوردند. مسئولین باید به این نکته توجه کنند.»
این هشدارها در حدود یکسال قبل داده شد و متاسفانه دولت درگیر سیاسی‌کاری بود و برای مردم کاری نکرد.
شتر در خواب بیند...!
اوضاع سختی معیشتی و گلایه‌های مردم، دشمن را بار دیگر به سودای خام برده است!
در چند روز گذشته، برخی که معترض به عملکرد اقتصادی دولت و بخصوص معترض به بی‌عملی در خصوص موسسات مالی غیرمجاز بودند کوشیدند صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. این حق آنهاست که مسئولان برای گره‌گشایی از کارشان،کمر همت ببندند.
اما همزمان، رسانه‌های مزدور و نیابتی به طمع افتاده سعی در رادیکال کردن فضا کردند.به طراحی شعار و خط‌دهی تجمع پرداختند و همزمان،کاخ سفید ومقامات ارشد آمریکا، حمایت همه‌جانبه خود را از هرگونه آشوب و ناآرامی در ایران اعلام کردند! این درحالی بود که اساسا مطالبه مردم،مطالبه اقتصادی برای بهبود اوضاع معیشتی بود‌! کار به جایی رسید که مقامات عربستان هم مدعی شدند آشوب‌ها کار آنهاست! علت این امر هم روشن بود؛ برخی که با اصل نظام مشکل دارند و یگانه ماموریت خود را، اقدام و تبلیغ علیه نظام می‌دانند، روی موج مطالبات مردمی، شعارهای خود را دادند و ادعاهایی غیر از خواسته‌های مردم را مطرح کردند و همزمان، شبکه رسانه‌ای نیابتی آنها، در غیاب وظیفه‌شناسی و وقت‌شناسی صدا و سیما در روشن کردن فضای این روزها، موج به راه انداختند و مدعی شدند در ایران علیه انقلاب قیام شده!!
موضوع آنقدر مضحک بود که دستمایه ریشخند و تمسخر در شبکه‌های اجتماعی شد و خیلی زود، ده‌ها جوک درباره آن ساخته شد و البته همزمان، دلسوزان و نخبگان مقامات دولتی را از بازی با عواطف و احساسات مردم بر حذر داشتند و خواستار رسیدگی به حال و کارمردم شدند.


نظرات کاربران


@