در پی نصب بنرها و تابلوهای یک مربی فوتبال !

سفارت و سفیرشدن درآن !

تاریخ انتشار : ۱۸:۴۰ ۲۱-۰۹-۱۳۹۶

طرح پاکسازی شهر از آلودگی های بصری در حال اجراست و بنر و پوسترهایش همه جا نصب شده اند ، آیا طرحی برای زدودن آلاینده های ذهن و تفکر و ارزش های گرانقیمت اخلاقی مشرق زمین نیز در شهرمان بوجود خواهد آمد ؟

تبریزامروز: 

سفیر یک بانک شدن

معلم ریاضیات جدید از اصرار پدر یکی از همکلاسی هایمان برای "معلم سرخانه شدن " بسیار ناراحت بود. او در کلاس گفت من از اول تا آخر کلاس تدریس می کنم ، تمرین می کنیم و رفع اشکال انجام می دهم؛ اگر خواستید بعد از زنگ هم بنشینیم ! اما خواهش می کنم از من نخواهید در خارج از مدرسه تدریس بکنم !

***

سال های بسیار دور از استاد دکتر الف پرسیدم ، آقای دکتر چرا چشمانتان سرخ شده اند، گفت در آن دانشکده مجاور گچ تازه خریده اند موقع پاک کردن تخته سیاه ذرات گچ به چشمانم می ریزند و چشمان من به این نوع گچ عادت ندارند!

استاد هنوز تدریس می کند، وایت بورد  کار را بدون گچ کرده است ، او قهرمان گمنام این سرزمین است که  تعداد گل هایش بی شمارند و تعدادگل های شاگردانش بسیار بیشتر !

***

موزیسین های موسیقی کلاسیک در جهان معاصر به انضباط خاص خود معروف بودند، آنان سازهای خود را به جز در سالن رسمی کنسرت به نوا در نمی آوردند. مگر ممکن بود یک هنرمند موسیقی با ویلنش نوای آهنگ پاپ و یا حتی اثری ضعیف از نظر تکنیک را به صدا درآورد!

***

 سفیر بانک شدن مربی خارجی تیم فوتبال ازعجایب و خود بیگانگی یک موسسه مالی مشهور مطرح شده است. در حالی که صدها اندیشمند ؛ هنرمند و استادان دانشگاه با سال ها کار در گمنامی ، در خدمت  فرهنگ و هنر وعلم این سرزمین مشغول بوده اند و بازگمنام خواهند ماند، سفیر خواندن یک خارجی و  دادن ثروت مردم به یک معلم فوتبال خارجی که هیچ نقشی در رفاه و توسعه و اقتصاد سرزمین ندارد، نوعی بی فرهنگی، کفران نعمت و بدخرجی در سال اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

هزینه های میلیاردی این سفیر و سفارت تنها در پرداخت پول به آقای سفیر تمام نمی شود، بلکه پوسترهایی با هزینه های میلیونی در تمام شهرها چاپ و نصب خواهد شد و سپس فرهنگ جامعه بعد از هنرپیشه چرم فروش و ساعت فروش و چایفروش با توپچی خارجی و داخلی مورد تاثیر قرار خواهد گرفت و علم و تحصیل و فرهنگ و تولید همه تحت شعاع  این بدسلیقگی فرهنگی – اقتصادی قرار خواهند گرفت.

برای نصب تابلو تبلیغاتی نیاز به کسب مجوز است ، آیا شوراهای فرهنگ عمومی جامعه و صادرکننده مجوز، آسیب های فرهنگی نصب تابلوهای سفیر را از آلودگی های فرهنگی نمی دانند؟

طرح پاکسازی شهر از آلودگی های بصری در حال اجراست و بنر و پوسترهایش همه جا نصب شده اند ، آیا طرحی برای زدودن آلاینده های ذهن و تفکر و ارزش های گرانقیمت اخلاقی مشرق زمین نیز در شهرمان بوجود خواهد آمد ؟

 

توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@