انسان هایی تحت کنترل دیگران!

برده داری مدرن درغرب!

تاریخ انتشار : ۱۷:۴۹ ۱۵-۰۹-۱۳۹۶

مردم به ندرت به برده داری مدرن و وسعت آن فکر می کنند، و تصور براین است که برده داری تنها در سرزمین های دور وجود دارد. اما این فرض اشتباه است ، آخرین آمار نشان می دهد بیش از 40 میلیون نفر در بردگی زندگی می کنند و مغرب زمین بخشی از مکان های برده داری مدرن است.

تبریز امروز:

Children, like these working inside this aluminium pot factory in Dhaka, constitute 15.2 million of those trapped in modern slavery according to the latest global figures.

گزارش جهانی در مورد برده داری  برآورد کرده است که بیش از 40 میلیون نفر در دام بردگی در سراسر جهان افتاده اند. مردم به ندرت به برده داری مدرن و وسعت آن  فکر می کنند، و تصور براین است که برده داری تنها در سرزمین های دور وجود دارد. اما این فرض اشتباه است ، آخرین آمار نشان می دهد بیش از 40 میلیون نفر در بردگی زندگی می کنند و مغرب زمین بخشی از مکان های برده داری مدرن است.

People wear face masks signifying the enforced silence of modern slaves as they participate in a protest march in London

 

تظاهرات در لندن بر علیه برده داری و سکوت مجامع مختلف در موضوع برده داری در بریتانیا  - عکس از گاردین 

تن فروشی تجارت قانونی در غرب است و در آلمان مالیات آن نیز پرداخت می گردد، هزاران زن فریب خورده از اروپای شرقی تا خاور دور در این صنعت مشغول بکار هستند.

اما پشت پرده نیروهای پلیس و صاحبان قدرت و قانونگذاران، برده داری به این شکل را هدایت و محافظ می کنند . فجیع ترین شکل برده داری از خوش ترکیب ترین جوان ها!!! ، اما جامعه حساسیت چندانی به این برده داری مافیایی نشان نمی دهد.

***

 لاک زدن و آرایش ناخن در یک سالن ، شستشوی ماشین با دست ، انجام کار ساختمانی در انگلستان ؛ کارهای بردگان مدرن را در جامعه غربی نشان می دهد.کاری که متفاوت تر از بردگان جنسی در غرب است !

Image result for modern slavery

آلمان ، هلند و سویس و ... اروپا محل برده داری هزار زن بی پناه است که پلیس نیز حافظ این ناامنی است .

گاردین می نویسد: واقعیت تلخ این است که برده داری مدرن نه تنها در انگلستان وجود دارد، بلکه در حال افزایش است. برده داری در اطراف همه افراد دیده می شود، در سالن های لاک ناخن، شستن ماشین، کار درهتل ها، رستوران ها، مزارع و سایت های ساخت و ساز ساختمانی و حتی داخل خانه های مسکونی برده داری معاصر وجود دارد .

Image result for modern slavery

قاچاقچیان انسان از قربانیان خود برای دستیابی به یک زندگی مرفه ده ها هزار پوند  می گیرند وآنها را بدهکار می سازند، شرق دور محلی است که برای کار در صنعت آرایش قاچاق انسان از آنجا آغاز می شود که از نمونه های تحت تحقیق در کمیساریای مستقل ضد برده داری در بریتانیاست. قاچاقچیان پس از وعده وعید های بسیار و تشویق قربانیان از بدو ورود آنان را مورد سو استفاده و بدرفتاری قرار می دهند. در ده ها سالن با دستمزد بسیار کم این افراد بکار گرفته می شوند و برای انتقال از یک سالن به سالن دیگر جهت ادامه کارمجبور به پرداخت دستمزد گزافی به قاچاقچیان می شوند.

***

شستشوی دستی ماشین تجارت دیگری در برده داری مدرن در بریتانیا است. برده ها در شستشوی ماشین از لباس و تجهیزات مناسب برای انجام کارخود محروم می شوند. در سال 2015 گزارش شده است که پلیس همپشایر در سال 2015 یازده نفر برده را از خودروهای شکارچیان برده نجات داد، آنها در یک مخزن نگهداری می شدند که گفته می شد که "خانه" آنهاست. برده ها مجبور به کار تا 14 ساعت در روز و هفت روز در هفته بودند. این واقعیتی است که در بریتانیا در صنعت شستشوی ماشین ها دیده می شود.

***

دریک مورد دیگر، 11خانواده یازده نفره رونی در لینکلنیشر تصمیم گرفتند از افراد آسیب پذیر برای کسب درآمد استفاده نمایند، آنها افراد بی خانمان و افرادی با مشکلات یادگیری را مجبور به کارهای طولانی مدت کردند که گاه حتی اندک دستمزد را نیز پرداخت نمی کردند؛ این افراد در شرایط نامطلوب و غیرانسانی زندگی می کردند، در حالی که خانواده رونی از شیوه زندگی لوکس برخوردار بودند.

***

خدام و خدمتکارخانگی،شکلی دیگر از برده داری است که تشخیص آن بسیار سخت  و در نتیجه امکان رهایی برای قربانی بسیار مشکل می نماید.

 براساس مطالعات دفتر حمایت حقوقی در لندن، " گیتا " دختری که از 5 سالگی به انگلستان قاچاق شد و سال ها مورد آزار و اذیت قرار گرفت، به عنوان یک زن بدون پرداخت حقوق از سن پنج سالگی کار می کند. او در نهایت پس از 10 سال از خانه ارباب انگلیسی فرار کرد. وی ابتدا بی خانمان بود و بعدها تحت حمایت نهاد های خیریه قرار گرفت.

Image result for modern slavery

زندانی شدن در خانه ، تمیزکردن خانه ، بدرفتاری فیزیکی و تعدی و عدم امکان دفاع از حقوق انسانی بردگی خدمتکاران محسوب می گردید.

اخیرا قوانین انگلستان شرکت های بزرگ را وادار به  انتشار بیانیه سالانه در مورد برده داری می نماید ، اما این بیانیه فقط شرکت های با گردش مالی بیش از 36 میلیون پوند سالانه را شامل می شود.که به این معنی است که کسب و کارهای کوچک از شبکه خارج می شوند.

Image result for modern slavery

جامعه انگلیسی هنوز به مقابله با برده داری مدرن نرسیده است و برعکس در خیل انبوه مهاجرانی که خانه ها و سرزمین هایشان نابوده شده است؛ بازار برده داری  در حال رشد است، زنانی که با وعده وعید های ازدواج و یا در رویای رسیدن به زندگی ارام ه غرب پناه می برند و با از دست دادن گذرنامه و مدارک شناسایی خود تا آخرعمر در فقر و بردگی جان می دهند.

 

توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@