نگاهی به کتاب پیتر ولبن

زندگی پنهان درختان!

تاریخ انتشار : ۱۶:۵۸ ۰۵-۰۹-۱۳۹۶

نویسنده پرفروش‌ترین کتاب گفته است درختان موجوداتی اجتماعی هستند که از فرزندانشان مراقبت می کنند ، با یکدیگر صحبت می کنند، درد را حس ، چیزها را به خاطر می‌آورند و با یکدیگر ارتباط دارند.

تبریز امروز:

Image result for peter wohlleben

 

  منبع : گاردین-گزارش و ترجمه: دکتر دانش محمودی ایران زاد

نویسنده می گوید درختان با یکدیگر صحبت میکنند، با هم ارتباط دارند و از جوانترها مراقبت می کنند.

کتاب پیتر ولبن Peter Wohlleben  ، پرفروش ترین کتاب در آلمان شده است اما او می گوید استقبال ازاو در فستیوال Hay  دانشمندان را ناراحت کرده است.

نویسنده پرفروش‌ترین کتاب گفته است درختان موجوداتی اجتماعی هستند که از فرزندانشان مراقبت می کنند ، با یکدیگر صحبت می کنند، درد را حس ، چیزها را به خاطر می‌آورند و با یکدیگر ارتباط دارند.

حضور پیتر ولبن در فستیوال ادبی  Hay با کتابی به نام  " زندگی پنهان درختان"  که پر فروش ترین کتاب در آلمان شده بود با استقبال زیادی همراه بود ولی مطالب موجود در این کتاب باعث شد دانشمندان با تهیه طومار آنلاین با آن مخالفت کنند.

این جنگلبان اسبق دولتی معتقد است که مردم در مورد رفتار انسان ها با درختان بدرستی راهنمایی نشده اند ولی دانشمندان می گویند، دادن جنبه انسانی به درختان توسط وی وضعیت جنگل ها را بدتر کرده است.

دو دانشمند از دانشگاه گوتینگن  Göttingen طومار آنلاینی با عنوان  "حقیقت داستان پریان نیست"  تهیه کردند در این طومار بیان شده است که:  جای بسی تاسف است که در سراسر این کتاب بسیاری از مردم به فهم غیر حقیقی از اکوسیستم جنگل ها می رسند. زیرا جملات موجود در این کتاب مجموعه ازمطالب ناموثق و  قضاوت های جهت گیرانه و تفکرغیرواقعی ناشی از منابع اطلاعاتی غیر قابل استناد است.

Related image

 

اما پیتر ولبن می گوید که به طور ماهرانه‌ای به درختان جنبه انسانی داده است و هر چیزی را که نوشته است بر پایه علم بوده است.

او در فستیوال Hay  گفت : "در دانشگاه به ما می اموزند که بریدن درختان برای محیط زیست خوب است و اینکار باعث تجدید جنگل ها می شود. "

 باور کردن این موضوع برای اقای ولبن مشکل است.

"عقل به ما می گوید بریدن درختان بزرگ باعث ایجاد فضای مناسب برای رشد درختان جوان می شود اما همین مسئله جامعه انسانی عاقلانه نیست.یعنی آیا این درست است که ما والدین را از بین ببریم؟ آیا دراین صورت بعد از ان فرزندان از فضای کافی در خانه برخوردار خواهند شد؟"

Image result for peter wohlleben

در نقد سیاست جایگزین ساختن سوخت چوبی به جای زغال سنگ گفت: " آیا ما درختان را از بین می‌بریم تا از تغییرات آب و هوایی جلو گیری کنیم؟ "

وی از جامعه خواست تا  نسبت به احساسات درختان آگاهی بیشتری پیدا کنند. درختانی که نزدیک تیرهای چراغ برق هستند که درطول شب روشن هستند، زود از بین می روند.

بریدن شاخه های بالای درخت بلاردینگ برای پر پشت کردن آن کار درستی نیست. همانگونه که بریدن انگشتان شما بسیار دردناک است.  یک زخم با عمق بیشتر از ۳ سانتیمتر می تواند به شدت به درختان آسیب برساند و باعث عفونت قارچی شود و پس از ۱۰ – ۲۰ سال از بین رفتن درخت شود.

Image result for peter wohlleben

 

 

افرادی که درختان را هرس می کنند اغلب درمورد کاری که انجام می دهند آموزش های لازم را ندیده اند و باعث مرگ درختان می شوند. او به یک تحقیق در مورد درختان اقاقیاهای آفریقایی اشاره کرد. این درختان زمانی که زرافه ها شروع به خوردن آنها می کنند یک ماده شیمیایی آزاد می کنند به طوریکه مواد شیمیایی آزاد شده از طریق هوا به سایر درختان منتقل شده و آنها را ازخطرموجود آگاه می کنند بنابراین آنها مواد قبل از اینکه زرافه ها به آن ها برسند مواد سمی تولید می کنند که این خود شاهدی بر نحوه ارتباط درختان با یکدیگر است.

پیتر ولبن برای بیان منظور خود ازعبارات ساده استفاده می کند. به عنوان مثال وقتی او واژه "کلمه" را در مورد درختان بکار می برد در واقع منظور او همان واکنش ها و فعالیت های شیمیایی می باشد.

 "از همه مهمتر بسیاری از درختان دوست دارند که به صورت اجتماعی زندگی کنند. آنها دوست ندارند که زود رشد کنند آنها می خواهند برای خود دوستانی داشته باشد و در گروه های اجتماعی زندگی کنند. آنها یکدیگر را حمایت می کنند."

Image result for peter wohlleben

برخی از درختان ممکن است از هر ۳ تا ۵ سال یک بار رابطه برقرار کنند، یک بار در سال به دستشویی بروند " آنها دارای بعضی از موادی هستند که برای دفع ، آنها را به برگ های پمپ خود می کنند. زمانی که در زمستان در یک جنگل قدم می زنیم در واقع از بین کاغذهای توالت عبور می کنیم! "

در مورد نشستن روی صندلی های چوبی به نظر او ما  باید بدانیم که روی استخوان درختان نشسته‌ایم و سوزاندن درخت نیز مانند سوزاندن جسد است. او می گوید: " من مخالف استفاده از چوب نیستم و گرنه هیچ کتابی را نمی فروختم اما ما بایستی حداقل بدانیم در حال انجام چه کاری هستیم."

استقبال از کتاب او در فستیوال  Hay بسیار خوب بود و او توانست کتاب خود را در عرض چند دقیقه در کتاب فروشی فستیوال بفروش برساند.

Image result for peter wohlleben

تمام آن انسان های خوب در حال خریدن درختان سلاخی شده، بودند اما هیچ کدام احساس گناه نمی کردند!

هم اکنون ولبن در شهر Hümmel  زندگی  می کند. در این شهر استفاده از ماشین ها

ممنوع بوده و درختان به حال خود رها شده‌اند.ولبن به شدت معتقد است کتاب او بر اساس واقعیت است و او تنها سعی در بازگو کردن حقایق دارد.

او می گویند: " هدف من این بود که نشان دهم هر انسان باید درختان را دوست بدارد و وقتی شما درختی را دوست دارید کار درستی انجام می دهید."


نظرات کاربران


@