موافقت سازمان ملل برای تحقیق در مورد جنایات جنگی در یمن!

پس از سال ها بستن چشم ها!

تاریخ انتشار : ۲۲:۰۶ ۰۴-۰۹-۱۳۹۶

سازمان ملل متحد موافقت کرده است تا گروهی از کارشناسان برجسته را برای بررسی همه اتهامات جنایات جنگی و نقض احتمالی حقوق بشر در این درگیری در یمن و شناسایی مسئولین آن تشکیل دهد.

تبریز امروز:

 

 

 به نقل از ایندپندنت : سازمان ملل متحد موافقت کرده است تا گروهی از کارشناسان برجسته را برای بررسی همه اتهامات جنایات جنگی و نقض احتمالی حقوق بشر در این درگیری در یمن و شناسایی  مسئولین آن  تشکیل دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک مصالحه در آخرین لحظات میان قدرت های غربی و کشورهای عربی، با توافق بدون رأی این موضوع را تصویب کرد.، قطعنامه ای که هیئت یمن می گوید آن را پذیرفته است.

سفیر هلند مونیکا ون دالن در مجمع ژنو گفت: "ما معتقدیم که این درخواست فوری دیگر نمی تواند نادیده گرفته شود."

نماینده هلندی اضافه کرد: "یک تحقیق معتبر بین المللی لازم است تا به طور جامع، شفاف، مستقل و بی طرفانه واقعیت ها و شرایطی را که در ارتباط با نقض حقوق بشر وجود دارد را ایجاد نمایند ، تا این جنایات در یمن متوقف گردند.

عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی یک طرح پیشنهادی اصلاح شده را ارائه کردند. سازمان ملل برای اولین بار بررسی نقض حقوق را در یک کشور مورد مطالعه قرار می دهد که با بزرگترین فاجعه انسانی در جهان مواجه است.

قطعنامه شورا تحت مذاکرات شدید و در پشت درهای بسته انجام گردید.، تا اختلاف بین نسخه ای که توسط هلند و کانادا به دنبال یک کمیسیون تحقیق بین المللی ارائه شده بود با پیشنهادهای ضعیف عرب ها  به یک نقطه مشترک برسد موضوع در طول جلسه سه هفته ای بحث و جدل به توافق انجامید.

 

ترجمه : کاوه.

  •  

نظرات کاربران


@