حکایت یک مبارزه

ویلهلم تل و موسیقی جواکینو روسینی

تاریخ انتشار : ۱۴:۱۷ ۰۴-۰۹-۱۳۹۶

این اپرا واقعا برای یک قهرمان تاریخی و نماد شورش علیه استبداد زمانه است.: "اورتور ویلهلم تل” بازگوکننده تمام چیزی است که در داستان اپرا رخ می دهد.

تبریز امروز:

ویلهلم تل قهرمان تاریخی سوئیسی در قرن چهاردهم است. در دورانی که خاندان هابسبورگ برآن منطقه حاکمیت یافته بود، ویلهلم تل در این ماجرا در جبهه ستمدیدگان بود و مردم را به مقاومت در برابر متجاوزین ترغیب می نمود.

Image result for william Tell

گسلر به روایتی کلاهی را بر سر یک نیزه  در سر راه مردم قرار داده و خواستار احترام گذاری مردم به کلاه بودند، ویلهلم تل در برابر کلاه خم نشد و ارزشی برای آن قائل نشد. مجازات وی قرار دادن یک سیب روی سر پسر کوچکش و سپس نشانه زنی آن سیب با تیر بود .

Image result for william Tell

او دو پیکان برداشت و در مقابل شاه و افرادش، تیر را بر سیب بالای سر پسرش نشانه رفت و  تیرش به هدف برخورد کرد . وقتی گسلر از او پرسید چرا 2 تیر برداشتی؟ او در پاسخ گفت: در صورت خطا، اگر تیر به فرزندم  می خورد، تیر دوم من حتما بدون خطا به سوی تو شلیک می گردید.

سال ها ویلهلم تل در اروپا مظهر شورش و انقلاب بر علیه ظلم و استبداد بود . کتاب ویلهلم تل "شیلر " بر انقلابیون فرانسه تاثیر گذارد.

شعر شیلر در این کتاب یکی از زیباترین جلوه های حق جوئی و آزادی‌خواهی درادبیات منظوم اروپایی است، صحنه ای از زندگی ملت آزاده ای است که به زنجیر اسارت بیگانه دچار شده اما روح سرکش و طوفانی اش به این یوغ گردن نمی‌نهند و می‌خواهد آزاد باشد.

آهنگساز ایتالیایی "جواکینو روسینی" آهنگی برای این اثر شیلر ساخت.

 

  روسینی با تکیه بر فرهنگ و فولکلور و رسوم مردم و عواطف آنان ، چندین اپرا و چند آهنگ را ساخته است. روسینی با این نگاه که حماسه انسان ها مقاومت آنان در مقابل فقر و مرگ است، به آهنگسازی می پرداخت.

انیمشین " زاغچه" که بر اساس آهنگ "زاغچه" وی تنظیم و طراحی شده است در اوج زیبایی نوا به فروپاشی تاج و تخت پادشاهی می پردازد که به شکار پرندگان و ظلم به آنان دست زده بود.

جواکینو روسینی در آخرین اپرای خود به ساختن اپرایی بنام ویلیام ( ویلهلم ) تل براساس اشعار شیلر  شاعر آلمانی پرداخت که برایش اشتهار جهانی آورد.

موسیقی "ویلهلم  تل" برای اهل فرهنگ و طرفداران موسیقی فاخر جذاب است و مردمی که زیاد موسیقی گوش نمی کنند نیز از آن استفاده می کنند.

WILLIAM TELL was a legendary virtuoso marksman, archer and Swiss folk hero.

این اپرا واقعا برای یک قهرمان تاریخی و نماد شورش علیه استبداد زمانه است. یک موسیقی دان اروپایی به نام جان لوییجی گلمتی در مورد موسیقی ویلهلم تل می گوید: "اورتور ویلهلم تل” بازگوکننده تمام چیزی است که در داستان اپرا رخ می دهد. خود این نکته بسیار انقلابی است.

 

نوای ویولن سل ها در آغاز بسیار زیباست و برای زمان خودش نوآوری بزرگی به حساب می آمد. روسینی با خشونت مخالف بود، هرچند در کار موسیقی انقلابی بود.

Image result for william Tell

گلمتی می گوید: این اثر هنری این حس را القا می کند که دنیای روسینی در حال تغییر است و او تلاش می کند احساسات و اندیشه هایش را از طریق این موسیقی به شنونده منتقل کند. هرچند روشن است که در این دنیای تازه، روسینی احساس آرامش نمی کند. مسیر رویدادها در حال تغییر است و در واقع پس از این اپرا، روسینی دیگر اپرا نمی نویسد.

یک هنرمند ایتالیایی گفته بود: ویلهلم مردی فوق العاده و حیرت انگیز است. اما از خیلی نظرها هم شبیه مردان دیگر است. وقتی کار بر روی اپرای ویلهلم تل را آغاز کردم، به یاد پدرم افتادم. عشق پدر یا مادر به فرزند را نمی توان توصیف کرد. احساسی شگفت آور است و ویلهلم تل مرا به یاد پدرم انداخت. پدرم هم همین طور بود: حاضر بود هر کاری به خاطر خانواده اش بکند.

این موسیقی  برای بار اول در پاریس و در  سال ۱۸۲۹ به اجرا در آمد

 

توفیق وحیدی آذر 

 

توفیق وحیدی آذر

نظرات کاربران


@