ارتش کودتا را رد کرد اما حبس موگابه را تایید کرد

رابرت موگابه پیرترین رهبر جهان در حبس قرار گرفت

تاریخ انتشار : ۰۷:۲۴ ۲۴-۰۸-۱۳۹۶

این حرکت به عنوان بخشی از یک نبرد قدرت بین آقای مانگاگوا و گریس موگابه، همسر رابرت موگابه بانوی اول، در طول مبارزات ریاست جمهوری مطرح گردید زیرا هنگامی که آقای موگابه از قدرت کنار می فت یا می مرد؛ جانشین وی از بین یکی از افراد در داخل حزب انتخاب می گردید.. قرار بود رئیس جمهور زیمبابوه، که 93 سال دارد، آخرین انتخابات خود را در سال آینده برپا دارد.

تبریز امروز:

موگابه - نماینده نظامیان

ارتش زیمبابوه با تکذیب کودتای نظامی مرکز تلویزیون هراره پایتخت زیمبابوه را تحت کنترل گرفت . اما صدای تیراندازی از اطراف کاخ ریاست جمهوری زیمبابوه  شنیده می شود.

یک افسر ارتشی در طی یک پیام تلویزیونی "امن" بودن محل نگهداری رابرت موگابه و"تضمین امنیتش " را تاکید کردند.

یک سخنگوی ارتش در یک بیانیه تلویزیونی گفت: "این کنترل نظامی دولت نیست". ما قدرت رئیس جمهور را حفظ می کنیم .. و خانواده اش درمحل ایمن هستند و امنیت آنها تضمین شده است.

"ما فقط جنایتکاران اطراف او را که مرتکب جنایات می گردند و باعث درد و رنج های اجتماعی و اقتصادی در کشور  شده است را به عدالت خواهیم سپرد.

در طول روز، حدس های در مورد کودتایی علیه آقای موگابه در هراره شنیده می شد، پس از آنکه نیروهای امنیتی برا ی دستگیری یک معاون رئيس جمهور تلاش کردند .

یکی از شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفت که آتش بس در نزدیکی محل اقامت شخصی آقای موگابه در ساعات اولیه روز چهارشنبه رخ داد.

وی گفت: در اطراف خانه اش در ساعت 2 بامداد صدای حدود 30 یا 40 تیر  صبح شنیده است .او ساکن عمارت موگابه در حومه بروودیل است.

بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، سربازان مسلح صبح زود در هراره در تقاطع ها حاضر بودند. سربازان به خبرنگار رویترز گفته بودند:

"هیچ چیز خنده دار را امتحان نکن. فقط برو".

 دو ساعت بعد، سربازان از کارکنان زانو حزب موگابوه که به شکل یک جبهه آزادی بخش قدرت را از سفید پوستان رودزیا گرفتندا درخواست تخلیه دفتر را کردند.

Soldiers stand beside military vehicles just outside Harare, Zimbabwe. Picture: Reuters

به گفته شاهدان، مدت کوتاهی پس از آن، سه انفجار در مرکز پایتخت کشور، در نزدیکی دانشگاه زیمبابوه  ان را به لرزه در آورد.

سفارت ایالات متحده در زیمبابوه به شهروندان خود در این کشور به دلیل "عدم اطمینان سیاسی " به ماندن در "پناهگاه " هشدار داده است.

سفارت انگلیس در هراره از شهروندان بریتانیایی خواست تا در «وضعیت نامطلوب» در داخل خانه بمانند.

تنش در زیمبابوه با فرار  امرسون مانگاگوا  یکی از چهره قدرتمند در حزب حاکم زانو-پی اف، به آفریقای جنوبی در هفته گذشته پس از اخراج او از حزب آغاز شد.

نظامیان در خیابان های هراره

بسیاری از نظریه پردازان منتقدان می گویند که قرار بود خانم موگابه معاون رئیس جمهور در جایگاه آقای مانگاگوا در کنگره ویژه زانو پانزدهم ماه آینده قرار گیرد.

ژنرال کیوانگا، متحد آقای مانگاگوا، روز دوشنبه خواستار توقف تسویه حساب های حزبی توسط موگابه در داخل دولت شده بود.

سران فرمانده نیروهای مسلح گفت: وقتی به مسائل مربوط به حفاظت از انقلاب می رسد، ارتش کوتاهی نخواهند کرد."

در بیانیه صادر شده در روز سه شنبه از سوی زانو, ژنرال کیوانگا متهم به "رفتار خیانتکار" گردید.

Image result for mugabe coup

کودزای چیپانگا رهبر جوان زانو روز سه شنبه ژنرال کیوانگا  را به  سرقت میلیاردها راند  متهم کرد و اعلام داشت  که جنبش وی برای محافظت از رئیس جمهور اقدام خواهد کرد.

دولت های آفریقای جنوبی و زامبیا در روز سه شنبه هشدار دادند که رهبران نظامی در هراره هیچ اقدام غیرقانونی برای انجام ندهند.

یک منبع زندگی نزدیک به  موگابه گفت: "با فرض هر کودتا در زیمبابوه  با بسته شدن مسیر سوخت و انرژِی از سوی افریقای جنوبی  زیمبابوه کشوری محصور در خشکی و نمی تواند

زنده بماند".

گفته می شود ژنرال کیوانگا به جنبش زاپو گروه چپ گرا و متحد سابق زانو در مبارزه با سفید های حاکم پیوسته است ، جوشوا نکومو رهبر زاپو بود که 18 سال پیش درگذشت.


نظرات کاربران


@