کووید 19 و سکته مغزی

اگر کووید-19 داشته اید، مراقب علائم سکته مغزی باشید

تاریخ انتشار : ۱۷:۴۷ ۰۱-۰۹-۱۴۰۱

چندین مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکلات قلبی در طول و بعد از عفونت ویروس کرونا افزایش می یابد همه افرادی که به کوید .-19 مبتلا می شوند، دچار مشکلات جدی عروق خونی نمی شوند. اما مبحثی در حال شکل گیری است که احتمال باقی ماندن ، آسیب پایدار می تواند ناشی از التهاب باشد. هارلان کرومهولز، متخصص قلب در دانشکده پزشکی ییل، می گوید که نگران دو نوع کووید-19 طولانی است. نسخه واضحی وجود دارد که در آن افراد از علائم ویروسی طولانی مدت مانند خستگی رنج می برند، و نسخه مخفیانه تر که در آن افراد بهبود می یابند اما خطر لخته شدن خون و سکته مغزی را افزایش می دهند. او نمی‌خواهد مردم را وحشت زده کند - احتمالاً اکثر ما خوب خواهیم شد. اما مطالعات جدید تأیید می کند که برخی از آنها خطر لخته شدن خون، سکته مغزی یا حملات قلبی را افزایش می دهند. با توجه به اینکه اکثر مردم تاکنون به کوید -19 مبتلا شده اند، همه باید نسبت به علائم هشدار دهنده اولیه مانند درد قفسه سینه، تورم غیرمعمول، بی حسی، ضعف یا تغییرات ناگهانی در تعادل، گفتار یا بینایی هوشیارتر باشند.

تبریز امروز:

سکته مغزی - کرونا ویروس

چندین مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکلات قلبی در طول و بعد از عفونت ویروس کرونا افزایش می یابد
همه افرادی که به کوید .-19 مبتلا می شوند، دچار مشکلات جدی عروق خونی نمی شوند. اما مبحثی در حال شکل گیری است که احتمال باقی ماندن ، آسیب پایدار می تواند ناشی از التهاب باشد. 

هارلان کرومهولز، متخصص قلب در دانشکده پزشکی ییل، می گوید که نگران دو نوع کووید-19 طولانی است. نسخه واضحی وجود دارد که در آن افراد از علائم ویروسی طولانی مدت مانند خستگی رنج  می برند، و نسخه مخفیانه تر که در آن افراد بهبود می یابند اما خطر لخته شدن خون و سکته مغزی را افزایش می دهند.

او نمی‌خواهد مردم را وحشت زده کند - احتمالاً اکثر ما خوب خواهیم شد. اما مطالعات جدید تأیید می کند که برخی از آنها خطر لخته شدن خون، سکته مغزی یا حملات قلبی را افزایش می دهند. با توجه به اینکه اکثر مردم تاکنون به کوید -19 مبتلا شده اند، همه باید نسبت به علائم هشدار دهنده اولیه مانند درد قفسه سینه، تورم غیرمعمول، بی حسی، ضعف یا تغییرات ناگهانی در تعادل، گفتار یا بینایی هوشیارتر باشند.

گزارش‌های ترسناکی از بهار سال 2020 در مورد افراد جوانی که در حین یا بلافاصله پس از عفونت کووید-19 دچار سکته مغزی مرگبار شده بودند، ظاهر شد. پزشکان شروع به مشکوک شدن به کووید-19 کردند که فقط یک بیماری تنفسی نیست، بلکه یک بیماری عروق خونی است. مطالعات بزرگ‌تر اکنون ظن آنها را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که عفونت‌های کوید -19 خطر همه را افزایش می‌دهد. این توضیح داد که چرا جوانانی که تقریباً هیچ خطری در پیش رو نداشتند با سکته مغزی ظاهر می شدند، اما آنها فقط نوک کوه یخ بودند. بیمارانی که قبلاً سیگار می‌کشیدند یا فشار خون بالا یا دیابت داشتند از خطر بالا به حتی بالاتر رفتند.

یک مطالعه اخیر که در مجله Heart  مرتبط با مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است - 54000 نفر را در بریتانیا به مدت چهار ماه و نیم ردیابی کرد و به این نتیجه رسید که احتمال ابتلا به ترومبوآمبولی وریدی در افرادی که آلوده شده بودند 2.7 برابر بیشتر بود. نوع لخته خون - نسبت به کسانی که هرگز آلوده نشده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد کسانی که آلوده شده بودند اما به اندازه کافی بیمار نبودند تا در بیمارستان بستری شوند، هنوز 10 برابر بیشتر از همتایان غیر آلوده خود در معرض خطر مرگ به هر دلیلی در طول دوره مطالعه بودند. افرادی که به دلیل کووید - 19 در بیمارستان بستری شده بودند، در طول دوره مطالعه حدود 100 برابر بیشتر در معرض خطر مرگ بودند.

مطالعه جدید دیگری که در Neurosurgery منتشر شد، بر دوره‌ای متمرکز بود که افراد به طور فعال آلوده می‌شدند و به این نتیجه رسیدند که عفونت کووید -19 با سکته مغزی مرتبط است - و سکته‌هایی که در افراد آلوده رخ می‌دهد احتمالاً شدیدتر و درمان با جراحی سخت‌تر است.

کرومهلز، که قبل از همه‌گیری از طریق کارش در بهبود روش انجام و ارزیابی مطالعات پزشکان با او آشنا شدم، گفت که آنها هنوز اطلاعات کافی برای دانستن اینکه چقدر این خطرات با واکسیناسیون کاهش می‌یابد یا مدت زمان افزایش خطر افزایش می‌یابد، ندارند. او گفت که جامعه پزشکی مدت‌هاست می‌دانست که ویروس‌ها می‌توانند اثرات طولانی‌تری از خود برجای بگذارند، اما تا زمان این همه‌گیری، هرگز به این اندازه مطالعه نشده بود.

توافقی در حال شکل گیری است که آسیب پایدار ناشی از التهاب است - بخشی ضروری از سیستم دفاعی ایمنی ما است، اما اگر در تجهیزات بالا باقی بماند، می تواند باعث آسیب شود.

همه کسانی که به کووید-19 مبتلا می‌شوند دچار التهاب جدی عروق خونی نمی‌شوند، اما این بیماری هنوز چیزی شبیه یک تاس است - یا، به گفته پزشک زیاد العالی، رولت روسی. این بدان معنا نیست که مردم باید ناامید یا وحشت کنند. درمان زودهنگام می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد، به همین دلیل است که پزشکان از افرادی که مبتلا شده‌اند می‌خواهند هیچ علامت هشداری را نادیده نگیرند، حتی اگر قبلاً در معرض خطر شناخته‌شده‌ای نبوده‌اند.

العلی، که در سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی سنت لوئیس امور کهنه سربازان کار می کند، یکی از اولین پزشکانی بود که به مطالعه طولانی مدت کووید و، به طور کلی، عواقب پس از عفونت پرداخت. او گفت: "چیزی در مورد SARS-CoV-2 تمایل به آسیب رساندن به پوشش رگ های خونی را افزایش می دهد و احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهد."

پاسکال جابور، جراح مغز و اعصاب در بیمارستان توماس جفرسون در فیلادلفیا، گفت: «چیزی که این بیماری را به چنین بیماری خطرناکی تبدیل می‌کند، عمدتا این است که به این عروق حمله می‌کند.» او گفت که این بیماری می‌تواند منجر به التهاب در رگ‌های خونی در سراسر بدن، از جمله روده شود. ، باعث ایجاد بیماری به نام ایسکمی روده می شود. همچنین ریشه یک مشکل گردش خون به نام انگشتان پا کووید -19 است.

جابور نویسنده اصلی مقاله جراحی مغز و اعصاب است. این تحقیق 575 بیمار سکته مغزی را مورد بررسی قرار داد - برخی مبتلا به کووید-19 و برخی بدون. نتایج نشان داد افراد مبتلا به کووید-19 بدتر بودند و درمان آنها با جراحی با هدف باز کردن عروق مسدود شده دشوارتر بود. گروه آلوده شامل افراد جوان‌تر و سالم‌تر از گروه بیماران سکته مغزی غیرعفونی بود، که انتظار می‌رود ببینید که آیا عفونت‌ها خطر را در کل افزایش می‌دهند.

برخی از گروه آلوده دارای عفونت های خفیف و تعداد کمی بودند

جابور گفت تا زمانی که با سکته مغزی در بیمارستان حاضر نشدند، نمی‌دانستند که کووید-19 داشتند. این امر کار پیچیده شمارش مرگ و میر ناشی از کووید -19 را پیچیده تر می کند. آیا افرادی که به نظر می رسد بر اثر سکته جان خود را از دست داده اند و آزمایش آنها مثبت بوده است باید به عنوان جان باختن با کووید-19 یا ناشی از این ویروس محاسبه شوند؟

حتی چیزی به خنثی بودن خطر بیماری قلبی زمانی که با بیماری همه گیر تلاقی می کند، سیاسی می شود. جابور پس از اینکه در سال 2020 در CNN ظاهر شد و در مورد مشاهدات اولیه و نتایج مطالعات خود صحبت کرد، گفت: "شما نمی توانید حملاتی را که من دریافت کردم تصور کنید." و دیگران داستان های ترسناکی را منتشر می کنند مبنی بر اینکه ادامه قرنطینه های سخت در چین بخشی از طرحی برای پیروزی بر غرب است زیرا کووید-19 گسترده و طولانی مدت نیروی کار ما را از بین می برد.

واقعیت این است که برخی از مردم از کووید -19 ویران شده اند، حتی در زمانی که اکثر آنها به طور کامل بهبود یافته اند. به زمان، مطالعات خوب و موارد زیادی نیاز است تا بتوان درکی از اثرات پس از عفونت دریافت کرد و این اطلاعات از کشورهایی می آید که بیشترین موارد را داشته اند. پیام خانه این است که حتی اگر احساس خوبی دارید، عفونت گذشته کووید -19 یک عامل خطر قلبی عروقی است، کمی شبیه کلسترول بالا. دلیلی برای ناامیدی نیست، اما دلیل خوبی برای هوشیاری است.


نظرات کاربران


@