قزاقستان و تاثرگذاری بسیج نظامی روسیه

رئیس‌جمهور قزاقستان به روس‌هایی که از «وضعیت ناامیدکننده» فرار می‌کنند، قول کمک نامشخص داد.

تاریخ انتشار : ۱۱:۲۲ ۰۷-۰۷-۱۴۰۱

با واکنش بازار مسکن به افزایش تقاضای روس‌هایی که از بسیج نظامی فرار می‌کنند، اجاره‌بها در بخش‌هایی از مناطق مرزی قزاقستان با روسیه یک سوم افزایش یافته است...........کمبود تخت در هتل های اورالسک به حدی است که یکی از سینماها به روس ها فرصت خوابیدن در آن را می دهد.

تبریز امروز:

اجاره بها به ویژه در شهرهای شمالی مانند پاولودار، در آن سوی مرز روسیه افزایش یافته است.

اجاره بها به ویژه در شهرهای شمالی مانند پاولودار، در آن سوی مرز روسیه افزایش یافته است.

 در حالی که فرار از بسیج نظامی در روسیه افزایش پیدا می کند ؛ اجاره خانه ها در قزاقستان افزایش می یابند 
با واکنش بازار مسکن به افزایش تقاضای روس‌هایی که از بسیج نظامی فرار می‌کنند، اجاره‌بها در بخش‌هایی از مناطق مرزی قزاقستان با روسیه یک سوم افزایش یافته است.

این خبر نگرانی هایی را در مورد تأثیر هجوم روس ها به قزاقستان در رسانه های اجتماعی منتشر می کند.

مطالعه‌ای که توسط Krisha.kz، وب‌سایتی که به تبلیغ املاک و مستغلات می‌پردازد، نشان می‌دهد که نرخ اجاره در مناطق مرزی در هفته منتهی به 25 سپتامبر 15 تا 34 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش : «افزایش قیمت عمدتاً در آخر هفته [24 تا 25 سپتامبر] رخ داد و با افزایش تقاضا برای مسکن اجاره ای مرتبط است».

"شهرهایی که بیشترین تقاضا را دارند، با قضاوت بر اساس سوالات کاربران، اورالسک، آکتوبه، کوستانای، پتروپاولوفسک و پاولودار هستند. تعداد بازدید از اعلان‌ها در آن مکان‌ها در مقایسه با سطح ثابت معمول دو تا سه برابر افزایش یافت.

شدیدترین افزایش ها در آکتوبه در غرب قزاقستان و اورالسک در شمال غربی رخ داد که قیمت ها در طول هفته 34 درصد افزایش یافت.

در کوستانای 25 درصد، در پاولودار 19 درصد و در سمی و پتروپولوفسک 15 درصد افزایش داشتند.

آستانه، پایتخت، و آلماتی، پایتخت تجاری، به ترتیب 5.6 درصد و 5.1 درصد افزایش کمتری داشتند.

در 27 سپتامبر، نخست وزیر علیخان اسمایلوف اذعان کرد که شهروندان قزاقستان در نتیجه افزایش اجاره بها در "وضعیت دشوار" قرار دارند. او دستور داد تا اقداماتی برای "ثبات" کردن بازار مسکن انجام شود، اما مشخص نکرد که این اقدامات چیست.

عجله برای اقامت نیز منجر به کمبود اتاق های هتل شده است.

در 27 سپتامبر، وب‌سایت رزرواسیون Booking.com تنها یک هتل در مرکز شهر آلماتی با یک اتاق دو نفره با هزینه حدود 300 دلار و یک هتل در مرکز آستانه با مبلغ اشرافی1250 دلار ارائه داد.

برای هر دو شهر، سایت پیامی با این مضمون نشان داد: «99 درصد مکان‌های اقامتی برای قرارهای شما در سایت ما در دسترس نیستند».

کمبود تخت در هتل های اورالسک به حدی است که یکی از سینماها به روس ها فرصت خوابیدن در آن را می دهد. در 27 سپتامبر، وزارت کشور ارقامی را منتشر کرد که نشان می داد از 21 سپتامبر 98000 روس وارد قزاقستان شده اند. این سازمان همچنین اعلام کرد که 64234 روسکشور را  ترک کرده اند، اگرچه مشخص نیست که آیا به روسیه یا کشور سومی رفته اند.

این وزارتخانه ارقامی را برای دوره های قبل برای مقایسه ارائه نکرد.

در این گزارش آمده است که 1.7 میلیون روس در سال جاری وارد قزاقستان شده اند. برای مقایسه، 3 میلیون روس طی دو سال از سال 2018 تا 2019 - به طور متوسط ​​1.5 میلیون نفر در هر سال وارد کشور شده اند. بسیاری به طور موقت در آنجا مانده اند و سپس آنجا را ترک کرده اند.

به عنوان اعضای منطقه آزاد تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شهروندان روسیه می توانند بدون ویزا وارد قزاقستان شوند و تا 90 روز اقامت داشته باشند.

از آنجایی که رسانه های اجتماعی همچنان از صحبت ها در مورد ورود روس ها پر شده است، رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف گفت که قزاقستان "انسانیت" خود را نشان خواهد داد و به آنها کمک خواهد کرد، اگرچه او نحوه چگونگی آن را مشخص نکرد.

«بیشتر آنها به دلیل وضعیت ناامیدکننده ای که به وجود آمده مجبور به ترک شده اند. ما باید نگران آنها باشیم و امنیت آنها را تضمین کنیم. این یک موضوع سیاسی و انسانی است.»

وی ادامه داد: در این شرایط سخت ما نیاز به نشان دادن انسانیت، صبر و سازماندهی خوب داریم. ما هیچ بحران و وحشتی نداریم. دولت باید کار خود را انجام دهد. به کسانی که از خارج وارد می شوند کمک می شود، اما هیچ مزیت ترجیحی دریافت نخواهند کرد.»

توکایف قول داد با مقامات روسیه برای "حل این مشکل به نفع کشورمان" مذاکره کند. او مشخص نکرد که ممکن است به دنبال چه نتیجه ای باشد.

با توجه به نارضایتی روسیه از حمایت نکردن متحدش قزاقستان از جنگ خود در اوکراین، ممکن است گفتگوی دشواری باشد.


نظرات کاربران


@