سربازگیری اجباری روس ها برای جنگ

نگرانی در مورد خدمت اجباری در آبخازیا با بسیج روسیه

تاریخ انتشار : ۱۶:۱۵ ۰۳-۰۷-۱۴۰۱

بسیج نظامی گسترده در روسیه نگرانی هایی را در آبخازیا برانگیخته است که ساکنان آنجا نیز ممکن است به جنگ اوکراین فراخوانده شوند، اما تاکنون هیچ اقدام رسمی برای انجام این کار وجود نداشته است. اکثر ساکنان قلمرو جدا شده گرجستان تابعیت روسیه را دارند و این چشم انداز نظری را افزایش می دهد که آنها می توانند مشمول بسیج نظامی شوند. بسلان تاربا، کمیسر نظامی منطقه مسئول استخدام، در مصاحبه ای در 21 سپتامبر با اسپوتنیک آبخازیا گفت: «احتمالاً حدود 90 درصد از ما شهروندان روسیه هستند. و بنابراین دستور بسیج "تا حدی به ساکنان جمهوری ما نیز مربوط می شود." تربا گفت: «ما موافقیم، آن را می پذیریم و در صورت لزوم باید بسیج نسبی انجام دهیم. "البته ما این کار را زمانی انجام خواهیم داد که یک دستورالعمل رسمی جداگانه از مافوق مستقیم خود دریافت کنیم." وی افزود که هنوز چنین فرماندهی دریافت نشده است و اگر بیاید، فقط بر کسانی که در ذخیره نظامی هستند تأثیر می گذارد. پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، «بسیج جزئی» ذخایر روسیه را در برابر تلاش‌های جنگی متزلزل این کشور در اوکراین اعلام کرده بود. این خبر روسیه را ناراحت کرد، بسیاری را برای اعتراض به خیابان ها فرستاد، برخی دیگر را برای مقاومت در برابر دستورات بسیج، و بسیاری از مردان را به خارج از کشور از جمله به هر سه کشور قفقاز جنوبی فرار کردند.

تبریز امروز:

در همین حال، در اوستیای جنوبی، مقامات در مورد این موضوع کاملاً سکوت کرده اند. اکثر ساکنان هر دو منطقه دارای تابعیت روسیه هستند و این امر احتمال استخدام آنها را افزایش می دهد.
سربازان در نیروهای مسلح آبخازیا. 

بسیج نظامی گسترده در روسیه نگرانی هایی را در آبخازیا برانگیخته است که ساکنان آنجا نیز ممکن است به جنگ اوکراین فراخوانده شوند، اما تاکنون هیچ اقدام رسمی برای انجام این کار وجود نداشته است.

اکثر ساکنان قلمرو جدا شده گرجستان تابعیت روسیه را دارند و این چشم انداز نظری را افزایش می دهد که آنها می توانند مشمول بسیج نظامی شوند.

بسلان تاربا، کمیسر نظامی منطقه مسئول استخدام، در مصاحبه ای در 21 سپتامبر با اسپوتنیک آبخازیا گفت: «احتمالاً حدود 90 درصد از ما شهروندان روسیه هستند. و بنابراین دستور بسیج "تا حدی به ساکنان جمهوری ما نیز مربوط می شود."

تربا گفت: «ما موافقیم، آن را می پذیریم و در صورت لزوم باید بسیج نسبی انجام دهیم. "البته ما این کار را زمانی انجام خواهیم داد که یک دستورالعمل رسمی جداگانه از مافوق مستقیم خود دریافت کنیم." وی افزود که هنوز چنین فرماندهی دریافت نشده است و اگر بیاید، فقط بر کسانی که در ذخیره نظامی هستند تأثیر می گذارد.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، «بسیج جزئی» ذخایر روسیه را در برابر تلاش‌های جنگی متزلزل این کشور در اوکراین اعلام کرده بود. این خبر روسیه را ناراحت کرد، بسیاری را برای اعتراض به خیابان ها فرستاد، برخی دیگر را برای مقاومت در برابر دستورات بسیج، و بسیاری از مردان را به خارج از کشور از جمله به هر سه کشور قفقاز جنوبی فرار کردند.

اظهارات تاربا به جنجال رسانه های اجتماعی از گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا آبخازیان خود مشمول این پیش نویس خواهند شد یا خیر افزود. نقل قول های نیکولای پانکوف معاون وزیر دفاع روسیه - ظاهرا جعلی - در فضای مجازی منتشر شد و بر هراس افزود. او گفته بود که آبخازیا تحت تأثیر بسیج قرار خواهد گرفت زیرا "تقریباً 100 درصد جمعیت آبخازیا را شهروندان روسیه تشکیل می دهند."

مقامات بالفعل آبخازیا هم اظهارات تربا را رد کردند و هم نقل قول ادعایی پانکوف را جعلی خواندند. وزارت دفاع دوفاکتو در بیانیه ای در 21 سپتامبر گفت: «این دیدگاه منعکس کننده موضع وزارت دفاع نیست و دیدگاه شخصی بسلان تربا است».

وزارت امور خارجه بالفعل در همان روز بیانیه جداگانه‌ای منتشر کرد و نقل قول پانکوف را به دسیسه‌های "مخالفان با هدف ایجاد وحشت در جامعه آبخاز" و تلاش برای آسیب رساندن به روابط آبخازیا و روسیه نسبت داد.

آبخازیا در جنگی در دهه 1990 از گرجستان جدا شد و خود را یک کشور مستقل اعلام کرد. روسیه در سال 2008 استقلال آبخازیا را به رسمیت شناخت و اکنون به شدت از منطقه از نظر نظامی و مالی حمایت می کند. در سال 2014، مسکو و سوخومی "پیمان اتحاد و مشارکت استراتژیک" را امضا کردند که شامل یک بند دفاعی متقابل است.

وجود آن معاهده بر این گمانه زنی افزود که آبخازیان ممکن است مشمول این پیش نویس باشند. به ویژه، ماده 6 دو طرف را موظف می کند که در صورت حمله از طرف دولت دیگر به دفاع از یکدیگر بپردازند.

ناتالی اسمیر، نماینده سابق پارلمان آبخازیا در 21 سپتامبر به رادیو آزادی گفت: "طبق این معاهده، ما تعهداتی داریم که بسیج نسبی نیز وجود خواهد داشت، زیرا این یکی از شروط است." این احتمال وجود دارد که پس از تکمیل آن چیزی که روسیه به نظر می رسد الحاق ناگزیر چندین منطقه اوکراین پس از همه پرسی جاری در آنجا باشد، مورد استناد قرار خواهد گرفت.

در مقابل، هیچ بحث عمومی در مورد امکان بسیج در اوستیای جنوبی، دیگر قلمرو جداشده گرجستان که اکثر ساکنان آن نیز شهروندان روسیه هستند، وجود نداشته است.

ایرینا کلخسایوا، روزنامه نگار در اوستیای جنوبی، به اوراسیا نت گفت: «اینجا همه ساکت هستند، هیچ کس هیچ نظری به مردم نمی دهد. یا آن‌ها [مقامات بالفعل] انجام آن را مهم نمی‌دانند، یا متن آماده‌ای را که با طرف روسی توافق شده است، دریافت نکرده‌اند.»

کلخسایوا گفت که این سکوت ممکن است ناشی از عدم تمایل مقامات محلی برای "تحریک یا وحشت" مردم باشد.

جنگ در اوکراین قبلاً آثار خود را در اوستیای جنوبی به جا گذاشته است، که نیروهای خود را برای جنگ برای روسیه فرستاده است و تعداد زیادی از جنگجویان در نبرد کشته شده اند. در حالی که آبخازیا نیروهای مسلح خود را اعزام نکرده است، برخی در این منطقه به عنوان داوطلب برای مبارزه با اوکراین به خط مقدم سفر کرده اند.

برای خبرنامه هفتگی رایگان Eurasianet ثبت نام کنید. از اوراسیا نت حمایت کنید: کمک کنید روزنامه نگاری ما به روی همه باز بماند و تحت تأثیر هیچ یک قرار نگیرد.


نظرات کاربران


@