آمریکای لاتین

عضو چریک های چپ گرای کلمبیا در یک انتقال تاریخی به عنوان رئیس جمهور کلمبیا سوگند یاد کرد+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۱:۳۴ ۱۶-۰۵-۱۴۰۱

اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا سوگند یاد کرد و ئذ حالی که وعده مبارزه با نابرابری را می دهد ؛ این نقطه عطفی در تاریخ کشوری است که درگیر جنگ طولانی بین دولت و گروه های چریکی است.

تبریز امروز:

 

مراسم تحلیف 

بوگوتا، کلمبیا - اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا سوگند یاد کرد و ئذ حالی که وعده مبارزه با نابرابری را می دهد ؛ این  نقطه عطفی در تاریخ کشوری است که درگیر جنگ طولانی بین دولت و گروه های چریکی است.

سناتور گوستاوو پترو، یکی از اعضای سابق گروه چریکی M-19 کلمبیا، در انتخابات ریاست جمهوری در ژوئن با شکست دادن احزاب محافظه کار که تغییرات معتدلی را در اقتصاد بازار دوست داشتند، پیروز شد، اما نتوانست با رای دهندگانی از رهبران حقوق بشر و گروه های محیط زیست در مناطق روستایی که از افزایش فقر و خشونت علیه آنها ناامید شده بودند ارتباط برقرار کند. .

پترو بخشی از گروه رو به رشدی از سیاستمداران چپ و گروه های سیاسی است که از زمان شیوع بیماری همه گیر در آمریکای لاتین برنده انتخابات بوده اند و به مدیران فعلی که با پس لرزه های اقتصادی آن دست و پنجه نرم می کنند، آسیب رسانده اند.

آمریکای لاتین
کلمبیا گوستاوو پترو را در انتخابات تاریخی ریاست جمهوری انتخاب کرد
پیروزی شورشیان سابق برای کلمبیا نیز استثنایی بود، جایی که رای دهندگان از نظر تاریخی تمایلی به حمایت از سیاستمداران چپ که اغلب متهم به حمایت در برابر خشونت های اجتماعی بودند ؛ نداشتند.

توافق صلح در سال 2016 بین دولت کلمبیا و نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا تمرکز رأی دهندگان را از درگیری های خشونت آمیز در مناطق روستایی دور کرد و به مشکلاتی مانند فقر و فساد اهمیت داد و به محبوبیت احزاب چپ در انتخابات ملی دامن زد. .

پترو، 62 ساله، قول داده است با افزایش هزینه های برنامه های ضد فقر و افزایش سرمایه گذاری در مناطق روستایی، با نابرابری های اجتماعی و اقتصادی کلمبیا مقابله کند. او سیاست های مبارزه با مواد مخدر تحت رهبری ایالات متحده، مانند ریشه کنی اجباری محصولات غیرقانونی کوکا را به عنوان یک "شکست بزرگ" توصیف کرده است. اما او گفته است که مایل است با واشنگتن "با شرایط یکسان" کار کند، طرح هایی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی یا ایجاد زیرساخت ها در مناطق روستایی که بسیاری از کشاورزان می گویند برگ کوکا تنها محصول قابل دوام است.

پترو همچنین در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود با طرفداران محیط زیست ائتلاف کرد و قول داده است که کلمبیا را با کند کردن جنگل‌زدایی و برداشتن گام‌هایی برای کاهش اتکای کشور به سوخت‌های فسیلی به یک "جایگاه قوی جهانی برای زندگی" تبدیل کند.

رئیس جمهور آینده گفته است که کلمبیا اعطای مجوزهای جدید برای اکتشاف نفت را متوقف خواهد کرد و پروژه های فرکینگ را ممنوع خواهد کرد، حتی اگر صنعت نفت تقریبا 50 درصد از صادرات قانونی این کشور را تشکیل می دهد. او قصد دارد هزینه های اجتماعی را با اصلاح مالیاتی 10 میلیارد دلاری در سال تامین مالی کند که باعث افزایش مالیات بر ثروتمندان و حذف معافیت های مالیاتی شرکت ها می شود.

پترو همچنین گفته است که می‌خواهد مذاکرات صلح را با گروه‌های شورشی باقی‌مانده که در حال حاضر بر سر مسیرهای مواد مخدر، معادن طلا و سایر منابعی که توسط فارک پس از توافق صلح با دولت رها شده‌اند، آغاز کند.

یان باست، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه روزاریو بوگوتا، می‌گوید: «او دستور کار بسیار جاه‌طلبانه‌ای دارد. "اما او باید اولویت بندی کند. خطری که پترو با آن مواجه است این است که او به یکباره اصلاحات زیادی را دنبال کند و از طریق کنگره کلمبیا چیزی به دست نیاورد" .

انتظار می رود حداقل 10 رئیس دولت در مراسم تحلیف پترو که در میدان بزرگ دوران استعمار در مقابل کنگره کلمبیا برگزار می شود، شرکت کنند. استیج‌هایی با موسیقی زنده و نمایشگرهای بزرگ نیز در پارک‌های مرکز شهر بوگوتا نصب خواهند شد تا ده‌ها هزار شهروند بدون دعوت به رویداد اصلی نیز بتوانند در جشن‌ها شرکت کنند. این یک تغییر بزرگ برای کلمبیا است، جایی که مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری قبلی رویدادهای غم‌انگیزی بود که به چند صد مهمان مخصوص محدود می‌شد.

ماریسول روخاس، مدیر مطبوعاتی پترو در بیانیه ای گفت: «ما می خواهیم مردم کلمبیا قهرمان داستان باشند. "این تحلیف اولین طعم شکل جدیدی از حکومت خواهد بود که در آن به همه افراد جامعه احترام گذاشته می شود و همه در آن جای می گیرند."


نظرات کاربران


@