گرجستان در فکر عضویت اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا «چشم انداز» عضویت گرجستان را پیشنهاد می کند، اما نه نامزدی آن را 

تاریخ انتشار : ۰۲:۳۲ ۰۴-۰۴-۱۴۰۱

این اعلامیه باعث ایجاد یک بحث نیمه پر یا نیمه خالی در گرجستان شد که اکنون بیش از هر زمان دیگری به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیک است اما پشت سر اوکراین و مولداوی قرار دارد.

تبریز امروز:

راه پیمایی اعتراض  بعد از رد عضویت در اتحادیه اروپا در تفلیس گرجستان
ردعضویت اتحادیه اروپا باعث بزرگ‌ترین تظاهراتی شد که تفلیس در سال‌های اخیر به خود دیده است. 


اتحادیه اروپا در حالی که درهای خود را به روی اوکراین و مولداوی باز می کند، آن را برای گرجستان باز گذاشته است.

در تصمیم مهم 23 ژوئن، رهبران اتحادیه اروپا توصیه کمیسیون اروپا برای گسترش وضعیت نامزد اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی را تأیید کردند و نقشه راهی برای گرجستان جهت واجد شرایط شدن برای شرایط مشابه ارائه کردند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، خطاب به مردم گرجستان گفت: «میل و اشتیاق بسیار زیادی که شما برای اتحادیه اروپا دارید» توسط بروکسل مورد توجه قرار گرفته است. اکنون باید چند اصلاحات مهم را انجام داد و اراده سیاسی نشان داد، با جامعه مدنی تعامل کرد و با این اصلاحات پیش رفت و سپس گام‌های بعدی مشخص است.»

تصمیم به اعطای "چشم انداز اروپایی" به جای نامزد رسمی به گرجستان، بحث لیوان-نیمه پر-نیمه خالی را در این کشور برانگیخت. دولت این تصمیم را به عنوان یک دستاورد بزرگ اعلان کرد. ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در 24 ژوئن گفت: "این یک دستاورد شایسته است." "این به رسمیت شناختن تعهد گرجستان به آرمان های اروپایی و به رسمیت شناختن 10 سال تلاش سخت توسط دولت ما است."

در همین حال، منتقدان استدلال کردند که پیشنهاد "چشم انداز اروپایی" روشی مودبانه برای رد پیشنهاد گرجستان برای نامزدی و فرصتی غم انگیز از دست رفته است.

گروهی از وزرای امور خارجه و دیپلمات‌های سابق گرجستان در بیانیه ای مشترک گفتند: «مایه تاسف است که با این تصمیم، به اصطلاح سه‌گانه مرتبط [اوکراین، مولداوی و گرجستان] شکسته شد و گرجستان از گروه رهبران طرح مشارکت شرقی اتحادیه اروپا حذف شد».

گرجستان، اوکراین و مولداوی مدتهاست که به سمت یکپارچگی اروپایی گام برداشته اند - آنها تقریباً همزمان به اتحادیه اروپا دسترسی بدون روادید پیدا کردند، قراردادهای تجارت آزاد با این اتحادیه منعقد کردند و درخواست عضویت کردند - و در نتیجه با واکنش مسکو مواجه شدند.

اما در سال‌های اخیر، گرجستان جایگاه خود را به عنوان فرزند اول اصلاحات مبتنی بر اتحادیه اروپا از دست داد و در عوض به دلیل عقب‌نشینی دموکراتیک شهرت پیدا کرد و کشور را به سمت عقب راند.

کمیسیون اروپا در توصیه خود یک هفته قبل، تعدادی از اصلاحات را که گرجستان باید قبل از کسب مقام نامزدی انجام دهد، از جمله کاهش قطبی‌سازی سیاسی، اجرای اصلاحات برای تقویت استقلال سیستم قضایی و «عدم الیگارشیزه کردن» مشخص کرده بود. ”

مقامات حزب حاکم رویای گرجستان با پیام‌های متناقضی پاسخ داده‌اند و قول داده‌اند اصلاحات لازم را انجام دهند و در عین حال مخالفان را برای نتیجه ناامیدکننده مقصر می‌دانند.

اما در یک کنفرانس مطبوعاتی در 24 ژوئن، گاریباشویلی با تأخیر به نظر می رسید که خواسته های اتحادیه اروپا برای کاهش دو قطبی شدن را مورد توجه قرار دهد.

گاریباشویلی گفت: اولین شرط و اولویت که به نفع مردم ماست این است که در کشور ما صلح باشد نه دعوا و تبادل توهین بی پایان. این تا حدودی مسئولیت ما است، اما مسئولیت آن نیز بر عهده مخالفان است. ما نیز بدون آنها نمی توانیم این شرط را رعایت کنیم.»

باید دید که آیا گاریباشویلی و دیگر مقامات حزب می توانند به پیام خود ادامه دهند یا خیر. او در یک حضور مبارزاتی در پارلمان در 22 ژوئن استدلال کرده بود که اوکراین فقط از گرجستان جلوتر است زیرا در حال جنگ است و مولداوی به دلیل موقعیت جغرافیایی اش. و او با قانونگذاران اپوزیسیون مذاکره کرد و آنها را «ترحم‌آمیز» و «دیوانه» خواند.

این قسمت مورد سرزنش سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور این کشور قرار گرفت، زیرا او موضع مخالفت فزاینده ای را در قبال نخست وزیر به دلیل رفتارهای پرخاشگرانه اش اتخاذ کرده است.

او گفت: «وقتی انتظار چنین تصمیم مهمی را از شرکای خود دارید، باید حداقل دو کار را انجام دهید: صدای مردم خود را بشنوید و درک کنید که جمع شرکای شما چه انتظاری از شما دارند. شرکا انتظار پاسخ ساده ای از ما دارند که ما اراده سیاسی برای خواندن و درک توصیه های آنها داریم.

گاریباشویلی در حضور خود در 24 ژوئن، لحن خود را نسبت به رئیس جمهور و مخالفان سیاسی اش نیز به وضوح تغییر داد و زمانی که از آنها نام برده شد، فقط با احترام صحبت کرد.

یکی از موانع احتمالی در تلاش گرجستان برای برآورده کردن الزامات اتحادیه اروپا: احترام سرسختانه رویای گرجستان به بنیانگذار میلیاردر خود، بیدزینا ایوانیشویلی، بدیهی‌ترین هدف تقاضای اتحادیه اروپا برای "تجزیه انحصار طلبی" است.

 گاریباشویلی در 22 ژوئن در تبادل نظری  با گئورگی واشادزه، قانونگذار اپوزیسیون اعلام کرد چگونه جرات می کنید نام ایوانیشویلی را بیان کنید؟

شویلی و تیمش که توافقنامه ارتباط، تجارت آزاد و چشم انداز جدید اروپا را به وجود آوردند. نخست‌وزیر همچنین مدعی شد که شرط «دئولیگارشیزه‌سازی» به ایوانیشویلی مربوط نمی‌شود، بلکه به تعداد انگشت شماری از چهره‌های اپوزیسیون و مادر رئیس جمهور سابق زندانی میخائیل ساکاشویلی اشاره دارد.

گاریباشویلی حتی در حالی که لحن خود را در مورد سایر موضوعات پس از اعلام اتحادیه اروپا تعدیل می کرد، ملاطفت با ایوانیشویلی را دو چندان کرد.

نخست وزیر در کنفرانس مطبوعاتی 24 ژوئن گفت: "آقای بیدزینا ایوانیشویلی بزرگترین بشردوستی است که این کشور تا به حال داشته است." او ضمن اعتراف به اینکه این میلیاردر واقعاً بر سیاست گرجستان تأثیر دارد، اصرار داشت که "آقا بیزینا ایوانیشویلی یک الیگارش نیست."

در همین حال، گرجستان‌یهای طرفدار اروپا امور را به دست گرفته‌اند و مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها را با هدف تحت فشار قرار دادن تشکیلات سیاسی برای انجام هر کاری که لازم است برای رعایت شرایط اتحادیه اروپا برگزار می‌کنند. یکی از این تظاهرات، در 20 ژوئن، بزرگترین تظاهراتی بود که تفلیس در سال های اخیر به خود دیده است. یکی دیگر برای عصر روز 24 ژوئن برنامه ریزی شده بود.

اتحادیه اروپا که در اواخر سال جاری پیشرفت گرجستان را ارزیابی خواهد کرد، به اشتیاق عمومی برای اروپا در این کشور اشاره کرد، جایی که نظرسنجی ها نشان می دهد بیش از 80 درصد از جمعیت از عضویت در اتحادیه اروپا حمایت می کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت: «مردم گرجستان به خیابان ها آمدند و خواستار اروپای متحد بزرگ شدند. او گفت که این زمینه حمایت از یکپارچگی اروپایی "پشتیبانی از انجام این اصلاحات را نشان می دهد."

 

گیورگی لومسادزه روزنامه نگار مقیم تفلیس و نویسنده داستان های تامادا


نظرات کاربران


@