ترکمنستان

ماسک‌ها را برداشت ، رابطه با روسیه - ایران و .....

تاریخ انتشار : ۰۲:۳۳ ۲۹-۰۳-۱۴۰۱

سردار بردی محمداف با سفر به مسکو برای دیدار با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، اولین سفر رسمی خود را به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان به صحنه بین المللی انجام داد. او در اوایل ماه جاری به عربستان سعودی سفر کرده بود، اما این به دلیل انگیزه ظاهرا شخصی از انجام زیارت مکه بود. ادای احترام به پوتین با الگوی پدر بردی محمدوف، قربانقلی، مطابقت دارد که همین سفر را در آوریل 2007 انجام داد، اندکی پس از به دست گرفتن ریاست جمهوری او. تبادل ظرافت های کلامی که گاه و بیگاه انجام می شود از بسیاری جهات یکسان به نظر می رسد. پوتین و بردی محمداف در دیدار 10 ژوئن خود به طور کلی در مورد چگونگی شکوفایی روابط دوجانبه در طول سال ها صحبت کردند. برخی از کلمات تحسین برانگیز به اهمیت معاهده دوستی و همکاری که 20 سال پیش بین کشورها امضا شد، اختصاص داشت. با این حال، این واقعیت وجود نداشت که کوید-19 به شدت تجارت را کاهش داده است.

تبریز امروز:

Serdar and Vladimir وقتی سردار با ولادیمیر ملاقات کرد


سردار بردی محمداف با سفر به مسکو برای دیدار با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، اولین سفر رسمی خود را به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان به صحنه بین المللی انجام داد.

او در اوایل ماه جاری به عربستان سعودی سفر کرده بود، اما این به دلیل انگیزه ظاهرا شخصی از انجام زیارت مکه بود.

ادای احترام به پوتین با الگوی پدر بردی محمدوف، قربانقلی، مطابقت دارد که همین سفر را در آوریل 2007 انجام داد، اندکی پس از به دست گرفتن ریاست جمهوری او. تبادل ظرافت های کلامی که گاه و بیگاه انجام می شود از بسیاری جهات یکسان به نظر می رسد.

پوتین و بردی محمداف در دیدار 10 ژوئن خود به طور کلی در مورد چگونگی شکوفایی روابط دوجانبه در طول سال ها صحبت کردند. برخی از کلمات تحسین برانگیز به اهمیت معاهده دوستی و همکاری که 20 سال پیش بین کشورها امضا شد، اختصاص داشت. با این حال، این واقعیت وجود نداشت که کوید-19 به شدت تجارت را کاهش داده است.

«در طول سال همه‌گیری، گردش تجاری ما متأسفانه تا حدودی کاهش یافت، کمی بیش از 10 درصد. اما علیرغم همه مشکلات خارجی، در سه ماهه اول سال 2022 بیش از 40 درصد [سال به سال] افزایش یافته است و این پیشرفت بسیار جدی است.

خبرگزاری دولتی روسیه تاس ارقام دقیق تری را ارائه کرد. 171 میلیون دلار تجارت انجام شده در سه ماهه اول افزایشی نزدیک به 45 درصد را نشان می دهد. این رقم برای کل سال 2021، 865.1 میلیون دلار بود.

این ارقام مربوط به تحویل گاز ترکمنستان به روسیه نیست.

پیوندها فراتر از روابط اقتصادی صرف است. پوتین خاطرنشان کرد که در حال حاضر 30000 دانش آموز ترکمن در موسسات آموزشی روسیه ثبت نام کرده اند. طبق گزارش ها، بردی محمداف به ایده ایجاد دانشگاه ترکمن-روس ابراز علاقه کرده است.

 پوتین در مورد اینکه چگونه روسیه و ترکمنستان اهمیت زیادی برای پیگیری رویکردهای جمعی برای "امنیت، مشارکت اقتصادی، حفاظت از منابع طبیعی و رفاه زیست‌محیطی" در حوضه غنی از انرژی قائل هستند، صحبت کرد. خط لوله گاز خزر که به ترکمنستان اجازه می دهد سوخت فراوان خود را برای خریداران اروپایی ارسال کند. 

واقعیت این است که این دو رژیم در پارانویای خود متحد شده اند. موضوع دیگری که در بیانیه مشترک محدود کردن بازدید به آن پرداخته شد، ترس مشترک کشورها از «استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطات مدرن برای مقاصد غیرقانونی و مضر، از جمله برای مداخله در امور داخلی کشورها و تضعیف حاکمیت آنها» بود. بیانیه مشترک همکاری تا سال 2025 را برای تقویت دفاع در این جبهه پیش بینی می کند.

روسیه معمولاً از نمایش علنی تحمیل مواضع ضد غربی خود در گفتگو با شرکای آسیای مرکزی اجتناب می کند، اما پوتین نتوانست در برابر این وسوسه مقاومت کند. رهبر روسیه پس از گفتگو با بردی محمداف گفت که بر عهده ایالات متحده و متحدانش است که مسئولیت اصلی بازسازی پس از جنگ در افغانستان را بر عهده بگیرند. در عین حال، کرملین سیاست خود را در قبال افغانستان بر اساس آنچه که فرمت مشورتی مسکو می‌خواند، پیش‌بینی می‌کند که شامل مشارکت نمایندگان ویژه از شش کشور روسیه، افغانستان، چین، هند، ایران و پاکستان است. پوتین گفت که روسیه آماده است تا با ترکمنستان نیز در این قالب همکاری کند زیرا افغانستان در پروژه های زیرساختی و لجستیکی منطقه ای ادغام شده است.

وپا خاجی اف معاون وزیر خارجه ترکمنستان در 9 ژوئن، پیش از سفر به مسکو، با توماس وست، نماینده ویژه وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور افغانستان گفتگو کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکمنستان آمده است: «طرفین در مورد همکاری در قالب‌های دوجانبه و چندجانبه برای حل وضعیت افغانستان گفتگو کردند». خاطرنشان شد که مصلحت آن است که رویکرد یکپارچه برای تامین صلح و امنیت در افغانستان و تشدید همکاری‌های اقتصادی و بشردوستانه با این کشور دنبال شود.

در همین حال، رژیم طالبان گفته است که در نظر دارد تا چهار ماه آینده کار ساخت و ساز پروژه خط لوله گاز تاپی بین الافغانی را از سر بگیرد. تارنمای خبری طلوع به نقل از عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم در کابل، گفت که کار به دلیل مسائل مربوط به تملک زمین متوقف شده است اما در مورد پولی که طالبان ذخایر کمی دارند، صحبتی نشد.

بردی محمداف سفرهایش تمام نشده است. در 14 ژوئن، او برای یک سفر رسمی دو روزه به ایران پرواز کرد . او اخیراً در ژانویه در تهران بود، اگرچه در آن زمان به عنوان فرستاده پدرش، رئیس جمهور سابق، خدمت می کرد.

رسانه های دولتی ایران دست به کار بزرگی برای گرم شدن روابط عشق آباد و تهران می زنند. ایرنا ترکمنستان را به عنوان «رمپ ایران به سمت آسیای میانه توصیف کرده است که امکان دسترسی به چهار کشور آسیای مرکزی را از طریق چهار گذرگاه مرزی در مرز ایران و ترکمنستان فراهم می‌کند».

مبادا همسایگان خلیج فارس از این تعامل فزاینده ایران با آسیای مرکزی عصبانی شوند، وزارت امور خارجه ترکمنستان نشان داده است که بردی محمداف ممکن است اواخر امسال به عربستان سعودی سفر کند.

به نظر می رسد همه اینها با مواضع بردی محمداف برای تجارت باز باشد. با این روحیه، اقدامات احتیاطی کوید-19 به سرعت در حال تبدیل شدن به چیزی از گذشته است.

از این ماه، پوشیدن ماسک محافظ در بیرون دیگر الزامی نیست. یک توصیه بهداشتی منتشر شده در روزنامه بی طرف ترکمنستان در 7 ژوئن توصیه می کند که استفاده از ماسک فقط در داخل ساختمان ها و حمل و نقل عمومی الزامی است.

همانطور که نشریه کرونیکل ترکمنستان مستقر در وین اشاره کرده است، با این حال، افکار عمومی در مورد برداشتن ماسک ها نگران بوده اند، و این ممکن است توضیح دهد که چرا بردی محمداف در 11 ژوئن احساس کرد که باید به دولت دستور دهد تا کمپین اطلاع رسانی در روزنامه ها و تلویزیون را برای توضیح بیشتر کند. چه زمانی و در کجا استفاده از ماسک پزشکی ضروری است.

در همان جلسه کابینه، بردی محمداف از ممتخان چکیف، رئیس آژانس دولتی حمل و نقل و ارتباطات خواست تا کار برای بازگشایی خطوط ترافیکی بین المللی ترکمنستان را آغاز کند. این امر قبلاً به روش‌های کوچکی مانند عادی بودن نسبی، یعنی بازگشایی گذرگاه‌های مرزی با ایران و از سرگیری پروازهای برنامه‌ریزی شده به کازان، روسیه و دبی آغاز شده است. با تکیه بر آن، راه بازگشت ترکمنستان به حالت عادی آغاز خواهد شد. .

آخال تکه  ترکمنستان را 


نظرات کاربران


@