مخلفان دولت ارمنستان در صدد استیضاح

مخالفان ارمنستان اعتراضات را کاهش می دهند اما وعده استیضاح نخست وزیر را می دهند

تاریخ انتشار : ۰۲:۲۱ ۲۹-۰۳-۱۴۰۱

اپوزیسیون اردوگاه خیمه‌ای را که شش هفته پیش برپا کرده بود، پس از اینکه اعتراضات علیه سیاست دولت در قبال قره‌باغ کوهستانی مورد توجه قرار نگرفت، برچید.

تبریز امروز:

Yerevan protests

معترضان ضد دولتی در ایروان در 14 ژوئن. 
پس از هفته‌ها اعتراضات خیابانی، اپوزیسیون سیاسی ارمنستان در حال عقب‌نشینی است و کمپ خیمه‌ای را که در مرکز ایروان برپا کرده بودند، برمی‌دارند و در عین حال اعلام می‌کنند که قصد دارند نخست‌وزیر نیکول پاشینیان را استیضاح کنند.

در همین حال، اعضای پارلمان از حزب حاکم گفته اند که به دنبال سلب اختیارات نمایندگان اپوزیسیون هستند زیرا آنها در جلسات زیادی حضور نداشته اند زیرا از زمان آغاز اعتراضات مجلس را تحریم کرده اند.

اعتراضات گسترده در اوایل آوریل و پس از آن آغاز شد که دولت ارمنستان اعلام کرد که در حال آماده شدن برای دادن امتیازات قابل توجه به آذربایجان است، مانند واگذاری کنترل قره باغ کوهستانی، سرزمینی که در مرکز درگیری های دو طرف چند دهه ای بین جمهوری آذربایجان بوده است. .

از آنجایی که پاشینیان آن سیگنال‌ها را صریح‌تر بیان کرد - به ویژه در 13 آوریل گفت که ارمنستان باید "نقطه" انتظارات خود را در رابطه با قره‌باغ پایین بیاورد - تظاهرات‌ها شدت گرفت و منجر به افزایش درگیری با پلیس و صدها بازداشت شد. در 1 مه، با برپایی یک کمپ چادری در مرکز میدان فرانسه، آنها جایگاه پایدارتری به خود گرفتند.

اما «جنبش مقاومت» خودخوانده، که توسط دو جناح مخالف در پارلمان رهبری می‌شد، که هر دو با رژیم شدیداً منفور حاکم سابق مرتبط بودند، نتوانست توجه زیادی به دست آورد و مشارکت در تظاهرات کمرنگ شد.

در روزهای اخیر نیز اعتراضات شدیدتر شده بود. در 3 ژوئن، معترضان تمام ورودی های ساختمان اصلی دولت را مسدود کردند و خواستار ملاقات با پاشینیان شدند. وقتی این اتفاق نیفتاد، آنها به سمت محل اقامت رسمی او راهپیمایی کردند. آنها در نزدیکی محل سکونت با پلیس درگیر شدند و بیش از 60 نفر که بیشتر آنها افسران پلیس بودند با جراحات وارده در بیمارستان بستری شدند.

در 14 ژوئن، سازمان دهندگان اعلام کردند که اردوگاه چادری را برچیده و دوباره لابی خواهند کرد. در یک سخنرانی در میدان فرانسه، یکی از رهبران اپوزیسیون، ایشخان ساقاتلیان، اذعان کرد که ممکن است حامیان احتمالی توسط ارتباط با رهبری سابق کشور از محبوبیت بیفتند.

ساقاتلیان، معاون رئیس پارلمان از اتحاد ارمنستان و یکی از رهبران حزب مستقر در دیاسپورا، فدراسیون انقلابی ارمنی - داشناکتسیوتیون، گفت: «هنوز افرادی هستند که فکر می کنند این مبارزه برای قدرت، برای بازگشت حاکمان سابق به قدرت است. ما هنوز نتوانسته ایم همه آن مردم را به خیابان بیاوریم و به این میدان بیاوریم.»

سقاتلیان گفت که نمایندگان اپوزیسیون که از اواسط آوریل جلسات پارلمان را حذف کرده اند، به تحریم پایان خواهند داد. وی گفت: «ما فقط با دستور کار استیضاح خود به مجلس باز خواهیم گشت».

تا صبح روز 15 ژوئن، چادرها و موانع در اطراف میدان فرانسه از بین رفتند و دوباره برای رفت و آمد باز شد.

سازمان دهندگان وعده دادند که اعتراضات خیابانی ادامه خواهد داشت. یک تجمع برای 16 ژوئن و دیگری دو روز بعد برنامه ریزی شده بود.

رهبران اپوزیسیون همچنین گفتند که در حال تلاش برای آغاز روند استیضاح علیه پاشینیان هستند. طبق قوانین ارمنستان، آنها نمی توانند تا 2 آگوست، که سالگرد یک سالگی آغاز دومین دوره ریاست جمهوری پاشینیان است، استیضاح رسمی کنند.

اپوزیسیون در حال حاضر 35 کرسی از 107 کرسی پارلمان را در اختیار دارد که 25 کرسی از آنچه برای استیضاح نخست وزیر نیاز دارند کم می کند. اما چهره‌های مخالف گفته‌اند که فکر می‌کنند گروهی از قانون‌گذاران از حزب حاکم با قرارداد مدنی هستند که می‌توانند به استیضاح رأی دهند. با این حال، با توجه به درجه بالای وفاداری در صفوف حزب حاکم، چشم انداز این امر ضعیف به نظر می رسد.

و بسیاری استدلال کرده‌اند که مخالفان و معترضان نتوانسته‌اند چشم‌انداز دیگری برای کشور ارائه دهند، حتی اگر نارضایتی مردم از پاشینیان بر اساس نظرسنجی اخیر منتشر شده از مرکز منابع تحقیقاتی قفقاز، عمیق است. در حالی که در سال 2019 70 درصد از افراد مورد بررسی به نخست وزیر و سایر وزرا اعتماد داشتند، در سال 2021، 71 درصد به آنها بی اعتماد بودند.

آرمن دولیان، روزنامه‌نگار کهنه‌کار در ستونی در 15 ژوئن برای اسپوتنیک ارمنستان نوشت: «این تمایل [برکناری دولت] کاملاً قابل درک است. برخی افراد که به دلایل نامفهومی در رأس هرم قدرت ظاهر شده اند، دست کم بخشی از جامعه مطلقاً منفور هستند. اما اینکه انتظار داشته باشیم حداقل بعد از رفتن این افراد چیزی به سمت بهتر شدن تغییر کند نیز غیرقابل درک است.»

در همین حال، نمایندگان مجلس قراردادهای مدنی در حال بررسی امکان سلب اختیارات 14 قانونگذار اپوزیسیون به دلیل غیبت تعداد زیادی از جلسات پارلمان هستند.

آرتور هوانیسیان، یکی از نمایندگان قرارداد مدنی، در جریان جلسه 16 ژوئن گفت: «در فراکسیون ما بحثی در این مورد در جریان است که نتیجه مطالبه عمومی است.

جلسه توجیهی مجلس "بسیاری از شهروندان دیده اند که مخالفان چگونه رفتار می کنند، چگونه از اختیارات پارلمانی خود استفاده می کنند" و افزودند که در حزب حاکم بر این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد. وی گفت: نمایندگان در فراکسیون ما نظرات متفاوتی دارند و تصمیمی گرفته نشده است.

سلب اختیارات نمایندگان مجلس به دلیل غیبت در جلسات سازماندهی اعتراضات، اقدامی بی سابقه در ارمنستان خواهد بود و باید توسط دادگاه قانون اساسی تایید شود.

 

آنی مجلومیان خبرنگار ساکن ایروان .


نظرات کاربران


@