در حالی که اقتصاد روسیه در حال پراکندگی است، بریتانیا مهاجران کارگری آسیای مرکزی را فریب می دهد

تاریخ انتشار : ۰۲:۱۶ ۲۹-۰۳-۱۴۰۱

بر اساس داده های بانک جهانی، ازبکستان در سال گذشته 56 درصد از حواله های خود را از روسیه برای قرقیزستان و تاجیکستان این مجموع بسیار بالاتر بود، به ترتیب 82 درصد و 76 درصددریافت کرده است. . این دو کشور نیز بسیار بیشتر از ازبکستان با اقتصاد بزرگتر و متنوع تر به وجوه ارسالی متکی هستند. بانک جهانی می‌گوید که حواله‌ها در سال گذشته در قرقیزستان و تاجیکستان معادل یک سوم تولید ناخالص داخلی بوده است. برای ازبکستان این رقم 13 درصد بوده است. در اوایل ماه جاری، گزارشگر سازمان ملل متحد از دولت قرقیزستان خواست تا اقتصاد خود را از وابستگی به مهاجران و وجوه ارسالی آنها دور کند و گفت که این امر باعث "بحران فرار سرمایه انسانی شده است که ممکن است در نهایت به چشم انداز توسعه کشور آسیب برساند." پیش‌بینی بانک جهانی از کاهش شدید حواله‌های ارسالی به آسیای مرکزی در سال جاری، در پس‌زمینه جنگ در اوکراین و پیامدهای اقتصادی برای روسیه، خطرات کشورهایی را که به این پول نقدی که توسط مهاجران به خانه فرستاده می‌شود، نشان می‌دهد.

تبریز امروز:

gasoline

بیش از 7000 تبعه قرقیزستان برای مشاغل کشاورزی فصلی در بریتانیا درخواست کار دادند.

برای بسیاری از خانواده های فقیر در آسیای مرکزی، جنگ روسیه در اوکراین می تواند فاجعه مالی را به همراه داشته باشد. رکود ناشی از تحریم‌ها در روسیه به سقوط در تعداد حواله‌های ارسالی مهاجران کارگری به خانه تبدیل شده است که غذا را برای بسیاری از خانواده‌ها در قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان روی میز نگه می‌دارد.

از آنجایی که روسیه شروع به از دست دادن درخشش خود به عنوان مقصد اصلی مهاجران از آسیای مرکزی است ، که طبق آمار بانک جهانی در سال 2020 نزدیک به 8 میلیون نفر در آنجا بودند، آنها با یک جایگزین دور جذب می شوند.

بی‌بی‌سی این هفته گزارش داد که مزارع بهار امسال در بریتانیا از کارگران آسیای مرکزی برای انتخاب محصولات و پر کردن کمبود نیروی کار مرتبط با برگزیت استقبال می‌کنند.

یک مزرعه 45 کارگر از تاجیکستان را برای چیدن میوه به همراه کارگرانی از کشورهای دیگر مانند نپال و اندونزی استخدام کرده است.

کارگران اتحادیه اروپا قبلاً این مشاغل فصلی را پر می کردند، قبل از اینکه بریتانیا رای به خروج از اتحادیه اروپا بدهد و در نتیجه حق خودکار شهروندان کشورهای عضو برای کار در بریتانیا حذف گردید.

به گزارش بی بی سی، بسیاری از اوکراینی ها این شکاف را تا زمان جنگ پر کردند.

فرصت شرکت در این اقدام در قرقیزستان، جایی که دولت در ماه مارس قراردادی را با یک شرکت بین‌المللی استخدام بخش کشاورزی برای اعزام کارگران به بریتانیا امضا کرد، بی‌توجه نبود.

این فرصت‌ها به‌شدت بیش از حد مجاز بود و 7000 درخواست برای 1000 شغل پیشنهادی ارائه دادند.

شرکت Agri-HR با استخدام از کشورهای اروپای شرقی و شوروی سابق از جمله قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان، اکنون یک صفحه به زبان قرقیزی و یک شماره تلفن در قرقیزستان برای تماس با افراد بالقوه دارد.

برنامه استخدام بریتانیا برای ازبکستان نیز جذاب به نظر می رسد که دولت آن قبلاً هدف خود را متنوع کردن مقاصد مهاجرت کاری برای کاهش اتکا به روسیه تعیین کرده است.

بر اساس داده های بانک جهانی، ازبکستان در سال گذشته 56 درصد از حواله های خود را از روسیه برای قرقیزستان و تاجیکستان این مجموع بسیار بالاتر بود، به ترتیب 82 درصد و 76 درصددریافت کرده است.

این دو کشور نیز بسیار بیشتر از ازبکستان با اقتصاد بزرگتر و متنوع تر به وجوه ارسالی متکی هستند.

بانک جهانی می‌گوید که حواله‌ها در سال گذشته در قرقیزستان و تاجیکستان معادل یک سوم تولید ناخالص داخلی بوده است. برای ازبکستان این رقم 13 درصد بوده است.

در اوایل ماه جاری، گزارشگر سازمان ملل متحد از دولت قرقیزستان خواست تا اقتصاد خود را از وابستگی به مهاجران و وجوه ارسالی آنها دور کند و گفت که این امر باعث "بحران فرار سرمایه انسانی شده است که ممکن است در نهایت به چشم انداز توسعه کشور آسیب برساند."

پیش‌بینی بانک جهانی از کاهش شدید حواله‌های ارسالی به آسیای مرکزی در سال جاری، در پس‌زمینه جنگ در اوکراین و پیامدهای اقتصادی برای روسیه، خطرات کشورهایی را که به این پول نقدی که توسط مهاجران به خانه فرستاده می‌شود، نشان می‌دهد.

بانک جهانی پیش بینی کرده است که وجوه ارسالی به ازبکستان 21 درصد، به تاجیکستان 22 درصد و به قرقیزستان 32 درصد کاهش می یابد. (بانک مرکزی قرقیزستان پیش بینی خوش بینانه تری از کاهش 20 درصدی ارائه می دهد.

تعداد مردم آسیای مرکزی که برای چیدن میوه و سبزیجات به بریتانیا می روند ممکن است در حال حاضر قطره ای در اقیانوس باشد.

اما از آنجایی که روسیه به جنگ با اوکراین ادامه می دهد و اقتصاد آن با چشم انداز نامشخصی مواجه است، از همه مقاصد جایگزین استقبال می شود.

 

جوانا لیلیس ی- آلماتی 


نظرات کاربران


@