ضرب و شتم مهاجران افغان در بلغارستان

دوگانگی در پذیرش مهاجران در غرب

تاریخ انتشار : ۱۳:۰۴ ۰۷-۰۳-۱۴۰۱

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در حالی که بلغارستان از پناهجویان اوکراینی استقبال می‌کند، پناهجویان افغانستانی را پس از شکنجه و ضرب‌وشتم، اموال شان را دزدیده و آن‌ها را بصورت برهنه به مرز ترکیه باز می‌گرداند.

تبریز امروز:

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در حالی که بلغارستان از پناهجویان اوکراینی استقبال می‌کند، پناهجویان افغانستانی را پس از شکنجه و ضرب‌وشتم، اموال شان را دزدیده و آن‌ها را بصورت برهنه به مرز ترکیه باز می‌گرداند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)  دیده‌بان حقوق بشر روز پنجشنبه (5 جوزا)، طی گزارشی از شکنجه، بدرفتاری و بازگرداندن اجباری پناهجویان افغان و برخی از پناهجویان دیگر از مرزهای بلغارستان به ترکیه، منتشر کرد.

در این گزارش، مصاحبه‌شوندگان از ضرب و جرح، سرقت، برهنه کردن و استفاده از سگ‌های پولیس برای حمله به پناهجویان، حین بازگرداندن از بلغارستان به مرز ترکیه، خبر داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر با نشر این گزارش، از اتحادیه اروپا خواست تا در مورد برخورد مقام‌های بلغارستانی با پناهجویان، بررسی‌های لازم را انجام دهد و از ادامه این روند جلوگیری کند.

در گزارش دیده بان حقوق بشر، با ۱۵ پناهجوی افغان مصاحبه شده است. دست کم ۱۴ تن از این افراد، گفتند که پولیس بلغارستان، یا افرادی که فکر می‌کردند پولیس بلغارستان هستند، آنها را حین بازداشت در خاک بلغارستان، مورد ضرب و جرح قرار دادند. این افراد مدعی شدند که پولیس بلغارستان بدون هیچ گونه مصاحبه رسمی، و درخواست پناهندگی، آنان را به کشور ترکیه بازگرداندند و حین بازگشت، در دمای زیر صفر، آنها را برهنه کردند، اموال شان را دزدیدند و پس از شکنجه آنها را به سمت ترکیه حرکت دادند.

میشل راندهاوا؛ افسر حقوق پناهندگان و مهاجران در دیده‌بان حقوق بشر، در این گزارش گفت: «مقامات بلغارستانی به طرزی وحشیانه پناهجویان را از مرز زمینی با ترکیه، عقب می رانند. اتحادیه اروپا باید اطمینان حاصل کند که بلغارستان فوراً بازگرداندن غیرقانونی و غیرانسانی در مرزهای خود را متوقف کند و به پناهجویان اجازه دسترسی به رویه‌های عادلانه پناهندگی را بدهد.»

در جنوری ۲۰۲۱، دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECtHR) به اتفاق آرا رای داد که دولت بلغارستان مواد سه و ۱۳ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، ممنوعیت شکنجه و رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز و حق جبران خسارت را نقض کرده است.

در سال های اخیر، شمار انبوهی از پناهجویان کشور ما، از مسیرهای غیرقانونی به کشور ترکیه سرازیر شده‌اند و می‌کوشند تا از هر راه ممکن، به اروپا برسند. تعداد آن ها پس از تحولات سیاسی اخیر بیشتر شده است. /ایندپندینت


نظرات کاربران


@