قیرقیزستان

قیرقیزستان ، آب برای کشاورزی

تاریخ انتشار : ۰۸:۳۷ ۰۶-۰۳-۱۴۰۱

در اوایل این ماه، ژیگیتالی ژوماشف، رئیس بخش تولید محصولات زراعی وزارت کشاورزی، در گفت‌وگو با اوراسیا نت، ارقام زیادی را برای بیان نظر خود اعلام کرد. در سال جاری بیش از 1.2 میلیون هکتار زمین زراعی کشت شده است. از این کل، بیش از نیمی از آن، یعنی حدود 660000 هکتار، برای پرورش اقلام اصلی مانند غلات و حبوبات استفاده می شود. حدود 30 درصد از زمین های قابل کشت برای محصولات علوفه ای در نظر گرفته شده است و مقدار کمتری، 6.2 درصد، برای سایر سبزیجات، دانه های روغنی، پنبه، چغندر، کدو و تنباکو باقی مانده است.

تبریز امروز:

canal

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، هشدار داد که جنگ در اوکراین میلیون‌ها نفر را در کشورهای در حال توسعه بیشتر به سمت ناامنی غذایی سوق می‌دهد.

اما در قرقیزستان، که کشاورزان آن سال گذشته از خشکسالی رنج می بردند، مقامات اصرار دارند که کشورشان امن است.

در اوایل این ماه، ژیگیتالی ژوماشف، رئیس بخش تولید محصولات زراعی وزارت کشاورزی، در گفت‌وگو با اوراسیا نت، ارقام زیادی را برای بیان نظر خود اعلام کرد.

در سال جاری بیش از 1.2 میلیون هکتار زمین زراعی کشت شده است. از این کل، بیش از نیمی از آن، یعنی حدود 660000 هکتار، برای پرورش اقلام اصلی مانند غلات و حبوبات استفاده می شود. حدود 30 درصد از زمین های قابل کشت برای محصولات علوفه ای در نظر گرفته شده است و مقدار کمتری، 6.2 درصد، برای سایر سبزیجات، دانه های روغنی، پنبه، چغندر، کدو و تنباکو باقی مانده است.

هرچند خوش بینی کمتری در زمینه ها وجود دارد.

در منطقه کاراسو در اوش، منطقه جنوبی که بیشتر محصولات قرقیزستان در آن کشت می‌شود، کشاورزان شکایت دارند که مزارع آنها به دلیل بارش شدید باران غرقاب شده است.

گونیجون میرمخمودوف، کشاورز 58 ساله در جامعه روستایی شارک، یک هکتار زمینی را اجاره می کند که در آن سیب زمینی و سایر سبزیجات می کارد.

«باران بی پایان در ماه می در جریانی طوفانی جاری شد. این کل محصول آینده من را نابود کرد.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا انتظار داشت دولت برای کمک وارد شود یا خیر، دستانش را به نشانه درماندگی و تحقیر بالا انداخت.

خانواده شش نفره میرمخمودوف بیش از یک دهه است که در این کار خستگی ناپذیر در مزارع، وجین، کود دهی، کاشت و برداشت مشغول بوده اند. اما امسال شرایط تیره بود.

من حتی نمی دانم چگونه از این بحران خارج خواهیم شد. باید وام بگیریم من هیچ راه فرار دیگری نمی بینم.

بکتمیر قاسیموف در محله -القا - باش، نه چندان دور زندگی می کند. او همچنین گلایه می کند که دولت برای کمک به کشاورزان در مقابله با احتمال بلایای طبیعی کم کاری می کند. با این حال، مقامات با این توصیف مخالفت می کنند و گفته اند که امسال به ویژه در خزانه ها حفاری می کنند تا به بخش کشاورزی کمک کنند.

قاسموف گفت: «سال گذشته، من تقریباً نیمی از محصول ذرت خود را به دلیل کمبود آب آبیاری از دست دادم. امسال وضعیت برعکس شده است. نهال های روییده نه تنها قربانی باران شدند، بلکه قربانی گل و لای و سنگ هایی شدند که از کوه ها پایین آمدند.»

قاسموف گفت که این سردردهای پایان ناپذیر باعث می شود افراد بیشتری از زندگی در روستاها دست بکشند و مشاغل امن تری را در شهرها انتخاب کنند.

برداشت بد تنها به کاهش هزینه های زندگی کمک می کند که قرقیزستان و سایر نقاط جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در بولتنی در 11 مه اشاره کرد که قیمت مواد غذایی در سراسر جهان در ماه آوریل در قرقیزستان تا 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

تولید داخلی در هر صورت تنها قطعه کوچکی از پازل است. قرقیزستان حتی برای اساسی ترین مواد غذایی به شدت به واردات متکی است. سال گذشته، عملکرد گندم در اثر خشکسالی آسیب دید و در مجموع به 363000 تن در مقایسه با 629000 تن برداشت در سال 2020 رسید.

انتظار ضمنی معمول این است که شریک تجاری اصلی قرقیزستان، روسیه، وارد این نقض شود. سال گذشته، روسیه 125000 تن گندم عرضه کرد و پس از آن قزاقستان که بیش از 94000 تن گندم تحویل داد، قرار دارد. بخش قابل توجهی از 26 میلیارد تومان (327 میلیون دلار) صندوق جنگ امنیت غذایی که وزارت دارایی در ماه آوریل از آن رونمایی کرد، احتمالاً برای انجام چنین خریدهایی استفاده خواهد شد، اگرچه هنوز مشخص نیست که چقدر در این راه هزینه می شود.

با این حال، جنگ در اوکراین قطعیت ها را ضعیف کرده است.

هنگامی که دولت مسکو در اواسط ماه مارس فرمانی مبنی بر ممنوعیت صادرات گندم، مزلین، چاودار، جو و ذرت به تقریباً همه کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا EAEU که یک تجارت تجاری است، موجی از نگرانی سراسر کشورهای همسو با روسیه را فرا گرفت. بلوکی که قرقیزستان عضو آن است. طبق این فرمان، این ممنوعیت تا 30 ژوئن به قوت خود باقی می ماند. این فرمان منجر به افزایش فوری قیمت مواد غذایی در قرقیزستان شد.

اما آلماز تاژیبایی، یک تحلیلگر سیاسی، به اوراسیا نت گفت که او معتقد است که روسیه احتمالاً مایل به صادرات غلات به قرقیزستان خواهد بود، با توجه به اینکه صادرات این کالا در نتیجه رژیم تحریم های بین المللی چقدر پیچیده شده است. تاژیبایی گفت که قزاقستان یکی دیگر از تامین کنندگان عمده خواهد بود.

قزاقستان چندی پیش 100 تن بذر مرغوب از نوع گندم بهاره Karabalyk-20 خود را تحویل داد. تاژبایی گفت: تا الان همه چیز طبق برنامه پیش می رود مگر اینکه بلایای طبیعی مانند خشکسالی سال گذشته رخ دهد.

اما اگر مسکو واقعاً آماده است تا ممنوعیت صادرات غلات اتحادیه اوراسیا را کنار بگذارد، هیچ اشاره ای نمی کند. تنها هفته گذشته، یک مقام دولتی روسیه این موضوع را برای پولیس تکرار کرد

cy، نشان می دهد که هدف از آن جلوگیری از کسب سود اعضای بلوک با فروش مجدد کالای نسبتا ارزان روسی به کشورهای ثالث بود.

حتی در حالی که مقامات از صندوق‌های جنگ مالی و برنامه‌های بزرگ برای کشاورزی صحبت می‌کنند، بالاترین رهبری کشور در مورد زمان‌های سخت آینده صریح هستند. در ماه آوریل، این خود رئیس جمهور صدیر جپاروف بود که این هشدار را به صدا درآورد.

«از شما التماس می‌کنم که مراقب هزینه‌هایتان باشید، خریدهای عمده را به تعویق بیندازید، جشن نگیرید و پول خرج نکنید. نکته اصلی اکنون امنیت غذایی است. این هم برای دولت و هم برای خانواده ها به حساب می آید. یک متر از زمین ما نباید بذر کار بماند. هر ذره مهم است.»

باکیت ابراهیموف- روزنامه نگار در اوش .


نظرات کاربران


@