نان در گرجستان

به دلیل کمبود جهانی گرجستان با کاهش ذخایر گندم  مواجه است

تاریخ انتشار : ۱۳:۲۴ ۰۲-۰۳-۱۴۰۱

این کشور برای گندم خود به شدت به روسیه وابسته است. اکنون، با توجه به اینکه جنگ در اوکراین باعث اختلال در عرضه جهانی شده است، نگرانی ها در مورد آسیب پذیر شدن گرجستان افزایش یافته است. .............گرجستان با کمبود گندم در این کشور مواجه است، درست همانطور که جهان در حال آماده شدن برای قیمت های بالاتر و عرضه نامطمئن گندم اصلی در نتیجه جنگ در اوکراین است. دولت به دنبال رفع نگرانی در مورد کمبود بوده و گفته است که ذخایر فراوان آرد دارد و ظرف چند ماه آینده برداشت محلی گندم نزدیک می شود. اما بسیاری با این خوش‌بینی موافق نیستند و خاطرنشان می‌کنند که آرد خیلی سریع‌تر از گندم فاسد می‌شود و کشور نان دوست را در زمان سختی آسیب‌پذیر می‌کند.

تبریز امروز:

Tbilisi bakery

این کشور برای گندم خود به شدت به روسیه وابسته است. اکنون، با توجه به اینکه جنگ در اوکراین باعث اختلال در عرضه جهانی شده است، نگرانی ها در مورد آسیب پذیر شدن گرجستان افزایش یافته است.

گرجستان با کمبود گندم در این کشور مواجه است، درست همانطور که جهان در حال آماده شدن برای قیمت های بالاتر و عرضه نامطمئن گندم اصلی در نتیجه جنگ در اوکراین است.

دولت به دنبال رفع نگرانی در مورد کمبود بوده و گفته است که ذخایر فراوان آرد دارد و ظرف چند ماه آینده برداشت محلی گندم نزدیک می شود.

اما بسیاری با این خوش‌بینی موافق نیستند و خاطرنشان می‌کنند که آرد خیلی سریع‌تر از گندم فاسد می‌شود و کشور نان دوست را در زمان سختی آسیب‌پذیر می‌کند.

در حالی که کمبود جهانی گندم در نتیجه جنگ در اوکراین - با قرار گرفتن دو تن از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان - در گرجستان در واقع به قبل از جنگ بازمی‌گردد.

گرجستان سال گذشته به دلایل قیمتی جایگزین واردات گندم با آرد شد. در سال 2021، روسیه - که حدود 94 درصد از واردات گندم گرجستان را نمایندگی می کند - برای محافظت از عرضه و تثبیت قیمت ها در طول همه گیری، سهمیه هایی را برای صادرات گندم خود و همچنین مالیات های مرتبط با نوسانات قیمت ها وضع کرد.

کارخانه های آرد گرجستان برای اولین بار در ماه سپتامبر شروع به هشدار درباره این روند کردند. اکنون آنها هشدار می دهند که 67 کارخانه از 70 کارخانه آرد کشور، تولید را متوقف کرده اند، زیرا ذخایر آنها تمام شده است و هیچ سفارشی برای عرضه در آینده وجود ندارد.

لوان سیلاگاوا، رئیس انجمن تولیدکنندگان گندم و آرد گرجستان، به رسانه های اینترپرسنیوز گفت: «واردات گندم برای ماه ها بی معنی است زیرا آرد مالیات وارداتی صفر دارد.» در حالی که مالیات فعلی بر گندم روسیه حدود 120 دلار در هر تن است. 13 مه. او گفت: «این تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

روی آوردن به آرد کمک چندانی به کاهش وابستگی گرجستان به روسیه نکرده است: 96 درصد از واردات آرد این کشور از همسایه شمالی خود در سال 2021 صورت گرفت، رقمی که حتی در ماه های اول سال 2022 به بیش از 98 درصد افزایش یافت. علیرغم افزایش تولید داخلی در اخیر. در سال 2020، گندم بومی کمتر از 15 درصد مصرف کشور را تشکیل می داد، آخرین سالی که ارقام مربوط به آن در دسترس بود.

وزارت محیط‌زیست و کشاورزی گرجستان تأیید کرد که واردات آرد به دلیل قیمت‌های بسیار ارزان‌تر قبلی، تا حد زیادی جایگزین واردات گندم شده است. این وزارتخانه در بیانیه ای در 13 مه گفت: «از امروز، ما بیش از حد کافی ذخایر داریم، اما آن را به صورت آرد داریم و نه به عنوان گندم.» این وزارتخانه افزود که فصل برداشت گندم در ماه های ژوئیه و آگوست است که در آن زمان، فصل برداشت گندم است. باید کمبودهای جهانی را برطرف کند.

اما سیلاگاوا، از انجمن تولیدکنندگان گندم و آرد، خاطرنشان کرد که سازمان ملل به کشورها توصیه می کند که ذخایر دو ماهه گندم داشته باشند، نه آرد. وی گفت: «متاسفانه، وضعیت فعلی توصیه‌های سازمان ملل را برآورده نمی‌کند - ما هیچ ذخایر گندم نداریم.»

ماندگاری گندم نسبت به زمانی که به آرد تبدیل می‌شود، طولانی‌تر است، و همین‌طور که منابع جهانی به دلیل جنگ در اوکراین تهدید می‌شود، روی آوردن به آرد را به یک قمار تبدیل می‌کند.

کتی کوبلاشویلی، مدیر ترمینال غلات پوتی، به فرمول تی وی گفت: «ما می‌توانیم گندم را برای سال‌های زیادی در کشور ذخیره کنیم، برخلاف آرد... که می‌توان آن را برای یک یا دو ماه ذخیره کرد».

با توجه به سابقه طولانی روسیه در استفاده از تجارت کشاورزی به عنوان سلاح، گرجستان می تواند به ویژه آسیب پذیر باشد. در گذشته مسکو واردات شراب و آب معدنی گرجستان را به عنوان تنبیه در مناقشات سیاسی ممنوع کرده بود، و اکنون این نگرانی به وجود آمده است که اگر تفلیس کاری انجام دهد تا دوباره طرف بد روسیه را بگیرد، می تواند همین کار را با صادرات گندم انجام دهد.

کارخانه‌های آرد از دولت خواسته‌اند تا با وضع مالیات بر واردات آرد، هزینه‌های گندم و آرد را یکسان کند، اما ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر این کشور این ایده را رد کرد و گفت که این امر به افزایش قیمت نان منجر می‌شود که "به نفع" آن نیست. مردم.

طبق اطلاعات رسمی، قیمت نان و غلات در گرجستان از مارس تا آوریل 4.7 درصد و از آوریل 2021 تا آوریل 2022 28.8 درصد افزایش یافته است.

گاریباشویلی در جلسه دولت در 26 اردیبهشت، بدون اشاره به این موضوع گفت: «ذخایر آرد و همچنین ذخایر گندم در کشور به اندازه کافی وجود دارد و تنها در یک ماه، یک ماه و نیم دیگر گندم خود را برداشت خواهیم کرد». مقدار سهام موجود گروه خاصی این موضوع را سیاسی کرده و به صورت مصنوعی هیاهو ایجاد کرده اند.»

 

نینی گابریچیدزه یک روزنامه نگار اهل تفلیس است.

برای خبرنامه هفتگی رایگان Eurasianet ثبت نام کنید. پشتیبانی از اوراسیا نت:


نظرات کاربران


@