برق افغان ها

افغانستان برای تامین برق به ازبکستان و تاجیکستان می پیوندد

تاریخ انتشار : ۱۳:۱۵ ۰۲-۰۳-۱۴۰۱

یک مقام افغان جنگ اوکراین را مسئول خفه کردن سیستم بانکی در آسیای مرکزی می‌داند، اما واقعیت همچنان پابرجاست که رژیم طالبان در هم شکسته است.

تبریز امروز:

یک مقام افغان جنگ اوکراین را مسئول خفه کردن سیستم بانکی در آسیای مرکزی می‌داند، اما واقعیت همچنان پابرجاست که رژیم طالبان در هم شکسته است.
Uzbek electricityافغانستان بیشتر برق مورد نیاز خود را از ازبکستان وارد می کند.


تحریم های بین المللی علیه حکومت طالبان در افغانستان به جیب همسایگان آن در آسیای مرکزی نیز ضربه می زند.

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان در 18 می گزارش داد که ازبکستان و تاجیکستان نمی توانند بدهی های 100 میلیون دلاری برق تامین شده به افغانستان را پس بگیرند، زیرا کابل نمی تواند پول نقد را انتقال دهد.

اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب گفت: «ما می خواهیم پرداخت کنیم، اما مشکل در بانک هاست.

به گفته بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان (SIGAR)، یک سازمان دیده بان ایجاد شده توسط کنگره ایالات متحده، افغانستان بیش از 80 درصد برق خود را با هزینه سالانه 220 میلیون دلار وارد می کند. .

ازبکستان بزرگترین تامین کننده برق این کشور است. امسال حدود نیمی از برق وارداتی افغانستان از ازبکستان و بیشتر آن از تاجیکستان تامین می شود.

هر دو دارای قراردادهای طولانی مدت تامین برق هستند که قبل از به قدرت رسیدن طالبان امضا شده است که سالانه تنظیم می شود.

ازبکستان قرار است امسال 2 میلیارد کیلووات ساعت برق به ارزش 100 میلیون دالر به افغانستان تامین کند. تاجیکستان متعهد به تامین 1.5 میلیارد کیلووات ساعت به قیمت 69 میلیون دلار است.

اینکه چه زمانی، یا اگر، آن پول را دریافت کنند، باید فقط حدس زده شود .

نه ازبکستان که از روابط صمیمانه با طالبان برخوردار است و نه تاجیکستان که چنین روابطی صمیمانه دارد، از خوش شانسی برای همسایگان خود در مرز، چراغ بدهی های پرداخت نشده را خاموش نکرده اند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد یا UNDP هشدار داده است که هرگونه توقف عرضه برق از آسیای مرکزی بیش از 10 میلیون افغان را در تاریکی قرار می دهد.

طلوع نیوز مشخص نکرد که چه مقدار از این بدهی به هر کشور بدهکار است، اما بخش عمده آن به ازبکستان است.

در ماه های ژانویه و فوریه شرکت برق دا افغانستان برشنا شرکت یا DABS مبلغ 6 میلیون دلار به تاجیکستان پرداخت کرد که در ابتدای سال 2022 33 میلیون دالر بدهی داشت.

این امر کمکی به کاهش حجم کلی بدهی برق افغانستان به دو همسایه اش نکرده است، که از اواخر سال گذشته تاکنون از مبلغ 100 میلیون دلار کمتر نشده است.

روند انتقال پول از طریق افغانستان به تاجیکستان مشخص نشده است.

به گزارش طلوع نیوز، امان الله غالب، رئیس سابق DABS، جنگ در اوکراین را عامل ایجاد پیچیدگی در روند بانکی برای همسایگان افغانستان دانست.

ممکن است اینطور باشد، اما اعتراضات علیه طالبان و مشکل مرتبط با کمبود شدید درآمد دولت احتمالاً مشکل بزرگتری است.

سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان در ژانویه گزارش داد که طالبان "با کمبود شدید درآمد روبرو هستند که توانایی تامین برق تولید شده داخلی و خارجی را به شبکه برق کاهش می دهد."

در پایان سال گذشته UNDP ارتباط مستقیمی بین قبض های پرداخت نشده برق افغانستان و مسدود شدن دارایی های آن و همچنین کاهش کمک های بین المللی پس از به قدرت رسیدن طالبان ایجاد کرد.

با در نظر گرفتن این موضوع، ازبکستان از جامعه جهانی خواسته است تا دارایی های افغانستان را آزاد کند تا به کاهش بحران انسانی این کشور کمک کند.

 

 


نظرات کاربران


@