گرجستان در مواجهه با ناتو

گرجستانی ها با درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو تلخ و شیرین هستند

تاریخ انتشار : ۱۲:۲۸ ۰۲-۰۳-۱۴۰۱

کشورهای شمال اروپا در برای عضویت در ناتو عجله دارند ، در حالی که گرجستان بیش از یک دهه است که در بلاتکلیفی به سر می برد. موج جدید گسترش به سمت ناتو برای تفلیس خبر خوبی است یا بد؟

تبریز امروز:

Georgian troopsدر حالی که سوئد و فنلاند به سرعت به سمت عضویت در ناتو حرکت می کنند، گرجستانی ها - که بیش از یک دهه است به دنبال ورود به این اتحاد هستند - با احساسات متفاوتی این روند را تماشا می کنند.

به نظر می رسد الحاق دو کشور اسکاندیناوی آنچه را که به عنوان «وتوی روسیه» بر گسترش بیشتر ناتو در نزدیکی مرزهایش تلقی می شود، نادیده می گیرد. طبق یک تفکر، این امر می تواند به شکستن بن بست کمک کند که گرجستان و اوکراین را از زمان اولین وعده عضویت در سال 2008 از پیوستن به آن باز داشته است.

اما بدبینان در گرجستان از این بیم دارند که دور کنونی توسعه برای ناتو کافی باشد تا گرجستان را ببلعد و گرجستان را همچنان در انتظار بیرون بگذارد.

کورنلی کاکاچیا، مدیر موسسه سیاست گرجستان، یک اندیشکده مستقر در تفلیس، گفت: برای گرجی ها، گسترش شمال اروپا "تلخ شیرین" است.

کاکاچیا به اوراسیانت گفت: «از یک طرف، خوب است که سیاست درهای باز ناتو برقرار است، که برای گرجستان خوب است، همچنین روسیه نمی‌تواند در این مورد حق وتو داشته باشد». کاکاچیا گفت: «این می‌تواند به‌عنوان گشایشی برای گرجستان تلقی شود، اما برعکس آن نیز می‌تواند اتفاق بیفتد - ناتو می‌تواند از وضعیت موجود خوشحال باشد و اشتهای خود را برای گسترش بیشتر از دست بدهد». او گفت که متغیر کلیدی چگونگی پایان جنگ در اوکراین است.

تهاجم روسیه به اوکراین انگیزه ای برای سوئد و فنلاند بود تا سیاست های دیرینه بی طرفی خود را کنار بگذارند و به دنبال عضویت در ناتو باشند. در 18 مه هر دو درخواست های خود را ارسال کردند و هر دو سیگنال های دلگرم کننده ای از اتحاد در مورد چشم انداز الحاق سریع خود دریافت کردند.

در مقابل، گرجستان پس از بیانیه سال 2008 ائتلاف مبنی بر اینکه گرجستان و اوکراین "عضو ناتو خواهند شد" سال ها در بلاتکلیفی گیر کرده بود.

در حالی که ناتو بارها این تعهد را تایید کرده است، حرکت قابل تشخیص کمی به جلو صورت گرفته است و گرجستان هنوز برنامه اقدام رسمی عضویت را که راهی برای عضویت خواهد بود، دریافت نکرده است.

و از آنجایی که ائتلاف در حال آماده شدن برای برگزاری نشستی در ماه ژوئن در مادرید است، جایی که انتظار می‌رود کشورهای عضو سندی را برای تعیین مسیر آن برای دهه آینده تصویب کنند، به نظر می‌رسد که الحاق گرجستان دوباره از دستور کار خارج شده است.

سال هاست که مقامات آمریکایی و اروپایی می گویند که گرجستان از نظر فنی آماده پیوستن به این ائتلاف است. ناتو به شدت با گرجستان همکاری می کند: این اتحاد به گرجستان در ایجاد ظرفیت های نظامی و دفاعی خود کمک کرده است در حالی که گرجستان در ماموریت های بین المللی به رهبری ناتو مشارکت داشته و به طور منظم در تمرینات نظامی با کشورهای متحد شرکت می کند.

اما این روند به دلیل این واقعیت متوقف شده است که گرجستان در حال حاضر درگیر درگیری آشکار با روسیه است، روسیه که تخمین زده می شود 10,000 سرباز در دو منطقه جدا شده از گرجستان یعنی آبخازیا و اوستیای جنوبی مستقر کرده است. بسیاری از اعضای اروپایی ناتو از پذیرش یک عضو جدید در آن کشور ابراز ناراحتی کرده اند.

در ژانویه، در حالی که نشانه‌هایی از جنگ اوکراین در حال آشکار شدن بود، یک مقام ارشد نظامی آلمان نگرش بدبینانه بسیاری از کشورهای عضو ناتو در مورد عضویت گرجستان را تکرار کرد.

افسر، معاون فرمانده نیروی دریایی آلمان، دریاسالار کی آخیم شونباخ، در رویدادی در هند گفت: «گرجستان مایل است عضو شود. "آیا آنها الزامات را برآورده می کنند؟ بله، بله، آنها انجام می دهند. آیا داشتن آنها به عنوان عضو هوشمندانه است؟ نه، اینطور نیست، نه نیست.»

شونباخ به دلیل این اظهار نظر مجبور به استعفا شد (او استدلال مشابهی در مورد اوکراین بیان کرده بود)، اما خوش بینان در گرجستان از نکات مثبتی که او در مورد گرجستان بیان کرده بود انتقاد کردند.

گیورگی خلاشویلی، معاون کمیته روابط خارجی پارلمان به تلویزیون عمومی گرجستان گفت: شونباخ می‌گوید که گرجستان در واقع برای عضویت در ناتو آماده است و برای ورود به ناتو تنها به یک حرکت از سوی غرب، یعنی تأییدیه نیاز دارد.

برخی از حامیان عضویت گرجستان در ناتو فرمولی را پیشنهاد کرده اند که در آن کشور می تواند پذیرفته شود، اما تنها سرزمینی که در حال حاضر تحت کنترل آن است مشمول اصل 5 ائتلاف خواهد بود، که از اعضا می خواهد در صورت بروز هرگونه مشکل از یکدیگر دفاع کنند. حمله خارجی

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو، در سال 2019 به سرویس گرجستانی صدای آمریکا گفت: «گرجستان تقریباً تمام معیارهای عضویت در ناتو را برآورده می کند. من فکر می کنم راه فراتر از این بن بست، بحث در گرجستان است. آیا توافقی را می‌پذیرید که در آن ماده 5 ناتو فقط سرزمین گرجستانی را که دولت گرجستان در آن حاکمیت کامل دارد، پوشش دهد.»

نظرسنجی ها نشان می دهد که گرجستانی ها به شدت از پیوستن به این ائتلاف حمایت می کنند. اما سال‌ها انتظار باعث ایجاد ناامیدی در گرجستان از گیر افتادن در خارج از درهای ظاهراً باز ناتو شده است.

Ti. "زمان کافی از [2008] برای عمل به این وعده گذشته است."

نا خداشلی، وزیر دفاع سابق گرجستان، در ژانویه به وب سایت خبری Civil.ge گفت. ساده‌ترین، روشن‌ترین و درست‌ترین پاسخ به باج‌گیری روسیه، دادن وعده‌های بیشتر نیست، بلکه عمل به وعده‌های قدیمی است.

با این حال، احساس گرجستان مبنی بر کنار گذاشته شدن از این دور از گسترش ناتو، با زیر سوال بردن اعتبار دموکراتیک این کشور از سوی اتحاد تضعیف می شود، مسائلی که الحاق سوئد و فنلاند مطرح نمی کند.

خاویر کولومینا، نماینده ویژه دبیرکل ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی در اواخر آوریل از تفلیس بازدید کرد. در مصاحبه بعدی با تلویزیون فرمولا، او گفت که ائتلاف بر دولت گرجستان فشار می آورد تا اصلاحات بیشتری را در زمینه قضایی، سیستم انتخاباتی و بخش امنیتی اتخاذ کند.

کولومینا گفت: "ما نگران سطح اجرای اصلاحاتی هستیم که خواستار آن هستیم."، با اشاره به اینکه اصلاحات "طی یک سال یا یک سال و نیم گذشته متوقف شده است."

هنگامی که نخست وزیر ایراکلی گاریباشویلی در 18 مه از بروکسل بازدید کرد، حساسیت در مورد دموکراسی سازی و عضویت در ناتو به نمایش گذاشته شد. هنگامی که نشست برنامه ریزی شده بین گاریباشویلی و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به طور ناگهانی لغو شد، برخی از مخالفان سیاسی بدترین را فرض کردند و لغو را به ربط دادند. وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در گرجستان و آنچه آنها به عنوان مماشات با روسیه در قبال جنگ اوکراین می دانند.

پس از آن جلسه در همان روز بدون هیچ توضیحی موکول شد.

نینی گابریچیدزه یک روزنامه نگار اهل تفلیس است.


نظرات کاربران


@