فیل ها برای صنایع دستی ژاپنی کشته می شوند

ژاپن: پناهگاه غیرقانونی تجارت عاج

تاریخ انتشار : ۰۵:۱۶ ۰۲-۰۱-۱۴۰۱

ژاپن در تامین بازار عاج داخلی خود ناکام است و در نتیجه محل مناسبی برای عاج وارداتی غیرقانونی و منبع عرضه برای صادرات غیرقانونی است. این اطلاعات بر اساس گزارش جدیدی است که توسط سازمان غیرانتفاعی، صندوق ببر و فیل ژاپن (JTEF) گردآوری شده است. این گزارش ادعای دولت ژاپن را به چالش می‌کشد که «ژاپن اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای اطمینان از اینکه بازار داخلی عاج این کشور به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی‌کند، اجرا می‌کند» و آن را «انقص و غیرقانونی» خواند. در سال 2016، کشورهای عضو کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن از کشورهای عضوی که بازار قانونی داخلی عاج دارند خواستند اقدامات فوری برای بستن تجارت غیر قانونی انجام دهند. سه سال بعد، در کنفرانس بعدی اعضا، از کشورهایی (از جمله ژاپن) که تصمیم گرفتند این کار را انجام ندهند، درخواست شد تا اقدامات انجام شده را به دبیرخانه گزارش دهند تا اطمینان حاصل شود که این بازارهای داخلی عاج به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی کند. .

تبریز امروز:

عاج  فیل - ژاپن


ژاپن در تامین بازار عاج داخلی خود ناکام است و در نتیجه محل مناسبی برای عاج وارداتی غیرقانونی و منبع عرضه برای صادرات غیرقانونی است. این اطلاعات بر اساس گزارش جدیدی است که توسط سازمان غیرانتفاعی، صندوق ببر و فیل ژاپن (JTEF) گردآوری شده است. این گزارش ادعای دولت ژاپن را به چالش می‌کشد که «ژاپن اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای اطمینان از اینکه بازار داخلی عاج این کشور به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی‌کند، اجرا می‌کند» و آن را «انقص و غیرقانونی» خواند.

در سال 2016، کشورهای عضو کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض (CITES) قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن از کشورهای عضوی که بازار قانونی داخلی عاج دارند خواستند اقدامات فوری برای بستن تجارت غیر قانونی انجام دهند. سه سال بعد، در کنفرانس بعدی اعضا، از کشورهایی (از جمله ژاپن) که تصمیم گرفتند این کار را انجام ندهند، درخواست شد تا اقدامات انجام شده را به دبیرخانه گزارش دهند تا اطمینان حاصل شود که این بازارهای داخلی عاج به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی کند. .

ژاپن همچنان مهم ترین بازار عاج آزاد جهان است. در پاسخ به درخواست CITES، دولت ژاپن با اشاره به کنترل‌هایی مانند نظارت دقیق بر ثبت نمایندگی، ثبت اجباری کل عاج‌ها و استفاده از تاریخ‌گذاری کربن برای تعیین منشأ عاج، تضمین قاطعانه ای مبنی بر وجود این اقدامات صادر کرد. . با این حال، گزارش جامع 22 صفحه‌ای از JTEF مثال‌های مفصلی از شکست این اقدامات در هدف مورد نظر خود ارائه می‌دهد.

به طور خلاصه، یافته های گزارش JTEF عبارتند از:

صادرات غیرقانونی و مداوم عاج از ژاپن ناشی از بازار قانونی مجاز این کشور است که بسیاری از اقلام مختلف عاج را به فروش می رساند.
ثبت نام اجباری فروشندگان عاج (یا تمدید آن) باید شامل بررسی دقیق صلاحیت باشد - کاری که دولت ژاپن ادعا می کند انجام شده است. با این حال، JTEF ادعا می کند که این بررسی، در واقع، وجود ندارد و مانع از ثبت نمایندگی های مشکل ساز نمی شود.
الزام ثبت تمام عاج ها با موفقیت کنار گذاشته شد زیرا فروشندگان ثبت شده به سادگی آنها را تکه تکه کرده و آنها را به صورت هانکو (مهرهای امضای سنتی) پردازش کردند.
استفاده از تاریخ گذاری کربنی برای افزایش نظارت برای ثبت کل عاج خیلی دیر انجام شد و تعداد زیادی از عاج ها با منشا و کسب نامشخص قانونی شده و وارد بازار شده اند.
علیرغم اطمینان از قابلیت ردیابی، این گزارش نشان می دهد که هیچ تایید رسمی در مورد قانونی بودن منشاء و کسب در نقطه تولید قطعات و محصولات برش عاج وجود ندارد و ردیابی آن را غیرممکن می کند.
بسته شدن بازار قانونی داخلی ممکن است تنها راه رفع خلأهای تجاری قابل توجه باشد.
تأثیر بازار پررونق عاج داخلی ژاپن بر هدف جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از تجارت بین‌المللی غیرقانونی عاج را نباید کم اهمیت جلوه داد.

قطعات عاج نیمه فرآوری شده در نمایشگاه های عتیقه سرپوشیده در توکیو و کیوتو مشاهده شد. نمایش اقلام عاج در فروشگاهی در مناطق توریستی توکیو؛ عاج خام در یک خانه حراج نمایش داده شد. محصولات عاج تازه تولید شده در دو مغازه در مناطق توریستی عمده توکیو یافت می شود
هر فصل از گزارش به یکی از اقداماتی اختصاص دارد که ظاهراً برای جلوگیری از مشارکت بازار قانونی ژاپن در تجارت غیرقانونی عاج تعیین شده است. برای مثال، فصل اول به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه، علی‌رغم «بررسی دقیق»، ثبت نمایندگی برای شاه‌پین‌ها در بازار عاج اعطا یا تمدید می‌شود، حتی زمانی که این شرکت‌ها اخیرا سابقه تجارت غیرقانونی عاج دارند.

عاج فیل

فصل دوم به شرایط لازم برای ثبت تمام عاج ها قبل از ورود در هر معامله ای می پردازد. فرآیند ثبت نام مستلزم شناسایی منشاء قانونی و کسب هر عاج است. با توجه به JTEF، فروشندگان پیش‌بینی کرده بودند که ثبت نام عاج در سال 2019 پیش‌بینی شود. با توجه به اینکه طبق قانون فقط باید عاج های کامل ثبت شوند، تجار عجله کردند تا با قطع عاج های ثبت شده و ثبت نشده از این خلاء استفاده کنند. ذخایر ثبت نشده با استفاده از کارت‌های ثبت شده موجودی که قبلاً مصرف شده‌اند، به عنوان ذخایر ثبت شده درج می‌شوند.

این گزارش همچنین ادعا می‌کند که تاریخ‌گذاری کربن برای بررسی عاج‌ها پس از ثبت نام عمداً به تعویق افتاده است. در نتیجه، عاج‌هایی با منشأ ناشناخته مشکوک، قانونی شدند و قبل از اینکه تجزیه و تحلیل تاریخ‌گذاری کربن پیشینه آنها را فاش کند، وارد بازار شدند.

سفر جغرافیایی آفریقا
این گزارش ادعاهای دولت ژاپن مبنی بر اتخاذ تدابیر سختگیرانه برای اطمینان از اینکه بازار داخلی عاج به شکار غیرقانونی یا تجارت غیرقانونی کمک نمی کند را به چالش می کشد.
نویسندگان گزارش JTEF نتیجه می‌گیرند که نه تنها دولت ژاپن در تنظیم بازار داخلی عاج شکست خورده است، بلکه این شکست‌ها سیستماتیک و ثابت هستند و بازار را به روی تجارت غیرقانونی باز گذاشته است.

 آنها از ژاپن می‌خواهند که تجارت عاج را فوراً پایان دهد، و اظهار داشتند که "ذخایر بسیار زیاد است و بازار کار خواهد کرد ".

چند هفته پس از انتشار گزارش JTEF، کمیته دائمی CITES موافقت کرد که کشورها باید به ارائه گزارش در مورد بازارهای داخلی عاج خود ادامه دهند. اتحادیه اروپا همچنین خواستار تحلیلی در مورد اینکه آیا توقیف عاج مرتبط با کشورهایی که بازارهای داخلی عاج خود را تعطیل نکرده‌اند، ممکن است بر تجارت بین‌المللی غیرقانونی تأثیر بگذارد یا خیر - درخواستی که گابن هم تکرار کرد.

 

منبع : افریقا جنوگرافیک 

برگردان : کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@