آسیای میانه نگران است

روسیه صادرات غلات و شکر را به حالت تعلیق درآورده است

تاریخ انتشار : ۱۶:۳۷ ۲۶-۱۲-۱۴۰۰

دولت روسیه اعلام کرده است که قصد دارد ممنوعیت صادرات غلات و شکر به سایر اعضای یک بلوک تجاری را تا پایان ماه اوت تمدید کند، اقدامی که باعث ترس از کمبود مواد غذایی در سراسر منطقه شده است. وزارت توسعه اقتصادی در 10 مارس گفت که این تصمیم با انگیزه "تضمین امنیت غذایی کشور و کمک به حفاظت از بازار داخلی در شرایط جوی فعلی" اتخاذ شده است.

تبریز امروز:

قزاقستان و قرقیزستان هر دو برای نیازهای غلات و شکر خود به شدت به روسیه متکی هستند.
روسیه می‌گوید که غلات کافی برای تامین نیازهای خود دارد. (عکس: سایت دولتی ساراتوف)

روسیه می‌گوید که غلات کافی برای تامین نیازهای خود دارد. (عکس: سایت دولتی ساراتوف)
دولت روسیه اعلام کرده است که قصد دارد ممنوعیت صادرات غلات و شکر به سایر اعضای یک بلوک تجاری را تا پایان ماه اوت تمدید کند، اقدامی که باعث ترس از کمبود مواد غذایی در سراسر منطقه شده است.

وزارت توسعه اقتصادی در 10 مارس گفت که این تصمیم با انگیزه "تضمین امنیت غذایی کشور و کمک به حفاظت از بازار داخلی در شرایط جوی فعلی" اتخاذ شده است.

سایر کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا EAEU که شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان می شوند، تا تاریخ تعیین شده از فرصت واردات گندم، چاودار، جو و ذرت از روسیه محروم خواهند شد. مقامات مسکو اصرار دارند که روسیه در حال حاضر دارای ذخایر غلات بیش از نیاز خود است، اما این ممنوعیت موقت تا حدی برای جلوگیری از صادرات مجدد محصولات به کشورهای ثالث اعمال شده است.

وزارت توسعه اقتصادی در بیانیه خود اعلام کرد: کشورهای اوراسیا در فصل جاری مقادیر مورد نیاز خود را بدون عوارض گمرکی خریداری کرده اند.

با این حال، قزاقستان ممکن است دیدگاه دیگری داشته باشد. سال گذشته، قزاق ها حجم خرید غلات خود از روسیه را 77 درصد یا حدود 2.3 میلیون تن افزایش دادند و تنها از ترکیه و مصر به عنوان خریداران جهانی غلات روسیه عقب تر بودند. کارشناسان داخلی صنعت می گویند که حجم واقعی ممکن است حتی بیشتر باشد، زیرا داده های رسمی روسیه معاملات انجام شده در اقتصاد خاکستری را در نظر نمی گیرند.

برداشت غلات در قزاقستان به ویژه در سال گذشته به دلیل یک دوره طولانی خشکسالی بد بود. در حالی که دمای بالا حجم غلات کشت شده را محدود می کرد، به بهبود کیفیت و ارزش آن کمک می کرد، بنابراین بخش عمده ای از محصول صادر شد. در عوض نیازهای داخلی از طریق واردات گندم ارزان قیمت روسیه تامین می شد. اگرچه این پنجره فرصت ممکن است با ممنوعیت صادرات روسیه بسته شده باشد.

وزارت کشاورزی در نورسلطان موضعی صعودی اتخاذ کرده و در یک بیانیه مطبوعاتی در 11 مارس گفت که هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد امنیت غذایی وجود ندارد. این وزارتخانه گفت که ذخایر گندم در حال حاضر حدود 6.7 میلیون تن است که برای تامین نیازهای داخلی تا برداشت پاییز آینده کافی است.

اما یوگنی کارابانوف، کارشناس اتحادیه غلات قزاقستان، یک گروه لابی کشاورزی، به اوراسیا نت گفت که ممنوعیت روسیه در حال حاضر باعث وحشت خرید آرد شده است و برخی کشاورزان با افزایش قیمت‌هایشان از مزیت‌های خود استفاده کرده‌اند.

کارابانوف گفت: «قزاقستان غلات کافی و حتی مازاد زیادی دارد که می تواند صادر شود. آنچه مهم است این است که مقامات ما [همچنین] محدودیت‌هایی برای صادرات اعمال نکنند که می‌تواند برای صنعت مضر باشد.»

وضعیت شکر پیچیده تر است. تولید در قزاقستان به طور کامل نیازهای داخلی را پوشش نمی دهد. این کشور دو سوم شکر مصرفی خود را وارد می کند و نیمی از این واردات از روسیه است. یکی دیگر از تامین کنندگان مهم بلاروس است که به دلیل نقش خود در حمایت از خصومت ها در اوکراین با تحریم های بین المللی نیز مواجه است. مقامات گفته اند که ذخایر فعلی شکر ممکن است تنها سه ماه را پوشش دهد.

جامعه تجاری در این شرایط مسائل بلندمدت را احساس می کند. یرژان یشیمخانوف، یکی از شرکای شرکت حقوقی گراتای اینترنشنال مستقر در آلماتی، در حساب فیسبوک خود نوشت: «شبکه لجستیکی قزاقستان از بین رفته است، زیرا بسیاری از واردات این کشور از روسیه انجام می‌شود. او گفت که کسری بسیاری از کالاها ممکن است برای قزاقستان نیز وجود داشته باشد.

یسیمخانوف گفت که با از دست دادن ارزش پول ملی، تنگه، قیمت تمام شده کالاهای وارداتی، کاهش کسب و کار، و همزمان "افت سطح زندگی مردم" همراه خواهد بود و افزود که دولت برنامه ای منسجم برای رسیدگی به این مشکلات ارائه نکرده است. ".

یسیمخانوف نوشت: «این حس وجود دارد که افرادی که در کشور ما مسئول شکل‌دهی استراتژی [اقتصادی] هستند... غرق شده‌اند و کر شده‌اند، در حالی که تک تک کسب‌وکارها ناامیدانه به دنبال راهی برای خروج هستند».

اثر کاهشی در قرقیزستان محسوس خواهد بود. بیش از 90 درصد گندم وارداتی این کشور از قزاقستان و روسیه است. در حالی که قرقیزستان تقریباً 363000 تن گندم خود را در سال 2021 تولید کرد، تقریباً 125000 تن از روسیه وارد کرد.

پایگاه خبری کاکتوس مستقر در بیشکک گزارش داد که قیمت شکر یک شبه به دلیل اخبار ممنوعیت صادرات روسیه از 80 سوم (0.76 دلار) در هر کیلوگرم به 90 سوم افزایش یافت. کاکتوس گزارش داد که دو کارخانه قند کشور 60 درصد تقاضا را تشکیل می دهند.

 

آلماز کومنوف -روزنامه نگار اهل آلماتی 


نظرات کاربران


@