ترجمه از کاوه وحیدی آذر

ارمنی‌ها شباهت‌های ناخوشایندی را بین زلنسکی و رهبران زمان جنگ خود می‌بینند

تاریخ انتشار : ۰۹:۴۵ ۱۷-۱۲-۱۴۰۰

برای اوکراینی‌ها و بسیاری از مردم سایر نقاط جهان، رئیس‌جمهور ولودومیر زلنسکی به خاطر پیام‌های الهام‌بخش خود در زمان جنگ، در حالی که مردمش را علیه دشمن مهاجم جمع می‌کند، به یک قهرمان ملی تبدیل شده است. با این حال، برای ارمنیان واکنش متفاوتی را برانگیخته است: خاطرات ناخوشایند از جنگ 2020 با آذربایجان، زمانی که رهبر خودشان، نخست وزیر نیکول پاشینیان، بر همان سبک و پیام‌های مشابه تأثیر گذاشت، فقط برای اینکه ثابت شود که توخالی بوده و قادر به جلوگیری از یک شکست نهایی آن نیست.

تبریز امروز:

Zelenskiy selfie
رئیس جمهور اوکراین ولودومیر زلنسکی در یک ویدیوی نمادین در رسانه های اجتماعی در 25 فوریه. (عکس: ولودومیر زلنسکی، فیس بوک)


برای اوکراینی‌ها و بسیاری از مردم سایر نقاط جهان، رئیس‌جمهور ولودومیر زلنسکی به خاطر پیام‌های الهام‌بخش خود در زمان جنگ، در حالی که مردمش را علیه دشمن مهاجم جمع می‌کند، به یک قهرمان ملی تبدیل شده است.

با این حال، برای ارمنیان واکنش متفاوتی را برانگیخته است: خاطرات ناخوشایند از جنگ 2020 با آذربایجان، زمانی که رهبر خودشان، نخست وزیر نیکول پاشینیان، بر همان سبک و پیام‌های مشابه تأثیر گذاشت، فقط برای اینکه ثابت شود که توخالی بوده و قادر به جلوگیری از یک شکست نهایی آن نیست. 

در همین حال، در آذربایجان، این مقایسه‌ها کمتر رایج است، اما برخی مقایسه‌های نامطلوب‌کننده‌ای را بین زلنسکی‌های همگانی، شاد و سرسختانه و رهبر خشمگین خود انجام داده‌اند.

در ارمنستان، مقایسه ها همه جا وجود دارد: در رسانه های اجتماعی، در مکالمه حین صرف قهوه یا نوشیدنی، در شام های خانوادگی. زلنسکی و پاشینیان هر دو رهبران سیاسی نسبتاً جوانی هستند که مهارت‌های ارتباطی قوی دارند: اولی کمدین و دومی روزنامه‌نگار. زلنسکی، همانطور که پاشینیان در سال 2020 انجام داد، به لفاظی‌هایی که کل جمعیت را برای مبارزه جمع می‌کند و به جای اینکه در یک مرکز فرماندهی غرق شود، به ویدئوهای رسانه‌های اجتماعی غیررسمی در خارج تکیه می‌کند.

در 28 فوریه، چهارمین روز جنگ، زلنسکی سخنرانی عمومی کرد: «زمانی که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شدم، گفتم که هر کدام از ما یک رئیس‌جمهور هستیم. زیرا همه ما در قبال دولت خود مسئولیم. برای اوکراین زیبای ما و حالا چنین شد که هر یک از ما یک جنگجو هستیم. یک جنگجو در جای خودش و من مطمئن هستم که هر کدام از ما برنده خواهیم شد.»

برای ارمنی ها آشنا به نظر می رسید.

پاشینیان در روز 3 اکتبر 2020 در هشتمین روز آن جنگ گفت: «هر کدام از ما باید خود را وقف یک هدف کنیم، نام آن هدف پیروزی است. و هر یک از ما باید هر لحظه آماده باشیم تا در خط مقدم آن پیروزی باشیم. و ما پیروز خواهیم شد. و ما قطعا پیروز خواهیم شد.»

خط زلنسکی «هر یک از ما یک رئیس‌جمهور هستیم» همچنین عبارت معروف پاشینیان را از مبارزات انتخاباتی او به یاد می‌آورد: «من معتقدم که در کشور ما سه میلیون نخست‌وزیر داریم».

یکی از کاربران ارمنی فیس بوک سخنرانی زلنسکی را با این کامنت منتشر کرد: «آیا این شما را به یاد چیزی نمی اندازد؟ من را عصبی می کند.»

ارمنی ها همچنین متوجه هشتگ محبوب اوکراینی، #мипереможемо - "ما برنده خواهیم شد" شده اند. در حالی که مبارزه اوکراینی ها هنوز به پایان نرسیده است، اما این اعتماد خاطرات ناخوشایندی را از شعار ارمنی زمان جنگ، «هاղթելուԵնք» - همچنین «ما پیروز خواهیم شد» زنده کرده است.

بیانیه‌های رنگارنگ - و در نهایت نادرست - نظامی از سال 2020 به گردن سخنگوی وقت وزارت دفاع ارمنستان، آرتسرون هوانیسیان، که یاد او نیز در جنگ کنونی زنده شده است، منتشر می شوند ، در اوایل این جنگ، یکی از کاربران ارمنی آرتسرون هوانیسیان فیس بوک تصویری از پرچم اوکراین را با عنوان: «ما پیروز خواهیم شد» منتشر کرد، .

در حالی که شباهت‌ها بین پاشینیان و زلنسکی قوی‌تر است، اما به نظر می‌رسد که زلنسکی با هوانیسیان و همچنین با آراییک هاروتونیان، رهبر واقعی قره باغ کوهستانی دارای ویژگی‌های مشترک است.

هاروتونیان مانند زلنسکی، کت و شلوارهای خود را در طول جنگ گم کرد و تصویری نتراشیده و کامویی به تن کرد. زمانی که زلنسکی عکسی از خود را که در کنار میز غذا با سربازان نشسته بود منتشر کرد، برای ارمنی‌ها عکس معروف هاروتونیان را به یاد آورد که او از سربازان در خط مقدم دیدن کرد و با آنها قهوه نوشید.

 نارک سامسونیان، منتقد دولت در فیس بوک نوشت: «او به صحنه نوشیدن قهوه با ارتش رسیده است... واضح است که پایان نزدیک است. ما باید از آراییک هاروتونیان بپرسیم که گام بعدی چه خواهد بود، اما مهمتر از همه، اوکراین پس از قهوه منتظر چه میزان ضرر است... اتفاقاً، این عکس با همان شدت توسط اوکراینی  ها در شبکه اجتماعی  پخش می شود. مردم، با شعار "ما برنده می شویم."

 یکی از کاربران ارمنی توییتر می گوید: «زلینسکی ممکن است از یک اختلال چند شخصیتی رنج می برد.» این مرد همزمان نیکول، آراییک و آرتسرون هستند.

خاطرات بد سال 2020 با این احساس ترکیب شده است که اوکراین از حمایت بین المللی برخوردار است که ارمنی ها احساس می کردند در جنگ خود سزاوار آن هستند و این واقعیت که زلنسکی به طور مداوم طرف آذربایجان را در مناقشه گرفته است.

از آن سوی خط، آذربایجانی‌ها بی‌دریغ بیشتر به دنبال زلنسکی هستند. و برخی رهبر دوران جنگ خود، رئیس جمهور الهام علی اف، را نسبتاً نامطلوب می بینند.

خدیجه اسماعیل، روزنامه‌نگار برجسته، به حضور علنی زلنسکی با سربازان اشاره کرد و او را با علی اف در زمان جنگ، که در طول جنگ 2020 بیشتر در انزوا باقی ماند، مقایسه کرد. «توقع ملت ما از رئیس جمهور به حدی پایین بود که او از دفتر گرمش مصاحبه می کرد

اسماعیل در فیسبوک نوشت. «زلنسکی مصاحبه می‌کند، مذاکره می‌کند و همه چیز را از نقطه‌های داغ انجام می‌دهد. ما باید استانداردهای قهرمانی خود را کمی بالا ببریم.»

این پست باعث بحثی پرشور شد. حیدر میرزا روزنامه نگار و گزارشگر جنگی دیگر، با اشاره به اینکه کیف اکنون مورد حمله قرار گرفته است، گفت: «دشمن ما به باکو نرسید. رئیس جمهور [علی اف] نیازی نداشت با کلاه ایمنی در خط مقدم راه برود. میرزا می‌نویسد: «مردم مثل یک مشت بودند، وضع ما فرق می‌کرد».

روزنامه‌نگار دیگر، آیتان فرهادووا، سبک لفاظی علی اف در بدگویی کردن را به یاد آورد و سربازان ارمنی را "سگ" و پاشینیان را "دلقک مست" خواند. علی اف در سخنرانی خود با اعلام پیروزی آذربایجان در 10 نوامبر 2020 به سبک سخنرانی‌های خود در زمان جنگ اشاره کرد و گفت که می‌دانم «ملت سخنان من را دوست دارد».

فرهادووا در فیس بوک نوشت: زلنسکی «نامی نمی خواند یا از توهین های توهین آمیز علیه شخصیت پوتین استفاده نمی کند». وی افزود: «رئیس کشور که مورد حمله ارتش روسیه قرار گرفته است، می‌داند که در سمت صحیح و درست قرار دارد و با اطمینان به این عدالت، عصبانیت خود را از دست نمی‌دهد.»

 

آنی مجلومیان 3 مارس 2022  اوراسیا نت:  برگردان کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@