گرجستان بی اراده در مقابل بحران منطقه

اخبار گرجستان خشم لاوروف را برانگیخته است

تاریخ انتشار : ۱۱:۰۳ ۱۳-۱۱-۱۴۰۰

مقایسه‌ها اکنون در گرجستان رایج است، جایی که گرجی های طرفدار غرب همبستگی خود را با اوکراین در رسانه‌هایی از جعبه‌های پیتزا گرفته تا پیست‌های اسکی ابراز می‌کنند، در حالی که دولت تفلیس از ترس انتقام‌جویی مسکو تلاش می‌کند قایق را تکان ندهد. در همین حال، اپوزیسیون دولت را به شدت تحت فشار قرار می دهد تا موضع قاطع تری علیه روسیه اتخاذ کند. هیچ ارتباط آشکاری بین قسمت پرواز و درگیری عمیق روسیه با اوکراین، اروپا و ایالات متحده وجود نداشت. اما در حالی که تمرکز مسکو بیشتر به سمت غرب آن معطوف شده است، اظهارات لاوروف نشان می دهد که بحران تشدید شده، حداقل به طور غیرمستقیم، بر روابط آن با جنوب نیز تأثیر می گذارد.

تبریز امروز:

روسیه معمولاً از جنگ‌های اطلاعاتی قفقاز دور می‌ماند، اما بحران اوکراین در حال شعله‌ور شدن مجدد اختلافات در مورد اینکه چه کسی مقصر درگیری‌های متوقف شده گرجستان است، می‌افزاید.

Euronews report from Dvaniبرخلاف بسیاری از طرف‌های درگیری در قفقاز، روسیه عموماً رویکردی دست‌پاچه برای پوشش مطبوعاتی بین‌المللی دارد.

در حالی که پوشش یک طرفه - درک شده و واقعی - مرتباً با پست های رسانه های اجتماعی خشمگین و محکومیت سریع وزارتخانه های خارجه در سراسر منطقه مواجه می شود، روسیه تقریباً همیشه در این زمینه سکوت می کند. شاید با پذیرش اجتناب ناپذیر بودن پوشش نامطلوب مطبوعاتی، عملاً در جنگ اطلاعاتی قفقاز تسلیم شده است.

این امر این نکته را بیش از پیش قابل توجه کرد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، که در حال حاضر چیزهای زیادی در ظرف خود دارد، ظاهراً وقت داشت تا هم گزارش یورونیوز درباره اوستیای جنوبی را تماشا کند و هم آن را نوش جان کند.

این گزارش ارسالی از خط مرزی بین گرجستان و اوستیای جنوبی بود، منطقه جدایی‌شده‌ای که گرجستان و روسیه در سال 2008 بر سر آن جنگیدند. پس از آن جنگ، روسیه رسما اوستیای جنوبی را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت و به شدت از آن حمایت کرد. چه از نظر مالی و چه نظامی. در سال‌های اخیر، روس‌ها و اوستیایی‌های جنوبی مرزهای بین‌المللی با گرجستان را سخت‌تر کرده‌اند. روستاییان گرجستانی در نزدیکی خط، اگر به سمت آنچه که مرزبانان روسی - که از مرزهای واقعی محافظت می کنند - در قلمرو اوستیای جنوبی راه خود را گم کنند ، مرتباً بازداشت می شوند.

این روند در سال‌های اخیر موضوع ده‌ها یا صدها داستان توسط تقریباً هر رسانه بین‌المللی بزرگی بوده است که اساساً همان داستان و تقریباً همیشه کاملاً از دیدگاه گرجستان روایت می‌شود. در بیشتر موارد، روسیه این داستان ها را شایسته اظهار نظر نمی داند.

اما این خوش اخلاقی یورونیوز بود که سرانجام لاوروف را مجبور به پاسخگویی کرد.

طی مصاحبه ای مشترک در 28 ژانویه با چندین رسانه روسی، از لاوروف در مورد تحریم های بین المللی علیه روسیه که ناشی از مسمومیت الکسی ناوالنی، فعال ضد فساد است، سؤال شد. او با یک حاشیه طولانی شروع کرد.

"من از مدتها قبل شروع خواهم کرد. دیروز داشتم یورونیوز را تماشا می کردم و گزارشی درباره روستای دوانی در گرجستان در نزدیکی مرز اوستیای جنوبی منتشر شد. لاوروف گفت: این در سرزمینی است که گرجستان آن را متعلق به خود می داند. وزیر امور خارجه در ادامه به تشریح این گزارش پرداخت. «چهارده سال از جنگی می‌گذرد که مردم را مجبور کرد در شرایط سخت زندگی کنند. تقریباً هر روز سرزمین خود را از دست می دهند. مردم ربوده می شوند، سربازان روسی آنها را بازداشت می کنند.

اما در اینجا آنها نمی گویند که چه نوع جدایی طلبی در گرجستان قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ظاهر شد. زویاد گامساخوردیا [اولین رئیس جمهور گرجستان پس از شوروی] با شوونیستی خواستار خروج آبخازیا یا گرجی شدن خود شد. او اوستیای جنوبی را قابل اعتنا نمی دانست. اکنون هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند.»

وی ادامه داد: «سپس یک عبارت مهمی وجود داشت: «در سال 2008، زمانی که درگیری وارد مرحله داغ شد، روسیه طرف اوستیای جنوبی را گرفت.» این یورونیوز است که با در نظر گرفتن یک گزارش ادعا می‌کند که عینی‌ترین شبکه است. تنوع دیدگاه ها در مورد این درگیری برادرکشی صحبت می‌کنند، حتی اشاره نمی‌کنند که چه کسی آن را شروع کرده است.» سپس مکالمه، کمی ناهموار، به ناوالنی هدایت شد.

نکته لاوروف هم درباره کتاب درسی بود و هم اشتباه نبود: دو محقق گرجستانی در گزارش اخیر کارنگی اروپا تقریباً به همین نکته اشاره کردند. لاوروف منتقد خوبی نبود، اما "باهوش بود که برای توجیه یا اجتناب از وضعیت موجود در دوانی به اوایل دهه 90 برود: روزنامه نگار شوتا کینچا در توییتر می گوید :ناسیونالیسم قومی در زمان گامساخوردیا برای گرجی‌هایی که از رویارویی با میراث واقعی او امتناع می‌کنند آسیب‌پذیر است." .

این اظهارات به ویژه به عنوان مداخله نادر سطح بالا از سوی مسکو در گفتمان پیرامون درگیری های منجمد گرجستان قابل توجه بود. بر اساس جست و جو در وب سایت وزارت خارجه، به نظر می رسد نام «گامساخوردیا» از سال 2013 توسط یک دیپلمات ارشد روسی به طور علنی ذکر نشده است. اظهارات ضد گرجستانی روسیه معمولاً به رده های پایین رسانه های ملی گرا و کارشناسان حاشیه ای تنزل می یابد.

متن اظهارات لاوروف البته بحران اوکراین و مقایسه های اجتناب ناپذیری است که با جنگ 2008 با گرجستان انجام می شود. در تیتر فرعی یورونیوز آمده است: «به موازات وقایع اوکراین، اشغال خزنده روسیه همچنان یک مشکل جدی برای گرجستان است.

این مقایسه‌ها اکنون در گرجستان رایج است، جایی که گرجی های طرفدار غرب همبستگی خود را با اوکراین در رسانه‌هایی از جعبه‌های پیتزا گرفته تا پیست‌های اسکی ابراز می‌کنند، در حالی که دولت تفلیس از ترس انتقام‌جویی مسکو تلاش می‌کند قایق را تکان ندهد. در همین حال، اپوزیسیون دولت را به شدت تحت فشار قرار می دهد تا موضع قاطع تری علیه روسیه اتخاذ کند.

در میان این همه هیاهو، تحرک دیگری نیز در روابط گرجستان و روسیه وجود دارد.

در بیانیه 21 ژانویه، وزارت خارجه روسیه موضع خود را تکرار کرد که تا زمانی که تفلیس برای خنثی کردن «روس هراسی» در این کشور اقدام نکند، اجازه پروازهای مستقیم به گرجستان و از آن را نخواهد داد. این ممنوعیت پرواز را در پاسخ به اعتراضات ضد روسیه در تفلیس در سال 2019 وضع کرد.

به نظر نمی رسید که این بیانیه برای چیزی خاص تر از پرسش یک روزنامه نگار در مورد آن باشد. اما پس از آن قسمت عجیبی دنبال شد که در آن شرکت هواپیمایی جورجیا ایرویز اعلام کرد، و سپس به سرعت یک پرواز چارتر مستقیم بین مسکو و تفلیس را که قرار بود در 28 ژانویه انجام شود، لغو کرد. ؛ رئیس خطوط هوایی گرجستان گفت که روسیه مجوز پرواز را به دلیل "آشفتگی" اعلامیه پرواز در گرجستان لغو کرد. در هر صورت، مشخص نبود که چه چیزی ممکن است باعث شود مسکو اجازه این پرواز را بدهد - و چرا فقط یک باره - در وهله اول.

هیچ ارتباط آشکاری بین قسمت پرواز و درگیری عمیق روسیه با اوکراین، اروپا و ایالات متحده وجود نداشت. اما در حالی که تمرکز مسکو بیشتر به سمت غرب آن معطوف شده است، اظهارات لاوروف نشان می دهد که بحران تشدید شده، حداقل به طور غیرمستقیم، بر روابط آن با جنوب نیز تأثیر می گذارد.

جاشوا کوچرا 31 ژانویه 2022

 


نظرات کاربران


@