افغانستان

واکسیناسیون فلج کودکان

تاریخ انتشار : ۱۲:۰۴ ۲۸-۱۰-۱۴۰۰

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف اعلام کرده است که نخستین کمپین تزریق واکسن فلج کودکان برای سال ۲۰۲۲ در افغانستان، امروز سه‌شنبه، ۲۸ دی آغاز شده است. طبق اعلام اداره یونیسف، این کمپین قرار است چهار روز ادامه پیدا کند. در این کمپین ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال در سراسر افغانستان واکسن فلج اطفال خواهند شد. این نهاد گفته است که در سال ۲۰۲۱ کمترین میزان انتقال ویروس پولیو در افغانستان به ثبت رسیده که فرصت بی‌سابقه برای قطع انتقال ویروس پولیوی وحشی و دست‌یابی به ریشه‌کن کردن این ویروس را فراهم کرده است.

تبریز امروز:

واکسیناسیون کودکان در افغانستان

: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف اعلام کرده است که نخستین کمپین تزریق  واکسن فلج کودکان برای سال ۲۰۲۲ در افغانستان، امروز سه‌شنبه، ۲۸ دی آغاز شده است.

طبق اعلام اداره یونیسف، این کمپین قرار است چهار روز ادامه پیدا کند. در این کمپین ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال در سراسر افغانستان واکسن فلج اطفال خواهند شد.

این نهاد گفته است که در سال ۲۰۲۱ کمترین میزان انتقال ویروس پولیو در افغانستان به ثبت رسیده که فرصت بی‌سابقه برای قطع انتقال ویروس پولیوی وحشی و دست‌یابی به ریشه‌کن کردن این ویروس را فراهم کرده است.

 
 

به گفته اداره یونیسف، در دو کمپاین جداگانه در ماه‌ نوامبر سال ۲۰۲۱، ۸.۵ میلیون کودک و در دسامبر همین سال هشت میلیون کودک زیر پنج سال واکسین شده‌اند.

در کمپاین واکسین ماه نومبر ۲۰۲۱ میلادی ۵٫۸ میلیون کودک زیر سن پنج سال و در کمپاین واکسین ماه دسامبر ۲۰۲۱ بیش از ۸ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین پولیو شدند.

در سال ۲۰۲۱ چهار مورد فلج کودکان نوع WPV1 در افغانستان گزارش شد که از این‌ جمله، نخستین مورد در غزنی و سه‌ مورد دیگر در ماه‌های اکتوبر و نوامبر در قندهار به ثبت رسید.

آلیس آکونگا، نماینده یونیسف در افغانستان گفته است که این اداره برای محو پولیو و دیگر بیماری‌ها در افغانستان به کار خود ادامه می‌دهد.

این اداره همچنان از طالبان خواسته است که از کارکنان ساحه‌ای محافظت کنند.

از سوی دیگر، داپنگ لو، مسوول دفتر سازمان صحی جهان در افغانستان گفته است: «با آغاز سال ۲۰۲۲، بهترین فرصت برای پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان را در اختیار داریم.»

او همچنان افزوده که برای رسیدن به این هدف، پنج کمپاین واکسین دیگر را در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی کرده‌اند که تطبیق این برنامه‌ها برای نابودی پولیو مهم است.

گفتنی است که افغانستان از جمله کشورهایی است که فلج کودکان در آن به‌گونه کامل محو نشده است.


نظرات کاربران


@