افغانستان

منار جام در معرض تهدید سیلاب

تاریخ انتشار : ۱۱:۳۱ ۲۸-۱۰-۱۴۰۰

مسوولان محلی طالبان در غور پس از زمین‌لرزه دوشنبه و بارنده‌گی‌های اخیر، به عنوان آخرین هشدارها، اعلام کردند که منار جام در آستانه سقوط کامل قرار دارد.

تبریز امروز:

 مسوولان محلی طالبان در غور پس از زمین‌لرزه دوشنبه و بارنده‌گی‌های اخیر، به عنوان آخرین هشدارها، اعلام کردند که منار جام در آستانه سقوط کامل قرار دارد.

عبدالحی زعیم، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای غور، روز دوشنبه، ۲۷ جدی، در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت که با زمین‌لرزه امروز در بخش‌هایی از بادغیس، هرات و غور، منار جام به گونه جدی آسیب دیده است.

منار جام غور افغانستان

او تاکید کرد که در نتیجه زمین‌لرزه، منارجام به گونه‌ بی‌سابقه‌ای کج شده است و در صورتی که توجه عاجل نشود، این منار با سرازیرشدن سیلاب‌ها، به گونه کامل سقوط خواهد کرد.

  زعیم با ابراز نگرانی از سقوط منار جام، گفت که در اثر ریزش باران و سیلاب‌ها، آب به ساختمان اصلی منار نفوذ می‌کند.

این در حالی است که به گفته او، امروز سیلاب نیز در اطراف این منار جاری شده است.

رییس اطلاعت و فرهنگ طالبان برای غور با انتقاد از یونسکو، می‌گوید این سازمان با توجه به تعهدی که در قبال میراث‌های فرهنگی‌جهان دارد، باید در این زمینه دست به کار شود.

به گفته او، بودجه دو میلیون دالری را که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد  (یونسکو) برای ترمیم و نگه‌داری منار جام در نظر گرفته بود، مصرف نکرده است.

این مسوول محلی طالبان، تاکید می‌ورزد که اگر توجه فوری صورت نگیرد، منارجام در زمستان امسال و تشدید باران‌های و سیلاب‌های موسمی به گونه کامل فرو خواهد ریخت.

او تصریح می‌کند که اداره محلی طالبان برای غور توانایی جلوگیری از فروریختن منار را ندارند و باید هرچه عاجل‌تر مهندسان یونسکو به ساحه اعزام شوند.

پیش‌تر وزارت اطلاعات و فرهنگ در دوره حکومت اشرف غنی گفته بود که یونسکو دو میلیون دلار را برای استحکام این منار و حفاظت از آن در برابر سیلاب‌ها در نظر گرفته بود.

 پیش از این بارها تلاش شده است  که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ، به‌ویژه وزیران و سرپرستان پیشین  مجبور به پاسخگویی شوند، اما هیچ کدام آنان حاضر نشدند که در مورد کم‌کاری‌شان در حفاظت از این منار صحبت کنند.

 

مطالب مرتبط 

http://www.tabriz-emrooz.ir/693


نظرات کاربران


@