روزنامه نگار افشاگر ساکت شد

در ازبکستان چگونه از کمک های بانک توسعه آسیایی سو استفاده شد

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۴ ۱۵-۰۹-۱۴۰۰

از زمانی که موسسات مالی بین‌المللی در اوایل شیوع کرونا به صندوق ضد بحران ازبکستان کمک کردند، وبلاگ‌نویسان و فعالان این کشور هشدار داده‌اند که مدیریت صندوق فاقد شفافیت است و برای جلوگیری از سوء استفاده و اختلاس به نظارت بیشتری نیاز است. میرزاز بازاروف یکی از اولین کسانی بود که زنگ خطر را به صدا درآورد. در ژوئیه 2020، او نامه ای عمومی به بانک توسعه آسیایی (ADB) - بزرگترین مشارکت کننده که 600 میلیون دلار به صندوق قرضه داد - و بانک جهانی نوشت و از آنها خواست تا زمانی که تاشکند مکانیسم های روشنی برای مبارزه با فساد ایجاد نکند، ارائه کمک را متوقف کنند. و یک حسابرسی کامل از نحوه خرج کردن پول منتشر کنند. بازاروف بعداً در ملاء عام مورد حمله واقع شد و به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او همچنین با اتهامات جنایی، ظاهراً به تلافی فعالیت‌های خود، مواجه است. اکنون در بانک واچ می‌توان نگرانی‌های بازاروف در مورد تقلب احتمالی را تأیید کنیم.

تبریز امروز:

وبلاگ نویس ازبک که برای اولین بار این نگرانی ها را مطرح کرد مورد  ضرب و شتم قرار گرفت و اکنون با محاکمه روبرو است.
Miraziz Bazarovمیرازیز بازاروف پس از به صدا درآوردن زنگ خطر 

Nina Lesikhina هماهنگ کننده حمایت از جامعه در CEE Bankwatch Network، یک ناظر محیط زیست مستقر در پراگ است.

از زمانی که موسسات مالی بین‌المللی در اوایل شیوع کرونا به صندوق ضد بحران ازبکستان کمک کردند، وبلاگ‌نویسان و فعالان این کشور هشدار داده‌اند که مدیریت صندوق فاقد شفافیت است و برای جلوگیری از سوء استفاده و اختلاس به نظارت بیشتری نیاز است.

میرزاز بازاروف یکی از اولین کسانی بود که زنگ خطر را به صدا درآورد. در ژوئیه 2020، او نامه ای عمومی به بانک توسعه آسیایی (ADB) - بزرگترین مشارکت کننده که 600 میلیون دلار به صندوق قرضه داد - و بانک جهانی نوشت و از آنها خواست تا زمانی که تاشکند مکانیسم های روشنی برای مبارزه با فساد ایجاد نکند، ارائه کمک را متوقف کنند. و یک حسابرسی کامل از نحوه خرج کردن پول منتشر کنند.

بازاروف بعداً در ملاء عام مورد حمله واقع  شد و به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او همچنین با اتهامات جنایی، ظاهراً به تلافی فعالیت‌های خود، مواجه است.

اکنون  در بانک واچ می‌توان نگرانی‌های بازاروف در مورد تقلب احتمالی را تأیید کنیم.

مخارج غیر شفاف

بانک واچ داده های محدود منتشر شده توسط صندوق ضد بحران را در آگوست 2020 تجزیه و تحلیل کرد. اگرچه عدم شفافیت، بررسی نحوه مصرف پول ازبکستان برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا را تقریبا غیرممکن می کند، گزارش جدید چندین روند نگران کننده را نشان می دهد که باید وجود داشته باشد.  به عنوان مثال، سه شرکت که گفته می شود وابسته به افراد نزدیک به رئیس جمهور ازبکستان و شهردار تاشکند هستند، بزرگترین قراردادها را برای ساخت تجهیزات پزشکی دریافت کردند.

از آنجا که هیچ مناقصه‌ای برای این پروژه‌ها برگزار نشد - و تقریباً هیچ مکانیسم مؤثری برای کنترل عمومی بر مقامات ازبکستان مانند رسانه‌های مستقل وجود ندارد - چنین الگوهایی عینیت و استقلال تصمیمات صندوق به نفع این شرکت‌ها را زیر سوال می‌برد. .

تدارکات توسط مؤسسات مراقبت های بهداشتی در مناطق خاص، از جمله شهر تاشکند، به طور قابل توجهی از تقاضای بالقوه بر اساس اندازه جمعیت فراتر رفت. کل هزینه تجهیزات حفاظت فردی خریداری شده در منطقه فرغانه تقریباً سه برابر میانگین کشوری بود. مقامات در مناطقی که سیستم مراقبت های بهداشتی بسیار ضعیفی داشتند، بیشترین کالاها و خدمات غیرپزشکی را درخواست کردند: به عنوان مثال، در کشکدریا، نمنگان و سمرقند، مقامات از بودجه برای مقاصد غیرپزشکی استفاده کردند، برای مثال زیرساخت های شهرداری را ساختند.

در ژوئیه 2020، بانک واچ  و بازاروف نامه ای به مدیریت بانک توسعه آسیایی، از جمله دفتر آن در تاشکند و هیئت مدیره ارسال کردند و شکایتی را به دفتر مبارزه با فساد و درستکاری بانک انکشاف آسیایی تسلیم کردند که موارد اختلاس تایید شده یا احتمالی را تشریح کرد.

در عرض چند روز، شخصی از سرویس امنیت ملی با بازاروف تماس گرفت، ظاهراً تلفن او هک شد و عکس او در یک پورتال خدمات جنسی منتشر شد که او را همجنس گرا دانسته است (که در ازبکستان جرم شناخته می شود). کمپین توهین آمیز علیه بازاروف تقریباً یک سال ادامه یافت و در ماه مارس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت، سپس در حبس خانگی قرار گرفت و به تهمت و هولیگانیسم متهم شد.

بین نقد بازاروف از دولت و مشکلات حقوقی کنونی او پیوند روشنی وجود دارد. هشت سازمان بین‌المللی حقوق بشر، از جمله خانه آزادی، از مقامات ازبکستان خواسته‌اند که «هر گونه تلاش برای محاکمه او را به دلیل استفاده از حقوقش» در مورد آزادی بیان متوقف کنند. نمایندگان هیئت اتحادیه اروپا در ازبکستان نیز این ارتباط را تایید کرده اند.

با این حال، دفتر ADB در تاشکند از تایید این ارتباط خودداری کرده است. در سپتامبر 2021، بانک انکشاف آسیایی تصمیم گرفت شکایت اولیه فساد را بررسی نکند و در 18 نوامبر، تحقیقات خود را درباره اتهامات تلافی جویانه دولت ازبکستان علیه این وبلاگ نویس پایان داد.

بانک انکشاف آسیایی همچنین از اظهار نظر در مورد یافته ها خودداری کرده است، اگرچه قبلاً  گفته بود که "فرآیند واضح خود را برای نظارت بر استفاده از این منابع" دنبال می کند.

به عنوان یک نهاد، بانک انکشاف آسیایی در حال حاضر به دنبال نظرات عمومی برای بازنگری سیاست های حفاظتی داخلی است. این یک فرصت مهم است. قبل از سرمایه گذاری در کشوری مستبد مانند ازبکستان، بانک باید به عدم شفافیت، آزادی بیان و تجمع، تلافی جویانه علیه فعالان حقوق بشر و محدودیت های ثبت سازمان های غیردولتی در آنجا رسیدگی کند. در غیر این صورت، خطرات مخارج باعث تضعیف اهداف اعلام شده بانک برای حمایت از توسعه می شود.

بانک های توسعه ای باید نسبت به مشتریان خود پاسخگو باشند. همانطور که مورد بازاروف تأیید می کند، بانک انکشاف آسیایی هیچ مکانیسم موثری برای جلوگیری از انتقام جویی و تضمین حفاظت از بازیگران جامعه مدنی که برای ماموریت آن حیاتی هستند، ندارد.

 

نینا لسیخینا 6 دسامبر 2021


نظرات کاربران


@